IN EN OM DE KAS binnen de perken STILLE MOTOR h Groeiend sortiment groenten Vederlicht kunststof basis voor uniek bouwsysteem Heggeschaar voor dames Australische tuinbouw van gezicht veranderd „In de jaren tussen 1960 en 1975 heeft de tuinbouw in Au stralië onder invloed van de grote emigratiestroom een heel ander gezicht gekregen. Uit Nederland, Engeland. Verenig de Staten. West-Duitsland en uit vele andere landen kwa men tuinders met nieuwe ideeën en plannen. Vele duizen den vierkante meters grond werden met kassen bebouwd. De tuinbouw kreeg een sterk Europees- en Amerikaans ka rakter. Zo ontstonden er bijvoorbeeld grote tuincentra en in warenhuizen ging men tuingereedschappen verkopen. Vóór de grote emigratiestroom naar Australië op gang kwam, was er van enige teelt van siergewassen nauwelijks sprake. Al leen in West-Australië waren er enkele rozen en boomkwe kerijen te vinden. In het oosten van het land, nabij Sydney, werden op bescheiden schaal potplanten gekweekt. De snij bloementeelt en dan in het bijzonder die van orchideeën, was in die tijd wat beter ontwikkeld. Deze orchideeën, voor namelijk Catteley, cymbidium, cipripedium waren hoofdza kelijk voor export bestemd en als snijbloemen naar de V.S. en Japan. Ook nu nog komt uit Sydney en omgeving het merendeel van de Australische orchideeen-produktie. Het klimaat met temperaturen tussen 10° en 20° C en een luchtvochtigheid van 70 a 80% is hier zeer gunstig. Alleen voor Cattleys en Ohalaenopsis zijn kassen nodig". Dit vertelt een in 1949 naar Australië geëmigreerde potplantenkweker uit Zwitserland in de „Deutscher Gartenbau" over de siergewassensector. Het zet uiteen dat de binnenlandse vraag naar siergewassen zich in korte tijd spectaculair heeft ontwikkeld. Banken, kantoren, hotels en restaurants hadden al snel in de gaten dat door planten, en dan speciaal de bloeiende, een veel be tere werksfeer ontstond. De Australiër besteedt over het al gemeen veel geld en tijd aan zijn tuin. Deze particuliere tui nen zijn vaak tenminste 800 m2 groot en voor de aanleg heeft men veel geld over. Deze amateurtuinders hebben zich veelal verenigd in zgn. „Horticultural Societies". Men komt maandelijks bijeen om naar voordrachten van kwekers te luisteren. Elk jaar wordt een bloemenshow georganiseerd, waarbij voor de mooiste inzendingen prijzen zijn te verdienen. Ook zijn er speciale clubs die zich met één speciaal gewas bezig houden of bij voorbeeld met een nieuwe ontwikkeling, zoals hydrocul tuur. Kwekerijen, tuincentra en hoveniersbedrijven varen hier zeer wel bij en tot op de dag van vandaag kan deze grote vraag zelfs niet door de binnenlandse produktie ge dekt worden. Een aantal kleine familiebedrijven is uitgegroeid tot echte mammoet-ondernemingen, die soms wel honderd perso neelsleden in dienst hebben Deze tuinderijen hebben zich vaak op één of twee teelten gespecialiseerd. Zo kweekt een bedrijf in de buurt van Sydney onder vergunning alleen Holtkamp saintpaulia's. Anderen hebben zich helemaal toe gelegd op poinsettia,.begonia of cyclamen. De Australische tuinbouw kent evenwel ook problemen. Zo is d'e opleidingscapaciteit voor tuinbouwonderwijs volstrekt onvoldoende. Pas sinds twee jaar is er een tuinbouwschool die cursussen geeft. Maar er zijn veel mensen die na het vol gen van zo'n cursus tóch niet in de tuinbouw gaan werken. Het is erg moeilijk om aan goéd geschoold personeel te ko men. Veel tuinders trekken daarom buitenlandse werkne mers aan. Werken met ongeschoold personeel drukt de pro duktie en de kwaliteit. Een ander