FNV vreest koppelverkoop 3anenplanbezuinigingen £eid£e@omant CDA wil praten over kinderbijslag 'chotse Hooglanders razen op de Veluwe Zegeldief besteelt de PTT voor miljoenen Lubbers steunt pleidooi voor nieuwe looningreep Reinigingsdiensten staken voor ziekengeld astor ziekeninrichtingikloof tussendroom en daad kerk wereld Onvrede bij luchtmacht over geestelijke verzorging DPR belegt studiedag over „Vrouw en kerk" [NNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 2 MAART 1982 PAGINA 9 'N HAAG Binnenkort grazen op de Veluwe vijf Iotse Hooglanders. Dat zijn koeien, die in het wild zou- l moeten leven. Zij zijn er, aldus staatssecretaris De >r van CRM om flora en fauna van de Veluwe te verrij- I. Het zou volgens De Boer ook geld besparen, omdat de Iotse hooglanders het gebied beter en goedkoper kun- f „beheren", dan welke instantie dan ook. Met het ex- iment is zeven ton gemoeid. De VVD-er Evenhuis zag \nig heil in het plan. De koeien komen in het rustge- d van de edelherten en het leek hem mede daarom be- L.met deze speeltuin van CRM te kappen en het geld te teden aan het kindertoneel". Overigens was niemand met hem eens. HAARLEM „De PTT is verantwoordelijk voor de diefstal van postzegels met een tota le waarde van 2,6 miljoen gulden. De PTT zorgt voor de controle en de bewaking". Dat zegt het bedrijf Joh. Enschede uit Haarlem, dat al sinds 1864 de Nederlandse postzegels drukt en waar 1100 mensen in dienst zijn. Een 37-jarige Haarlemmer, die voor de PTT toezicht hield op het drukken van de zegels, heeft bekend dat hij de zegels heeft gesto len. In verband met deze zaak is een 45-jari- ge Haarlemse heler aangehouden. In zijn woning werd voor 2,6 miljoen aan zegels ge vonden. Het gaat om de inhuldigingszegels van koningin Beatrix. De postale recherche kreeg lucht van de zaak, toen sommige ze gels al werden aangeboden nog voordat ze officieel waren uitgebracht. De PTT is niet geschokt door de ontdekking en meent dat bewaking en controle in het bedrijf in orde zijn. Het hangt van het politie-onderzoek af of bewaking en controle tijdens het druk proces worden verscherpt. Volgens de poli tie kan het zijn dat de aandacht bij de con trole verslapte in de loop der jaren. CONCORDE GEEN „VASTE KLANT" VAN SCHIPHOL DEN HAAG De Concorde krijgt geen toestemming voor een serie vluchten op Schiphol. Daarvoor maakt het supersonische vliegtuig te veel herrie. Dit heeft staatssecretaris Van der Doef (verkeer en water staat) gisteren geantwoord op vragen van het socialistische kamerlid Broekhuis. Van der Doef verwijst in zijn antwoord naar het besluit van mei vorig jaar om lawaaiige vliegtui gen van de Nederlandse vliegtuigen te weren. Zaterdag was de Concorde niettemin even op Schiphol in het kader van een speciale rondvlucht. n onze sociaal-economische fictie) tSTERDAM De vak- itrale FNV heeft de llige indruk dat binnen I Kabinet een spel van ipelverkoop wordt ge- eld ten aanzien van het ïenplan. Minister Den l van Sociale Zaken en ]rkgelegenheid zou »r dit plan extra geld linen krijgen als hij en t PvdA-collega'sin- Inme^met verdergaan- bezuinigingen op de frheidsuitgaven. „Een spelverkoop die ons lt bepaald charmeert", FNV-voorzitter Wim k gisteravond na afloop van de vergadering van zijn federatieraad. Volgens die raad hebben re cente uitspraken van premier Van Agt de indruk gewekt, dat er in het kabinet thans wel een soort overeenstemming is bereikt over een werkgelegen heidsprogramma voor 1981, maar dat de financiële onder bouwing en de uitkomst ervan nog allerminst zeker zijn. De FNV vraagt zich dan ook af, welk plan minister Den Uyl vandaag presenteert. Welis waar is de verwachting, dat op papier wordt vast gehouden aan een 60.000-banenplan, te weten 30.000 nieuw te schep pen arbeidsplaatsen en het be perken van de verdere uit groei van de werkloosheid met 30.000 andere banen, maar vooralsnog lijkt dit plan niet erg realistisch. In de eerste plaats wijst men er in FN V-kringen op, dat het Centraal Plan Bureau bij het narekenen van dit plan slechts op 12.000 banen uitkomt. Er is dan ook een verbeten discussie gevoerd