Vijf jarige Noordwi jkse Graaf van het Hoogveen veroverde begerenswaardige culinaire onderscheiding Hoe een illusie door een lichtbak de nek omgedraaid kan worden Doek na 14 jaar weer op voor „Onder Ons emeenteraad Zoeterwoude vol lof over woningbeleid Beiden \G UIDE MICHELIN LIET HET WEER SPAARZAAM STERREN REGENEN JOHO, AND A BOTTLE OF RUM NEERLANDS OUDSTE AMATEUR TONEELVERENIGING Zoeterwoude wil beeld in Zuidbuurt handhaven LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1982 PAGINA 5 No ogram guldei p vei var is al ooi* n aan r mee rer ell in he He t mijn i de kbrett dracht i ten i n hee 99 rhou lerk et 15 le ju istra vere zijl He Een met veel vlijt en op niveau volgehouden hobby heeft een hogelijk gewaardeerd resultaat opgeleverd. Een glanzen de tien met een griffel, uitgedrukt in een ster, de stralende ster van Miche- lin, is boven Noordwijk aan Zee stil blijven staan en laat nu haar licht schijnen op het nog jonge restaurant Graaf van het Hoogveen, de intieme voorhof van badhotel Zeerust aan de Quarles van Uffordstraat. Opgetogen restaurateurs, Joop Droogh en zijn vrouw Ine Droogh-Goossens. En kijk eens hoe bescheiden hij er bij staat: 28-jarige chef kok Henk Savelberg. Hoe wel het toch voornamelijk uit zijn handen is gekomen, want naam en faam van een hoe dan ook geklassifi- ceerd gebied van smulpape- rij zijn nauw verbonden aan de keuken, en staan of vallen daarmee. Dat is ook waar jaarlijks de mensen van de rode Guide Michelin zo nauwkeurig op letten. Als preciese Pietjes, des pe- tits Pierres Précises, liggen ze op de loer om een door gewinterde keukenbrigade een hak te kunnen zetten, óf om een etablissement te verheffen tot de eer der Franse culinaire altaren. In het ene geval kan een on derscheiden keuken zijn één of meer sterren kwij traken, pfff, en anderszins kan er op een restaurant zo'n sterk begeerde ster worden geprikt. Dit laatste is dan geschied met de nog jeugdige Graaf van het Hoogveen. Zo jong, en al zo hoog gestegen. Bij na uitgelaten Drooghs. Ze behoren bij de 31 gelukki gen in Nederland wier res taurant met een ster werd gesierd, vanwege „een uit stekende keuken in zijn klasse". Dat is mogelijk een stap op weg naar de twee sterren, maar dan moet de keuken „verfijnd" zijn en „de omweg waard". En dat zijn er in ons land, volgens de spitse jongens van Mi chelin, maar twee. Over Het echtpaar Droogh met In het midden chet-kok Savelberg. drie sterren hebben we het helemaal maar niet, daar is Nederland blijkbaar niet goed genoeg voor, ofschoon ik de fijnproevers niet de kost zou willen geven die menen dat er wel degelijk eettenten zijn met „één van de beste keukens, de reis waard". De gedachtengang van Michelin, echter, heeft iets gallisch. Maar goed, de Graaf van het Hoogveen dan. Bestaat net vijf jaar. Joop Droogh: „We hebben dit restaurant inderdaad opgezet als iets kleins maar fijns. Een hobby van mijn vrouw en mij. We wilden het alleen erg goed doen, niet met de pet ernaar gooien. Anders hadden we die Graaf ook niet doorgezet". Zijn vrouw Ine „ik kom uit Noord- wiikerhout is door het dolle heen: „Vijf jaar, dat is vijfmaal 365 dagen; wat een tijd! Ik ben zo gelukkig hè, man, zo blij. Dat is niet nor maal. Het is alsof je op de wolken zit. Hard werken, en dan ineens die beloning. Ik dacht wel dat we dit aan de inspanningen van Henk Savelberg en de andere drie leden van de witte brigade te danken hebben". Een jaar geleden kwam de Limburger Savelberg, uit Mechelen, naar Noordwijk. En in amper twaalf maan den heeft hij het in de Graaf van het Hoogveen helemaal gemaakt. Zelf zegt hij daar niets over. Dat is zijn stijl. Laat Ine Droogh het dan maar doen, voor hem. „Henk, ga maar even naar achteren, anders begin je toch maar weer te protes teren hè... Nee echt, Henk is een schot in de roos ge weest. Hij is geweldig in ventief, daar hoef ik nooit bij te zijn. In het begin zei den Joop en ik al tegen el kaar: die jongen hèèft het. En nu is hij ster-kok ge worden. Henk is een chef met een enorme discipline ook, zeldzaam rustig en he lemaal geen