Ongerustheid over spaan plaat in Zeeburg gesust Voorschoten weert opgeschoten jongeren uit zwembad Rechtzaak voor gelijke beloning bij St. Bavo Prins Bernhardschool naar Frederiksoord Vergoeding Warmondse raadsleden omlaag GEEN PROPAGANDA OP OEGSTGEESTS MARKTTERREIN Het Mallegat tijdelijk dicht Sociale werkplaats 't Heem geopend LEIDEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1982 PAGINA? VOORSCHOTEN De gemeente Voor schoten zal in samenwerking met de rijkspolitie het publiek dat niet komt om te zwemmen in recreatiebad 't Wedde vanaf heden uit het zwembadcomplex gaan weren. Deze maatregel is gericht tegen een groep jeugdigen, die de laatste weken de hal van het zwembad als ont moetingspunt gebruikt en zich schuldig maakt aan wangedrag en hinder. De gemeente vreest dat de goede naam van het zwembad onder het gedrag van jongeren zal lij den. De wachthal van het zwembad is nu alleen nog toegankelijk voor mensen die gaan zwem men, personen die het restaurant willen gaan bezoeken, ouders of begeleiders van kinderen en functionarissen van zwemverenigingen. Op grond van de huisregels is het badpersoneel be voegd degenen die zich onnodig in de wachthal ophouden dan wel zich in strijd met de regels gedragen te verwijderen. De rijkspolitie zal op duidelije wijze medewerking verlenen aan de uitvoering van deze maatregelen. Het gemeen tebestuur hoopt op deze manier de goede sfeer in het zwembad te behouden, zodat deze kost bare accommodatie ongehinderd door de gasten kan worden betreden en gebruikt. Ouders van de jeudigen waar het om gaat worden verzocht hun medewerking te verlenen. Dierenarts IJ. Krol verlaat Oegstgeest OEGSTGEEST Met ingang van 1 maart draagt de Oegstgeestse dierenarts IJ. Krol zijn functie over aan dr. R. Duyn. Geduren de de 28 jaar dat dr. Krol zijn praktijk, eerst in Leiden en daarna in Oegstgeest, uitoefen de, heeft hij grote bekendheid verworven. Dat was mede te danken aan zijn onnavolg bare optreden tijdens de dierenkeuringen, die, in samenwerking met de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, meestal op Koninginnedag werden gehou den. Het commentaar hierbij door hem gege ven mondde vaak uit in een regelrechte con férence. Dr. R. Duyn, die de praktijk van dr. Krol overneemt, is geboren in Ouderkerk aan de Amstel en was de laatste jaren werk zaam in het Westland. NOORDWIJKERHOUT „Het is historisch zo gegroeid". Deze ver klaring krijgt mevrouw W. Gielen uit Noordwijkerhout voor het feit dat zij voor haar werk bij het psy chiatrisch ziekenhuis St. Bavo min der krijgt betaald dan haar manne lijke collega's. Met deze opmerking neemt zij geen genoegen en zij heeft dan ook een procedure tegen de Bavo bij de Leidse rechtbank aangespannen om gelijke betaling te krijgen. Wanneer de zaak gaat dienen, is nog niet bekend. Volgens haar is het een van de eer ste keren dat iemand zich voor de rechter beroept op de wet „gelijke betaling" die in het helft van de ja ren zeventig in werking werd ge steld. Meestal volgen werkgevers het advies op van de landelijke commissie 'Gelijke behandeling mannen en vrouwen bij arbeid'. Ook mevrouw Gielen schakelde deze commissie op advies van het vrouwensecretariaat in. Het advies: zij moet evenveel betaald krijgen als haar mannelijke collega's. Mevrouw Gielen is huishoudelijk assistente bij de Bavo en doet daar werk dat te vergelijken is met dat van de schoonmaakdienst. Twee jaar geleden ontdekte zij dat zij 2.200 gulden bruto per maand kreeg en haar mannelijke collega's 2.400 gulden per maand voor pre cies hetzelfde werk. Inmiddels zal het verschil groter zijn, omdat in die twee jaar de lonen procentueel zijn verhoogd. De Bavo wil volgens mevrouw Gie len niet ingaan op het advies van de commissie gelijke behandeling. „Zij zeggen dat het verschil histo risch is gegroeid, maar daar neem ik geen genoegen mee. Het is triest dat ik er een rechtzaak van moet maken, maar dat is de enige oplos-* sing". Via de vakbond ABVA/KA- BO heeft zij een advocaat ter be schikking gekregen. Bij de St. Bavo was gistermiddag niemand bereik baar voor commentaar op deze kwestie. RIJNSBURG De openbare lagere