FEESTNEUS. 'e grote schoonmaak moet nog beginnen" RRREUTELEUTEREUTEL IGWkJS ogen gaspedaal werken in Achturen beperkt samen 1 CRHEID BEPERKT GELUIDHINDER AUTO'S AL, MAAR DE BENZINETANK NOOIT HELEMAAL VOL. Is dit het geluid van uw uitlaat? Befaamd om z'n kwaliteit Geen paniek. Er is 'n uitlaatcenter met ervaren uitlaatmonteurs die uw nieuwe uitlaat gratis monteren. Klaar terwijl u wacht Afspraak is niet nodig. Voor elk automerk de juiste uitlaat 1 jaar garantie. Dat uitlaatcenter heet Carex. Nu ook specialist in schokbrekers. GRATIS MONTAGE. KLAAR TERWIJL U WACHT. 1 JAAR GARANTIE OP UITLATEN. 1 JAAR OP SCHOKBREKERS. UITLAATCENTERS LEIDSE COURANT VRIJDAG 12MAART1982PAGINA3 zienden hebben duidelijk ge maakt dat mensen zich on danks een slecht gezichtsver mogen toch ruimtelijk kunnen oriënteren. Je kunt „op 't ge voel lopen", bijvoorbeeld lo pend een boek lezen, zonder ergens tegenaan te botsen. Men kan stellen dat automobi listen omringend zien bij nachtelijke autoritten; het koers houden op de snelweg is immers niet het grootste pro bleem. Met het gerichte zien in het donker is het daarentegen bar slecht gesteld. Volgens proef nemingen zijn onze ogen in het donker niet op oneindig ingesteld maar door samen trekking van de spiertjes van de ooglens ingesteld op een af stand van slechts 65 centime ter. De consequentie daarvan is dat voorwerpen die zich op enkele meters afstand van ons voertuig bevinden, tamelijk vaag worden opgemerkt. Deze werking zou gecorrigeerd kunnen worden door een bril met negatieve lenzen en voor bijziende brildragers door wat sterkere glazen. Maar om dat de bestuurder zich dit alles niet realiseert, rijdt hij eigen lijk veel harder dan verant woord is en reageert hij te laat op bijvoorbeeld fietsers, lang zaam overstekend verkeer of onverwachte gevaarlijke ver keerssituaties. Verder heeft de automobilist te maken met het probleem van de aanpassing aan de ver schillende lichtomstandighe den. Tussen het zachte licht van de volle maan en het volle licht van de brandende zon is de verhouding van de lichtin tensiteit 1:100.000. Tussen het nauwelijks waarneembare „kattenoog" van de voor u rij dende fietser en het verblin dende licht van een tegemoet komende auto bestaat een ver gelijkbaar verschil. Het pijn lijk felle licht van een tege moetkomende auto raakt het menselijke oog op zeer gevoe lige wijze. De aanpassing van het oog geschiedt namelijk via gecompliceerde elektrische en chemische mechanismen. De eerste verandering van ge voeligheid verloopt via de pu pilwijdte. Deze is aanpasbaar in de verhouding van onge veer 1:16 en belangrijk beter bij jonge dan bij oude mensen. De volgende fase van aanpas sing voltrekt zich in het net vlies, waar staafjes en kegeltjes de lichtgevoelige cellen vor men. De staafjes werken al bij een zeer geringe lichthoeveel- heid (dus in het donker) en zijn ongevoelig voor kleur. Bij schemering verschuift het zien door middel van kegeltjes naar het Hen door middel van' staafjes. Het derde regulerings- 4 Volgens Volksgezondheid kan er veel gebeuren, zonder dat het bedrijfsleven op te hoge kosten wordt gejaagd. Alleen is er nogal wat lange-termijn- werk bij. Dat wil zeggen dat concrete resultaten bijvoor beeld auto's die zo'n 5-10 deci bel rustiger zijn op z'n vroegst over vijf a tien jaar merkbaar zullen zijn. De han del heeft tijd (en geld) nodig om op de hogere eisen in te spelen. Die eisen, ook op EG- niveau, worden onder invloed van voortrekkers Nederland en Duitsland steeds strenger. Maar de regels houden geen gelijke tred met de technische mogelijkheden. Dat komt vooral, omdat de zwakste schakel in de EG moet (kun nen) voldoen