WEGWIJS Geen paniek bij slippen AUTOBEDRIJF VLASVELD TOYOTA Jeep opnieuw terrein winnaar TOYOTA Malaise trekt sporen en scheuren in secundaire wegen lercd («I ."OvÖTA HAARLEMMERWEG 49A - LEIDEN - TEL. 071-134689 (naast Groenoordhallen). LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 MAART 1982 Pi DE TWEEDE JEUGD VAN EEN „BLITSKIKKER" Een „blitskikker" uit Nederland. De jeep is na ruim veertig jaar aan zijn tweede jeugd begonnen. In z'n jonge jaren een „oorlogszuchtig" terreinoverwinnaar nu een rage onder een grote groep „blits- kikkers". Autorijders dus die meer naar de buitenkant dan naar comfort, nut of prakti sche geschiktheid van hun vervoermiddel kijken. En aangezien er in Nederland vrij wel geen terrein te vinden is, waar deze- jeeps echt tot hun recht komen, moet de terreinwagen het bijna geheel van z'n ui terlijk hebben. Het principe van de jeep is niet veranderd, wel de aantallen: toen mil joenen van één type, nu duizenden van tientallen merken. De Amerikaanse legerleiding had aan het begin van de Tweede Wereldoorlog grote behoefde aan een voertuig dat niet voor een gat te vangen was. De opdracht om zo'n alleskunner te ontwerpen ging naar een Amerikaans automobielfabriekje met de allang in de geschiedboeken verdwenen naam Bantam. Het voertuig moest niet al leen op de weg goed uit de voeten kunnen, maar ook het allerzwaarste terrein niet schuwen. De krachtpatser moest dus overal inzetbaar zijn. In het Engels heet dat Gene ral Purpose. En aan de afkorting van die woorden G P, uit te spreken als Dzjiepie, dankt de jeep zijn naam. Die eerste wagen is afgeleid van de be roemde vooroorlogse Austin BMW Dixie 3- 15. Als spoedig bleek dat dit fabriekje zo'n grote opdracht en in de aantallen die ge vraagd werden nooit aankon. De pro- duktie werd toen in handen gegeven van Ford en Willys. In korte tijd werden er miljoenen van deze jeeps geproduceerd. Die oorspronkelijke oorlogsjeeps waren bijna niet kapot te krijgen. Nu, veertig jaar later rijden er nog heel wat van die oudjes rond. Veel oud-militairen waren zo verkikkerd op hun jeep, dat ze ook na de oorlog nog maar al te graag „particulier" zo'n vervoer middel wilden hebben. Er kwamen minder „oorlogszuchtige" uitvoeringen voor in de plaats. De „oerversie" is verder ontwik keld, maar vele fabrikanten hebben het principe vierwielaandrijving en hoog op de poten in hun modellengamma opge nomen Terreinwagens Vooral de laatste tien jaren is er weer een enorme opleving in de bouw en verkoop van jeeps ontstaan. Het is trouwens beter om niet meer van jeeps, maar van terrein wagens te praten. In zijn oorspronkelijk vorm was het dus een allround-transport-voertuig bij de krijgsvoering, daarna bij expedities in on herbergzame streken of bij Pool-onderzoe- ken. Momenteel worden vierwiel aangedre ven terreinvorsers meer voor vreedzame doeleinden gebruikt. De eerste „particuliere"gebruikers van deze voertuigen hadden een voornamelijk zake lijke belangstelling in deze werkpaarden. Intussen zijn terreinwagens uitgegroeid tot zwaarwichtig speelgoed voor mannen en vrouwen; veelal omdat zij geloven daardoor stoerder over te komen. Reden voor bijna alle automobielmerken om ook die groep van kopers zo'n auto te bieden. Geen wonder, dat met de groeiende belangstelling voor deze terreinwagen al spoedig de wens naar luxere en nog in drukwekkender uitrustingen werd geuit. AMC-jeep Op dit punt waren de Amerikanen de Eu ropeanen en de Japanners een stapje te vlug af. De rechtstreekse afstammeling van de „oorlogsjeep", de AMC-Jeep, werd in het land van de onbegrensde mogelijkheden niet alleen qua uiterlijk, maar zeker ook motorisch tot het bijna potsierlijke toe op getuigd. Verchroomde uitlaten, speciale brede vel gen, zware terreinbanden en zware zoge naamde Poolbars moesten verbergen of misschien compenseren dat de