Open brief Van Veen door FNV afgewezen Bedel) brief an Den Uyl m PvdA'ers 5000 extra huizen kosten het rijk vrijwel niets [NENLAND CeidoeSomout Toch enige toenadering over hoogte bezuinigingen Van Thijn wil benoeming burgemeesters aanpakken Vuurproef voor kabinet weer LEIDSE COURANT DINSDAG 9 MAART 1982 PAGINA 9 erdam: plan extra ling werkzoekenden !ERDAM Burgemeester en luders van Rotterdam hebben gis- een actieplan naar buiten ge- dat erop is gericht een groot werkzoekenden (voorlopig met extra scholing makkelijker rerk te helpen. roep is het grote aantal zeer laag Dolden, onder wie veel migranten, ren en jongeren. Het plan kost acht miljoen gulden, waarvan rdam een tiende deel betaalt en ijk de rest De vaardigheden van tterdamse werkzoekenden komen overeen met wat het bedrijfsle- erlangt. Tegenover ongeveer der- zend werklozen staan 1600 vaca- voor geschoold werk, met name metaal en de chemische industrie. Huidskleur wordt nietmeer vermeld op postidentiteitskaart DEN HAAG Voortaan zal op de postidentiteits kaart de huidskleur van de houder niet meer wor den vermeld. De PTT heeft hiertoe besloten ge zien de in Nederland le vende gevoelens hierover. Er is een nieuw aanvraag formulier in de maak waarop de vraag naar de huidskleur niet meer voorkomt. Staatssecretaris Van der Doef heeft dit gis teren meegedeeld op vra gen van de PvdA Tweede kamerleden Epema Brug man en Broekhuis. Werkwilligen houden produktie Michelin op gang DEN BOSCH Tijdens de 24-uursstaking bij de bandenfabriek Michelin in Den Bosch die zondagavond begon, is het de werknemers die de ingang blokkeerden niet gelukt de produktie helemaal stil te leggen. Werkwilligen werden door een opengeknipt hek aan de achterzijde van de fabriek het bedrijf binnengeloodst. Volgens directie woord voerder J. Griep zijn maar 100 produktiewerknemers niet op hun werk verschenen. Districtsbe stuurder F. Kooien van de Industriebond FNV zei dat zeker vijf tot zeshonderd van 1300 werknemers staakten. In onderwijs 664 nieuwe arbeidsplaatsen DEN HAAG In het onderwijs komen 664 nieuwe arbeidsplaat sen uit het werkgelegenheidsplan van de regering. Er is een bedrag van 41,5 miljoen mee gemoeid. Mi nister Van Kemenade van onder wijs en wetenschappen heeft dit gisteren aan de Kamer meege deeld. Het grootste deel (400 ar beidsplaatsen of 24,5 miljoen gul den) is bestemd voor onderwijs aan culturele minderheden. De werkloosheid onder onderwijsge venden in het voortgezet onder wijs zal tot 1990 toenemen tot on geveer 33.500 en naar verwachting nog verder uitlopen tot ruim' 50.000 in 1995. Op het ogenblik telt het vo 8000 werklozen. Kippenhok als illegaal vakantiehuis DEN HAAG Het besluit van B en W van Eibergen om de eigenaar van een tot vakantiehuis omgebouwd kippenhok te sommeren het bouwsel „terug te brengen in de oorspronke lijke staat" werd gisteren door de Raad van State vernietigd. De eige naar van het vakantiehuis had z'n „redding" te danken aan het feit dat B en W niet duidelijk konden ma ken waarom andere inwoners van Eibergen, die eveneens geen bouw vergunning bleken te bezitten, wel hun tot zomerhuisjes verbouwde kippenhokken mochten laten staan. In dit geval hield het college steeds de boot af. Dat is in strijd met het gelijkheidsbeginsel, oordeelde de Raad van State. eljenhorst spraak- im" voor iderheden Lomst onze parlementaire re dactie) HAAG Staatsse- is Van Leijenhorst enlandse zaken) wil alle culturele min den in ons land een aakforum" in het roepen. Dit in- torgaan moet uit 30 vertegen- iigers van de ver ende minderheids eringen bestaan en n eigen bureau krij- )e staatssecretaris zei ?n in een debat met etsontwerp over de in- van minderheden op erheidsbeleid zal nog dit ;rschijnen. Van Leijen- ondigde voorts aan dat 1 dit jaar een Minderhe- a met een actieplan iet minderhedenbeleid Kamer zal presenteren, cties op de huidige ont- ïinderhedennota zullen definitieve nota en het t in worden