Prank Drost Hl magische rens voorbij Jan Hein Donner en schaak computer als kat en muis voetballerlei Boorsma wint „Gouden Schaats Griep velt Russische topatleten Nederlaag Arnouts Speciale aanbieding voor lezers van deze krant: Cruise naar Madeira met 'Queen Elizabeth 2' LODSE COURANT ZATERDAG 6 MAART 1982 PAGINA 9 ldbeker orski j De Canadees Ste- borski is gisteren win- worden van de skiwe- ;er op het onderdeel aj». Podborski's enige tent, de Oostenrijker OjiVeirather, had de af- rjn Aspen (Vst) moeten ,i om nog een kans op eldbeker te behouden. ^Ser slaagde niet in die liftij bezette de tweede 5 echter de Zwitser Pe ller, die in 1 minuut 7 seconden zegevierde. p«ki eindigde als veer- vJrnaar zijn klassering ra^der niet meer van be- Nationaal kampioe ne Alie Boorsma laat met trots het gouden schaatsje zien, waarvan zij in Inzeil na winst op de eerste drie afstan den al zeker was. 11 INZELL Alie Boorsma is gisteren in Inzeil win nares geworden van de Gouden Schaats. Na drie afstanden was zij reeds ze ker van de trofee, omdat zij op de 500, 1500 en 1000 meter afstandszeges had geboekt. Onder veel betere omstandig heden dan een dag ervoor kwam de nationaal kampioene op de 1000 meter uit op een tijd van 1 minuut en 24,82 se conden, hetgeen tevens een nieuw persoonlijk record bete kende voor de Friezin. Echter, Ina Steenbruggen vergaarde via een uitstekende 3000 meter een beter puntentotaal dan de winnares van de Gouden Schaats, die zich op de slotaf- stand spaarde. Uitslagen: 1000 meter 1. Alie Boorsma (Ned) 1.24.82, 2. Ina Steenbruggen (Ned) 1.25.10, 3. Joke van Rijssel 1.25.61. 4. Thea Limbach (Ned) 1.26.51, 5. Mar- zia Peretti (Ita) 1.27 07. 6. Angela Zuckermann (Vst) 1.27.11. 7. Seiko Hashimoto (Jap) 1.27.18, 8. Mary Doc tor (Vst) 1.27.46, 9. Kelly Lunda (Vst) 1.27.49, 10. Jan Goldman (Vst) 1.27.62, 15. Jeltje Jansma (Ned) 1.28.88. 3000 meter 1. Steenbruggen 4.36.58, 2. Doctor 4.40.79, 3. Zuckermann 4.42.37. 4. Hashimoto 4.42.44. 5. Van Rijssel 4.42.95. 6. Limbach 4.43.78. 7. Goldman 4.43.92, 8. Boorsma 4.44.15. 9. Smuda 4.44.75, 10. Lunda 4.48.34, 14. Jansma 4.58.00. Eindstanri- 1. Boorsma 176.271 punten (drie af standsoverwinningen); 2. Steenbrug gen 175.929; 3. Hashimoto 178.689; 4. Van Rijssel 178.919; 5. Limbach 179.291; 6. Brunner 180.965; 7 Zuc kermann 181.436; 8. Doctor 181.564; 9. Smuda 181.639; 10. Peretti 182.643; 15. Jansma 186.042. MILAAN Vier topatleten uit de Sovjet-Unie hebben op het laatste moment afgezien van deelneming aan de Europe se indooratletiekkampioenschappen, die dit weekeinde in Milaan worden gehouden. De officiële oorzaak van hun af wezigheid was dat Andrej Profokijev, Loedmilla Maslakova. Sjanna Nekrasova en Tatjana Sitsjeva getroffen zouden zijn door griep. Profokijev kwam dit seizoen op de 60 meter tot de beste wereldseizoentijd in 7,60 seconden. Bovendien is Profokijev de snelste atleet op dit onderdeel. In 1979 vestig de hij het indoorwereldrecord met 7,54 seconden. Nekrasova neemt bij het hoogspringen op de seizoenranglijst de derde plaats in met 1,97 meter. Sitsjeva was favoriete voor het onderdeel 3000 meter. RSFOORTER DOET AANVAL OP 3RD 200 METER VLINDERSLAG '8 thJSFOORT Als jd!nmiddag de finale Iaie 200 meter vlin- 'g heren wordt ge- jljnen, zal Frank ia sterk in de gaten i jn worden gehouden. eerste dag van de He nationale winter- ctkampioenschappen ■^utphen heeft de j sfoorter aangekon- ,spen aanval te willen n,op het nationaal re- van Kees Vervoorn. ?n in staat om onder "^2 te duiken. Ik