Winst SHV gekelderd Vage papieren verstoren politieke dromen over gasgelden Shell en Esso Nieuw plan voor Kanaal-tunnel Beurs van Amsterdam ikzo gaat ^eer lividend jitkeren Sesam open u Onzekerheid over Iraanse olieprijs Consument merkt niets van opwaardering gulden ÉCONOMIE LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 FEBRUARI 1982 PAGINA 15 ia sterke tijging winst RNHEM - Akzo NV heeft orig jaar een nettowinst ge- oekt van 239 min. In 1980 ioekte Akzo nog een verlies an 70 miljoen. Per aandeel an 20 is het nettoresultaat itgekomen op 8,08 (1980: ïinus 2,35). ,kzo is nu van plan over 1981 en dividend uit te keren van 2 per gewoon aandeel van 20. Over 1980 werd het divi- end gepasseerd. Over 1979 rerd 2,40 betaald. )e aankondiging, dat de divi- endbetaling hervat wordt, loeg gisteren op de beurs in een bom. Bij grote omzet- en schoot de koers pijlsnel mhoog naar 29,50. Rond 3.00 uur stond Akzo nog op ,50 en dat was 0,40 lager an maandag. In de vroege liddag vond een reactie laats. Zaken werden toen ge- aan op rond de 28,80. LONDEN Niet alleen in Nederland, maar ook in Engeland kampt men met een instortende huizen markt. Een Engels echt paar dat een jaar lang ver geefs heeft geprobeerd zijn huis te verkopen, heeft ten einde raad besloten om het tot hoofdprijs te maken van een wedstrijd. Voor een bedrag van nog geen vijftig gulden het inleg- geld kan men bij de juiste oplossing van een aantal anagrammen van plaatsnamen in Oost-En- geland eigenaar worden van een „alleraardigst" huis in het aan zee gelegen dorpje Aldeburgh, in het graafschap Suffolk. De eigenaars van het in Victoriaanse stijl gebouw de huis vertelden tot deze opmerkelijke stap geko men te zijn omdat in een jaar tijd slechts twee men sen hun huis waren ko- \men bekijken. Van die twee was er slechts één een potentiële koper, de ander schuilde gewoon voor de regen. Het gepen sioneerde echtpaar dat een overbruggingslening had gesloten om te verhuizen naar Gorleston Norfolk dreigde in steeds grotere financiële moeilijkheden te raken toen ze plotseling op het idee van een wed strijd kwamen. Enkele van de beste advo caten zijn ingeschakeld om na te gaan of de politie geen roet in het eten zou kunnen gooien met de kansspelwet. Tot dusver hebben duizend van de vijfduizend mensen die het echtpaar zich tot doel heeft gesteld, gereageerd. Eventuele winst zal wor den overgemaakt aan een huis voor geestelijke ge handicapte kinderen in Saxmundham. De wed strijd is echter van nul en gen er waarde als minder dan 95 procent van de kaartjes wordt verkocht. Degenen die de oplossing voor de anagrammen win nen, gaan door naar de tweede ronde waarin ze zo goed ze kunnen, moeten omschrijven waarom ze in Aldeburgh willen wonen. „Ik heb het allemaal met veel plezier gedaan en heel leuke brieven gekre gen vertelde mevrouw Shave. „Wat we doen als we ondertussen een goed bod voor ons huis krijgen? Ik denk dat we nu ver plicht zijn de wedstrijd af te maken. Ik wil een foto zien van de winnaar als hij de akte van eigendom in ontvangst neemt". Prijsstop in Luxemburg LUXEMBURG - De regering van het groothertogdom Luxemburg heeft een voor alles en ie dereen geldende prijsstop voor een maand afgekon digd. Zij wil daar mee voorkomen dat de prijzen de hoogte in schieten na de devaluatie van de met elkaar verbon den Belgische en Luxemburgse frank met 8,5 procent. Ook grote banken in VS verlagen rente NEW YORK - De grote Amerf- kaanse banken hebben giste ren hun „prime rate", de rente voor de meest kredietwaardige