probleem is het gebrek aan potgrond, speciaal bij potplanten. Een baal turf uit Euro pa kost 56 gulden. De watervoorziening kan problemen ge ven. Nachtvorst komt maar zelden voor. De verwarming van kassen is eenvoudig en goedkoop. De schrijver consta teert dat de economische ontwikkeling van het land goed is en de bevolking groeit, zodat er ook in de steden goede af zetmogelijkheden zijn. LAND EN TUINBOUW/HOBBY LEIDSE COURANT, ZATERDAG 6 MAART 1982 PAGINA 8p i< Altijd dicht 0 1 b° De eerste rolletjes aT een gordijnrail zijn fei boosdoeners van de zogjv heten „kierende gordj" nen". Door deze voorfl/ pers te voorzien van e£e magnetische koppelii^j sluit het gordijn netjes $c goed. 11' Het ontkoppelen is geen pipl bleem. Het systeem is eve r eens toe te passen bij vitrafd De „interrail" met pi overtrokken tegen roestvq ming is uitschuifbaar f" een maximale lengte van vl meter (ook in kortere matéC en kreeg een adviesprijs vr 19,90 incl. Informatie: iJ terrrail, Postbus 80, Bleiswij Er zijn auto's met een la tige handicap: het gelui van de motor. Vele auti mobilisten proberen da op alle mogelijke manii ren het hart van hik chronische liöïde hf zwijgen op te leggen m' het toepassen van allerii kunstgrepen, maar wtj dra worden afstotingsvej schijnselen zichtbaar. Simrit Holland BV den> het ei van Columbus te he ben uitgebroed met de intr ductie van „Leysa", de d luidsisolatiemat voor ond| de motorkap bijvoorbeel Deze mat is samengesteld u een laag speciale polyethij leenschuim met ingebedL loodkogels en een onderlak van polyurethaanschuim is ongevoelig voor stof p vocht. De geringe laagdikP maakt hem soepel op ma te knippen (werkschema jr in het pakket van ongevef 55.-) en wordt gelijmd. »1 De voordelen zijn: stofdiel^ afwasbaar, zuurvast, oliefcr stendig en niet ontvankell voor chemicaliën. Het gelu wordt bij een goede bevesp1 ging „abnormaal" gedem(° Informatie: 02159-41049. v Vaste klanten Kraken fini Krakende cv-leidingen bij doorvoeringen en be vestigingsbeugels komt nogal eens voor. En het is verdraaid hinderlijk, vooral in de nacht. De doorvoeringen in pla fonds e.d. ruimer maken is een hels karwei en suc ces is niet verzekerd. Handelsonderneming Wigoma Zaltbommel is importeur n „Zufe", een Duits pro- dukt in een flacon-met-spuitje dat die geluiden het zwijgen "egt. Even wat rondom de plaaggeest aanbrengen (en desnoods nog een keertje her halen) en de soms spookachti ge geluiden zijn verdwenen. Ook krakende houten vloeren kunnen „onhoorbaar" wor den, evenals piepende deuren, stoelen en koelkasten. De sub stantie is goed voor alle n iet- motorische klachten. Indien de stofzuiger vreemd doet, het spuitje dus niet gebruiken. In lichtingen: 04180-4506. Met het voorjaar voor de boeg en het groeien van de heg in het vooruit zicht,. introduceert Markt (Holland) BV de speciale heggeschaar voor dames. Het gaat om de „Lady 313 en 315", beide met ge golfde messen met ge dempte aanslag van ge hard staal. Natuurlijk knippen ze moeiteloos en zijn ze door een regelbare voorspanning eenvoudig te hanteren. Manlief kan de takken- schaar met gekromde mes sen pakken voor de dikke takken (al is het snoeisei- zoen nagenoeg voorbij) en dat spaart met de Gardena 311 kracht. Met de schaar zijn bijna alle plekjes bereik baar. Informatie: Rijnkade 13 in Weesp. aanbod van sla op de Holland se markt is wat afgenomen. De prijzen die er voor de sla betaald worden schommelden in de afgelopen week nogal. Zo werd er op dinsdag 2 maart op Veiling Westland Noord een prijs betaald die varieerde van 27 tot 