Prins Bernardschool wordt verplaatst naar de wijk Frederiksoord. Hiertoe besloot de ge meenteraad gisteravond. Het ministerie van onderwijs en de Ërovincie moeten hun goedkeuring nog aan het plan hechten. »e belangrijkste reden voor de verplaatsing is dat in de nieuwe opzet de gebouwen van de verschillende Rijnsburgse lagere scholen dichter bij elkaar liggen. Dit is mogelijk nu ook het be stuur van de christelijke kleuterschool „De Zevensprong" zijn bereidheid heeft getoond om over enige tijd zijn domicilie aan de hoek Floralaan/Nassaulaan te verruilen'met die van de open bare kleuterschool „De Drie Turven" aan de Koningin Juliana- laan. Op deze wijze zal een geïntegreerde basisschool ontstaan en de nu éénmanskleuterschool krijgt de kans om uit te groeien. Al in februari '75 drong de oudercommissie van de school aan op verplaatsing naar Frederiksoord. Uit een enquete bleek, dat 94 ouderparen bereid waren hun kinderen naar een openbare school in Frederiksoord te sturen. Ten tijde van die enquete was het nog zo, dat een derde van de schoolkinderen afkomstig was uit de wijk zelf terwijl twee derde uit het 'oude dorp' kwam. Twee jaar later was die verhouding half om half. Bij aanvang van het nieuwe schooljaar zal de school 60 leerlingen tellen. De kleuterschool mag dan rekenen op zo'n 32 bezoekertjes. Huur Pas nadat de 35 gemeentewoningen zijn gemoderniseerd zal de gemeente een huurverhoging doorvoeren. Hiertoe werd gistera vond besloten. Reden hiervoor is dat er in het verleden slechts de hoogst noodzakelijke onderhoudswerkzaamheden zijn ver richt. De oorspronkelijk in juni ingaande huurverhoging moet daarom voorlopig achterwege blijven, zo meende de raad. Johan Visser lijsttrekker PVDA Voorschoten VOORSCHOTEN Met een krappe meerderheid werd de huidige fractievorziter van de PvdA in de gemeenteraad gis teravond gekozen tot lijsttrekker voor de komende gemeen teraadsverkiezingen. De huidige wethouder Jan van Leeu wen staat op een derde plaats. De eerste plaats was enigszins omstreden omdat enige 'leden meenden dat het juister zou zijn om de wethouder lijsttrekker te maken. Het bestuur gaf echter de voorkeur aan Johan Visser omdat deze het gezicht van de PvdA-Voorschoten in de afgelo pen vier jaar zou hebben bepaald. In praktijk betekent dit dat Van Leeuwen op een derde plaats op de gezamelijke PvdA/PPR lijst komt te staan. De tweede plaats hebben de socialisten name lijk vergeven aan de PPR. Naar alle verwachting zal Ger Both deze zetel gaan bezetten. De lijstverbinding werd gisteravond door de socialistische achterban aanvaard. Van de zittende PvdA-fractie was slechts Visser bereid de PPR een tweede plaats te geven. De overige drie fractieleden wilde de PPR een derde plaats toekennen.De nieuwbakken lijstaanvoerder voor spelde in zijn maidenspeech dat de combinatie PvdA/PPR de huidige vier zetels in de raad zal weten te handhaven. WARMOND De raads- en commissieleden zullen een stapje terug moeten doen. Zij zien hun vergoedingen met terugwer kende kracht (1 januari '82) met 20 beknot. Hiertoe werd gis teravond door de gemeenteraad besloten. Overigens kon niet iedereen instemmen met de lagere vergoe ding voor het raads- en commissiewerk. VVD'er Bonjer vond, dat de onkostenvergoeding het volle pond moest blijven. Uitein delijk moest echter ook hij erkennen, dat het stapje terug in fei te al tijdens de begrotingsbehandeling was overeengekomen. Overigens krijgen leden van onder meer de contactcommissies middenstand-, agrarische- en sportaangelegenheden al helemaal geen vergoeding meer voor hun werk en eventueel gemaakte kosten. Protest Warmond zal fel gaan protesteren tegen de door de Provinciale Dienst Volkshuisvesting afgekondigde bouwstop. Men heeft im mers al bouwplannen klaar liggen. De raad reserveerde gistera vond ondanks de geweigerde toestemming om te bouwen leningen en bijdragen voor de bouw van 13 eensgezinswoningen, negen eenpersoons- en 12 tweepersoonshuishoudens in het plan Lommerlust. Het is voor Warmond (financieel gezien) noodza kelijk de twee bouwfasen in Lommerlust aansluitend af te wer ken. Dit om de huurprijzen van de huizen