Grafische werkgevers woest over uitblijven ziektewetvoorstellen „Goedkoper bouwen door versimpeling van ambtelijke procedures Opnieuw actie tegen „linkse" IKON Uitstel ziektewetvoorstel na kritiek Raad van State en bezoek werkgevers Veldkamp bijna rond met vereenvoudigde sociale wetgeving kerk wereld Aartsbisschop uitgejouwd BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 MAART 1982 PAGINA Times blijft verschijnen LONDEN De eigenaar van de London Times, de Australische krantenmagnaat Rupert Mur doch, heeft gisteren gezegd dat het 197 jaar oude dagblad is gered en zal blijven verschijnen. Mur doch liet weten dat de vakbon den hebben ingestemd met een aantal gedwongen ontslagen. La ter werd door functionarissen van de Times Newspapers uit geefster van de Times en de Sun day Times bekend gemaakt, dat in totaal 430 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. Ook zullen er nog eens 430 parttime banen worden afgestoten. Verontwaardiging over zoon Thatcher LONDEN Mark Thatcher, de 28-jarige zoon van de Britse premier met een bot vraaggesprek over recessie en werkloosheid een storm van veront waardiging ontketend en zijn moeder, premier me vrouw Margaret Thatcher, in diskrediet gebracht. In het jeugdblad Honey bestreed hij dat er in Enge land een economische recessie zou zijn. „Als je op je achterste gaat liggen en zegt dat het allemaal geen zin meer heeft, dan gebeurt dat ook aldus Mark Thatcher. Als voorbeeld van een .juiste" houding moest men naar hem kijken. De wil tot succes en hard werken zijn voldoende om te slagen, ook on der een slecht economisch klimaat, zei hij. In een scherp commentaar zegt Labour-afgevaardigde Bob Cryer dat de uitlatingen van Thatcher een beledi ging zijn voor de meer dan drie miljoen werklozen. De „verwende playboy Mark Thatcher" heeft vol gens hem nooit echt hoeven werken. Rechtse extremisten doden bijna 200 boeren in Guatemala GUATEMALA-STAD Bijna 200 Indiaanse boeren zijn afgelopen zaterdag vermoord in het westen van Guatemala. Dit hebben kranten in Guatemala-Stad gisteren gemeld. Het bloedbad speelde zich af in de provincie Quiche. Tot dusver onbekend gebleven mannen pleegden de massamoord in de dorpen Por- trero Viejo, Xicojo, San José en San A ntonio Sima- che. Vrijwel alle inwoners werden onthoofd. Guate- malaanse journalisten zeiden dat lichamen dinsdag' zijn begraven. Hoewel de militaire regering van Gua temala de massamoord heeft ontkend, wordt toch al gemeen aangenomen dat de gevreesde fascistische Doodseskaders weer actief zijn geweest Deze terreur beweging staat in direct contact met leiders van rechtse Midden-Amerikaanse landen. Europarlementariërs tegen invoer zeehondehuid STRAATSBURG Geen invoer van zeehondenhuiden meer in het Europa van de Tien en bloemen voor Hanja Maij-Weggen (CDA). Dat was het re sultaat van de stemming gisteravond in het Europese parlement over een resolutie van de milieucommissie. Een zeer ruime meerderheid 160 voor, tien tegen en twintig onthou dingen van de parlementsleden reageerde op een intensieve perscam pagne van milieuorganisaties en de vele brieven aan kiezers, waarin hen werd gevraagd een einde te maken aan de slachting van zeehondenba- bies. Slechts de uiterst rechtse politi ci, zoals de Westduitse christendemo craat Otto Habsburg, stemden tegen de zeehondenresolutie, die door Han ja van Maij werd ingediend. I.1 Zeven rechtse extremisten in Spanje gearresteerd MADRID De Spaanse politie heeft gisteren zeven rechtse ex tremisten gearresteerd. Zij waren bezig met het verspreiden van pamfletten waarin de 32 ver dachten, die op het ogenblik te recht staan in verband