verwerkt, lenwerking met minis- Ruiter (Justitie) wil r; eijenhorst ook de be- g van discriminatie van heidsgroepen harder t ken. Van Leijenhorst rder een wetsontwerp en dat het voor minder- makkelijker maakt tot ispersoneel toe te tre- PR-woordvoerdr Walt- van de minderheden- sie drong in een motie overleg met de ge- besturen in het West- n er voor te zorgen dat huisvesting van buiten- aan minimaal te stel- •n voldoet. Staatssecre- 'Ancona (sociale zaken incipatie) kondigde een n voor voorlichting en en behoeve van van buitenlandse imers en andere etni- inderheden. (Vervolg van de voorpagina) Bij twee RVS-bedrijven in het Rotterdamse, waar voor nog geen gerechtelij ke stakingsverbod van kracht was, werd even eens gestaakt. Reden voor de directie om meteen een kort geding aan te span nen. Dit werd echter inge trokken nadat de Indu striebond had bekend ge maakt, de acties niet te zullen voortzetten. Op en kele plaatsen, verboden gebied geworden voor een officiële actie, werden wilde stakingen gehou den. Zo ging de werf Wil ton Feyenoord plat, de poorten werden met ket tingen vergrendeld, nie mand mocht erin. In Zut- phen sprak de rechter in kort geding zijn veto uit over een actie bij Gran ger. Enige verwarring ontstond toen RVS-topman Stikker vol gens de bond verklaard zou hebben, dat hij zijn organisatie FME onder druk gezet had om de zaken snel te regelen. „Een doorbraak in het werkgevers- front", riep de vakbond. Van druk is geen sprake, zei FME- voorzitter Ter Hart meteen daarop. Stikker had wel ver klaard, dat hij zo snel mogelijk tot een bevredigende oplossing wilde komen. Hij had geen be hoefte aan de drie weken res pijt, die de rechter de werkge vers in een aantal gevallen had gegeven. De FME zou vandaag dan ook al met een standpuntbepaling komen, 's Middags nodigde de FME de bond per telex uit toch vooral aan de nieuwe on derhandelingen deel te nemen: FN V-bestuurder Frans Drabbe had al eerder geadviseerd het overleg te hervatten. Na uren lang intern beraad besloot de Industriebond later op de dag op die uitnodiging en dat ad vies in te gaan. Maar de eis van honderd procent zieken geld zonder dat dit de werkne mers wat kost, bleef overeind. Of dit erin zit, viel vanmiddag nog niet te zeggen. Ter Hart, verheugd over de jongste ont wikkelingen, zie dat men in een moeilijke situatie zit, die door de overheid is opgedron gen. Er moet besnoeid worden, aldus Ter Hart, maar onze be drijven, die het toch al moei lijk hebben, kunnen de kosten daarvan niet alleen dragen. Als beide partijen dit erken nen, kunnen we er gezamen lijk uitkomen, aldus Ter Hart De Industriebond heeft goede hoop op een aanvaardbare op lossing, verwijzend naar uit spraken van individuele werk gevers. VNO-voorzitter Van Veen heeft in een open brief aan FNV-voorzitter Kok duidelijk willen maken, dat de weg die de vakbeweging nu volgt een doodlopende is. Samen moeten we nieuwe wegen zoeken in verband met de wet, die de overheid ons wil opleggen, zo stelt Van Veen, die alle ziekte wetplannen ingetrokken wil zien, waarna werkgevers en vakbeweging samen wegen zouden moeten zoeken om het daardoor ontstane gat in de rijksbegroting op te vullen. De FNV heeft de uitnodiging als een loos gebaar afgewezen. Het VNO heeft de ziektewet plannen alleen maar afgewe zen omdat ze niet genoeg ople veren, zo was de reactie. Den Uyl, eveneens verheugd over het einde van de acties, zei dat er alle reden is om over het ziekengeld voortaan socia le premies te gaan heffen, om dat de zieken ook verzekerd zijn. Eerder dit jaar heeft de vakbeweging dit ook aan vaardbaar genoemd en zich in feite alleen verzet tegen een mogelijke ingreep in cao's. Dat laatste is nu van de baan, aldus Den Uyl; in vrijheid kan nu worden onderhandeld over de vraag, hoe binnen het raam van een maximale loonkosten stijging van circa 6,5 procent regelingen kunnen worden ge troffen. Aan dat percentage wil de minister vasthouden. Weliswaar