^eiderdorpse PvdA verdeeld Wer kandidatenlijst tw. :gio ETHOUDERSZETEL MOGELIJK NAAR D'66 Koni jn verbranding sluit carnavalsfeest af REGI0U0UR1NAAL Noordwijkse kermis gaat naar Bollenbad LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 1 adslid De Vries neemt cheid van Marine 4. Leid drijf spit |o: gantisij,, 'eilingr HAAG/KATWIJK Het raadslid M.A. de Vries (Vrije zal de komende maanden een groot deel van zijn tijd kun- besteden aan de gemeenteraadsverkiezingen. Na een 33-ja- ienstverband nam hij gisteren afscheid van de Koninklijke ne, zodat de luitenant ter zee (VK) der tweede klasse oudste rie, kan gaan genieten van een welverdiend pensioen, is een receptie in het Defensie Informatiecentrum in Den namen tal van hoge officieren, waaronder de bevelhebber eestrijdkrachten vice-admiraal H. L. van Beek, direkteur >neel schout-bij-nacht R. H. Post en generaal-majoor der niers b.d. A. C. Lamers, afscheid van de heer De Vries, ifficier van vakdiensten was de heer De Vries werkzaam bij larinevoorlichtingsdienst. Hij was van 1974 tot 1978 redak- ran Alle Hens/Marinenieuws en hoofd van de afdeling ten- tellingen terwijl hij de laatste vier jaar werkte bij de dienst .isievoorlichting als marinevertegenwoordiger afdeling ten- 11 [tellingen. PSP en Progressief Katwijk mogen niet praten met Vrolijk KATWIJK De PSP afdeling Katwijk en Progressief Katwijk hebben van B en W geen toestemming gekregen om tijdens het werkbezoek van de commissaris van de koningin met de heer Vrolijk van gedachten te wisselen. B en W zijn van mening dat de PSP en PK geen deel uitmaken van het gemeentebestuur en dus geen recht hebben op een onderhoud met de commissaris. De twee socialistische partijen zullen nu proberen om recht streeks kontakt op te nemen met de heer Vrolijk. De PSP en PK zijn van mening dat de heer Vrolijk tijdens zijn werkbezoek morgen een onvolledig beeld van Katwijk krijgt voorgeschoteld. Men denkt dat het gemeentebestuur alleen de positieve kanten van de badplaats zal belichten, waardoor er geen zicht komt op de problemen waarmee Katwijk momenteel te kampen heeft. De PSP en PK hadden met de heer Vrolijk willen spreken over het ontbreken van een milieubeleid, het niet op gang komen van woningbouw/flatsplitsing voor 1- en 2-persoonshuishou- dens, het jeugdbeleid en het welzijnsprogramma „waarin van nieuw beleid geen sprake is". Noordwijk krijgt nieuw brandweernummer NOORDWIJK Vanaf 5 april heeft de Noordwijkse brand weer een nieuw nummer voor brand-alarmeringen. Het num mer 12121 van de politie moet daarvoor dan worden gedraaid. Dit nummer is direct verbonden met de regionale alarmcentrale in Leiden. Dat nummer vervalt dus voor de Noordwijkse politie. Die krijgt in de plaats daarvan er het nummer 17303 bij. Dit heeft te maken met de overschakeling van meldingen bij de gemeentelijke brandweer naar de onlangs geopende brandweer kazerne aan de Gooimeerlaan in Leiden, die als regionale alarmcentrale gaat werken. Dit als gevolg van een eis van het ministerie van binnenlandse zaken. Het nummer 17303, dat de politie krijgt, was oorspronkelijk voor brandmeldingen door de PTT beschikbaar gesteld, maar het is door de cijfers minder ge schikt als alarmnummer. Vandaar de ruil met een van de poli- tienummers. De bevolking zal een en ander duidelijk te weten komen via een voorlichtingscampagne van de gemeente. DERDORP De ge- interaadsverkiezingen op 2 juni aanstaande en worden gehouden pen ook in Leiderdorp is hun schaduwen ruit. In de verschillen- politieke partijen rdt hard naar deze da- toegewerkt. Men laat lies aan gelegen liggen de kiezer een zo goed ;elijk beeld te geven men op het stuk van gemeentelijke beleid r ogen heeft. De uit- van de verkiezingen mmers bepalend voor mate waarin de ko lde vier jaar invloed de plaatselijke gang zaken kan worden 'eoefend. Toch heeft het lot niet altijd in hand. Landelijke itieke invloeden zijn debepalend voor de comst van de gemeen- ladsverkiezingen. Met ne de Partij van de Ar- d