Omleidingsweg Lisse kan worden aangelegd Kantoorgebouw Leidschendam weer voor Raad van State Eerste paal in Middengebied-Zuid Onderscheiding voor Leidschendamse vrachtautochauffeur Vrolijk bezichtigt 'nieuw Leiderdorp' Parochiehuis nieuw onderkomen voor Katwijkse sociëteiten PvdA Leiderdorp voor afspiegelingscollege Deze week bij de melkman: Dick Meuldijk lijsttrekker D'66 Leidschendam Tegenliggers op elkaar LEIDEN/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 2 MAART 1982 PAGINA 7 Kinderburg" bij „Ren je rot \SASSENHEIM Een bus met leerlingen van ,,de Kinderburg" vertrok gistermiddag naar Hilversum, waar in Studio 1. door vijf leerlingen van klas 6b werd deelgenomen aan het TROS-pro- gramma „Ren je rot" dat woensdag 24 maart 's middags op de I televisie wordt uitgezonden. Het vijftal moest het opnemen te 5 leerlingen van de Joseph-schooluit Rozendaal, waarbij 10 vragen op de juiste wijze beantwoord moesten worden. j De jeugdige Sassenheimertjes, Stefan Koning, Matthijs Koevoet, Michel v.d. Mey, Jacqueline Beke en Linda Molkenboer, lagen i in het begin duidelijk voor op hun tegenstanders, zodat de tus- senstand 24 punten voor Sassenheim en 20 voor Rozendaal was. j De einduitslag was echter 39 voor Sassenheim en 38 voor Rozen- i daal, zodat de prijs450,- op naam kwam van „de Kinderburg", i die dit bedrag aan het missiewerk van pater Verkley in Zambia zal besteden. Verder kregen de vijf deelnemers van de TROS, de shirts en de gymschoenen die bij „de ren" werden gedragen cadeau, plus nog een mini-radioapparaat. Saskia Barendsma en :j Paul Boekei, die samen een declamatie brachten over het onder- werp vuur kregen een boek cadeau. Van Veen voert lijst CDA aan OEGSTGEEST Tijdens de algemene ledenvergadering van het CDA in Oegstgeest is gisteravond de kandidatenlijst vastge steld voor de komende raadsverkiezingen. De heer J. J. Thorn, reeds vele jaren lid van de raad én wethouder, keert in septem ber niet meer terug. Hij zet een punt achter zijn politieke carriè re. Hetzelfde is het geval met de heer Kraan. Ook de heer Van der Reyden heeft van de voortzetting van zijn raadslidmaat schap afgezien. De heer P. van Veen, hoogleraar economie, voert nu de Oegst- geestse CDA-lijst aan. Op de tweede plaats staat de heer W. J. Kakebeeke en derde is de heer Th. L. van Hazel. Op de plaatsen vier tot en met zes staan een drietal dames nl. J. van der Bend- den Ouden; M. de Vroomen-de Boer en mevr. H. J. de Vlaming. Voorts komen nog de volgende namen op de lijst voor: J. H. J. Penning, 8. M. J. .M. Verhagen, 9. A. Anholts-de Vries, 10. M. J. M. de Leeuw, 11. D. J. de Ruyter, 12. W. Oudshoorn, 13. R. D. H. van Barchjansen, 14. C. A. Admiraal, 15. W. Gelder blom, 16. J. H. Fransen, 17. H. v.d. Linden, 18. P. van der Ven- Meyer, 19. A. Veenbaas, 20. H. S. Lever-Smitskamp. Verpleeghuis voor bejaarden in Hillegom HILLEGOM De Stichting Verpleeghuis Haarlem en omstreken gaat een verpleeghuis voor 180 geestelijk gestoorde bejaarden bouwen aan de Nieuwe Weg in Hillegom. In dit huis zullen de 53 patiënten van stich ting 'Sonnevanck' in Hillegom worden ondergebracht, zodat de verouderde accommodatie van deze stichting kan worden gesloten. De eerste paal voor het verpleeghuis wordt eind dit jaar of begin volgend jaar geslagen, zodat het huis twee jaar later in gebruik kan worden genomen. Het schetsontwerp is onlangs door het ministerie van volksgezondheid goedgekeurd. Het nieuwe ver pleeghuis, voor bejaarden die vanwege hun geestelijke toestand niet meer zelfstandig kunnen wonen, krijgt zes afdelingen voor elk dertig patiënten en verschillende andere ruimten. Omdat het ziekenhuis Vogelenzang zo dichtbij ligt, zal het verpleegte huis in een aantal gevallen