lerste divisieclubs willen alarissen spelers halveren Borg weer in training osterbosch int proloog rijs-Nice ouwbedri jf betrokken j fraude FC Utrecht Barry Hughes vijf wedstrijden afwezig West Ham United vordert Morgan terug Scott Hamilton prolongeert titel SPORTWERELD Zijl/LGB- Het Ravijn -ÖRT LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 MAART 1982 PAGINA 13 ECHT Tijdens het onderzoek naar mogelijk gepleegde straf hei ten bij FC Utrecht is gebleken dat door de bouwer van het ve stadion Galgenwaard, Ballast Nedam NV, geld is betaald aan edivisieclub. Volgens de Utrechtse officier van justitie mr. R. r, die belast is met het onderzoek, is dit geeld door Ballast Ne- op een vermoedelijk gefingeerde rekening geboekt. Enkele ex- ursleden van FC Utrecht hebben verklaard, dat het door Ballast m ter beschikking gestelde geld buiten de boekhouding van de lalvereniging is gehouden en gebruikt om aan zwart geld-ver- tingen aan spelers te kunnen voldoen. Volgens betrouwbare tingen werd per duel 6000 gulden aan zwart geld uitbetaald. De er van justitie heeft ongeveer een week geleden aan de recher- toan de gemeentepolitie te Utrecht en aan de aan het onderzoek merkende ambtenaren van de FIOD (Fiscale Inlichtingen en Op laag3 Dienst) opdracht gegeven een onderzoek in te stellen. Hij neten om hoeveel geld het gaat, op welke wijze het geld is be- ^en of er mogelijk sprake is van strafbare handelingen. Wiersma damt tegen Malahé DEN HAAG Harm Wiersma komt zondag naar Den Haag. De wereld kampioen dammen speelt om 13.00 uur op het adres Prins Hendrikstraat 3-A een partij tegen de ti telhouder van Den Haag, Pertab Mala hé. Aansluitend krij gen de aanwezigen de kans het in een si multaan tegen Wiers ma op te nemen. JACK DE HEER BESLIST NA WK OVER IJSHOCKEYTOEKOMST DEN HAAG Jack de Heer beslist na het wereldkampioen schap ijshockey in de B-groep, waaraan hij vanaf 18 maart met het Nederlandse team in het Oostenrijkse Klagenfurt deelneemt, waar hij volgend seizoen gaat spelen. Landskam pioen Heerenveen en HYS '80 zijn de gegadigden. De Heer, die de afgelopen twee seizoenen uitkwam voor het Zwitserse Arosa, speelt morgenavond om 21.00 uur op De Uithof met het nationale team tegen HYS '80. De seledtie van bondscoach Gustav Bubnik bestaat uit: keepers Lenssen (Heerenveen), Nienhuis (Amsterdam) en Bruijsten (Nijmegen) en de spelers Koopmans, Van Wieren, Van Soldt, Collard, De Bruijn, Toren (Heerenveen), Berteling, Hille, Schaffer, De Vos, Klooster (Amsterdam), Van Heumen, Tijnagel, Wensink, Homburg (Nijmegen), Maas (Tilburg Trappers), Burgers (Washington Capitals), De Heer (Arosa) en Beekink (Utrecht). ZEIST Barry Hughes is door de tucht- commissie van de KNVB voor vijf wed strijden geschorst. De trainer van Sparta werd het recht ontzegd als coach op te tre den of enig andere functie uit te oefenen op het gebied van het begeleiden van een voet balteam bij wedstrijden in het betaalde voetbal. Pas als het A-elftal van Sparta (waarbij voorstopper I^ter Robinson voor vier wedstrijden werd geschorst) vijf ach tereenvolgende wedstrijden in de competi tie of het toernooi om de KNVB-beker heeft afgewerkt, mag Hughes weer in actie komen. Deze straf, aangevuld met een boe te van 750 gulden, werd Hughes opgelegd naar aanleiding van zijn gedrag tijdens de derby Sparta-Feyenoord op 28 februari jongstleden. Hans