ligt het iets hoger dan de stijging in West-Duits- land, maar dat wilde hij ook weer geen ramp noemen. FNV-voorzitter Kok zei daar op gisteravond weer, dat Den Uyl niet bang hoeft te zijn dat die grens van 6,5 procent in gevaar komt Hij erkende dat er aan handhaving van het volledige ziekengeld ook een kostenkant zit, maar in de zie- kengeldkassen is voldoende reserve om die op te vangen. In geen geval wil de FNV nog eens betalen voor dat volledige ziekengeld. Wat niet weg neemt zo zei Kok, dat de bon den wel degelijk bereid zijn naar de totale kosten van hun eisenpakket in de diverse cao- onderhandelingen te kijken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het nippertje is gisteravond een bij eenkomst van het kernkabinet afgelast. De ministers Den Uyl, Van Thijn, Terlouw, Van der Stee en Van Agt zouden opnieuw bij elkaar zijn gekomen om over de miljardenbezuinigingen te praten, maar Van der Stee bleek op het laatste-moment meer tijd nodig te hebben om berekeningen te maken. Vanochtend om tien uur is het voltallige kabinet bijeengekomen om over de voorjaarsnota te praten, maar insiders ver wachten van dit beraad weinig concreet resultaat. Het bezuinigingsoverleg is dus nog geen stap verder. Toch lijkt het erop dat de PvdA-ministers een groter bedrag willen bezui nigen dan de partijtop, onder wie fractieleider Meijer en partij voorzitter Van den Berg, vorige week als maximum stelde. Er is nu sprake van een bedrag van 2,5 miljard, waar extra uitgaven voor stimuleringen (een miljard) vanaf getrokken zouden moe ten worden. Aan de andere kant heeft het kabinet zoveel problemen om con crete bezuinigingspunten te vinden dat het CDA bereid lijkt wat lager te gaat zitten dan de 4,5 miljard gulden waarop eerst werd ingezet. Voorwaarde is wel dat alle ombuigingen structureel zijn en dus naar latere jaren doorwerken. Bovendien wil het CDA de extra uitgaven voor werkgelegenheid voor een groter deel dek ken door aanvullende bezuinigingen dan waartoe de PvdA be reid is. Poolse kinderen komen en gaan Op Schiphol zijn gisteren de 89 Poolse kinderen die hier een maand geleden arriveerden, weer naar huis teruggekeerd. Op het vliegveld werden zij uitge zwaaid door de gastgezin nen waar zij hun vakantie hadden doorgebracht. Met hetzelfde vliegtuig was even eerder een nieuwe groep van 92 kinderen, in de leeftijd variërend van 9 tot 14 jaar, aangekomen. Deze groep zal ook een maand bij gastgezinnen worden ondergebracht. De reizen worden georgani seerd door de Stichting Vriendenhulp Polen in Heemstede. Het echtpaar Ansems, oprichter van de stichting, liet weten dat noemenswaardige proble men, onder andere als ge volg van taalproblemen, zich tot nu toe niet hebben voorgedaan. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat minister Van Thijn van Binnenlandse Zaken de herbenoeming van burgemeesters demo cratischer aan wil pakken. In het georganiseerd over leg met de burgemeesters heeft de minister onlangs een ontwerp op tafel ge legd, waarop felle kritiek kwam. Van Thijn zou alleen burge meesters die hun ambtsperiode goed volbracht hebben, nog eens voor zes jaar willen be noemen. In zijn ontwerp legt hij de beoordeling bij de ge meenteraad. De fractievoorzit ters van de gemeenteraad zou den in overleg met de commis saris van de koningin moeten beslissen over een positieve of een negatieve beoordeling. In het laatste geval zou de rege ring tot overplaatsing kunnen besluiten. Bovendien zou Van Thijn bij de aanstelling de gemeente raad een keuze willen laten maken uit vijf door de commi- saris der koningin voorgedra- gen kandidaten. Momenteel is et nog zo dat de commissaris een kandidaat voordraagt en de eindbeslissing bij de minis ter van binnenlandse zaken of in het geval van gemeenten met meer dan 50.000 inwo ners bij het kabinet ligt (Van onze parlementaire redactie) IAAG Vice-premier Joop Den Uyl heeft zich persoonlijke brief getiteld „Twee