met de staatsgreep van vorig jaar, gepre zen worden. Uit politiekringen is vernomen, dat de zeven tot organisatie Fa- lange-Primera Linea (Falangisti- sche Frontlijn) behoren. De pam fletten, die door hen werden uit gedeeld, waren ondertekend met Spaanse Militaire Unie, een ge heime groepering van rechtse o' ficieren. Rijkswacht verjaagt betog BRUSSEL De Belgische wacht is gistermiddag in Brusst^ traangas opgetreden tegen enig® zenden werknemers van de Bel nationale luchtvaartmaatschap) bena. Zij betoogden bij het min *1 van verkeer en wilden vandaa wat in Brussel de neutrale wordt genoemd, het gebied h parlementsgebouw waar nooit I gingen worden toegestaan. De I na-werknemers protesteerden het feit dat de Belgische minis! I verkeer, Herman de Croo, week publiekelijk heeft gedreij I de opheffing van de miljarden i lijdende Sabena, als men ni 1 koord gaat met verreikende ringsmaatregelen. Beprekingen over met de vakbonden zijn o[t uitgelopen. I (Vervolg van de voorpagina) Gisteren traden de leden van de grafische bond van de FNV in nog ruimere mate in het strijdperk. En kele dagbladen en tijd schriften zullen daardoor niet kunnen verschijnen, handelsdrukwerk komt niet af. Verdere stakingen zijn aangekondigd in En schede (Van der Loef), Assen (Rotapress) en Al melo (Hilarius). De grafi sche werkgevers hebben de vakbonden uitgeno digd voor wat heet een za kelijk gesprek om de im passe te doorbreken. Die werkgevers zijn woest, dat het ziekengeld-wetsont werp gisteren weer niet is ingediend, zodat men nog altijd niet weet waaraan men toe is. De Dienstenbonden CNV en FNV hielden gisteren in de RAI een grote protestbijeenkomst voor de leden uit het bankbedrijf. De bijeenkomst mondde uit in een ultimatum aan de bankdirecties. Met name in het Rotterdamse Rijn-Schelde-Verolme. Bij De deden zich wederom enkele Schelde in Vlissingen kon een wilde acties voor, zoals een be- wilde staking nog maar net zetting van het kantoor van worden voorkomen; de werk nemers werden overgehaald te wachten op de uitslag van het overleg over de metaal-cao, dat maandag voortgaat. In Amsterdam lieten driehonderd gezinsverzorgsaters het een uur lang afweten uit protest tegen de ziektewetplannen. Intussen begint het ook te rommelen in het bankbedrijf. De dienstenbonden hebben de bankiers nog een week de tijd gegeven in te stemmen met de eisen voor een nieuwe cao: Volledig ziekengeld, 36-urige werkweek en lagere VUT- leeftijd. Blijven de werkgevers neen zeggen dan volgen ulti mata aan afzonderlijke banken en haalt dat onvoldoende uit dan volgen er stakingen. In de zuivelindustrie zijn de werkgevers bereid de cao-on derhandelingen te hervatten nu gebleken is dat de leden van de bonden, die al een principe-akkoord hadden be reikt, het resultaat te mager vonden. Probleem zal worden het feit, dat men reeds aan de maximumgrens van 6,5 pro cent loonkostenstijging zit met het huidige onderhandelings resultaat. Het grootste nieuws leek aan vankelijk gistermiddag uit Groningen te komen, waar de directie van de tabaksfabriek Theodorus Niemeijer voor het hele concern (800 personen) een contract tekende met de toezegging dat zeker een jaar als ziekengeld het volledige netto-loon zal worden uitbe taald. „Een doorbraak, het eer ste bedrijf dat aan onze eis te gemoetkomt," verklaarde de Industriebond FNV. Prompt gaf de firma daarop een com muniqué uit met de medede ling, dat de kosten van deze o-> peratie zullen worden betrok ken bij de verdere cao-onder handelingen. „Het moet uit de lengte of de breedte komen," werd er later aan toegevoegd. De vakbond ontkent deze in terpretatie van de overeen