Poolse militairen versterken hun greep op Politbureau oW W.,& Russische ongeren in jacifistisch vaarwater COMMUNISTISCHE PARTIJ KIEST VOOR HARDE LIJN Salaris-verhoging ambtenaren eenmalig schrappen Washington waarschuwt Israël België ontredderd Mensen met hoge bloeddruk kunnen toch aan t werk "BINNENHUIS" MAG U NIET MISSEN Zaterdag 27 februari 1S82, 72e jaarguii. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57.35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Morgenavond op Ned. I om 22.40 uur experimentele drie dimensionale tv, slechts te zien met bij elke opticiën verkrijg bare roodgroene bril. Vanavond op Ned. I om 20.15 uur verkorte herhaling van se rie „De fabriek" en op Ned. II om 20.27 uur Chinese circus Woe-Hang. Veel bewolking en mogelijk wat regen. Middagtempera- tuur ongeveer 5 graden. Mati ge zuidenwind. Zon op: 07.29, onder 18.17. Scheveningen hoog water 5.49 en 18.05. Laag water: 1.28 en 14.08. VEE DODEN BIJ LIEGTUIGKAPING ilROBI Minstens twee mensen aan >rd van een gisteren gekaapt Tanza- lanse verkeersvliegtuig zijn op het egveld van Nairobi, de hoofdstad van nia, door de kapers gedood, kapers dwongen het vliegtuig te lan- i en stelden een ultimatum, dat ver eek zonder dat er iets gebeurde. Er nog 96 passagiers aan boord van de eing 737. Het toestel is vermoedelijk caapt door een Tanzaniaanse legerof- ier en een onbekend aantal mannen, larom is nog niet duidelijk. De officier i gedreigd hebben het toestel, dat in- ddels met onbekende bestemming is rtrokken, op te blazen als hij geen mdstof kreeg om naar Saoudi-Arabië vliegen. Paus naar Fatima VATIKAAN- STAD Paus Johannes Pau- lus de Tweede heeft gisteren in een ontmoe ting met de Portugese pre mier Francisco Pinto Balsa- mao bevestigd, dat hij op 13 mei een bezoek zal brengen aan het bede vaartsoord Fa tima. Medische zorg voor toerist vergemakkelijkt DEN HAAG De minis terraad is gisteren akkoord gegaan met een Europees verdrag over medische ver zorging aan mensen die tij delijk in het buitenland ver blijven. Vooral voor toeristen biedt deze overeenkomst in de toekomst het voordeel dat als men tijdens vakantie in het buitenland medische hulp behoeft, deze direct kan worden verstrekt, zon der ingewikkelde procedu- Belastingsch uld van tien miljoen SCHIPHOL Met de me- dedeling dat hij eerst maar zijn schuld aan de Neder landse staat moest voldoen heeft de Koninklijke Mare chaussee gistermiddag het paspoort van de 29-jarige C. G. de G. uit Nijmegen in genomen en daarmee ver hinderd dat de man naar Zurich kon vertrekken. De man had volgens de Mare chaussee een belastingschuld van tien miljoen gulden. Ge vraagd naar zijn beroep ant woordde de Nijmegenaar een WW-uitkering te genie ten. Omkopingsaffaire: Schmidt komt op voor ministers (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren zijn minis ters Matthöfer (SPD) en Lambsdorff (FDP) en staatssecretaris Lahn- stein (SPD), tegen wie een gerechtelijk vooronderzoek is ingesteld op verdenking van actieve of passieve omkoping, in bescherming geno men. Hij sprak op een SPD-bijeenkomst zijn volle vertrouwen in hen uit. „Ook officieren van justitie kunnen zich geweldig vergalopperen", zei Schmidt en hij herinnerde eraan dat in 1963 door het openbaar ministerie van Karlsruhe een gerechtelijk onderzoek tegen hem werd ingesteld wegens hulp bij landverraad. „Daar hebben ze toen 4,5 jaar over gedaan voor ze er een eind aan maakten. Er was niks aan de hand". En met luide stem voegde de bondskanselier eraan toe: „Ik ben er heel zeker van dat het hierbij precies zo zal gaan. Mijn vertrouwen in deze mannen wordt hierdoor niet beïnvloed". Pagina 7: Duits concern kreeg belastingontheffing van hoge poli tici. Generaal Jaruzelski (links) en vice-premier Roman Malinowski tijdens de debatten in het Poolse parle ment. Warschau De commu nistische partij in Polen heeft voor de harde lijn gekozen en zich in de loop van de tweedaagse verga dering van het Centrale Comité achter het militai re bewind van generaal Jaruzelski geschaard. Ja ruzelski kreeg alles wat hij nodig heeft om volgen de week in Moskou op goedkeuring van de Rus sische leiders te kunnen rekenen. Het Comité be sloot namelijk tot een standvastige houding om de eenheid van de partij te herstellen, elke opposi tie te onderdrukken en een eventuele wederge boorte van Solidariteit, in welke vorm dan ook, uit te sluiten. Drie leden die zich pro Solida riteit bekenden, werden uit het 200 leden tellende Comité verwijderd en het Politbureau werd als hoogste orgaan van de partij uitgebreid met een vierde