Gemeentelijke milieunota bepleit aoge boetes voor vervuilend gedrag Oplossing voor geluidsoverlast de Weerklank NI Inbrekers betrapt Wederom diefstal 1 Museum voor Volkenkunde Ruim 7500 geregistreerde woningzoekenden in Leiden lD LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 3 Oh, Fischei 19.25 WDR: pORSTEL VOOR NIEUWE PROEF: fés drie dagen per maand tot drie uur open 1.55 ïstern. 19.3( 3EN De cafés, die een nning hebben om op ag en zaterdag tot twee le open te zijn, krijgen de in drie nachten per 1 hun deuren open te len tot drie uur. Burge- iters C. Goekoop wil verandering van de ingstijden van de café's iroef tot 1 januari invoe- ]koop sluit met zijn voor- 5 aan bij een idee van de *missaris van politie. Er een bonnensysteem inge- ■d moeten worden om de kroegbazen te controleren. De exploitanten zouden voor twaalf uur 's nachts bij de politie tegen inlevering van een bon moeten melden, dat zij van plan zijn die dag tot drie uur open te blijven. Goekoop komt met zijn voor stel, nadat hij heeft geconsta teerd dat de proef met drie cafés die in de afgelopen maanden tot drie uur open mochten „een positief resul taat" heeft opgeleverd. Een nieuwe proef zou nodig zijn om een duidelijker beeld te krijgen en om te zien of het ook in de zomermaanden niet te veel overlast geeft. Wanneer tijdens de proef blijkt, dat er toch te veel overlast voor de omwonen den optreedt, houdt de bur gemeester de mogelijkheid om onmiddellijk een eind te maken aan het verlate slui tingsuur. Maandagavond praten de commissies voor algemene en bestuurlijke aangelegen heden en voor de politionele aangelgenheden over het voorstel. Te jeugdige automobilist aangehouden LEIDEN De politie heeft gisteravond een 15-jarige Lei- denaar aangehouden, die een ritje aan het maken was in de auto van zijn nietsvermoeden de oom. Omstreeks tien uur hielden surveillerende agenten de benedenmaatse automobi list aan op de Apothekersdijk. Zonder medeweten van zijn oom was de knaap er met de auto vandoor gegaan. Het au tomobiel verkeerde in uiterst slechte staat en was rijp voor de sloop. De eigenaar heeft af stand van zijn vierwieler ge daan. LWS gaat tocht te lijf LEIDEN De LWS (Leidse woningstichting) gaat de tocht in een aantal woningen aan onder meer de van Hoogen- dorpstraat en de Van der Duynstraat aanpakken. De ge meente heeft toestemming gegeven om 64.000 gulden uit te trekken voor isolatie. Daarnaast wil de LWS nog eens 40.000 gulden besteden aan het opheffen van klachten van een aantal bewoners over gebreken aan hun huis. De gemeente moet over deze uitgave nog een standpunt bepalen. Volgens de bewonerscommissie uit Leiden Noord is de waterover last in beide straten zo goed als verholpen. „Het gaat nog maar om zeven woningen," aldus de heer J. Vervoorn. Wet houder D. Tesselaar zei in een vergadering van de raads commissie ruimtelijke ordening gisteravond dat de gemeen te naar een oplossing voor deze zeven huizen zoekt. Die op lossing zal vermoedelijk gevonden worden in een betere drainage in de straat. De bewonerscommissie stelde dat ge meente de LWS een aanschrijving moet sturen om de LWS zo te dwingen „het achterstallig onderhoud" op te heffen. dsmagi lourn. Kollege 0^ Reli KI» ip^ngsi '"g staat voorop wan- he Ft men de milieuver- mg bij de bron, de Is, wil bestrijden. nfJamaast moet worden Damnr 23.oo-przocht in hoeverre jgeven van hoge boetes milieuvervuilend ge- Artg positieve effecten' Tv-ft- Dit zijn twee con- A~Jie uit de gemeentelij- !5 Tél4nilieunota die gisteren utgebracht. Gj milieuproblematiek wordt lorzaakt door menselijk pelen", is het uitgangspunt [de milieunota. Vandaar de llusie dat het