\Winfried Veerman verzamelt 78-toerenplaten uit i,gouwejaren vijftig im BENT JONG, MAAR WILTOOK WEL IETS OUDS, SOMS Aanplant moet kinderen in toom houden foorstel verplaatsing Prins Jerhardschool naar Frederiksoord Ontslagen bij Vihamij Sassenheim - lIDEN/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 FEBRUARI 1982 PAGINA S Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragén. in »i a Usof de duvel ermee la peelt, maar ik stoorde gistermiddag, voor de zo- eelste keer, weer eens rjemand aan de lunch. Al- jethans, Winfried had am- >er z'n bord netjes phoongeschraapt en een n ankzeggend kruisje ge- ,es naakt, toen ik hem op z'n ulak viel. Onder het dak, eviever gezegd; want zijn rivé optrekje, waar je, echtop staande, volop de 3]e;ans krijgt je hoofd te j toten, bevindt zich onder dèle hanebalken van het un woonhuis aan de Halkes- traat op Langeraars ,D;rondgebied. Eenvoudig g0 naar smaakvol ingerichte ijg laap- hobbykamer, met et en levende, amfibische aP n knagende, bevolking. )e soevereine leefruimte an een blonde knaap op u older. Als je hem maar liet onder druk zet. Van lan loopt ie rood aan. n leen overdreven poster- en tickergedoe aan de wanden. Iet is rustig bij niet rustige ""Winfried Veerman boven. Na E én klauterpartij, de vlizotrap ip. Interne bergbeklimming. liet bijbehorende gilletjes van .oppassen", en „kijk uit". 4aar het blijft een opgaan laar een kalmte. En als daar lenmaal muziek klinkt, ver-* Iwijnt die rust geenszins, im- ïers de klanken zijn verstild, nds ze ongeveer dertig jaar leden in het bakeliet ge- irst werden. Jo Stafford :ingt er van Allentown Jail of "'hank you for calling, Todbye. Misschien ook van y heart's in the Highlands, y heart is not here. Maar it weet Winfried niet zo ze- ier, want hij heeft minstens "^ien van die Jo Staffordpla- 00 tn. w Vinfried Veerman is fors op- [eschoten en 19, zit in de vijf- d«le van't Bonaventura in Lei- len. Volgt VWO-A. Heeft dus log een jaar voor de boeg, ninstens. Pendelt per bus; is liet zo gek om dat op de fiets 01 e doen. Wil na het eindexa- nen een jaar in Frankrijk aan wonen („prachtige taal") M en daarna iets op de Kunsta cademie doen; tekenen of zo. Ik mag, tot mijn niet geringe verbazing, noteren, dat Win fried Veerman zich niet Lan geraars voelt, „niet dorps", al woont hij er al zeventien jaar. „Ik kom steeds in Leiden; mijn leven is zowat Leids te noemen". Afgezien van het obligate „muziek draaien" (niets is zo muzikaal en universeel als de jeugd, niets bevordert zozeer goede en kwade luimen) richt de belangstelling van deze jonge Veerman zich op het bijeengaren. Wat je graag doet heet algauw hobby. Nou, in dit geval is het verzamelen van stoffelijke zaken een ge deeltelijk tijdverdrijf van Winfried. Voorzichtig, kal maan, is hij begonnen met an- dentelijk naast elkaar op een kastje. „Het begin is er, maar het gaat niet zo hard". Veel meer body heeft een an dere liefhebberij van W. Veerman gekregen: platen verzamelen. Sinds een paar jaar. Een stukje in de krant kan geen kwaad. Winfried zoekt geen persoonlijke ver heffing; eerder mee- en aan voelende personen, die zijn collectie zouden kunnen ver rijken met niet al te zeer ver grijsde exemplaren. „Ik pro beer grammofoonplaten, 78- toeren platen, uit de vijftiger jaren bij elkaar te brengen. Die muziek boeit me, ik vind het gewoon leuke muziek: Jo Stafford, Frankie Laine, Elvis Presly, al die vijftigers. Bill Hailey ook. Maar rock and roll is moeilijk te krijgen". Vertier op bakeliet. Erg breekbaar ook. Winfried heeft op het moment onge veer 125 van die „gouwe" op zolder niet van die afge dankte platen liggen Vroe ger heette dat nog „troep", maar vandaag worden er fik se bedragen voor geboden. Omdat het nooit meer terug komt. Ook dat geeft Winfried een kick. De oude doos gaat bij hem niet zo vreselijk ver terug, maar de iaren '50 heb ben hem te pakken gekregen. Sinatra ook, ja zeker, maar Doris Day komt niet ter spra Winfried Veerman bij zijn collectie. ke en Fred Astaire en Gene Kelly dansten meer dan ze zongen. "Die platen heb ik gekregen van mensen, en ik heb ze ge kocht op rommelmarkten. Je blijft ernaar zoeken, natuur lijk. Maar je komt vaak de zelfde tegen, en de keuze wordt minder". Met saffiertjes draait Winfried zijn gegroefde schatten op een „oude" pick up met nog 78 toefen-moge lijkheid. Op de grond staat een originele afgepeigerde koffergrammofoon, maar die is kaduuk, en de naalden heeft Winfried gestopt in ori ginele naaldendoosjes