heeft het in dit op- ït slecht getroffen, is gedwongen de ver ingscampagne in te onder de minder ttige omstandigheden een wel zeer ongun- politiek klimaat. is overdreven om te stel- dat de socialistische partij een gehavende en gebutste in druk zou maken zoals voor man Joop den Uijl wil doen geloven. Voor de Leiderdorpse afdeling van de PvdA is dat allerminst het geval. Deze af deling heeft genoeg actieve le den, die zich voor de verwe zenlijking van hun politieke idealen willen inzetten. Niette min is men realist genoeg om te beseffen, dat de afnemende gunst van de kiezer die de PvdA ten deel valt zijn weers lag op de gemeenteraadsver kiezingen zal hebben. Pessi mistische rekenaars houden een halvering van het aantal raadszetels (van vier naar twee) niet voor onmogelijk. Een aantal van drie raadsze tels wordt echter doorgaans meer als een haalbare kaart gezien. Hoe het ook zij, indien deze sombere voorspellingen mochten uitkomen dan zou dat niet minder dan een ramp voor de de PvdA in Leider dorp betekenen. Vooral als men bedenkt, dat er dit jaar voor het eerst 19 raadszetels te verdelen zijn. (Twee meer dan voorheen in verband met het halen van de 20.000 inwoners in Leiderdorp). Lobby De verkiezingsnederlaag zoals deze zich in de opiniepeilingen begint af te tekenen heeft de PvdA irr Leiderdorp niet on beroerd gelaten. De onrust is binnen de gelederen geslopen. Zo is er een enorfrie „lobby" aan de gang over de bezetting van het in theorie geslonken aantal verkiesbare plaatsen. Wethouder J. Bezemer. De concept-kandidatenlijst is niet door iedereen binnen de afdeling met evenveel instem ming ontvangen. De hoge klassering van met name Riekje Nijs-Kühler (2e plaats), bekend als voorzitter van de actiegroep „geluidshinder rijksweg A4", heeft het onge noegen opgewekt van de „rooie vrouwen". Deze club had liever gezien dat haar ei gen kandidaat Mieke Holier- hoek op deze plaats had ge staan. Het laatste woord schijnt hierover nog niet ge zegd te zijn. Naar verluidt is verder oud-afdelingssecretaris Victor Molkenboer niet erg in genomen met de hem toebe deelde vierde plaats. Het liefst zou hij stuivertje wisselen met de als derde geplaatste Aad Wesseling die sinds kort raads lid is. Opmerkelijk is ook dat de huidige fractievoorzitter voor de PvdA in de raad, Ton de Water niet op de voorlopige kandidatenlijst voorkomt. Het raadslid George Hewitt is met oen tiende plaats voorlopig op oen zijspoor gezet. Stoelendans pe politieke gevolgen van een verkiezingsnederlaag voor de PvdA in Leiderdorp laten zich op dit moment moeilijk in schatten. Het zal echter duide lijk zijn dat een geminiseerde fractie minder in de politieke melk te brokkelen heeft en misschien zelfs gedwongen zal zijn af te dalen tot een niveau waarop thans de PPR functio neert. Veel zal afhangen van de verdeling van de wethou dersportefeuilles. Dit heeft al les te maken met de wijze waarop D'66 uit de verkie zingsstrijd te voorschijn zal ko men. Deze partij, die tot nu toe niet in de raad is vertegen woordigd, heeft zichzelf al rijk gerekend met vier raadszetels. Het besluit van de raad, vorig jaar bij de begrotingsbehande ling genomen, om uit bezuini gingsoverwegingen het aantal wethouders van vier naar drie terug te brengen, zou de PvdA wel eens noodlottig kunnen worden. In de stoelendans rond de drie beschikbare pos ten lijkt er voor het CDA en de VVD, die ieder op één wet houder mogen rekenen, geen vuiltje aan de lucht. De resterende wethouderszetel kan zonder meer op een pres- tigeslag tussen PvdA en D'66 uitlopen. In het politiek kleine circuit in Leiderdorp is men vooralsnog weinig onder de indruk van de bestuurlijke kwaliteiten van D'66-kandi- daat Rob Visser. De PvdA lijkt met wethouder Jaap Bezemer een belangrijke troef in han den te hebben. Deze beroep spoliticus, die veel van zijn vrije tijd aan het wethouders- schap besteedt, geniet een breed vertrouwenin de ge meenteraad. Ironisch genoeg bleek Bezemer, die het nu voor zijn