Devaluatie dupeert Nederlands bedrij fsleven SPEKLAPJES ENSLA Van Thijn: ontkoppeling blijft onbespreekbaar xico wil iddelen Midden nerika s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Vechtpartij op carnaval DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, Directeur-hoofdredacteur: I I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 u 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. /0,56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57.35; jaar/ 217,90. ur. tel. 071-122248. Losse nummets /0.75. Maandag 22 februari 1982, 72e jaargang no. 22200 HET WEER Aanhoudend zonnig. Mini mumtemperatuur omstreeks min 5 graden, middagtempera- tuur ongeveer 6 graden. Zwakke tot matige zuid-oos tenwind. Zon op: 07.40, onder 18.08. Scheveningen hoogwa ter: 2.53 en 14.55; laagwater 10.56 en 23.06. Haagse Comedie met Hans van Westreenen en Eddy Habbema en Appelgroep vanavond bij Sonja over het rapport van de Raad voor de Kunst. Voorts Maarten 't Hart met Hanneke Groenteman in discussie over zijn nieuwe boek „De vrouw bestaat niet". Bovendien het onderwerp „Burenruzie". jzelde smid overleden 'ERDAM De overval juwelierszaak aan het en de daarop volgende ïg is de 59-jarige nid P. Maenhout uit irdam fataal geworden. overleed hij in een huis in de hoofdstad jn verwondingen op- in tijdens de vlucht van vervallers, de Fransen (23) en P. B. (28). Het ramde met hun auto bij het Spui een geparkeerde wagens, ludsmid raakte daarbij gevaarlijk gewond. De n konden worden aan- den. Veel doden bij aanslag in Teheran TEHERAN Bij een bomaanslag op een kazer ne van de revolutionaire garde in Teheran zijn van morgen zeker elf mensen om het leven gekomen en een zelfde aantal gewond. Volgens de Iraanse radio is aan de kazerne en huizen in de omgeving grote scha de aangericht. De zeer zware bom was verborgen in een vrachtwagen en sloeg een drie meter diepe krater in het wegdek. De ontploffing was in de hele Iraanse hoofdstad te ho ren. Over-over-over- grootmoeder in spé De 90-jarige Frankel Underwood uit Califor- nië kan zich binnen kort over-over-over- grootmoeder noemen. Haar 19-jarige achter- achter-kleinkind Kim- berley Peters verwacht deze week haar eerste kind. Omdat alle moe ders en dochters nog in leven zijn wordt het kind de eerste in de nog levende zesde ge neratie van een familie. POPULARITEIT REAGAN DALENDE NEW YORK De populariteit van de Amerikaanse president Reagan vertoont, voor het eerst nadat hij een jaar geleden presi dent werd, een sterk dalende lijn. Zo is uit peilingen van de omroep ABG en het blad Washington Post gebleken. Meer dan de helft van alle ondervraagden (57 procent) was het oneens met het economi sche programma. Minder dan de helft (40 procent) kon zich vinden in het buitenlandse beleid. Een paar weken terug waren die per centages nog respectievelijk 46 en 52. De meningen over korten op sociale uitgaven liepen niet veel uiteen: 51 procent was tegen en 45 procent daarvoor. Suriname: Nederland komt afspraken niet na PARAMARIBO De Surinaamse demis? sionaire minister van buitenlandse zaken, mr. H. Naarendorp, heeft Nederland, be schuldigd van het niet nakomen' van de verdragen, die bij de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 tussen beide landen zijn gesloten. Naarendorp reageerde daar mee op het besluit van de Nederlandse re gering, gesprekken over de besteding van onwikkelingsgelden in Suriname voorlo pig op te schorten. Volgens Naarendorp is de Nederlandse houding een openlijke in menging in de Surinaamse binnenlandse aangelegenheden. In de Surinaamse ker ken is gisteren een verklaring voorgele zen, waarin de christelijke kerken hun bezorgdheid uiten over de politieke situa tie in het land: het niet van kracht zijn van het parlement en de grondwet. AGUA President Portillo van Mexico aangeboden te Tf'l delen in de conflicten JU n Middenamerikaanse inden. Hij heeft