GeMfigtopstraoL Hét piratenpak. "VV« Katechese bereikt maar kleine groep gemengd gehuwden ,.aö "sanctos Rapport over oorlogsvraagstuk te omstreden voor gereformeerde synode [„KLEINTJES" 071-122244 Gijsman B.V. Tel.beantw. BINNENLAND I.E1DSE COURANT DINSDAG 9 MAART 1982 PAGINA Een aantal kerken in Neder land heeft dan wel in 1971 on derlinge afspraken gemaakt over het pastoraat aan ge mengd gehuwden, de ge mengd gehuwden zelf hebben nog grote vragen bij hun fei telijke positie binnen de ker ken. Juist deze vragen zouden in een oecumenische kateche se centraal moeten staan. Daarbij dienen de belangen van de deelnemers, individu eel en als partners, voorop te staan. Dit staat in het rapport, dat de interkerkelijke Project groep Oekumenische Kate chese voor gemengd gehuw den (POK) heeft aangeboden aan de Raad van Kerken en aan enkele ledenkerken. tot stand op uitnodiging van de Raad van Kerken in Ne derland. Niet alle kerkgenoot schappen, aangesloten bij de Raad van Kerken, deden eraan mee. Vijf kerken gin gen op de uitnodiging van de Raad van Kerken in, name lijk de Evangelisch-Lutherse kerk, de Gereformeerde ker ken in Nederland, de Neder lands Hervormde kerk, de Remonstrantse Broederschap en de R.K. kerk. De aanbevelingen van het rapport zijn gebaseerd op een verkennend onderzoek onder 14 katechesegroepen in de provincie Utrecht. Uit dit on derzoek bleek onder meer, dat de oecumenische kateche se feitelijk slechts een kleine groep van kerkelijk gemengd gehuwden bereikt. Christe nen, die kiezen voor anderen relatievormen dan het huwe lijk en huwelijksparen, van wie een der partners niet- christelijk of niet-gelovig is, blijken in de katechesegroe pen nauwelijks voor te ko men. Ook de inhoud der katechese bood verrassingen. Noch de katecheten, nocht de deelne mers aan de katechese had den de leer der kerken hoog op hun verlanglijstje staan. Toch is gebleken, dat de ker kelijke leer zeer vaak aan de orde geweest is. Het rapport van POK trekt hieruit de conclusie, dat juist gemengd gehuwden behoefte hebben aan meer helderheid in hun relatie tot de kerken. Dit geldt ook voor de meer prak tische terreinen van het ker kelijke leven, zoals de kerk- keuze, de deelneming aan de liturgie van eikaars kerken, de intercommunie, de doop en de gemeenschappelijke ge loofsopvoeding van de kinde ren uit het gemengde huwe lijk. De Projectgroep Oecumeni sche Katechese beveelt dan ook aan dat al deze onderwer pen niet alleen in een oecu menische katechese aan de orde dienen te komen. Ook vindt de projectgroep drin gend gewenst, dat de kerken de positie van gemengd ge huwden in haar midden ver beteren door te zoeken naar vormen van oecumenische kerkopbouw. Wanneer de kerken zelf niet tot zichtbare eenheid in staat zijn, worden de gemengd gehuwden feite lijk overvraagd, wanneer zij worden beschouwd als voor trekkers van de eenheid der kerken of zelfs van de een wording der wereld. Volgens de projectgroep dient de oecu menische katechese dan eer der de belangen van de ker ken dan van haar leden. Tegelijk met de aanbieding van haar rapport heeft de projectgroep zich opgeheven. Wel doet zij aan de kerken het verzoek een nieuwe com missie in hét leven te roepen met een nieuwe opdracht. Deze commissie zou een leer plan moeten ontwikkelen voor oecumenische katechese aan gemengd gehuwden, waarin rekening wordt ge houden met de resultaten van het onderzoek. Daarbij zou den de kerken moeten aange ven voor welke groep ge mengd gehuwden