64 cent per krop (afhankelijk het ge wicht en de kwaliteit). Op donderdag 4 maart varieerden de prijzen van 19 tot 49 cent per stuk. Naar verwacht zul len de prijzen de komende week tussen de 25 en 50 cent liggen. Overige gewassen De aanvoer van witlof neemt nu duidelijk af, hetgeen ook duidelijk in de prijzen tot uit drukking komt. Zo liep de prijs voor de sortering I op naar 2,75 per kilo en voor de sortering II steeg de prijs naar 2,05 per kilo. De aan voer neemt verder af en de prijzen zullen oplopen. Het aanbod van knolselderij over treft de vraag, hierdoor bewe gen de prijzen zich op een aanmerkelijk lager niveau dan vorig jaar. In de afgelo pen week werd er 40 cent per stuk betaald. Het aanbod zal kleiner worden, hierdoor wordt de kans op wat hogere prijzen groter. De aanvoer van spruiten neemt nu weke lijks duidelijk merkbaar af, de prijs reageert hier dan ook op. De A-sortering liep in prijs op naar 2,49 per kilo. De B-sor tering werd wat goedkoper, afgaande week dan ook spra ke van een extreme prijsuit- schieter van 3,17 per kilo. In de afgelopen week werd er voor deze sortering 2,50 per kilo betaald. De aanvoer neemt verder af en er zullen goede prijzen betaald worden. Door een groter aanbod van prei daalde de prijs naar f 1,40 per kilo. Voor de ko mende week wordt er niet veel verandering verwacht. Er was de afgelopen week sprake van een sterke vraag naar andijvie, de prijzen her stelden zich fors. De gemid delde prijs kwam uit op 2,82 per kilo. Bij een aanhoudend goede vraag zal de priis zich redelijk weten te handhaven. Door de goede vraag naar ra dijs vindt het aanbod vlot zijn weg tegen redelijke prijzen. Deze lagen wel iets lager als in de voorafgaande week, maar voor 93 cent per bos kan men goed radijs telen. De aan voer van spinazie wordt nu merkbaar groter, de prijs daalde naar 2,35 per kilo. Een verdere prijsdalihg ligt voor de hand. De slaapkamer ziet er met Lefra totaal anders uit. Piep- schakelaar Tot de aardige technische grapjes van dit moment behoort de piepschake- laar, een apparaatje be staande uit een klein schakelkastje en een handpieper, waarmee men alles zonder draad of snoer kan aan- en uitschakelen. De schakelaar past onopval lend in het stopcontact of ap paraat dat men wil aanscha kelen. Tot een afstand van ongeveer zes meter kunnen lichtpunten met het handpie pertje bediend worden via ge luidsgolven die niet storend zijn voor de mens. Volgens Manhold Electronica is de pieper handig voor mensen die slecht ter been zijn, als men al in bed ligt en men rea liseert zich dat het licht nog brandt, bij onraad, fotografie, .maar ook als de radio aanstaat en de telefoon gaat. Een ande re suggestie is voor de DHZel- ver, die knutselt aan de be drading en die nemen we niet zo graag over. Veiliger lijkt toch in die situatie de hoofd schakelaar om te draaien. Prijs: 59,95. Informatie: 02968-6534. Ook al was het de afgelopen week niet direct voorjaars weer, toch dienden zich weer een aantal gewassen aan. Zo is inmiddels de oogst van auber gines weer begonnen. Voor de aubergines werd er gemiddeld f 6,40 per kilo betaald. Naast het Hollandse aanbod, het geen natuurlijk nog van be scheiden omvang is, worden er aubergines van de Canari- sche Eilanden ingevoerd. Deze werden op de groothan delsmarkt verhandeld tegen een prijs van 4,per kilo. Familie van de aubergines is de peper, deze werd aange voerd en verkocht voor f 13,30 per kilo. Er was ook sprake van een primeur, het geen duidelijk in de prijs tot uitdrukking kwam. Het gaat hier om snijbonmen, die