voel _pt moet kunnen. Ik prs zelfs al aan de _j:he grens van 2 mi- __j te denken". >f realiteit? Zijn tijden op het laatste. Juist in :lopen twaalf maanden AZPC'er een geweldi- _;ressie gemaakt op zijn iteit. Een progressie die bgin dit jaar tijdens de amde Speedo-wedstrij- Amersfoort voortzette isjlteerde in het enige Ne- pse succesje bij de he- ^en derde plek. Met f knabbelde hij boven- lijna een volle seconde in persoonlijk record af. .vijst er op dat de 18-jari- nipil van trainer Leen J>p het punt staat door te iei naar de nationale top. ferklaring is daar wel geven. Zelf zegt de «ars atheneum-leerling: Opmerkelijke winst van tste maanden heb ik te h aan de dubbele beens- stn tip van Bert Sitters, rj deze ontwikkeling ?aer in belangrijke mate itjijged ragen, dat Frank t|iomenteel sterker voelt ;0pit tevoren. Ook de ge richte krachttraining en on langs gerealiseerde nieuwe Nederlandse toptijd op de 800 meter vrije slag hetoen hem de overtuiging gegevm, dat hij op het goede spoor zit Vroeger zwom ik meer op soiplesse, nu met meer kracht etoij. Ik ga me vroeg in het seizoen echt niet inhouden. Sterier nog: ik denk dat ik dit jaar nog wel meer vooruitgang al boeken. Vandaar ook dat de 2-minu- tengrens vaak doormijn hoofd speelt". Overtuigd „Topsport", zo ver/olgt Frank Drost zijn verhad, „is vaak een mentale kweste. Zolang je er zin in hebt, je steeds maar weer ziet en voelt dat het be ter gaat, zal je ock progressie blijven houden. Daar ben ik heilig van overtugd. Bij mij is dat nog altijd he' geval. Hoe wel ik toch al rum negen jaar met deze sport btzig ben vind ik de zwemspo't nog altijd leuk. Natuurlijk, het naar de trainingen toe gan is wel eens moeilijk. Maar as ik dan een maal in het waer lig voel ik me toch weer teppy. Ik zoek nog steeds naa- de grenzen van mijn mogdijkheden. En zolang ik die niet gevonden heb zal ik er nog wel mee doorgaan ook. Dok al gaat er alleen al aan raining zo'n 15 tot 20 uur per veek in zitten". De Amersfooiter heeft zich voorgenomen in ieder geval tot in het jaai van de Olym pische Spelen in Los Angeles te willen doorgaan met het be drijven van ttpsport. „Ik ver heug me nu ii op de wereld kampioenschappen in Ecua dor. Die moeten het hoogte punt van het jaar worden. Daarvoor geilen in Nederland scherpe richtijnen. Op de 200 meter „vlinler" zal ik de 2.01.8 heel dcht moeten nade ren of realiseren tijdens de se lectiewedstrijden in juni, wil ik me kunnen kwalificeren. Eén wedstrijd die in feite be slist over een heel seizoen. Ik weet dat er mensen zijn in de selectiegroep van Sitters die daar bezwaar tegen gemaakt hebben. Persoonlijk heb ik er niet zo'n moeite mee. Als je er naar toe leeft, moet je er op dat moment gewoon kunnen zijn. Zoals men ook verwacht dat je tijdens die ene wedstrijd in Ecuador zal kunnen pie ken". Hoewel Frank Drost ziet aan komen dat er in Zutphen een groot aantal records zullen sneuvelen, ziet hij de wedstrij den in het 25-meterbad toch niet meer als een goede test, een tussenstation op weg naar de WK. Als we hem mogen geloven zal ook Fred Eefting er dan weer „zijn", de man die de internationale wedstrijden in Amersfoort eind januari liet lopen omdat hij niet in vorm was. „Fred heeft er, zoals trou wens alle andere toppers, hard aan getrokken de afgelopen maanden. Ik heb de indruk dat hij het best naar zijn zin heeft bij zijn nieuwe vereni ging AZPC. Ik vraag me wei eens af waar je het in Neder land beter zou kunnen treffen. De zwemuren liggen uitermate gunstig en