dingen...", i tot al zijn partijgenoten. De bedoeling is ken- ie twijfelaars te bewegen de PvdA trouw te blij- loral nu de meningen binnen de partij zo ver- ijn. id voor „het diepe dal", waarin de PvdA zich momen- indt, ook haar financiële toestand. Den Uyl roept in tevens op tot het overmaken van een bedrag, zodat de et als de VVD en het CDA" vlak voor de Statenverkie- 24 maart, een grote advertentie in de kranten kan leider stelt in zijn brief dat hij de laatste tijd steeds partijgenoten wordt benaderd die vol vragen zitten, den aangesproken op ons lidmaatschap. Terecht heb- ensen angst, zijn onzeker over de toekomst. Er komt wat op ons af: crisis, werkloosheid, woningnood en, op de sociale zekerheid". Voorzitter Max van den actieleider Wim Meyer zijn de afgelopen weken daar aan avond het land in geweest „Maar ze konden na- iet alle leden bereiken", aldus Den Uyl in zijn brief. nu de mogelijkheid gecreëerd iedereen zijn hart te ten en wel op donderdag 11 maart tussen zes en negen onds, door de PvdA-ministers, staatssecretarissen, ka- en partijbestuurders te bellen. Bel 020-262424 of dus Den Uyl. Vrouwendag gevierd Honderden vrouwen hielden gisteravond in het centrum van Amsterdam een fakkeloptocht. De tocht was één van de vele activiteiten die werden gehouden In het kader van de Internationale Vrouwendag, die gisteren in tal van landen werd gevierd. In Nederland werden zeer uiteenlopende acties en manifestaties georganiseerd, onder meer tegen seksisme, fascisme en racisme. Diefstallen opgelost: buit 1,1 miljoen BERKEL EN RODEN- RIJS/DEN HAAG De rijkspolitie van Berkel en Rodenrijs heeft in samen werking met de recherche van de rijkspolitie district Den Haag een serie dief stallen opgelost met een totale buit van 1,1 miljoen gulden. Van dit bedrag is voor 650.000 aan goederen teruggevonden. In de afgelopen drie maanden zijn in verband hiermee in to taal achttien mensen aange houden. De zaak begon te rol len na de ontdekking van een gestolen auto op een terrein in Berschenhoek. Huiszoeking bij de eigenaar van het terrein le verde gestolen televisies en ra dio's op. Een daarna gefor meerd rechercheteam ontdek te vervolgens lijnen naar de achttien verdachten die onder meer komen uit Terneuzen, Berschenhoek, Papendrecht en Zwijndrecht; twee komen uit Duitsland en België. Bii verschillende van hen werd thuis nog meer gestolen appa ratuur aangetroffen en ook flobertgeweren met munitie. VaN vele kanten is ons voor deze week een kabinetscrisis in het vooruitzicht gesteld. Twee weken geleden door pre mier Van Agt, die de komende beslissingen in het kabinet over de voorjaarsnota als uiterst problematisch omschreef. En vorige week door PvdA-voorzitter Van den Berg, die liet weten dat dit kabinet wat hem betreft niet hoeft te blijven. Dat is de sfeer waarin het kabinet ingrijpende en diep in snijdende beslissingen moet nemen. Een ronduit ongunstig klimaat, dat niet van buitenaf is ontstaan, maar dat de coali tiepartners met onbezonnen uitspraken zelf hebben opgeroe pen. En dat slechte klimaat wordt nog versterkt door de groeiende sociale onrust, die is ontstaan rond de ziektewet maatregelen. ONDANKS dit alles zal het kabinet deze week tot conclu sies moeten komen over het verder te voeren sociaal-econo mische beleid. De worsteling van het kabinet is in de ogen van velen niet veel meer dan een simpel debat over ombui gingen en extra ombuigingen. Met het grootste gemak gaan daarbij bedragen tussen de anderhalf en vier en een half mil jard over tafel. Gelukkig hebben de betrokken ministers er tot nu toe blijk van gegeven te beseffen dat het om meer gaat. Want ombuigen alleen kan de economie gemakkelijk in een verdergaande neerwaartse spiraal brengen. BEHALVE ombuigen (en fors ombuigen) is een afgewogen pakket van stimulerende maatregelen nodig. Indien het ka binet de taakstelling van de ombuigingen haalt, zoals De Ga- lan en Halberstadt die indertijd neerschreven en