aan de eisen. Ge volg is dat het daar dus toch hiet zo erg wil vlotten. Incidenteel De tot nu toe genomen maat regelen zijn volgens Van der Lee ook tamelijk incidenteel, veelal in de vorm van subsi dies voor experimenten. Klei ne stapjes. De voorlopig afge ketste geluidsheffing die is heel wat minder incidenteel is niet nieuw. Minister Lou Ginjaar deed de geluidsheffing in de ijskast. Staatssecretaris Ineke Lambers-Hacquebard haalde de heffing eruit. Met de geluidsheffing zou het 10-jarig saneringsprogramma voor be perking van het autolawaai betaald kunnen worden. Zo'n vier jaar geleden werd beslo ten dat program in Nederland te gaan invoeren. Dat sane ringsprogram voorziet onder meer in: zorgen voor stille auto's, zorgen dat de overheid stille auto's koopt, onderzoek naar stillere auto's en verkeer stechnische maatregelen. Tota le kosten: 1,5 miljard. Het geld voor dat programma, dat dit jaar officieel begint, wordt nu nog gehaald uit de 1,5 cent (was 0,5 cent) belasting per li ter benzine Bij rijders met veel kilometers achter de rug werken oog en gas pedaal nauwer samen middel is van chemische aard met de vorming van lichtge voelige substanties, die de ge voeligheid van de staafjes in het netvlies veranderen. Deze drie processen, in het bij zonder het chemische, hebben tijd nodig om zich te voltrek ken. De instelling op een gro tere lichtintensiteit, dus de aanpassing aan meer licht, verloopt volgens de ervaring sneller dan de aanpassing aan de duisternis. Uit eigen ervaring weet iedere automobilist, dat als een tegen ligger hem verblindt, hij daar na enkele ogenblikken zonder iets te kunnen zien door de nacht rijdt, totdat zijn ogen weer aan de duisternis zijn ge wend. Ervaren rijders laten op dat moment in een reflexbe weging het gas even los, totdat ze weer wat kunnen onder scheiden. Ook verstandig bij het naderen van een verblin dende tegenligger is even naar rechts te kijken, naar de weg markering opzij. Automobilis ten van boven de veertig jaar moeten er rekening mee hou den dat zij gevoeliger kunnen zijn voor verblinding. Bij hen duurt het gemiddeld iets lan ger voordat het oog na ver blinding weer aan de duister nis is gewend. Het aanvoelen van de ver keerssituatie is een gegeven, waarvan men op den duur profijt heeft, vooral bij nacht. Dit aanvoelen groeit vanuit het „inwendige" oog en de in tuïtie, die het resultaat zijn van een lange rijpraktijk. Ter wijl beginnende rijders zich al te vaak blindelings in het nachtelijk avontuur storten, werken bij de rijders met veel kilometers oog en gaspedaal nauwer samen. •n 4,5 miljoen auto's Nederland. Die auto's ■en veel lawaai. In Nederlandse woningen mensen er last van. erkeerslawaai is de lawaaifactor ons dus een woordvoerder ministerie van volks- eid. „Het zit de men- erg hoog. Ze zien het soort natuurramp, die heen is gekomen". De probeert het lawaai fingen en premies wat immen. De in '79 in getreden Wet Geluid- legt herriemakers ttigjes wat beperkin- ,Maar de grote aak moet nog begin- lus Hans van der Lee jectie milieu, recreatie chap van de ANWB. Wilhelminalaan in g klagen buurtbewo- steeds steen en been uidsoverlast van pas auto's op de> Utrecht- Ze zeggen last te heb- „een krankzinnig la- ^Tot ruim 70 decibel gemeten. Terwijl het db al niet prettig is. •ds slapeloze nachten, ds elkaar en de tv 's a- niet verstaan, nog En dat alles ondanks lidsscherm. Bewoners ïaagse en ook de Leid- nstad nemen dagelijks tie verkeerslawaai tot zij zijn bepaald niet de n de regio. In de Bree- n Leiden en in de at in Sassenheim verkeerslawaai niet it maakt maatregelen noodzakelijk. Maar wek aan) geld is niet e probleem. dsoverlast je