Alphen wil vestiging Zoeterwouds ehemicaliënbedrijf wel toestaan Een raadslid heeft minder invloed dan wordt gedacht 3 Pleidooi voor zelfstandigheid W inwoners en verenigingen Grootse viering honderd jaar Veens onderwijs V erkeersmaatregelen op Zuidbuurtseweg noodzakelijk REGIO LQDSE COURANT WOENSDAG 24 FEBRUARI 1982 PAGIN, EII Streekgenoten op provinciale lijsten klein links REGIO De kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten heeft inmiddels plaatsgevonden. De PSP, CPN en PPR hebben in goed overleg een overeenkomst gesloten over wat zij gezamenlijk in de Staten willen bereiken. Op de gezamenlijke lijst van deze partijen wordt het huidige sta tenlid Kees Tilanus (PPR) uit Woerden als lijsttrekker genoemd. De eerste dertig plaatsen zijn tien om tien verdeeld over de deel nemende politieke partijen. Voor kieskring Gouda zijn de laatste tien plaatsen verdeeld onder regionale kandidaten. Dit zijn alle PSP, CPN en PPR raadsleden uit de regio, die als stemmentrek- kers zullen fungeren. Het betreft onder andere H. van Tol uit Alkemade, A. van Deutekom uit Ter Aar en C. Doolhof uit Al phen. De plaatsing op de kieslijst zal voor de desbetreffende ge meenteraadsleden geen consequenties hebben, want klein links verwacht slechts 5 of 6 zetels te kunnen behalen. Het is niet reëel te verwachten, dat voorkeurstemmen een van de raadsle den in de Provinciale Staten zal brengen. Herziening bestemmingsplan ALKEMADE In het kader van de herziening van het be stemmingsplan „Landelijk Gebied West" heeft de raads commissie ruimtelijke ordening onlangs enige voorberei- dingsbesluitcn genomen. Deze besluiten zijn nodig om de herziening van het plan, dat zeker 2,5 jaar gaat duren, niet te vertragen. Het gaat om de bestaande huisjes aan het Vennemeer. De zomerhuisjes aan de Boekhorstweg op het land van C. de Haas kunnen vervangen of verbouwd worden. Op deze ma nier krijgt de camping van De Haas een ordentelijk aan zien. Tennisvereniging Salvo krijgt de mogelijkheid een clubhuis te bouwen in het Hertogspark. Achter de brand weerkazerne in Rijpwetering kunnen acht garages gebouwd worden. In de Gogherpolder kan in augustus de eerste paal geslagen worden voor de vele woningen, die daar moeten komen. Gedeputeerde Staten hebben toegezegd hem mede werking aan de voorbereidingsbesluiten te verlenen. Middeleeuwse kledij grif van de hand in Nieuwkoop NIEUWKOOP Het overhevelen van middeleeuwse kledij van Schoonhoven naar Nieuwkoop blijkt een succes. De ouder wetse kleding vindt gretig aftrek bij de Nieuwkopers. Vanuit Schoonhoven waar men de viering rond het 700-jarig bestaan net achter de rug heeft werden in totaal zo'n 700 middeleeuwse kostuums naar Nieuwkoop overgeheveld. In die plaats immers staat dit jaar het zevende eeuwfeest op het pro gramma. Het idee de kleding naar Nieuwkoop te halen is af komstig van de werkgroep „Aankleding" van de Stichting 700 jaar Nieuwkoop/Noorden. Tijdens de eerste verkoopdag van de antieke kleding werden maar liefst 230 kostuums aan de man gebracht Binnenkort (13 maart en 17 april) zullen in het Paro chiehuis wederom van dergelijk verkoopdagen worden gehou den. Het doel van dit alles is tijdens in het verschiet liggende feestweken een heus middeleeuws sfeertje te kweken. ALPHEN AAN DEN RIJN Tegen vestiging van het ehemicaliënbe drijf Vos en Co uit Zoeter- woude heeft het college van B en W van Alphen geen bezwaar mits de uit oefening van het bedrijf aan stringente voorschrif ten wordt gebonden. Deze mening wordt ook ge deeld door de regionale inspecteur van de Volks