van ftreukelen is door scheidsrechter Charles Corver alsnog in staat van beschuldiging gesteld naar aan leiding van het gedrag van de doelman van FC Utrecht na afloop van de uitwedstrijd tegen AZ '67. De straffen zijn: Willy Carbo (FC Utrecht): een voorwaardelijke schor sing van één wedstrijd omgezet in een on voorwaardelijke schorsing van één wed strijd; Peter Robinson (Sparta): vier wed strijden schorsing plus 250 gulden boete; Gerard van Moorst (PEC Zwolle): vier wedstrijden schorsing en 200 gulden boete; Hans Erkelens (SC Cambuur): vier wed strijden schorsing en 200 gulden boete; Leo Ehlen (Roda JC): vier wedstrijden schor sing en 400 gulden boete. JF VERENIGINGEN UIT EREDIVISIE SOLIDAIR 3HOVEN Tien clubs uit de eerste divi- Jiebben gisteravond tijdens een vergade- in Eindhoven duidelijk gemaakt dat hun in het betaalde voetbal geen bestaans- jelijkheid meer heeft wanneer de last der dichtingen ongewijzigd blijft. tclusie van Eindhoven, far. FC VVV, SVV, Wa- >en, SC Amersfoort, Vo- r i, FC Den Bosch, Fortu ien Telstar was dat door- jenlijk slechts mogelijk [nneer de uitgaven aan spelerskosten i teruggeschroefd. Wat larissen van de spelers l, wordt gedacht aan een lering van bijna vijftig mt Opmerkelijk is dat de ten, die in Eindhoven K>rd werden, ook onder zijn door een vijftal igingen uit de eredivisie. lijf hebben gereageerd op pdhovense plannen. §etbal-CAO, die de semi- or een werkweek van k uur 55 procent van het lum salaris garandeert, reten worden terugge- naar twaalf uur en 33 De clubs willen daar- lijven voldoen, zij het op Inzienlijk lager niveau, I contractuele verplich tingen, ten einde de partners in het betaalde voetbal (de werkgeversorganisaties en de externe geldgevers) niet defi nitief af te stoten. Het stand punt van de tien clubs, die spelers onder contract hebben voor wie voetbal een bijbaan is, wordt onderschreven door een drietal van de gisteravond aanwezigen: Vitesse, FC Am sterdam en Heracles. Van dat drietal dacht FC Amsterdam in de eerste plaats aan het te rugbrengen van het aantal contractspelers, een overwe ging die door de anderen niet is overgenomen. Voorzitter H.G.A. Kuijken en penningmeester A. Vermeulen van de voetbalvereniging Eindhoven stelden dat de eer ste divisie in zijn algemeen heid niet langer kan voldoen aan de voorwaarden, vastge legd in de CAO, omdat de in komsten teruglopen. De pu blieke belangstelling vermin dert, sponsors haken af, de ge- Het bestuur van de voetbalvereniging Eindhoven bijeen tij dens de vergadering van de eerste divisieclubs. Van links naar rechts de heren Van Vliet (secretaris), Vermeulen (pen ningmeester), Kuijken (voorzitter) en Cremers (bestuurslid). meentelijke steun zal in enke le jaren worden afgeschaft. Vermeulen onderstreepte dat de vermindering van gemeen telijke subsidies procentuèel veel dieper ingrijpt bij de eer ste divisie dan bij de eredivi sie, 'waar het budget over het algemeen veel hoger ligt. Eindhoven, de initiatiefnèmer van deze bijeenkomst, heeft al duidelijk gemaakt dat het be taalde voetbal zal moeten wor den verlaten wanneer er geen korting op de verplichtingen plaats zal vinden. De in Eindhoven vergaderen de clubs rekenen op solidari teit in het betaalde voetbal, waardoor het aantal van 36 clubs zal kunnen worden ge handhaafd. Daarom is naast de beperking van de eigen uitga ven ook