er bij renïgde Staten op aan- ^ngen in het gebied niet ™ir tussenbeide te ko- Lopez Portillo was in lagua, waar hij de hoog- ird, fTii derscheiding in de orde iugusto Cesar Sandino "'.vangst nam. nlopen ns *^2 id ns de Mexicaanse prë?i- 'ordt de Amerikaanse leid niet bedreigd door, idinistische regering van ;ua en evenmin door de I in Salvador. Lopez o pleitte voor ontwape- ■an pro-Som'oza-benden grens van Nicaragua en ^eindiging van de oplei- in die benden in de VS. idinistische leider Orte- >d tegelijkertijd een vre- dat ondermeer de aliteit van zijn land, jdschap met de VS en anvalsverdragen met de >nden Honduras en Cos- a omvat. BELGISCHE FRANK KELDERT MET 8,5 PROCENT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De sterke waardevermindering van de Belgische frank met acht en een half procent, waartoe gis teravond laat in Brussel beslo ten werd om de Belgische eco nomie enigszins op te vijzelen heeft ook gevolgen voor derland. Vanaf vandaag is België voor Nederlanders en andere bui tenlanders opnieuw belangrijk goedkoper. In oktober vorig jaar had zich al een „verrijking" van Neder land ten opzichte van België voorgedaan. Toen werd de gulden' al met 5,5 procent op gewaardeerd. De ministers van financiën van de EG-lid- staten gingen gisteren tot nieu we wijzigingen in de waarde verhoudingen binnen het Eu- .ropese Munst Stelsel (EMS) over, nadat België en Dene marken, waarvan de kroon drie procent lager wordt, daar met klem om hadden ge vraagd. Van de devaluatie van de Bel gische frank zal de Nederland se export naar België sterk de gevolgen ondervinden. Voor de Nederlandse boeren en tuinders zou het effect van de devaluatie evenwel meevallen. De ministers van financiën ga ven namelijk geen gehoor aan het Belgische-verzoek tegelijk met de devaluatie van de frank de koers van de „groe ne" frank te verlagen. De waarde van de „groene" frank wordt gebruikt voor het vast stellen van de landbouwprij zen in de handel met andere EG-landen. De ministers wilden njet dat de onderhandelingen over de landbouwprijzen die in maart beginnen daar nu al door beïnvloed zouden worden. De koersaanpassing betekent daarentegen een strop voor de zakenlieden en middenstan ders in de Nederlandse grens streken, waar men over de grens nu goedkoper terecht kan, met name voor benzine. De Nederlandse overheid zal waarschijnlijk miljoenen min der aan BTW ontvangen. Om smokkel op grote schaal tegen te gaan, heeft de douane aan gekondigd dat zij voor het eer ste sinds vele jaren de controle zal verscherpen. Pagina 5: Devaluatie moet Belgisch failliet voorkomen rf s t f f J^f I f f f f I Leut Hoewel Carnaval in de zuidelijke provincies vooral een feest is van onbezorgde „leut", werd in de kleurrijke op tochten niet voorbijgegaan aan de meer ern stige zaken van het leven: de be zuinigingen en het optreden van het kabinet Van Agt. In Eindho ven waren werk loosheid en geld- schaarste gelief de onderwerpen, zoals mag blijken uit bijgaande fo to's. Staatssecre taris Van Zeil en Langedijk even als minister Van der Stee (verkeer en waterstaat) waren het week einde in wat in formele kledij te vinden in Maas tricht. Het drietal zette zich daar wat onwennig aan een ronde dansje. Pagina 4: Carna- valvierders ne men bezit van Leidse regio lke dinsdag en woensdag ebben we verse artikelen „J de aanbieding. iling z0 peklapjes, 00 gram 4.25 7/1Q io QSS ®ax4xs iTO lalse kas-sla, /iq en i er krop 43 Bezuiniging met 4,5 miljard gaat te ver DEN HAAG Vooraan staande PvdA'ers hebben zich dit weekeinde felle tegenstanders getoond van de grote bezuinigingen, die volgens minister Van der Stee (financiën) we derom nodig zijn. Ook in de kring van D'66 vindt men de 4,5 miljard, die Van der Stee bij de Voor jaarsnota wil ombuigen, te ver gaan. Volgens minister Van Thijn' (binnenlandse zaken) is er ook nu met zijn partij niet te praten over ontkoppelen van