blabla. We ho pen hem nog heel lang bij ons te kunnen houden. Ik ga er nu als de bliksem vandoor, want er loopt een partij". Hoogst smakelijk eten, in de Graaf, zullen we maar zeggen; het is er vor stelijk geworden. Ja, het is me wat, met die sterren aan het Michelinfir- mament. De Beukenhof in Oegstgeest heeft het culi naire hemellichaam met trots kunnen handhaven. Directeur H. W. Martens noemt het „een goed ding; we hebben er hard aan ge trokken, het afgelopen jaar, en we blijven uiteraard ons best doen om die onder scheiding te behouden". Andere ster-dragers in de omgeving zijn (en bleven): De Oude Geleerde Man in Bennebroek, De Bokke doorns in Overveen, Le Chevalier in Delft, het Haagse Saur, Villa Rozen- rust in Leidschendam en De Kieviet in Wassenaar. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Na een lange, innerlijke strijd goed en kwaad kregen bijna geen lucht meer nu en dan on derbroken en weer ver scherpt door huiselijke ruzies en glas-, servies- en lijf aan lijfgevechten, had Geert-Joost van Merkeren besloten de grote stap te wagen. Hij most en hij zou er vanaf! Liever gisteren dan van daag. „Acht vader; drink niet méér". Zelfs aan dat tedere verzoekje van z'n oogappel Greetje om nog niet eens te reppen van de uitlatingen van z'n bloedeigen Trui; maar het zou zo lang niet meer duren, of ze was helemaal niet bloedeigen meer had hij, zwakke ling, niet kunnen vol doen. Als het er al eens acht waren geweest, was dat gekomen door een zich niet geheel wel ge voelen. Voor tien, twaalf, had hij z'n hand nooit omgedraaid. En na alle ellende, die uit de fles was voortgesproten, kwam daar op gezette tij den ook nog het stickie bij. Desolaat, ja, dat was hij ge worden. „Tot hier en niet verder", hikte Geert-Joost op zeker moment resoluut tegen zichzelf, en hij koos het ha zenpad, dat hij afliep tot hij op de Lange Mare in Leiden verzeild raakte. In Maredorp, alaaf. Daar ligt de oplossing, had men hem verteld. Daar ligt het einde van je lijdensweg, had men hem voorgehouden. Veel sterkte Joo! (want zo werd hij ook wel genoemd). En jawel hoor, dat frisse pand op nommer 45, die gro te ruit met vertrouwen wek kende vitrage, die rake op roep tot demonstratie, met de ferme vrouwelijke trap tegen het achterwerk van een kernwapen dat West-Europa uit moest vliegen, die royale voordeur vooral, met het wit te bordje: CONSULTATIE BUREAU (en niet eens buro) VOOR ALCOHOL EN DRUGS, tel. nr. 130547 (op zaterdagen, zon- en feestda gen gesloten): kortom, dat al les, in een hele Mare-context, boezemde Geert-Joost ont zaglijk veel hoop in, en hij voelde een mateloos verlan gen om door te zetten. Hier zouden de poorten der hel poorten des hemels worden, voor Geert-Joost en de zij nen. Maar God betere; had hij maar nooit zijn blijde blik, bij voorbaat al dankbaar, naar omhoog gericht. Dat was ie toch al een hele tijd niet meer gewend. Had ie dus best kunnen laten. Echter, het was te laat. En het zal nooit meer goed kunnen ko men. Een illusie werd ver pletterd, in de ontwapenende tijd van drie tellen. Daar, op klauterhoogte, hing Satan die ooit de kat uit de oranje boom keek zelf, in de don kere uren nog oplichtend ook: hofleverancier sinds 1927. De Grote Sloper Pilse- ner. „SkM", zeggen ze bij ons in Scandinavië. De lichtbak had z'n vernietigend werk weer verricht. En Geert- Joost van Merkeren ging ge bogen heen. Sterker nog: zwak en als een gebroken man ging hij op huis aan. Hij had misschien, eventueel vertwijfeld, in de regenpijp van het Antoniusclubhuis kunnen klimmen om de ver leider aan gruzelementen te slaan. Maar hij kon het niet meer. Zijn, toch al niet te hechte, wereld was voorgoed ineengestort. Die avond wer den het er vijftien. Bij Arie. Later bij Gerard ook nog. En „nog ientje toe", and one for the road. Joho, and a bottle of rum! a tie r di Pill J* 1AZEESWOUDE Ne- /a erlands oudste amateur- ei meelvereniging, de ko- inklijke muziek-, zang- n toneelvereniging „On er Ons" uit Hazerswou- e-Groenendijk gaat na 14 de bühne weer op. lomend weekeinde ver borgt het gezelschap een oorstelling in het Groe- indijks parochiehuis ■leyn '68). Morgen en Dndag gaat om acht uur et doek op voor „Het be- I, Dn in een gracht", een oor Wim Dumont ge- chreven vrolijk spel in rie bedrijven. 