een andere verdeels leutel van de gelden van het Budget Bewakings Instituut (BBI) ten behoeve van de „kleintjes" nodig en een eerde re uitkering van die bedragen. De tien in Eindhoven bijeen gekomen eerste divisie-vereni gingen hebben onbewust de FBO. VVCS en WON veel harder tegen de haren inge streken dan was verwacht. Niettemin werd het plan in klein comité bijeen te komen doorgezet omdat men binnen de groep de eigen problema tiek wilde bespreken. De eer ste divisie-clubs namen aan dat binnen de FBO een te gro te belangentegenstelling tussen eredivisie en eerste divisie be staat. Het is aan te nemen dat de FBO binnen een week een spoedvergadering zal uitschrij ven om de „opstand" van de eerste divisie tegen de bestaan de CAO te bespreken. ectie voor letbalteam IAAG Achttien spe- geselecteerd voor de reiding op het. Europees oenschap basketbal, dat 2 tot en met 30 mei in tf;al plaats vindt en waar I derlands team is inge- met Roemenië, België, en Griekenland. Mitchell Plaat, Emill Ha- Bruinsma, Bert Kragtwijk t«John Franken, Ron Kruid- Faber. Ronald van de Bergh {Dan Cramer, Jelle Esvéldt, ffllerboom. Jos Kuipers, Derek (Den Bosch); Randy Wiel neen); Toon van Helfteren Cock van de Lagemaat John van der Vliet en Hille van der Kooij irgen). ning staat onder leiding een half jaar geleden elde topsport-coordina- gidimir Heger met assis- van Jan Sikking. (Van onze verslaggever) DEN HAAG West Ham United vordert Nicky Mor gan terug van FC Den Haag. De overeenkomst, die de door de Engelse eerste divisieclub uitgeleende spits met de Haagse yereniging heeft, loopt op 22 maart af. Daarna wil West Ham hem inzetten, omdat vier aan vallers (Cross, Goddard, Pearson en Neighbour) zijn geblesseerd. Hoewel de KNVB de overeenkomst tussen FC Den Haag en Morgan, die in augustus na een bliksemactie tot stand was gekomen, heeft goedgekeurd, is achteraf geconstateerd, dat één en ander in strijd met de reglementen blijkt te zijn. Mor gan is tijdens de competitie naar FC Den Haag gekomen. Omdat volgens de reglementen van de KNVB een speler één keer per seizoen van club mag veranderen, is de bond er op tegen, dat Morgan dit seizoen nog voor West Ham uitkomt. Bovendien heeft de KNVB de Londense club laten weten, dat de transferperiode in Nederland sinds 6 maart is gesloten. In Engeland sluit de transfermarkt pas op 25 maart. West Ham is nogal boos over de .brieven van de KNVB en is van plan eventueel Morgan toch op te stellen. Manager Lyall wijst op het feit, dat mét goedkeuring van de KNVB de over eenkomst tussen FC Den Haag en Morgan zelfs een keer is verlengd van 22 november tot 22 maart. Lyall heeft de spits toestemming gegeven om vandaag naar Nederland te vlie gen, maar wil van voorzitter Den Duik van FC Den Haag wel de verzekering, dat de KNVB afziet van een blokkade. Trainer Cor van der Hart weet nog niet in welke formatie FC Den Haag morgenavond mede-hekkesluiter De Graaf schap tegemoet treedt. Lex Schoenmaker is hersteld van een griep, Jan Renooy is van zijn beenblessure af, maar Cees Tempelaar, die tegerPFC Utrecht een dijbeenblessure opliep, is nog niet geheel fit. Voorts is Arie van der Zwan ziek. Het bestuur is inmiddels begonnen met de begroting voor het volgende seizoen. Daarbij hinkt het wel op twee gedachten. De wedstrijd van morgen kan meer duidelijkheid verschaf fen. Een gelijkspel