\s i na iet ellendige iroertje in Europa CcicBcSowant regering is. de vijand en de vijand is er om te saboteren „Klein Amerika" ontredderd na devaluatie frank ZATERDAG 27 FEBRUARI 1S82 763 RUSSEL De grote '•oblemen van een land jn vaak terug te voeren de eigenaardigheid an de individuen, die er >nd lopen. Zo ook in elgië, dat nog nadreunt an de instorting van de 'ank. Op gevaar af te jiscrimineren en met de JU ikerheid te generalise- in mag de Belg om- hreven worden als een iper-individualist, die aafgebroken in de ille- aliteit leeft tegenover e door hemzelf aange- elde overheid, als gold et een buitenlandse be tter. De geïsoleerde elg buigt voor iedere Utoriteit, krimpt in el- aar voor elk bestraf- nd woord van een meerdere", maar lapt 11e gezag aan zijn laars, adra hij weer is terugge- ,eerd in de veilige beslo- nS'snheid van zijn huishou- DU-jen of van zijn veelal iet vakbond of politieke strekking" verbonden pu-ezelligheidsvereniging QP,q- staminee. Daar geldt itduiking van belastin- en en van alle denkbare 'etsbepalingen als hoog- :e vaderlandsplicht. an d ilgen geven het zelf grif toe, alge- een maatschappelijke problemen istaan voor hen nauwelijks. Al en het private materiële lot is van ilang. Boeiende vraagstukken als irloedering van natuur en milieu, skan srnenergie, stadsvernieuwing etc. allen buiten het particuliere ge- chtsveld. Daarom heeft met name eit Vlaamse landschap de aanblik kregen van een na een bommel- ng hals over kop ontruimde kleu- rklas en is in dit minuscule lapje ^%ufopa de zevende kerncentrale in inbouw zonder dat er in het par- ^^ment ooit een debat over kerne- mctl !r8'e is gev<*rd. ert ze& wel dat iedere Belg is ge- >ren met een baksteen in zijn lik, hetgeen betekent dat hij als j.p.Diórnaamste levensopdracht ziet ;n eigen liefst nogal potsierlijk huis te bouwen. Hij koopt een uk grond, al dan niet in een „be- hermd natuurgebied",, en begint offlc iar omheen een hoge schutting op rker trekken. „Zich vrij bouwen" iet dat paradoxaal. De woning die arna verrijst, zal de eigenaar >or de rest van zijn leven bezig )uden met dringend noodzakelij- ver- en vooral aanbouwsels, sze microscopische nijverheid ge- jt in het groot- kapitalistische be- ijfsklimaat dat België altijd heeft kend. Iedere durfal kan waar in ook een onderneming begin- Sin, ongeacht de vraag of ze zal tan stinken. Het stapeltje vesti ngsvoorschriften dient in een ge- lschapsspel met plaatselijke amb- naren op een bepaalde manier te orden geschud, maar heeft nooit bedoeling welk particulier ini- itief dan ook tegen te houden. In elgië is alles mogelijk. oppen alles mogelijk, moet men in- Iisen zeggen, want er valt bitter iinig meer te „ritselen". De ijze- li succesformule die België in het ogtij van de wereldeconomie tot Jein Amerika" van Europa had maakt, heeft het land nu in een urgende greep genomen, dividuele baatzucht, in tijden van lorspoed via het groepsegoïsme in de vakbonden goed voor grote elvaartsspreiding, bedreigt thans Belgische „samenleving" (zo larvan al kan worden gesproken) et sociale chaos. Waar in Neder- nd en andere nabuurlanden al ja- n geleden met overheidsbezuini- ng en loonmatiging is begonnen, eek het in België volslagen on- ogelijk om van de burgers werke- ke verantwoordelijkheid voor iet geheel" los te krijgen. Het was imers de regering die erom vroeg i de regering is de vijand en de jand is er om te saboteren, denkt ook bijna iedere werkne- er en bijna iedere werknemer is ngesloten bij een bond. Zo gezeg- k iedereen individueel is, zo kra- g voelt men zich „en groupe". De organisatiegraad in België kent de recordhoogte van ruim 80 procent. De eisen zijn altijd uitsluitend ma terieel. Voor medezeggenschap in het bedrijfsbeleid bestaat geen belangstelling en solidariteit met