ondernemingen, verlaagd van zeventien tot 16,5 procent. Drie kleine banken hadden dat maandag al gedaan. De renteverlagingen worden in verband gebracht met de be kendmaking van het bestuur van het stelsel van centrale banken afgelopen vrijdag dat de geldcirculatie in de VS vori ge week met 3,1 miljard dollar is verminderd. Deze verminde ring was veel groter dan was verwacht. BEIROET-LONDEN - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van olie heeft met klem tegengesproken dat zijn land de olieprijzen opnieuw heeft verlaagd. Hij reageerde daarmee op berichten uit Lon den dat Iran de prijs van zijn lichte olie met ingang van 21 februari met twee dollar had verlaagd tot 30,20 dollar per vat (van 159 liter). In de Londense olie-industrie had men maandag gemeld dat Iran Japanse importeurs, zijn belangrijkste afnemers, op de hoogte heeft gesteld van de prijsverlaging. Het zou de der de verlaging zijn deze maand. De nieuwe prijs van 30,20 dol lar is aanzienlijk lager dan de basisprijs van 34 dollar per vat van de Organisatie van Olie- -Exporterende Landen (OPEC). Deze prijs geldt voor Saoedische lichte olie, die van ongeveer dezelfde kwaliteit is als Iraanse olie. Volgens deskundigen in de olie-industrie komen de prijs verlagingen voort uit vrees van Iran zijn Japanse klanten kwijt te zullen raken wanneer de be staande contracten in april af lopen. Iran heeft de inkomsten uit de olie-export hard nodig, onder meer om de oorlog met Irak te financieren. De Iraanse prijsverlagingen en de voortdurende daling van de olieprijzen op de vrije markt onder invloed van het over schot op de wereldmarkt ma ken de roep binnen de OPEC om een spoedvergadering steeds sterker. De voorzitter van de organisatie, Mana Said Al-Oteiba, stelt op het ogenblik pogingen in het werk om zo'n bijeenkomst aanstaande zater dag te laten plaatsvinden. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een onuit voerbaar regeerakkoord, een voldoende vage af spraak van de vorige re gering met Shell en Esso over investeringen in ruil voor gaswinsten, politici die wel veel willen maar die geen meerderheid achter zich hebben om de gaswinsten van Shell en Esso verder aan te pakken en Shell en Esso zelf als lachende derden. Zie hier het beeld dat naar voren komt uit de brief die de regering gisteren aan de Kamer heeft gezonden over de gaswinsten van Shell en Esso in ruil voor beloofde investeringen in de jaren 1980 - 1985. Een brief waarin de regering te kennen geeft niet in te willen grijpen. Een brief ook die voldoende aan grijpingspunten biedt voor gerede twijfel. Aanleiding voor het schrijven vormt de in politiek Den Haag al sinds eind 1980 aan de orde zijnde vraag of de afspraak die de vorige regering met Shell en Esso maakte (behoud van 15,4 miljard gulden aan gas winsten in de jaren 1980 - 1985 in ruil voor investeringen ter waarde van veertien miljard gulden) nog wel opging. Im mers de olieprijzen stegen in de wereld en daarmee de gas- prijzen. De gaswinsten van Shell en Esso zouden dus ho ger worden, zo redeneerde po litiek Den Haag en dus moes ten die extra winsten omgezet worden in extra afdrachten aan de overheid, dan wel extra investeringen. Een eerste poging daartoe werd begin 1981 ondernomen. Shell en Esso, maar ook ande ren, dienden meer geld aan de overheid af te dragen van gas winsten die zij hadden uit ver koop van gas uit alle velden behalve Slochteren. Geraamde opbrengst 300 tot 400 miljoen gulden per jaar. Dit geld kwam sechter niet binnen, om dat het eerste kabinet Van