tussen het ministerie van Den Uyl en het Planbu reau over die berekeningen. Het Planbureau zou geen re kening hebben willen houden met de op grote schaal invoe ring van deeltijd arbeid. Bij de FNV gaat men bij dit punt ook grote vraagtekens plaatsen. Volgens een deskundige wil len Den Uyl en de zijnen een heleboel banen keurig door midden knippen. „Maar zo werkt deeltijd niet, er zijn heel wat deeltijdbanen van langer dan vier uur per dag", aldus deze zegsman. Volgens Kok heeft Den Uyl dan ook veel extra geld nodig om in de buurt van de in het vooruitzicht gestelde 60.000 ba nen te komen. „Dat ligt nu als onderhandelingspunt op tafel tegenover extra bezuinigingen. Ik sluit dan ook niet uit, dat Den Uyl nu nog slechts met een half plan komt en dat de andere helft pas gepresenteerd kan worden bij de voorjaars nota - de meest recente stand van de rijksbegroting - met nieuwe ombuigingen". Mede in dit verband heeft de FNV federatieraad er zich over verbaasd, dat het kabinet besloten heeft op dit moment niet meer aardgasbaten naar zich toe te halen. „Het door het kabinet aanvaarden gen tleman-agreement tussen overheid en oliemaatschap pijen is boterzacht", aldus Kok. „Wat die maatschappijen presenteren aan investering plannen draagt niet wezenlijk bij aan de werkgelegenheid. Bovendien zal de termijn bin nen welke de investeringen tot stand moeten komen, wor den overschreden. De effecten op de werkgelegenheid zijn onduidelijk, de gepresenteerde cijfers overtuigen ons aller minst. Kok zei dan ook, dat verscherping van de afspraken met de oliemaatschappijen Shell en Esso nodig is; zolang die ontbreekt, blijft de FNV verhoging van het staatsaan- deel in de aardgasbaten eisen. En het verstrekken van inves teringspremies aan die maat schappijen (700 miljoen uit ge- meenschapgelden) vindt de FNV helemaal ten onrechte. In het algemeen heeft de fede ratieraad zich gisteren op nieuw gekeerd tegen de „be zuinigingskoorts van Den Haag". „Natuurlijk, bij het uit blijven of stagneren van de groei in de economie, moet je consequenties trekken, maar blind bezuinigen lost niets op, zeker de werkloosheid niet. Er wordt nu kennelijk weer ge speeld met de gedachte van ontkoppeling van de lonen in het bedrijfsleven enerzijds en de ambtenarensalarissen en uitkeringen anderzijds. De FNV blijft dit afwijzen, zo is gisteren nog eens bevestigd al hoort men ook in onze kring weieens een ander geluid. Handhaving van de koppeling vormt een hoeksteen van het FNV-beleid. Wel is zo nodig voor ons de methodiek van het trend-systeem bespreekbaar, bijvoorbeeld wat je wel en wat je niet in het koppelingsme chanisme moet meenemen". ORM BILT-KNMI - Morgen zal een dag met veel wind en in zijn. Langs de kust zal ;e tijd een storm woeden. aktieve depressie ver- itste zich vanochtend over •ceaan in de richting van >pa. Verwacht wordt dat morgenochtend de irdzee zal bereiken en ver lens naar het Oostzeege- zal trekken. Op de nade- van deze depressie neemt ie komende nacht de wind bewolking snel toe. In binnenland zal de wind worden en langs de kust kkert de wind aan tot im. De depressie gaat niet en met veel wind gepaard, )r zal ook geruime tijd re- 1 brengen. Overmorgen hit de wind naar het noord- Iten en wordt het bedui- id kouder. De daaropvol- jde dagen is een sneeuwbui ;elijk en moet met nacht- ;t rekening worden gehou- De zachte lucht, die giste- boven ons land aanwezig is inmiddels naar Zuid- ropa verdrongen. Daar is js'middags vijftien tot twin- raden. Geblokkeerde maatschappij VAN praktisch alle kanten is de afgelopen dagen fel gerea geerd op een voorstel van de vice-voorzitter van de CDA- fractie in de Tweede Kamer, Louw de Graaf. Hij heeft de gedachte geopperd per 1 juli aanstaande een voorschot te ne men op een aantal in het regeerakkoord voorgestelde maat regelen, door de salarissen en uitkeringen van ambtenaren eenmalig te bevriezen en de prijscompensatie van zeg drie procent niet te geven. De felle reacties zijn tekenend voor het steeds slechter wordende maatschappelijke klimaat in ons land: elk voorstel tot sanering van economie en collectie ve sector