^Ik dacht dat we er nooit zouden komen Jongeren vereniging Augustinus wijkt voor LVC Afdeling Ziektewet van GAK Leiden legt werk neer 5 WIE SCHOLIEREN KRUIPEN HET DE TONG OP DE SCHOENEN WAN LEIDEN NAAR OUD ADE m m Aanvragen voor particuliere woningverbetering lopen fors terug LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 aal praat er wateroverlast Groenoord 8.00 .rb! ;den Het buurtcomité Groenoord voelt Wai houder C. Waal vanavond aan de tand over la'iti steeds toenemende wateroverlast in het irderkwartier. De bewoners van de wijk vre- dat door de nieuwbouw de wateroverlast in nog maar zal toenemen. Tijdens een fo- ïbijeenkomst wordt vanavond over de pro- natiek gepraat. De wethouder en diverse kundigen hebben zitting in het forum. Het irtcomité wil vanavond duidelijkheid krijgen r de gemeentelijke plannen en wil toezeggin- yï over te nemen maatregelen. De bijeenkomst Pil iet buurthuis aan de Pasteurstraat begint om uur. LEIDEN Het personeel van de ziektewet-afdeling van het Leidse Gemeen schappelijk Administratie kantoor (GAK) heeft van morgen het werk neergelegd. Een woordvoerder verklaar de, dat de staking „in eerste instantie" een dag duurt. Vanmorgen om half negen werd de directie op de hoogte gebracht van de staking. On geveer vijfentwintig perso neelsleden nemen aan de ac tie deel. Met het neerleggen van het werk is gehoor gege ven aan een oproep van de dienstenbond van de FNV. De vakbond eist, dat een sala ristoeslag van zeven procent wordt doorgevoerd. Het per soneel van de ziektewet-afde ling wil zou in dat geval fi nancieel gelijkgeschakeld worden met het personeel der WW- en WAO-afdelingen. In Den Haag en Leeuwarden wordt door het GAK-perso- neel vandaag al voor de der de dag gestaakt. In deze plaatsen zal de staking ver moedelijk een week duren. In verband met de duur van de stakingen aldaar, is het risico aanwezig, dat de betaling van het ziekengeld aan uitkering- trekkers wordt vertraagd. In Leiden is daar hoogstwaar schijnlijk geen sprake van. Twee gekraakte woningen ontruimd LEIDEN De politie heeft gisteren twee gekraakte woningen ontruimd. Het gaat om de panden Turkooislaan 106a en Uilenhorst 21. Bij de komst van de politie bleken de krakers de woningen al verla ten te hebben. De politie hoefde alleen nog maar „de troep" op te ruimen. Flinke bermbrand aan Agaathlaan LEIDEN Een brand heeft gistermid dag een stuk berm van tachtig bij veertig meter aan de Agaathlaan verwoest. Vol gens de politie heeft een aantal jongens de brand aangestoken. EIDEN Spitsuur in eiden. De dagelijkse k i room forensen op weg aar de verplichtingen Sn alle dag stroomt in uit het station. Een IZH-bus spuwt zijn la- ing uit. Verwonderde likken bij het aanschou- sf :en van het inderdaad 1 'twat merkwaardige ta- reeldat zich voor de igang van de het N.S.- tation afspeelt. Er staat en kok in de gebruike- ijke witte en blauwe kle- lij met een klapperpistool de hand. Naast hem, etjes op een rij drie jon gens met kniebescher- lers omgebonden van t soort dat stratenma- <rs gebruiken wanneer r weer eens een kuil uit et wegdek gehaald moet 'órden. >e iriër hoofdpersonen wor- Foi en omringd door zo 'n dertig fingeren. Iedereen is nog vol oeie moed, wanneer de drie eren naar het plaveisel bui en, zich op handen en ■°j nieën laten zakken en de ok op een fiets klimt. „Ze ijn tegenwoordig helemaal ek," constateert een slaperig lit haar ogen kijkende dame an middelbare leeftijd," en "koi oopt weg. Een gedistingeerde ieer stapt uit een taxi, kijkt nige ogenblikken toe, reali- eert zich dat hij een trein noet halen en loopt hoofd- chuddend met grote stappen et station binnen. De kok lat zijn klapperpistool knal- en en de acht kilometer lan- Tije kruiptocht naar Oud Ade pe j begonnen. De heren hopen eri middags om twee uur aan te ómen. Het tempo dat wordt ngezet lijkt niet kinderachtig fn maakt het twijfelachtig of ie drie kruipers de gemeen te- 'rens van Oud Ade wel zullen S) lalen. „Hardkruipers zijn loodkruipers,merkt