;in metaal hervat, acties beëindigd Belgische regering hakt in sociale uitkeringen Puzzelen voor Polen Veel vuil op straat 11 Omdat garantie nu meer dan ooit telt... M Meubelfabriek Oisterwij Vloeibare heroïne onderschept KORTINGEN OP KINDERBIJSLAG EN ZIEKTEGELD I I I I 1 I ADVERTENTIE- krant ontvangen? Bel ,n 18.00 en 19.00 uur )er 071-122248 en uw wordt dezelfde avond ït. lrj emeenterelnlging In Am- ej urn, Rotterdam en Leiden taking gegaan. HET MAAR NMR STAKEN d( rr aat weer om het ziekte- 'i» )K WERk B'J HErI tRRBE)05BUREAUj Dinsdag 9 maart 1982,72e jaargang no. 22213 TU-TIPS HET WEER In „Dallas" duurt het zoeken naar de schietlustige figuur op JR voort op Ned. II om 20.27 uur. Voorts tweede deel van herhaling „Hollands glorie". Op Ned. I om 22.10 uur in „Denkbeeld" protestanten aan het woord over hun geloof. Veel bewolking en morgen vanuit het westen regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 3 graden, middagtemperatuur omstreeks 9 graden. Tot vrij krachtige en aan zee tot hard toenemende zuidwestenwind. Zon op: 07.07, onder: 18.35; laag water Scheven.: 11.36, 23.43. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal /S7.35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. Toonaangevend in eiken. Bcrkel: Noordeindsewcg 116 Beverwijk: Parallelweg 100 SCHIPHOL Op Schiphol en in Amsterdam is vrijdagavond door de rijkspolitie en de gemeentepolitie van Amsterdam in totaal anderhalve kilo heroïne onderschept. Het spul was opgelost in een vloeistof, aldus een politiewoordvoerder meege deeld. Deze vloeistof zat in zes drank flessen van anderhalve liter inhoud. Het is volgens de politie de eerste keer dat in ons land in vloeistof opge loste heroïne is aangetroffen. In ver band hiermee zijn drie Madrilenen aangehouden. De zaak kwam aan het rollen bij een routinecontrole door de douane op Schiphol. Staking reinigingsdienst: LEIDEN Het personeel van de gemeentereiniging heeft met Amsterdamse en Rotterdamse collega's gehoor gegeven aan de stakingsoproep van de vakbonden. Terwijl de vuilnismannen hun on vrede over de ziektewet- maatregelen duidelijk maakten, zetten toch veel Leidenaars hun vuilniszak op de stoep. Van de 88 personeelsleden (de buitendienst) hebben er 11 lang dat niet bevredi- 3 geregeld is, blijft Neder- itaking-ziek. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL In België is de zogenoemde „derde trein vol- machtbesluiten" in beweging gezet. Daarmee is een serie be snoeiingen in sociale vergoe-, dingen bedoeld, waartoe het rooms-liberale kabinet Mar- tens-5 gistermorgen na moei zame onderhandelingen heeft besloten. De kortingen treffen vooral de kinderbijslag, de werkloosheidsuitkeringen en het ziektegeld. Tevens bereikte de minister raad een akkoord over de vaststelling van de rijksbegro ting over het jaar ....1982. Voor geen van de sociaal-economi sche maatregelen die het kabi- net-Martens dit jaar treft hoeft het verantwoording af te leg gen aan het Belgisch parle ment, dat immers „volmacht" aan de centrum-rechts coali tie-regering heeft gegeven om het economisch herstel zo snel mogelijk op gang te brengen. De socialistische oppositie heeft gewaarschuwd dat het daardoor eerder „op straat" tot een confron^tie zal komen tussen regering en bevolking. Pagina 11: Belgische begro ting weerspiegelt chaotische economie. „Argentijnse troepen vechten in M.-Amerika" GENEVE In El Salvador en Gu atemala wordt het regeringsleger in de strijd tegen het linkse verzet ge- .steund door geregelde Argentijnse troepen. Dat verklaarde de Argen tijnse commissie voor de rechten van de mens gisteren tijdens een zit ting van de gelijknamige VN-com- missie in Genève. Volgens de voor zitter van de commissie bevinden zich in El Salvador ongeveer hon derd Argentijnen. Hun aanwezig heid zou de eerste fase zijn in een plan, dat moet uitmonden in een di recte interventie van het Argentijn se leger, op basis van een akkoord van wederzijdse hulpverlening tus sen Argentinië en het betrokken Middenamerikaanse land Raadsleden uit protest niet naar koningin DEN HAAG Raadsleden van de PvdA en de PPR hebben gisteren verstek laten gaan bij een offciële ontvangst van de Haagse gemeenteraad door koningin Beatrix in Huis