Agt viel en het tweede aantrad. In het regeerakkoord werd ge sproken over gerede twijfel of Shell en Esso de door hen be loofde investeringen wel de den. Bovendien werd gezegd dat de consequenties bekeken moesten worden van de hoge re gasopbrengsten uit Slochte ren. Dit aan de hand van drie criteria: sporen de investerin gen nog met de gaswinsten, gaat het op additionele inves teringen (bovenop normale in vesteringen in het kader van de bedrijfsvoering) en vinden de investeringen in Nederland plaats. Minister Terlouw (Eco nomische Zaken) zou naar dit alles een studie gaan doen die medio 1982 klaar moest zijn. Spoed In de Tweede Kamer was men echter niet tevreden. Ook daar was de onzekerheid over de beloofde investeringen van Shell en Esso gegroeid. Tijdens de debatten over de regerings verklaring eistte een meeder- heid van de Kamer (de drie regeringspartijen en klein links) meer spoed achter de studie. Voor 1 fabruari wilde de Kamer een studie hebben waarbij in een motie werd geeist dat Shell en Esso hun winsten volledig dienden te besteden in of ten behoeve van de Nederlandse economie al vanaf 1982. Die motie heeft nu tot de brief van Terlouw van gisteren ge leid en wat blijkt: het regeer akkoord van het kabinet is maar zeer ten dele uitvoer baar. We beginnen bij de in vesteringen die sporen met de gaswinsten. De gaswinsten worden in de brief van de re gering geschat op 14,9 miljard gulden in de jaren 1980 - 1985. Dat is 500 miljoen gulden min der dan gedacht. Bij het schrij ven van het akkoord werd nog uitgegaan van twintig miljard gulden aan gaswinsten voor beide oliereuzen. Voornaamste oorzaak van dit alles: de weer dalende olieprijzen. Punt twee, de investeringen zelf. Bedacht dient daarbij te worden dat de regering alle informatie daarover van beide oliereuzen zelf krijgt. Uit de brief van de regering blijkt nu dat een aantal beloofde inves teringen veranderd zijn of vervallen. Bovendien zijn de investeringen duurder gewor den door kostenstijgingen en inflatie. Investeringen Hier de opgegeven bedragen: Esso beloofde in 1980 2,8 miljard te besteden aan opspo ring en winning van gas en olie (nu 3,14 miljard), 500 miljoen te investeren in kolen- vergassing (nu 525 miljoen), f 1,25 miljard te besteden aan kolenproduktie in Columbia (nu 1,5 miljard), 2,3 mil jard te investeren in raffinage en chemie (nu 3,45 miljard) en 50 miljoen in een kolen- terminal (blijft). Esso inves teert dus geen 6,9 miljard maar 8,66 miljard zo stelt de regering in de brief. Shell beloofde in 1980 2,8 miljard te investeren in opspo ring en winning van gas en olie (nu 3,14 miljard), 300 miljoen in kolenvergassing (nu f 0,5 miljard), f 4 miljard in raffinage en chemie alsmede Pernis (nu 3,53 miljard aan raffinage en chemie en 1 miljard aan overige investerin gen als kolenterminals, metaal, scheepsbouw, onderzoek etc.). Totale Shell investeringen geen 7,05 miljard gulden, maar 8,2 miljard. De regering concludeert dat Shell en Esso minder uit gas overhouden, maar meer inves teren, dit echter zonder voor dat laatste garanties te vermel den. Daarbij laat men echter wel de datum van 1985 vallen, de periode tot wanneer de in vesteringen gerealiseerd dien den te worden. De regering doet dit, omdat veel projecten nog in voorbereiding zijn en bestudeerd worden. Er zijn ook projecten in uitvoering, al dus de regering. Om welke be dragen het bij dit alles gaat en om welke projecten geeft ze echter niet aan. Punt twee uit het regeerak koord de additionele investe ringen. Dit additionele