Gasmiljarden Shell en Esso: Kabinet verdeeld fiddócSomcuit Ter louw wil zijn imago verbeteren erkoop uit gasbel omt tot stilstand "rank Goversgaat }e win ter sober in Kiezen of delen f& ingaanvoer f Ij, rdt beperkt iddelburgse artsen iet schuldig aan jod Turks jongetje >litie: taken bewakings- ireaus niet uitbreiden [ECHT De politie voelt niets voor een uitbrei- van de bevoegdheden van de particuliere bewa sdiensten, zoals de Unie' BLHP (vakbond voor ho- >ersoneel) aan minister De Ruiter van justitie heeft rgesteld. jnie wil dat de particuliere opsporingsbedrijven een be te opsporingsbevoegdheid krijgen. Bewakingsdiensten en nu alleen controleren en moeten bij onraad de politie rschuwen. De secretaris van de Algemeen Christelijke 'iefederatie, G. Koffeman over het voorstel van de unie: olitie is het enige orgaan in de samenleving met opspo- bevoegdheden en dat moet zo blijven. De politie is de- atisch controleerbaar, particuliere en commerciële orga- ies niet". Ook voorzitter L. van der Linden van de Alge- Politiebond juicht de plannen van de unie niet toe. „Er »1 een gat in de markt gevallen, maar de overheid moet de oorzaak zoeken om daar wat aan te doen. Als de po- bepaalde zaken laat liggen moet er iets aan de werkwijze de politie veranderen". Hij vindt dat er bij het bedrijfsle- steeds meer de neiging bestaat om taken die bij het poli- erk horen op te eisen. an onze parlementaire hoefte aan gas meer en meer redactie) gedekt zal kunnen worden uit HAAG De heronder- andere gasvelden dan het gro- eling van de exportcon- te veld van Slochteren, zal >n van gas, die eind 1980 rond het midden van de ne- regeringscommissaris gentiger jaren haast geen gas renburg werd afgerond, uit Slochteren meer gebruikt de overheid fors op te worden. Omdat uit de verkoop a. van dit gas de hoogste inkom- ie onderhandelingen werd sten worden gehaald, zal het ers niet alleen een hogere gasbeleid dan ook fundamen- voor het gas bedongen, teel herzien moeten worden, ook bepaald werd dat de Dit heeft minister Terlouw ners niet meer een be- gisteren tegenover de vaste hoeveelheid gas per kamercommissie voor econo- dienden af te nemen. mische zaken verklaard. Ter- at het gasverbruik nu af- louw stelde dat de overheid it en de binnenlandse be- voor wat de eigen inkomsten betreft (en daarmee ook de uitgaven) „gevaarlijk afhanke lijk" was geworden van de gasbaten. Dit jaar haalt de overheid 22 tot 23 miljard gul den uit gasverkopen. Hij noemde de ontwikkelingen met het Slochterenveld, zoals die nu voorzien worden, dan ook „desastreus" voor de rijks overheid. Over een herziening van het hele gasbeleid zal de minister voorstellen doen bij de begroting voor 1983. Ter- louw liet desondanks weten niet van gasimporten met name uit Noorwegen in de toekomst te willen afzien. DEN HAAG Premier Van Agt, minister Den Uyl (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) en mi nister Terlouw (Economi sche Zaken) voeren van daag overleg over de vraag of de overheid meer geld van Shell en Esso uit de gasverkopen kan eisen. Naar verwachting zal het gesprek bedoeld als Esso extra uit het gas opstre- een poging de tegenstel- jLen toen de olieprijzen stegen, lingen in het kabinet te .Van Agt en Terlouw zien niet Stroomgebied IJssel aan ramp ontsnapt HATTEM Het stroomge bied van de IJssel is de afge lopen weken aan een waters noodramp ontsnapt. Volgens ir. D-de Bruin, werk zaam bij de Directie Bovenri- vieren van Rijkswaterstaat, hebben de boeren in het ge bied geluk gehad dat de pie ken in de hoogwaterstanden van Rijn en IJssel in januari en februari niet zijn samenge vallen. Daardoor is de schade beperkt gebleven. Volgens de heer De Bruin is het voor Rijkswaterstaat uiterst moei lijk iets tegen de dreigende overstromingen te doen. iMSTERDAM De nieuwe wintercollectie voor de con- Ktie van Frank Govers roept herinneringen op aan klas eken als „Gejaagd door de wind" of „Onder moeders leugels", zo keurig en sober is de collectie van uiterst raagbare pakken die de gemiddelde vrouw slank afkle- -n. Het zijn pakken in een smaakvolle herfstlook en van waliteitsstoffen die er onverslijtbaar uitzien. bic de ruim vallende mantels met