ten Bosch. Zij protesteerden hiermee tegen de ma nier waarop zij door de koningin waren uitgenodigd. De uitnodiging was gericht aan de raadsleden en hun echtelieden. Deze partijen vinden, dat ook ongehuwde raadsleden met hun levensgezellen (-ge zellinnen) uitgenodigd hadden moeten worden. De PPR vindt bovendien, dat een staatshoofd gekozen zou moeten worden. De PvdA-fractie in Den Haag heeft de re gering nu verzocht zo snel mogelijk ver andering te brengen in de gang van zaken rondom de uitnodigingen. Popm uzikan ten verkiesbaar HOOGEVEEN Popmu- zikan ten gaan in Hooge veen meedoen aan de ge meen teraadsverkiezingen. „We voelen ons als po pliefhebbers tekort ge daan", zegt Jan Stam van het in Hoogeveen opge richte Popcollectief voor popmuzikanten uit Dren the en Noord-Overijssel. Er wordt hard gewerkt aan het samensteUen van een beleidsplan, van affi ches en van de kandida tenlijst. Op 29 mei zal de Stichting Poptone in Hoogeveen een verras singsmanifestatie houden. ADVERTENTIE. ZATERDAG 13 MAART ...over 4 dagen kans op o.a. een videorecorder... Twee doden door „spookrijden" Een verkeersongeval op rijksweg 12 ter hoogte van Bunnik heeft gistermiddag aan twee automobilisten het leven gekost. Dit Is door de rijkspolitie van Driebergen meegedeeld. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 81-jarige man uit Baarn die na vijf kilometer op de verkeerde rijbaan te hebben gere den, frontaal botste op de auto van een 35-jarige inwoner uit Asperen. Belde bestuurders waren op slag dood. Op de foto de wagen van een van de slachtoffers. Koningin Beatrix opent Floriade AMSTERDAM Koningin Beatrix zal op 7 april de inter nationale tuinbouwtentoonstel ling „Floriade" in Amsterdam openen. Dit hebben de organi satoren van de tentoonstelling gisteren bekendgemaakt. De tuinbouwtentoonstelling wordt dit jaar gehouden op een 54 hectare groot terrrein aan de Gaasterplas bij Amsterdam. Daar werd voor 35 miljoen gul den een immens park aange legd. In dat park vindt men al les wat maar groeit en bloeit in Nederland. Tien jaar geleden werd in het Amstelpark in Amsterdam eenzelfde soort tentoonstelling gehouden. Blokkade Veense tuinders Naar schatting vijfhonderd tuinders uit Alkemade, Ter Aar en Woubrugge hebben gisteren in Aals meer gedemonstreerd tegen de verhoging van de gasprijs. In een lange caravaan waren zij vanaf de veiling E.M.M. in Roelofarendsveen vertrokken naar Aalsmeer, waar die dag minister J. de Ko ning van Landbouw een werkbezoek bracht. Nabij Aalsmeer richtten de tuinders een blokkade op om hun eisen kracht bij te zetten. Zelfs de minister kon er niet door en moest met een roeibootje verder vervoerd worden. (Pag 4: Opnieuw protest tuinders tegen verhoging gasprijs). OPLICHTSTER GEPAKT Haag nog niet. LEIDEN De politie van Dordrecht heeft een 23-jarige vrouw aangehouden, die in Leiden een aantal bejaarden voor duizenden guldens heeft opgelicht. De afgelopen weken kwam het meermalen voor dat een vrouw bij meestal hoogbejaar de Leidenaars aanbelde. Zij was hevige geëmotioneerd en vertelde, dat haar man niet thuis was en zijn hulp nodig had. De kinderen waren plot seling ziek geworden en zij had geen geld om medicijnen te kopen. De vrouw vroeg de bejaarden om een zeer tijdelij ke lening. Minstens zes Leide naars hebben de vrouw op die manier bedragen variërend van 200 tot 800 gulden in han den gespeeld. De Leidse politie verstuurde het signalement van de oplichtster per telex naar andere politiekorpsen. In Dordrecht herkende men de 23-jarige Dortdrechtse in het signalement. De recherche verzoekt men sen, die op bovenbeschreven wijze geld afhandig is ge maakt, zich te melden (149961). Kamerlid D'66: Emancipatie wordt verwaarloosd IJSSELSTEIN „Emanci- patie van mannen en vrou wen zou een essentieel on derdeel moeten zijn van de cao-onderhandelingen. De geringe belangstelling hier voor van de zijde van de FNV is onbegrijpelijk". Aldus het Tweede-kamerlid Elida Wessel-Tuinstra (D'66) gister avond in IJsselstein. Volgens haar lukt het om deze reden niet deeltijdarbeid in te voe ren. Ook in het werkgelegen heidsprogramma van minis ter Den Uyl krijgt de eman cipatie volgens haar niet ge noeg aandacht. d< Enige stakers voor het