bovendien heb je het voordeel van het 50-meter- bad. Als je zelf wilt en je je volledig inzet, kan je hier erg goed gedijen. Waarom denk je dat Sitters zijn mensen zo no dig adviseert om naar AZPC te gaan? Dat gebeurt niet zo maar. Dat heeft ook te maken met de trainer waar we alle maal lekker en goed mee kun nen opschieten. Broer is geen man die met de stok achter de deur staat. Hij huldigt het standpunt, dat de individuele sporters ook maar een stukje Eerste winter titel voor Annelies Maas ZUTPHEN In het Graaf Ottobad van Zutphen zijn gis teren de winterzwemkam- pioenschappen begonnen, waarvan ditmaal het officiële Nederlandse kampioenschap is verbonden. Normaal worden de titels 's zomers in een vijf- tigmeterbad verdeeld, maar door de wereldkampioen schappen in Ecuador, die apar te selectiewedstrijden vereisen, heeft de KNZB de wedstrijden in het Zutphense 25-meterbad opgewaardeerd. Eerste titel- houdster werd Annelies Maas, op de 800 meter vrije slag. Als startzwemmer van de AZPC-ploeg op de 4 x 200 me ter vrije slag-estafette verbe terde Frank Drost het Neder lands record op de 200 meter vrije slag. Hij legde zijn banen af in 1.50.65, hetgeen 0.6 se conden sneller was dan het re cord van Hans Kroes. HPC won in de nieuwe club- en na tionale recordtijd van 7.35.25. Finale-uitslagen: 800 meter vrije slag: 1. Annelies Maas (KNZB) 8.31.77; 2. Yolande van der Meer (Raket) 8.36.20; 3. Annemarie Verstappen (BZV Solar) 8.41.92; 4. Reggie de Jong (AZPC) 8.55.17; 5. Marijke de Groot (Zweml/Hommel) 9.00.34; 6. Monique Mellema (Laga) 9.05.92. 1500 meter vrije slag heren: 1. Gerard Smit (Zweml/Hommel) 15.42.51; 2. Edwin Kooyman (HPC) 15.42.55; 3. Gerard de Kort (HPC) 15.51.73; 4 Guy de Kort (HPC) 16.45.86; 5. John Hardeman (VZC Ritm) 16.49.69; 6. Jack Takken (Hoorn) 16.55.46. 4 x 200 meter vrije slag heren: 1. HPC 7.35.25; 2. AZPC 7.38.33; 3. Steenwijk 34 7.56.48. 4 x 200 meter vrije slag dames: 1. AZPC (Reggie de Jong. Getruud Ossendrijver, Laura Leideritz, Moni que Drost) 8.25.91; 2. Zwemlust/H 8.33.01; 3. Laga 8.37.99; 4. VZC Rit meester 8.38.55. verantwoordelijkheid moeten dragen. Ik ervaar dat zelf als uitermate plezierig. En met mij dacht ik wel de gehele se- lectieploeg. Als het nu weer op een stemming zou aankomen tussen Broer en een andere trainer staat voor mij de uit slag al bij voorbaat vast. Want ook iemand waar je op het menselijke vlak iets aan hebt zeker als je wat ouder wordt is in de zwemmerij van erg groot belang. Het tijd perk Faber is voor mij dan ook afgesloten. Ik wil best beken nen dat ik aanvankelijk ook bij de twijfelaars hoorde toen Faber naar Laga vertrok. Dat het hier bij AZPC goed gaat heb ik ook in Split ervaren. Slechts de mensen van andere verenigingen hebben echt baat gehad bij dat lange trainings kamp vooraf. De AZPC'ers boekten daar nauwelijks pro gressie. Voor mij was het altijd een duidelijk teken". RONALD HENZE Winnaar Jan Hein Donner (links): „Belle speelt zoals mijn 4-jarig kleindochtertje". Op de stoel tegenover Donner en aan de lange tafel op de achtergrond zorgen mensen van het oragnisatiecomtié en de wereld schaakbond voor een vlotte communicatie met de schaakcomputer Belle en een juiste controle op het zettenverloop. DELFT Grootmeester Jan Hein Donner heeft gisteren volgens verwachting 's wereldssterkste schaakcompu ter, „Belle", geklopt. Dat ge beurde in een met 600 mensen volgepropte TH-zaal in Delft. Donner had 56 zetten en ruim vijf uur spelen nodig, maar al na zo'n 20 zetten had hij het