wordt in de kiem gesmoord met als resultaat, dat er uiteindelijk niets meer kan gebeuren. Een geblokkeerde sa menleving. NATUURLijk valt er best het nodige op het voorstel-De Graaf aan te merken. Zo komt het op het eerste gezicht zwak over als de overheid uiteindelijk maar grijpt naar die groe pen inkomenstrekkers, waarop zij direct invloed heeft, ter wijl de andere inkomens ongemoeid worden gelaten. Maar het gaat niet aan in de huidige omstandigheden zo'n gedach te al in de kiem te smoren. Trouwens: is het wel gemakzuchtig als de aandacht zich richt op de groepen, die rechtstreeks van de overheid afhan kelijk zijn? In het regeerakkoord staat dat er een reeks maat regelen zal worden genomen in de sfeer van de ambtenaren salarissen en van de uitkeringen (met name boven het mini mum). Die maatregelen komen maar zeer vertraagd tot uit voering, onder meer doordat veel plannen weer in studie commissies zijn weggestopt! Inmiddels is de tijd wel gaan dringen. Nieuwe economische tegenvallers maken spoed bij de aanpassing van de collectieve sector hoogst noodzakelijk. Een voorschotmaatregel, die later verrekend wordt met de definitieve maatregelen, is dan zo gek nog niet. Wellicht dat bij een latere verrekening de aanvaardbaarheid wat groter wordt. Politiek Den Haag is ondertussen wel met een naar spel letje bezig. Want ten dele zijn het de politieke partijen zelf, die door publiekelijk almaar suggesties op de deelterreinen te doen, de voorspelbare tegenreacties zelf oproepen. De politici zouden de handen nu eens ineen moeten slaan om een sa menhangend programma te maken en te presenteren. De po litieke malaise zit hem vooral in de coalitiegeest van het hui dige kabinet. Tijdens het kabinet Van Agt I hebben we in deze kolom soms de daadkracht en vooral de overtuigings kracht van dat kabinet gekritiseerd. Wanneer dit kabinet er niet in korte termijn in slaagt enige daadkracht te ontwikke len, zullen we naar gevreesd moet worden in herhalingen moeten vervallen. (Van onze 'parlementaire re dactie) DEN HAAG Het CDA is bereid te praten over een vorm van leeftijds-af- hankelijke kinderbijslag, maar dan wel uitsluitend als onderdeel van een veel groter pakket bezui nigingen en op voorwaar de dat er een nieuwe vorm van studiefinancie ring komt. De kinderbij slag is voor het CDA geen heilige koe, zo heeft frac tieleider Lubbers gistera vond nog eens verklaard tijdens een toespraak in Zwolle. De christen-democraten zijn het met minister Van der Stee (financiën) eens, dat de over heidsuitgaven dit jaar met nog eens 4,5 miljard gulden moe ten worden omgebogen. „Als we het pakket bezuinigingen daarmee vol kunnen maken, willen we ook de kinderbijslag niet ongemoeid laten," aldus de woordvoerder van de CDA- fractie. Hij ontkende echter met klem dat het CDA nu ook bereid zou zijn de kinderbij slag afhankelijk te maken van de hoogte van het inkomen, zoals hardnekkig wordt bepleit door de PvdA. Er is grote kans dat de wette lijke uitkeringen worden aan gepakt van „rijke" weduwen. Het gaat hier om weduwen die naast hun wettelijke pensioen nog andere bronnen van in komsten hebben. Nu is het zo dat een weduwe haar uitke ring behoudt, ook al heeft zij een eigen salaris en-of woont zij samen met iemand, die een eigen inkomen heeft. Het CDA heeft de PvdA be reid gevonden met een derge lijke bezuiniging in te stem men. Zo'n maatregel zal overi gens naar schatting niet erg veel opleveren: ongeveer 110 miljoen gulden. Het CDA wil de wettelijke pensioenen van dit soort weduwen niet ineens geheel afpakken. Men denkt aan een overgangsperiode. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-fractieleider Ruud Lubbers heeft zich openlijk geschaard onder degenen in zijn fractie die pleiten voor een nieuwe looningreep op 1 juli aan staande. In een interview met „De Werkgever", het weekblad van de Nederlandse Christelijke Werkge versvereniging (NCW), noemt Lubbers een „noodmaat regel" op 1 juli onvermijdelijk om drie miljard gulden te bezuinigen op de sociale uitkeringen en ambtena rensalarissen. Een loonmaatregel wordt bovendien nodig als in de onderhan delingen tussen werkgevers en werknemers niet alleen de 100 procent betaling van het ziekengeld wordt gegarandeerd, maar ook de prijscompensatie volledig wordt gehandhaafd. Volgens Lubbers kan het dan niet anders of de loonsomstijging schiet uit boven de door het kabinet gestelde grens van 6 procent heen. Dan zal minister Den Uyl in deze cao's moeten ingrijpen, meent de fractieleider van het CDA. Lubbers stelt zich ook achter de gedachte die zijn tweede man, Louw de Graaf, vorige week lanceerde, de ambtenarensalarissen en de uitkeringen tegelijk op 1 juli te bevriezen. Daarbij lijkt zelfs het doorbreken van de koppeling tussen lonen en uitkerin gen op het minimumniveau niet onmogelijk meer. Het regeerak koord biedt volgens Lubbers zonder meer de mogelijkheid om voor alle bovenminimale salarissen en uitkeringen een dergelij ke ingreep te doen. Alleen voor een eventueel doorbreken van de netto-netto-koppeling voor alle minima is politiek overleg met de coalitiepartners nodig, aldus Lubbers. Maar ook die mo gelijkheid is conform het regeerakkoord, zo stelt hij. Het CDA denkt dan wel een bijzondere voorziening voor de echte minima nodig te hebben. Volgens de CDA-leider in de Tweede Kamer is op die manier aan een „substantieel bedrag aan ombuigingen" te komen, maar nog zijn deze maatregelen niet voldoende om 4,5 miljard gulden te bezuinigen, stelt Lubbers in het interview. AMSTERDAM/ROTTERDAM De reinigingsdiensten van Amsterdam en Rotterdam hebben gisteravond op actievergade ringen van de ABVA/KABO definitief besloten te gaan staken. Op 9 maart leggen de vuilophalers het werk neer voor behoud van het ziekengeld, De dienst in Den Haag beslist zoals gemeld aanstaande donderdag over enventuele acties. Overigens is afge sproken dat het afval van de ziekenhuizen, met name radio-ac tief afval, wèl zal worden opgehaald. De acties van de vuilophaaldiensten zal samenvallen met het stakingsparool van de Industriebond FNV in Amsterdam en Rotterdam. Evenals de vuilophaaldiensten wil de Industriebond de garantie dat het 100 procent van het loon bij ziekte wordt doorbetaald. blijkt een brede kloof i zijn tussen wat de pas tes in de ziekeninrich- ngen doen en wat zij aag zouden doen. Me- geen onder hen vraagt bh af wat hij eigenlijk is. &ze vraag vat gevoelens |n onzekerheid, onder- aardering en isolement pen. Aldus een conclu- van het rapport „Van Ctoraat tot pastorale enst", dat is opgesteld >or het Katholiek So- aal-Kerkelijk Instituut LAS KI) in Den Haag. et rapport is het resul- pt' van een onderzoek iar de verhouding tussen istoraat en andere vor en van hulpverlening, izekerheid over het funk- jneren als pastor kan het begin zijn van een identiteits crisis of van het besef op zich zelf teruggeworpen te zijn, al dus het KASKI-rapport. De oorzaken van deze problemen liggen in een aantal span ningsvelden. Het overgrote deel van de pastores in ziekeninrichtingen ziet zijn pastorale funktie in de hulpverlening aan zieken. De cultisch-priesterlijke as- pekten van het pastoraat, zoals eucharistievieringen, be diening van sacramenten e.d., verdwijnen volgens de pasto res naar de achtergrond. De praktijk toont echter een an der beeld. Er zijn meer cul tisch-priesterlijke momenten van pastoraat aanwezig dan elementen van hulpverlening. Het rapport leidt hieruit een voorkeur van de pastores af, ondanks het feit dat zij het te genovergestelde beweren. Dit levert een spanning op. Een vergelijkbare tegen spraak is ook waarneembaar op het terrein van de oecume ne. Tweederde van de pasto res vinden dat het oecume nisch pastoraat heel goed te verwezenlijken moet zijn in ziekeninrichtingen. Toch komt hier niet veel van te recht. Slechts in ca. 10 pro cent van de huizen worden regelmatig gezamenlijke vie ringen gehouden in het week einde. Als mogelijke oorzaken noemt het rapport de geringe ruimte van de zijde van de kerkelijke overheid voor oe cumenische contacten en on zekerheid van de pastor zelf over vormgeving van de oe cumene. Nog een derde punt levert de kloof tussen zeggen en doen op. 80 procent van de pastores zegt aan de vorming van