logelijkheid economisch herstel komt in zicht Hb puitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen uitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen Compact disc moet wereld veroveren NNENLAND LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 20 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 LLO jiDOENG! 1 \e woorden „bezuinigen" ombuigen" op de lippen elke politicus liggen be- n, mag het geen ver dring wekken, dat ook de ede Kamer zélf naar ma li zoekt om in haar eigen •mentsbedrijf wat meer op lintjes te letten. Het pre- j van de Kamer (be ide uit voorzitter Dolman jn plaatsvervangers) heeft erschillende maatregelen onnen waardoor de finan- broekriem kan worden ehaald. Zo werd onlangs iten de geldstroom van duizenden guldens, die jks vanuit de Kamer naar TT vloeit als gevolg van omvangrijke telefoonge- (r, enigszins in te dammen, zal in eerste instantie ai moeten gebeuren door bellen vanuit de Kamer het buitenland te beper- Immers, internationale 'onades zijn het duurst. daarmee is deze maatre- niet geheel verklaard. i, er zit méér achter, de talrijke telefoons die Tweede Kamergebouw telt, kan iedereen die in het gebouw z'n werk vindt gratis gebruik maken: kamerleden natuurlijk, maar ook fractie medewerkers, journalisten, stenografen, bodes, schoonma kers enzovoorts. Service van het parlement. Nu is echter gebleken, dat met name de 'mogelijkheid om gratis (en au tomatisch) naar het buitenland te bellen voor velen een aan lokkelijk buitenkansje vorm de, een buitenkansje dat de af gelopen jaren in ruime mate is benut. De telefoonservice in de Kamer stond immer garant voor een ontspannen babbel met een vriendin in New York, een tante of broer in Nieuw Zeeland of een vakan tievriendje in Frankrijk, zon der dat de bellende kamerle den, secretaresses, bodes of journalisten zich zorgen hoef den te maken over de kosten van het gesprek. Het behoeft geen betoog, dat de rekenin gen voor buitenlandse ge sprekken daardoor vaak tot grote hoogte opliepen. HALLO BANDOENG! 2 Dit is echter nog niet alles. Het het Binnenhof bij velen be kend. En zo kon het vaak ge beuren dat „losse" bezoekers van het Kamergebouw zich behaaglijk in één der vele tele fooncabines nestelden voor een gesprek met een relatie in binnen- of buitenland. Een jaar of vijf geleden ging dat nog gemakkelijker dan nu, omdat er toen nog nauwelijks veiligheidsmaatregelen beston den, zodat Jan en Alleman achteloos neuriënd het parle mentsgebouw konden betre den. Toen dat niet meer moge lijk was, hebben vele illegale bellers hun strategie verfijnd. Zij kwamen gewoonweg de Kamer binnen via de zij-in gang die toegang geeft tot de publieke tribune. In de gang die naar deze tribune leidt, be vinden zich namelijk ook en kele telefooncabines. En daar ging het dan weer. Hallo Bandoeng! Hello New York! Het presidium van de Kamer heeft nu besloten, het automa tisch telefoneren naar het bui tenland vanuit het Kamerge bouw onmogelijk te maken. Internationale gesprekken kunnen voortaan alleen nog worden gevoerd via de tele fooncentrale in de Kamer, waar je de verbinding moet aanvragen. Bovendien wordt de vaste kamerbevolking op het hart gedrukt, alleen nog in echt (nood)zakelijke gevallen naar het buitenland te bellen. Een beroep op ieders eigen verantwoordelijkheidsgevoel voor de kamerportemonnee. Controle daarop is uiteraard nauwelijks mogelijk. „Maar", zo zegt een woordvoerder van de afdeling voorlichting, „we hopen in ieder geval dat het aantal vreemde bellers door deze maatregel vermindert. Dat zou in de financiën al aar dig wat schelen MICHIEL ADRIAANSZ. 1 De Tweede Kamer behandelde deze week de begrotingen voor verkeer en waterstaat en volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening. Dat betekende een confrontatie met de stoï cijnse minister Henk Zeeval- king, wiens nasale stemgeluid tot diep in de poriën dringt, en zijn kwajongensachtige collega Marcel van Dam met zijn per manente blik van „kom-maar- op-als-je- durft". Vooral het debat met Van Dam, dat af en toe zeer heftige vormen aan nam, leverde ondanks de spanning menig vrolijk mo ment op. Maar ook in de ge- dachtenwisseling over het hoofdstuk verkeer en water staat van onze rijksbegroting ontbrak het niet aan levendig heid. CDA-woordvoerder Eversdijk maakte zich geweldig kwaad op Frankrijk, omdat dit land nog steeds weigert de enorme zoutlozingen in de Rijn te ver minderen. Zijn toorn gold ech ter evenzeer minister Zeeval- king, want die is volgens Eversdijk tot nog toe veel te lief tegen de Fransen geweest. De CDA 'er vroeg dan ook om een „agressief beleid" jegens Frankrijk. „Als je altijd maar lief en begripvol blijft doen, kan het nog lang duren aldus Eversdijk. Hij kon zijn zin niet afmaken, want Zee- val king interrumpeerde hem quasi verongelijkt met de woorden: „Ik ben pas een half jaar bij deze baas! Ik begin pas!", Eversdijk liet zich hier door echter niet uit het veld slaan. Frankrijk moest nu maar eens mores geleerd wor den, vond hij. Geen gezeur. Harde maatregelen, dat heb ben ze nodig, die Fransen. MICHIEL ADRIAANSZ. 