Breuk tussen CN Ven FNV over ziektegeldkwestie ieagan belooft \Iidden-Amerika )00 miljoen hulp PvdA ziet af van verhoging staatsaandeel Slochteren-gas Commissarissen voor verstrekking van heroïne Onderzoek naar spoed opnamen in ziekenhuizen an der Louw iet af van erkplicht oor jongeren Donderdag 25 februari 1982,72e jaargang no. 22203 TV-TIPS In „Brandpunt" vanavond de huisvesting van de in de west- landse tuinbouw werkzame gastarbeiders op Ned. II om 21.20 uur. In deze uitzending ook reacties op de toespraak van Reagan. Om 20.27 uur nieuwe serie „Lou Grant". Op Ned. II om 19.25 uur film „Als de noorderwind giert". HET WEER Droog weer met plaatselijk mist en ook af en toe zon. Mi nimumtemperatuur ongeveer 3 graden. Zwakke zuidoostelij ke wind. Zon op: 07.33, onder 18.13. Schev. hoog water 4.36 en 16.52, laag water 0.18 en 12.58. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Iedere avond: pizza's, muziek en wijnen bij: PIZZERIA PINOCCHIO Pizza's uit een echte houtoven UNIEK IN LEIDEN Ook uit onze keuken tournedos, tong. kalfsvlees Iedere avond speelt vóór u de zanger/gitarist ENZO CONTÉ Maandag gesloten - Noordeinde 55 - Leiden Telefoon 071-149960. reserv. na 15.00 uur Parkeergelegenheid op het Rapenburg. Bouwsubsidies met kwart gestegen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal bouwsubsidies is in 1981 vergeleken met het jaar daarvoor gestegen met bijna een kwart Vorig jaar zijn er voor de bouw van woningen en wooneenheden voor een- en tweepersoonshuishoudens in totaal 123 dui zend subsidies toegezegd. In 1980 waren dat er nog net geen honderdduizend. Voor de bouw van woningwetwoningen en premiecorporatie A-woningen zijn vorig jaar ruim 53 duizend sub sidiebeschikkingen uitgegaan. De uitgifte in de premiekoopsector kwam uit op ruim 34 duizend subsidies. Het aantal uitgegeven beschikkingen voor de bouw van woningen in de vrije sector is meer dan gehalveerd: van ruim 21 duizend in 1980 naar ruim tienduizend in 1981. Van Agt „in" fiets Premier Van Agt heeft gis teren in de RAI in Amster dam een internationaal congres over fietsen geo pend. De bewindsman ont ving van de Stichting Fiets de „gouden fietsspeld". Op de RAI kroop de pre mier even „in" een over dekte fiets, de zogeheten „easy huscar", een model dat de laatste twee jaar is getest en dat nu al gretig aftrek vindt vooral bij be jaarden. De heer Van Agt onderschreef op het con gres zowel de economi sche als de sportieve bete kenis van de Nederlandse tweewieler. Brood maandag drie cent duurder DEN HAAG Het brood wordt vanaf aanstaande maandag drie cent duur der. De Nederlandse Bak kerijstichting heeft deze prijsverhoging gisteren aangekondigd. De stich ting verwacht dat het bróód, in verband met ge stegen kosten, de komende maanden nog duurder zal worden. Ruim een maand geleden is de prijs van brood al met vier cent ver hoogd. Volgens de bakkers is de minimumprijs van 1,74 gulden nog aan de lage kant CDA, PVDA EN D'66 IN MOTIE: „LEEMTEN" IN AFSPRAKEN DICHTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA heeft zich, ondanks het ge sputter van woordvoerder Arie van der Hek, in begin sel al neergelegd bij de manier, waarop minister Ter- louw (economische zaken) de zaak van de gaswinsten van Shell en Esso meent te moeten behandelen. De so cialisten dringen nu niet verder aan op verhoging van het staatsaandeel in de winst op het Slochterenveld. Dit blijkt uit een interview van deze krant met PvdA- fractieleider Wim Meijer en uit een motie, die