steuntrekkers ontbreekt. Het loon niveau in België ligt enkele procen ten hoger dan in Nederland, maar de sociale uitkeringen bedragen ge middeld maar zo'n 65 procent van die bij de noorderburen. Sociologi sche studies spreken van zo'n 400.000 „armen" in België, die de meest essentiële huishoudelijke be nodigdheden niet meer kunnen be talen. Alle 500.000 werklozen moe ten elke dag in rijen voor de stem pellokalen gaan staan (doppen, heet dat in België) en elke dag verne men ze hoe laat ze zich de volgende dag weer moeten melden. Geen vakbond die tegen zulke negen tiende eeuwse toestanden actie voert. Ambtenaren Bijna één op de vier werknemers is ambtenaar: 900.000 op een beroeps bevolking van vier miljoen. Ook zij verzetten zich eendrachtig tegen de beslissing van de huidige regering om het systeem van volledige auto matische prijscompensatie (het meest „volmaakte" ter wereld) aan te tasten en drie procent koop kracht van de werknemers op te eisen. Het is trouwens deze rechtse regering Martens-5, die inkomens nivellering in de loonindex aan brengt (centen in plaats van pro centen), iets waartegen de vakbe weging ziéh ook altijd heeft verzet. Het peil van de „sociale actie" wordt natuurlijk ook bepaald door de tegenstanders, nu niet meer de werkgevers (het „patronaat"), maar praktisch altijd de politici. Het is immers de regering die loon matiging eist en het is de regering die met zijn (geleende) overheids geld beslist over leven of dood van het zoveelste verliesgevende be drijf. En je zult maar overgeleverd zijn aan de bekwaamheid van Bel gische politici. De voorbije twee jaar zijn vijf nieuwe regeringen ge vormd, waarin alles bijeen zo'n honderd verschillende mensen mi nister zijn geweest. Er wordt ook al twee jaar onder handeld over de gezondmaking van 's lands meest explosieve be drijfstak, de staalindustrie in Wal lonië. Het overkoepelende concern Cockerill-Sambre (22.000 werkne mers, die de hoogste lonen verdie nen van al hun collega's in Europa) maakt per jaar zo'n 250 miljoen gulden verlies. Er is zeker 3 miljard gulden staatssteun nodig om na ontslag voor minstens 5000 arbei ders de verroeste installaties door moderne fabrieken té vervan gen. De Europese Commissie ligt daartegen dwars vanwege de con currentievervalsing binnen de EG. De nationale regering moet om het Het individualisme en eigengereide optreden van de gemiddelde Belg uit zich ook in de huizenbouw, zoals hier in Blankenberge. Boven: Tijdens de wilde stakingen die deze week in Luik tot uitbars ting kwamen uit protest tegen de vergaande regeringsplannen wer den door boze werknemers treinen geblokkeerd. Links: Machteloosheid overheerst bij de Waalse staalarbeiders die deze week in Charleroi korte tijd overgingen tot het hinderen van au tomobilisten op de weg Charleroi- Brussel. benodigde geld gaan smeken bij priyé-bankiers en struikelt tussen door telkens over de Vlaams-Waal se rivaliteit terzake. In Vlaanderen heeft de nationalis tische Volksunie de wind in de zei len. Die pronkt met het gegeven dat België's catastrofale staats schuld (ruim 2,5 maal de complete rijksbegroting) geheel voor reke ning van Wallonië komt. Zouden beide landsdelen gescheiden zijn, dan zou Vlaanderen geen financië le problemen hebben. Dan had de Vlaamse frank niet behoeven te worden gedevalueerd Woedend In Wallonië is de ontreddering groot. De staalarbeiders in Luik en Charleroi, voor wie de onzekerheid echt ondraaglijk is geworden, zijn woedend maar wéten eigenlijk niet op wie. Hun spontane stakingsac ties van de voorbije week richtten zich zowel tegen de Europese Com missie als tegen de regering en evenzeer tegen de extra loonsverla ging die Van hen wordt geëist als tegen de devaluatie van de Belgi sche frank. De socialistische oppositiepartij