kunnen doen om de verlast te beperken? Lee: „In de allereer- zorgen dat auto's stil len. Bestrijding bij de jchtelijke automobi- elt zich omgeven 'armte en muziek t even geborgen is op de sofa. Zijn leeft als het ware lichtbundel, maar :h verder naar vo- Jr links en rechts van J(itvlak aan gevaren ,0 slokt de nacht op. jr :t bovendien of de el der de weg voor leen heeft en het I ouden gaat ook ge makkelijk. Dus waarom niet het gaspedaal wat verder ingetrapt om iets eerder thuis te zijn? In de nacht autorijden is ech ter een stuk riskanter dan me nige bestuurder vermoedt. Op een duistere weg gebeuren veel meer ongelukken dan overdag en de helft daarvan loopt zelfs dodelijk af. De schuld geven aan alcoholmis bruik ligt voor de hand en de feiten ondersteunen dit. Een minder bekende, maar zeker even belangrijke oorzaak is, dat het gezichtsvermogen bij nachtelijke autoritten tot veel minder in staat is dan menigè bestuurder merkt. De gemid delde automobilist rijdt dan ook meestal gevaarlijk veel harder dan zijn ogen kunnen werken. Onderzoek heeft aangetoond dat mensen hun gezichtsver mogen op twee manieren ge bruiken. Door het zogeheten gerichte zien, dat bewust plaatsvindt en betrokken is op objecten, en door het „omrin gend" zien, dat ongemerkt ge schiedt. Proeven met slecht- hag Den Haag, Van Bleiswijkstraat 7.2582 KZ Den Haag. Tel. 070-552459/556828 (vlak achter Congresgebouw). (omobielbedrijf C.A. Heemskerk, Stationsstraat 110,2712 HK Zoetermeer Tel 079 -164869 ragebedrijf De Gouden Leeuw, Veurseweg 180.2252 AG Voorschoten Tel 01717 2814 ^o-Meer b.v., Hoge Rijndijk 4,2313 KJ Leiden. Tel. 071-125259/131867 Stilte gevraagd Rechtvaardiger Volgens Hans van der Lee en Volksgezondheid is het veel rechtvaardiger om een ge luidsheffing in te stellen, om op die manier de mensen ertóe te bewegen stillere auto's te kopen. Auto's die veel lawaai maken, leg je een belasting op, waardoor de aankoopprijs ho ger wordt. Of je geeft auto's die juist heel stil zijn een pre mie, iets dat via de WIR (Wet Investeringsregeling) -pot nu al bij vrachtwagens gebeurt. Er zijn varianten, waarbij de meest rumoerige vrachtwagen door de heffing 7.000 gulden meer kost. De stille vrachtwa gens daarentegen krijgen pre mies tot zeven procent. Voor auto's is een WIR-premie nu (nog) niet mogelijk. Staatssecretaris Lambers wil als het even kan de EG-nor- men omzeilen en zelf maatre gelen treffen om lawaai-over- last door vrachtauto's te beper ken. Als de EG-commissie ten minste voor 1 juli 1982 geen bevredigende voorstellen heeft gedaan om het rumoer van vrachtwagens aan banden te leggen. Lambers overweegt onder meer om bij overheid- saankopen van vrachtwagens de lawaaiproduktie een woordje te laten meespreken. Verder denkt zij aan nachtelij ke rijverboden voor lawaaiïe- rige vrachtauto's in steden en een verplichte geluidsetikette ring voor vrachtwagens. En in de toekomst staan automobilis ten ongetwijfeld nog veel meer maatregelen te wachten. Want het verkeerslawaai moet om laag. MARTIN VOORN Zo op het eerste gezicht lijkt de brandstoftank van een auto een simpel voorwerp. Men denkt gewoon aan een metalen reservoir met een handige opening aan de bovenkant voor het ingieten van de brandstof en een kleine opening aan de onderkant voor het regelmatig weglopen van de getankte voorraad in de rich ting van de motor. Het geheel lijkt het toppunt van eenvoud. Toch is dat niet zo. De hedendaagse brandstoftank is een zeer gecompliceerd onderdeel van de auto, waarin veel denkwerk geïnvesteerd is. Allereerst moet de tank aan hoge veiligheidseisen voldoen. Bij een botsing mag er niets scheuren of uit elkaar spatten, de in houd