de drie regeringspartijen vanochtend in de Tweede Kamer hebben ingediend. In die motie wordt van het kabinet gevraagd te gaan heronder handelen over het „herenakkoord", dat de vorige minister van economische zaken. Van Aardenne, met de beide oliemaatschap pijen heeft gesloten. De heronderhandelingen moeten bewerk stelligen dat de „leemten" die de regering in de afspraak heeft geconstateerd, zijn gedicht voor medio dit jaar. Gelukt dat niet, dan zouden de gaswinsten van Shell en Esso alsnog afgeroomd moeten worden. De nu geconstateerde „leemten" zijn: het niet meerekenenen van investeringspremies die worden gegeven op de investeringen; kosten van reasearch; renten op nog niet aan de staat afgedragen gasopbrengsten; welk gedeelte van de investeringen is extra?; controle op de investeringen door de overheid; beleggingen en deelnemingen; hoe kunnen de investeringen ten goede komen aan de Neder landse industrie en energievoorziening; investeringen in het buitenland. Volgens PvdA-fractieleider Meijer is het „herenakkoord" van de vorige minister van economische zaken, Van Aardenne, zo vaag dat het op velerlei manier kan worden uitgelegd. „Verder discussie daarover leidt alleen maar tot een heilloze spraakver warring". In die situatie is het naar de mening van Meijer inder daad het beste dat Terlouw probeert de afspraken met de beide oliemaatschappijen aan te scherpen. Daar moet de minister dan wel een paar maanden de tijd voor gegund worden, aldus Meijer. Bij de PvdA denkt men aan een rapportage in mei. De socialisten wensen wel vast te houden aan de afspraak in het regeerakkoord dat het in principe wenselijk en redelijk is het staatsaandeel in „Slochteren" te verhogen. „Maar daarnaast in dit concrete geval gaat het ons er ook om dat de aardgasmiljar den van Shell en Esso maximaal ten goede komen aan de Ne derlandse economie, ook in 1982", aldus Meijer in het vraagge sprek met onze krant. De PvdA-fractie heeft zich daarmee ge schaard aan de zijde van die van D'66, die via heronderhande lingen de investeringen van Shell en Esso met zo'n 4 miljard gulden wil verhogen (tot ongeveer 19 miljard). Dichten van de „leemten" in het „herenakkoord" zou dit bedrag kunnen ople veren, menen PvdA en D'66. Het CDA vindt het niet verstandig zich op een bepaald bedrag vast te leggen. Pagina 7: .Zolang ik naar Lubbers luister en hij naar mij, komen we er best uit" gestegen Nederlanders tussen 1970 en 1980 46 procent méér sigaret- gerookt dan in het decen- ervoor. Dit blijkt uit een iport van de Europese Com- ssie. In 1980 zijn per hoofd i de bevolking 2.140 sigaret- gerookt. In Engeland rookt n het meest. Daar wordt stijging genoteerd van bij vijftig procent. Voor de rige lidstaten gelden de gende percentages: Grie- ïland 40,1, Italië 28,6, nkrijk 18,7, Denemarken West-Duitsland 4,4 en Ier- Man springt bij verhoor uit raam UTRECHT Een 21-jarige Utrech- ter heeft gistermiddag een scheen been gebroken toen hij tijdens een verhoor op het hoofdbureau van po litie uit het raam sprong. De man be vond zich op de eerste verdieping. Verdachte werd 's morgens door de politie aangehouden, nadat hij tot twee maal toe een verkoper van een radiowinkel met een schroeve- draaier had bedreigd. Beide keren had hij geprobeerd een radiotoestel te stelen, dat met een ketting aan de muur vastzat. De arrestant heeft vol gens de politie na zijn wanhoops- sprong zijn excuses gemaakt. Hij is opgenomen in het Academisch Zie kenhuis in Utrecht. U5HINGTON In een