J Koningin geen dienst bewezen met weigering Haagse gasten amerlid: willen PTT'ers terug naar Den Haag? KAMERLID MEVROUW KORTE (CDA): an Thijn stopt BVD- nderzoek onder ambtenaren Neer Van Agt moet praten met Thaise KNIL-militairen Ontvoerders hadden het gemunt op André van Duin PvdA-leden willen helderheid over koers van de partij RAI AMSTERDAM V3 NNENLAND LE1DSE COURANT •VRI1DAG 12 MAART 1982 PAGINA 11 lete van 250 gulden "or ontvoerders i Iftse hoogleraar ld HAAG Het Gerechts in Den Haag heeft giste- conform de eis een boete 250 gulden opgelegd aan t Irie studenten die op 4 de- ber 1980 de Delftse hoogle- Duparc met diens mede- t king ontvoerden. astudenten wilden hiermee ijds potesteren tegen in- i ing van de twee-fasen- ctuur aan de universitei- Voordat duidelijk dat het )peen grap ging, had de gea- seerde politie echter al kosten gemaakt om de 'essor op te sporen. Aage M. verdacht van gewapende roofovervallen RENKUM De 39-jarige Aage M. is door de politie van Breda gearresteerd in verband met mogelijke me deplichtigheid aan twee ge wapende roofovervallen in Tiel en Renkum. Dit heeft een woordvoerder van de Renkumse politie gisteren meegedeeld. M. zou het brein zijn achter een overval op een makelaar in Renkum en een koppelbaas in Tiel, ge pleegd in november vorig jaar. De politie verwacht na de arrestatie van M. meer aanhoudigen te kunnen ver richten in beide zaken. Brand in klooster; 3,5 ton schade DEN BOSCH In een oud klooster in het centrum van Den Bosch heeft gisteren een brand voor 350.000 gulden schade aangericht. Krakers, die een deel van het klooster bewoonden, konden met moei te uit het brandende pand worden gehaald. Volgens de politie is de brand ontstaan in een van de vleu gels van het gebouw, waar vermoedelijk een brandende straalkachel tegen een stoel is gevallen. Twee van de vleu gels werden ernstig bescha digd. De derde vleugel, waar het gemeentearchief van Den Bosch is ondergebracht, liep lichte waterschade op. FRAUDERENDE ACCOUNTANT AANGEHOUDEN AMSTERDAM De politie in Amsterdam heeft de 40-ja- rige accountant W.J.Z. in die plaats aangehouden op ver denking van een poging tot oplichting, waarmee een be drag van 1,1 miljoen gulden is gemoeid. Dit heeft een woordvoerder van de politie gisteravond meegedeeld. Verder wordt de accountant verdacht van een uitlokking van valsheid in geschrifte en verduistering van 300.000 gulden. De accountant zou hebben gemanipuleerd met aandelen. Toch nog vrouwtje voor keizerarend ARNHEM Na jaren tever geefs zoeken is Burgersdie renpark in Arnhem er nu toch in geslaagd de inmiddels hoog bejaarde keizerarend van het dierenpark aan een vrouwtje te helpen. De zeker 45 jaar oude roofvogel zal naar Wales worden gevlogen waar twee vrouwtjes naar hem uitkijken. Volgens een woordvoerder van het Arnhemse dierenpark is uit onderzoek gebleken dat zeker nog op nakomelingen mag worden gerekend. In Arnhem wordt er vanuit ge gaan dat de arend zelf niet meer terugkomt, maar dat aanspraak zal worden gemaakt op een of meer nakomelingen. Wellicht extra werk bij monumentenzorg UTRECHT De staatssecretaris van CRM, H. de Boer, gaat met zijn collega's van Sociale Zaken praten over nieuwe arbeids plaatsen in de monu mentenzorg. Momen teel is de monumenten zorg niet opgenomen in het werkgelegenheids plan van de regering. Als gevolg van de eco nomische problemen lijkt monumentenzorg een ondergeschoven kindje te worden, vindt de Nationale Contact commissie Monumen tenzorg. 