één van 91 ie toeschouwers op. De kok iie als coach de drie heren pi iegeleidt en op gepaste tijd voor aanmoedigingen zorgt, beseft dat de start wel erg en thousiast is en maant tot wat kalmte. Onderweg krijgen ze bet nodige commentaar. „Ze- rter werkloos en niets beter te ioen, hè.De opmerking ,julj lie zijn niet wijs" wordt het fneest gehoord. Overigens meldt het Guinness Ï3ook of Records dat het record op - naam van een Australiër staat met de ongelooflijke afstand van veertig kilometer. Schuimrubber De drie kruipers genieten da gelijks het onderwijs op het Bonaventura college. Rieco Vervoorn (17), Han Snijders (18) en Ton Kellerhuis (17) hebben de krokusvakantie aangegrepen om zich op een ludieke, maar tamelijke waanzinnige manier in het middelpunt van de belangstel ling te plaatsen. De kok, Harry Nelissen, heeft ook in het dagelijks leven wat met de haute cuisine te maken. Hij zit op de middelbare hotel vakschool in Den Haag. De groep toeschouwers die de kruipers op de voet volgt, zijn vrienden en kennissen, die zelf willen meemaken of de heren het halen. De route is simpel. Via de Oegstgeester- weg rechtsaf de Willem de Zwijgerlaan af en steeds maar rechtdoor tot bij het gebouw van de Leidse Onderwijs In stelling, beter bekend als LOI. Daar kruipen ze het trapje af en de stad uit richting Oud Ade. De kruipers hebben zich nauwelijks voorbereid op het evenement. De kniebescher mers zijn aangeschaft en ver sterkt met schuimrubber. Er zijn stevige handschoenen ge kocht en een trainingspak gesponsord door een restau rant in de binnenstad com pleteert de uitrusting. De trai ning bestond uit niet meer dan 25 meter kruipen voor de Rieco en twee kilometer voor de anderen twee. „Maar hij gaat wel het beste," merkt Han jaloers op. Han is degene die het verzonnen heeft. In een kroeg kreeg hij het lumi neuze idee en de andere twee zagen er wel wat in. Waarom we het doen? Voor de lol,is het korte antwoord. Pijn Vlak na de start hebben de kruipers nog een grote mond. Niet gehinderd door enig ge voel van pessimisme geven ze antwoord op alle opmerkin gen uit de groep begeleiders. Het aantal afgelegde meters blijkt al gauw omgekeerd evenredig te zijn met het commentaar van Rieco, Han en Ton. Om half twaalf zit er vijf kilometer op en is de rij toeschouwers aanzienlijk ge slonken. Op de Nieuwe Weg in Leiderdorp slepen de drie zich voort. Het gaat een stuk moeilijker dan 's morgens. Echt leuk is het allang niet meer. Ze klagen over pijn in de schouders en de polsen. Ze laten het hoofd letterlijk steeds meer hangen. Het eer ste paar schoenen is versleten en de knieën zijn openge- schuurd. „We komen er wel," zegt Harry Nelissen. „Ja, jij wel," krijgt hij als antwoord van beneden. Om drie uur zitten ze echt ka pot. Het is nu afzien. Het gaat bijna niet meer. Ze kruipen steeds langzamer, ze richten zich steeds vaker op, vloeken en staren met een duffe blik naar de finish, die driehon derd meter verder ligt. „Ik dacht er toen over om te stop pen," vertelt Han later. Al leen Rieco gaat vrolijk verder. Die lijkt nog wel een kilome ter door te kunnen gaan en zijn atletiekverleden komt hem nu prima uit Hij gaat met de finish in zicht een twintig meter vooruit om de anderen mee te trekken en gaat zelfs in op het voorstel van de chefkok om weer naar zijn twee kameraden terug te gaan om hen wat morele steun te bieden. Om kwart voor vier gaan ze onder het finishdoek door. Toegezongen en toegejuicht door vele tien tallen bewonderaars en nieuwsgierigen kunnen ze zich eindelijk oprichten. De kurk schiet van de campag- nefles, er wordt met confetti gestrooid en Han, Rieco en Ton zijn dolblij dat ze er zijn. „Ik dacht dat we er nooit zou den komen,"perst één van de drie eruit. Om het ludieke ka rakter van de tocht te bena drukken, krijgen ze een kom met daarin een goudvis. Toen de kruiptocht werd be gonnen, gebeurde dat met het idee dat het een voorberei ding was op „De Grote Kruip tocht" van Leiden naar Brus sel. Hoe