tijd voor werken in het terrein voorbij is. Omdat deze voertuigen een flink tje aan het stuur hebben hang vraag naar wat beter te betalen nam hebben vrijwel alle Japans een betaalbaar alternatief op de i bracht. Suzuki-jeep Vooral deze voertuigen hebben c dige stoot gegeven aan de popula de terreinwagens. Een van de k de Suzuki-jeep. Niet alleen de klei wens ook de goedkoopste 13.000 gulden ben je al bezitter va retje en met het lichtste moto wijl toch de prestaties niet gering Zelfs de steilste hellingen wordei kleine Japannertje met gemak Als niet met vierwielaandrijving reden, dan werken alleen de ach De versnellingsbak heeft vier I gen, die door een tussenbak „laag" gebruikt kunnen worden. Is de Suzuki meer als „blitskikke anders is dat bijvoorbeeld bij "I Toyota Landcruiser heeft het du mogen ten opzichte van de Suzuk dus echte jeep-prestaties. Het prijskaartje van zo'n Land heel wat draaglijker dan van kaanse of Europese jeeps. Voor j gulden kan het zware terrein woi zocht. En dat is nu precies de mo van de terreinveroveraars, woest terrein meer te vinden in I waar je met deze voertuigen maj Aannemende dat de meeste kcj deze aandachtvragers meer voor I boetiekjes rondrijden dan in hetj, rein te vinden zijn, gaat de j naar het uiterlijk dan naar de Om in zo'n wagen te toeren moe" comfort worden opgeofferd. Maa vang van deze rage in ogenschou£ heeft de „stoere chauffeur" dit^I voor over. De bezuinigingen van de over heid op de aanleg en het on derhoud van wegen heeft veel wegenbouwers in ons land in de kou gezet. Een aantal we genbouwers kampt met een groot tekort aan opdrachten. Intussen is het wegdek van veel secundaire wegen sterk verwaarloosd. Volgens de Ne derlandse Vereniging van We genbouwers zal het niet lang meer duren of de verkeersvei ligheid komt in gevaar. Nu al vertonen veel wegen gaten, scheuren en sporen waarin dan water blijft staan. De Nederlandse Vereniging voor Wegenbouwers heeft al meermalen de noodklok ge luid in Den Haag. Momenteel zijn bijna 13.000 mensen in de wegenbouw werkloos. Dat is twintig procent van alle werk nemers in deze sector en twee maal zoveel als het landelijk gemiddelde. Minister Zeeval- king van Verkeer en Water staat is dan ook verzocht min stens 500 miljoen aan opdrach ten te verstrekken voor de wegenbouw. „Dit jaar zal het diepste dal worden bereikt. Dieper zakken kunnen we haast niet", zegt algemeen se cretaris H. Praktiek van de vereniging. Volgens een woordvoerder van de Koninklijke Stevin Wegenbouw zijn het vooral de kleinere wegenbouwers die nu in de problemen komen. Grote wegenbouwbedrijven zijn min der gevoelig voor de situatie in Nederland, omdat ze ook in het buitenland opereren. „Een klein bedrijf dat zich alleen bezig houdt met de aanleg van nieuwe wegen in ons land, hoeft de eerste paar jaar niet veel opdrachten meer te ver wachten. Deze wegenbouwers zullen daarom moeten innove ren. Zo hebben wij een goed lopende afdeling die asfalt maakt, speciaal voor het ver harden van boerderij-erven". Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Basalt Maatschappij zal ook hét parti culiere vervoer alras de gevol gen ondervinden van het sterk teruggelopen aantal bouwop drachten voor de aanleg van wegen. „Er moet een k oplossing gevonden worden voor de verkeersknooppunten, want files zijn duur. Denk jj maar aan de mensen die door jj een file te laat op hun werkh komen. Bovendien blijft dek motor tijdens het wachten H draaien, dat -kost heel wat". h Bij de NBM verwacht men B] overigens dat veel wegenbou-ri wers uit bezuinigingsoverwe-f gingen de voorkeur zullen! gaan geven aan betonnen we-p gen, zoals die vroeger al aan-k gelegd werden. OOK HIER: VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN Onwennig zitten ze achter het stuurStraks de handrem aantrekken en dan de raadge vingen van de