partij moet gaan ma ken, destijds in 1977 in de ogen van de toenmalige raad niet goed genoeg voor zelfs maar de post van plaatsvervangend wethouder. Die eer viel te beurt aan Ton Willems, de huidige gemeentesecretaris van Leiderdorp. Bezemer is er evenwel in geslaagd in 1978 zijn rolverwisseling van om streden fractievoorzitter tot wethouder te benutten om zijn politieke imago behoorlijk op te poetsen. Dit kan de PvdA goed van pas komen wanneer het straks wellicht getalsmatig gedwongen in een minder heidspositie komt te verkeren. Gelag Teneinde uit een eventuele politieke impasse te geraken neeft de gemeenteraad altijd nog de oplossing achter de hand alsnog voor een vierde wethouder te kiezen. In dat geval moet de burger, in de vorm van een gat in de begro ting van 70.000 gulden, het ge lag betalen. De afdeling Leiderdorp van de PvdA komt volgende week twee maal bijeen. Eerst op 1 maart om het verkiezingspro gramma vast te stellen. De tweede keer op 4 maart voor de bespreking van de kandida tenlijst die door menigeen met spanning wordt tegemoetge- zien. Beide vergaderingen worden in Muzenhof gehou den en beginnen om 20.00 uur. jTote lasjvangst )rie arrestanten en 570 kilo ele Libanon-hasje met een 'aarde van 3 miljoen eeft een gezamenlijke actie an de gemeentepolitie Zoe- ;rmeer en de districtsre- herche van de rijkspolitie Den Haag opgeleverd. De ctie werd geleid door de oetermeerse hoofdinspec- eur Bosman. De arrestaties onden plaats in een jacht- aven aan de Haarlemmer- rekvaart in Oegstgeest. )rie mannen, een 38-jarige onder beroep uit Zoetermeer, en 33-jarige koopman uit eiden en een 43-jarige han- elaar uit Voorschoten, wer- aangehouden op het mo- ïent, dat zij de in plastic zak en verpakte hasj uit een ampeerauto overhevelden in e personenauto van een van e verdachten. De hasj was op erschillende plaatsen achter e bekleding van de kam peerauto verstopt. Een gedeel- e zat tussen een afscheidings- 'andje van het keukentje, ïebleken is, dat de kampeer- luto met zijn waardevolle la- ing vanuit Spanje Nederland binnengekomen. De recher- he zet nu het onderzoek oort. Het is nog niet bekend f in deze zaak meer arresta- ies zullen volgen. De zaak ivvam drie weken geleden bij en routineonderzoekje bij )eval aan het licht. Tijdens en gistermiddag speciaal oor de politie georganiseerde persconferentie deelde woord- oerder Bosman mee, dat er og niets over het onderzoek aar buiten gebracht wordt. )p de foto boven: Hoofd- ispecteur R. Bosman van Zoetermeerse politie inks) in de kampeerauto net adjudant J. van Alfen an de recherche van het listrict Den Haag. Op de sto hiernaast: Hoofdin- pecteur R. Bosman links) bij de totale hasj- angst voor de kampeer- ragen. NOORDWIJKERHOUT Het konijn, hét symbool van het Kaninefaatenrijk, ging gisteravond iets later dan ge pland in vlammen op. Met deze feestelijke verbranding kwam een eind aan het jubi leumjaar van de „Kanine- faaten". Tegen elven begaf de raad van elf zich onder begeleiding van de boerenblaaskapel „De Koe- tillers", de brandweer en een in hoofdzaak jeugdig publiek vanaf „De Schelft" op weg naar De Brink. In het centrum van het dorp voegde zich een reusachtig konijn bij de op tocht. Onder een vrij grote, publieke belangstelling werd het konijn op De Brink geïn stalleerd, waarna brandweer lieden voor de verandering eens een vuurtje mochten aan steken. Dit gebeurde zeer des kundig en luid knallend ging het gevaarte in vlammen op. Nog éénmaal werd onder lei ding van „De Koetillers" en de raad van elf het karnavalsre- pertoire afgewerkt. Het Noordwijkerhouts volkslied was en bleef het hoogtepunt bij het zanglustige publiek. Te gen twaalf uur vond de brand weer het welletjes en werd het nog steeds brandende konijn geblust. Het carnavalsjaar 1982 behoorde daardoor weer tot het verleden. Bijenteelt De vereniging tot bevordering van de bijenteelt houdt vrijdag 26 februari een bijeenkomst in het wijkcen trum Zijlkwartier in Leiderdorp. De bijeenkomst staat in het teken van de bestrijding van bijenziekten. Een forum geeft een inleiding. De bijeenkomst begint om kwart voor acht Picture De Rotterdamse popgroep Picture brengt 'heavy metal' voort. Dat dat niets met zware metalen te maken heeft, wordt vrijdag duidelijk als de vier heren die achter deze naam schuilgaan, optreden in de Voorschotense Lindehoe ve. 