Amerikaanse programma vol ledig in z'n zak. „Belle speelt zoals mijn 4-jarig kleindoch tertje", sneerde Donner nog eens na afloop. De wedstrijd werd gehouden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de studievereniging Chris- tiaan Huygens. Met deze winstpartij maakt Donner zijn smalende artike len in het Handelsblad aan het adres van de schaakcomputer volledig waar. „Het is menson waardig om tegen de computer te spelen", verklaarde hij tij dens de partij. Het programma speelde inderdaad erg zwak. Eigenlijk een beetje een anti climax, want alle toeschou wers hadden toch stilletjes op meer gehoopt. Toch was het een zeer geanimeerde middag, mede dank zij een grappende „explicator" Jaap van den Herik. Donner („Dit varkentje was ik wel even liet het spel vooral in het begin niet in tactisch vaarwater komen. Daar is Bel le, die wel heel goed varianten kan doorrekenen, maar er verder nog niet veel van be grijpt, erg in thuis. In de partij werd Belle positioneel vol strekt onder tafel gespeeld. Het programma miste ergens een goede voortzetting en daarna was haar stelling, zoals Donner ook zei, „om tranen van in de ogen te krijgen". Kat en muis dus. Het was aan Donners onnauw keurigheden (misschien wat in slaap gedommeld?) te danken, dat de computer het nog zo lang uithield. Het kan overi gens ook zijn dat Donner, om het organisatiecomité te sar ren, maar wat aanrommelde om de telefoonkosten naar de Verenigde Staten, computer- tijd kosten, huur van de beno digde apparatuur en dergelij ke, fors omhoog te jagen. De voor Donner totaal gewon nen staande partij werd uitein delijk beëindigd door arbitrage van de president van de Wereldschaakbond (FIDE), de IJslandse grootmeester Fridrik Olafsson. Donner verklaarde na afloop: „Als de mensen zich eenzaam voelen, kunnen zij beter een spel kaarten dan een schaakcomputer aanschaffen MARTIN VOORN LUZERN Jan Arnouts heeft gisteren na twee zeges in paszevski ]psseerd 'olen mag men wel in de inderstelling verkeren, 'oelman Jan Tomaszevs- nnenkort weer zal wor- opgeroepen voor de na- ile selectie, in Spanje zal r I daarom heel hard moe- Jachen. Tomaszevski doet behalve het doel van huidige club. Hercules ante, goed verdedigen, was zelfs aan diverse punten, die nederlagen 'evolg hadden, schuldig, iet in de onderste regio van de Spaanse eerste iie verkerende Hercules t Jan Tomaszevski sinds ele weken ook niet meer de lat. Hij is gepas- Jd door tweede doelman tien verzekerd Jconcurrent Europese voetballer van Ifgelopen twee jaar, Karl- $\z Rummenigge, houdt niet uitsluitend met zijn bezig. Hij heeft ook een ituur van een verzeke- maatschappij. Hij heeft rigens zijn benen niet bij t maatschappij kunnen bekeren. Deze vindt het <to te hoog. Een concur- .1 zag er wel „been" in. Bij voortijdige afsluiting van loopbaan door een bles sure kan Fummenigge reke nen op etn uitkering van maximaal twee miljoen mark. Vakbond boos op Bristol City Gordon Tjylor, de secretaris van de Engelse spelersvak bond, is verschrikkelijk boos geworden op Bristol City. Om de de-de-divisieclub voor een faillisiement te behoeden bemiddelde hij enkele weken geleden bij het ontbinden van vette, nog enige jaren doorloperde contracten van acht spelers. Bristol City heeft inmiddels al drie keer een poging gedaan om het uitgedunde spelerspotentieel weer aan te sterken met transfervrije spelers. Dat is de vakbendssecretaris duide lijk in het verkeerde keelgat geschoten. Niet welkom in Koeweit De Deen Thygosen van het Belgische RWD