generaal, Czeslaw Kiszczak. Daarmee werd de positie van het leger in het Po litbureau verder versterkt. Dit is opvallend te noemen inzo- verre de de partij officieel de leidende rol dient te spelen. Feitelijk echter is deze leiden de rol sinds de afkondiging van de staat van beleg op 13 december, overgenomen door het leger. In de slotresolutie van het congres, die instemming be helsde met de overneming van de macht door de militairen, werd gezegd dat het leger een „nationale ramp" had voorko men. Met de orde, de discipli ne en de economie is het in de afgelopen maanden beter ge gaan, zo werd tijdens het con gres gezegd, maar de situatie is nog steeds moeilijk: „De tegen standers van het socialisme willen het bewustzijn van het volk vergiftigen" Intussen is gistermiddag een tweedaagse zitting van het parlement begonnen met de mededeling dat er ook ver schuivingen binnen het kabi net zouden komen. Tgelijkertijd eindigde een ver gadering van de Poolse bis schoppenconferentie. Daar is, volgens een bisschop, gewerkt aan een voorstel dat het begin zou kunnen zijn van een vorm van overeenstemming met het militaire bewind. Vermoede lijk doelde hij hierbij op de be leidsverklaring die zondag vanaf 18.000 kansels zal wor den voorgelezen. Uit berichten in Poolse kran ten viel gisteren op te maken dat opnieuw enkele leden van het voormalige Solidariteit tot celsterffaen van meerdere ja ren zijn veroordeeld wegens overtreding van de bepalingen van de noodtoestand. ovjet-maarschalk waarschuwt: OSKOU De Russi- he stafchef, maarschalk ikolai Ogarkov, heeft er de Sovjet-propagandis- op aangedrongen te rijden tegen „Pacifisti- he elementen" ondèr de ussische jeugd. jarkovs boodschap is opge- imen in een boekwerkje van Russische ministerie van ifensie dat is getiteld „altijd reid het vaderland te verde gen". het 70 pagina's tellende xkje wordt de nadruk ge- ;d op de noodzaak de Russi- verdedigingsmacht te rsterken tegen de bedrei- van een verrassings-aan- met kernwapens door de irenigde Staten. Het beweert de Verenigde Staten „het cialisme over het gehele rdoppervlak" wil vernieti- sn de wereldheerschappij bereiden. Ondanks die eiging, schreef Ogarkov, zijn le Russische jongeren, die opgegroeid in vredestijd, rustend en politiek naïef ten nzien van de gevaren van oorlog. „Vrede is voor hen normale maatschappelijke tand", aldus het boekje. „Sommigen denken dat voor de versterking en het laten voortduren van die vrede geen enkele persoonlijke inspan ning nodig is. Daarom zijn zij zich soms niet bewust van, of onderschatten zij de gevaten van de oorlog, die niet is opge houden in onze tijd een harde realiteit te zijn". Als gevolg daarvan, schreef Ogarkov, moeten propagandis ten een beslissende strijd gaan voeren tegen „de berusting en pacifistische elementen". De volgende vlucht VOORSTEL L. DE GRAAF (CDA): (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG CDA-vice- fractievoorzitter L. de Graaf wil de verhoging van de salarissen van ambtenaren en trendvol gers en de aanpassing van de sociale uitkeringen die medio dit jaar zou plaats vinden voor een keer ach terwege laten. Dat zou dit jaar al een bezuiniging op leveren van anderhalf miljard gulden en in 1983 zelfs drie miljard bespa ren. De Graaf lanceerde dit idee gisteravond voor de Vara-televisie. Het geld dat via deze „nood maatregel" bespaard zou wor den zou ten goede moeten ko men aan het scheppen van nieuwe werkgelegenheid. Door de AOW-premie die de werkende gehuwde vrouw thans nog terug kan krijgen als zij en haar man samen meer dan 57.000 gulden ver dienen, voortaan niet meer uit te betalen zou nog eens een half miljard gulden kunnen worden bezuinigd. Langs deze weg zou het kabinet al een eind uit de huidige problemen rond de miljardenbezuinigin gen zijn. Het schrappen van de komen de salarisverhoging voor het overheidspersoneel betekent een breuk in de zogenaamde trend, waarbij is vastgesteld dat de ontwikkeling van lonen in het vrije bedrijf en die bij de overheid gelijk opgaan. Het CDA is al geruime tijd een voorstander van het doorsnij den van die trend, maar de PvdA verzet zich hier nog steeds tegen. Fractieleider Brinkhorst van D'66 heeft zich vandaag echter in het CDA- kamp geschaard. Op de ad viesraad van de Democraten in Utrecht stelde Brinkhorst vandaag dat aan een "apart verzelfstandigd arbeidsvoor waardenbeleid voor het over heidspersoneel niet meer te ontkomen valt. Er zouden aparte CAO's voor ambtena ren moeten komen in plaats van het huidige trendsysteem, aldus Brinkhorst. Pag „Honderd procent ziek tewet