kateche- tisch materiaal uitgewerkt moet worden. Hierover is de projectgroep het onderling niet eens kunnen worden. De vraag bleef namelijk op tafel liggen of een katechetisch leerplan zich vooral dient te richten op kerkelijk gemengd gehuwden of dat voorrang dient te worden gegeven aan een leerplan voor de gemengd gehuwden, van wie een der partners niet-christelijk of riet-gelovig is. De gegevens van het onder zoek zijn neergelegd in een verslag van B. J. Oates, assis tent van de katholieke uni versiteit van Nijmegen. Zij werden verder uitgewerkt in artikelen, gepubliceerd in het tijdschrift voor practische the ologie door dr. J. A. van der Ven en H. J. van Hout. Beide artikelen zijn als bijlagen ge voegd bij het commissie-rap port. Henk van Hout, algemeen se cretaris van de St. Willibrord vereniging, constateert in zijn bijdrage dat de kerken de meeste aandacht blijven ge ven aan het interkerkelijk huwelijk, terwijl toch een niet onbelangrijk deel van de ge mengde huwelijken al lang niet meer tot de invloedssfeer van de kerken, maar van de onkerkelijkheid behoort. Over andere samenlevings vormen zegt Van Hout, dat deze, door de houding die de kerk er tegenover aanneemt, helemaal buiten het bereik van de kerken dreigen te val len. Hij bepleit dat de kerken meer rekening houden met de verscheidenheid in kerk en samenleving en voor dé ver schillende groepen eigen vor men van oecumenische kate chese gaan ontwikkelen. Het rapport over het vraag stuk van vrede en veiligheid dat een synodecommissie van de gereformeerde kerken in Nederland heeft opgesteld is volgens het synode-bestuur te omstreden om in de algemene synode-vergadering te wor den behandeld. De commissie heeft het rapport daarom te ruggenomen voor nader be raad. In het rapport wordt het oorlogsvraagstuk bezien door de ogen van de slachtoffers. Het rapport concludeert dat in de huidige situatie de kerk niet anders kan doen dan de confrontatiepolitiek tussen oost en west en het veilig heidssysteem gebaseerd op de dreiging van massavernieti ging te veroordelen. De hard ste kritiek op het rapport komt van prof. dr. I.A. Die penhorst, hoogleraar ethiek aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Hij verwerpt met name het hanteren van het marxisme bij het analyseren van de maatschappelijke structuren. „Natuurlijk moet naar Marx geluisterd worden, maar voor geen kerk en geen staat is bij Marx een weg te vinden voor het Christen dom", aldus Diepenhorst. Volgens zijn collega prof. dr. Kuitert hadden de opstellers van het rapport niet mogen schrijven vanuit de ogen van de slachtoffers, omdat dit on mogelijk is wanneer je niet tot die slachtoffers behoort. De Kamper ethicus Rothuizen daarentegen heeft zich posi tief over het rapport uitgela ten. Hij stelt dat de eenzijdig heid in het rapport geen kwaad kan, omdat het gericht is tegen een eenzijdige zaak, namelijk het militiar indu strieel complex. Ondernemingsraad Hervormde kerk De ondernemingsraad van de nanciële raad, het archief van „Haagse kantoren" van de de hervormde kerk, het Her- hervormde kerk bestaat uit vormd Persbureau en het se- vijf mannelijke en vier vrou- cretariaat van de synode ge- welijke personeelsleden. Inde vestigd. Vorige week is de on- „Haagse gebouwen" zijn o.a. dernemingsraad van de gene- de hervormde raad voor de rale diakonale raad van de Bij de „Haagse kantoren" van hervormde kerk, die in de Nederlandse hervormde Utrecht is gevestigd, tot stand kerk is een ondernemings- gekomen, raad