komst. (Vervolg van de voorpagina) Over de oorzaak van de moei lijkheden die op het laatste moment tot uitstel van indie ning van de ziektewetvoorstel- len hebben geleid doen twee verschillende berichten de ronde. Volgens het ene zou de Raad van State, de juridische adviseur van het kabinet, we zenlijke inhoudelijke kritiek op het voorstel hebben geuit. Er zouden nadere uitwerkin gen nodig zijn, waar het kabi net zijn goedkeuring nog aan moet hechten. De andere lezing is, dat de werkgeversvertegenwoordi gers in het gesprek met de mi nisters Van der Stee (finan ciën), Terlouw (economische zaken). Den Uyl (sociale za ken) en premier Van Agt het kabinet zouden hebben bezwo ren de voorstellen niet in te dienen, omdat anders de chaos als gevolg van miljoenen kos tende stakingsacties een feit zou zijn. Na dit vurig pleidooi zouden Van der Stee en Ter- louw hun collega Den Uyl er van hebben kunnen overtui gen dat het „van weinig hoffe lijkheid zou getuigen" direct daarop de gewraakte voorstel len toch maar bij de Kamer in te dienen. Besloten werd dus tot enig uitstel.' CNV-voorzitter Van der Meu- len adviseerde het kabinet di rect na het bekend worden van zijn besluit met klem van indiening van de voorstellen helemaal af te zien. Volgens hem is gisteren eens te meer duidelijk geworden dat de pro blemen rond de ziektewet niet in de bedrijven (bijvoorbeeld bij de werkgevers) liggen, maar in politiek Den Haag. De Tweede kamer heeft giste ren overigens al besloten de ziektewetvoorstellen pas na Pasen te gaan behandelen. Het debat daarover is gepland in de week van 19 april, als de Kamer van paasreces terug keert. Bij dit schema is er nog vanuit gegaan dat de voorstel len nog deze week zouden worden ingediend. Wordt het pas volgende week, dan is de kans dat de beoogde maatrege len op 1 mei van kracht kun nen worden al bijna verkeken. Een week na de behandeling van de ziektewetmaatregelen, dus eind april, wil de Kamer gaan praten over het banen plan van minister Den Uyl. Daar zullen ook zijn collega's Terlouw, Van der Stee, Van Dam, en Van Thijn bij aanwe zig moeten zijn. Het personeel van de gemeentereiniging in Bergen op Zoom staakt sinds gisteren ook. Om hun wensen kracht bij te zetten, zochten zij hun toevlucht in een Uylen-wagen die bij het recente carnaval was gebruikt. Prof. dr. G. Veldkamp nam gisteren het eerste exemplaar van „De sociale gids voor Nederland" in ontvangst. Rechts de sa mensteller van het boek, ing. W. Verwey. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-KVP-minister Veldkamp zal precies op tijd (dat wil zeggen medio dit jaar) klaar zijn met zijn studie tot ver eenvoudiging en het in kaart brengen van de sociale wetgeving. Veldkamp verklaarde dat gisteren bij de presentatie van de so ciale gids 1982, een soort gouden gids voor de sociale wetgeving. Toen Veldkamp in 1967 de opdracht tot vereenvoudiging en co dificatie van het stelsel van sociale zekerheid kreeg voorspelde hij al dat hij 15 jaar bezig zou zijn. Op zijn werk en met name het tempo waarin het werd verricht is al veel kritiek geweest. Veldkamp wees deze gisteren van de hand door te wijzen op het omvangrijke werk dat met zijn op dracht is gemoeid, waarbij hij niet voor niets de steun had van een flink aantal terzake kundige juristen en een drietal commis sies. Bovendien doet men in België en Duitsland nog veel langer dan 15 jaar over dit soort werk, was het excuus van Veldkamp. Tandbederf hleuit met 40 procent |l verminderd AMSTERDAM Het li derf onder kleuters is dP lopen acht jaar met i procent verminderd. Dai uit resultaten van eenr heelkundig onderzoek i sterdam door de TNO