1 1de eis voor fendinnen van ie O. en Wim P. JRDAM De offi- van justitie van de •rdamse rechtbank ft tegen de twee vrien- ;n van Arie O. en P., beiden betrokken de miljoenenzwendel jjl de ex-notaris Josje •affen geëist van res- lievelijk 74 en 39 da- gevangenisstraf. De "'van de officier komt n met de tijd die de en in voorarrest n gezeten. vriendinnen, de 36-ja- lOlga K. en de 32-jarige Ja H., zouden tenminste tfeiljoen gulden hebben be- 1, die de ex-notaris aan O. en Wim P. had be- Uit afgetapte telefoonge- cen is gebleken dat de sn ervan op de hoogte dat het geld afkomstig ran misdrijf. Bij het behe- ran het geld gaf Olga K. uit als „commissaris van •investment", één van de Zwitserse nep-bv's van (Vervolg van de voorpagina) Mevrouw Virginie Korte- Van Hemel van het CDA, een partijgenote dus van de minister-president, heeft de houding van Van Agt naar aanleiding van het bezoek van de Haagse gemeenteraasleden aan de koningin „niet zo wijs" genoemd. Volgens haar komt de premier daarmee „erg in botsing met de maatschappij, zoals die nu functioneert". Ook vroeg zij zich af of dit protocol wel eerlijk en recht vaardig is „tegenover mensen die vanwege hun geaardheid niet kunnen trouwen". Me vrouw Korte meent bovendien dat de premier deze koningin, „die met open ogen in de sa menleving staat", met zijn op vattingen geen dienst bewezen heeft. Volgens mevrouw Korte zijn er andere overheden, die dit soort zaken op een heel andere wijze oplossen. Zij vermelden op een uitnodiging dat iemand bijvoorbeeld zijn of haar „re guliere begeleider" kan mee nemen. „Daaruit blijkt dan wel dat je je niet moet laten vergezellen door iemand, die je net van de straat hebt opge pikt". Mevrouw Korte zei be nieuwd te zijn of dit hofproto col ook geldt voor bewindslie den. Het is bekend dat sommi gen van hen ongehuwd sa menleven. Mevrouw Elida Wessel-Tuin- stra sprak er haar afkeuring over uit, dat de premier zich volgens haar als „zedenmees ter" had opgesteld. Zij noemde dit protocol „nogal merkwaar dig en uit de tijd". Naméns de VVD verklaarde fractievoor zitter Wiegel dat zijn partij een „gelijke behandeling voorstaat van iedere Nederlander". Zijn fractiegenoot Ed Nijpels meen de dat het standpunt van de premier „niet onderschreven kan worden door welke libe raal dan ook". De zaak kwam aan het rollen doordat afgelopen maandag al leen wettig getrouwde leden van de Haagse gemeenteraad hun partner mochten mee brengen op een ontvangst van koningin en prins. Volgens ir. Gerard van Otterloo, voorzit ter van de PvdA-fractie in de raad, had men kennelijk uitge zocht wie wel en wie niet ge trouwd is. In het eerste geval was de uitnodiging gericht aan. de „Heer en Mevrouwen in het tweede geval alleen aan de „Heer..." Voor Van Otterloo reden om zich tot het hof te wenden. Daar kreeg hij te ho ren dat ongetrouwde partners inderdaad niet welkom waren, hoewel een uitzondering ge maakt zou worden voor een „officiële verloofde". Voor Van Otterloo reden zich te beklagen bij premier Van Agt. Hij verwees daarbij naar het „ontwerp" van de Wet Ge lijke Behandeling, waarin ge steld wordt dat de samenle ving in hoge mate gediend wordt, als „ongerechtvaardigd onderscheid tussen personen op grond van geslacht, homofi lie of huwelijkse staat wordt tegengegaan in het maatschap pelijk leven en het openbaar bestuur". Premier Van Agt antwoordde per kerende post, dat het slechts gaat om een „voorontwerp" en dat de reac ties daarop het controversiële karakter van deze materie ex tra duidelijk maken. „Zolang de wetgever geen besluit heeft genomen over de gelijkschake ling van huwelijk en andere samenlevingvormen, acht ik het niet in de rede liggen op dit punt een wijziging van de protocollaire regels bij officiële ontvangsten te bevorderen". HAAG Minister J Thijn van binnen