IRA brengt kolenschip tot zinken Staatsbezoek Beatrix voor Westduitsers geen „verplicht nummer" m li CONCORDE: echn ologisch riomf w economisch en catastrofe Groenland zegt nee tegen EG ra ovjet-Unie verhoogt araatheid van het leger Mislukte greep naar de macht in Oeganda Wilde stakingen in Luikse industrie Militairen in Suriname matigen politieke koers Een variabele keuken van Poggcnpohl, waarmee u eindeloos kunt spelen. Beugelgrcpen, lichtlijstcn, onderlijsten, plinten en werkbladen zijn namelijk verkrijgbaar in een heel scala van fraaie kleurea Zodat u naar hartelust kunt combineren met de twee basiskleuren wit en beige of nog eens kunt veranderen. Ook de vormgeving is typisch Poggenpohltijd loos en afgeronde, dus veilige hoeken. De prijs van de Poggenpohl Combicolor- keuken zal u beslist mee vallen. Ga maar eens in formeren bij de Poggenpohl- specialist P5= inJITENLANDLEIDSE COURANTWOENSDAG 24 FEBRUARI 1982 PAGINA 11 (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Een groep van twaalf IRA-mannen heeft in Lough Foyle, de zeearm die Londonderry met de Atlantische Oceaan verbindt, een Britse kolenboot ge kaapt en met springladingen tot zinken gebracht. De bemanning van het 1200 ton metende schip werd gedwongen in reddingboten naar de kust te roeien. Na de explosie lag de St. Bedan op zijn kant op de bodem van Lough Foyle, nog geen 400 meter uit de kust. De bemanning kreeg van de IRA-kapers te horen dat er in de toekomst raketten in stelling zouden worden gebracht tegen Britse schepen. Een jaar geleden werd een kolenschip uit Liver pool, de Nellie M. door de IRA opgeblazen in Lough Foyle. Het schip kon na berging alleen maar als schroot worden verkocht. De Ierse Republiek heeft destijds aan de eigenaar van het schip schadevergoeding betaald. ISKOU De Russische minister van ensie Ustinov heeft gisteren op de Rus- he leger- en marinedag gezegd dat het er alles aan doet om de defensie te iteren en de paraatheid te verhogen, zei echter niét welke stappen de rege- in die richting had gezet en ook niet eel geld daartoe beschikbaar was ge- 'ene Rostow, hoofd van het Ameri- nse bureau voor ontwapening, heeft Sovjet-Unie gisteren verweten bij de erhandelingen over terugdringing van de kernwapens voor de middellange af stand in Europa in Genève niet ernstig te werk te gaan. Moskou gebruikt de Ge- neefse onderhandelingen als „tactiek om de Verenigde Staten van Europa, Japan, en hun andere bondgenoten te scheiden", zo zei Rostow voor een commissie van van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den. De Amerikaan was gebelgd over het feit dat de Russen constant mededelingen doen over het verloop van de onderhan delingen, terwijl van te voren geheimhou ding was overeengekomen. Buitenlanders niet langer gratis medisch verzorgd in Engeland LONDEN Engeland gaat de gratis medische hulp voor de meeste buiten landers, zoals die door de National Health Service (de staatsgezondheids- dienst) wordt verleend, afschaffen. Vanaf 1 oktober moeten buitenlanders alle kosten zelf vergoeden. Op het ogenblik krijgen buitenlanders, net als de Engelsen zelf, gratis behandeling in ziekenhuizen via de staatsgezondheids- zorg, maar alom wordt beweerd dat buitenlanders speciaal voor gratis ope raties en behandeling naar Engeland komen en dan meteen weer naar huis gaan. De wijziging geldt niet de burgers van de tien EG-landen waarmee Enge land een akkoord inzake de gezond heidszorg heeft gesloten. KAMPALA Bij gevechten in de Oegandese hoofdstad Kam pala tussen guerrillastrijders en geregelde troepen zijn gisteren tenminste 69 mensen om het leven gekomen. Dit heeft radio Oe ganda gisteren bekend gemaakt. Aan welke zijde de slachtoffers zijn gevallen is niet bekend. De gevechten braken uit toen ongeveer driehonderd zwaar be wapende guerrillastrijders de stad binnentrokken en de belang rijkste kazerne aanvielen. De rebellen wilden het bewind van president Milton Obote omver werpen. De Oegandese vice-pre sident Paulo Muwanga ontsnapte gisteren aan een moordaanslag door de guerrillastrijders. een vuurgevecht met Oegandese veiligheidstroepen. De guerrillabeweging onder leiding van Andrew Kayira is een van de drie belangrijkste guerrillabewegingen in het land die erop uit zijn president Obote en zijn regering ten val te brengen. 