instructeur op volgen. Voorzichtig rijden ze de baan op en dan moet het gebeu ren. De snelheid is laag, want je weet maar nooit wat er kan ge beuren. Pas als er enkele slips zijn gemaakt is de angst ver dwenen. De mannen van de rijkspolitie hebben de eerste technieken na een paar uur on der de knie. Zij weten nu wat ze moeten doen als ze in een slip raken. „Je raakt over je angst heen en dat is het belangrijkste van deze ochtend", zegt cursist Herman Nieuwenhuis van de landgroep Doorn. „Ik weet, het is een stoomcursus maar dat neemt niet weg dat ik er wel degelijk het een en ander heb geleerd". De slipschool van de rijkspolitie in het Betuwse Enspijk werkt in de eer ste plaats aan het voorkomen van on gevallen. Door bewust auto te rijden, dus tijdig te reageren, waardoor men de tijd heeft onverwachte acties van het voertuig op te vangen. Verder dient men de snelheid aan te passen aan de steeds wisselende omstandig heden en dit vooral tijdig te doen. Daarnaast is het noodzakelijk om de staat van de auto in de gaten te hou den. Banden, veren en belading spe len een belangrijke rol met betrek king tot het wegcontact-gevoel. Ten slotte wijzen de instructeurs er op dat men vooruit moet leren kijken, te an ticiperen om het verrassingselement tot het uiterste te beperken. Gulden regels die niet alleen opgaan voor politiemensen maar ook voor de „gewone" automobilist. Toch is het niet altijd mogelijk een slip te vermij den. De factor mens speelt de hoofd rol. De meeste ongevallen bij slippar tijen zijn immers te wijten aan men selijk falen. Aanpassing bij slechte weersomstandigheden is dan ook een hoofdzaak. De kans om op een nat wegdek bij een ongeval betrokken te raken is meer dan tweemaal zo groot als op een droge weg. Inzittenden van personenwagens hebben op een nat wegdek een driemaal zo grote kans op een ongeval. Corrigeren Een slip ontstaat als er onvoldoende weerstand is tussen banden en weg dek om de op het voertuig werkende krachten over te brengen. Er ontstaat dan een voorwiel- of een achterwiel slip of een combinatie van deze twee. Onjuist gebruik van de koppeling, te fel remmen, te snel optrekken, te snel sturen, een te hoge (bocht) snel heid zijn de meest voorkomende oor zaken van een slippartij. Voordat ze de slipbaan op gaan krij gen de cursisten een pakket instruc ties mee om een ontstane slip te cor rigeren. Zo moet het gaspedaal zoda nig worden ingedrukt, dat de accele ratie van het voertuig overeenkomt met de wegreactie. Ten tweede is het ontkoppelen, schakelen, koppelen en gasgeven van groot belang. Men dient dat zodanig te doen dat van de bediening van deze onderdelen geen onnodige accelererende of remmende werking uitgaat. Omdat een voertuig met geblokkeer de wielen niet .richtingvast en niet bestuurbaar is moeten de remmen op die manier worden aangesproken, dat de wielen nog juist blijven draaien. Daardoor wordt de remweg kort ge houden en kan men het voertuig blij ven besturen. Vooral het laatste is een moeilijke zaak. Pompend rem men is een alternatief maar de rem weg is dan langer en de besturing is alleen mogelijk in de fase dat er niet geremd wordt. Instructeur Piet Donselaar: „Wij wij zen op al deze punten. Bovendien drukken we de cursisten op het hart, vooral niet in paniek te raken. Van daar dat er nogal wat tijd wordt uit getrokken om dit alles uit te probe ren. Theoretische kennis is van groot belang maar het is de praktijk die het moet doen. Tijdens deze stoomcursus bekijken wij of ze het in de vingers hebben. Aan het eind van deze cur sus legt men een soort test af. Zakken ze, dan komen ze in korte tijd weer terug om het over te doen". Witpetten Rijvaardigheid staat overigens hoog in het vaandel van de rijkspolitie ge schreven. Piet Donselaar: „Onze basis is het korpsrijbewijs. Solliciteert ie mand van een landgroep nu bij de