gezondheid, hoewel deze zich kan voorstellen dat een dergelijk bedrijf eer der thuis hoort in een ge bied als het Rotterdamse havengebied. Dit ant woorden B en W op vra gen van de heer H. G. Me taal (PvdA) over de vesti ging van het bedrijf in Al phen. Naar aanleiding van deze vra gen heeft het college van Al phen de gemeente Zoeterwou- de om inlichtingen over het bedrijf gevraagd. Uit het ant woord van Zoeterwoude blijkt dat deze gemeente geen be zwaar heeft tegen voortzetting van het bedrijf in zijn huidige omvang, maar geen medewer king aan uitbreiding wil verle nen gezien de situering van het bedrijf. Wel stelde de ge meente Zoeterwoude dat het bedrijf zich in het verleden en met name in het laatste kwar taal 1981 niet altijd aan de hem opgelegde voorwaarden heeft gehouden. Vos en Co neemt een welwillende hou ding aan bij gemeentelijke controles op de naleving van de hinderwetvergunnings voorwaarden, maar het duurt, aldus Zoeterwoude, te lang voordat aan de aanwijzingen van de controlerende ambte naar wordt voldaan. Volgens het Alphense college komt het niet naleven van zijn hinderwetvergunningen, met name het maximaal toelaatba re aantal vaten dat steeds werd overschreden, doordat het bedrijf gehuisvest is in een te kleine inrichting. Hoewel een dergelijke gang van zaken onjuist is, vindt het college dat daaruit niet zonder meer het ontbreken van goede trouw mag worden afgeleid. Wel zul len B en W ten aanzien van Vos en Co zich kritisch opstel len. De controle op naleving van de voorschriften zal de nodige aandacht moeten krij gen. De gemeente zal het be drijf regelmatig controleren. Hiermee zal een deskundige functionaris, die al geruime tijd in dienst is bij Openbare Werken zich belasten. Burge meester en wethouders vinden het zinvol, in algemene zin, in de raad te discussiëren en te komen tot een standpuntbepa ling over de vraag welke soort bedrijven zich in Alphen kun nen vestigen. In het geval van vestiging van Vos moet het college de Hinderwet naleven en die bepaalt dat B en W be slissen op aanvragen om een hinderwetvergunning. Vol gens de wet kan een dergelijke vergunning alleen geweigerd worden in het belang van het voorkomen van gevaar, schade of hinder. Wel kunnen aan de vergunning voorwaarden wor den verbonden. Zwemmen wordt duurder in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Degenen die de komende zomer verfris sing willen zoeken in het openluchtzwembad op sport complex Haasbroek te Zoeter woude dienen voor een één malig bezoek een bedrag van 3,25 te betalen. De jeugd tot 16 jaar mag voor één gulden minder een duik nemen. Ge noemde bedragen zijn een kwartje hoger dan vorig jaar, waardoor met de individuele kaartjes niet wordt voldaan aan de ministeriële richtlijnen die uitgaan van een tariefsver hoging van vier procent. De gemeenteraad heeft evenwel de wens geuit de bedragen af te ronden op 25 cent. De tariefsverhogingen voor het zwembad zullen ingaan bij de openstelling van het bui tenbad half mei. Het vorig jaar ingevoerde persoonlijk abon nement is een groot succes ge bleken. Van deze unieke aan bieding ad 25 maakten niet minder dan 1308 zwemlustigen een dankbaar gebruik. De stuntprijs van 1981 is nu niet haalbaar en daarom is de prijs verhoogd tot 27.50. Het abonnement is alleen in de voorverkoop verkrijgbaar. De gezinskaart waarvan er vo rig jaar maar 29 werden ver kocht tegen 168 in 1980 gaat 135 kosten. Een tienbaden- kaart voor de jeugd gaat zes tien gulden kosten, terwijl de senioren tegen overlegging van achtentwintig gulden tien maal mogen zwemmen. Ook