1 die tier uit uit Diste jgen he'Britse eerjgate (9) liet ra„pannekoek maar eens uitïtelen' nadal denje bgjdlopen met pannekoek de pan in plaatsje d% op haar zon-jm had ïveryracht. hei van ei (Van onze correspondent Jan Drummen) IRIJS De Concorde, zaterdag voor het eerst Nederland zijn intrige- ïde neus even zal laten n, zal op Schiphol onge- ijfeld opzien baren en wondering oogsten. iar dat zal niet kunnen rheimelijken, dat het ans-Britse ontwerp in lancieel opzicht een flop De Franse luchtvaart- latschappij Air France bijvoorbeeld per 1 ril de Concorde-vluch- tussen Parijs en Zuid- nerika in opdracht van Franse regering beëin- en. Dat besluit vloeit isch voort uit het feit, het fascinerende, twee aal snelller dan het ge- id vliegende passagiers- iegtuig, technologisch diswaar een triomf is, lar economisch een ca- itrofe. en de Fransen destijds be nnen aan de plannen voor t vliegtuig, waren de om- ndigheden daarvoor gunstig gevolg van de toen door gaullistische bewind ge- ldigde prestige politiek. Al- a bleken de kosten van de twikkeling dermate kolos- il dat de Fransen de Britten e op dat ogenblik de enigen ren die voldoende krachtige itoren voor een dergelijke ichine konden leveren) be- derden om hen voor het aject te interesseren. Londen s, gezien de vleugellamheid n zijn luchtvaartindustrie, genoeg onmiddellijk voor nenwerking te vinden, niet de laatste plaats met het op de werkgelegenheid. it project werd in relatief rte tijd (voor een dergelijke /olutionaire constructie) tot H goed einde gebracht en in uari 1976 begonnen Air ance en British Airways ge- tijdig met de exploitatie het supersonische toestel. Britten moesten na enige de vluchten met de Con- de naar Zuidoost-Azië sta- als gevolg van aanzienlij tegenslagen, vooral door het overvliegverbod van In dia. Air France en British Air ways moesten voorts lang vechten aleer de Amerikanen de vluchten naar New York toelieten, nadat de lijn op Was hington snel geregeld was. Terwijl de Britten zich op Noord-Amerika concentreer den zetten de Fransen daar naast hun dienst op Rio voort, en breidden later het Zuida- merikaanse Concorde-net uit tot Caracas, en bevlogen ver der naast New York en Was hington ook Mexico. Ondanks de aanzienlijk hogere tarieven die voor de Concorde berekend werden, moesten de regeringen bijspringen om de tekorten (en de afschrijvingen) te dekken gezien de zeer hoge exploitatiekosten van het toe stel. De zwaarste factor was het zeer hoge brandstofver bruik: een veelvoud van dat van een gewoon straalver- keersvliegtuig. De stijgende aardolieprijzen hebben de Concorde in zekere zin ge wurgd. Terwijl de ontwikke ling en de bouw ruim zeven en een half miljard gulden gekost hebben (een bedrag dat 'uitge smeerd' is over tien jaren en gedeeld door twee naties met elk ongeveer vijftig miljoen inwoners, zodat de Concorde aan elke Fransman maar vijf gulden per jaar gekost heeft...), bleek de exploitatie te grote tekorten op te leveren. De nu overgebleven Noordat- lantische route is de 'meest lo gische' voor de Concorde, die op de allereerste plaats met het oog op deze verbinding werd geconstrueerd. Het ge deelte van het traject dat su personisch gevlogen kan wor den is er het grootste (over be woonde gebieden wordt dat met het oog op de geluidshin der nagelaten) en de tijdwinst is er het grootst. Het vliegtuig haalt in westelijke richting de zon in, zodat passagiers die 's morgens om elf uur uit Parijs vertrekken twee uur eerder, 's morgens om negen uur, in New York landen. Als gevolg van het