acceptabel te houden. NOORDWIJKERHOUT „Er is geen enkele aan leiding tot ongerustheid". Dit antwoordde wethou der Heemskerk op de vraag van één van de raadsleden, die handelde over het vermoeden van een paar Zeeburgbewo ners dat er sprake is van een teveel aan spaanplaat- gas in hun woningen. Voorts werd er een om vangrijk gemeentelijk project afgerond met het vaststellen van het pro gramma sociaal-cultureel werk en emancipatiewerk 1982. Vorige week kwam de zaak rond het spaanplaatgas („Het gaat hier om ureumformal- dehyde", wist burgemeester Winkel te melden) pas goed in de openbaarheid. Al in no vember van het afgelopen jaar had één van de klagers bij de gemeente geïnformeerd. Men had hem toen doorverwezen naar de bouwer Spaarneveste en TNO. In februari van dit jaar kwam dit feit aan het licht bij het college. „In onze functie van bouw- en woning toezicht en behoeder van de volksgezondheid hebben wij toen een brief gestuurd naar Spaarneveste om deze klach ten onder de aandacht te bren gen", zo verklaarde wethouder Heemskerk. Ook had de wet houder persoonlijk contact op genomen met de Keurings dienst van Waren in Haarlem om de uitslag van de in op dracht van de klagers gedane metingen te verkrijgen. Het bleek dat in de woonkamer 55 microgram per m3, in de slaapkamer 50 microgram per m3, en op de zolder 105 micro gram per m3 van het ge wraakte gas aanwezig was. „Dit is ruimschoots onder de norm van 120 microgram per m3", aldus de wethouder. Hij verklaarde vervolgens best be reid te zijn eventueel de kos ten te betalen om zodoende een uitgebreider onderzoek van TNO mogelijk te maken. Maar de Keuringsdienst had hem verzekerd dat haar on derzoek formeel was en dus officieel verantwoorde metin gen waren. „Op gezag van de Keuringsdienst van Waren kan ik daarom mededelen, dat er geen enkele aanleiding tot ongerustheid bestaat", conclu deerde Heemskerk. Het college zal daarom geen opdracht aan TNO geven om een nader onderzoek in te stel len. De raad Stelde verder geen poging in het werk om toch tot zo'n onderzoek te be sluiten en liet aldus blijken ook gerustgesteld te zijn. Sociaal-cultureel programma Voor het verkrijgen van een rijksbijdrage voor 1982 voor sociaal-cultureel werk en emancipatiewerk moet men voor 1 maart een programma indienen. Dit programma moet een opgave bevatten van alle instellingen en groepen, die sociaal-culturele activiteiten en /of emancipatie-activiteiten uitvoeren én door het gemeen tebestuur in 1982 voor subsi diëring in aanmerking worden gebracht. Deze lijst stond gis teravond ter discussie. Die dis cussie beperkte zich in hoofd zaak tot de vier bezwaarschrif ten die tegenzet programma waren ingediend. Het dorps huis „De Duinpan" in De Zilk vergde daarbij de meeste tijd. Het bestuur van dat dorpshuis (de stichting Wassenaar) komt in zijn begroting uit op een na delig saldo van 64.800,ter wijl de gemeente volgens het programma maar 25.000, wil subsidiëren. Veel raadsle den vroegen zich af hoe het verschil van ongeveer 40.000,te verklaren was. Men herinnerde het college eraan, dat was afgesproken dat de gemeente het gehele exploi tatietekort zou dekken. Wet houder Van der Klaauw ver klaarde: „We hebben die 25.000,opgevoerd, omdat dat vorig jaar het tekort was. We willen in een gesprek met OEGSTGEEST De marktkooplieden zijn niet gediend van politieke en godsdienstige propaganda. Dit meldde wethouder mevrouw Blom gistera vond in de Oegstgeestse raad. Aanleiding hiervoor was de discussie over een verbod in de nieuwe marktverordening. Daarin staat dat het verboden is op het marktterrein te venten met geschreven of gedrukte stukken, afbeel dingen of godsdienstige of politieke propaganda te voeren. Mevrouw Bosman (PvdA) vindt dat dit wel toegestaan moet worden, tenzij de open bare orde wordt verstoord. Het D'66-raadslid Wuisman vond dat 'het verstoren van het commerciële belang (markt- handel)' geen reden mag zijn voor dit verbod. Hij sloot zich volledig aan bij mevrouw Bos man. Het CDA-raadslid Van der Reyden merkte op dat de marktplaats er niet voor niets is, maar dat aan het verbod toegevoegd moet worden 'zon der uitdrukkelijke