Molenbeek ging vcrige week met zijn :lub op stap naar Koeweit, maar kwam aanvankelijk niet verder dan de luchtha ven van de oliestaat. Een Is raëlisch stempeltje in zijn paspoor. was voor de daar dienstdoende douane-ambte naren voldoende om Thygo sen de verdere toegang te Karl-Heinz Rummenigge ontzeggen. Hij moest de nacht daardoor doorbrengen op de luchthaven. De Deen was overigens niet alleen. Zijn clubgenoot Thairet had helemaal geen paspoort bij zich en kwam evenmin ver der. Een dag later mochten zij, nadat de luchthavenauto riteiten hun verontschuldi gingen hadden aangeboden, zich bij hun ploegmakkers voegen. Pezzey wil Kessler als trainer Bruno Pezzey, libero van Eintracht Frankfurt en te vens aanvoerder het het Oos tenrijkse elftal, wil Georg Kessler graag als trainer heb ben. Hij noemde de naam van de trainer/coach van AZ '67 tijdens een gesprek met een bestuurslid van Eintracht Frankfurt, dat op zoek is naar een opvolger voor de naar Kickers Offenbach ver trekkende Lothar Buch- mann. Pezzey kent Kessler nog uit zijn tijd bij Wacker Innsbruck. Hennes Weiswei- Ier schijnt op het lijstje van kandidaten voor te komen. Overigens heeft deze bij New York Cosmos vertrokken oe- fenmeester zondag een ge sprek met voorzitter Karl Oberholzer van de Zwitserse club Grasshoppers na de top per tegen Servette. Op staande voet ontslagen Tommy Taylor, de vroegere voorstopper van West Ham United, is onlangs ontslagen bij de Londense tweede-divi sieclub Orient. De 30-jarige verdediger wierp tijdens een wedstrijd de bal in het ge richt van de grensrechter. In de rust plaatste hij een aantal minderwaardige opmerkin gen over kleurlingen. De grensrechter was een kleur ling en bovendien spelen bij Orient liefst vier kleurlingen. Orient ontsloeg Tommy Tay lor op staande voet en be noemde onmiddellijk een kleurling tot de nieuwe aan voerder. Schalke '04 trekt weer aan vedetten Schalke '04, jaren geplaagd door de naweeën van het omkopingschandaal in de Bundesliga en mede als ge volg daarvan vorig jaar gede gradeerd naar de tweede Bundesliga, schijnt, nu het uitzichten heeft ook terug- Georg Kessler keer haar de hoogste afde ling, weer vedetten te willen aantrekken. Hoewel er met zelf opgeleide jongeren en een enkele aankoop toch re delijke resultaten werden be reikt, zit het management van de club uit Gelsenkir- chen toch achter dure ste raanvallers als Dieter Schatzschneider van Hanno ver '96 en Thomas Kempe van MSV Duisburg aan. De voor 900.000 mark van VfB Stuttgart aangetrokken Ilias Tüfecki schijnt tegen te val len. Nu heeft Schalke '04 de gigante schuldenlast door de grote opkomst van de aan hang redelijk kunnen weg werken. Na de recente ne derlagen tegen 1860 Mün- chen en Union Solingen bleek de aanhang toch niet zo trouw als de leiding dacht. Tegen Freiburger FC kwa men slechts 11.000 toeschou wers naar het Parkstadion. de derde ronde van het EK ankerkader 47/1 in Luzern met 300-236 verloren van de Westduitser Wildförster. De Belg Dielis werd pijnlijk ver rast door de Oostenrijker Mastny. Uitslagen: Groep A: derde ronde: Wildföster (Wdl)-Arnouts (Ned) 300-236/6; Ko- vac (Tsj)-Koevoets (Zwi) 300-178/22; Grethen (Lux)-Albert (Spa) 300- 290/18. Vierde ronde: Wildförster- Koevoets 300-104/9; Grethen-Kovacs 300-183/9; Groep B: derde ronde: Mastny (Oos)- Dielis (Bel) 300-253/11; Connesson (Fra)-Wijnen (Den) 300-36/7. Nohlen weg Meerburg LEIDEN Voetbalvereniging Meerburg heeft het contract met trainer Nohlen niet ver lengd. Nohlen vertrekt aan het