tot stand gekomen. Na een voorbereidende fase van De Stichting Mechanische Re- ongeveer een jaar heeft een gistratie en Administratie ten voorbereidingscommissie uit dienste van de Nederlandse het personeel verkiezingen hervormde kerk (SMRA), ge- georganiseerd. Het ligt in de vestigd in Delft, en de stich- bedoeling dat de onderne- ting „Kerk en Wereld" in mingsraad binnenkort offi- Driebergen hebben al sinds cieel geïnstalleerd zal worden, geruime tijd een onderne- medewerkers, de generale fi- mingsraad. Familieberichten Op 27 maart hopen onze ouders JACOBUS NICOLAAS VERHAAR en ANNA MARIA VERMEIJ Een H. Mis uit dankbaarheid wordt opgedragen namens de kinderen en kleinkinderen, op za terdag 27 maart in de parochiekerk van St. Bavo te Oud-Ade, aanvang 19 uur. Receptie op zondag 21 maart van 3 tot 4 uur In De Kolk te Oud-Ade. Namens de kinderen Leiden, maart 1982. >33&ë3ë3333S3:33ë33ë33&£ê33ëëëi&&333& Heden overleed, na voorzien te zijn van het H. Sa crament der Zieken, onze geliefde broer, zwager en oom JOHANNES CORNELIS SMITS in de leeftijd van ruim 66 jaar. C. M. Smits A. Smits-Janmaat J. Smits-van den Bosch Neven en nichten 8 maart 1982. Correspondentie-adres: W. B. Smits Rijndijk 93. 2394 AD Hazerswoude. De avondwake zal gehouden worden op woensdag 10 maart om 19.30 uur in de parochiekerk van de H. H. Engelbewaarders te Hazerswoude-Dorp, waarna gelegenheid tot condoleren In het Michaëls- huis naast de kerk. De gezongen uitvaartdienst zal plaatsvinden op donderdag 11 maart om 11.00 uur, in de bovengenoemde parochiekerk, waarna de be grafenis zal volgen op het R. K. kerkhof naast de kerk. BEGRAFENISSEN CREMATIES tf LAMMERMARKT 43 LEIDEN TEL. 071 12 66 18 JOHANNES TIJSSEN moet gelezen worden als aanvangstijd van de Avondwake, hedenavond in de Kapel van het Ver zorgingstehuis „St. Joseph", Hoflaan 3 te Alphen e/d Rijn: Voor het medeleven betoond na het overlijden van onze lieve zorgzame moeder, schoonmoeder en oma HELENA MARGARETHA PREENEN-SCHOUTEN betuigen wij onze oprechte en welgemeende dank. Kinderen en kleinkinderen Leiden, maart 1982. MEDEDEUNG Familieberichten kunnen dagelijks tot 8.30 uur 's-morgens worden aangeboden. Voor de zater dagkrant tot vrijdagavond 17.00 uur. Van aanlevering na genoemde tijdstippen kan plaatsing NIET worden gegarandeerd i LEIDSE COURANT DIVERSEN Geld ligt op straat. Als u het daar tenminste neerlegt. U kunt het o6k zelf in uw zak steken. Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine advertentie in de Leidse Courant. Het kost bijna niets. Ook als u wat voordelig op de kop wilt tikken is een rubrieks advertentie de aangewezen weg. U bereikt 23.000 lezers, waaronder allicht iemand die heeft wat u zoekt. Het wordt u gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of letterteken per vakje) en in een oogopslag kunt u in de laatste kolom zien wat de advertentie gaat kosten. Prijzen zijn incl. 4% btw. Extra meevallertje! Als u de advertentie op drie achtereenvolgende dagen laat plaatsen, hoeft u maar voor 2 X te betalen. Bij 6 achtereen volgende dagen worden slechts 3 plaatsingen in rekening gebracht. NB. U kunt ons ook bellen. Ons nummer 071-122244 I 1 4,74 4,74 4,74 4,74 5,93 7,12 8,30 9,48 10,67 11,86 13,04 14,23 15,41 16,60 17,78 Deze advertentie De rekening sturen naar: Naam Postcode _X plaatsen op _Adres_ -Woonplaats- -Telefoon- brieven onder nummer ƒ3,35 extra) worden afgehaald brieven moeten worden doorgezonden bewijsnummer toezenden /2,65 extra) (aankruisen wat van toepassing is) Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: %WS O -J /Q J. Leidse Courant, Antwoordnr. 