gebruik kunnen maken van de voor zieningen van Vogelenzang. Zo zullen de maaltijden door de centrale keuken van het ziekenhuis worden verzorgd. li LEIDEN"/ LISSE De I omleidingsweg rond Lisse i kan er komen, mits de ge- ^meente bereid is daarvoor zelf flink in de buidel te tasten. Gedeputeerde J. Borgman (PvdA) maakte dat gistermiddag bekend I naar aanleiding van de presentatie van het ver kiezingsprogramma 1982- 1986 van de Partij van de Arbeid voor de komende statenverkiezingen. De provincie is bereid onge- veer vier miljoen gulden beschikbaar te stellen om het project op touw te zet ten. De gemeente Lisse moet zelf zes miljoen gul den opbrengen. Als de ge meente daartoe bereid is, kan op korte termijn met de aanleg worden begon nen. De weg dient, zoals het geval is bij de meeste omleidingswegen, het centrum van Lisse te ont lasten van het doorgaande verkeer. Gedeputeerde Borgman, een fervent voorvechter van voor zieningen voor fietsers en voetgangers ging gisteren ook nader in op het beleid ten aan zien van het langzame verkeer en het openbaar vervoer. In de periode 1977-1982 is er tegen de 100 kilometer aan provin ciale fietspaden, fietspaden langs secundaire wegen en eenvoudiger fietspaden aange legd. „Daar moet nog wel 100 kilometer aan fietspaden bij komen in de komende periode. Dat is ook goed voor de wek- gelegenheid, omdat het aan leggen van fietspaden arbeid sintensief is", stelde de gede puteerde. Een belangrijk fiets pad dat er zal moeten komen is dat tussen Voorschoten en Leidschendam, waar de mede werking van de Nederlandse Spoorwegen in de vorm van een fietserstunnel onder de spoorbaan (nabij Duivenvoor de) voor nodig is. In de ko mende tijd zal ook het open baar vervoer de nodige aan dacht krijgen, er wordt bij voorbeeld door de provincie geld beschikbaar gesteld voor de aanleg van busstroken bij Den Deijl in Wassenaar en in Voorschoten. De heer G. van Duin sloeg gistermiddag de eerste paal voor zijn permie-B- koopwoning in het Mid dengebied-Zuid in Noord- wijk. Hij was als een van de kopers daartoe uitge- die naar verwachting nodigd door het bouw- en december opgeleverd kun- aannemingsgebouw De Raad. Het project omvat 25 van dit soort woningen, nen worden. Het hele project kost ruim vier mil joen gulden. LEIDSCHENDAM Minister H. J. Zeevalking van Verkeer en Waterstaat zal morgen persoonlijk drie van de 121 Nederlandse autobus- en vrachtwagenchauf feurs feliciteren die door International Road Union (IRU) te Genève zijn onderscheiden met een oorkonde en bijbehorende gouden speld. In totaal hebben 852 chauffeurs van 18 Europese landen de hoge beroepson derscheiding gekregen. De in Leidschendam aan De Tol in zuid wonende en in Stomp- wijk geboren Jan Goeman (57) voldoet royaal aan alle aan de onderscheiding verbonden voorwaarden. In de kantine van zijn werkgever, de Ed. Laurens BV Sigarettenfabriek in de Binck- horst in Den Haag, vertelt hij 33 jaar internationaal „langs de weg" te zitten. De laatste negentien jaar bij Laurens, daarvoor zes jaar „op Zwitserland" bij de Leidschendamse Verwer Ex press en daarvoor nog eens acht jaar „in heel Europa" bij een groente- en fruitexporteur. „De eerste jaren waren het zwaarst, honderdtwintig, honderd dertig uur in de week was normaal. Twee keer in de week heen en weer naar Bazel. Ik was zo zelden thuis dat mijn dochters me niet kenden. Ze waren bang voor me als ik thuiskwam, dat maakte je dan met een ijsje maar gauw goed. Het ging ook alle maal langzamer, je reed zeventig, tachtig tegen nu normaal hon derdtwintig. Ik denk dat ik dicht tegen de drie miljoen kilome ter heb verreden. Slapen deed je altijd in de wagen. Voor een vracht heen en weer naar Stuttgart, toch zo'n