pas torale teams in ziekeninrich tingen aandacht te besteden. Uit de onderzoekgegevens blijkt echter dat in maar ca. 10 procent van de huizen een pastoraal team aktief is. Het Kaski-rapport pleit voor een preventieve strategie om het isolement van de pastor te voorkomen. Hiertoe is ten eerste territoriaal pastoraat nodig. De pastor moet buiten de grenzen van de instelling waar hij werkt, treden. Kon takten met parochie, dekenaat en bisdom moeten aange knoopt en onderhouden wor den, ook al laat de patiënt zich weinig aan zijn parochie gelegen liggen. De pastor kan door uitleg over het hoe en waarom van zijn werk binnen de gezondheidszorg samen werking met pastores in het district op poten zetten. Be langrijk hierbij zijn de pasto rale taken voor familie van patiënten, zoals rouwproces sen, opvang e.d. Ten tweede signaleert het rapport de noodzaak van sa menwerking binnen de in richting zelf. De pastor moet zowel met de medische staf en andere hulpverlenende in stanties als met de afdelingen samenwerken. Patiëntenbe sprekingen is een voorbeeld dat het Kaski aandraagt. De samenwerking beklemtoont daarnaast tevens een nieuwe opvatting van gezondheids zorg: van een passieve bena dering gaat men geleidelijk over naar een actieve. De pa tiënt wordt betrokken bij de behandeling van ziin ziekte en is niet alleen objekt van de meidsche wetenschap. De pas tor kan bij dit proces een sti mulerende rol vervullen, al dus het Kaski-rapport. De eindconclusie luidt dat een dergelijke aanpak niet door een of twee individuele pasto res verwezenlijkt kan wor den. Een pastoraal team is on ontbeerlijk. Verder constateert het Kaski een vermindering van de ver grijzing bij rk pastores in zie keninrichtingen ten opzichte van het totale pastoresbe stand. De verklaring voqr het feit dat er nogal wat mensen beneden de 40 jaar werkzaam zijn in de gezondheidszorg, ligt aan het relatief groot aan tal van vaak jonge pastorale werkers/sters. Voor het gehe le bestand van ziekenhuispas tores houdt dit 16.5 proc. in: dit betekent dat een op de ze ven pastores niet gewijd is. Overigens relativeert het Kaski zijn rapport, door erop te wijzen dat er geen zieken bij het onderzoek betrokken waren. leidinggevend personeel de Koninklijke Lucht- cht bestaat een negatieve iding ten aanzien van de istelijke verzorgers in de jgsmacht. Dit wordt door pastores en raadslieden f veroorzaakt die geen dui- ijkheid bieden door niet als eenheid naar buiten te den, terwijl zij zich ook t zaken bezighouden waar- or zij niet zijn aangewezen. verklaarde kolonel W. C. uwerse, commandant van luchtmacht instructie en litaire opleiding, op een iferentie van de Stichting atschappij en Krijgsmacht er „de geestelijke verzor- ig in de krijgsmacht". De kolonel baseerde zijn be toog op signalen die hem van uit de Koninklijke Lucht macht hadden bereikt. Naar zijn mening is de behoefte aan geestelijke verzorging binnen dit defensie-onderdeel gerin ger geworden omdat ook de militaire organisatie mensge- richter is gaan werken zonder het doel van de organisatie uit het oog te verliezen. De be hoefte aan geestelijke verzor ging in vredestijd binnen de Koninklijke Luchtmacht is dermate gering dat de hier voor ter beschikking gestelde financiën volgens Louwerse beter kunnen worden aange wend voor het op peil bren gen van de personeelsdienst. Kolonel Louwerse stelde dat de geestelijke verzorgers die geringere behoefte bewust dan wel onbewust onderken nen omdat zij zich in toene mende mate bezighouden met zaken waarvoor zij ten op zichte van de luchtmacht geen enkele verantwoording dragen en ook niet ter verant woording (kunnen) worden geroepen. De geestelijke ver zorgers hebben niet de op dracht mensen in verwarring te brengen over zaken die ge regeld zijn in de grondwet en waarvoor loyaliteit wordt ge vraagd, aldus Louwerse die erop wees dat militairen bij de luchtmacht zich in de steek gelaten voelen door de geeste lijke verzorgers. De legerpredikant ds. S. Mey- burg wees erop dat geestelijke verzorgers soms de taak heb ben om als een lastige horzel mensen in verwarring te brengen zonder