veel plooitjes zijn in- rukwekkend goed gemaakt en zullen waarschijnlijk na ja- nog tot vervelens toe in goede staat in de kast terug te inden zijn. De pakjes bestaan uit keurige klokkende rok- en met heuplange jasjes, nauw aansluitende piccolojasjes f wijd vallende blazers. Alles in keurig mosgroen, zwart, lauwgrijs of camel of in een vage herfst-ruit, paars met rijs bijvoorbeeld. Er is een prachtige serie zwarte avond- akken met laag utgesneden paillettenblouses. Ook de pak- fn zijn soms onthutsend laag uitgesneden, oals te verwachten was liet de fantasierijke couturier zich 'ven gaan in enkele details. Zoals de nét te korte pantalons an de pakken, heel vertederend, al dient zo'n pantalon 'et nylons en schoenen met hoge hakken gedragen te 'orden en spijtig voor het parket: het liefst wel van die untige hoge hakken. Mooi waren ook de hoofddeksels bij e pakken en jassen, van platte pannekoek tot Drie-Mus- etiershoed. Ook de grote Rembrandt-baret gaf veel pak- en iets aparts mee. Weliswaar was het steeds dezelfde onkergroene grote baret, haar deze was daarom niet min-, er mooi. literaard werden er ook herfstwandelpakken met gro- f heals over een schouder gedrapeerd getoond. Prach-, ge warm bruine suède pakken. Maar zo'n sjaal is er na- lurlijk alleen voor de show. Een bezoekster zei tenminste eïrriteerd: „Het is zo onhandig met boodschappen doen. If laat zo'n sjaal altijd in de auto slingeren". Dat mag dan aar zijn, zo'n grote sjaal vergeet je waarschijnlijk eerder 'an de decoratieve witte poolvos die bij een elegant zwart tontalonpak voor de avond kan worden gedragen. PHIA BARUCH Ruiten met andere ruiten en ruiten met stippeltjes. Frank Govers brengt combinaties van verschillende dessins. i j hoe dat geld kan worden od- o erbruggen tussen de geëist. Volgens hen zal het drie betrokkenen niet tot door Shell en Esso opgevat overeenstemming leiden. worden als het eenzijdig open breken van de gemaakte af- Van Agt en Terlouw menen spraken, dat er niet meer geëist kan regering meent dat Shell worden dan de 14 miljard die en Esso de afspraken nako- de oliereuzen beloofden te in- men. Maar Esso investeert ook vesteren in de jaren 1980-1985. miljard in Columbia. Dat Den Uyl meent dat daarbo- #eld zit in de afspraak evenals venop meer „gedaan" moet investeringspremies die de worden. Een mogelijkheid is overheid geeft op de investe- de vier miljard die Shell en ringen. Zonder de investerin gen via de Nederlandse Aard- oliemaatschappij en het Esso- project blijft er van de investe ringen 7 miljard over. Met een investeringspremie van zo'n 20 procent betekent dit dat van Shell en Esso alsnog investe ringen van ruim 2,6 miljard gulden gevraagd zou kunnen worden. De afdrachten van de NAM aan de staat zouden ook iedere maand en niet per kwartaal kunnen worden geïincl. Dit zou de overheid drie miljard gulden opleveren per jaar plus 200 miljoen gul den aan rente. VFFI BEWOLKING DE BILT - In de afgelopen nacht was er maar weinig wind en bleef het helder. In verband hiermee werd het wat kouder dan de vorige nacht. Het vroor plaatselijk zes gra den. Inmiddels gaf een storing in de hogere luchtlagen,die vanmorgen boven het Alpen gebied lag, aanleiding tot enige sneeuwval boven Midden Eu ropa. Geneoemde storing dringt wat naar het noordwes ten op. Er zal dan ook in het komende etmaal veel bewol king voorkomen, waaruit voornamelijk in het zuiden en oosten van het land wat sneeuw kan vallen. Komende nacht wordt het minder koud met minima van ongeveer min 2 graden. Morgenmiddag zal het kwik tot omstreeks 3 gra den oplopen. De wind zal zwak tot matig zijn en uit noordelijke richting waaien. Overmorgen zal het overwe gend droog zijn en zullen op klaringen voorkomen. In het temperatuur verloop komt maar weinig verandering. ■MM Onderzoek naar zure regen DEN HAAG Staatssecreta ris Lambers-Hacquebard (Mi lieu) heeft vijf instituten op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de herkomst en het transport door de lucht van stoffen die verantwoorde lijk zijn voor de zure regen. Zure regen tast bomen en planten, maar ook gebouwen, monumenten en andere mate rialen aan. De verzuring van de atmosfeer is ook