DA^bureautegen „gelijke behandeling PANDER IN MOEILIJKHEDEN WINTERPEEN-UIEN EN BRAADWORST INBREKER BEKENT MOORD OP HAAGSE VROUW aruzelski Moskou angekomen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Paus veroordeelt buitenlandse inmenging in El Salvador Zoeterwoudenaar verongelukt 6oma/nt Maandag 1 maart 1982, 72e jaargang no. 22206 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. In „Pakistan onder druk" op Ned. I om 21.55 uur een docu mentaire over Afghaanse vluchtelingen naar dat land. Op Ned. II 21.10 uur start Amerikaanse jongerenserie „Eindelijk van school". In „Achter het nieuws" om 20.27 uur Satellite-TV vanuit Enge land en verdwenen mensen. Opklaringen en slechts hier een daar een bui. Temperatuur ongeveer 7 graden. Krachtige, aan de kust eerst nog storm achtige, zuidwestenwind. Zon op: 07.25 Onder 18.21. Scheve- ningen hoog water 6.55 en 19.33 Laag water 2.38 en 15.21. [eer uitgebreide ^-programma's et ingang van vandaag ibliceren wij op pagina 2 ortaan meer uitgebreide ogrammagegeyens over en radio. :t aanbod van tv-pro- amma's via de kabel >rdt steeds groter. Het eft daarom zin de lezer eder te informeren over aanbod op de Belgi- zowel Vlaams als lals, Duitse en Engelse De Nederlandse tv-pro- imma's zullen echter de :este aandacht blijven ijgen. ZOETERMEER/DEN HAAG Een 43-jarige Haagse man zonder beroep heeft tegenover de politie vrijdag be kend de 63-jarige mevrouw Doortje M.J. Simons van de Bezuidenhoutse- weg in Den Haag te hebben vermoord. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd op zaterdag 13 februari in Zoe- termeer gevonden. De man, die de politie al had gearres teerd voor een inbraak en hiervoor op het hoofdbureau van politie in Den Jiaag in voorarrest zat, achtervolgde de vrouw vrijdagavond 12 februari om haar te beroven. Voor haar woning aan de Bezuidenhoutseweg gebruikte hij, bij een poging haar te bedwelmen, echter te veel chloroform, waardoor de vrouw stikte. Hij vervoerde het stoffe lijk overschot met een auto van ver moedelijk een medeplichtige naar Zoe- termeer, waar het de volgende dag door een 15-jarige Zoetermeerse jon gen werd ontdekt. De dood van de vrouw leek in eerste instantie een on opgelost raadsel te blijven, omdat doodsoorzaak, motief en de identiteit van de dader vanaf het begin volstrekt onduidelijk waren. Pagina 4: Mysterieuze moord bij toeval opgelost Veel klachten over hoofdpijn na drie D-tv HILVERSUM - Bij nogal wat kijkers traden blijkens reacties vormen van hoofdpijn op na het kijken naar driedi mensionale tv gisteravond. Bij de NOS in Hilversum kwamen dergelijke klach ten overigens niet binnen. Wel hebben in de loop van dit weekeinde kij kers gebeld met de opmerking, dat het tijdstip van uitzending te laat was, nl. tussen half elf en half twaalf. Voor mensen die op maandagoch tend vroeg aan het werk moeten, kwam dit als erg ongewenst over. Opticiëns hadden vooraf gewaarschuwd, dat hoofdpijnen kunnen duiden op oogafwijkingen. Koninklijk paar in Bondsrepubliek AMSTERDAM Konin gin Beatrix en Prins Claus zijn vanochtend voor een staatsbezoek aangekomen in de Bonds republiek. Het is het der de officiële staatsbezoek dat het koninklijk paar aflegt. Op het programma staan naast een ontmoe ting met Bondpresident Carstens, bezoeken aan Aken, Stuttgart en de Berlijnse muur. Het ont moeten van zoveel moge lijk mensen uit de Duitse samenleving staat daarbij centraal. an onze parlementaire re dactie) !N HAAG Het weten- lappelijk bureau van het >A, de Dr. Kuyperstichting, irt het voorontwerp van de ntuele wet „Gelijke Behan- ing" af. Het mag levensbe- louwelijke instellingen niet rboden worden enig onder leid te maken waar het gaat homofilie en ongehuwd sa- nwonen, aldus een rapport de Dr. Kuyperstichting, later deze week zal wor- gepubliceerd. Het rapport heeft het niet over homofilie zelf, maar over wat genoemd wordt de „praktische beleving" daarvan. Het