verkeersdienst dan krijgt hij een nog veel uitvoeriger pakket. Daarin is ook een slipcursus opgenomen die zwaarder is dan de stoomcursus. Ie mand die bij een arrestatieteam werkt wordt nog eens extra aan zwa re eisen onderworpen. Onze specialis ten hebben dan ook een hoog peil van autorijden. Iedereen die in een witte Ford of Porsche rijdt heeft een hoogwaardige opleiding achter de rug. Wij noemen ze de „Witpetten". Wat de rijkspolitie in zijn totaliteit betreft, kan ik zeggen dat het peil aanzienlijk verbeterd kan worden. Lang niet iedereen die in het bezit is van een korpsrijbewijs heeft een slip cursus gehad. Mensen die pas begin nen en zij die het langst in dienst zijn komen als eersten in aanmerking. De groep die daar tussen zit moet vaak lang wachten. Er is sprake van een grote achterstand maar die zijn we nu in een redelijk snel tempo aan het inlopen. Vroeger nam een slipcursus een hele dag in beslag. Dat is nu te ruggebracht tot een opleiding van een halve dag. Ik spreek nu over de mensen die bij de landgroepen gaan werken. Specialisten krijgen een veel uitvoeriger pakket. Die opleidingen duren drie maanden met ruim aan dacht voor het slippen". „Zelf heb ik deel uitgemaakt van de landgroep Wijk bij Duurstede waar ik mijn korpsrijbewijs heb gehaald. Daarna heb ik praktijk opgedaan bij de Verkeersgroep. Vervolgens heb ik gesolliciteerd als instructeur bij de verkeersschool. Daar heb ik een op leiding gekregen met belangrijke on derdelen als voertuigenkennis en di dactiek. Alle opleidingen die door de verkeersschool worden verzorgd moeten wij onder de knie hebben. Zowel de opleidingen die betrekking hebben op auto's als die op motoren. Dat brengt uiteraard een grote ver antwoordelijkheid met zich mee. Wij zijn dan ook vrij streng. Rijdt iemand die tot specialist wil worden opgeleid niet goed genoeg, dan gaat hij terug naar de landgroep". Pluspunt Momenteel zijn er bij diverse land groepen nog zo'n 5000 mensen die nog geen bezoek hebben gebracht aan de Betuwse slipbaan. De school in Enspijk is een dependance van de verkeersschool in De Bilt. Herman Nieuwenhuis (27) van de landgroep Doorn heeft acht jaar moeten wach ten op zijn eerste sliplessen. Herman: „Natuurlijk had ik dit al veel eerder willen doen, maar je weet dat er een achterstand is. Wij rijden bijvoor beeld met mensen, die het korpsrijbe wijs nog moeten halen. Zij rijden mee onder onze verantwoordelijkheid. Zakt nu iemand voor het korpsrijbe wijs, dan gaat hij een week naar de verkeersschool en tijdens die oplei ding krijgt hij ook les in slippen". „Vaak heeft zo iemand dan eerder een slipcursus achter de rug dan ie mand die al jaren bij de baas werkt. Zo'n stoomcursus die ik nu heb gehad is een goeie zaak. Op zich te kort maar dat kan nu eenmaal niet an ders. .Tijdens de cursus ga je steeds harder rijden. Je raakt zoals gezegd je angst voor het onbekende kwijt. En dat is het grote pluspunt". Instructeur Donselaar: „Een dergelij ke cursus kan een mensenleven red den. Zowel voor mensen die bij de rijks- en gemeentepolitie werken als voor burgers. Helaas is het percenta ge burgers dat een cursus heeft ge volgd erg klein. Er zijn prima bur- gerslipscholen. Je krijgt een oplei ding van een dag voor een bedrag van ongeveer 250 gulden. Op zich vrij veel geld maar als je weet dat een klein deukje al veel meer kost dan valt het best mee. Een slipcursus is het geld dubbel en dwars waard. Je leert bewuster te rijden. Je moet ei genlijk spreken van een anti-slipcur sus. Je leert te onderkennen waar het gevaar zit. Ik kan iedereen een slip cursus aanraden. Het kan een zaak zijn van levensbelang". DAVID LEVIE Aanpassing bij slechte weersomstandigheden is een hoofdzaak.- u bent van tijdens rtl harte onze welkom Show op 13 en 17 19 20 maart a.s-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 20