niet bevor derlijk voor de volksgezond heid. Zure regen wordt ver oorzaakt door zwaveldioxyde en stikstof oxyden in de lucht. Deze komen daar terecht door de verbranding van zwavel houdende brandstoffen, zoals kolen, olie en aardgas. De stof fen blijven lang in de lucht hangen. Bidprentje dank zij Van Agt EERSEL Burgemeester Van Agt van het Bra bantse Eersel, een van de „Acht Zaligheden", heeft het verbruid bij de inwoners van dit Kempi- sche dorp. De burgervader, die een volle neef is van onze premier, is voorstander van een nieuw gemeentehuis. En dat nu is de Eerselaren wat te gortig. Het huidige gemeentehuis prijkt pas vijfen twintig jaar op de Eerselse markt en vormt met „het kapelleke" uit de vijftiende eeuw en de schit terende bomenrij een prachtig geheel. Reden ge noeg om een carnavaleske begrafenisstoet door het dorp te laten trekken, waarbij iedere toe schouwer dit bidprentje in handen gedrukt kreeg. Daarop onder andere de tekst: „Dezer dagen wordt na een noodlottig raadsbesluit uit ons mid den weggenomen ons geliefde Gemeentehuis. Het is pas 25 jaar oud...Hoe onbegrijpelijk zijn de raadsbesluiten.. Zijn heengaan zal een grote leegte bij ons achterlaten. Hoe lang nog zullen kiosk, ka pel en pomp nog in ons midden zijn?..." Man gedood door vriendin ROTTERDAM/HEERLEN - Een 39-jarige man is gistermor gen door zijn 23-jarige vriendin in zijn woning in Rotterdam doodgeschoten. Volgens de po litie waren er al enkele tijd moeilijkheden tussen de twee. Een 24-jarige man uit Heerlen bekende gisteren eerder op de dag een 19-jarige plaatsgenoot met een mes te hebben doodge stoken. Dat gebeurde tijdens een vechtpartij in een dancing. De man had zich zo bedreigd gevoeld dat hij zijn mes pakte en toestak. Zijn tegenstander werd in de hals geraakt en overleed korte tijd later. JNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 23 FEBRUARI 1982 PAGINA 9 HeT besluit van minister Den Uyl af te zien van een in greep in de cao's, die een vermindering van de ziektewet- uitkering mogelijk had moeten maken, is op zich begrijpelijk. Nadat met name de vakbeweging zo tegen de ziektegeldkor ting te hoop was gelopen, en zelfs de SER-kroonleden zich vrijwel unaniem voor een compromis hadden uitgesproken, bleef Den Uyl weinig anders over dan dat compromis in gro te lijnen te volgen. MAAR de globale mededeling, die Den Uyl daarover heeft gedaan, is niet duidelijk genoeg. De oorspronkelijke ziekte wet-maatregel bestond in feite uit twee onderdelen. Op de eerste plaats een heffing van een premie op het ziektegeld, waardoor ruwweg de netto-ziektegelduitkering van 100 naar 92 zou gaan. Daar bovenop kwam een maatregel, die de uitkering netto naar 85 zou brengen. Voor die laatste maatregel was een niet onbelangrijke cao-ingreep noodzake lijk, waartegen de vakbeweging zo te hoop liep. Maar behal ve deze cao-wijziging is om de eerste maatregel te verwezen lijken óók een cao-ingreep nodig, die evenwel minder ver gaat. In de cao's staat namelijk veelal dat de werkgevers de netto-uitkering dienen aan te vullen tot 100 Daarom moet, als die eerste maatregel tenminste wordt uitgevoerd, eerst worden bepaald dat die aanvulling tot 100 niet geldt voor zover er premie geheven wordt. Blijft zo'n bepaling achter wege, dan gaat de overheid vanaf 1 april weliswaar premie over ziektegeld heffen, maar de werknemers houden 100 en de werkgevers betalen in feite de premie. DEN UYL heeft volstrekt in het midden gelaten of hij ook die kleine ingreep achterwege zal laten. Doet hij dat, dan verwatert de hele ziektewetmaatregel. Dan krijgt de over heid wel het premiegeld binnen, maar dat werkt dan ave rechts voor het bedrijfsleven. Behalve ombuigingen is lasten verlichting voor het bedrijfsleven een harde noodzaak. In dien de werkgevers de premie moeten gaan betalen dan be tekent dat een forse kostenverzwaring. Als het zo moet gaan, dan kan de hele maatregel beter achterwege blijven. En dat zou droevig zijn. Lastenverlichting en ombuigingen zijn hard nodig; als de ziektewetmaatregel ook niet ten dele wordt toe gepast, zal er in andere sectoren des te harder moeten wor den ingegrepen. ïff HAAG De haringaanvoer wordt Iff" kt- Vissers