mag niet wegstromen. Dat is niet alleen een kwestie van materiaal, maar ook van vormgeving. De tank moet zoveel mo gelijk rondingen hebben en zo weinig mogelijk of liever nog he lemaal geen scheurgevoelige hoeken of scherpe kanten. Deson danks moet de constructeur voldoen aan de belangrijkste wens van de koper: voldoende inhoud. Het komt er dus op aan de ruimte geraffineerd te benutten. En zo komt het dat brandstoftanks de wonderlijkste vormen heb ben. Daarnaast is een ingewikkeld ventilatie- en ontluch- tingssysteem nodig. In de Golf van Volkswagen bijvoorbeeld be staat dit uit twee buizen. Een van die buizen, de zogenaamde snelontluchting, begint boven bij de vulopening en loopt in een boog naar onder in de tank, waar hij op een nauwkeurig bere kend hoogteniveau eindigt, zodat na het tanken een uitzettings ruimte overblijft voor eventueel door verwarming uitzettende brandstof. De tweede ontluchtingsbuis mondt in de tank aan de bovenzijde uit op een neutrale brandstofvrije plaats. Deze dient om benzinedampen af te voeren, die zich voortdurend en onver mijdelijk door de verdamping van brandstof vormen. Een goede raad aan automobilisten is: de tank nooit helemaal tot het uiterste te vullen, omdat bij verwarming een hoeveelheid van bijvoorbeeld 40 liter zo kan uitzetten, dat twee liter verloren gaat. Soms ziet men bij in de zon geparkeerde auto's de benzine uit de vuldop stromen. Zonde van de benzine en nog gevaarlijk ook. bron. En verder geluidswallen, stroken bomengeluidsscher men, isolerende voorzieningen aan de huizen langs de weg en het invoeren van een lagere maximum-snelheid". Volksge zondheid doet verder nog aan onderzoek, onder meer naar geluiddempende materialen, en de overheid schaft in prin cipe alleen auto's aan die ge luidarm zijn. Het (dan gelui darme) openbaar vervoer kan worden gestimuleerd. Wat is verder nog mogelijk? Van der Lee: „In Den Haag en andere grote steden zou de binnenstad afgesloten kunnen worden". Dat is een rigoureuze maatre gel. Discussies daarover leiden ook weer tot (politiek) gekra keel. Bij „links" (meer geneigd milieu-overwegingen prioriteit te geven) ligt zoiets makkelij ker dan bij „rechts" (prioriteit bij de economische aspecten). Economisch Economische belangen spelen bij de discussie over het auto- lawaai een niet onbelangrijke rol. De RAI, Nederlandse ver eniging de Rijwiel- en Autoin dustrie, is fel tegen de geluids heffing en heeft vermoedelijk veel invloed gehad op de VVD-motie Braams, waarin de regering uitgenodigd werd er van af te zien. Die volgens Volksgezondheid ondoordach te motie kreeg de steun van CDA, RPF, GPV EN SGP. Sommigen zien in de heffing ook een nieuwe vorm van „au tootje pesten". Argument van de RAI: De ANWB houdt geen rekening met de werkgelegen heid. De RAI vreest dat de. mensen de auto's die meer la waai maken en dan door de heffing duurder worden niet meer zullen kopen. Volgens de organisatie worden vooral de eigenaars van kleinere aqto's de dupe van de heffing. Van der Lee is het hier niet mee eens: „Het is de „eend" uit gezonderd helemaal niet zo dat goedkopere auto's meer la waai produceren". ANWB'er Hans van der Lee met een geluidsterktemeter. li SUZUKI ALTO FX.TI JDELIJK f9.999,- Deze maand komt de io.oooste Suzuki op de weg. Feest dus. Zeker als u J plan was een Suzuki Alto FX te kopen. Want die is tot 31 maart 1982 f 1.000,- in p verlaagd. Kom dus bij ons langs en vraag naar de Feestneus: de Suzuki Alto FX voor 999.- incl. BTW af importeur. SUZUKI. EEN RAAAZEND KNAP KARRETJE. Benzinedamp ontsnapt door ontluchtingsleidingen Snel ontluchtingsleidint;

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19