of verlies houdt in, dat FC Den Haag er ernstig rekening mee moet houden, dat het volgend jaar in de eerste divisie speelt. Winst impliceert nog mogelijkheden voor behoud van het eredivisieschap. FC Den Haag 2 speelt morgenmiddag een uitwedstrijd tegen Volendam. Nederlandse tennissers in kwalificatie toernooi ROTTERDAM Michiel Schapers, Marc Albert en Theo Gorter zullen ko mend weekeinde deelne men aan het kwalificatie toernooi van het negende wereldtennis-evenement in Rotterdam. Het trio kreeg van de organisatie een zogenaamde „wild card". Aan het toernooi, dat gehou den wordt in tenniscentrum IJsselmonde in Rotterdam- Zuid, wordt deelgenomen door 32 spelers, onder wie de Ame rikaan Tim Wilkison (73 op de wereldranglijst), de Zweed Joachim Nyström (74e) en de Amerikaan John Austin (77e). Voor het hoofdtoernooi, dat maandag 15 maart in het sportpaleis Ahoy' begint, plaatsen zich de beste vier spe lers. Uitslagen achtste finales Grand Prix- toernooi Brussel; McEnroe (Vst)-Boi- leau (Bel) 6-1, 6-4; Connors (Vst)- Fritz (Fra) 7-5, 6-0; Gerulaitis (Vst)- Wilkison (Vst) 6-2. 6-4; Wilander (Zwe)-Theyssen (Wdl) 6-3, 6-3. Tweede ronde toernooi München: Moor (Vst)-Gullikson (Vst) 7-6, 7-6; Barazzutti (Ita>-Waltke (Vst) 6-3, 6-4; Kriek (ZaO-Sadri (Vst) 6-3. 6-1; Günthardt (Zwi)-Fitzgerald (Aus) 6- 4. 6-3; Vijay Amrit (Vst) 6-3, 1-6. 7-5; (Wdl) 6-3. 4-6, 6-2. Biljartstrijd tussen Mensink en Zuiderwijk (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG Het Haags kampioenschap hoofdklasse libre-klein in biljartzaal Jo- rissen zou wel eens kunnen ontaarden in een tweege vecht tussen Ab Mensink en Karei Zuiderwijk, de avontu- rierende driebandenspeler. Zuiderwijk, vorige week nog finalist driebanden-groot, heeft zich goed aangepast aan het spelen op de kleine tafel. Drie overwinningen en slechts één nederlaag waren zijn deel. In de openingsronde ging Zui derwijk onderuit tegen Berkel met ingrijpende cijfers: 220-88 in 17 beurten, maar daarna volgden zeges op Ten Hagen, Van Leeuwen en Bruens in respectievelijk 20, 30 en 19 beurten. Ook Mensink verloor in de eerste ronde, van Bruens in 24 beurten met 215-220, om vervolgens met goede cijfers te winnen van Thijsse (161-220 in 30 beurten), Bleijenberg (220- 101 in 13 beurten) en Van Leeuwen (164-220 in 17 beur ten). Zou de prognose van een slotgevecht om de titel tussen Mensink en Zuiderwijk uitko men, dan lijkt eerstgenoemde in het voordeel. Björn Borg begint aan zijn zoveelste training. Rechts be geleider Lennart Bergelin. MONACO Na drieëneenhalve maand rust heeft Björn Borg deze week in Monte Carlo de training hervat. Over drie weken begint de Zweedse tennisser aan zijn nieuwe seizoen. Nu al is de 26-jarige Zweed in vorm. Zo luiden althans de verslagen van zijn trainingspartner, de Italiaan Gianni Ocleppo. Veel meer is er momenteel ook niet bekend over Borg. Hij weigert namelijk elk interview. Als gevolg van het besluit van de council voor het proftennis dat de Zweedse vedette kwalificatiewedstrijden voor onder meer Wimbledon moet gaan spelen omdat hij niet voldoende Grand Prix-toernooien in zijn agenda heeft staan, kan hij zijn verwachtingen van het seizoen nergens op afstemmen. Hij kan slechts afwachten, hoe de diverse organisaties rea geren op een Borg in deze positie. Vast staat, volgens bege leider Lennart Bergelin, dat Borg deelneemt