voor maar. liefst 17,10 per kilo van eigenaar veranderden. Er worden op het ogenblik ook goedkopere snijbonen inge voerd vanuit de Canarische Eilanden. Deze snijbonen werden verhandeld voor 8,50 per kilo. Een andere nieuwkomer was de courget te, deze bracht 1,32 per stuk op. Ook de oogst van bospeen kwam op gang, voor dit gewas werd er gemiddeld 3,90 per bos betaald. De rij wordt ge sloten door koolrabi, voor deze uitzonderlijk smakelijke groente werd er 1,32 per stuk betaald. Komkommers Het aanbod van komkommers nam minder sterk toe dan vo rig jaar. Mede als gevolg hier van bleef de prijsdaling bin nen de perken. Daarnaast was er sprake van een geringere concurrentie. Zowel Grieken land als de Canarische Eilan den leverden minder aan West-Duitsland. In Grieken land schijnen slechte weers omstandigheden een invloed op de aanvoer gehad te heb ben. De invoerheffing voor Griekse komkommers is met ingang van 3 maart komen te vervallen. De Europese Com missie van de Gemeenschap had het voornemen om tot en met aanstaande maandag een invoerheffing in te stellen voor komkommers uit Spanje en wel van 6,80 per 100 kilo. I}oor de geringere con currentie konden er meer komkommers op de West- Duitse markt afgezet worden. Zelfs meer dan vorig seizoen. De export naar andere West- Europese landen blijft achter bij die van vorig seizoen, al leen Finland toonde een gro tere belangstelling. Over de hele linie werden de kom kommers wel iets goedkoper. Zo werd er voor de sortering 51/61 een prijs van 1,24 be- taald, de sortering 4151 bracht f 1,12 op en de sortering 36/41 bracht 93 cent op. Voor de komende week wordt er op een groter aanbod gere kend, naar verwacht zal dit tegen ongeveer gelijke prijzen verkocht worden. Sla De concurrentie van de Fran se sla op de West-Duitse markt nam verder af. Het Ook bij Westland-Noord nu een dame voor de klok. In grootmoeders tijd was het sortiment kamerplanten heusLi zo erg groot. Pelargoniums (geraniums), de blauwe en de v, ster van Betlehem, de clivia in luxueuzere gevallen misschief azalea, een asparagus; in het voorjaar wat hyacinthen op gif' of tulpjes in potten, ziedaar een voornaam deel van het ijzi- bestand van weleer. Sindsdien zijn wij ten aanzien van de?' merplanten verwend met tientallen „nieuwigheden", waai* sommige vandaag aan de dag tot het ijzeren bestand vanL vensterbanktuintje behoren. Een paar daarvan willen we c keer noemen, nagenoeg probleemloze kamerplanten voor ieP Bij de klimmers is de cissus terecht in trek; houdt ze in del( mermaanden uit de zon; ze tiert welig op een plaats, die Q andere kamerplanten ongeschikt zou zijn en houdt ze in de (f ter beslist koel, anders laat ze de bladeren vallen. t: Over de cyclamen hebben we het al eens gehad. P Water geven op een schoteltje, er mag geen water blijven s|' en nooit water gieten in het hart van de plant. Wellicht, nj niet teveel direct zonlicht; na de bloei op een koele plek we| ten en wat laten „verdrogen". De knol loopt later weer uitfc De parapluplantjes kent ook iedereen (cyperus). Deze plant P desnoods doorlopend in een bakje met water staan. In de zof> uit de volle zon houden, want dan verkleuren de bladpunten. zijn heel gemakkelijk te vermeerderen, een stukje stengel inL flesje water vormt vlot worteltjes. De sansevieria kent ook iedereen; ze wordt ook „vrou wentongen" ge noemd en als dat zo is om de spitse blade ren is dat minder vleiend voor het zwakke geslacht. 