Bonn viert koninginn edag Alsof de oude keizer Wilhelm is teruggekeerd Koningin waarschuwt tegen egoïstisch nationalisme" iUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 2 MAART 1982 PAGINA 11 Koningin ait de pas \ONN Koningin Beatrix heeft gis- \rmiddag, bij het begin van het iaatsbezoek aan de Bondsrepubliek, 'an den lijve ondervonden dat Bond- president Carstens een vlugge wan delaar is. Bij de tocht langs de ere wacht van de Bundeswehr bleek de 'on in gin niet in staat de met stevige 'lassen voortgaande Carstens bij te be- jen. Als excuus mag worden aange roerd dat Carstens een zeer geoefende Wandelaar is. De afgelopen jaren is hij ■e Bondsrepubliek van Hamburg naar 1eieren te voet doorgetrokken. Ver- er inspecteert hij zeer geregeld de lonner erewacht; bijna elke week ]eldt zich in Bonn een vooraanstaan- buitenlandse bezoeker. BONN Egoïstisch nationalisme verspert de weg naar een ver enigd Europa en moet daarom worden uitgeschakeld. Dat zei koningin Beatrix gisteravond tijdens het officiële staatsbanket, dat haar en prins Claus door de Westduitse bondspresident Karl Carstens en zijn vrouw werd aangeboden in kasteel Augustus- burg bij Bonn. Dat betekent echter niet, aldus koningin Beatrix, dat we moeten afzien van het plezier dat we beleven aan onze eigen waarden en verworvenheden. We moeten ze alleen niet tot absolute norm verheffen. „Wanneer wij ons patriottisme in deze zin relativeren mogen we er best voor uitkomen. Op die manier kan misschien verhinderd worden dat de Europese ontwikkeling leidt tot een grijze eenvormigheid", aldus de koningin. In haar tafelrede wees zij er op dat het vaak een moeilijke opga ve is om een goede buur te zijn maar ook een uitdaging. De weg naar een verenigd Europa is soms vol doornen, aldus de konin gin. „Daarom hebben we soms de neiging om te vergeten wat er in de laatste vijfentwintig jaar is bereikt en dat is niet weinig". Koningin Beatrix wees erop dat zowel Nederland als Duitsland momenteel geconfronteerd wordt met buitengewoon moeilijke problemen. Ze toonde zich uiterst bezorgd over de toenemende werkloosheid. Een andere bron van spanning is gelegen in de zorg om de natuur en het milieu. „De mensen verlangen vurig naar vrede en veiligheid. Dagelijks worden we echter geconfronteerd met schending van de men senrechten en met bedreiging van de vrede. Zowel de Bondsre publiek als Nederland zoeken in overleg met de NAVO-partners naar een antwoord op deze uitdaging. We dragen een gemeen schappelijke verantwoordelijkheid die ons dwingt ernstig over de toekomst na te denken, evenals over het in vrede en vrijheid leven en overleven", aldus koningin Beatrix. T>!> (Van onze correspondent Ami van Vree BONN Op de gezellige markt in Bonn hing gisteren middag een beetje de sfeer van koninginnedag. Een groep kinderen met oranje sjerp en rood-wit-blauwe vlaggetjes die later honder den oranje ballonnetjes zou den oplaten, vrolijke blaas muziek, volksliederen en vooral natuurlijk de wande ling van koningin Beatrix en prins Claus langs en door de samengestroomde Bonner be volking. De ongedwongen sfeer en de vriendelijke woorden die het koninklijk paar in perfect Duits met verschillende mensen wissel den hebben ongetwijfeld de toch al grote sympathie voor het Oranjehuis versterkt. Het paste ook in de filosofie van Beatrix, die zich zoveel mo gelijk van het stijve en proto- colaire van dergelijke ont moetingen wil losmaken. Op de eerste dag van het staatsbezoek aan de Bondsre publiek kon het koninklijk paar zich daar uiteraard niet helemaal aan onttrekken. Dat begon 's ochtends al bij de officiële ontvangst op de presidentiële villa Ham- merschmidt waar Beatrix en Claus werden begroet door president Carstens die daarbij samen met de koningin on der een witte paraplu (op het moment dat de koninklijke limousine het terrein op kwam, begon het te regenen) de volksliederen aanhoorde en de sf.amme erewacht van land-, lucht- en zeemacht in specteerde. Ook de overige programma- -onderdelen droegen gisteren nog een overwegend officieel en representatief karakter: de kranslegging bij het mo nument voor de gevallenen, de ontvangst voor het diplo matieke corps in de West duitse hoofdstad en tenslotte het gala-diner dat de West duitse president gisteravond op het fraaie slot Augustus- burg in Bruhl bij Keulen aanbood en waar een uiterst select gezelschap voor was uitgenodigd. Tijdens hun tafelrede bena drukten zowel koningin Beatrix als president Car stens de nauwe banden van allerlei aard tussen de beide landen. Verder bleek het (oorlogs)verleden hoewel in beide toespraken duidelijk onder woorden gebracht toch niet meer zo'n belangrij ke rol speelt als de huidige en toekomstige problemen waarvoor Europa en de wes telijke wereld zich ziet ge steld. Na het diner voerde minister Van der Stoel van buiten landse zaken, die het konink lijk paar begeleidt, een on derhoud met zijn Westduitse collega GenscherrwTegen o ver de Nederlandse pers ver klaarde de minister na afloop dat dit gesprek weer eens had aangetoond, dat er op wezenlijke punten een grote mate van overeenstemming bestaat tussen de Nederland se en Westduitse politieke standpunten. „En dus" gaat