aan toer nooien in Tokio en Hamburg. De Zweed en de Italiaan beulen elkaar vier tot vijf uur per dag af. Ze spelen alleen „partijtjes". Ocleppo gaf na enkele dagen toe: „Borg staat nu al op scherp. Hij heeft alleen wat moeilijkheden met ziin concentratie, die hem zo nu en dan parten speelt. Hij wil altijd winnen. Zijn spel is helemaal niet veranderd. Ik denk dat, als hij zo doortraint en -speelt, niemand hem kan verslaan, zeker niet op verharde banen. Borg heeft ook niets van zijn snelheid verloren. Ook zijn opslag, die dat niet zijn sterkste punt is, heeft hij behouden. Hij zal hem ongetwijfeld nog aanscherpen. Als hij een ace nodig heeft om te winnen, kan hij er eentje slaan". Soms trainen de Fransman Dominique Bedel en de Mone- gask Bernard Balleret ook mee op het complex van de Monte Carlo Country Club, dat over de Middellandse Zee uitkijkt. Een rustige ambiance voor de hardwerkende Zweed. Ocleppo geeft toe dat hij het erg plezierig vindt om met Borg te oefenen: „Wat ik van hem heb geleerd, is dat je vooral rustig moet blijven, niet te veel moet praten en jezelf moet ontspannen om te winnen". Heeft Borg in de afgelopen jaren aangetoond met deze eigenschappen uitste kend overweg te kunnen, volgens Ocleppo heeft hij het nu moeilijk met de motivatie. Borg zou in een vertrouwelijke bui, een gemoedsstemming waarin hij niet vaak verkeert, tegen de Italiaan hebben gezegd dat hij het moeilijk vond zichzelf te motiveren omdat hij al zoveel (vijf Wimbledon- titels en zes zeges op Roland Garros) gewonnen heeft. „Het belangrijk voor Björn dit jaar is John McEnroe op een snelle baan te verslaan", aldus Gianni Ocleppo. pUE Bert Oosterbosch heeft zijn eerste over lig voor zijn nieuwe werkgever behaald. De Bra- r was'gisteren in het Belgisch-Franse grens- p Luingue de snelste in de proloog van Parijs- 0e wielerkoers naar de zon voor profs en ama- Üe de 5700 meter tegen het horloge af in 7 minuten en Inden en was daarmee negen seconden sneller dan pondue, de Franse wereldkampioen bij de achtervol- fe Ier Sean Kelly gaf tien seconden prijs aan Ooster- ln werd derde. P betekende voor Oosterbosch zijn eerste na negen E. In juni van het vorig jaar stapte hij onverwachts ter Post. Geestelijk kon Oosterbosch de bikkelharde [teit in de beroepsrijen niet meer verwerken. Na een iode vond hij onderdak bij de ploeg van Fred Debruij- wie ook Hennie Kuiper, Hennie Stamsnijder, Adrie r Poel en Peter Zijerveld in dienst zijn. In dat gezel- keeg Oosterbosch de vrijheid om zich op dit wielersei- >or te bereiden. ">loog: 1. Bert Oosterbosch (Ned) 5.7 kilometer in 7,18 (gemiddelde 2. Alain Bondue (Fra) 7.27; 3. Sean Kelly (Ier) 7.28; 4. Gilbert Mulle (Fra) 7.29; 5. Stephen Roche (Ier) 7.31; 6. Jacques Bossis (Fra) Qili Anderson (Aus) 7.36; 8. Stefan Rooks (Ned-amateur) 7.37; 9. Fre- (Fra) 7.38; 10. Michel Laurent (Fra) 7.39; overige Nederlanders: 12. ujiper 7.40; 13. Hans Baudoin (amateur) 7.41; 18. Joop Zoetemelk 7.43; Koppert (amateur) 7.44; 29. Gerrit Solleveld (amateur) 7.46; 30. Janus tek (amateur) 7.46; 55. Hans Daams (amateur) 7.53; 60. Jo Maas 7.55; ^van der Poel 7.55; 68. Dries Klein (amateur) 7.56; 87. Herman Win- ^w) 8.02; 94. John van Asten (amateur) 8.04; 98. Peter Zijerveld 8.04. Bert Oosterbosch snelt door de straten van Luingue. Sportprijsvragen DEN HAAG De resul taten van de diverse sportprijsvragen zijn deze week: Lotto nr. 9: le prijs: geen winnaar, 2e prijs: 1 winnaar, bruto 300.000,--; 3e prijs: 70 winnaars, 7328,40; 4e prijs: 4663 winnaars. 