toestemm- ming van B en W'. Volgens burgemeester Scheenstra is er buiten het marktterrein vol doende mogelijkheid om pro paganda te voeren. Het voor stel van mevrouw Bosman om het verbod in te trekken, werd alleen gesteund door D'66 zo dat het werd verworpen. Een andere kwestie vormde de slijtage van de kabels van de beweegbare vloer van het zwembad. Tijdens de sluitings tijd van het zwembad hadden vorig jaar de kabels en de schijven, waarover zij lopen, vervangen moeten worden. Door het uitblijven van een inspectierapport is dat niet ge beurd. Bovendien wil wethou der Thorn bekijken of het niet mogelijk is de bouwer of de le verancier aansprakelijk te stellen voor de extra slijtage, omdat het zwembad nog niet zo lang in gebruik is. De extra slijtage gaat de gemeente 6.000 gulden kosten. Tot slot nog de gemeentelijke leges. De Oegstgeestse burger zal voor een aantal gemeente lijke diensten tien procent meer moeten gaan betalen. De tienprocentsverhoging zal pas in juli in kunnen gaan na goedkeuring door het rijk. Dat betekent dat de gemeente dit jaar 3.000 gulden meer ont vangt. Volgens wethouder Kohlbeck kon het voorstel niet eerder worden gedaan waardoor de gemeente 6.000 gulden zou kunnen ontvangen omdat de ambtelijke voor bereiding er veel werk heeft opgeleverd. Verder verwon derde het sommige raadsleden dat voor de publikatie van hinderwet- en andere vergun ningen door de gebruiker be taald moet worden. De belang hebbenden moeten met 125, gulden tegemoet komen in de advertentiekosten. De burge meester noemde dit bedrag een gemiddelde. het bestuur van de Stichting Wassenaar te weten komen, waarom het nadelig saldo zo groot is geworden". Met name het raadslid Arts (EZP en te vens vanuit de gemeente zit ting hebbend in het bestuur van de genoemde stichting) had met het aangekondigde gesprek moeite. „Ik voel dat als een vorm van verantwoor ding afleggen, terwijl het bé stuur alle moeite doet om het exploitatietekort zo laag mo- geljk te houden", aldus Arts. Hij wees voorts op het feit, dat in het kader van „De Duin pan" wel eens was gesproken over een mogelijk tekort van 100.000,„Een bestuur dat daar ruimschoots onder blijft, verdient geen wantrouwen maar lof", concludeerde Arts. Wethouder Van der Klaauw stelde dat er geen sprake was van wantrouwen, maar dat er in een zinnig gesprek wel uit te komen was. „Wij nodigen wel meer besturen uit om over hun begrotingen te praten en als die begroting reëel is dan betalen we", aldus de wethou der. Internationale discussie over werkgelegenheid OEGSTGEEST Het Rijn lands Lyceum aan de Apollolaan In Oegstgeest bood gistermiddag onder dak aan ongeveer 50 scholieren uit 19 verschil lende landen. Deze scho lieren, tussen 16 en 18 Jaar oud namen deel aan een discussie over werkgele genheid. Daarbij werd de situatie In het eigen land afgezet tegen die in Ne derland. De scholieren ver blijven een jaar in ons land In gastgezinnen In het ka der van een culturele uit wisseling vla AFS Intercul turele Jongerenuitwisse- ling. In het kader van dat verblijf verdiepen de bui tenlandse jongeren zich deze week In de Neder landse politiek. Daarbij brengen zij onder meer ook een bezoek aan het Binnenhof. Tijden het be zoek aan het Rijnlands Ly ceum stond de werkgele genheid centraal. Ook morgen zullen de scholie ren daar zijn en ontmoetin gen hebben met werkge vers, werknemers en werklozen. BALDADIGE JEUGD MAAKT NORMAAL FUNCTIONEREN ONMOGELIJK De commissaris van de koningin In Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk hijst de vlag In top KATWIJK Met het hij sen van de vlag van het werkvoorzieningschap 't Heem heeft de commissa ris van de Koningin, de heer Vrolijk, gistermiddag de nieuwe sociale werk plaats officieel geopend. De werkplaats in het Kat- wijkse industrieterrein biedt onderdak aan licha melijk- en verstandelijk gehandicapten uit Val kenburg, Oegstgeest, Was senaar, Rijnsburg en Kat wijk. De bouw heeft zo'n vijf miljoen gulden gekost. In de werkplaats zijn een stof- feerderij, een pottenbakkerij, een afdeling metaalbewerking en een afdeling elektro-mon- tage ondergebracht. Iedere af deling