is ie mands eigen keus of hij of zij zijn of haar geaardheid in de praktijk wil brengen, menen de opstellers van het rapport. Datzelfde geldt volgens hen evenzeer voor het ongehuwd samenwonen. Als levensbe schouwelijke instellingen dan weigeren aldus levende men sen in dienst te nemen of te houden, is het niet aan de wet gever dat te verbieden. Volgens de directeur is het be ter met godsdienstige groepe ringen te gaan praten om te zien of er op andere wijze een einde aan bepaalde vormen van discriminatie kan worden gemaakt. Daarmee is ook de titel van het rapport ver klaard: „Pastor of Politie?". De opstellers kiezen duidelijk voor het eerste, omdat het naar hun mening niet aangaat dergelijke zaken af te dwingen door middel van politiedwang. Het CDA-kamerlid mevrouw Kraaijeveld-Wouters, die als staatssecretaris van CRM sa men met haar partijgenoot, minister De Ruiter (justitie) het voorontwerp heeft opge steld, toonde zich weinig ge lukkig met het rapport. Ds. Hofland van de Gereformeer de Synode noemde het on waarachtig dat het rapport on derscheid maakt tussen homo filie en de praktische beleving daarvan. „De geaardheid en de beleving, dat is hetzelfde. Het rapport gaat op dat punt tegen de werkelijkheid in". Overi-, gens zullen ook de Gerefor meerde Kerken een negatief advies uitbrengen over het voorontwerp. Dat heeft te ma ken met het feit dat dit stuk ook discriminatie van onge huwd samenwonenden ver biedt. Volgens ds. Hoogland gaat het te ver, dat de wet het aanvaarden daarvan wil op leggen, ook aan christenen, die dit vanuit hun geloofsovertui ging menen te moeten afwij zen. ARSCHAU Een Poolse legatie onder leiding van re- rei ngsleider Jaruzelski is pdaag in Moskou aangeko- In. Het is het eerste bezoek n Jaruzelski aan de Sovjet- |ie sinds hij op 13 december n het vorige jaar de staat n beleg afkondigde, parover de Poolse leider in »skou zal gaan praten is niet kend. Het Sovjet-persbureau iSS berichtte gisteren 'chts, dat het bezoek tot doel pft de Sovjet-Poolse betrek- igen aan te halen. De Praw- wees er vanochtend op dat inenkort de aanleg begint h een ondergrondse in War- tau en de bouw van een rncentrale in de omgeving n de Poolse hoofdstad. Bij jde projecten is de hulp no- 5 van de Sovjet-Unie. igina 7: Poolse kerk dringt in op opheffing van staat In beleg rPV-folder Irente ook n 't Maleis BSEN Het Gerefor- eerd Politiek Verbond in rente geeft naast een gewo- j Nederlandse verkiezings- llder ook een folder in 't laleis uit. T. Schuurman an het verbond zegt dat zijn krtij op deze manier de gro- groep Molukkers in Dren- I bij de verkiezingen wil be- E.kken. Het is voor het eerst t in Drente een politieke ilder in een andere taal erschijnt Recorddrukte in Wassenaar op verjaardag gorilla VIP WASSENAAR Bassie en Adriaan hebben gistermiddag In het Dierenpark Wassenaar tijdens het verjaardagsfeestje van VIP, de adoptiegorilla van onze krant, een gigantische taart van bijna een vierkante meter in de kooi van het gorillahuis bezorgd. De 3-jarlge VIP en zijn moeder Llnda genoten ervan, totdat „oom" Bobbie op visite kwam. Hij kon het niet nalaten om voor het publiek een onvervalste slapstick op te voeren door de taart voor enig gooi- en smijtwerk te gebruiken. Kort hiervoor had het publiek de drie mooiste „Bassies" uitgeko zen. De eerste prijs was voor de 4-jarige Johan Moric van Stight uit Delft, tweede werd Sander van Rijn (6) uit Voorscho ten en derde een vrouwelijke Bassie: Danielle Patings (5) uit Den Haag. DEN HAAG Het meubel concern Pander, met onder meer vestigingen in Den Haag, Leiden, Rotterdam, Amster dam en Groningen verkeert in ernstige moeilijkheden. Bin nenkort wordt ontslag aange vraagd voor 26 van de 130 werknemers. Een meubeltoon zaal in Groningen wordt ver kocht, de verkoopoppervlakte van de winkel in Den Haag (7500 m2) gehalveerd. Dit heeft Johan Stulp van de Dienstenbond FNV vanmor gen