met een hond erop die luistert naar His Master's Voice. Voor de kleine sier in blik. Het prille begin van de verza meling lag bij opa Veerman. Die had thuis ergens platen met de gebroeders Willy Derby en Lou Bandy liggen. Die mocht Winfried hebben. „Maar die platen van '50 en van later zijn beter draaibaar, elektrisch opgenomen en niet op naalden berekend. Als ze maar niet helemaal grijsge- draaid zijn, maar doorgaans zijn die platen al aardig afge speeld. Nee, ik neem ze niet op, op een bandje of zo. Het gaat me niet alleen om de mu ziek, maar ook om de plaat zelf. Nieuwe opnamen, in ste reo, bestaan best wel, maar dat vind ik niet leuk". Winfried Veerman verzamelt en luistert. Hij moet, ter illu stratie van dit verhaal, op.de foto, maar zit niet op z'n ge mak. Scholier „en plein pu blic"; dat is even wennen. Al dat stomme gedoe. Eigenlijk wel misselijk, in zo'n krant. Dan kun je beter, in je eigen burcht, bezig zijn met 78 toe ren. En op je af laten komen wat de „jeugd van toen" het einde vond (maar die term bestond dertig jaar geleden ook nog niet). Wat eens was, leeft toch nog door, in langlo pende geluidsslierten, en het is goed nu en dan te ervaren dat de moderne en zelfs up to date ouwetjes van onze eigen jeugd nog niet hebben afge daan. Winfried Veerman neemt onze dankbaarheid in waardering aan. En hij draait verder. Met een „tijdelijke" voorkeur vandaag voor: „nou ja, laat ik maar zeggen, voor Indian Love Call, voor Jo Stafford, en I believe van Frankie Laine. Maar ik ben net zogoed een aanhanger van de hedendaagse groep Japan; als dat u iets zegt". Nou, dat zegt me inderdaad weinig. Niets, eigenlijk. Want „Japan" heeft m'n eigen ge moedsrust nog niet gestoord, omdat mijn nakomelingen meer oor en gezicht hebben voor Abba en Queen en Ge nesis (ho, daar hangt iets van Genesis bij Winfried at the wall). Ik bedoel maar: wat niet is, kan nog komen. Bij Winfried Veerman is dat al gebeurd, en via de saffiertjes geniet hij er nog dagelijks van. „Daar blijf ik bij; al word ik negentig, of daaromtrent". Het is niet van levensbelang zou m'n schoonmoeder zeg gen en de hemel blijft nog even ver weg, maar ik kan er best in komen, in die gedre venheid van een jonge Lange- raarse snuiter. Hij heeft er absoluut niet om gevraagd, maar ik doe het toch maar: wie van die ouwe gouwe 78 toerenplaten uit de jaren '50 (voor mij Waters nood, Militaire Dienst, Verlo ving, L.C., Trouwen en Pre conciliair, Religieus Afkal vend Tijdperk met een ste vig houvast in de God die mijn jeugd ontegenzeglijk ver blijd heeft en Esther Wil liams en ook nog steeds Bing Crosby) ergens heeft liggen, en ze toch nooit meer draait, wel, die kan Winfried Veer man in Langeraar een eind- weegs tegemoet komen en ge lukkig maken ook. Halkes- straat 24, Langeraar. Halkes was een Langeraarse pastoor, maar dat weet Winfried al leen maar omdat het op het straatnaambordje staat. Maar dat is geen bakeliet, en daar om draait Winfried 'm niet. :ti EGSTGEEST De o- m inbare lagere Terwee- hool aan de Terweeweg Oegstgeest staat nogal |Jns bloot aan vernielin- Jeugdige vandalen iklimmen de daken van school aan de achterzij- en verrichten hun on- activiteiten. e gemeente Oegstgeest - vesteerde vorig jaar 154 gulden om het jonge espuis van de daken weg houden. Voor dat be- ag werd een 24 meter nge gepende strip aan de gootdaklijsten aange bracht en ook werden 12 hemelwaterafvoeren van een penbeugel voorzien. Alleen degenen met een zekere 'fakir-aanleg' zou den in staat moeten wor den geacht deze 'spijker bedden' te omzeilen. Inmiddels is echter gebleken dat de vindingrijkheid van de baldadige jeugd door de ijzeren barrière niet is af te troeven. Er zijn nieuwe maatregelen nodig om de Terweeschool v.oor vandalisme te behoeden. De gemeente dacht daarbij aanvankelijk aan hekwerken om het complete speelterrein maar af te sluiten. De bewo ners van de Juffermanstraat waren niet al te enthousiast over dit idee, omdat daarmee een speelvoorziening voor de jeugd zou wegvallen. Zij kwa men daarom met de suggestie om de moeilijk in het oog te houden ongunstige inham aan de noordzijde van de school van een dichte, ruige en steke lige beplanting te voorzien. Na enkele jaren groeien zou deze natuurlijke afscherming af doende moeten zijn om kwaadwillenden op afstand te houden. Tevens hebben de be woners voorgesteld het school plein voor het gymnastieklo kaal aan de zijde van de Juf- fermansstraat af te scheiden met een haag. Deze dient dan