einde van dit seizoen, omdat hij is uitgekeken op de vereni ging. Ook ARC zoekt een nieuwe oefenmeester, dat be tekent dat Rob Martin al na één seizoen zal vertrekken bij de Alphense club. Het bestuur van Meerburg was het eens met die beslissing van de trainer. Wanneer Nohlen vertrekt dan heeft hij er twee jaar bij Meerburg opzitten. De procedure voor het aantrek ken van een opvolger is in middels gestart Rob Martin heeft de selectie van ARC dit seizoen voor het eerst onder zijn hoede. Martin was de opvolger van Harrie Loerts. Ook Loerts heeft het maar een seizoen bij de Alp hense zaterdagderdeklasser uitgehouden. Wie nog nooit een cruise heeft gemaakt, weet niet wat hij of zij mist. Wie al wel eens zo'n heerlijke vaarvakantie heeft meegemaakt, maar niet op het trotse Engelse schip 'Queen Elizabeth 2', kent nog maar een deel van de vreugde. Want dit grote, luxueuze vlaggeschip van de Britse rederij Cunard slaat nagenoeg alles op dit gebied. Het jaar rond vaart dit enorme schip met zijn onbegrensde mogelijkheden en met tevreden passagiers over de wereld zeeën. Die genieten van het leven aan boord, van de gran dioze verzorging, de restaurants, de bars, de spelletjes, de sfeer, van de theatershows, de zwembaden, kortom van alles wat men onder het begrip QE 2-service kan vangen. Lezers van deze krant hebben al eerder genoten van reizen met de QE 2. Enkele jaren geleden kwam het trotse schip zelfs naar Rotterdam. Dat is in het kader van het vaarschema dit jaar niet mogelijk. Maar toch hebben wij, in samenwer king met Cunard, een aantal hutten kunnen reserveren voor de achtdaagse cruise, welke op 13 april dat is dus een dag na Pasen uit Southampton vertrekt. Een cruise naar zonnig Madeira, waar de QE 2 op 17 april aanlegt. Een dag eerder is al de haven van Lanzarote binnengelopen. Wat kunnen de lezers, die van dit unieke aanbod gebruik maken en de verlate Paas-cruise wensen mee te maken, daarvoor nu al zo verwachten? Behalve de service aan boord, die voor alle categoriën even voortreffelijk is en alleen in prijs verschilt, omdat de hutten (zie onderstaand schema) verschillend zijn, is dat onder meer vrije vlucht naar Londen (Gatwick Airport) en terug en uiter aard vervoer van Londen naar Southampton en terug. Verder krijgen alle deelnemers bij voldoende belangstel ling is er zeis een Hollandse cruise-begeleider het recht gratis deel te nemen aan de landexcursie op Lanzarote, wan neer het schip daar op 16 april in de haven ligt. Aan boord zal speciaal voor de Nederlandse groep een cocktailparty worden georganiseerd, terwijl Cunard bovendien alle leden van het gezelschap als cadeau een reistas aanbiedt. Wie echt wil genieten van een cruise, zoals die alleen In de meest romantische en schilderachtigste verhalen voorkomen, mag zich deze reis met de QE 2 niet laten ontgaanl De prijzen van deze unieke aanbieding: 2570 voor een tweepesoons binnenhut, met douche en toi let 2810 voor een tweepersoons buitenhut. met douche en toi let 3145 voor een tweepersoons buitenhut. met bad en toilet 3720 voor een tweepersoons buitenhut. met bad en toilet. Er zijn éénpersoonshutten beschikbaar voor 2735 en 3310. De verschillen in prijzen worden bepaald door de lig ging van de hutten en de afmetingen. Bij deze prijs komt een bedrag van 86,- p.p. aan haven rechten. Inlichtingen en boekingen (na 9 uur 's morgens en niet op zaterdag) uitsluitend bij Sijthoff Pers Reisorganistie, tel. 070 - 190.696 en 190.698.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9