in Wallonië van leider Guy Spitaels weet ook niet meer welke koers te volgen. Bij Vlaanderen blijven waarvan hij het geld nodig heeft, of weg van de Vlamingen die dat geld nog almaar niet geven omdat ze zijn vernietiging nastreven alvo rens hij de kans krijgt een rode Waalse republiek te stichten? Het zijn de dilemma's die sinds het einde van de economische euforie in de jaren zeventig België lang zaam maar zeker tot het ellendige broertje in Europa hebben gemaakt en die zeker door de achtereenvol gende coalities van christen-demo craten en socialisten onmogelijk konden worden doorbroken. Het moet gezegd dat de katholiek- liberale regering Martens-5, die nu ruim twee maanden in het zadel zit, althans eindelijk tot daden komt. Daden die in weinig Neder landse ogen genade zouden vinden, maar waar België het misschien wel naar gemaakt heeft Straatgeweld Wat te denken van de „volmach ten" die het kabinet aan het parle ment heeft gevraagd en nog heeft gekregen ook! om gedu rende een heel jaar buiten het par lement om alle sociaal-economische maatregelen af te kondigen die de bewindslieden nuttig achten. Het lijkt vragen om straatgeweld, nu sociale spanningen zich zelfs niet meer in kamerdebatten kunnen ontladen. Hoewelin België waar ministers en volksvertegen woordigers elke week op ieders partijbureau nieuwe instructies moeten komen afhalen, stelde het parlement toch al bitter weinig voor. En wat te denken van het uit de lucht gevallen „beleid" om over heidssteun aan particuliere bedrijr ven afhankelijk te stellen van de bereidheid der betrokken werkne mers om vijf tot tien procent van hun loon af te staan. Inleveren of gaan doppen is voortaan de keus, met de cao hebben we niets meer té maken. En de regering hoeft er in de Kamer geen woord aan vuil te maken. Het verwekt allemaal wel onrust, maar van principiële verontwaarV diging is geen sprake. Voor een be ginsel koop je niks, voor een frank wel. Daarom heeft die devaluatie van de frank vorig weekeinde de Belgen ook zo'n geweldige morele dreun gegeven. Nu was er toch wel iets heel wezenlijks aan de hand. Zelfs de onverzettelijke socialistic sche vakbondsleider George De- bunne was afgebluft. Hij achtte zich weliswaar door de regering „bedot" (liever kan kritiek nauwe lijks klinken), maar gaf toe dat er iets zeer ingrijpends nodig was ge weest om de rampzalige bedrijven- vlucht uit zijn land te stoppen. Hij vroeg zijn rivaliserende collega Hoüthuys van de katholieke vak centrale ACV om samenwerking „om er na de devaluatie het beste van te maken". Hij zou proberen de spontane acties in met name Wallo nië „af te remmen" en de strijd zou zich vooral nog richten op een ver lenging van de geproclameerde prijzenstop tot aan het eind van het jaar. Ontwikkelingsland Aan de heftige reactie van de socia listische beroepspolitici op de deva luatie („asociaal" en zelfs „crimi neel") ontviel door de bedremmel de vakbondsreactie het gezochte klankbord. Met angst en beven wacht het land nu op de dingen die komen gaan. Rijkswachters te paard staan klaar met getrokken wapenstok. Niet al leen de staatkundige ontbinding langs de taalgrens dreigt, ook de maatschappelijke langs de arm-en- rijk-grens. Een land van tien mil joen egoïsten zonder belangstelling voor wie niet tot de eigen belan gengroep behoort, is wellicht niet tegen de beproeving van de wel vaartsdaling bestand. Tenzij de shocktherapie van de de valuatie iets veranderd heeft onder de Belgen en de kans krijgt zijn nut te bewijzen. Zo niet, dan is het eni ge perspectief nóg een devaluatie. En nog een. Een twijfelachtig ge noegen voor de Nederlanders, die dan nog goedkoper boodschappen kunnen gaan doen in het ontwik kelingsland onder onze zuidgrens. MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13