karak ter van de investeringen is niet te bepalen, aldus de rege ring. Er valt in de economi sche praktijk van alledag geen onderscheid te maken tussen additionele en niet-additionele investeringen. Kortom met dit criterium is niet te werken. Punt drie uit het regeerak koord: de investeringen moe ten in Nederland plaatsheb ben. De regering geeft daar geen direct antwoord op. In de brief van Terlouw staat wel dat Esso Nederland een belang heeft van 22,5 procent in het Esso-kolenproject in Columbia. Bijna een kwart van alle daar gewonnen kolen komen naar Nederland, aldus Terlouw. Hij verwijst verder naar toezeg gingen van Shell en Esso dat bij alle investeringen zoveel mogelijk de Nederlandse indu strie te betrekken. Tot zover het maar gedeelte lijk hanteerbare regeerak koord. Op basis van de eigen informatie geeft het kabinet echter te kennen van mening te zijn dat Shell en Esso de ge maakte afspraak nakomen. Dit ondanks de ontbrekende ze kerheid over investeringen en de constatering dat er in de ge maakte afspraak een aantal zaken niet geregeld zijn. De regering somt daarbij op: al dan niet meerekenen van in vesteringspremies die door de overheid worden gegeven, kosten van onderzoek, rente kosten, additionele investerin gen of niet, controle op de af spraak, betrokkenheid Neder landse industrie bij investerin gen, in welke mate investerin gen bijdragen aan Nederlandse economie of energievoorzie ning, welke criteria voor in- een slecht geformuleerd re-' vesteringen in het buitenland geerakkoord en een slechte, door de vorige regering ge maakte afspraak. Bovendien hangt er op de achtergrond de dreiging dat als de regering toch ingrijpt nu, Shell en Esso alle beloofde investeringen gehanteerd moeten worden, beleggingen en deelnemingen. Tezamen met het al laten val len van de datum waarvóór de investeringen gedaan moesten zijn volgens de afspraak, de ontbrekende zekerheid over gaan herzien. Daaruit kan ex- het doorgaan van alle investe ringen, is met de opsomming van de leemten die niet goed geregeld zijn de hele afspraak in feite op los zand komen te staan. Dit zeker als de rege ring ook toegeeft dat Shell en Esso in feite vier miljard gul den in hun zak hebben kun nen steken, omdat de gasprij- zen stegen als gevolg van de stijgende olieprijzen in 1979, terwijl de afspraak werd ge maakt over alle gaswinsten en alle investeringen in de jaren 1980 - 1985. En dan te bedenken dat een ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken on langs berekende dat Shell en Esso naast de beloofde investe ringen nog 19 miljard gulden overhouden uit de zogenaam de leemten die de regering nu in de afspraak signaleert. Het kabinet wil de afspraak nu gaan aanscherpen middels on derhandelingen met Shell en Esso. Dat kan heel lang gaan duren. De regering geeft daar- tra werkloosheid ontstaan, ter wijl de energievoorziening in ons land (opsporing en win ning van gas en olie is vrijwel helemaal een zaak van Shell en Esso) in gevaar kan komen. Met name dit laatste aspect maakt het voor het CDA en in mindere mate D'66 moeilijk de eigen hoogopgeblazen ver wachtingen nog vast te hou den. Dit eens te meer nu de ei gen ministers in het kabinet met de brief van partijgenoot Terlouw akkoord zijn gegaan. Bij het CDA speelt daarbij nog mee dat men ook in de rege ring zat die de afspraak met Shell en Esso maakte. In de politieke arena is nu al leen de PvdA als voorvechter van het aanpakken van Shell en Esso overgebleven. Voorna melijk om minister Den Uyl aan geld voor zijn banenplan