voor het overdekte zwembad worden de tarieven verhoogd. Als de gemeenteraad deze week met de voorstellen van het college akkoord gaat, gaat een enkel bad voor de jeugd 1,75 kosten en voor de oude ren vanaf 16 jaar 2,50. Een tienbadenkaart kost respectie velijk 12,25 en 20. De Stichting Gemiva maakt ook gebruik van het overdekte in- structiebad. Speciaal voor de geestelijk minder-validen wordt de temperatuur van het water verhoogd. Het uurtarief is daarop afgestemd en zal voor 1982 62 bedragen. ROELOFARENDSVEEN De reünie voor alle oud-leerlin gen van de Maria- en de Sint Ignatiusschool ter gelegenheid van de viering van 100 jaar onderwijs in de „oude Veen" blijkt een enorm gezellige gebeurtenis. Maandagavond kwamen niet minder dan 130 „65-plussers"; gisteravond waren 180 reünisten in de leeftijd van 55 tot 65 jaar van de partij. Vanwege de grote belangstelling moest een film over voorbije Veense jaren diver se malen opnieuw gedraaid worden teneinde iedereen aan zijn trekken te laten komen. De expositie van honderden oude schoolfoto's was een grandioos succes en een bron van ver maak en herkenning. De plannen voor de viering van 100 jaar Veens onderwijs zijn drie jaar geleden al ont staan. Omdat het eerste lu strum van de nieuwe Maria- school wegens te grote drukte niet gevierd kon worden, kwam men op het idee om eens uit te zoeken hoe oud de Ignatius- en Mariaschool wel waren. Dat moest ergens in de buurt van een volle eeuw zit ten. Al rekenend kwam men tot de slotsom dat twaalf zus ters van J.M.J. in het voorjaar 1880 naar de Veen kwamen om het onderwijs aan de „vrouwelijke jeugd" te gaan verzorgen. Een contract van de toenmalige pastoor van de Petrus Banden parochie met de zusters van J.M.J. hierover stamt uit dat jaar. Er bestond destijds een open bare school voor jongens en gezien de in 1848 door Thor- becke uitgevaardigde leer plichtwet moet er ook voor meisjes een onderwijsmoge- lijkheid geweest zijn. Waar en hoe dat gebeurde, heeft men niet kunnen achterhalen. De zusters van J.M.J. startten in ieder geval met hun meisjes school in de oude pastorie die destijds stond op de plaats van de huidige voortuin van Hui ze Jacobus. De eerste Maria school werd in 1912 gebouwd. In die tijd stond „het hart van de Veen" trouwens volop in de belangstelling: Huize Sint Jacobus werd gesticht, even als de Pancratiuszaal, de oude veiling en de oude kerk. In 1915 kreeg de R.K. kerk de o- penbare jongensschool in be heer, nadat deze nog maar pas was verbouwd. Het overdra gen van scholen aan de R.K. kerk gebeurde in die tijd erg veel, omdat dit voor het rijk financieel interessant was. Te korten werden bijgelegd uit de kerkekas en vele zusters- en broedercongregaties stel den zich belangeloos beschik baar om les te geven. Verbouwingen De Ignatiusschool is in de loop der tijd viif keer verbouwd; de laatste keer was een wel zeer drastische reno vatie, waarbij zelfs een ge deelte helemaal plat ging. In 1970 heeft het kerkbestuur zijn schoolbevoegdheden overgedragen aan de Stich ting Katholiek Onderwijs Al kemade. De zusters van J.M.J. zijn inmiddels verdwenen en een team leken-leerkrachten heeft het lesgeven overgeno- De speciaal voor de gelegen heid opgerichte werkgroep, genaamd „De Oude Veen", heeft voor diegenen die deze week de reünie bezoeken een prachtig boekwerk in een op- Voor de tentoonstelling van oude foto's bestaat veel belangstelling bij de reünisten. lage van 1000 exemplaren sa mengesteld. Het boek bevat tal van schoolfoto's en infor matie over het onderwijs in de Veen gedurende de