groep tand- en mondziej De werkgroep, die in oj van de Stichting Goed handelde, begon in 1973 het eerste onderzoek kleuters in de leeftijd v tot zes jaar. De tweede, lijkende studie werd vo gemaakt. Die bracht a licht dat het gemiddeld aangetaste kiezen daald tot 5,1. Ook werden minder getrokken tan i vullingen aangetroffen melkgebitten. Prof. Houwink, voorzit de Stichting Goed Gi hoogleraar preventieve ciale tandheelkunde i VU in Amsterdam, v resultaten van het one nog geen reden tot juicl heeft geconstateerd dat procent van de kindei nooit naar de tandartij weest. Volgens de hex wordt er niet altijd gepoetst en teveel gesn Behalve minder snoep Houwink ook voor fluoridering van het d ter. Daarmee zou de h het huidige tandbedei komen kunnen wordi hij. BOUWDESKUNDIGE: LEIDSCHENDAM Goed kopere woningen zoals de re gering wil, is mogelijk als er fors bezuiningd wordt op de procedures die vooraf gaan aan het daadwerkelijke bou wen. Dit heeft mr. ing. J. Kiers, directeur van Bouw In formatie Technieken in Leid- schendam, gisteren meege deeld. Volgens Kiers bedragen de kosten van de talrijke ambte lijke procedures die in de bouw verplicht zijn, evenveel als de stichtingskosten voor een woning in de sociale sec tor. Sommige formulieren moeten in 48-voud worden in gevuld, aldus Kiers. De bouwdeskundige vindt het uit den boze te bezuinigen op de kwaliteit van de huidige woningbouw, omdat het met deze kwaliteit in het geheel niet zo hoog is gesteld als wel wordt verondersteld. Wel kan in geringe mate worden bezui nigd op luxe voorzieningen zoals aansluitingen voor af wasmachines. Volgens Kiers kan er ook be zuinigd worden op de voorbe reiding en begeleiding van de bouwplannen. Op het ogenblik hebben opdrachtgevers en hoofdaannemers nauwelijks enig overzicht van de kosten die de verschillende bedrijven die bij bouwprojekten zijn be trokken, maken. Tijc bouwproces verandert zo veel, dat niet all kostenaspect, maar doelmatigheid negatii beïnvloed, aldus Kier Met de intrede van d< ter in de bouw kan e« overzicht worden gel elk gewenst moment bouwproces. Dit inl management kan Kiers tot aanzienlijk ringen leiden op de v ding en begeleiding projekten. Bij een i bouwen wijk met vie woningen kan op di' enkele miljoenen guit den uitgespaard, aldu Het beleid van IKON (de In terkerkelijk Omroep Neder land) moet drastisch worden gewijzigd. Dat is de mening van de classis Zwolle van de Nederlandse hervormde kerk die de synode heeft geschre ven dat de huidige program ma's van de IKON niet meer representatief zijn voor de kerk. De classis heeft in meer derheid de indruk dat de IKON een spreekbuis is voor linkse pressiegroepen en nau welijks nog een klankbodem heeft in de kerk. In de brief, die is opgesteld op initiatief van wijkgemeente 9 van de hervormde gemeente in Zwolle, spreekt de vergade ring verder als haar mening uit dat de Nederlandse her vormde kerk haar zendtijd die zij ter beschikking heeft ge steld van de IKON (als zend gemachtigde van de kerken), moet terugeisen opdat de kerk er zelf over kan beschikken. Aanleiding hiertoe is volgens de classis een „mogelijke wijzi ging van de organisatievorm van de IKON, waardoor de kerk nog minder greep zou krijgen op de programma's". De hervormde wijkgemeente 9 in Zwolle heeft alle hervorm de gemeenten in Nederland een brief gestuurd verschillende classes kritiek te uiten op de programma's van de IKON, zodat de synode zich meer hebben. Daarvoor heeft de IKON zich volgens de wijk gemeente te ver verwijderd van het gewone kerkvolk. De secretaris van de hervorm de wijkgemeente 9 in Zwolle, de heer D. Klompjan, kon des gevraagd