kan echt niet" is en tram blijven dicht voor rolstoel HERSFOORT Het toegankelijk maken van bus en tram or gebruikers van rolstoelen zit er voorlopig niet in. Gezien de idige stand van de techniek zou door aanpassen van dit open- ar vervoer de snelheid, doorstroming en regelmaat in het ge- ang komen. Voor het korte afstand-vervoer van gehandicap- i moet meer worden gedacht aan een oplossing in de vorm n een speciaal op dat vervoer gericht systeem. nister Zeevalking van verkeer en waterstaat zei dit vandaag Amersfoort bij de presentatie van het rapport „Samen op eg" ter afsluiting van het jaar van de gehandicapten 1981. De windsman waarschuwde voor een overdreven voorstelling n de mogelijkheden te toegankelijkheid van het openbaar rvoer voor gehandicapten te bevorderen. ;n rooskleuriger situatie is te zien bij de Nederlandse Spoorwe- n, aldus Zeevalking. De nieuwe Intercitytreinen krijgen wél n afdeling die toegankelijk is voor mensen in een rolstoel. Zondag 28 februari VERONICA DRIVE-IN SHOW Aanvang: 20.30 uur. BLESSE PAARD Stompwijk WASHINGTON De Verenigde Staten hebben Israel gisteren gewaar schuwd, dat zij een Israëli sche militaire actie in Zuid-Libanon niet door de vinger kunnen zien. De nieuwe Israëlische ambas sadeur in de VS, Moshe Arens, had donderdag verklaard dat een militaire actie van Israël alleen maar een kwestie van tijd zou kunnen zijn. Verder geweld in het gebied zou het conflict tussen Israël en de Arabieren alleen maar ver scherpen, aldus het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken. Israël beschul digt de Palestijnen ervan voor raden wapens aan te leggen. De VS hebben evenwel „geen aanwijzingen voor een in stroom van wapens van enige omvang uit enige bron in het gebied sinds juli, die de krachtsverhoudingen belang rijk zou kunnen wijzigen". Sinds juli is een bestand van kracht tussen Israël en de Pa lestijnen. Belgen geven het zelf grif toe: algemeen maatschappelijke problemen hebben er voor hen tot nu toe nauwelijks be staan. Alleen hun eigen materiële lot was van belang. Maar die individuele baatzucht bedreigt thans de Belgische sa menleving met een sociale crisis van de eerste orde. Met angst en beven wacht het land, na de devaluatie van de frank, op de dingen die nu komen gaan. Intussen staan zo'n 500.000 Belgen dagelijks in de rij voor het stempellokaal om te „doppen" (in de jaren dertig bij ons het beruchte „stempelen"). De sociale uitkeringen lig gen er liefst 35 procent lager dan in Nederland en er wordt al gesproken van „400.000 armen", die de meest essentiële huishoudelijke benodigdheden niet meer kunnen betalen. Op de voorpagina van onze bijlage Finale geeft onze cor respondent Mare de Koninck een beschouwing over de huidige sociaal-economische toestand bij onze zuiderburen. VERDER IN FINALE Diepte zien een sensatie: heel de natie morgen met rood-groen-bril voor de buis. Interview met mgr. Glazemaker, de nieuw ge kozen aarstbisschop van de oud-katholieken. Don Quichot uit de Lage Landen begint hotelschool in Zwitserse Jura. „Bicentennial soort medicijn tegen Hollanditis". John Adams vestig de zich in 1782 aan Haagse Fluwelen Burgwal. Jan Mulder krijgt van een stadion nog steeds kippevel. „Culturele brontosaurus" neemt bezit van City of Londen. NIJMEGEN Mensen met hoge bloeddruk kunnen in de meeste gevallen toch aan 't werk. Er is geen enkel bezwaar dat een „hoge-bloeddruk-patiënt" werkt. Als dat met mate gebeurt kan de bloeddruk hierdoor zelfs omlaag gaan. En dan hoeft er ook veel minder dan 467 miljoen uit de WAO te worden uitgekeerd. Dat zegt de Nijmeegse verzekeringsarts dr. T. Derksen van het Ge meenschappelijk Administratiekantoor (GAK). Artsen oordelen volgens hem te makkelijk dat een patiënt thuis mag blijven. „Bij ongeveer 85 procent van alle mensen met een te hoge bloeddruk blijkt ook na uitgebreid onderzoek geen oor zaak gevonden te kunnen worden. Hoewel deze mensen volgens de ziektewet geen aanspraak kunnen maken op een uitkering worden velen toch arbeidsongeschikt verklaard. Maar medisch gezien zijn zij dat niet, en het is dan ook de vraag of het geld dat zij uit de WAO-pot ontvangen in de meeste gevallen terecht wordt uitgegeven". Hij vindt dat bloeddrukmetingen veel gron diger moeten worden verricht. Derksen vermoedt dat hoge bloeddruk het gevolg is van spanningen, een te hoog alcoholge bruik of andere externe factoren. ADVERTENTIE NOG T/M ZONDAG A.S. Open: 11.00-17.00 u en19.00-22.30 u, zondag: 11.00-17.00 u. #>>v A-W V A A A VS V r -c- Vv «yfjj

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1