dertienhonderd kilometer, kreeg je voor onkosten vijfendertig gulden rittengeld. Ik verdiende vijfenzeventig gulden per week, dus probeerde je er ook nog wat van over te houden. We waren de pioniers van de weg, we hebben de slechtste tijd meegemaakt. Als je niet reed moest je lossen en laden, zwaar werk, altijd met de hand. Tegen woordig is het pallettenwerk en vorkheftrucks, sjouwen is er nauwelijks meer bij, maar daar staat tegenover dat het verkeer veel en veel drukker is. Met 's nachts rijden kwam je tussen Keulen en Siegburg, zo'n vijfentwintig kilometer, misschien vijf auto's tegen, maar de laatste jaren zie je hele files vrachtverkeer. Daarom is het nu nog een zenuwslopend beroep". Moeder Met het voorgeschreven „beschaafd gedrag" in het verkeer heeft Goeman geen moeite. „Nou ja, in de vakantietijd als moe der de kaart zit te lezen en vader met zijn caravan te snel rechtsaf gaat, omdat hij te laat wordt gewaarschuwd, dan vallen er wel eens vloeken in de kabine. Maar och, je bent allemaal weggebruiker, je moet elkaar ontzien al erger je je wel eens. Over automobilisten bijvoorbeeld die bij werkzaamheden aan de weg eerst zes, zeven borden „inhalen verboden" negeren en dan op het laatste ogenblik willen inschuiven. Nou, ik trek me er weinig van aan, of ze nou haast hebben of niet". Goeman wil tenslotte nog graag gezegd hebben „een uitstekend kontakt" te hebben met zijn werkgever en „zeer blij" te zijn met de envelop met inhoud die hij ter gelegenheid van de IRU-on- derscheiding van de Laurens-directie heeft gekregen. Hij hoopt nog drie jaar met zijn vaste collega („bijrijder vind ik een min derwaardige uitdrukking, je hebt allebei dezelfde verantwoor ding, je wordt toch maar weggestuurd met een achttien meter Mercedes-combinatie van honderdvijftigduizend gulden") te mo gen blijven rijden en „dan hoop ik op VUT". Wat ik dan ga doen? Misschien lekker in een tuintje werken LEIDSCHENDAM Om wonenden van de te bou wen kantoorflat aan het Koningin Julianaplein in Leidschendam waren gis termiddag voor de Raad van State om via de AROB-procedure voor de tweede maal schorsing van de bouwvergunning te bepleiten. Vergezeld door zeker dertig belang hebbenden herhaalden vier sprekers hun bezwa ren tegen de hoogte en de parkeervoorziening. Hoe wel de bouwer, de Leid schendamse firma Tette- roo, nu een ondergrondse parkeerkelder in het bouwplan heeft opgeno men in plaats van parke ren buiten het gebouw werd ook deze oplossing als onvoldoende geken schetst. De hellingbaan zou zo steil zijn, dat ge bruikers zich wel twee maal zouden bedenken. Herinnerd werd boven dien aan de unanieme uit spraak van alle fracties in de gemeenteraad, dat de bouw betreurd werd, maar dat daaraan juri disch niets te doen is. Mr. K. van Rijckevorsel van de Raad van State knoopte daaraan, evenals vorig jaar juli, de uitspraak dat de raad hieraan had moeten denken bij het vaststellen van het be stemmingsplan. Omwonenden wezen verder op het nieuwe bestemmingsplan van vorig jaar, waarin uitdrukkelijk is vastgesteld dat de bestaande waarden en functies van het Raadhuiskwartier zouden worden behouden, reden waarom ook de Koningin Ju- lianaweg is versmald. Mr. Thunissen toonde met te keningen aan, dat de helling- baan ook voor de grootste auto geen bezwaar behoeft te zijn. Hij noemde de bouw voor Tet- teroo „een levensbelang", om dat bij niet doorgaan van de bouw direct twintig werkne mers moeten worden ontsla- 4 gen. De koper van vorig jaar heeft van de transactie afge zien. Een nieuwe koper wil, in verband met de huidige huis vesting, het kantoorpand mid den 1983 in gebruik nemen. „Zelden is een bouwplan zo goed getoetst en bekeken als dit", zo besloot de rechtskundi ge van