niet om de kinderen buiten te houden, maar om ze binnen te houden. Na verloop van tijd zal deze haag vrij dicht opeen en hoog zijn opgegroeid en daardoor beletten dat spelende kinderen vanaf het school plein de rijweg ophollen. Het spelen op het plein zal dan vooral voor de jongste kinde ren aanzienlijk veiliger kun nen worden. De gemeente Oegstgeest heeft deze suggesties overgenomen en zal er zeer waarschijnlijk 5250 gulden in de aanplant gaan investeren. IJNSBURG De open- re lagere Prins Ber- irdschool wordt ver- aatst naar de wijk Fre- Tiksoord. De gemeente- ad krijgt donderdag- 'ond na zeven jaar dis- issie het voorstel dit be- uit te nemen. Belang- jkste reden voor het be- ait is de bereidheid van ft bestuur van de chris- lijke kleuterschool 'Ze- insprong' om over enke jaren vanuit Frederik- ord te verhuizen naar ft gebouw van de open- fre kleuterschool De ie urven' aan de Ko- ingin Julianalaan. e openbare kleuterschool kan iri Frederiksoord samen gaan met de lagere school, zodat een openbare basis school kan ontstaan. Verder verwacht de gemeente dat de nu eenmans kleuterschool in Frederiksoord kan groeien. Voor de lagere school is op het terrein Floralaan/Nas- saulaan voldoende ruimte voor de realisering van een vierklassige school met drie leslokalen en één gemeen schappelijke ruimte. Mocht de school groeien tot een zes- klassige basisschool, dan is er ruimte om een extra lokaal aan te bouwen. De gemeente geeft de voorkeur aan semi- permanente bouw, omdat dat het meest goedkoop is. De lo kalen in het bestaande nood gebouw 'Zevensprong' kun nen eventueel later ook in semi-permanent worden ver anderd. Volgens B en W is het open baar onderwijs het meest ge baat met een geïntegreerde basisschool in Frederiksoord. De Prins Bernhardschool staat nu nog aan de Korte- vaart en kampt nu al met ruimtegebrek. Het handenar: beidlokaal moet nu ook dienst doen als leslokaal. Verder ontbreken ruimten voor technisch lezen en een multifunctionele gemeen schapscentrum, waarin een documentatiecentrum zou kunnen worden geplaatst. De mogelijkheid tot uitbreiding op de huidige plaats is nau welijks aanwezig. De oudercommissie van de school drong in februari 1975 al aan op verplaatsing naar Frederiksoord. Uit een on derzoek bleek dat de ouders van 94 al dan niet al leer plichtige kinderen bereid waren hun kinderen naar een openbare school te stu ren, als deze in Frederik soord zou komen. Jaren later bleek dat steeds meer kinde ren uit die wijk en steeds minder uit de rest van het dorp de Prins Bernhard school bezochten. In 1977 was dat al 50 procent. De eerder gedane prognoses over leerlingentoename blij ken te kloppen en bovendien wordt nu ook rekening ge houden met toekomstige be woning van het plan 'De Hoek' en eventuele bebou wing met woningen van hel oude Floraterrein. Het Sassenheimse bedrijf aan de Wasbeekerlaan. SASSENHEIM Zesent wintig personeelsleden van de Sassenheimse ves tiging van de technische handelsonderneming Vi hamij komen over enkele maanden op straat te staan. De oorzaak hiervan is reorganisatie van het bedrijf, waarbij alles zo veel mogelijk gecentrali seerd wordt in de Arn hemse hoofdvestiging. Voor een deel van het perso neel van de zeven Vihamij ves tigingen in Nederland is een collectieve ontslagaanvrage in gediend. In maart zullen de ontslagvergunningen worden aangevraagd en ongeveer drie maanden daarna komen de be treffende personeelsleden op straat te staan. Bij Vihamij is volgens de Dienstenbond FNV het personeelsbestand in de af gelopen vijf jaar teruggelopen van 1.200 tot 600. Oorzaak daarvan is volgens de bond een 'zwalkend' beleid met mis kopen en verkeerde inschat tingen van de afzetmarkt. Al in 1980 heeft de bond gepoogd de Raad van Commissarissen en de Raad van bestuur af te zetten, maar die poging is mis lukt.- Voor de Sassenheimse vesti ging betekent heeft dit tot ge volg dat een van de twee ge bouwen aan de Wasbeekerlaan wordt gesloten en dat 10 kan toorkrachten en 16 magazijn krachten worden ontslagen. In Sassenheim werken ongeveer 100 personeelsleden. De 17 jaar oude Sassenheimse vestiging van Vihamij was een regionaal verkooppunt, maar wordt na de reorganisatie een regionaal verkoopkantoor. Dat houdt in dat de opslag in Sassenheim verdwijnt. Het overblijvende deel van de vestiging neemt alleen nog maar orders aan en de produkten worden daarna rechtstreeks door de Arnhem se hoofdvestiging geleverd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5