te helpen. Of dit geld er echter komt is zeer de vraag. Zoals al gesteld, de gesprekken van de regering met Shell en Esso over het aanscherpen van de voor namelijk geen tijdslimiet kunnen lang gaan duren. Misschien Brokken De politiek zit ondertussen met de brokken. Veel voor stellingen over extra gasgelden die geblokkeerd worden door wel zo lang dat Den Uyl het geld voor „zijn" banenplan niet meer nodig heeft. Shell en Esso mogen de vorige regering wel op hun blote knieën gaan bedanken. CAREL GOSELING ONDERZOEK TOONT AAN: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG In ongeveer elf procent van de bedrijven heeft de opwaardering van de gulden met ruim vijf procent, die in het afgelopen jaar plaatshad, geleid tot een prijs verlaging van geïmporteerde goederen. Bij de overige be drijven traden geen prijsve- randeringen op. Dit is geble ken uit een onderzoek dat de UTRECHT - De winst van het SHV-concern over 1981 zal ten opzichte van de eerder uitge sproken verwachtingen aan zienlijk achterblijven en naar schatting uitkomen op onge veer f 70 min na belasting. Eerder werd verwacht dat de winst weinig zou afwijken van die van 1980 (f 163 min). ling is volgens het concern ge legen in een voorzichtig beleid dat de Raad van Bestuur na overleg met commissarissen wenst te voeren met betrek king tot de groep zeescheep vaart. In deze groep hebben zich in de lijnvaart, maar vooral bij de tankervaart, ern stige problemen voorgedaan. De oorzaak van deze winstda- Aangezien naar de mening van SHV voorlopig geen her stel van de markt zal plaats vinden zijn ruime voorzienin gen getroffen. Naar verwach ting zal de winst van SHV ook voor 1982 gedrukt worden door de teruglopende econo mie, slechte ecploitatièresulta- ten in de groep zeescheepvaart en verder door het voornemen van de Nederlandse overheid om een belangrijk deel van de aardgasbaten van het concern naar zich toe te trekken. Reeds bij de presentatie van het jaarverslag 1980 in mei waarschuwde bestuurslid P.' Fentener van Vlissingen tegen een eventuele sterkere belas tingdruk op aardgasbaten. De aardgasexploitatie maakt de helft van de winst van SHV uit, terwijl op deze baten 70 pet belasting drukt. PARIJS - De Britse staats- staalonderneming British Steel Corporation (BSC) heeft giste ren in Parijs haar plan gepre senteerd voor een auto- en spoorwegverbinding tussen Engeland en Frankrijk onder Het Kanaal. Het project, dat „Euroroute Via Neptune" is genoemd, is met totale kosten van ongeveer twintig miljard gulden verreweg het duurste van de zeven ingediende tun nelplannen. BSC wil vanaf elk van de twee kusten twee bruggen bouwen naar kunstmatige ei landen in Het Kanaal. De ei landen moeten dan met een tunnel worden verbonden. De verbinding wordt 36 kilometer lang, waarvan negentien kilo meter tunnel. De bruggen en de twee tunnelbuizen bieden ruimte voor een vierbaans au toweg en een spoorweg met twee sporen. De werkzaamhe den kunnen volgens BSC in 1985 beginnen en dan zou de verbinding in 1989 gereed zijn. BSC verwacht dat de uitvoe ring van het project 100.000 ar beidsplaatsen per jaar zal ople veren. Het plan van de Britse staalon- derneming is ongeveer vier keer zo duur als de overige plannen, maar het is dan ook het enige dat voorziet in zowel een autoweg als een spoorweg. BSC heeft laten weten dat ook andere grote Britse onderne mingen bij het project zijn be trokken en dat voor de finan ciering uitsluitend particuliere middelen nodig zijn. De rege ringen van Frankrijk en Groot-Brittannië hebben