zit het daar nu mee, heren? „Eh, ja goeie vraag. Ik ben nou zo moe en zo kapot en ik heb overal pijn. Dat hoor je nog wel... MARCEL GELAUFF Verdwijningen Met medewerking van Amnesty International ver* toont de werkgroep tv-issue van de Leidse Studenten Ekklesia maandag 1 maart een documentaire over ver dwijningen. De documentaire wordt vertoond aan bet Rapenburg 100. Aanvang: acht uur. Une belle fille „Une belle fille commme moi" is de titel van de film die dinsdag 2 maart wordt gedraaid in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Bernadette Lafont speelt een jonge vrouw, die ongeveer met alle wetten een loopje neemt en dus in de gevangenis belandt. De film begint om acht uur en de kassa is geopend vanaf half acht. Kaarten kunnen bij K&O besteld worden, telefoonnummer 141141. Lezing De vereniging Oud-Leiden heeft twee lezingen op het programma staan. Dinsdag 2 maart houdt C. Brown ,van de National Gallery in London een lezing met als titel „Jan Lievens in Leiden en in London". Woensdag 3 maart wordt een lezing verzorgd door mevrouw M. Madou over „Cultuurhistorische aspecten van het mid deleeuwse hospitaalwezen". Beide lezingen beginnen om acht uur in het Stedelijk Museum de Lakenhal aan de Oude Singel 28. Diploma A-verpleegkundige In het Academisch Ziekenhuis zijn de volgende kandi daten geslaagd voor het diploma A-verpleegkundige: A.C. Dronkert, C.M.A. Fleischeuer, C.J.M. Groen, J. van der Grijp, H.M. de Haan, J. Haasnoot-vd Velde, C.P.C.E. vd Ham, A. Hoeksema, W.M. van 't Hoff, M.C.J. Hoogeveen, M.M.J. Kettenis, A.M. Klein, P.Y. Mertens, D.C.F. Neuman, J.H. Noordermeer-Verhagen, K. Ouwehand, J.M. Riemens-de Loos, G.J.J. Van Roos malen, H.J.M. van Rijn, J.W. Schoonderbeek-Korbee, J.A. Serdijn, G.M. Timmer, M. de Valk, M. Verloop-van Beelen, M.Y.J. Vissers, I.H. de Vreugd, A. Vijn, AJ.W.C.M. de Vries-Nagtzaam. Vastentijd Op de zondagen gedurende de Veertigdagentijd (Vasten tijd) worden in de St.-Lodewijkskerk aan het Steenschuur de jaarlijkse lijdensmedidaties gehouden door pastoor drs. A.M. Vreeburg. Aanvang: 19.00 uur. Antiekbeurs In de Stadsgehoorzaal wordt vrijdag 26, zaterdag 27 en zon dag 28 februari de traditionele Leidse Antiekbeurs gehou den. Er zijn 35 antiquairs uit heel Nederland uitgenodigd waaronder 14 leden van de VAE (Verenigde Antiekbeurs Exposanten). Er zijn gespecialiseerde antiquairs met Fran se, Engelse, Hollandse en boerenmeubelen, klokken, zilver, porcelein, oud gereedschap, koper, tin, plateel, waaiers, ivoor, gravures en aardewerk. Voor de opening van de beurs vindt er een controle plaats en er worden garantie- certificaten verstrekt. De openingstijden zijn vrijdag van vier tot negen uur, en zaterdag en zondag van elf tot vijl uur. m. Een compleet achtdelig sluitgewicht. LEIDEN Jongerenve reniging Augustinus ^an het Rapenburg 24 sluit haar deuren op zaterdaga vond. Het bestuur heeft besloten om de zaterdag te verruilen voor de don- GEMEENTELIJKE SUBSIDIE KAN UITKOMST BIEDEN 3IDEN Het aantal ivragen voor subsidie een eigen woning te rbeteren loopt fors te- 'j. „Gehalveerd", zijn de lattingen op het stad- is waar de economische liaise als oorzaak wordt agewezen. De gemeente uitkomst kunnen bie- n door naast de rijks- asidies zelf geld voor iningverbetering be- likbaar te stellen en ar wordt op het stad- is ook wel over ge- cht. Waarom het zover g niet is gekomen zal pdeliik ziin: Leiden heeft er geen geld voor. Het actieve stadsvernieu wingsbeleid wat het hui dige college tracht te voe ren komt daardoor in de knel. Wanneer geen wo ningverbetering plaats vindt, is verkrotting het gevolg. Bij gebrek aan ei gen financiële middelen rest het gemeentebestuur een passief toekijken. Wie zijn woning wil verbete ren kan subsidie krijgen van het rijk. Niet alles wordt ver goed, het rijk betaald, afhan kelijke van de soort woning en de aard van de verbetering, een percentage. De gemeente tracht deze woningverbetering te stimuleren door kostenloos advies te geven, het nodige