'Heavy metal' staat in dit geval voor een muzieksoort, die kan worden aangeduid als 'stevige hard-rock' of 'be ton'. Hoe dat klinkt, is te horen op de twee elpee 's die de groep reeds volspeelde. Vrijdag kunnen zij geen van die langspelers in huis hebben, maar toch nieuwsgierig zijn, daar in de Lindehoeve nader mee kennis maken. Voordat .Picture" zijn muzikale geweld over het Voorschotense pu bliek uitstort, komt de Zoeterwoudse formatie „The Hap pening" aan bod. Aanvang negen uur. Toegangsprijs 5 gul den; kaarthouders betalen 2,50 gulden. Bollentuinen Tot mooiste bollen tuin van Lisse is de voortuin van A. Gort uit de Beethovenstraat uitgeroepen. Hij kreeg daarvoor een tegoedbon voor een bollenpakket ter waarde van 50 gulden. De Koninklijke Maatschappij voor Tuin en Plantkunde heeft in het voorjaar zo'n 4.800 tuinen gekeurd en onlangs de elf winnaars be kend gemaakt. Een oorkonde en een exemplaar van het maandblad Groei en Bloei ging naar alle win naars. Behalve de heer Gort waren dat: W. van Dijk uit de Bizetstraat, H. Schuitenmaker uit het Ruijsdael- plein, A. van Berkel uit de Bachstraat, T. Kapel uit de Ruiterstraat, P. Roodenburg uit de Berkhoutlaan, S. Mielo uit de Van Matenesselaan, C. van der Klauw uit de Gasstraat, A. Tigchelaar uit de Veldhorststraat, A. Helmus uit de Nassaustraat en B. Rooyakkers uit de Chopinlaan. Fietsenkijkdag De politie van Lisse houdt zaterdag weer een fietsenkijk dag. Zoals bekend werden er in de afgelopen maanden weer vele tweewielers gestolen. Een aantal kwam ook weer bij de politie terecht, maar de eigenaren zijn nog niet bekend. Op zaterdag kan men tussen één en drie uur te recht op het politiebureau aan de Wilhelminastraat om te kijken of zijn/haar verdwenen ros daar misschien staat. Fruitbomen De onlangs in Bodegraven door de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer gehouden instructiemiddag 'on derhoud van fruitbomen' trok zo'n 80 bezoekers. We gens dat succes heeft men besloten zaterdag opnieuw een dergelijke bijeenkomst te houden. Zij die de eerste instructiemiddag gemist hebben, maar toch alles over verantwoord onderhoud van bomen willen weten, die nen daar wel wat voor te doen. De bijeenkomst wordt namelijk gehouden in Haastrecht. Het terrein waarop de demonstratie gehouden, is te vinden aan de Provin- cialeweg Oost 38-a, aan de zuidoever van de Holland- sche IJssel, ten oosten van Haastrecht in de richting Oudewater. Jongeren ui twisseling In totaal 49 scholieren uit 19 landen, die een jaar lang in Nederlandse gezinnen verblijven via AFS Interculturele Jongerenuitwisseling zullen zich donderdag en zaterdag in het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest verdiepen in de werkgelegenheid. Dit in het kader van een week waarin de jongeren zich bezighouden met de politie ke structuur van Nederland. Daarbij wordt een excursie naar het Binnenhof gemaakt, vindt er een ontmoeting met een politicus plaats en wordt een workshop over werkgele genheid gehouden. Aan de hand van vergelijkingen met de landen van oorsprong wordt bekeken hoe de scholieren, tussen 16 en 18 jaar oud, staan tegenover actuele zaken in Nederland. Morgenmiddag wordt vanaf kwart over drie een discussie over werkgelegenheid gehouden en zaterdag morgen vanaf tien uur vinden ontmoetingen met werkge vers, werknemers en werklozen plaats. NIET OPEN OP ZONDAG NOORDWIJK De zo merkermis wordt dit jaar op het parkeerterrein bij het Bollenbad gehouden. De kermis zal daar negen dagen staan, maar op één van die dagen, de zondag, gesloten zijn. Dit heeft de gemeenteraad gisteravond na een tweede discussie over het vraagstuk beslo