Spraak tot de Organisa- van Amerikaanse Sta- heeft de Amerikaanse sident Reagan gisteren ontwikkelingsplan ge- senteerd voor Midden- lerika en het Carïbisch >ied. De voorstellen de Amerikaanse pre- ent hebben in Latijns- ïerika naast lovende icties ook kritiek logst. shington wil dit jaar een Irag van 900 miljoen gulden I economische hulp be- ikbaar stellen. Daarnaast ft hij 150 miljoen gulden militaire bijstand. De inen zijn, zo verklaarde »ident Reagan, bedoeld om betrokken gebied er eco- nisch bovenop te helpen, [elijk dienen zij de econo- che en veiligheidsbelangen, de Vernigde Staten rond de Golf van Mexico veilig te stellen. Een belangrijk punt daarbij is het tegengaan van de Russische, Cubaanse en Ni caraguaanse invloed. Woordvoerders van landen die onder het Amerikaanse hulp programma vallen, zoals El Salvador, Guatemala, Jamaica en Honduras, waren eenslui dend in hun lof voor de plan nen. Andere Latijnsameri- kaanse landen reageerden echter minder enthousiast, omdat de president in zijn toe spraak voorbijging aan de so ciale, politieke en economische onrechtvaardigheid die in tal van Middenamerikaanse lan den aan de basis van de poli tieke onrust ligt. „GENADEKLAP VOOR HANDEL" DEN HAAG De hoofd commissarissen van politie van Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, J. Fal- ken, A. Vermeij en dr C. Peijster, zijn onder bepaal de voorwaarden voorstan der van het gratis ver strekken van heroïne aan geregistreerde verslaaf den. Falken gelooft dat de heroïne handel met vrije verstrekking DEN HAAG Er komt een onderzoek naar de manier waarop acute pa tiënten worden verwezen naar ziekenhuizen. Doel van het overleg is uit te sluiten dat acute patiënten ten onrechte niet worden opgenomen. Onlangs is ini zwaar zieke kind opgeno- Den Haag een Zoeter- men te krijgen, meerse baby overleden. De vader probeerde bij zowel huisarts als zieken huis vergeefs om zijn, Minister Gardeniers (Volksge zondheid) heeft met de ge neeskundige inspectie van de volksgezondheid in Zuid-Hol land, de ziekenfondsen, zie- van acute patiënten. Dit ant- kenhuizen en de Haagsche woordt zij op schriftelijke vra- Huisartsen Vereniging afge- gen van de VVD-kamerleden sproken dat zij op de hoogte Dees en Ginjaar-Maas. De mi- wordt gesteld van de uitkomst, nister wijt de Haagse zieken- van het overleg over verbete- huis-affaire aan menselijke ring van ziekenhuisopname fouten. de genadeklap kan worden toegebracht, maar dan moeten drugverslaafden zich wel laten registreren. Scheidend com missaris Peijster uit Den Haag vindt het vooral een medische kwestie. Hij stelt voorop dat de artsen gewetensvol moeten handelen en het belang van de gebruikers steeds in het oog zullen houden. Peijster gelooft niet dat de heroïnehandel al leen met juridische maatrege len kan worden teruggedron gen. De drie hoofdcommissa rissen voelen allen voor een wat minder orthodoxe aanpak van de grote heroïnebazen. Uitbreiding van de opiumwet door middel van een zoge naamd „samenspanningsarti- kel" zou een mogelijke oplos sing kunnen bieden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 uur en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG - De Industriebond CNV stelt zich niet langer bij voorbaat op het standpunt, dat de werknemers in het geheel niet zouden moeten inleve ren bij een regeling van de kwestie van het ziektegeld. FNV-voorzitter Wim Kok heeft daaruit de conclusie getrokken, dat er sprake is van een breuk in het werknemerskamp. „Als aantoonbaar