probleem het bestreden kan worden de mensen te wijzen op Togrievolgen van hun gedrag, eutertfieueducatie zou een vast 30 9 van het onderwijs moeten ^"gópken, burgers en bedrij ven zouden regelmatiger moe ten worden voorgelicht", vin den de samenstellers van het rapport. Voorlichting 23 Si Praktisch probleem van het voeren van een milieubeleid is dat de kennis over de invloed van verschillende vormen van verontreiniging te beperkt is. De wetenschap is nog niet zo ver gevorderd dat verant woorde 'vervuilingsnormen' kunnen worden vastgesteld. Daarentegen kan verwacht worden dat waneer deze nor men er wel zouden zijn, ver vuiling tot aan die norm als gerechtvaardigd wordt gezien. Belangrijk onderdeel van het milieubeleid zoals dat tot op heden werd gevoerd is dat voor activiteiten die als hin derlijk kunnen worden be schouwd een hinderwetver gunning moet worden afgege ven. In het milieurapport wordt gepleit voor betere con trole op de instellingen met een hinderwetvergunning. „Er moet bij overtredingen niet di rect beboet worden maar sa men met het bedrijf naar een oplossing worden gezocht", al dus het rapport. De gemeente moet de hinderwet ook strikt toepassen, vinden de samen stellers. „Eerst moet de ver gunning verstrekt worden, dan mag er pas gebouwd wor den". Zij pleiten voor een goe de voorlichtingscampange voor de Leidse bedrijven. Dioxines Luchtverontreiniging door verkeer kan worden tegen gaan door het verkeer zoveel te laten doorstromen, bijvoor beeld door het creëren van zo genaamde 'groene golven'. Daarnaast dient het gebruik van fiets en openbaar vervoer bevorderd te worden. Lucht verontreiniging wordt ook veroorzaakt door tal van be drijfjes die gassen uitstoten. Wat er precies in de lucht komt en wie daar verantwoor delijk voor is, is nauwelijks be kend. „Al die kleine veron- treinigers moeten in kaart worden gebracht", zo wordt voorgesteld. In het rapport wordt erkend dat ook de riool- zuivering bijdraagt aan de Leidse luchtverontreiniging. Verwacht wordt echter dat met uitbreiding van de instal laties in Leiden-Noord de stankoverlast medio '85 zal zijn verholpen. De vrij beperk te verontreiniging van de uni versiteitslaboratoria (Leeu wenhoek) kan worden bestre den door interne voorzienin gen te treffen. Daar is reeds een onderzoek naar gaande. De vuilverbranding levert nauwelijk luchtverontreini ging op, staat in het rapport. Wel is bij een onlangs gehou den onderzoek gebleken dat de uitgestoten gassen uiterst giftige dioxines bevatten doch vooralsnog hoeven daar geen maatregelen tegen te worden genomen. Wel moet er meer onderzoek naar worden ver richt. Tegen kleinschalige luchtvervuiling van particulie ren en bedrijfjes die afval ver branden, moet strenger wor den opetreden. Bovendien dient er een verbod van roken in openbare ruimtes te worden vastgesteld. Concluderend wordt gesteld dat de luchtver ontreiniging in Leiden geen directe lichamelijke schade op levert voor de inwoners. Roomburg De kwaliteit van het water in de Leidse regio is over het al gemeen vrij redelijk. Slechts daar waar de rioolzuivering loost op de Haarlemmertrek vaart is de situatie ernstig. Ook dit zal zijn opgelost wan neer de uitbreiding van de zui vering gereed is. Bedrijfjes in de regio moeten gewezen wor den op schonere vormen van produktieprocessen. Geringere verontreiniging van het water treedt op wanneer particulie ren afvalstoffen door de goot steen lozen. De gemeente zou depots moeten oprichten waar particulieren hun afvalstoffen kwijt kunnen. Er komt een onderzoek naar de omvang van deze particuliere veront reiniging. Het storten van af val in het water moet streng worden