afgelo pen eeuw. De enthousiaste le den van de werkgroep heb ben alle mogelijke moeite ge daan om her en der versprei de foto's te vergaren en van namen te voorzien. Men reis de zelfs vele malen naar Den Haag en Den Bosch om ar chieven door te spitten. Met name het orderarchief van de zusters van J.M.J. leverde eindeloos veel interessant ma teriaal op. Hoofdonderwijzer C. Juffer mans vertelt dat ccn goed in zicht is verkregen over hoe het er vroeger in de Veen aan toe ging. „Als we 25 jaar ge wacht hadden met het werk dat Werkgroep „De Oude Veen" nu verricht heeft, zou veel informatie verloren zijn gegaan". De Veen moet een arme streek zijn geweest; er wérd erg hard gewerkt, maar qua opbrengsten kon alleen een redelijk levenspeil bereikt worden als vader, moeder en de kinderen gezamenlijk werkten. Dit is af te leiden uit het grote verzuim op scholen vroeger. De kinderen kregen officieel „landbouwverlof" als ze thuis op de akker moesten meehelpen. In het kerkarchief zijn bewij zen gevonden voor het grote aantal armen. In 1920 werd 30,- uitgekeerd aan paro chiële armen en nog eens f 15,- aan zogenaamde „schaam"-armen. Deze laat- sten mochten niet bekend worden en zijn waarschijnlijk niet-kerkgebonden armen ge weest, die tóch geholpen moesten worden. De armoe werd tevens geïllustreerd door het feit dat de kleintjes de potloodstompjes van de ho gere klassen mochten gebrui ken. Als de kinderen wilden drinken haalden ze gewoon hun klomp door de sloot. Een andere anekdote verhaalt dat de kinderen er zo nu en dan zelf voor zorgden een vrije dag te krijgen: ze deden dan natte turf in de kachel zodat deze ging roken. Dit laatste bereikten ze ook wel door 's morgens vroeg de kachel pijp van buiten dicht te stop pen. Boekje Meer anekdotes, foto's en fei ten over 100 jaar Veens on derwijs staan in het ter gele genheid van dit eeuwfeest sa mengestelde boekje. Om oud leerlingen van de Maria- en Ignatiusschool in de gelegen heid te stellen leeftijdsgenoten te ontmoeten, houdt de Maria school deze week nog iedere avond haar deuren wijd open. Vanavond voor 45- tot 55-jari- gen, morgenavond voor 35- tot 45-jarigen en vrijdagavond voor hen die in de leeftijds groep 25 tot 35 jaar vallen. Za terdag is de tentoonstelling in de Mariaschool nog te bezich tigen van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 22.00 uur; zondag van 13.00 tot 17.00 uur. „Alle rechtgeaarde Veen- ders zullen reünie en exposi tie zeker niet willen missen" verzekert schoolhoofd C. Juf fermans tot slot. VERKIEZINGSPROGRAMMA CDA-ALKEMAD] ALKEMADE De gemeente moet gebruikers van sport- jeugdaccommodaties in beginsel de voorzieningen in eigen 1 heer geven. Zo wordt de verantwoordelijkheid en zelfstand heid bevorderd. In ruil daarvoor zouden clubs een lagere j bruiksvergoeding behoeven te betalen. Het voordeel daarvan y dat de onderhouds- en beheerskosten door middel van vrijwi gerswerk veel lager komen te liggen. Dit schrijft het CDA zijn verkiezingsprogramma voor de komende raadsperiode. Het programma van de christen-democraten staat vrijwel geh< in het teken van zelfstandigheid van burgers en vereniging! Dit onder meer om de kosten van het gemeentelijk apparaat Jsol drukken. Zo moeten bejaarden de mogelijkheid hebben zo la peel mogelijk in eigen omgeving ie blijven wonen en zouden ze mi :ho< gaat ook op voor de jeugd, die zo schrijft men verantwo£n delijkheidsbesef bijgebracht moet worden. Dat zou dan moet ham gebeuren door de voor hen bestaande voorzieningen zoveel n >er gelijk in eigen beheer te geven. In het programma voor