Ontdek nu de Nescafé die het best harmonieert met uw eigen smaak. Koning van Napels'achter de tralies Vakantie in het leger Eigen stijl mag geproefd worden. Spookstem „Chopper" wordt doodgezwegen AL 59 DODEN IN NAPOLITAANSE GANGSTEROORLOG Napels, behorend bij de Italiaanse republiek, maar on der de controle van Raffaele Cutolo, de „koning" van di Napolitaanse onderwereld. T faele Cutolo". Bellettrie zal men er niet in kunnen vinden, wel enige nuttige aanwijzin gen voor diegenen die het rechte pad des levens willen verlaten. „Een echte Camor- rist moet werken met het hoofd, niet met het hart", zo luidt een gedragslijn. En: „Je zus heeft gezegd: als iemand je een oorvijg geeft, keer hem dan de andere wang. Maar dan moet je hem wel doodschie ten". De waarheid van Cutolo laat zich echter niet beschrijven in enige schone verzen. In Napels woedt op het ogenblik een bit tere gangsteroorlog die de stad volledig onbestuurbaar maakt. De redactie van het plaatselij ke dagblad wordt elke avond al gebeld met de mededeling dat het lijk van deze of gene in straat X gevonden kan wor den en dat het om een vriend of vijand van Cutolo gaat. Dit jaar elke dag al een dode. Alle maal kleine pionnen in het schaakspel van de Napolitaan se misdaad. De koning, Raf faele Cutolo. komt in het spel niet voor. Hij zit veilig achtei de tralies. Raffaela Cutolo: veilig achte1 de tralies 2 RUNDER BIEFLAPPEN kilo 16.- nu13.98 RUNDER BIEF TARTAAR kilo 12.00 nu10.00 MAGERE SPEKLAPPEN kilo 8.98 nu6.98 5 kilo HAMLAPPEN 5 kilo RUNDER RIBLAPPEN 120!-nu?..-'!?..... 99.00 KIPFILET kilo13.98 KUIKENBOUTEN 2 kilo10.00 SCHAPE- EN LAMSVLEE3 NU VOORDEUG J. BOLLE Slagerij Hogewoerd 37 - Lelden Telefoon 071-122412 BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 2 MAART 1982 PAGINA 6- ■LI LONDEN Werkloze jonge ren in Engeland kunnen, als ze dat willen, gratis twee a drie weken met het leger op stap om uit de sleur van het werkloos zijn te breken. Een Slan van deze strekking zal egin volgende maand bekend worden gemaakt door de En gelse minister van Defensie, John Nott, zo meldt het Engel se dagblad The Guardian. In tegenstelling tot wat som migen misschien denken, is het beslist niet de bedoeling dat de jongeren leren exerce ren en met wapens omgaan Integendeel zelfs. Op het pro gramma staan cursussen in pa rachutespringen, zeilen, ka noën en verkenningstechnie ken. Het plan dat volgens schattingen ruim zeven mil joen gulden gaat kosten, wordt geheel door het ministerie van Defensie bekostigd. werkloze jongeren in aanmer king kunnen komen voor een vakantie met het leger. De re- gering-Thatcher onderkent dit bezwaar, maar vond dit geen reden om van haar voornemen af te zien. Kennelijk hoopt de regering die zich er als geen ander van bewust is dat ledig heid des duivels oorkussen is,' dat avontuur en goede, gezon de lucht een doeltreffende re medie zijn tegen de verveling die kan uitmonden in straat- rellen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN In het nog altijd vruchteloze onderzoek naar de mysterieuze stem die al weken huishoudt in een tandartspraktijk bij Regensburg en die zich zelf „Chopper" noemt, heeft de officier van justi tie nu hoogstpersoonlijk het heft in handen geno men. Als eerste maatregel legde hij alle betrokkenen een zwijgplicht op waar mee Chopper naar de bui tenwereld toe voorlopig wordt doodgezwegen. De geheimzinnige stem klinkt uit de wastafel, de spoelbak, de wc-afvoer of uit neon-buizen. Hij voert vaak beledigen de gesprekken met mensen die in de praktijk aanwezig zijn en weet kennelijk precies wat in de vensterloze ruimte .gaande is. Centrale figuur in het spookdrama is de 17-jarige assistente Claudia: Chopper spreekt slechts wanneer zij aanwezig is en hij legt tegeno ver haar allerlei intieme be kentenissen af. Specialisten van de Duitse PTT en van de Zuidduitse re cherche staan na weken inten sieve controles en metingen met de hypermodernste appa- ratuut nog altijd voor een groot raadsel. Het huis en de buurt zijn van onder tot boven onderzocht op verborgen ap paraten en aan alle denkbare andere mogelijkheden is ge dacht tot