bekend gemaakt. Pander richt zich op een pu bliek met een exclusieve smaak en dikke portemonnee. In Zoetermeer heeft Pander een eigen meubelmakerij. Vol gens Stulp zijn de omzetten bij Pander, zoals in de gehele wo ninginrichtingsbranche, vorig jaar dramatisch ingezakt. Over de boekjaren '79-'80 en '80-'81 werd een exploitatieverlies ge leden van twee miljoen gul den. In het verleden is het personeelsbestand al sterk in gekrompen en onroerend goed verkocht. De bonden en on dernemingsraad worden in de, loop van deze week nader over de plannen van Pander geïnformeerd. De directie van Pander was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Kilo winterpeen en kilo uien, i rr\ samen 1.0U Fijne braadworst, 500 gram4^5 3.98 QQ kilo O.Z/O ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN 11596 LENING 1982 PER 1888X1882 inschrijving volgens het tendersysteem op 2 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Gevaarlijke bunkers in duinen NOORDWIJK Vijf jongens zijn zondag rond het middaguur weggehaald uit de bunkers in de Noordduinen. De bunkers zijn gevaarlijk. Er is mede doordat de bewapening gedeeltelijk is doorgeroest, gevaar voor instorting. De bunkers werden gedurende de Tweede Wereldoorlog gebouwd. Ze zijn vele kilometers lang en lopen, hier en daar on derbroken, van De Zilk tot aan Wassenaar. Met name in de Noordduinen zijn de bunkers groot. Spelende kinderen kunnen er gemakkelijk in verdwalen. Behalve instortingsgevaar zijn de vloeren ook op plekken onderbroken, zodat men door een gat naar een lagere verdieping kan vallen. De politie waarschuwt me' klem voor het spelen in de bunk ?rs. (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft „de grote mogendheden" veroordeeld wegens hun inmenging in de interne aangelegenheden van El Salvador. Het was de eer ste verklaring van de paus over El Salvador sinds on geveer een jaar. Hij sloot zich aan bij de bis schoppen in het Middename- rikaanse land, die de komen de verkiezingen steunen. Het verzet doet niet aan de ver kiezingen mee, uit vrees dat de eigen kandidaten zodra hun naam bekend is het slachtoffer worden van rechtse paramilitaire troe pen. Verder zei de paus ,„De wapens komen uit het buten- land, maar de doden behoren allen tot het volk". Een van de leiders van het verzet, Guillermo Ungo, heeft om Amerikaanse hulp gevraagd om voor de verkie zingen (28 maart) tot vrede sonderhandelingen te ko men. Hij vreest dat de macht van uiterst rechts na de ver kiezingen aanmerkelijk gro ter zal zijn. En dan, aldus Ungo, zijn de kansen op een dialoog nog veel kleiner. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Politie Noord wijk pakt autodieven NOORDWIJK De Noord- wijkse gemeentepolitie heeft zaterdagavond om half zeven twee Amsterdamse autodieven tijdens een routinecontrole aangehouden. Het tweetal bleek de dure per sonenauto, merk Mercedes, vrijdag te hebben gestolen. Het waren een 31-jarige kdopman uit Amstelveen en een 31-jari ge barkeeper uit de hoofdstad. Beiden zijn overgedragen aan de hoofdstedelijke politie. De Noordwijkse politie vermoedt, dat de twee leden zijn van een bende die zich bezighoudt met diefstallen van dure persone nauto's. Positie Willem II hopeloos TILBURG De CD A-fractie van Tilburg heeft de plaatselijke ere divisieclub Wil lem II nog dich ter naar de rand van de afgrond geschoven. Men besloot afgelo pen vrijdagnacht geen medewer king aan het overlevingsplan van Willem II te verlenen. Hier door kan de met een faillissement bedreigde voetbalclub, die tonnen schulden heeft, niet meer in het bezit komen van 430.000 gulden achter stallige gemeentesubsidie. De WD en PvdA hadden jaren geleden reeds hun steun aan Willem II gestaakt. Voorzitter Vioen zei niets over juridische stappen en noemde de toekomst van zijn vereniging hopeloos. Bij een spoedig faillissement moet Willen II de competitie tussentijds