de komende raadsperiode heeft CDA veel aandacht voor de werkgelegenheid. Men is van n ÖUIJ ning, dat bestaande en nieuw aan te trekken industriële vesoaa* gingen voldoende levenskansen geboden dienen te worden. E ak zou van gemeente-zijde moeten gebeuren door het bedrijfslev ieve zoveel mogelijk service te verlenen: het geven van voorlichti rjv( en het begeleiden bij vestigingsbeslissingen, ruimtelijke or< nings zaken, subsidiekwesties en energiebeleid. Voorts me<:an« men, dat er een belangrijke taak voor de gemeente is weggele waar het gaat om het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen: '°te ondernemingsgeest van de plaatselijke bevolking zal bevordc le 1 moeten worden en er zal nagegaan moeten worden welke fur irooi ties zich lenen voor deeltijdarbeid". ^raa Onder het kopje 'sociaal-economisch beleid' schrijft het CD ron dat er een banenmarkt en een vacaturebank voor vrijwillige *aai werk moet komen. Daardoor zouden werklozen de kans krijg laaf bepaalde (vrijwillige) activiteiten te verrichten. Tevens moet en voor mensen zonder werk de mogelijkheid worden geschapi n 1 gedurende zes maanden een eigen bedrijfje te runnen. Aan b de plannen koppelt men de voorwaarde, dat deelnemers hl uitkering behouden. Het opstellen en uitwerken van deze pla P, .nen moet in nauw overleg met het gewestelijk Arbeidsbureau pla< andere betrokken instanties gebeuren, zo stelt het CDA. liet Het programma van het CDA wordt 10 maart aan de ledian voorgelegd. De fractie en het bestuur van de partij hebben leen opgestelde plannen reeds goegekeurd. tick* let i Vinf OM VERDERE VERZAKKING TE VOORKOMEen Het I ,opp; -laar 1 ingt Zoeterwoude Er zullen op zeer korte termijn maatregelen phar nomen moeten worden in verband met de verzakking van ^jodi schoeiing van de Zuidbuurtseweg te Zoeterwoude. Met name Hy gedeelte tussen Watertje en Zwetkade verkeert in slechte staafcy waarbij in het bijzonder de schoeiing ter hoogte van de Don Bosiat v co gevaar kan gaan opleveren. (ert De gemeenteraad zal zich daarom morgenavond buigen over h«en' voorstel van burgemeester en wethouders dat er op neer konm dat aan beide zijden van de Zuidbuurtseweg tussen Nieuwew! en Schenkelweg een parkeerverbod wordt ingesteld. Tevens z escf het weggedeelte aan de waterkant met circa één meter word! je versmald. Omdat het hier een tijdelijke oplossing betreft, wor<|en genoemde versmalling op eenvoudige manier uitgevoerd. H ,0g aanbrengen van beplanting in de strook, die aan de slootkant z njr ontstaan, wordt van de hand gewezen vanwege het te definiti ,jeL ve karakter. Plaatsing van rood-witte hekken en het op koi e <j< termijn zoeken naar afdoende maatregelen zullen vooralsno oplossing zijn. Het ongemak aan de schoeiing is ontstaan het feit dat destijds de ankerplaten onjuist zijn aangebracli Door de steeds zwaarder wordende verkeersbelasting zijn de 'ankerplaten binnen het natuurlijke talud komen te ligge waardoor de damwand langzaam afglijdt naar de waterkant. nen IKV-voorman Faber in Oude Wetering OUDE WETERING Dr. Mient Jan Faber voorzitt van het Inter Kerkelijk Vredesberaad (IKV) is van vond in Oude Wetering. In de gereformeerde kerk zal hij evenals drs. J.A.E. Verm, van de Evangelische Omroep antwoorden op drie vragen ov respectievelijk; kernbewapening, machtsverhoudingen en or wapening. Van dat laatste gesprekspunt is bekend, dat Faber zijn IKV eenzijdige ontwapening nastreven, terwijl Verm; tweezijdige ontwapening aanhangt. De discussie-avond in d< reformeerde kerk begint om 20.15 uur en is voor iedereen gankelijk. ibi hoo Oi «ddi CDA 'ER VREUGDEHIL KEERT KOUDEKERKSE RAAD RUG TOE 554 espi rag inge Mr. Th.O.