opheffen van de diensten op Zuid- Amerika komen nu per 1 april Concorde-machines 'vrij'. Er wordt naarstig gezocht naar vervangende mogelijkheden, zoals snelle vrachtvluchten, maar de kans daarop lijkt ui terst gering. iel it de inekoek KONINKLIJK PAAR VAN 1 TOT 3 MAART IN BONDSREPUBLIEK LUIK Socialistische vakbonden hebben zich giste ren geschaard achter de wilde stakingen, die in het in dustriegebied rond de Belgische stad Luik zijn uitge broken uit protest tegen de bezuinigingsmaatregelen van de regering en de onzekerheid over het voortbe staan van de staalindustrie. Vandaag zijn de arbeiders in het staalbekken van Luik aan een 24-uursstaking begonnen. Volgens de socialistische vakbond FGTB is de staking uitgeroepen om de regering duidelijk te ma ken dat de Waalse staalarbeiders het langzamerhand beu zijn dat er gesold wordt met hun belangen. De regering wil onder meer de automatische prijscompensatie buiten werking stellen. Ondertussen is in Brussel uitgelekt dat volgens een rapport van het Amerikaanse studiebureau Mckinsey de produktiecapaiteit van de staalindustrie in Charleroi en Luik met 8,5 ton per jaar zal moeten worden teruggebracht en dat daarbij meer dan 8500 banen zullen verdwijnen. Als de berichten door de plannen van de Europese Commissie worden bevestigd, zal dat vrijwel zeker een explosie van onlustgevoelens veroorzaken in Luik, waar de hardste klappen zullen vallen. gendiner vervangen door een culturele bijeenkomst. Meer dan 600 mensen uit politiek, cultuur, bedrijfsleven en ande re maatschappelijke groeperin gen zijn uitgenodigd voor een grote informele bijeenkomst in net stadtheater van Bonn waar het Nederlands Nationaal Bal let zal optreden en de gasten zich onder het genot van Ne derlandse specialiteiten onge dwongen met elkaar en de hoge gasten kunnen onder houden. Het eigenlijk staatsbezoek duurt twee dagen en bestaat naast de gebruikelijke ont vangsten en kransleggingen uit gesprekken met Bondspre sident Carstens, kanselier Schmidt en minister van bui tenlandse zaken Genscher. Woensdag vliegen Beatrix en Claus eerst naar Berlijn waar zij een krans zullen leggen bij het gedenkteken aan de Plot- zensee. Vervolgens gaat men naar de internationale toeris tenbeurs waar de Nederlandse en Antilliaanse stands worden bezocht. Afsluitend wordt nog Stuttgart in de deelstaat Ba- den-Württemberg bezocht. Dit bezoek staat vooral in het te ken van de economische sa menwerking tussen Nederland en de Bondsrepubliek en er zal een gesprek plaatsvinden met een twintigtal vertegenwoor digers van het Duitse bedrijfs leven De komst van Beatrix en Claus naar de Bondsrepubliek, vóór bezoeken aan de Vere nigde Staten, Engeland of Frankrijk, streelt de Duitse trots. Het wordt gezien als een nadrukkelijke bevestiging dat de betrekkingen tussen de bei de landen weer volstrekt zijn genormaliseerd. Bezorgdheid bestaat wel over de mogelijk heid dat president Carstens het nodig zal vinden om in het openbaar bij de koningin gra tie te bepleiten voor de „Twee van Breda". Tegenover een groep Duitse journalisten die onlangs in Nederland was ver klaarde minister-president Van Agt desgevraagd dat iets dergelijks „grote emoties in het land" teweeg zou brengen. En in Haagse regeringskrin gen, zo berichtten de journalis ten, viel te horen dat het aan snijden van deze kwestie wel eens het hele staatsbezoek tot een flop zou kunnen maken. PARAMARIBO De Su rinaamse militaire macht hebbers lijken zich de stroom van kritiek vanuit Surinaamse maatschappe lijke en kerkelijke organi saties op de huidige poli tieke koers enigszins te hebben aangetrokken. Dat kan worden opge maakt uit gisteren be- kendgeworden voorstel len, die de basis moeten vormen voor de op 15 maart te installeren nieu we regering. Zo moet er een orgaan komen, waar in vertegenwoordigers van de zogenaamde volks- comité's, de werkgevers, werknemers en kerken zitting hebben. Dit orgaan