'e let r eei 'ehe ei n; optreden van „Onder .is" kan als een 'historisch fl|iit' worden aangeduid. Im- fflpers, de honderdachtentwin- jaar oude Koninklijke vere- jing was in februari 1968 ar het laatst actief op het to- eel. De Koninklijke Muziek-, ang- en Toneelvereniging ing de ijskast in en het is aan scretaris Jan Wesslingh dat vereniging niet echt ter zie- ging. Trouw betaalde hij ten teken dat de club nog be stond jaarlijks de (geringe) contributie aan de landelijke werkgroep amateurtoneel. Een paar maanden geleden kwam een aantal dames en he ren tot de conclusie, dat het eenvoudig weg niet mocht ge beuren dat 's lands oudste amateurtoneelvereniging werd opgeheven. De vrijwel opgege ven vereniging werd nieuw le ven ingeblazen en hoopt dat komend weekeinde te bewij zen door de opvoering van „Het begon in een gracht", on der regie van Zoeterwoude- naar W. Nijhof. „Onder Ons" nam destijds een vaste plaats in in het culturele leven van Hazerswoude, en in het bijzonder van de buurt schap de Groenendijk. Het ge zelschap kwam voort uit het kerkkoor van de H. Bernardus (de zogenaamde Scheepjes- kerk), waar het de gewoonte was jaarlijks een dag te gaan potverteren. Om dit evene ment luister bij te zetten, werd ln 1854 de Toneel-, Muziek- en Zangvereniging „Onder Ons" opgericht. In de loop der jaren kon een rijke historie worden opgebouwd. Een van de hoog tepunten daarvan was het op treden, dat „Onder Ons" in 1954 verzorgde tijdens een be zoek van de toenmalige Ko ningin Juliana aan Hazers woude. In dat jaar werd het honderdjarig bestaan gevierd en kreeg het gezelschap het dieptepunt. Door de sterk te ruggelopen belangstelling voor het toneel in amateurverband en een aantal oudere leden die de toneelpijp aan Maarten ga ven leek „Onder Ons" ter ziele te gaan. Wat restte waren plakboeken vol herinneringen aan een rijke historie. In 1981, jaar waarin Hazers woude het zevenhonderdjarig bestaan vierde, wilde Jan Wesselingh „Onder Ons" nieuw leven inblazen. Hij deed een oproep aan eenieder, die actief wilde meewerken aan de opbouw van de vereniging en aan iedereen, die toneel dacht te willen en kunnen spelen. Zijn idee, om in mei van datzelfde jaar namens „Onder Ons" een bijdrage te leveren aan de festiviteiten ter gelegenheid van het eeuw feest, werd niet bewaarheid. Toch heeft zijn oproep vruch ten af geworpen. „Er hebben zich een flink aantal speelsters en spelers opgegeven als lid, waaronder gelukkig veel jon geren", zo zegt Jan Wesse lingh. „Dat moet dan een basis kunnen zijn om de toekomst van „Onder Ons" veilig te stellen". ZOETERWOUDE Bij de vaststelling van het be stemmingsplan „Zuid- buurt" stond het consoli deren van het huidige ka rakter van dit gedeelte van Zoeterwoude cen traal. De gemeenteraads leden konden zich met die zienswijze van burgemees ter en wethouders volle dig verenigen. VVD- woordvoerder P. Kremer wilde zelfs nog een stap verder gaan door te stel len dat de uitbreidingen die op beperkte schaal nog mogelijk zijn moeten worden aangemerkt als maximale uitbreidingen. Dat standpunt van de libera len werd niet door iedereen gedeeld. CD A-er A. Engelkes: „Ik heb tegen die uitspraak bezwaar. De in het plan Zuid- buurt reeds gevestigde bedrij ven moeten de mogelijkheid hebben om zich, indien nood zakelijk, aan te passen aan de omstandigheden". Kremer: „De karakteristieke panden moeten we in stand houden. Mogelijke uitbreiding van be drijven past niet in het karak teristieke beeld. Toch moeten bedrijven enige ruimte heb ben. Ik zie de uitbreiding die nu nog mogelijk is derhalve wel als maximaal". Wethouder A. R. van der Heijden maakte duidelijk dat de zaak is geba seerd op de huidige situatie. Hij wees op de moeilijke situa tie om nu een beslissing te ne men om de mogelijkheid tot een artikel 19-procedure volle dig uit te sluiten. Een bestem mingsplan heeft een