Tetteroo, een uitspraak die later door wethouder H.L van Dongen volmondig werd bevestigd. De commissaris van de ko ningin in Zuid Holland, mr. M.f Vrolijk, bracht gisteren een werkbezoek aan, Leiderdorp. Burgemeester en wethouders maakten van die gelegenheid gebruik nog eens te wijzen op de zogenaamde knelpun ten binnen de gemeente; het doortrekken van de Maurits- singel, de kosten van de Lei- derdorpse brug en de invul ling van bet bestemmings plan Elisabethhof. Het werk bezoek van Vrolijk, die in ge zelschap van zijn echtgenote en de griffier van de Staten, mr. J. de Vries, naar Leider dorp was getogen, bestond overigens hoofdzakelijk uit het bezichtigen van 'nieuwe' objecten en projecten. Zo bezocht Vrolijk zowel het nieuwe als het oude raadhuis. In dat laatste pand huist nu het .waterschap 'De Oude Veenen'. Voorts bracht de commissaris een bezoek aan het winkelcentrum 'Winkel hof' en multifunctioneel cen trum 'De Muzenhof', waar leerlingen van de streekmu- ziekschool en de Leiderdorp- se Balletschool optredens verzorgden. KATWIJK Het vroe gere Parochiehuis van de rooms-katholieke kerk in Katwijk aan den Rijn wordt aan het eind van deze week in gebruik ge nomen door STEK'68. Een stichting die in het leven geroepen is voor de ex ploitatie van het gebouw Kerkstraat 68. In de stich ting zijn de gebruikers van het aanzienlijk uitge breide en gemoderniseer de parochiehuis vertegen woordigd. Het gaat hier om de bejaardensociëteit Katrijn, rk Jongerensocië- teit 't Jok, de rk Jeugdso- ciëteit en de parochie St. Johannes de Dooper. De plannen voor de verbou wing van het gebouw Kerk straat 68 stammen uit 1979 toen de grootste huurder van het pand, de bejaardensociëteit Katrijn, bij de gemeente aan drong op een definitieve huis vesting. Er zijn toen gesprek ken op gang gekomen met de eigenaar van Kerkstraat 68, de katholieke kerk, waarin de be jaarden hun wensen voor een nieuwe accommodatie hebben kenbaar gemaakt. Aan de an dere kant kreeg het kerkbe stuur ook te maken met een verzoek van de Katholieke jongeren om een eigen onder komen waarna het idee ont stond ook deze groep in het oude parochiehuis onder te brengen. In overleg met de gemeente Katwijk zijn er toen tekenin gen gemaakt voor de uitbrei ding en modernisering van Kerkstraat 68. De gemeente en een interkerkelijke organisatie stonden garant voor de lening van het benodigde bedrag, zo'n vijfhonderdduizend gulden, en in juni 1981 werd met de werkzaamheden begonnen. Van het bisdom kwam in die tijd de suggestie om de exploi tatie van het pand los te kop pelen van de Rooms-Katho- lieke kerk en onder te bren gen in een stichtingsvorm. Dit idee werd overgenomen en door alle gebruikers van het gerenoveerde gebouw werd STEK'68 (Stichting tot Exploi tatie van Kerkstraat 68) opge richt. Vertegenwoordigers van Katrijn, 't Jok, de RK Jeugd- sociëteit (waarvoor nog geen naam gevonden is) en de paro chie St. Johannes de Dooper maken deel uit van het stich tingsbestuur, dat wordt voor gezeten door de heer De Jong. De stichting spreekt zelf van een tamelijk unieke samen stelling omdat vrijwel alle be volkingsgroepen, van jong tot oud, vertegenwoordigd zijn. Ook de functies, die het ge bouw Kerkstraat 68 heeft, lo pen zeer uiteen. Katrijn, dat van 9 tot 5 beschikt over de grootste oppervlakte, richt zich op alle facetten van het bejaardenwerk, terwijl jonge- rensociëteit 't Jok (doelgroep vanaf 16 jaar) op woensdag en vrijdagavond zorgdraagt voor een zinvolle vrijetijdsbesteding van de jeugd. De rk jeugdso- ciëteit (doelgroep 6 tot 16 jaar) houdt zich voornamelijk bezig met handenarbeid, sport en spel, terwijl de parochie Jo hannes de Dooper haar ruim ten in het gebouw benut v alle facetten