zou moeten oordelen over wetsvoorstellen, iets wat tot voor kort niet haalbaar leek. De wetgevende macht blijft evenwel in handen van het zo genaamde beleidscentrum, waarin de militairen domine ren. De regering zou voor de uitvoering moeten zorgen. Vanuit Paramaribo wordt be richt over aanwijzingen, dat met name sterke man luite nant-kolonel Bouterse druk doende is zich losser te maken van zijn radicale adviseurs. Zo zijn al gesprekken gevoerd met vertegenwoordigers van partijen die het voor de staats greep van 25 maart 1980 in Su riname voor het zeggen had den. Het door de IRA naar de kelder geholpen kolenschip St. Bedan steekt nog een stukje uit boven het water van de Lough Foyle. NUUK De bevolking van Groenland heeft zich met een kleine meerderheid uitgesproken voor uittreding uit de EG. Voor het vertrek uit de gemeenschap, waar van Groenland in 1973 lid moest worden als onderdeel van Denemarken, stemden 12.615 mensen, 11.180 wa ren tegen. De bevolking van Groenland is altijd al tegen de EG gekant ge weest. Het enige tijd geleden verkregen zelfbestuur maakte de weg vrij voor een nieuw referendum over het lidmaatschap. De uitslag daarvan is overigens niet bindend. Maar als het parle ment de wens van de bevolking ten uitvoer legt en kiest voor het vertrek uit de EG, betekent dat de halvering van het grond gebied van de gemeenschap. Het zal dan voor het eerst zijn dat een een lidstaat uit de dit jaar 25-jarige EG treedt. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoetcrwoudc-Rijndijk Tel. 071-899206 b.v. Gebr. RolfTs Handclmij. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Staatsbezoeken zijn in de Westduitse hoofdstad Bonn, in tegen stelling tot Nederland, routinegebeurtenissen. Om de zoveel weken kun op de routes die de bui tenlandse gasten in Bonn volgen kilometerslang af wisselend de vlaggen van de Bondsrepubliek en het land van de hoge gast zien wapperen. Alleen de gro ten der aarde vermogen nog mensen op de been te brengen en het publiek te interesseren. En in verre weg de meeste gevallen doen de media dergelijke staatsbezoeken af als een „verplicht nummertje". Het was dan ook heel slim van de Nederlandse ambassade in Bonn om bij gelegenheid van het komende staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan de Bondsrepubliek (1 tot 3 maart) alle vertegen woordigers van de media indi vidueel aan te schrijven en uit te nodigen voor een gesprek met ambassadeur baron Van Lynden. Mede daardoor werd dit bezoek aan de driegende anonimiteit onttrokken. Natuurlijk is dit niet de enige reden dat de Duitse pers meer dan gebruikelijk aandacht be steedt aan het bezoek van de Nederlandse koningin. Het heeft zeker ook te maken met de Duitse hang naar de ro mantiek van erfelijke konings huizen, zeker wanneer die zo veel verbinding hebben met de Duitse geschiedenis als de Oranjes, nog afgezien van Claus' afkomst; met de nauwe economische en culturele be trekkingen en met een nog al tijd niet helemaal verdwenen schaamtegevoel over datgene wat men het buurland in de oorlogsjaren heeft aangedaan. Het programma is lang onze ker gebleven. Maar inmiddels is wel bekend dat de koningin en prins niet uitsluitend „nota belen" zullen ontmoeten. Ge tracht zal worden in contact te treden met de zogenaamde brede lagen der bevolking. Opnieuw is het traditionele te- Teveel kaarsjes om zelf te blazen Als je zou oua bent als John La- roche uit Brea in de de Ameri kaanse staat Ca- lifornië (foto), neemt niemand het je kwalijk dat je adem tekort komt om alle kaarsjes in een keer uit te blazen en om die reden enige techni sche hulp in roept. De voor malige kapper John Laroche, die gisteren 102 jaar oud werd, gebruikte een haardroger om de 102 vlamme tjes te doven. Laroche kreeg in de Verenigde Staten bekend heid doordat hij geruime tijd de kapper was van de beruchte gangster Al Ca- pone.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11