bestraft. Onderzoeken naar mogelijke vervuiling bij de vuilstort in Roomburg hebben tot op he den niets alarmerends opgele verd. Verder onderzoek wordt noodzakelijk geacht omdat nog niet bekend is wat de gevolgen zijn van incidentele stortingen van Sikkens en Fasson op de vuilstort. Er is geen reden om aan te nemen dat er in Leiden vervuilde terreinen aanwezig zijn, stelt het rapport. efstal uit tlOn itlos, ,.10 Ji)EN Twee geldkistjes ikwiniTaar'n 2-400 gulden zijn in lacht van woensdag op lerdag gestolen vanuit het n Lammenschans. De in- ;ers kwamen binnen iorceren van een ruit. Ver lens werd een kluis open- CuHu-oken. '9. de selfilrt ïrdwenen Reisjes Parijs vonden UJS/LEIDEN Een 15- Toertfxi Leids meisje en haar ïoude vriendinnetje uit stgeest, die vanaf zondag list waren, zijn gevonden en kraakpand te Parijs. ouders van de meisjes ga- hun kroost bij de politie vermist op. Vervolgens 1 een telex-bericht verzon- waarin opsporing van de ;s werd verzocht. Min of bij toeval werden de da- in Parijs ontdekt. Zij 'jnden in een kraakpand, een wandeling vergisten zij in hun woning en wilden ander pand binnengaan. J; wonenden, die meenden inbrekers van doen te n, alarmeerden daarop jolitie, die de meisjes aan- d. Direct al rook de Parijse •c mandad lont, omdat een de meisje geen paspoort >s zich had. De opgespoorde jes worden in Parijs door ouders opgehaald. .05 0 ""3.00 K) Vo be] Glijbaan in zwembad De Zijl Om de Leidse jeugd in de krokusvakantie een extraatje te bezorgen hebben de badmeesters van het zwembad de Zijl de handen uit de mouwen gestoken en een glijbaan gebouwd. Tijdens de zweminstuif van gistermiddag kon er gebruik van gemaakt worden. Als de glijbaan een succes is, wordt hij in de paasvakantie weer opgebouwd. De glijbaan is geen professionele ijzeren installatie, maar enige improvisatie heeft toch een bouwwerk opgeleverd van zo'n vijf meter hoog. „Als het maar werkt dan zijn we tevreden," aldus de glijbaanbouwers. De zwemin- stuiven die deze schoolvakantie in het zwembad werden gehouden, zijn een groot succes ge worden. LEIDEN Wethouder D. Tesselaar gaat met het be stuur van de de school voor onderwijs aan slechthoren de en moeilijk sprekende kinderen „De Weerklank" aan de Robijnstraat praten over de geluidsoverlast, die het bestuur van de school vreest van de bouw van wo ningen aan de Diamantstraat/Robijnstraat. De school heeft een aantal voorwaarden gesteld. Het bestuur van de school heeft een bezwaarschrift ingediend tegen de bouw van de woningen. Het bestuur van de school is bang dat het onderwijs gehinderd zal worden door (de bouw van) de woningen. Met name omdat de kinderen door hun ge hoorapparaten veel hinder hebben van harde geluiden. Het be stuur heeft het bezwaarschrift ingetrokken maar stelt wel als voorwaarde dat er alleen tijdens de vakantie geheid wordt. Ver der wordt een geluidsscherm verwacht en wil de school dat er dubbele beglazing wordt aangebracht als na de bouw van de huizen mocht blijken dat er toch veel geluidsoverlast is. De school wil met de gemeente een voortdurend overleg tijdens de bouw. De wethouder was „blij met deze veranderde opstelling" van de school. De raadscommissie ruimtelijke ordening verwierp in haar ver gadering van gisteravond de andere bezwaarschriften die tegen het bouwplan waren ingediend. Wijkbewoners zijn bang dat het woonklimaat in het Morskwartier geschaad zal worden. Ver wacht wordt onder meer een toename van het verkeer. LEIDEN Een 16-jarige en een 17-jatige Leidenaar zijn gis teren op heterdaad betrapt, toen zij poogden in te breken in het benzinestation Huisman aan de Willem de Zwijgerlaan. Nog voordat de knapen binnen