hek van de reinigingsdienst aan de Noorderstraat. ongeveer 45 het werk neer gelegd. Er zijn achttien werkwilligen. Ongeveer 25 personen zijn ziek. Het is de bedoeling, dat het vuil de volgende week pas weer wordt opgehaald. Het personeel verzamelde zich vanmorgen in de kan tine aan de Noorderstraat. Verdere acties bleven uit. Slechts spandoeken nabij het pand aan de Noorder straat en hopen onopge- haald afval getuigen van de staking. Het college heeft zich uitge sproken tegen de actie van de reinigingsdienst. „De sta king is niet in het belang van de Leidse bevolking, noch in het belang van de werknemers van de ge meente," aldus B en W in een brief aan het personeel. Ook zegt het college daarin, dat de actie een nadelig ef fect voor de gemeentelijke werkgelegenheid kan heb ben. Het college vreest, dat voor de onderdelen van de dienstverlening, waarin de gemeente concurreert met particuliere afvalverwer- kende bedrijven, de ge meente wel eens terrein zou kunnen verliezen. „De ver antwoordelijkheid berust bij de stakers en wij zullen die te zijner tijd op de hoogte stellen van eventuele nade lige effecten," aldus het col lege. Voorts dringen B en W erop aan, dat in elk geval de vee markthallen en de markt worden schoongemaakt. Dit in het kader van de volks gezondheid en veiligheid van de Leidse bevolking. ivs nieuwe t idierichtingen ;sl HAAG Er komen zes nieuwe ierichtingen, maar er verdwijnen er Fonetiek, theaterwetenschap, nieu- jriekse taal-en letterkunde, bedrijfs- >1 Ie, geofysica en planologie zijn de "W. Zuidafrikaanse letterkunde en afrikaans recht zullen verdwijnen. kt uit het academisch statuut dat icwindslieden van onderwijs en we- happen en van landbouw en visserij 6 dvies naar de Raad van State en ter )l lisneming aan de Academische I, hebben gestuurd. Voor geofysica lanologie bestonden al doctoraalstu- Bij welke universiteiten of hoge- jplen de nieuwe studierichtingen wor- ondergebracht wist men bij het mi- brie vanochtend nog niet. 30 r (Van onze sociaal- economische redactie) ZOETERMEER De Ihdu- striebond FNV is vanmiddag 0 weer aan de onderhande- aj lingstafel verschenen, waar s gesproken wordt over een In nieuwe metaal-cao en meer >a in het bijzonder over hand having van de bestaande zie- 3 kengeldregeling. In verband 1 hiermede zijn alle acties in de metaalindustrie opge- ■1} schort. „Het gezonde ver- -i« stand heeft gezegevierd. Als d de vakbeweging inziet dat te wij niet alleen de kosten kunnen dragen, kunnen we er wel uitkomen", was de reactie van werkgeversvoor- er zitter Ter Hart. „Onze eisen blijven recht overeind staan. We zullen opnieuw tot actie oproepen als ze niet worden ingewil ligd", stelde FN V-onderhan delaar Rijkse er tegenover. Intussen heeft VNO-voorzit- ter Van Veen in een open brief FNV-voorzitter Kok opgeroepen de nationale ac tiedag van vrijdag niet te la ten doorgaan. Samen zou men moeten proberen wijzi ging van de ziektewet te voorkomen. Minister Den Uyl heeft daórop gezegd niet te voelen voor intrekking van het hele plan. De FNV heeft de brief van Van Veen „een loos gebaar" genoemd. Het besluit van het bondsbe- stuur van de Industriebond FNV om weer te gaan praten en daarom de acties op te schorten, kwam gisteren tot opluchting van velen als het slotstuk van een op vele plaatsen woelige dag. Bij tal van metaalbedrijven, waar voor geen stak ings verbod gold, had de bond acties uit geroepen, naar verklaard werd om druk op de ketel te zetten. In Amsterdam, Utrecht, Oost-Groningen en vooral in het Rijnmondge bied begonnen 24 uurs-sta- kingen, gingen de werkne mers vergaderen of maakte men een demonstratieve wandeling buiten de fabriek- spoort. Uiteraard moesten de gebruikelijke incidentjes worden geregistreerd tussen stakers en werkwilligen. In het Rijnmondgebied staakten volgens de vakbond 3.000 werknemers. Bij Hunter Douglas in Rotterdam deed zich het amusante incident voor, dat de directie zijn mensen per megafoon opriep aan het werk te gaan, terwijl de Industriebond met een versterkersinstallatie tot sta ken aanspoorde. De4 bond wbn in geluidssterkte en overtuigingskracht..... Pagina 9: Open brief Van Veen door FNV afgewezen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1