is bijzonder modern in gericht en de produkten die er worden vervaardigd doen niet onder voor die van het parti culiere bedrijfsleven. De werkplaats krijgt haar orders van bedrijven uit het hele land en gaat zelf „de boer op" om de orderportefeuille te vullen. De heer Vrolijk, gisteren op werkbezoek in Katwijk, ver richtte met de opening van de sociale werkplaats zijn tweede officiële handeling in de bad plaats. Twee jaar eerder sloeg hij de eerste paal voor het nieuwe politiebureau. Door de te zachte grond aan de Piet Heinlaan is die paal sindsdien nooit meer teruggevonden en de bouw van het bureau is door nog andere tegenvallers flink vertraagd. „Ik ben blij dat ik het er dit keer wel goed van af heb gebracht", ver klaarde de commissaris dan ook na afloop verheugd. „Ik hoop dat deze werkplaats het de lichamelijk- en verstande lijk gehandicapten mogelijk maakt om op een zinvolle wij ze deel te nemen aan onze maatschappij. Ik geloof wel dat u de basis met dit nieuwe gebouw daarvoor heeft ge schapen". KATWIJK Op het moment dat de gemeenteraad in. grote meerderheid zijn goedkeuring hechtte aan de vaststelling van de subsidies over de jaren 1980 en 1981. heeft het open jongerencentrum het Mallegat te ken nen gegeven voorlopig zijn deuren te sluiten. Het cen trum krijgt in toenemende mate te kampen met ver nielingen en vechtpartijen veroorzaakt door een kleine groep agressieve jongeren die het onmogelijk maken normaal te functioneren. De oorzaak van dit probleem ligt volgens het bestuur van het Mallegat in het feit dat Katwijk slechts beschikt over één open jongerencen trum waardoor een aantal zeer uitéénlopende groepen jongeren bij gebrek aan alternatief worden samenge bracht. Het bericht waarin de voorlopige sluiting van het Mallegat werd bekendgemaakt kwam nog geen half uur na een gloedvol betoog van de verantwoordelijke wethouder J. Vink (CDA) over het nut en de functie van dit jongerencentrum in de gemeente. Hij verweet de enige tegenstemmer, de SGP, een weinig positieve bijdrage te leveren aan het jongerenwerk in Katwijk en zei het jammer te vinden dat deze partij de problemen kennelijk liever afschuift op de plaatselijke politie. „Het Mallegat moet, in nau were samenwerking met de gemeente dan tot nu toe het geval is - geweest, voor Katwijk behouden blijven". De heer Vink schonk in zijn pleidooi ook de nodige aandacht, aan de zogenaamde randgroepjongeren die het openbare leven in Katwijk met grote regelmaat ontregelen. „Wij moeten dit pro bleem niet erger maken dan het is, maar we mogen er toch ook zeker niet aan voorbij gaan. Katwijk is nog steeds een mooi en rustig huis, maar achterin de tuin staat een klein schuurtje in. brand. Wij moeten er voor zorgen dat er geen vonken over springen". De brandmelding die nu komt van het Mallegat door kruist in zekere zin het beleid van de wethouder ten aanzien van deze randgroepjongeren. Het open jongerencentrum is niet van plan de groep tot elke prijs onderdak te bieden en verwacht nu van de gemeente dat er maatregelen genomen worden. Dit betekent volgens het Mallegat de oprichting van een tweede jon gerencentrum in de badplaats en een uitbreiding van het perso neelsbeleid van het Gat (momenteel slechts één beroepskracht). Totdat er een oplossing is gevonden voor de huidige problemen blijft het Mallegat gesloten. Het bestuur blijft echter optimistisch over de nabije toekomst van het centrum. Men grijpt de sluiting momenteel aan om het vervallen gebouw grondig op te knap pen. Wethouder J. Vink zei gisteravond dat er nog steeds naar stig wordt gezocht naar een nieuw onderkomen voor het Malle gat. De voormalige sociale werkplaats aan de Jan Evertsenlaan lijkt nu definitief als toekomstige bestemming van de baan. De omwonenden van dit pand hebben al te kennen gegeven dat zij de komst van het jongerencentrum tot aan de kroon zullen be strijden. Een procedure die zo'n drie a vier jaar kan duren. De bewoners hebben geen bezwaar tegen een andere gegadigde voor de voormalige werkplaats. Het gaat hier om een school voor Kort Middelbaar Beroepsonderwijs.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7