re kenwerk te verrichten en de subsidieaanvraag af te hande len. De eigenaar van de woning moet er in alle gevallen ook zelf wat bijleggen hetgeen wordt gecompenseerd door een beter woongenot of een hogere huur wanneer hij de woning niet zelf bewoond. Ei genaren van particuliere wo ningen blijken er in deze, eco nomisch slechte, tijden weinig voor te voelen hiervoor geld uit te trekken. „Het aantal aanvragen is gehalveerd", zegt de heer P. de Vos, werkzaam bij de afdeling Volkshuisves ting van de gemeente. Het ge volg zal duidelijk zijn, noodza kelijke opknapbeurten blijven uit en de panden dreigen lang zaam maar zeker te verkrot ten. H. de Mooy, ondermeer belast met particuliere wo ningverbetering in Pancras- Oost, wijst op experimenten in Den Haag waar de gemeente in een aantal proefgebieden zelf subsidie verstrekt voor de particuliere woningverbete ring. „Wij hebben er bij het college ook op aangedrongen zo iets te doen maar het pro bleem is dat er geen geld is", aldus de Mooy: „Het aktieve stadsvernieuwingbeleid dat dit college wil voeren dreigt een passief beleid te worden". Financiering Niet alleen particulieren heb ben geen geld, ook de gemeen te worstelt om de financiering van de verbetering van het ei-, gen woningbezit rond te krij gen. In de laatste editie van de Pancras-Oost krant wordt het stadsbestuur verweten haar 100 woningen in die wijk te la ten verslonzen. De bewoners worden opgeroepen om even tuele klachten te noteren zodat via bouw- en woningtoezicht de gemeente gedwongen kan worden de zaak aan te pak ken. De Mooy: „Ik heb er geen moeite mee dat we door de be woners op de vingers worden getikt. Maar we kunnen als gemeente ook niet verder springen dan de stok lang is". Ook voor de gemeente geld dat er te weinig geld uit Den Haag komt. Verbetering van een complex woningen is fi nancieel nog wel haalbaar maar voor verbetering van het zogenaamde verspreid gelegen woningbezit van de gemeente moet geld bijgelegd worden. Het gaat in Pancras-Oost om een aantal woningen die door de gemeente in de jaren zestig zijn aangekocht om, in het ka der van het toenmalige beleid, afgebroken te worden. Aan de woningen is sindsdien geen onderhoud meer gepleegd. Het beleid is inmiddels gewijzigd, stadsvernieuwing staat voorop. Het inhalen van het achter stallig onderhoud brengt ech ter gigantische kosten met zich mee. De opknapbeurt van een twaalftal woningen aan de Groenesteeg-Uiterstegracht en Middelstegracht-Nieuwe Rijn kost de gemeente (buiten de rijkssubsidie om) enkele ton nen. Geld wat er eigenlijk niet is. Het projectje wordt als test case voor toekomstige verbete ringsprojecten beschouwd. Vos: „Het probleem is duide lijk, de rijkssubsidieregeling is gewoon fout. Minister Van Dam heeft vorige week be loofd de- subsidieregeling te herzien maar dat hebben ve len voor hem al zo vaak ge zegd. We wachten af". GERT VISSER derdag. Achtergrond van deze programmawijziging is met name de concur rentie van het LVC. De laatste weken trekt de belangstelling voor Augustinus wel weer wat aan, maar er is een tijd geweest dat het erg slecht ging. „Een paar maan den geleden, was het wel zor gelijk. Wanneer er op zaterdag een film werd gedraaid liep de tent nog wel vol, maar de belangstelling voor de gecon tracteerde popgroepen was een stuk minder", aldus Augusti nus. Het bestuur zegt weinig te kunnen doen tegen de concur rentie van het LVC. „Het LVC krijgt veel meer subsidie dan wij en kan dus betere bands inhuren." De donderdag is gekozen, omdat dat een dag is, dat er niet zo veel te doen is in Leiden. Augustinus hoopt zo ook leden te trekken, die het weekend meestal niet in Leiden doorbrengen. Omdat twee open avonden achter el kaar als minder positief wordt gezien, is het ook afgelopen met de open avond op woens dag. Deze wordt naar dinsdag verplaatst. De drastische ver andering wordt donderdag 11 maart ingeluid met een optre den van gitarist Jan Akker-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3