op laser-stralen toe. Aangezien deze nuchtere vak mensen vooralsnog niet gelo ven aan mysterieuze krachten, buiksprekers of geesten, gelo ven zij met een technisch ge nie te maken te hebben. De Freiburgse professor in de pa rapsychologie Bende die ook is ingeschakeld en die uitvoerig met Chopper heeft gesproken, gelooft niet in deze theorie omdat het niet met de 'psychl SA, van de stem in overeensten ver ming zou zijn. fee, Wat aanvankelijk een enigma zins flauwe grap van een qui telt rulant leek te zijn die snel kc gcr worden opgelost, is inmidde 10 uitgegroeid tot een werkelijke mysterie. Het onderzoek hee Mi* al meer dan DM 60.000 geko in en elke dag verzamelen zioser meer mensen voor de praktij De van de tandarts om mogelij da. het geluid van Chopper op die vangen. zal de (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De „koning van Napels" moet nog zeven, acht jaar zitten, misschien iets minder als hij erg goed oppast. En Raffaele Cutolo gedraagt zich in derdaad voorbeeldig ach ter de tralies van de straf gevangenissen van Napels en van Ascoli Piceno tus sen welke plaatsen hij de laatste tijd op en neer pendelt. Weliswaar onder zware bewaking van de carabinieri, maar dit ge beurt meer om de „ko ning" te beschermen te gen „vrienden" uit de Ita liaanse onderwereld dan om hem ervan te weer houden de benen te ne men. Napels behoort bij de Italiaan se republiek, maar het gezag in deze stad vol aardbevingsel lende, werkloosheid en mis daad berust niet bij de plaatse- Dikke Trom mag van rechter ZUTPHEN De Dikke Trom lijke officier van justitie, even min bij de wettig gekozen communistische burgemeester. De enige die de baas is, is Raf faele Cutolo, de „koning" van de onderwereld, en onbetwist leider van de Nuova Camorra, de sterkste lokale afdeling van de mafia. Cutolo die om zijn bebrilde en delicate uiterlijk ook wel de „professore" wordt genoemd is 39 jaar oud. Van deze 39 levensjaren bracht hij er toch al 16 door achter de tralies. En niet ondanks, maar juist dank zij deze voor een „vrije jor^gen" niet geringe handicap is hij er in geslaagd een imperium op te bouwen onder het aanschijn van de Vesuvius, dat in deze con treien zijn weerga niet heeft. Vanuit de luxueuze en van alle gemakken (tv, badkamer, telefoon) voorziene cel, organi seert Cutolp het malafide le ven van Napels: de afpersin gen, de handel in drugs, de contrabande en berecht hij zijn tegenstanders. Napels betreurde vorig jaar 247 sterfgevallen als gevolg van aanslagen en schietpar tijen uitgevoerd door de ver schillende bendes van de Ca- mag. Uitgeverij De Denker uit Vaassen mag zijn uitgave van De Dikke Trom-omnibus ge woon door blijven verkopen. Uitgeverij Kluitman Alkmaar heeft het kort geding tegen De Denker verloren. Kluitman had het geding aangespannen morra en het is volstrekt ge oorloofd zeker de helft van deze moorden op Cutolo's con to te schrijven. Dit jaar zijn er al 59 moorden gepleegd. De laatste drie vorige week dins dag op „onderdanen" van Cu tolo. Volgens de autoriteiten die nog steeds de indruk wek ken tot op de bodem van elke moord te zullen gaan, gaat het om wraak van Cutolo's grote concurrenten in de Napoli taanse misdaad, de Nieuwe Fa milie. Deze bende had enkele dagen daarvoor een leider ver loren, doodgeschoten door Cu tolo's mensen in het paleis van Justitie zelf. Cutolo's execu teurs hadden hun wapens ont vangen van een de cipiers, die hier toe door Cutolo was om gekocht of geprest. Deze be vriende cipier moest overigens hiervoor maandag met zijn 52-jarige leven betalen. Tegenstanders die Cutolo ver oordeelt mogen blij zijn als ze er met een eenvoudig nek schot van af komen. Meestal laat hij ze eerst folteren. Maar van deze bloeddorst is bij Cu tolo uiterlijk geen spoor te be kennen. Op de tv, die hij laatst een vraaggesprek toestond, om te voorkomen, dat De Dik ke Trom (vijf Dik Trom-boe- ken in één band) verder zou worden verkocht. Kluitman geeft al vanaf het eerste begin (1891) de Dik Trom-boeken van C. Joh. Kie vit uit. De auteurswet bepaalt komt hij eerder over als een seminarist, of regionaal politi cus, dan als