zaken heeft beslo- yoorlopig geen veilig- jonderzoeken door de |j te laten verrichten 11 r een aantal ambte- n van zijn ministerie, wil eerste na- informatie inwinnen, 'eDm antwoord te kun- Sr Ifker (D^66). De ambte- werken al jarenlang verscheidene ministe- n rijksdiensten. ij is zelfs een ambtenaar 25 jaar op dezelfde post binnenkort met pen- jjgaat. Een aantal betrok- heeft het onderzoek als "bos kwetsend ervaren, ook familieleden en an- De zaak is terug te voeren op een onderzoek van een aantal jaren geleden van een ambte lijke commissie. Daarbij werd de vraag gesteld welke func ties op het ministerie in aan merking komen voor een vei ligheidsonderzoek. Daarom is thans sprake van „inhaalon- derzoeken". Van Thijn wil na gaan of de betrokken functies op de lijst moeten worden ge handhaafd. Het Tweede Kamerlid Van Es (PSP) wil van de regering in formatie over het door de BVD gedurende elf jaar afluis teren van de Hagenaar Aad van Wijk. De BVD heeft de afluisterpraktijken toegege ven. Nu de zaak openbaar is geworden is men er echter mee gestopt. Aanleiding voor het afluiste ren was het lidmaatschap van Van Wijk van de in 1974 al op geheven Rode Jeugd. Dit was een radicale jeugdbeweging met marxistische beginselen. De BVD luisterde Van Wijk af vanuit het huis van een over buurvrouw aan de Haagse 2e Schuytstraat. Het afluisteren van Van Wijk is uitvoerig aan de orde geko men in een VPRO-radiopro- gramma. De BVD verschafte zich toegang tot het huis van diens overbuurvrouw door haar te vertellen dat het voor haar eigen veiligheid van het grootste belang was dat Van Wijk in de gaten werd gehou den. Voor het gebruik van de voorkamer van de vrouw werd zij herhaaldelijk door de BVD betaald. De zaak kwam aan het rollen toen de dochter van de vrouw Van Wijk de BVD-activiteiten bekend maakte. Van Es vraagt nu of de prak tijken van de BVD te rijmen zijn met de taakomschrijving van de dienst. Zij wijst er daarbij op dat Van Wijk ook op de meest intieme momen ten werd afgeluisterd. Bij een brand in opslagruimten van de Tilburgse breiwerkfabriek van 3 Suisses zijn gisteren twee brandweer liedengewond geraakt. De opslagruimten werden geheel vernield. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Onder PTT'ers die in het kader van de ling van de Centrale Directie van de PTT thans oningen werkzaam zijn, 'zijn verklaringen in om- hun gevraagd wordt of zij eventueel weer ii willen naar Den Haag. Het kamerlid Mik (D'66) *tit van een vrouwensman binnen de PTT heeft vernomen, heeft daarover schriftelijke vragen gesteld aan staatssecretaris Van der Doef (belast met PTT-za- ken). Een voorlichter van de PTT betitelde de berich ten als „onzin" en niet op feiten berustend. In zijn vragen aan Van der Doef vraagt Mik zich af hoe de ver klaring in Groningen te rijmen valt met het spreidingsbeleid van de regering. Hij vraagt ook wat de bedoeling van de verkla ring is. In Groningen zitten nu 700 PTT'ers van de totaal 3000 die van de Centrale Directie naar die stad dienen te verhuizen. Deze operatie moet in 1987 klaar zijn. Door een ander kamerlid, mevrouw Brouwer (CPN), zijn vragen gesteld naar aanleiding van een brief die directeur-generaal Leenman van de PTT aan alle diensthoofden heeft geschreven. Daarin zegt Leenman dat 5 mei voor PTT'ers alleen een vrije dag kan zijn indien de dienst dit toelaat. Leenman wijst daarbij op het bedrijfsleven waar 5 mei geen vrije dag is. rdnekkige ressie LT Een depressie die Ie oceaan overstak is Cht ten westen van Ier- Kerk gaan uitdiepen en tfandaag naar zuid-Noor- of Denemarken. Om de •ie is een omvangrijk ;ld ontstaan en een ïgengebied, dat vana- land wel gepasseerd Vandaag kwam de uit het zuidwesten, zal die aan de achter fan de depressie naar noordwest gedraaid aangevoerde lucht idan weer wat kouder iet overdag niet meer jeveer 6 graden zal zijn. 