van het kerkelijk werk. Iedere groep beschikt over een eigen ingang, maar is door de indeling van het pand zeer nauw met de andere bruikers betrokken. De offi ciële opening van Kerkstraat 68 wordt zaterdag 6 maart om 15.00 uur verricht. Van 15.00 tot 18.00 wordt er open huis gehouden. LEIDERDORP De Lei- derdorpse afdeling van de PvdA is voorstander van een afspiegelingscollege op programmatische basis. Wethouder Jaap Bezemer moest er tijdens de gister avond in Muzenhof ge houden ledenvergadering over het verkiezingspro gramma aan te pas ko men, om te voorkomen dat een amendement van voorzitter Tom van Heesch werd aangenomen waarin het woord „afspie geling" werd geschrapt. „Ik vond het politiek onver standig. Een meerderheids- strategie zie ik niet zo zitten in Leiderdorp. Het kan eerder in ons nadeel dan in ons voordeel gebruikt worden. Hardop filo soferend; uitgaande van drie •wethouderszetels lijkt me een college van VVD, PvdA en D'66 niet mogelijk. Dat zou de VVD nooit toestaan omdat links dan een meerderheid in het college zou hebben. Voor het CDA geldt hetzelfde ver haal. Een zo breed mogelijk samengesteld college is altijd in ons voordeel", zo betoogde Bezemer, waarop Van Heesch schielijk zijn amendement in trok. Voorzitter Van Heesch bleek overigens politiek niet op de meest gelukkige toer te zijn. Hij zag namelijk de meeste door hem ingediende voorstel len voor wijziging van het ont werp-verkiezingsprogramma de mist ingaan. De vergade ring moest bepaald niets heb ben van zijn idee om gemeen telijke taken uit kostenover wegingen uit te besteden aan private ondernemingen. Pri vatisering is gevaarlijk en tast de laagste inkomens aan, aldus werd betoogd. Van Heesch stond ook alleen in zijn voorstel om het voor keursrecht voor vrouwelijke sollicitanten (positieve discri minatie) af te zwakken om mannelijke kostwinners voor rang te geven. De vaststelling van het PvdA- verkiezingsprogramma lever de de afdelingsvergadering geen onoverkomenlijke moei lijkheden op, zij het dat er de voorkeur aan werd gegeven te spreken over de „Top-Twaalf in plaats van „Speerpunten" als de voornaamste program mapunten. „Dat doet ons te veel herinneren aan de strijd punten bij de kamerverkiezin gen waar we een trauma aan overgehouden hebben", zo stelde Victor Molkenboer. LEIDSCHENDAM De afdeling Leidschendam van D'66 heeft Dick Meuldijk als lijsttrekker voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen gekozen. Tweede op de lijst is Katrien Penders-van Kimmenade. De ver dere plaatsen op de lijst worden ingenomen door Jan Deenik, Henk Budde, Martine Gajentaan, Roland Bos, Frits Prillewitz, Joke Carol, Hans van Bree, Rob Stru- ben en Mark van Valderen. De lijsttrekker is dertig jaar en werkt, als specialist bodem- en bosstatistiek, bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. De laat ste vier jaar was hij bestuurslid van de Leidschendamse afde ling, hij stond bij de vorige verkiezingen als tweede op de lijst. Het huidige D'66 raadslid Titia Kiers heeft, na acht jaar alleen vertegenwoordiging van D'66 in de gemeenteraad, laten weten zich niet beschikbaar te willen stellen. NOORDWIJKERHOUT Twee personenauto's, rijdend in tegenovergestelde richting zijn gistermiddag op de Zilker- duinweg in Noordwijkerhout frontaal op elkaar gebotst. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Een 20-jarige au tomobilist uit De Zilk liep daarbij een hoofdwond op. Zijn passagier, een 21-jarige man, brak zijn pols. Beiden zijn overgebracht naar Marias- tichting in Haarlem. De be stuurder van de andere auto, een 32-jarige man uit Sant poort bleef ongedeerd. Beide auto's werden totaal vernield.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7