geldig heid van tien jaar. Burgemees ter Houdijk vond het geen goede zaak indien het gedu rende die periode onmogelijk zou zijn te anticiperen op het bestemmingsplan. Hij wees daarbij op het feit dat het anti ciperen op een recent vastge steld bestemmingsplan erg moeilijk is. In de loop der ja ren kunnen andere voorzie ningen evenwel best wenselijk zijn. De mogelijkheid om daar op dan in te spelen moet er feitelijk wel zijn; een artikel 19-procedure is daarbij het geëigende hulpmiddel. Dat hulpmiddel zal uiteraard met de grootste zorgvuldigheid worden toegepast. nof DETER WOUDE Met aai ertrouwen kan de ge- Erit leente Zoeterwoude de roningbouwactiviteiten oor de jaren tot 1990 te- emoet zien. Dat bleek isteravond tijdens de be- andeling van de „Nota M woningbouwbeleid 1981" de gemeenteraad. De iverse fracties waren vol i/7MDf over het indrukwek kende met veel cijferma- sriaal doorspekte boek- f»rk waaraan wethouder W. Maan een zeer belang rijke bijdrage heeft gele verd. Het voorzien van wensen op woninggebied is geen eenvoudige opga ve. Burgemeester A. Hou dijk omschreef het als volgt: „Voorspellen is moeilijk, zeker als het de toekomst betreft". De fraktie van het CDA kon zich volledig vinden in het tot heden reeds uitgevoerde pro- mend aantal alleenstaanden dat in aanmerking wenst te komen voor een woning. „Het is van essentieel belang dat we steeds met de meest recente gegevens werken. Op dit mo ment staan niet minder dan 64 alleenstaanden ingeschreven op een totaal van 169 woning zoekenden die thans niet in bezit zijn van een woning", al dus Hogenelst die daarmee doelde op de toenemende be hoefte en de verantwoordelijk heid van de gemeenteraad no die wensen in te spelen. De christen democraten wezen ook op het belang van huisves ting voor de bejaarden. De progressieven daarentegen zijn nogal terughoudend voor wat betreft de woningen voor de oudste bevolkingsgroep. In het bijzonder was P.Z. bij mon de van de heer P. Lansbergen nogal geschrokken van de woningbouw in de afgelopen planperiode. „Er zijn gemid deld 83 woningen per jaar tot stand gekomen. Dat is aan zienlijk meer dan de vijftig die we altijd voor ogen hebben ge- b/»d Wo b,*hh«n uitoanc«=- punt dat Zoeterwoude groen moet blijven. Dan zullen we de incidentele bouw zoveel mogelijk moeten afremmen. Gelet op de huidige economi sche recessie is wellicht een to taal van 40 woningen per jaar wel toereikend. Er is een te ruggang te konstateren bij het aantal woningzoekenden", al dus Lansbergen. Burgemeester Houdijk wees evenwel op een in de ogen van het college zeer belang rijk aso^kt Een van de mppd essentiële voorwaarden in de woningbouwsektor is de konti- nuïteit. Dan is namelijk een zorgvuldige toewijzing moge lijk Het liberale raadslid P. Kremer kon zich goed vinden in een tempo van 50 per jaar. De VVD-woordvoerder legde sterk de nadruk op het bou wen van woningen voor één- en tweepersoons huishoudens. Kremer: „Er is nu een achter stand in die kategorie, om die weg te werken zal 30 tot 35% van de te bouwen woningen één- en tweepersoons huishou dens. Daarbij moeten we voor namelijk bouwen in de huur sector". Burgemeester Houdijk pro beerde de zienswijze van de progressieven, dat 40 wonin gen voldoende zijn, te weer leggen: „Als er minder koop lustigen komen zal er onge twijfeld een verschuiving in de vraag komen. Een gemid delde van 50 woningen per jaar is voor een gemeente als Zoeterwoude^ zeer wel accepta bel". Wethouder W. Maan voegde er nog aan toe dat de woningbouwnota is gebaseerd op de situatie tot 1990. „Wij ra men nu woningen voor de jeugdigen die thans zo'n 13 tot 16 jaar oud zijn", aldus de VVD-wethouder, die na deze raadsperiode de politiek vaar wel zegt. De progressieven wensten uiteindelijk slechts hun goedkeuring aan de nota te geven onder de voorwaar den dat wordt uitgegaan van een gemiddelde van 40 wonin gen waarvan er zes voor de vrije sector en vijf voor alleen staanden worden bestemd. De oyerige fracties deelden die zlënswiize evenwel niet

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5