zich vorig jaar uitgesproken voor de aanleg van een verbinding tussen de twee landen. Economische Controle Dienst (ECD) heeft gedaan naar de effecten van de opwaardering van de gulden in 265 bedrij ven. Minister Terlouw (Econo mische Zaken) heeft het ECD onderzoek aan de Kamer ge zonden. Hij noemt het effect van de opwaardering van de gulden „van beperkte om vang". Als reden voor het niet verla gen van de prijzen na de op waardering van de gulden noemt de minister onder meer dat in 74 procent van de be drijven de geïmporteerde goe deren in guldens werden bere kend en niet in de valuta van het land waaruit geïmporteerd wordt. Verder werden prijs verhogingen die al aangekon digd waren door de opwaarde ring van de gulden soms teniet gedaan en werd de opwaarde ring van de gulden gebruikt om achterstanden in de door berekening van kostenstijgin gen in te lopen. De prijzen veranderden dus niet. Terlouw zegt de Kamer nog te willen bezien wat er in de toe komst gaat gebeueren met de prijzen van importen. Hij zegt dat het mogelijk is dat door de opwaardering van de gulden toekomstige prijsverhogingen misschien lager uitvallen of helemaal niet komen. Ook zegt de minsiter dat niet geke ken is naar prijseffecten op grond- en hulpstoffen. Wel zegt de minister dat het Ne derlandse bedrijfsleven geen blaam treft als de consument niets van de opwaardering van de gulden merkt. VEEMARKT LEOEN 23 FEBRUARI LEIDEN - Aanvoer: totaal 4863, weefcaarv voer 6130, slachtrunderen 110, gebmlksvoe 234. graskalveren 20. nuchtere kalveren 3266, poon les 7, varkens 734, biggen 52, schapen en lammeren 394, bokken en gel- ton 46. Prl|zen In guldens per kg: stieren 1e kwal. 8,70-9,20, 2e kwal. 8,05-8,65, vaarzen 1e kwal. 7;6O-8.50, 2e kwal. 7.00-7,55. koelen 1E KWAL 7,50-8,50, 2e kwal. 7.20-7.50, 3e kwal. 6.75-7,15. worstkoeien 6,90-7,00, dikblllen extra kwal. 9.40-13.50. nuchtere slachtkalveren 1,25-2,00. slacht- zeogen 3,15-3,25. Prijzen In guldens per stuk: melk- en kalikoeten 1800-3000, vare koelen 1300-2600, pinken 1050-1850. gras- hoofdfondsen Boskalis Westm Dordtsche petr Dordtsche pr Helneken .Helneken Hold. Holl.Beton.Gr. Hoogovens 194,40 192,00e 133,00 107,00 53,60 70,40 67,60 52,30 46,40 77,50 16,00e 93,00 28,80 Kon. Olie - Nat. Ned. - Nedlloyd Gr. 47.50 NMB NMB div.82 Pakhoed Holding - Pakh. Hold, cert 133,00 Phlllpa (div.82) Slot- Openings- Ueurs23-2 beurs 24-2 75.70 75.90 107,40 107,50 117,50 117,00 116,00 116,00 109,50 27,20 27,50 43,40 43,50 40,50 23.90 24,001 23,00 51,50 28,70 83,00 overige aandelen rs 22-2 beurs 23-2 ADM-Beheer Amfas Asd Rubber Ballast-N BAM Batenburg CSM CSM ert 77,50 150,00 72,00 201,00b 60,30 83,80 665,00 76,00 19,70e 351,00 50,00 5l|0O 321,00 21,90 80,50 136,00 136,00 197,00 197,00 37,50 36,00 218,00b 1395,00 73,20 75,50 38,50 104,50 33,90 76,50 76,50 150,00 71,00 3,20 121,50 220,00b 201,00b 60,40 675^00 76,00 19,60 353,00 49,00 94,00 52,00 322,00 22,70 290,00 196,00 196,00 38,00 35,90 167,00 168,50 12,30 74,60 39,50 104,50 33,80 325.00 4080.00 900,00 530,00 28,50 115,00b 18,80 Gel. Delft c Gerofabr 40,30e 40,80e 14,80 14,60 251,00 45.50 45,50 127,50 HALL Trust. Hunter D. HVA-Myen eert 45.00 65,00 24,50 48,00 234,00 125,20 54,20 185,00 201,00 19,20 97,00 10,90 24,00 52,30 167,00 53,50 183,50 201,00 101,00 20,90 47,00 184.00 Ned. Crediet NEFIT Ned. Springs!. Palembang Rademakers Rohte Jlsk Rommenholl. Rijn-Schelde Sarakreek Schlumberger Textiel Tw. Tilb. Hyp.bk. Tw. Kab.H. Ubbink Ver. Glasf. Vml-Stork Verto eert. Vihamlj Butt 86,00e 138,00 57,00 280,00b 