waren, werden zij door sur veillerende agenten in de kraag gevat. Will Sorel Will Sorel exposeert van 1 maart tot en met 4 april in petit-restaurant 'Lotus' aan de Breestraat 3a. De ten toonstelling wordt muzikaal geopend door de percus sionist Neppie Noya. Deze musicus is een vermaard be geleider van onder anderen Catharina Valente, Astrud Gilberto en Stan Getz. Als studiomusicus geniet hij be kendheid op platen van onder meer Massada. Will So rel exposeert in 'Lotus' krijttekeningen in pastel en was. Kinderportretten, Holandse molens en Leidse stadsplekjes zijn de onderwerpen, die hij meestal kiest. In zijn schilderijen tracht hij het midden te hou den tussen het impressionisme en het expressionisme. Sorel prefereert het suggereren boven de exacte weer gave van inhoud en vorm. Hulpverlening Bij het bureau voor maatschappelijk werk Leiden zijn sinds kort twee maatschappelijk werkers voor Turken en Marokkanen gestationeerd. De twee hulpverleners houden twee dagen per week spreekuur in Leiden en twee dagen in Alphen. Het project duurt twee jaar en in die periode zal getracht worden de Turken en Marrokanen bekend te ma ken met het maatschappelijk werk. Inlichtingen zijn ver krijgbaar bij het Leids bureau voor maatschappelijk werk, tel 142144. Huisvrouwen De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft de volgende activi teiten op het programma voor de maand maart staan: op dinsdag 2 maart een gourmetavond in het vereni gingsgebouw 't Want aan het Noordeinde 2a. Donder dag 4 en woensdag 24 maart een excursie naar drukke rij Brill nv. Op vrijdag 5 maart maakt men een dagex cursie naar de NCR V-studio in Hilversum. Donderdag 11 maart om twee uur is er een middagbijeenkomst in het Gemeentecentrum in Oegstgeest met Polygoon en donderdag 25 maart om tien uur wordt een ochtend bijeenkomst gehouden met een inleiding door mevr. A. van Aken over co-emancipatie. Voor inlichtingen: tel. 121777 en 215903. Discussie lokale omroep In het Parlement aan de Nieuwe Rijn wordt dinsdag 2 maart door de afdeling Rijn- en Bollenstreek van de VARA een discussieavond gehouden over de lokale om roep. De discussie maakt deel uit van de jaarvergadering van de afdeling en begint om negen uur. Deelnemers zijn onder meer Joop Daalmeijer, mederwerker van het pro gramma Achter het Nieuws en Aad Kosto, Tweede Kamer lid voor de PvdA. The Lord's Folks The Lord's Folks zingen morgenavond in de Herensin gelkerk. Het thema van de dienst is: Nu nog vasten en celebrant is pater De Ridder. De viering begint om ze ven uur. Lezing Het Theosofisch Genootschap houdt dinsdag 2 maart een voordracht met als titel „Inwijding in de Mysteriën". De lezing wordt gehouden in de Vikingzaal van Hotel Miner va aan de Vrouwensteeg 11. De lezing begint om acht uur en is vrij toegankelijk. Popconcerten Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat heeft vanavond en morgenavond weer popgroepen op be zoek. Vanavond treedt „Schlaflose Nachte" op. Deze groep speelde vorig jaar onder de naam „Suspect" in het LVC. De groep bestaat uit Bemie van Braun (gi taar, percussie), Gila Moussou (bas, zang) en Peter Prima (drums, percussie). Het concert begint om ne gen uur. De toegangsprijs is vijf gulden vijftig en vier gulden voor leden van het LVC. Morgen komt de Lon dense punkband „Zounds" naar het LVC. In het voor programma treedt de Leidse band „Short Circuit" op. Muziekcursus De LOI (Leidse Onderwijs Instellingen) heeft een muziek cursus op het programma staan. De cursus besteedt aan dacht aan het notenschrift en aan de verschillende muzi kale stromingen en stijlen. De cursus bestaat uit veertig lessen. Voor meer informatie