't Is eigenlijk meer een decoratieve plant, want de bloer men stellen niet zo veel voor. Ze neemt genoegen met een donker plekje en als we ze eens een keer tje vergeten met wa tergeven trekt ze zich daar niet zoveel Nog een klimmertje die je veel ziet: de fathsedera. Eigenlijk een kruising tussen de hedera (klimop) en de welbekende vingerplant. Ze kan Hyacinthen op een glas. nogal hoog opgroeien en heeft beslist steun nodig. Doet het prima in een kamer, vrijwel nooit zon binnenkomt. Als ze te weinig drinken krullen de bladeren en kunnen -van onderen af- reeds vallen. Ze lust heus wel een slok water, maar niet zoveel, dat ter op hel schoteltje of op de potgrond blijft staan. Ze groen, maar er is ook een bontbladige variëteit. We top afsnijden en stekken, als ze ons wat te groot wordt. Een ouderwetse hanger uit grootmoeders tijd die steeds aantreffen, is de tradescantia; in groen of in Voor een zonnig raam doet ze het altijd, maar het bladplant, want ook hier stellen de bloempjes niets bontbladige soort wil nog wel eens helemaal groen worde ze te sterk mesten. Afgebroken topjes laten zich stekken. r Ook de klimop levert een paar soorten, die het best doen ife kamer. De gewone groene klimop geldt in het algemeen dat wel prijs stellen op veel frisse lucht. Ook van de klimop wa len de toppen gemakkelijk in een flesje water. t Bedenkt verder, dat veel kamerplanten het op prijs stellen al gunstig weer en een zacht regentje een half uurtje bul Een van de meest specta culaire vindingen op het gebied van bouwen en wonen is het Lefra-sy- steem. het gaat om een superlicht bouwelement van hoofdzakelijk schuimachtig kunststof dat is bekleed met bij voorbeeld granol. hout, stof, hout, aluminium en soortgelijke materialen. De elementen zijn voor zien van een in elkaar passende gaten- en pen- nenverbinding en dat be tekent: goed stapelen in elke gewenste vorm. In de elementen zijn grote gaten uitgespaard voor het trekken van elektrici teitsdraden, waterlei dingsbuizen, cv-leidingen enz. De toepassingsmogelijkheden zijn groot. Een binnenmuur is zo „gebouwd", want men heeft de gereedschapskist niet nodig. Zelfs een consument met de „meest linkse handen" moet de „lego-elementen" kunnen stapelen. Men kan er mee andere interieur-indelin gen construeren (en bijvoor beeld in huurwoningen in een vlieg en een zucht demonte ren) alsmede een bankstel „knutselen" (met losse zitkus sens). Het materiaal leent zich als speelgoed voor volwassenen en de resultaten zijn beslist „apart". Lefra past ook uitste kend in experimenten: voor zolderkamers, babykamer (het materiaal is stofvrij), het eigen domein van zoon of dochter en ga zo maar door. De flexabiliteit is groot en de aankleding van de elementen is zo variabel, dat toepassing in enkele uren een geheel an der interieur oplevert. Lefra is een Nederlands pro- dukt en het systeem is ook door landgenoten uitgedok terd. De elementen zijn voor een belangrijk deel gestan daardiseerd. maar toch kan voldaan worden aan elke op dracht van architect en con- De elementen hebben uitsparingen voor leidingen, e.d. Erg handig voor het bouwen van niet-dragende binnen muren. sument. Het materiaal heeft een isolerende waarde, het krimpt niet, geen uitzetting bij weersveranderingen, is rotvrij, vorstbestendig, brand veilig. geluidsabsorberend en besparend. Door de bank genomen is de prijs pittig te noemen. Om tot en juiste afweging te geraken is een vergelijking met tradi tionele methoden nuttig. Vast staat, dat arbeidskosten wor den bespaard. In de DHZ- sfeer is er lol aan te beleven voor het hele gezin. Inl. 040- 53.33.78.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8