daarmee de organisatie uit zijn voegen te willen rukken. Kolonel A. H. Bijl stelde dat het beroepsper- soneel vaak negatief is over de geestelijke verzorgers om dat deze hen dwingen „uit hun holen te komen en duide lijk stellingen te betrekken". Oud-voorzitter W. *Wierda van de commissie geestelijke verzorging van de voormalige Nationale Raad Welzijn Mili tairen legde er de nadruk op dat de gewetensvolle open hartigheid van een geestelijk verzorger niet behoort te wor den belemmerd. Wanneer die openhartigheid echter het ka rakter aanneemt van voortdu rende en systematische be strijding van de democratisch tot stand gekomen opvattin gen van de overheid, heeft deze het recht in te grijpen. Met name hoofdraadsman J. F. Sinke van het Humanis tisch Verbond pleitte ervoor dat de geestelijk verzorger binnen de krijgsmacht een onafhankelijke functie be houdt, waar door de overheid geen voorwaarden aan wor den gesteld. Volgens Sinke gaat het bij de geestelijke ver zorging om solidariteit te be tuigen met de mensen die met vragen bij de pastores en raadslieden komen en met hen de ethische problemen kritisch te doordenken. Ds. W. J. Hoogenraad van het Bureau Legerpredikanten waarschuwde ervoor dat de- krijgsmacht met 'moreelsoffi- cieren' te maken krijgt wan neer de geestelijke verzorgers niet meer door de kerken en het Humanistisch Verbond worden uitgezonden, maar door de overheid in dienst worden genomen. De Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam zal in het najaar een studiedag houden over het onderwerp „Vrouw en kerk". Het idee voor zo'n studiedag kwam onlangs naar voren in een bespreking van het dagelijks bestuur van de DPR en het Dio cesaan Bestuurscollege; de themakeuze werd gisteravond ge maakt aan het eind van de bespreking van het rapport „Openbaring van de ervaring", dat de projectgroep „Vrouw en kerk" van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving vorig jaar vervaardigde. Nadat in de vorige vergadering het rapport een eerste bespreking had gekregen, zijn de secties er in de afgelopen tijd nog eens op ingegaan. Gisteravond werd van het sectiewerk verslag gedaan. In de secties bleken over het algemeen de serie beleidsadviezen in het rapport onder schreven te worden. Sommigen in mindere of meerdere mate, doch de algemene opinie is dat de kerk het onbehagen en de teleurstelling van veel vrouwen over hun positie in de kerk serieus moet nemen en dat ook in de kerk aan emancipatiebe leid gedaan moet worden. In sommige secties werd gepleit voor de instelling van een diocesane commissie Vrouw en kerk. Alsmede voor een open discussie en een echte dialoog van kerkelijke leiders met mannen en vrouwen over vrouw en ambt. Omdat men op een avond niet veel verder kan ko men dan een opiniepeiling en men het niettemin noodzake lijk vond dat wordt doorgepraat over dit onderwerp, vond men elkaar spoedig in het idee van de studiedag. De DPR besloot voorts twee tijdelijke commissies in te stellen: een die een advies moet opstellen voor de bisschoppensynode over verzoening en boete, die eind dit jaar in Rome wordt gehouden, en een commissie die op verzoek van het Neder lands episcopaat de gedachten en ideeën inventariseert over de al dan niet wenselijkheid van herindeling van de Neder landse bisdommen. Vermelding verdient tenslotte dat de sec ties zich unaniem uitspraken voor voortzetting van het Lan delijk Pastoraal Overleg. De meesten willen daarbij wel enige voorwaarden ingelost zien: onder andere dat het LPO zodanig wordt gestructureerd dat het ook een echt overleg wordt van gelovigen en bisschoppen. Twee procent meer toegezegd voor Kerkbalans De commissie geldwerving van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft bekendgemaakt dat voor de actie „Kerkbalans 1982" 2 procent meer is toegezegd ten opzichte van de defini tieve opbrengst van 1981. Dit blijkt uit een enquête die gehou den is onder de deelnemende gemeenten. 60 procent van de gemeenten die dit jaar aan „Kerkbalans" hebben deelgenomen, heeft tot nu toe op deze enquête gerea geerd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9