uitkeringen en lonen, het geen premier Van Agt vrij dagavond leek te bepleiten. „Wij willen niet dogmatisch zijn, maar voor ons is uitge rekend dat njet bespreek baar". PvdA-voorzitter Max van den Berg noemde de doel stelling van minister Van der Stee „onhaalbaar, zowel in bestuurlijk als economisch opzicht". Van den Berg nreent voorts dat er slechts bezuinigd kan worden als te gelijk de financiering rond komt van het banenplan van zijn partijgenoot Den Uyl. Fractieleider Brinkhorst van D'66 denkt aan een bezuini ging met 3,5 miljard gulden. Het andere miljard zou dan uit de pot met WIR-premies gehaald moeten worden. Op effectievere wijze moeten in vesteringen worden gestimu leerd: in de woningbouw, energiebesparing en stimule ren van nieuwe industriële projecten. KLUSSENPLAN TOEGEJUICHT PvdA-fractie tegen arbeidsdwang DEN HAAG De gehele fractie van de PvdA is erop tegen, dat jongeren verplicht kunnen worden een baan aan te nemen. Dit heeft drs. Arie van der Hek, vice-voor- zitter van de Tweede-Ka merfractie dit weekeinde ge zegd in een televisiepro gramma. Arbeidsdwang maakt(e) onderdeel uit van het binnenkort té publiceren „klussenplan" van minister André van der Louw (CRM) voor jeugdige werklozen. Volgens Van der Hek maakt de bestaande wetgeving dwang onmogelijk. De enige druk die de overheid mag uit oefenen zou een morele zijn- .Van wetswijziging verwacht de PvdA niets. „Dan moeten we achter iedereen een kodde beier aansturen en dat worden dan de enige permanente ba nen". Voor het overige is de PvdA, aldus Van der Hek, een vurig voorstander van het „klussen plan". Daarom toonde hij zich ook verheugd over het plan van de Heidemij, dat op korte termijn 6600 banen zou kun nen opleveren. De kosten van het plan, die 550 miljoen gul den bedragen, zouden groten deels gedekt kunnen worden uit de uitkeringen van aan te stellen werklozen. Ook bij het CDA staat men zeer positief tegenover het initiatief van de Heidemij. Het Tweede-Kamer lid mevrouw Dien Cornelissen wees er ook op dat het hier gaat om echte arbeid, voor vijf a tien jaar. KATWIJK Een groep opge schoten jongeren heeft het car navalsfeest op zaterdagavond in Tripodia aan het Hoornes- plein danig verstoord. Toen de stemming er helemaal inzat, begonnen de jeudige Katwij- kers met bierglazen te gooien en vuurwerk af te steken. Daarop ontstond een vechtpar tij waarbij een ruit werd ver nield en het interieur enige schade opliep. Niemand raakte ernstig gewond. De Katwijkse politie riep de hulp in van de Noordwijkse collega's om een einde te maken aan de vecht partij. Daarbij werden zeven rellenschoppers, niet onbe kend bij de politie en om streeks 17 en 18 jaar oud gear resteerd. Zij zijn na verhoor heengezonden. Zoeterwoudenaar wint reis naar Florida ZOETERWOUDE De heer H. Janson uit de Richellestraat in Zoeterwoude heeft een reist voor twee personen naar Flo rida gewonnen in het Spar Ju bileum Bingo Spel. Hij won die prijs bij de Sparwinkel van C. Janson aan de Dorpsstraat. De heer H. Janson won de ex tra prijs, waarvoor een rijmpje moet worden afgemaakt. De jury vond dat de Zoeterwoude naar dat het beste gedaan had. De prijsuitreiking vindt plaats op 27 februari. De opbrengst van' het landelijke Spar Jubi leum Bingo Spel is bedoeld voor de zieken- en bejaarde- nomroepen in Nederland, ver enigd in de vereniging 'Zon'. Iedere veertien dagen wordt voor meer dan 50.000 gulden aan prijzen uitgeloofd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 uur en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Van der Duim kampioen, kassa rinkelt voor KNSB ASSEN Hif- bert van der Duim heeft het afgelopen week einde de critici laten zien waar toe hij zonder pech of gezond heidsproblemen in staat is. Dank zij goede klasse ringen op de 500, 5.000 en 10.000 meter en een ritzege op de sleu telafstand van 1.500 meter, werd de Nederlander in Assen voor de