is dat bij het uiteindelijke regeringsvoorstel voor een wijziging van de ziektegeldregeling de lasten voor de werkge vers daardoor dermate zouden stijgen dat het niet op te brengen is, dan zijn wij bereid die kwestie in een constructief overleg te be trekken", aldus hoofdbestuurder Zonneveld van de Industriebond CNV vanmorgen in een vraaggesprek met de NCRV. Hij beaam de dat hiermee een breuk is geslagen in het tot dusverre eensgezinde standpunt van de werknemers. „Bij de onderhandelingen moeten we samen komen tot een oplossing. En die oplossing gaat bij ons in eerste instantie in de richting van een herstel van de werkgelegenheid. Als dat zou betekenen dat er daarvoor iets an ders moet gebeuren dan óns tot nu toe voor ogen stond, dan sluiten we niet uit dat de zaak bespreekbaar wordt", aldus Zonneveld. Hij beaamde dat de kans erg groot is, dat wat het CNV betreft de eis om het ziektegeld voor honderd procent te handhaven niet ge handhaafd zal worden en de werknemers in de grootmetaal wat zullen moeten inleveren. door de FN V-bond „Druk en Papier" voor 3 maart aangekondigde acties tegen de ziekte wetplannen. De CNV-bond stelt, dat wan neer de exacte beleidsvoornemens van het kabinet bekdn zijn, over de eventuele gevol gen moet worden gesproken. „Zolang er geen duidelijkheid bestaat over deze voorne mens en daardoor een zinvolle bespreking met de werkgevers niet mogelijk is, kan er geen sprake zijn van acties", aldus de bond. De grafische bond CNV heeft gisteravond Pagina 9: Kok: Maart wordt „hete een verklaring uitgegeven waarin gezegd maand", wordt, dat het CNV niet zal meedoen aan de (Van onze parlementaire redactie) HAAG CRM-minister Van der w ziet af van het plan om jeugdige klozen te verplichten werkzaamhe- te verrichten voor de gemeenschap, jongeren hoeven nu ook niet bang r te zijn hun uitkering te verliezen. het binnenkort te presenteren „gemeen- lapstakenplan" zullen geen sancties worden [enomen. Die taken zullen op basis van vrij- ligheid worden aangeboden, zo liet de be- ïdsman vanochtend voor de radio weten, n der Louw benadrukte dat zijn plan niet' et worden gezien als een echt banenplan, it is een zaak van de langere termijn en daar rdt op het ministerie van sociale zaken aan verkt. Dit plan moet men echt zien als een ndoplossing. Met het gemeenschapstakenplan ik proberen de jeugdwerkloosheid met I.OOO banen te verzachten", aldus Van der uw. Bill van Dijk: songfestivalwinnaar. En dan kun je deze beloning verwachten. Bill van Dijk wint glansrijk Songfestival DEN HAAG Zanger- acteur Bill van Dijk won gisteravond in het Sche- veningse Circustheater met 65 punten glansrijk het Nationale Songfesti val. Een blije Bill, die de drie nummers visueel aantrekkelijk op het podi um zette, gaat 24 april in Harrogate Nederland ver tegenwoordigen met het door üselore Gerritsen en Dick Bakker geschre ven „Jij en Ik". „Ik ben nog niet helemaal tevre den over de aankleding van het nummer", laat hij elders in deze krant we ten. „Daar ga ik nog ver der aan werken". Het publiek was het niet helemaal eens met de keuze van de deskundige jury, waarin onder ande ren Anita Meyer, Ivo Nie- he, Skip Voogd en Ben Cramer zaten. Ze had lie ver gezien dat het com merciële „Fantasie Ei-- land" op de eerste plaats was geëindigd. Tijdens de finale werd zangeres Bonnie St. Clai re tweede met 30 punten en de groep The Millio naires derde met 25 pun ten. Foto: Milan Konvalinka

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1