(„Zeg maar Thom") Vreugdehil keert na twaalf jaar niet weer terug in de Koudekerkse raad. KOUDEKERK Na twaalf jaar deel te hebben uitgemaakt van de raad, zet CDA-fractievoorzitter mr. Th.O. Vreugdehil er een punt achter. 'Persoon lijke redenen' zijn voor hem het motief zich niet herkiesbaar te stellen. Be langrijkste voordeel van die beslissing is het ver krijgen van meer vrije tijd. Zijn besluit betekent overigens niet, dat hij geheel van het Koudekerkse politieke front zal verdwijnen: „Ik hoop me wat meer met het CDA te gaan bezighouden. De partij zou gezien de belangrijke posi tie die zij in het dorp inneemt, best wat meer activiteiten aan de dag kunnen leggen", meent mr. Vreugdehil, die ooit werd geconfronteerd met het ge rucht dat raadsleden hun in de raad opgedane (voor)kennis voor eigen doeleinden zouden misbruiken. Dat verwijt ver wijst hij regelrecht naar iet rijk der fabelen: „Een raar slid heeft minder invloed dar wel wordt gedacht". Mr. Vreugdehil maakte twaalf jaar geleden zijn debuut als raadslid. Destijds vertegen woordigde hij de Protestants Christelijke Partij (PCP), een combinatie van Anti Revolu tionairen en Christelijke His torische Unie. Later werd hij fractievoorzitter van de PCP. De laatste vier jaar vervuld hij die functie in de raad voor het CDA. Tijdens zijn raadslid maatschap heeft mr. Vreugde hil zich met name sterk ge maakt voor de financiële ge lijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. Dat die inspanningen niet tever geefs zijn geweest stemmen hem tot tevredenheid. Erg te leurstellend daarentegen vindt hij het destijds opgestelde be stemmingsplan voor de indu strie binnen de grenzen van de gemeente Koudekerk. Volgens Vreugdehil is er te weinig re kening gehouden met het werkgelegenheidsaspect. Iets waarop hij juist altijd heeft ge wezen. Een andere, zij het een veel minder zwaarwegende, 'bron van ergernis' is voor Vreugde hil de historisch gezien onjuis te naam, die aan het Hofstede park en Hofstedelaan is gege ven. „Het woord 'Hofstede' suggereert dat er sprake is ge weest van een boerderij. Dat is bepaald onjuist. In het verle den is altijd geschreven over 'Ridderhofstad Den Toll'. Een boerderij heeft hier nooit ge staan. Eigenlijk zou het dus Hofstadpark en Hofstadlaan moeten zijn", aldus Vreugde hil. Herindeling Zijn activiteiten voor het CDA zullen zich na zijn terugtreden als raadslid toespitsen op de eventuele gemeentelijk herin deling. Een zaak waarvan hij geen voorstander blijkt te zijn. „Maar als het dan toch moet, heeft samengaan met Hazers- woude mijn voorkeur. Hoewel dat ook niet eenvoudig zal zijn, gezien de historische gehecht heid die de Hazerswoudenaren en Koudekerkers ten opzichte UN van hun dorp voelen.". G are wenst of niet, volgens Vreu dehil kleven er toch ook ai 1 gemeentelijk herindeling go .Jj de kanten. Als voorbeeld daa ïri* van noemt hij de winst aan bfad stuurskracht („Je haalt deskundigheid in huis"). ïissj, Binnenkort moet Koudekei nieuwe bouwlocaties kiez^ Mr. Vreugdehil's persoonlij voorkeur gaat uit naar U1* Dorpsstraat („mits landscha et l pelijk verantwoord"). „Er zo lijk j__ aardige dorpske ;nS| dan ontstaan rondom de hervori de kerk. Zeker ook, daar Rijndijk geen centrum Maar eerst moet er b i keken worden of er niet ve are der kan worden ingebreid. B« rie vendien is het goed eerst d |ng resultaten van de inspraakpn 6 cedures af te wachten". e CONNY SCHUNSELAA

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4