10070, 2300 VB Leiden. ^vC^iClÓ'C- wO&i/tO/fóv' Doe-het-zelvers opgelet Als u bi) ons de open haard spullen koopt en dat leveren wij tegen te gekke prijzen, maken wij de gaten voor de helft van de prijs voor uw rookkanaal. Plavuizen v.a. 19,- p.m2. Wandtegels v.a. 17,- p.m2. Steenstrippen v.a. 29,- p.m2. Lestella v.d. Broek b.v., W. Barentszstraat 19. 2315 TZ Lelden. Keukens nu rechtstreeks van kan het niet Komplete eiken keuken met ovenkookplaat en afzuigkap nu slechts 2995,- zolang de voorraad strekt. Wij maken complete offerte voor u en ook voor verbouwingen. Lestella v.d. Broek b.v., Barentszstr. 19, 2315 TZ Lelden. Wij plaatsen een complete open haard v.a. 2500,- Er staan 15 allesbranders en 14 complete openhaarden in onze showroom. Wij maken vrijblijvend offerte voor u. Lestella v.d. Broek b.v., W. Barentszstraat 19, 2315 TZ Lelden. Granollen Kijk eerst eens In de Stucshowroom Rijnstraat 4, Leiden. Tel. 071- 412353. Witten Vernieuwen van mastiekdaken met schriftelijke garantie. met vele stuntaanbiedingen. Deze maand stuntverkoop keuken geiser en allesbrander. Tel. 071-124701. Levendaal 157, 2311 JJ Leiden. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen. Schelpenkade 47, Leiden. Tel. 120794. Ook te huur. Tel. 02522-10063. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis Mateba Kruisers 11x3.45 m. met 20% korting. Ook voor schilderwerk, teak dekken, verbouwen etc. Jachtbouw G. Ugtvoet, Am- bachtsweg 34. Katwijk. Tel. 01718-21473. eengezinswoning Leldschendam. Ind. beg. grond: hal. woonkamer, aangeb. keu ken, toilet, badkamer ligbad, stenen berging, achterom. 1e verd.: 3 slaapkamers, overloop en groot balkon. Hardhout, thermopane en c.v.-gas. Vraag prijs 145.000,- k.k. Pr. Hen driklaan 34, tel. 070-271732. Blankhout houtreiniging. Gespecialiseerd In het verwijderen van oude har de en verweerde verflagen van houtwerk en metalen. Zoals deuren, kasten, stoelen, tafels, enz. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30 - 17.00 uur. Za terdag van 8.30 - 13.00 uur. Hoge Rijndijk 207b, Zoeterwou- de (naast Kasteel Machinefa briek). tel. 071-897382. Tel. 071-133128. (privé). Zalencentrum Boerhaave voor al uw bruiloften, recepties, partijen, promoties, koffietafels, kaartclubs, koude buffetten en partyservice voor inl. dagelijks 071-172682. Mariënpoelstraat, Voor al u bouwmaterialen eerst even kijken bij Van Dijk en Co.. Havenkade 6-11, Leiden. Tel. 071-127412-121742. Nou-en Verkoop van net niet nieuwe da mesmode. Ruime keuze in Ja ponnen, rokken, mantels, blou ses. pull-overs, schoenen enz. Vanaf heden Inbreng van zomerkleding. Nou-en Haarlemmerstraat 6. Tel. Vrolijk bedrukt 2-delig broekpak in de marinestijl. Effen kniebroek en fonkelend witte bloes met voor en achter 'n zomers plaatje. Zuiver katoen. 128-152 CaAPHWS^O^k Ook in de maten 158-176 Zomersolges. 2 paar voor één prijs. A 104/182 M Open zomerschoenlje met bron agar nering. 27-34 C*A PRIJS: AR- Katoenen combii van een wijde piratenbroek en bloe: met een grappige halsdoekkraag Verkrijgbaar in de maten 158-176. Bloes CrtPBIJS: 39^2 ^^^Broek C4A PRIJS: 42^j ^^^E Zomerkousen. te ^te 2 Paar voor één prijs ^E - Katoen/polyamide. ^E ^te 92/152 W tok PRIJS: Open sandalet met twe< kleurig gevlochten voort 36-39 (MA PRUS: flO, Ctol li tbcA \toxr\detlyeX!

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8