die haring verkopen aan afslagen in Nederland moeten vanaf iag aantonen dat de hoeveelheid ha- jdie zij aanvoeren niet groter is dan 'eldigi >r0Cent van het gewicht aan sprot en lerbrij rocent van het gewicht aan andere 1 die zij hebben gevangen. Dat bete dat zij niet langer alleen maar op ha- mogen vissen. Het ministerie van igë fi ouW Heeft deze maatregel aangekon- kleurr »omdat de laatste tijd haring wordt voerd, waarvan de herkomst niet te -halen is". Inspecteurs van het minis •MMfjjgfcrtjgH kort geleden in de Scheve- e haven 73.000 gulden in beslag geno- van in totaal vier vissers, die daar ille- ivangen haring hadden verkocht. 327 nd 64 DELBURG De drie Middelburgse huisartsen, iesveli iet op 27 januari gestorven, acht maanden oude se jongetje Yakub Ehren hebben behandeld, heb- geen schuld aan diens dood. Dit heeft de hoofdof- van justitie in Middelburg, mr. J. Hagen, gisteren [edeeld. Uit de uitkomst van een sectie-onderzoek et lichaam van de baby door patholoog-anatoom Zeldenrust en een onderzoek door de inspecteur de volksgezondheid is niet gebleken dat de artsen lind een juiste behandeling hebben onthouden. Dngetje stierf in het ziekenhuis van Middelburg, waar hij 'lalf uur eerder was opgenomen. Het kind vertoonde ern- itdrogingsverschijnselen. Na de dood van het kind diende ichting Turkse werknemers in Middelburg, buiten mede van de ouders, een klacht in bij de officier van justitie de drie artsen die het kind hadden behandeld, it de ouders geen sectie toestonden, hetgeen in verband iet onderzoek wel noodzakelijk was, liet de hoofdofficier leggen op het lijkje. Uit het onderzoek is komen vast te dat Yakub is gestorven aan een acute darminfectie. Door ie huisartsen werd geen onjuiste diagnose gesteld, en het 'leeft de juiste medicijnen gehad. Van discriminatie is niets len, aldus de inspecteur van de volksgezondheid, dr. Lely. llen geen verdere stappen worden ondernomen. De ouders ;n laten weten dat ze de zaak willen laten rusten. Wegvervoer wil sluiting Duitse grens op 5 mei RIJSWIJK De wegver- voerorganisaties willen dat de grensposten op 5 mei gesloten worden ver klaard voor het Duitse verkeer, als het aantal rit- machtigingen op Duits land niet met 50.000 wordt verhoogd. De organisaties hebben dit la ten weten aan staatssecretaris Van der Doef van verkeer en waterstaat. Het Nederlands wegvervoer vindt dat het ver voer op Duitsland wordt ge confronteerd met ontoelaatba re beperkingen. Zij verwijst daarbij naar heffingen op brandstof, gesloten grenzen op feestdagen en te weinig rit- machtigingen. Volgens het wegvervoer houdt Duitsland zich daarmee niet aan EG-af- spraken. Zo krijgt Nederland maar 685.000 ritmachtigingen voor Duitsland, zo'n 8 procent te weinig. De vervoerders vin den dat als de Nederlanders met beperkingen worden ge confronteerd in Duitsland, die situatie ook eens omgedraaid moet worden. DEN HAAG Minister Terlouw, die vandaag en de komende dagen zijn begroting in de Tweede Kamer moet verdedigen, is naarstig op zoek naar een mogelijkheid zijn ima go te verbeteren. Binnen de regeringspartijen is men niet gelukkig met zijn op treden, VVD-leider Wiegel heeft hem al een tweede- rangsrol toegeschreven, hij ontbrak opvallend bij het ge sprek in de Stichting van de Arbeid over het banenplan (vanwege politieke consulta ties binnen zijn fractie), maar fractieleider Brinkhorst van D'66 in de Tweede Kamer houdt hem de hand boven het hoofd. Hij sprak zondag van Minister Terlouw. een „actie beschadiging lijst trekker". Terlouw heeft nu besloten een eigen persvoor lichter en politiek medewer ker aan te stellen. Gisteren viel de Tweede-Ka mercommissie voor economi sche zaken over hem heen. Terlouw kon een groot deel van de hem gestelde vragen niet beantwoorden, en het de bat over het energiebeleid werd verdaagd tot donderdag. Terlouws partijgenote, me vrouw S. Dekker, verweet hem helemaal geen antwoord te hebben gekregen op de door haar gestelde vragen. Mevr. Epema (PvdA) had er al haar ongenoegen over uitgesproken dat nog vlak voor het debat talrijke brieven over de te be handelen onderwerpen wer den ingediend.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9