110.—; 5e prijs: 87.274 winnaars, 5,—. Toto nr. 9: le prijs: 1 winnaar, bruto 53.656,60; 2e prijs: 31 winnaars, 1153,90; 3e prijs: 472 winnaars, 189,40. Toto-gelijk nr. 9: le prijs: 1 winnaar, bruto 6706,--; 2e prijs; 5 winnaars, 223,50; 3e prijs: 93 winnaars, 60,--; 4e prijs: 1558 winnaars, 5,70. Cijferspel nr. 9; 6 cijfers goed; 1 winnaar, bruto 100,000.—; 5 cijfers goed: 3 winnaars, 10.000,--; 4 cijfers goed; 25 winnaars, 1000,--; 3 cijfers goed: 300 winnaars, 100,--; 2 cijfers goed: 3057 winnaars, 10,--. if- Claudla Kristoflcs-Blnder: na de Europese titel straks ook de beste van de we reld? KOPENHAGEN Bij de wereldkampioenschappen kunstrijden in de Deense hoofdstad Kopenhagen heeft Scott Hamilton bij de heren zijn titel geprolongeerd. De Westduitser Norbert Schramm behaalde zilver, het brons was voor de Canadees Brian Pockar. Na de verplichte figuren voert de Oostenrijkse Claudia Kristo- fics-Binder, die in Lyon kort geleden al de Europese titel ver overde, het 34 deelneemsters tellende damesveld aan. Tweede is de Finse Kristina Weigelius, derde de Britse Debbie Cottrill. De Nederlandse deelneemster Li Scha Wang bezet de 28e plaats. Bij het ijsdansen zijn de titelverdedigers Jayne Torvill en Chris topher Dean na de verplichte figuren al zo goed als zeker van prolongatie. Op de tweede plaats staat het Russische paar Natalja Bestemjanova/Andrei Boekin, derde zijn de Amerikanen Judy Blumberg/Michael Seibert MILAAN In de eerste wed strijd voor de halve finales van het toernooi om de Ita liaanse voetbalbeker won In- ter Milaan met 2-1 van Catan- zaro. AC Torino verloor met dezelfde cijfers bij Sampdoria. ENSCHEDE Ferdi Rohde is voor minimaal vier weken uit geschakeld. De centrumspits van FC Twente brak gister middag op de training zijn lin kerkuitbeen. DUSSELDORF De vereni ging van springruiters in We*t-Duitsland stelt 300.000 Mark beschikbaar ter bestrij ding van doping in de paardes- port. Momenteel is er in de hele wereld slechts een half dozijn instituten die dopings- onderzoeken snel en exact kunnen uitvoeren. De West duitsers hopen met dit voor beeld het aantal te kunnen vermeerderen. HOUSTON Oud-wereld kampioen boksen in het zwaargewicht, George Fore man, heeft een aanklacht in gediend tegen de Jesus Chris tus-kerk in Houston. Foreman leende de kerk 90.000 dollar tegen een rente van negën E>rocent. De kerk heeft de af- ossingen uit geldgebrek ge staakt waarop Foreman de rechter heeft ingeschakeld. KAISERSLAUTERN Rudi Kröner wordt de opvolger van Karlheinz Feldkamp als trai ner bij de Bundesliga-club FC Kaiserslautern. De 40-jarige trainer tekende een tweejarig contract CANTU - Maccabi Tel Aviv en Squibb Cantu hebben zich geplaatst voor de finale van net toernooi om de Europese basketbalbeker voor lands kampioenen, die op 25 maart in Keulen wordt gehouden. KOEWEIT Eredivisieclub Go Ahead Eagles verloor gis teren in een oefenwedstrijd met 2-0 van het nationale elf tal van Koeweit punten voorsprong op naaste belager Rode Ster. Partizan Belgrado won met 1-0 van Osijek. advertentie A.e. zaterdag om 19.00 uur in de Zijl de waterpolowedstrijd Aangeboden door: MERCAS0L

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13