97,00a 301,00 34,50 73,20 67,00 627,00 33,50 103,00 47,00 78,50 47,50 155,20 40,00 71.00 92,60 41,50 25,90 62,90 20,00 114,00 107,00 103,00 106,00 Asd. Belegg. D Blnn. Bell. VG B.O.G, Goldmines 305,00 4050,00 880,00 540,00 322,00 28,30 115.00b 19,00 3480,00 770,00 58,50 85,30 138,00 65,00e 183!80 290,00e 71,50 34,00 38,70 155,20 40.20 73,00 92,60 42,00 25,90 12.00 29.00 13.50 62.90 103,50 105,00 161.00 75,20 45.00 165,00 219,50 beurs van New York BethTsteel Boeing Cons^Edlson Du Pont Eastm. Kodak Gen. Electric Gen. Motore Goodyear 19 3/4 27 3/8 4 1/4 24 7/8 28 3/8 17 3/8 61 3/8 34 3/8 19 1/8 31 3/4 27 5/8 2 1/2 54 1/2 21 1/2 20 1/8 19 1/2 25 3/4 34 3/8 35 5/8 34 7/8 19 3/8 32 3/8 13 3/8 60 7/8 Merck Co. Mobil Nabisco Brands Shell Oil South. Pac. Standard Oil Un. Brands Un. Techn. Westinghouse 33 7/8 34 1/4 32 5/8 10 1/8 36 1/4 22 7/8 16 5/8 81 3/8 22 1/8 33 5/8 16 1/4 32 1/2 34 3/8 9 5/8 36 5/8 22 7/8 buitenlands geld Belgische Ir. (100) •tal. lire (10.000) Portugese esc (100 108.25 111,25 18.75 21.75 Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) 43.25 42,00 31,25 15.52 drachme (100 3,8£ k (100) Joegosl dinar (100) 55,75 58,75 Lagere beurs met enkele zwakke fondsen AMSTERDAM - De Amster damse effectenbeurs was giste ren over het algemeen lager. De belangrijkste oorzaak was de forse tegenvaller in Wall Street, waar de Dow Jones-in- dex maar liefst 13 punten naar beneden duikelde. Dit legde een druk op de markt in Am sterdam, waar nog eens bij kwam dat de animo om zaken te doen gering was. Uitgesproken zwak kwam Ko ninklijke Olie voor de dag, die maar liefst 2,30 goedkoper werd op 76. De belangstel ling voor het oliefonds is al een tijdje verflauwd gezien het olie-overschot en dalende olie prijzen.. KLM moest genoegen nemen met een behoorlijke achteruitgang van 3 op 93,20. Een andere zwakke plek op de beurs was te vinden bij de banken. NMB werd ver handeld op 115,80, en dit was 2,20 minder dan maan dag. De scheepvaartwaarden lagen eveneensuit de belang stelling van het publiek. Ned lloyd moest zodoende 3 af staan op/ 119 en Van Omme ren 1 op 27. Verder bleven de verliezen op de beurs beperkt. Bij de inter nationals moest Unilever 1,30 afstaan op 159. Philips zag zich 0,30 ontglippen op 23,80 en Akzo leverde 0,40 in op 26,50. Amro en ABN zakten weg en ook de verzeke raars zagen de koersen terug lopen. De uitgevers handhaaf den zich evenwel, evenals de bouwers. Verder moestHeine- ken 1,10 prijsgeven op t 52,40. De obligatiemarkt was ver deeld. De hoogrentende waar- den, waarin doorgaans de meeste omzet is, zakten tot 0,3 punt. Bij de laagrentende waarden vonden hier en daar aanpassingen naar boven plaats. Handelaren verwach ten, dat de staat woensdag een nieuwe lening aankondigt. Voor de coupon werd een ren te van 11 pet genoemd. Op de lokale markt was wei nig te doen. De koersbewegin- gen, zo die er al waren, .bleven bescheiden. Alleen Otra viel in het oog. Opnieuw stuwde belangstelling de koers van het fonds omhoog. Voor de eerste periode werd volstaan met een advieslcoers van 65 tegen een vorige koers van f 57. In de tweede periode mocht alsnog getracht worden tot een notering te komen. Beers won f 2 op 94 en Bu- ehrmann Tetterode 0,90 op f 38,40. Aan de andere kant zakte RSV 1 op 53,50. Hoek raakte 0,90 kwijt op 52,30. Oce-van der Grinten moest een ietsje terug na de koer- sprong van maandag. Op het bord kwam 85,80 te staan, f 0,20 lager. Mcintosh zakte f 2,70 op 83,30 en Amfas 1 op/ 71.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15