daarbij gevoegd de sindsdien geconstateerde tegenvallers dan kan er vervolgens een behoorlijke ruimte zijn voor nieuwe, sti mulerende maatregelen. OMBUIGEN alleen bevordert immers de investeringen niet en juist daar moet het nieuwe beleid op gericht zijn. Daar naast moet er oog zijn voor de sociale noden die uit de malai se voortvloeien, zoals de gigantische jeugdwerkloosheid. Daarvoor is het banenplan van Den Uyl van belang. Het regeerakkoord en de conlusies van De Galan en Hal berstadt geven een dergelijk beleid ruimschoots de kans. De kwaliteit van vrijwel alle ministers zou borg moeten staan voor een constructief beleid. De komende dagen moet blijken of de kabinetsploeg als geheel de verwachtingen van het re geerakkoord kan waarmaken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vijfduizend goedkope huurwonin gen, waarmee minister Den Uyl (sociale zaken) zijn werkgelegenheidsplan heeft opgehoogd, zullen het rijk vrijwel niets kosten. Het zijn de grote beleggers, die de woningen moeten bouwen, zo zal blijken uit de Voor jaarsnota. Op deze manier kan Den Uyl, naar hij zegt, 6500 extra banen scheppen, waardoor het totaal voor dit jaar op 19.000 banen gebracht wordt Het zijn de ministers Van Dam (volkshuisvesting) en Van der Stee (financiën) die de methode van financiering met elkaar zijn overeengekomen. Aanvankelijk was het de bedoeling van Van Dam dat de woningbouwverenigingen de huurwoningen zouden gaan bouwen. Maar in dat geval zou de regering óf zelf de beno digde zeshonderd miljoen gulden op tafel moeten leggen óf de verenigingen toestemming moeten geven dat geld onder ga rantie van het rijk op de kapitaalmarkt te lenen. Tegen beide oplossingen bestonden bezwaren. Bleef over de mogelijkheid van het inschakelen van de grote in stitutionele beleggers, zoals pensioenfondsen en verzekeraars. Er was dan alleen nog het probleem van het beslag op de kapitaal markt. Als de beleggers zeshonderd miljoen in de woningbouw steken, is dat geld uiteraard voor niets anders meer beschikbaar. Van der Stee is tot de conclusie gekomen, dat de kapitaalmarkt dat wel lijden kan. Van Dam behoeft nu zijn begroting voor dit jaar te verhogen met slechts twee miljoen en die voor 1983 met zeven miljoen. Aangezien de minister zijn begroting moet wijzigen, zal de PvdA'er Duinker zijn amendement voor de 5000 woningen in trekken. Over dit wijzigingsvoorstel ontstond bij de behandeling van de begroting grote ruzie tussen PvdA en CDA. De christen democraten waren woedend dat Duinker met behulp van de VVD probeerde zijn zin te krijgen. TIJDELIJKE REGEN DE BILT - Oceaandepressies breiden in snel tempo hun in vloed tot over ons land uit en zullen de komende dagen ons weer bepalen. De eerst van deze storingen zal reeds in de komende avond met wat be wolking ons land passeren. De aktiviteit van deze storing is echter gering zodat hierbij nog geen regen van betekenis wordt verwacht. Een nieuwe storing kan ons morgen in de loop van de dag bereiken. Deze vertoont meer aktiviteit Daarom wordt op woensdag veel bewolking verwacht met vanuit het westen enige tijd regen. Bij het onstandvastig weer gedurende de komende dagen worden de minimum temperaturen hoger dan de af gelopen nachten en zal het niet meer tot vorst komen. De middagtemperaturen onder gaan met waarden van rond de 8 graden echter weinig ver andering. De windsnelheden worden t.o.v. de afgelopen da gen groter. Ook op langere termijn bezien lijkt een wissel vallig weertype met van tijd tot tijd regen waarschijnlijk Oe Bilt Deeien Eelde Oen Heider Lh. R dam VDssingen Z.-Umburg -3 Oer •3 On -5 On -4 0 it •SOn Athene n.ontv. Barcelona h.bew. Berlijn on Dew. Bordeaux regen Innsbruck Klagen furl mist Kopenhagen onbew. 15 «On 13 0 rr -1 0 cr •3 On Rome n.ontv. Split l.bew. Stock hoi... mist Wenen onbew. Zurich geh.bew. Casablanca /wbew. Istan boei n.ontv. LaaPaJmas regenb.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9