niet meedelen om welke wijziging van de organi satievorm van de IKON het zou gaan. De kerkeraad heeft in een vergadering van haar predikant ds. G. T. H. Volle- bregt vernomen dat er pogin gen worden gedaan om de IKON los te maken van de kerken in welk geval de ker ken geen enkele vorm van in spraak meer hebben en zij hun zendtijd voorgoed kwijt zijn. Volgens een woordvoerster van de Nederlandse hervorm de kerk is van een „mogelijke wijziging van de organisatie vorm van de IKON", zoals de Zwolse wijkgemeente schrijft, geen sprake. In de juni-verga- dering van de hervormde sy node komt het beleid van de IKON ter discussie naar aan leiding van de beleidsnota van de interkerkelijke omroep. Dan zullen ook de door ver schillende wijkgemeenten naar voren gebrachte bezwa ren tegen het IKON-beleid deel uitmaken van de discus sie. Een synodale IKON-begelei- dingscommissie die op last van de synode op 20 mei 1980 werd geïnstalleerd ter begeleiding van de door de synode aange wezen IKON-bestuursleden is onlangs opgeheven. Na een jaar meldde de com missie dat zij in meerderheid niet zag wat haar taak zou kunnen zijn op grond van haar gegeven instructies. Het moderamen van de hervormde synode heeft toen na ampele overwegingen besloten de commissie op haar eigen ver zoek op te heffen. Ke'-was ook het~moderamen intussen na melijkonduidelijk geworden wal~de-taakstelling was. spreken. Zij is van mening dat de IKON jarenlang een groep binnen de eigen kerk onver antwoord verwaarloosd heeft. In de brief wijst de Zwolse wijkgemeente erop dat vrien delijke verzoeken en gesprek ken bij de IKON geen effect Paus bezorgd om kerk in Tsjecho- Slowakije Paus Johannes Paulus II. heeft gisteren zijn grote be zorgdheid geuit over de situa tie van de r.-k. kerk in Tsje- :ho-Slowakije. Hij deed dit in lijn toespraak tot de vijf Tsje- ;hoslowaakse bisschoppen, die /oor het verplichte vijfjaar- ijkse verslagbezoek door hem n audiëntie werden ontvan gen. De paus zei het vooral te be- :reuren, dat al lange tijd geen Disschoppen meer benoemd konden worden en dat van de iertien bisdommen er slechts' irie een gewone bisschop hebben en twee een tijdelijk bestuurder in de persoon van een apostolische administra tor. De acht andere bisdom men hebben al vele jaren, soms tientallen jaren, geen bisschop meer. Bezorgd maakt de paus zich vooral om het feit, dat Tsje- cho-Slowakije onvoldoende priesters heeft, zodat talrijke parochies niet meer bediend kunnen worden. Pax Christi bezorgd over kernwapengesprek in de krijgsmacht De rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi Nederland is bezorgd over de kernwapendiscussie binnen de krijgsmacht. Dit blijkt uit een brief van Pax Christi aan minister van Mierlo (de fensie). De bewindsman heeft ten onrechte in de vaste kamer commissie voor defensie gesteld dat het advies van de Maat schappelijke Raad voor de Krijgsmacht (MRK) geen praktische handgrepen voor de discussie biedt. Pax Christi hoopt dat de dis cussie binnen de krijgsmacht geen interne aangelegenheid wordt, maar vreest dat net ministerie van defensie hier wel op aanstuurt, aldus Pax Christi-secretaris Guy Dilweg. In otober 1981 heeft de MRK in het rapport de militair en de krijgsmacht geadviseerd binnen de krijgsmacht de discussie over de kernwapens op gang te brengen. Daartoe zou een gerichte informatie- en discussieronde moeten worden opgezet die de motivatie van het personeel en de geloofwaardigheid van de krijgsmacht ten goede komt. De vredesbeweging acht het van groot belang dat in het rapport gepleit wordt voor veelzijdige informatie en voor kleinschalig heid van de discussie. De