ten. Een krappe meerderheid in de raad, gevormd door de acht aanwezige CDA-leden en het VVD-raadslid A.E. Admiraal stemden tegen de openstelling van de kermis op zondag. Wel deed deze meerderheid een concessie door acht dagen ker mis toe te staan. Over de plaats van de kermis hoefde, in tegenstelling tot vorige maand, niet zolang te worden gediscussieerd. Het aanvanke lijke voorstel van B en W om het evenement op de Koningin Wilhelminaboulevard te hand haven, werd verworpen. Het voorstel van het CDA om de kermis bij het Bollenbad te houden werd aanvaard. Alleen de PvdA stemde tegen. Bekeken zal worden hoe de kermis bij het zwembad be valt. Volgend jaar moet op ba sis van deze ervaring (overlas- tervaringen van omwonenden, verkeers- en parkeeroverlast) worden besproken of de zo merkermis daar gehandhaafd kan blijven. Overigens merkte PPR-woordvoerder W.H. Schelvis op dat de hele discus sie „het toppunt van dorps- kneuterigheid" was. „Noord- wijk op zijn smalst. De mid denstand protesteert en het CDA staat direct op de achter ste benen. Het college is rade loos, de raad is redeloos en de bevolking lacht zich wezen loos", zo kritiseerde hij de gang van zaken. Hiermee doelde hij op het feit dat één horeca-exploitant aan de bou levard heeft geprotesteerd te gen de kermis voor zijn deur en het feit dat zowel de raad als het college niet eerder in staat waren een eensluidend oordeel te vellen. Schoolstraat De gemeenteraad kon het gis teravond niet eens worden over de problematiek in de Schoolstraat. B en W hebben besloten in die straat tussen de Piet Heinstraat en de Tromp straat een parkeerverbod in te stellen. Deze 'minieme' oplos sing is uit de bus gerold na verschillende hoorzittingen en raadscommissievergaderingen over de gevaarlijke situatie in deze straat. Een aantal moge lijkheden, waaronder eenrich tingverkeer tussen de Piet Heinstraat en de De Ruyter- straat en het aanleggen van verkeersdrempels om de snel heid van auto's te verminde ren, haalde daarbij geen meer derheid. Het onderzoek naar de verschillende mogelijkhe den door de Grontmij heeft de gemeente 14.000 gulden ge kost. PvdA en PPR blijven bij de wens om eenrichtingver keer in te stellen. CDA en VVD steunden het college met het parkeerverbod. De kwestie zal binnenkort in de commis sievergadering worden her overwogen. Luxe Een ander discussiepunt lever de het terrein rond de geres taureerde Grote Kerk tegeno ver het raadhuis op. Om par keren op het terrein te voor-- komen, stelden B en W voor het kerkplein af te sluiten door eromheen hardstenen paaltjes met kettingen te plaat sen, een daad die de gemeente 10.000 gulden zou kosten. Uit eindelijk kreeg het college al leen de steun van het CDA, waardoor het voorstel werd verworpen. Volgens PPR, PvdA en VVD moeten par keerverbodsborden voldoende zijn. „Die paaltjes zijn zuivere luxe", merkte PvdA-woord- voerder L.H-J- Schaap op. Vol gens deze drie partijen moet de politie, zeker in het begin, vaak controleren en waar schuwingen uitdelen en na een paar weken gaan bekeu ren. Klein probleem hierbij is dat het binnenste deel van het plein in het bezit van de kerk voogdij is, zodat de politie daar niet mag optreden. Zonodig zal met de kerkvoorgdij worder overlegd als daarbij moeilijk heden voor het optreden van de politie ontstaan. Tot slot nog wat andere raads besluiten: De beheerder var de Grashoekhal krijgt geen vergunning om evenementen in zijn oorspronkelijk als bol lenschuur bestemde hal te houden, de raad heeft inge stemd met het voorstel om een schetsplan te maken voor de aanleg van een bedrijfsterrein tenten zuiden van de rioolwa terzuivering en ten oosten van de Achterweg en de brieven van bewoners van het Stille Zuie over het bestemmings plan van hun gebied zullen waarschijnlijk volgende maand bij de behandeling van het plan worden betrokken. Zij hebben bezwaar tegen de voorgenomen bouw van flats en de aanleg van 126 parkeer plaatsen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7