het blad ver der in zijn met oranje kroon tjes versierde verhaal „ope nen de Bonner dames heur kleerkasten en juwelenkistjes alsof de oude keizer Wilhelm is teruggekeerd". Dit is precies de toon die dezer dagen in tal loze beschouwingen, reporta ges en hof-artikelen is terug te vinden in „Bild", „Bunte", „Privé" en „Ons Konings huis". Vooral gala-voorstellin gen zoals gisterenavond in het schitterende rococo-paleisje in Bruhl geven daarvoor stof te over. Wat dragen de dames, welke sieraden hebben zij het om (het liefst met de geschatte waarde ervan) en wat eten zij? Men wordt op zijn wenken be diend: heldere tomatensoep, zeewolf met stukjes kreeft in een venkelsaus; een heide-lam met verse cantarellen; en als toetje een fijne sorbet met zwarte bessen en kiwi; dit alles overgoten met een Hochhei- mer Domdechaney Riesling (spatlese) en een (Franse) Cöte de Beaune. Een paar dagen lang is de we reld weer zoals hij behoort te zijn, zonder werkloosheid, ra ketten of ordeverstoorders. „Mandel-Sepp", een bekend koopman op de markt in Bonn overhandigt Beatrix een van zijn „Bretzel'n", een soort kra keling die de koningin la chend in de mond van haar echtgenoot stopt waarbij mi nister Van der Stoel (hier aan vankelijk abusievelijk met de voornaam „Piet" voorzien) kijkt alsof hij zeggen wil: „Ik hoef toch zeker niet...". Kleine kinderen in Niederkassel zin gen, zonder een woord Neder lands te kennen, „Piet Hain, Piet Hain" voor de bemanning van de drie mijnenvegers van de Nederlandse Marine die aan de oever van de Rijn ge- Op het bordes van de ambtswoning van Bondspresident Carstens langs de Rijn poseerden van links naar rechts president Carstens, koningin Beatrix, prins Claus en mevrouw Carstens enige tijd voor de grote schare verslaggevers en fotografen. FOTO'S: MILAN KONVALINKA meerd liggen. De president van de Bundesrepublik Deutschland roept de soldaten van de ere-garde toe: „Goede morgen, soldaten", waarop het massaal en unisono van de geüniformeerden terugklinkt: .„Goedemorgen, heer bond spresident". Voetvolk De een beloont de ander met de hoogste ordes en voor het lagere voetvolk valt er ook nog het een en ander aan lin tjes te behalen. Over en weer worden geschenken uitgewis seld want voor wat hoort wat. Dat Nederland het daarbij vooral zoekt in de sfeer van de bloembollen die de komende zomer met hun bloemenpracht de herinnering aan dit vorste lijk bezoek levend houden, is net zo vanzelfsprekend als dat de stad Bonn het koninklijk paar verblijdt met muziekop namen van zijn beroemdste zoon: Beethoven. In deze klatergouden sfeer worden kleine boosaardigheid- jes al snel tot wanklanken, bij voorbeeld een vergelijking tussen Beatrix en „Frau An- tje", onze bekende zuivel-ver- tegenwoordigster; of dat de Bondsrepubliek wel een buur maar geen vriend is, zoals een Duits correspondent uit het Nederlandse spreekwoord van de goede buur en de verre vriend meende te moeten des tilleren. Nee, laten we het dan maar houden bij de vrouw die smachtend opkijkend naar het wuivende paar: „Jammer dat hun kindertjes er niet bij zijn". En tot haar vriendin: „Maar ze hebben nu een kleine prins die koning wordt, en misschien haalt die zijn vrouw ook wel bij ons vandaan". Verplicht nummer tijdens staatsbezoeken is een ontvangst voor het diplomatieke corps. Zo ook gistermiddag in Bonn, waar ko ningin Beatrix de handen schudde van een lange rij buitenlandse vertegenwoordigers, die op de trap moesten blijven wachten voor zij aan de beurt waren (foto onder). (Van onze correspondent Ami van Vree) QNN „Wat is die laus een charmante man. jij ziet er veel beter uit hn op de tv". Soortgelijke jchwarmerische" opmer-, ringen vielen bij bosjes te fluisteren op de Bonner cjarkt waar talloze men iën, vooral vrouwen en san nog meestal van ge- ?brderde leeftijd zich gis- 5ren hadden verzameld [n het Hollandse sprookje iet eigen ogen te zien. En evenzo minitieus werden \[le detailles opgetekend abor een schare van ver- 'aggevers en fotografen. Iet staatsbezoek dat Beatrix a Claus dezer dagen aan ïïest-Duitsland brengen bete- ijent een hoogtepunt voor al )tegenen-die van mening zijn, eat het kleine vooral geëerd Boet worden. En dat komt iö>ed uit: grote politiek wordt [ifj een dergelijk staatsbezoek huwelijks bedreven, temeer mdat er tussen ons land en de -j>sterburen weinig wrijfpun- [n zijn. Er is dus alle tijd en elegenheid om zich te ver- [armen aan de mythe van n erfelijk koningshuis en n de glans en de praal die or gewone stervelingen orgaans niet zijn weggelegd. p de eerste dag van hun bezoek aan West-Duitsland hebben koningin Beatrix en prins Claus een ans gelegd bij het monument voor oorlogsslachtoffers Nordfriedhof. Inder de genodigden voor het officiële staatsbanket, door de Duitsers gewoon „Abendessen" ge- oemd, bevonden zich ook voetbaltrainer Rinus Michels (rechts) en echtgenote. Op de foto onder- ouden zij zich met het koninklijk en presidentieel paar. oogtepunt oor mij is het koninklijk be ek het hoogtepunt van ons venjarig verblijf in Bonn", flat de „Bild-Zeitung" de f-ouw van de Nederlandse bassadeur in Bonn, baro- Van Lynden zeggen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11