minister is van mening dat die inlich tingen beter door mensen binnen het leger gegeven kunnen worden dan door een aparte stuurgroep, zoals het MRK-rapport voorstelt. De vredesbeweging wijst er verder op dat door tegenwerking van commandanten gedegen informatie aan militairen onthou den kan worden. Ervaringen uit de jaren zestig hebben ons dat geleerd, aldus Pax Christi. Het is een vreemde zaak dat de mi nister zelf wil nagaan aan welk informatiemateriaal behoefte is. Dilweg vraagt zich af of de informatie, indien deze voor het le ger zelf geleverd wordt, niet een eenzijdig beeld vanuit de visit vart de NAVO zal vertonen. Hongerstaking in kathedraal van Kaapstad Uit protest tegen de behande ling door de regering zijn ruim 70 zwarte bewoners van de krottenwijk Nyanga in de anglicaanse kathedraal van Kaapstad een hongerstaking begonnen. Zij zijn bereid deze eventueel „tot het bittere ein de" voort te zetten, om zo doende aandacht voor hun uitzichtloze toestand te vra gen. Deze mensen wonen sinds een jaar in zelfgebouwde hutten bij Kaapstad. De politie voert herhaaldelijk razzia's uit. Daarbij worden hutten ver woest, duizenden gearresteerd en naderhand naar de thuis landen Transkei en Ciskei ge deporteerd. De meesten keren echter naar de Kaap terug om er werk te vinden. In de thuislanden is geen werk, al dus de hongerstakers. Zij moeten wel terugkeren om niet van honger om te komen. De anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runcie, heeft gisteren voortij dig een kerkdienst in verband met de vasten moeten verla ten omdat hij door protestan ten werd uitgejouwd. Zij pro testeerden tegen het feit dat de primaat van de Engelse staatskerk in mei paus Johan nes Paulus II ontvangt, tij dens diens bezoek aan Groot- Brittannië. Dr. Runcie pas sinds dertig se conden bezig aan een preek in een kerk in Liverpool, toen ongeveer 100 protestanten, van wie er een aantal demon stratieborden droegen, boe riepen en jouwden en zijn verzoek om stilte beantwoord den met kreten als „verrader en judas". De betogers zongen tholieke liederen en n dat de aartsbisschop i bogen hoofd het kerk verliet na een kort geb het altaar. Waar de extreme prott in de eerste plaats teg testeren is tegen het de paus in de anglicaa thedraal van Liverp preken. Dr. Runcie, die ook bi kerk lastig gevallen u later: „Het was uitera nare manier van te naar mijn thuisstad, mijn best doen te vi Ik heb niet kunnen i maar enkele van de christelijke overwi zijn voortgekomen ui derlaag. Templetonprijs voor Graham De Templetonprijs voor de „vooruitgang op religieus ge bied" is voor dit jaar toege kend aan de Amerikaanse evangelist Billy Graham. Op 11 mei zal de onderscheiding waaraan een bedrag van 200.000 dollar (ruim 500.000) is verbonden, in Londen aan Graham worden overhandigd. De prijs, die wel eens vergele ken wordt met de Nobelprijs voor de vrede, werd in 1972 door de Amerikaanse preby- teriaan John Templeton inge steld. „Sinds vele jaren heeft dr. Graham met zijn dynami sche radio- en televisiebood schappen, zijn boeken en zijn kruistochten in alle wereldde len mensen in alle gebieden van het leven bereikt", aldus de jury. Voorzitter van de jur hoofd van de epis kerk van de Verenij ten, ds. John Allin, t( Griekse aartsbisschop die leider is van het dom Noord- en Zuic ka, rabbijn Marc Tar en mgr. Gerety, de r( tholieke aartsbissch Newark, in de Ame staat New Jersey, led Eerdere winnaars Templetonprijs zijn der Teresa, Roger Sc Taize en kardinaal Jc nens, de aartsbisscl Mechelen en Bruss Graham is de tweed' kaan aan wie de prijs kend.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10