'fname van de storm wind wordt pas tegen tvond verwacht, zal het waarschijn- j wat minder onaan- weer zijn, met vooral wind. Na enkele op- n neemt in de loop 'dap de bewolkie echter weer toe en een volgend re- gengebied wordt maandag in onze omgeving verwacht. Rus tig weer is het in het Middel landse Zeegebied onder in vloed van een hogedrukge- bied. Langzamerhand komen de temperaturen daar op een nivo van 15 tot 20 graden. De rest van Europa is nog steeds tamelijk koud, hoewel de vorst is teruggedrongen tot in Fin land en Rusland. Weersgesteldheid van gisteren Aberdeen sneeuw Bordeaux zw.bew. Brussel zw.bew. Frankfort h.bew. Innsbruck zw.bew. Klagenlurt onbew. Kopenhagen onbew. Ussabon onbew. Locarno onbew. Londen regen 14 40.2 mm -20.4 n -50.5 n -2 13 n onbew. 19 3 0 mm onbew. 19 6 0 mm DEN HAAG Premier Van Agt behoort tijdens zijn bezoek aan Thailand volgende week minstens een gesprek te hebben met de Nederlander Adri Schrama die in Bangkok baanbrekend werk verzet voor nog altijd daar woon achtige ex-KNIL militai ren. Deze militairen zijn destijds krijgsgevangen gemaakt door Japan en zij hebben vele ontberingen geleden bij de aanleg van de Birmaspoorweg. Een groep bleef na de capitu latie van Japan in Thai land wonen en trouwde er met Thaise vrouwen. „Ze leven in de meest erbar melijke omstandigheden", schrijft de heer A. Win kler uit Emmeloord in een bewogen brief aan de premier. Winkler organiseerde in au gustus '80 de tentoonstelling „Nederlands-Indië in de Tweede Wereldoorlog", die door koningin Beatrix werd geopend. Winkler leidde de koningin die in gezelschap van de premier was, over'de expo sitie rond. Kort daarop bracht hij een bezoek aan Thailand, onder andere om zich op de problematiek van de Thaise KNIL-soldaten te oriënteren. De Thaise KNIL-ers konden het leger niet verlaten in ver band met de Nederlandse poli tionele acties in Indonesië. „Toen het KNIL in '50 ophield te bestaan werd hen te ver staan gegeven niet naar Ne derland te gaan maar naar Thailand, omdat hun vrouwen hier toch niet zouden kunnen wennen. Het gevolg hiervan is d5t deze gezinnen in een nood situatie verkeren, ook omdat hun kinderen als buitenlan ders geen werk krijgen. Latere verzoeken om repatriëring zijn altijd afwijzend ontvangen", vervolgt Winkler in zijn brief. „Nederlanders die de ellende in de Japansè kampen hebben overleefd, konden in Neder land een bestaan opbouwen en hebben de uitkering van 7500 gulden in het vooruitzicht ge steld gekregen. De mensen in Thailand vallen buiten de boot en zitten in dat verre land zonder een bron van inkom sten", aldus Winkler aan Van Agt. Het bezoek van Van Agt aan Maleisië en Thailand is overi gens vooral bedoeld om de Ne derlandse export naar beide landen een duwtje in de rug te feven en speciale Nederlandse ennis aan de man te brengen. Beide landen maken een stormachtige industriële ont wikkeling door. EMMEN Niet de journalist Peter de Vries maar de ko miek André van Duin zou aanvankelijk in gijzeling wor den genomen door de 49-jarige C.K. uit Emmen en de 26-jari- ge E.M. uit Emmercompas- cuüm. De oudste van de twee heeft dit de politie van Em men gisteren laten weten. Van het plan hebben beiden vol gens hoofdinspecteur Geer- dink afgezien, omdat de uit voering te veel complicaties zou opleveren. Ook voor An dré van Duin hadden de twee mannen een losgeld willen los peuteren van een paar miljoen gulden. Van dit plan zijn ze afgestapt toen de hoofdverdachte in deze zaak, C.K., op het idee kwam de Amsterdamse jour nalist te kidnappen. IN TELEFOONKANONNADE Minister Den Uyl heeft met zijn PvdA-collega's uit het kabinet en PvdA-bestuurders telefonische vragen van verontruste leden beantwoord. Zijn vrouw Liesbeth zorgde, zo leek het. voor more le steun. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Honderden PvdA-leden hebben gis teravond naar het partijbureau van de PvdA in Am sterdam gebeld om vragen te stellen aan hun geestver wante ministers, staatssecretarissen en kamerleden. Via zeventien lijnen konden de PvdA-leden drie uur lang hun vragen, zorgen en grieven over het kabinetsbeleid en de koers van de PvdA kwijt. Na afloop van de telefoonkanonnade was de algemene indruk dat het overgrote deel van de bellers opheldering wilde hebben over de bezuinigingen, met name op het gebied van de ziektewet en de andere sociale .uitkeringen. Er werden echter ook veel vragen gesteld over de kortingen op salarissen, de afroming van de winsten van Shell en Esso, de woningbouw en de fraudebe strijding. In veel gevallen bleek dat de mensen bang waren dat het gehele stelsel van sociale zekerheid drastisch besnoeid zou gaan worden. Overigens bleek dat een groot aantal mensen verkeerd geïnfor meerd was over de ziektewetvoorstellen van het kabinet. Vaak bleek de onjuiste opvatting te heersen dat het kabinet een kor ting van 20 procent op de ziekteuitkeringen wil toepassen. Volgens minister en vice-premier Den Uyl was het opmerkelijk dat de toon van de meeste bellers niet agressief was. Ook de an-» dere bewindslieden hadden die ervaring. „Er waren zelfs bijzon der veel mensen die ons sterkte toewensten en een hart onder de riem staken", aldus Den Uyl. PvdA-voorzitter Max van den Berg werd veelvuldig verweten dat hij zo onduidelijk overkomt. „Ik heb hier erg veel van geleerd", zo zei hij. Fractieleider Wim Meijer vertelde dat hij vooral geconfronteerd was met partijleden die vroegen hoe zs aan anderen de koers van de PvdA moesten verkopen. Het PvdA-bestuur overweegt over twee weken opnieuw een telefonische informatieavond te organiseren, maar dan vooral voor niet-partijleden. advertentie Nederland, waterland. Het is geen toeval dat ons land de meest toonaangevende internationale tentoonstelling voor waterrekreatie in huis heeft. De Hiswa. Dit jaar groter dan ooit. De Hiswa voor iedereen. Want water zit ons in het bloed. Op de Hiswa vindt u o.a.: Zeilschepen en motorjachten Van luxe kajuitzeiljachten lot catamarans, van sportboten tot motorjachten. Vaartuigen voorde kleine watersport O.a. kano's, roeiboten, vis- en bijboten. Surfdorado: meer dan 250 verschillende typen zeilplanken Het beste wat er momenteel wercldwijdie beleven valt op surfgebied. Hengelsportafdeling Alles voor de sportvisser, zowel de wullekanter als de zeevisser. Professionele Castingbaan Probeer zelf uil hoe zo'n werphengel werkt. Tenten en kampeeruitrusting Ruim overzicht van deze vorm van walrekreatie. Ieder uur demonstraties en wedstrijden. Onderwatersport Uitrusting en toebehoren voor de onderwatersporter. Puikinstructie Doorlopende demonstratie van duiken. HISWA-SHOPPING Op de Hiswa kunt u uiteraard de accessoires van uw keus bekijkenen kopen. HET HISWA THEATER Modeshows van vrijetijds-, watersport- en surfkleding Audiovisuele presentaties, o.a. surf- en watersportkampioenen. Instructies. Dagelijks 10-17 en 19-22 uur. Zaterdag en zondag 10-17 uur. Toegang f. 10,- Kinderen tot 14 jaar f.6,-. AMSTERDAM rai Voordelige Trein-Toegang-biljetten verkrijgbaar bij vele NS-stations.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11