LOI, antwoordnummer 1, te lefoonnummer 899255. KNIL Het hotel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg is morgen de plaats van samenkomst voor ex-KNIL mili tairen en ex-geïntemeerden. Gepraat wordt over de eenmalige uitkering en de stappen die gedaan moeten worden om die te krijgen. De bijeenkomst begint om drie uur en wordt georganiseerd door de Open Werk groep 42-45. Inlichtingen bij de heer Loth, telefoon nummer 05700-27515 of bij de heer Paulus, telefoon nummer elDEN Twee Japanse kunstvoorwerpen zijn waar- ""Tilijk gisteren gestolen uit het Rijksmuseum voor ênkunde. Het is de tweede maal in betrekkelijk te tijd, dat kunstvoorwerpen vanuit het museum den gestolen. Japans zwaard in een schede, die via een ketting aan pop waren bevestigd, zijn door de dief losgeknipt. Te- werd een zogenaamde netsuke (gordelknoop) van de getrokken. Vorige maand werd ook al een zwaard, als- Ie een beeldje uit het museum ontvreemd. Volgens H. der Straaten (hoofd interne en externe betrekkingen het museum) bezint men zich momenteel op te nemen itregelen. „Als we de kunst naar de mensen toe willen lÉngen door de voorwerpen 'tastbaar' op te stellen, is helaas (ike van enig risico. Een zekere remedie zou zijn om alles ter vele sloten en grendels te verstoppen. Toch is dat niet bedoeling, hoewel een gewaarschuwd mens voor drie aldus Van der Straaten. Klein stukje asfalt meer in Breestraat LEIDEN Om de trillingen in het pand Breestraat 90 op te heffen zal de steenbestra ting in de Breestraat een stukje ingekort worden. Al leen ter hoogte van het pand dat het meest te lijden heeft van de trillingen wordt een laag asfalt neergelegd. De trillingen worden veroor zaakt door de overgang van stenen in asfalt. Deze oplos sing van de problemen is het goedkoopste. Het college heeft ook voor deze oplossing gekozen, omdat de gemeen teraad in een motie heeft be id dat er voor het stad huis geen asfalt maar stenen moeten liggen. Het handha ven van de steenbestrating betekent wel dat de proble men naar een ander, welis waar gemeentelijk, pand worden verplaatst. EIND 1980: LEIDEN Ruim een jaar geleden stonden er in de ge meente Leiden meer dan 7500 mensen als woningzoe kende geregistreerd. 5000 stonden bij de gemeente in geschreven, de overigen bij de stichtingen huisvesting werkende jongeren en studenten. Bijna 90% van de ingeschreven behoort tot de catagorie één en twee persoonshuishoudens. Van de bijna 5000 bij de gemeente ingeschreven woningzoekenden viel 28% in de categorie door stromers terwijl 65% tot de starters op de woningmarkt behoren, mensen die voor het eerst zelfstandig gaan wonen. 5% behoorde tot de catagorie buitenlandse werknemers. In vijf jaar is het be stand woningzoekenden bijna verdubbeld, van 2564 in '75 tot bij na 5000 in 80. Tussen '76 en '80 kwam 90% van de toename voor rekening van startende één en tweepersoonshuishoudens. Het één en ander staat in rapport dat het bureau statistiek met het RIGO-instituut heeft uitgebracht. Barry Hughes opent tentoonstelling Barry Hughes heeft gistera- werk van Ad van den Brink. In vond een tentoonstelling in het de getoonde werken komt het hotel Holiday Inn aan de Haag- thema mens-maatschappij dui- se Schouwweg 10 geopend. De delijk naar voren. Het gaat zo- schilderrien-tentoonstelllng wel over de betrokkenheid bij het individu als om mlnderhe- tot 24 maart dagelijks van ze ven uur 's morgens tot tien uur 's avonds te zien. Op de foto van links naar rechts: mevrouw Van der Brink, Barry Hughes,- Ad van der Brink en Elles Ber- geeft een overzicht van het den. De tentoonstelling is nog ger.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3