verlaten. ZOETERWOUDE/LEIDSCHENDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag is bij een ernstig verkeersongeval in Leidschendam de 21-jarige Rob van Leeuwen uit Zoeterwou- de om het leven gekomen. Hij reed mee in de auto, een Opel Manta, bestuurd door de eveneens uit Zoeterwoude afkomsti ge R. T. van R., die ter hoogte van Schakenbosch tegen een ANWB-paal reed. De heer Van Leeuwen was op slag dood, de bestuurder is met ernstig letsel opgenomen in het zieken huis Antoniushove te Leidschendam. Het ongeval gebeurde om 3.40 uur. De twee jongemannen re den, komende uit Voorschoten, richting Leidschendam. Hoe wel ter plaatse een maximumsnelheid geldt van 50 kilometer- reed de auto volgens verklaringen van automobilisten die ter hoogte van het „Plantencentrum" werden ingehaald door de heer Van R. zeker 100 kilometer. Hoogstwaarschijnlijk in verband met de onbekendheid ter plaatse is de chauffeur ter hoogte van Schakenbosch gaan remmen, raakte in een slip en klapte op de stalen paal. De heer Van Leeuwen werd uit de auto geslingerd en was door hersenletsel op slag doötï Koningin Beatrix had het gisteren bijzonder naar haar zin op De Uithof. Natuurlijk ontbrak wereldkampioen Hilbert van der Duim, met echtgenote, niet aan haar zijde. Eerste winstpremie sinds vijf maanden DEN HAAG FC Den Haag is weer eens aan de goe de kant van de score gebleven. De hekkesluiter van de eredivisie (dat is sinds gisteren overigens weer De Graafschap) won namelijk met 2-1 van PEC Zwolle. Dit was de eerste overwinning sinds bijna vijf maan den. Sinds 29 augustus, toen FC Twente met 3-2 werd overwonnen, hadden de spelers van FC Den Haag geen overwinningspremie meer gebeurd. Daartussen werd slechts gelijk gespeeld tegen PSV (7 november) en Haarlem (vorige week). Joop Korevaar gehuldigd DEN HAAG Joop Korevaar kreeg gisteren van sup poosten van het Zuiderpark een gouden ballpoint met ingebouwd digitaal klokje aangeboden. Dit had overi gens moeten gebeuren op 6 december vóór de wed strijd tegen AZ '67. Deze zou voor Korevaar de 500e in het shirt van FC Den Haag zijn geweest. Hij bleef echter vooralsnog steken op 499, omdat hij een knie bandblessure had opgelopen, waarvoor hij uiteindelijk werd geopereerd. De nu revaliderende Korevaar: „Ik heb altijd nog hoop mijn voetballoopbaan voort te kunnen zetten. Het zal alleen erg lang duren, voordat ik weer aan de gang kan". Southampton kan de komst van Tscheu-la Ling wei vergeten, lijkt het. Als het aan de Amster dammers ligt blijft de Ajacied In de hoofdstad. Spandoeken tijdens het door Ajax glorieus ge wonnen duel tegen FC Twente (5-1) zullen Lings ijdelheid niet weinig hebben gestreeld. Het is duidelijk, Ling mag niet weg bij Ajax. Trainer Kurt Linder wel, het liefst met de vuil nisman mee, aldus één van de vele teksten in De Meer. Matige belangstelling actie „Redt Zandvoort" DEN HAAG/ZANDVOORT 'Het circuit van Zand voort is voor onze autosport het hart van Nederland en mag dus niet verdwijnen'. Dit standpunt van de au tosportliefhebbers moest afgelopen zaterdag door manifestaties in Den Haag en in Zandvoort kracht worden bijgezet. De verwachte toeloop bleef echter uit. Slechts enkele honderden actievoerders vertrok ken 's ochtends zonder voertuigen van het Ma lieveld naar het Binnenhof, waar coureur Jan Lam- mers een petitie aanbood aan het PvdA-Tweede Ka merlid Aat Kosto. Ook in Zandvoort viel de belang stelling, o.a. als gevolg van het slechte weer, zwaar te gen. In plaats van de verwachte 50.000 voorstanders, verschenen slechts een paar duizend mensen op het circuit en rond het gemeentehuis, waar opnieuw Jan Lammers een petitie aanbood aan burgemeester Machielsen. Nu maar afwachten of Zandvoort en de provincie Noord-Holland alsnog overstag zullen gaan en de luidruchtige en plaatsinnemende racepiste wil len tolereren. (Zie ook de achterpagina van Sporttribune).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1