tweede keer in zijn schaatsloopbaan wereldkampioen bij de all-rounders. De grote verras sing was de tweede plaats van de onbekende Rus Botsjkarov en de tegenvallende prestaties van de No ren en Zweden. Frits Schalij, na drie afstanden nog tweede, moest ten slotte genoegen nemen met een vierde plaats, waarmee hij echter wel vóór Europees kampioen Gustafsson eindigde. De grootste winnaar werd de KNSB. De schaatsbond zag ruim 50.000 mensen de kassa's van de kunstijsbaan van Assen passeren, hetgeen een recette van acht ton opleverde. Assen wil De Uithof EK ontnemen DEN HAAG Na het succesvolle wereldkampioerv- schap in Assen wil de ijsbaandirecteur Boks in samen werking met het schaatsgewest Drenthe proberen de Europese kampioenschappen 1983 binnen de poorten van het ijsstadion in Assen te krijgen. Deze wedstrij den zijn al toegewezen aan het Haagse De Uithof. De heer P.J. Bliek voorzitter van het gewest Zuid-Hol land van de KNSB: „Dat is gewoon te gek om over te praten. Het .-bericht deed inderdaad in Assen de ron de. Penningmeester Mooy van de KNSB vertelde dat er geen sprake van is de Europese kampioenschap pen naar Assen te verplaatsen". De directeur van de ijsbaan in Assen stelde: „Assen en Heerenveen heb ben aangetoond, dat het schaatsarena's bij uitstek zijn. Op De Uithof hebben nog nooit zo veel mensen wedstrijden gevolgd. Ik vind, dat je het publiek moet dienen. En dat gebeurt als je of in Heerenveen of in Assen een groot toernooi organiseert". Voorburg schrijft volleybalhistorie VOORBURG De heren van Starlift/Voorburg schre ven het afgelopen weekeinde een stuk volleybalhisto rie. Als eerste Nederlandse ploeg slaagde de formatie van trainer/coach Pierre Mathieu er in een Europa Cup te veroveren. In de eigen, vertrouwde Vliegermo len werden tijdens het finale-toernooi Turavia uit Spanje, Güney uit Turkije en Toseroni uit Italië elk met 3-0 geklopt, waardoor de Confederate Beker (Europa Cup 3) een plaatsje in de Voorburgse prijzenkast zal krijgen. EHBO bij voetbal te gebrekkig AMSTERDAM De Amsterdamse voetbalscheids rechter Van Laar hield zaterdag een eenzame demon stratie voor het Centraal Station van de hoofdstad. De arbiter protesteerde tegen de gebrekkige EHBO-voor- zieningen op de voetbalvelden. De solo-demonstratie kende een vreedzaam verloop. Ongelukken deden zich niet voor. Oranje niet naar Zuid-Amerika ZEIST De KNVB is niet ingegaan op een verzoek van de Chileense voetbalbond om met het Nederlands elftal een vriendschappelijke interland in Santiago te komen spelen. Eerder kwamen er al aanbiedingen uit Brazilië, Argentinië en Peru. Het Nederlands elftal had een lucratieve rondreis door Zuid-Amerika kunnen maken. De KNVB heeft er om organisatorische rede nen vanaf gezien. Competitieleider Jan Huijbregts ver klaarde: „We zijn te laat klaar met de competitie en op 25 mei is er al een interland tegen Engeland op Wembley gepland. Er is gewoon geen ruimte". Veroordeeld wegens dood door schuld MOSKOU Een 20-jarige wielrenner uit de Sowjet- Unie is door een Oekraïens gerecht veroordeeld tot een jaar 'heropvoeding' en het inleveren van twintig procent van zijn inkomsten bij de staat. Dit als straf voor misdadig gevaarlijk rijden tijdens een wielerwed strijd. Sergei Popov overreed een man, die tijdens de wedstrijd het parkoers overstak. De man, vader van drie kinderen, overleed aan zijn verwondingen. Litjens niet meer in hockeyteam DEN HAAG Paul Litjens heeft besloten zijn interna tionale carrière te beëindigen. Daarmee verdwijnt één van de meest markante figuren uit het Nederlands hockeyteam. De 34-jarige libero van het Utrechtse Kampong is niet alleen record-international met 177 wedstrijden, maar ook topscorer van de wereld met 267 doèlpunten. Litjens speelde tijdens het laatstge houden wereldkampioenschap in Bombay al met de gedachte om te stoppen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1