gewetenloos mis dadiger die dagelijks zijn „gunmen" op pad stuurt om rouw te brengen in gezinnen van zijn tegenstanders. Van Cutolo's doodvonnis is geen gratie mogelijk. De laatste weken moest hij als verdachte of getuige in straf processen optreden, en deze gelegenheid werd zoals gebrui kelijk benut om zijn getrou wen midden in de rechtszaal audiëntie te verlenen. Rijen mensen drukken hem de hand, omhelsen hem, vragen hem om werk, geven vijanden aan, en betuigen huni eeuwige trouw. En Cutolo, gesecon deerd door twee geünifor meerde carabinieri, heeft voor ieder een vriendelijk, opbeu rend of geruststellend woord over. Als het proces begint, is hij het die de baas is in de rechtszaal, beleefd correct, maar altijd met autoriteit. En kele jaren terug verloor hij zijn zelfbeheersing toen hij merkte dat de officier van jus titie een vrouw was. „U hebt me willen beledigen met een vrouw als officier van justitie", i echter, dat de auteursrechten op boeken vijftig jaar na de dood van een schrijver verval len. Kluitman wilde in het kort ge ding proberen het exclusieve publicatierecht van Dik Trom- titels voor zich te behouden, sprak hij en het proces moest verdaagd worden onder groot applaus van het publiek. Rechters hebben het moeilijk met hem, zowel binnen de rechtszaal als erbuiten. Cutolo vroeg eens tijdens een zitting aan de rechter waarom hij de laatste tijd toch in een pantse rauto vergezeld van lijfwach ten rondreed. „U kunt beter mijn protectie aanvaarden, die is veel veiliger." Gevangenis personeel heeft de koning maar op zijn wenken te bedie nen. Liggen ze dwars, of doen ze moeilijk, dan krijgen ze bui ten de gevangenismuren een kleine correctie. Vorig jaar werden een cipier en de direc teur van de gevangenis omge bracht. Niet opgehelderde moorden, maar niemand twij felt aan Cutolo's hand in deze affaire. Het is alleen niet te be wijzen. „Bewijzen zullen jullie nooit vinden. Moorden pleeg ik, maar ik doe het serieus", zo hield hij zijn rechters eens voor. Een moord pleegde Cu tolo minder serieus, toen hij 20 jaar was. Toen schoot hij ie mand dood die tussenbeide kwam toen hij, Cutolo, een meisje een draai om de oren gaf. Cutolo kreeg levenslang, inmiddels omgezet in 28 jaar gevangenisstraf. Reden waar om hij dat meisje strafte was dat ze had gevloekt in zijn bij zijn. „Wanneer iemand de hei ligen beledigt, springt er iets in me, wordt een oncontro leerbare kracht ontketent", zegt Cutolo, de hevig praktize- rende katholiek en zoon van een koster. Cutolo ziet zichzelf als een Ro bin Hood, die de rijken be steelt om de armen te beden ken. Maar wat de rijken moe ten afstaan komt vaak in de zakken van de Cutolo-familie terecht, of verdwijnt in het drugscircuit. Cutolo maakt zich sterk voor sociale recht vaardigheid, en het zijn zijn mannen die beslissen wie „steun" krijgt, wie een huis wordt toegewezen, en wie een baan kan verwachten van het lokale arbeidsbureau. Sociale diensten en gunsten die be taald moeten worden met loy aliteit aan de gevangen ko ning. Cutolo heeft aan de schrijftafel in zijn cel al een boekwerk voortgebracht. Het heet „Ge dichten en gedachten van Raf- onder meer door de titels als merk te laten registreren. De Zutphense rechtbank ging hierin niet mee. President mr. J.F. Dellaart wees de vorde ring van Kluitman vanmorgen af. Uitgeverij Kluitman werd veroordeeld tot de kosten van het geding, 1500 gulden. Het Operettekoor Scheve- ningen geeft op vrijdag 5 maart zijn jaarlijkse concert in de Arnold Schönbergzaal van het Koninklijk Conser vatorium te Den Haag. Er worden fragmenten uit ope ra's en operettes uitgevoerd met solistische medewerking van Margarethe Albers so praan, Anton de Ridder ten- or en Marco Bakker bariton. !i3 N^^rwplkaar Geniet Nescafé Extra Coffeïnevrij. Dankzij het uitgebalanceerde aroma een uitstekende partner in ieder gezelschap. Nescafé Extra Pittig. Een beschaafde manier om de mogelijk ingeslapen conversatie energie en pit te geven. Nescafé Goudmerk. Waardig besluit van een avondje uit en wat nagenieten bij een bijzondere koffie.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6