2 Op dat moment kwam Dick Tommei van D'66 tussenbeide. „Welke concrete maatregelen stelt de heer Eversdijk zich dan voor?", vroeg hij. En droogjes voegde hij eraan toe: „Michiel de Ruyter is inmid dels overleden". De aanwezi gen lagen dubbel. Ook Evers dijk ontging de humor van Tommels opmerking niet. „Dat vind ik wel een aardige grap", gaf hij toe. „Maar ik heb Michiel de Ruyter niet no dig". En hij betoogde vervol gens dat we tegen Frankrijk geen zeehelden met oorlogs schepen, maar uitsluitend strijdlustige bewindslieden moeten inzetten. Daarop nam Zeevalking het woord. „Mijnheer de voorzit ter, in ieder geval denk ik dat de agressiviteit van de heer Evenhuis (jawel, hij verwarde de naam Eversdijk met die van de VVD'er Even hu is) in dit verband geen enkele oplos sing biedt. Laat mij maar eens een jaar werken, dan spreken we elkaar nader". Een brede lachplooi trok over het gezicht van de CDA 'er, want met het uitspreken van de verkeerde naam had Zeevalking onge wild een voorzet voor open doel gegeven. Eversdijk mocht scoren en dat deed hij dan ook. „Dat vind ik nou aardig", zei hij. „Een kleine correctie voor de Handelingen. Ik heet Eversdijk. Aangenaam, excel lentie. U zit nog maar kort op deze plaats, zoals u zelf zei, dus u kon mijn naam nog niet we ten". Zeevalking had er geen ander antwoord op dan een in stemmend gelach. HEIKEL Nog even een paar regels voor onze taalgeleerden. Marcel van Dam hief donderdag, mid den in een vurig betoog over de problemen rond de woning bouw, een nieuwe zin aldus aan: „Dan kom ik nu tot het meest heikele punt uit deze begroting. Tussen haakjes, ik hoorde van mijn secretaresse, dat het woord „heikel" in geen enkel Nederlands woorden boek voorkomt. Het schijnt zelfs ook niet in Duitse woor denboeken te staan. Weet u misschien, mijnheer de voor zitter, waar dat woord van daan komt?". Dolman, taallief hebber en evenals zijn voor ganger Vondeling een ver woed ijveraar voor het ge bruik van goed Nederlands in het parlement, dacht geen se conde na. „Nee", antwoordde hij hoofdschuddend, direct ge volgd door de vermaning: „Maar ik wil niet dat u dat woord hier gebruikt". Direct na het debat stortten wij ons in de dictionaires en constateerden dat Van Dams secretaresse slechts ten dele gelijk had. Het is juist dat geen enkel Nederlands woorden boek, van Prisma tot Van Dale, het woord „heikel" ver meldt De dikke Van Dale springt van „heikar" zonder omweg over naar „heikikker" en belandt vervolgens bij de „heikneuter". In de Duitse woordenboeken komt „heikel" echter wel degelijk voor, na melijk als een afleiding van „heiklig", hetgeen „netelig" of „hachelijk" betekent. Dolman heeft dus terecht het gebruik van „heikel" verboden, want de Tweede Kamer is geen Bundestag. DICK VAN RIETSCHOTEN IINDHOVEN Met de introductie van de Compact Disc CD) en de daarbij behorende afspeler (per 1 januari volgend aar), zegt Philips een revolutionaire stap te hebben gezet op iet gebied van de geluidsweergave. Een stap die groter is dan estijds die van de oude 78-toerenplaat naar de lp. Technisch nanager E. van der Velden van Philips: „De Compact Disc, ie veel kleiner is dan de gewone lp en toch meer informatie levat, wordt januari 1983 bij de handel afgeleverd. In maart an men hem kopen. Hoewel de Compact Disc, het plaatje en 'n afspeler, in de toekomst de nu gebruikelijke lp's en pla- enspeler zullen verdringen, denk ik dat de CD de eerste ja- taak a^s toevoeging moet worden beschouwd. Om verschillen- le redenen: de prijs en het feit dat de muziekliefhebber zijn ude verzameling lp's niet in de vuilnisbak zal willen gooien. Joeg daarbij, dat het repertoire op CD de eerste jaren beperkt al zijn, dan kan voorlopig alleen sprake zijn van toevoeging, liettemin zijn de voordelen van de Compact Disc dermate root, dat de ontwikkeling stormachtig zal zijn". lan de CD zijn voor- en nadelen verbonden. Van der Velden omt die voordelen graag op, maar ontkent de nadelen niet. )m met die nadelen te beginnen: de prijs van de afspeler zal i de beginperiode rond de tweeduizend gulden liggen; het laatje zal duurder uitvallen dan de huidigé lp en het gebruik i?:ün n studio's, met name door disc-jockey's zal voorlopig beperkt ijn. De geringe afmetingen .van de CD, waardoor men geen groeven" kan zien, zullen de disc-jockey beperkingen opleg en. leer nadelen voorziet Philips niet. Wel een groot aantal oordelen. Voorop staat dat de gebruiker van veel vraagte kens zal zijn verlost, die zich (tot nu toe) voordoen wanneer nen overgaat tot aanschaf van een (tot dusver) bestaande pla tenspeler met toebehoren. )r zijn bij de CD en diens afspeler geen discussies meer mo- «lijk over de kwaliteit van de diverse platen en afspelers. ichnische verhalen over elementen (kristal, keramisch, «n magnetisch, magnetisch-dynamisch, moving coil), naalden adiaal, elliptisch), armen (krom, recht), wijze van aandrij- ing (direct drive, rol of snaar), persingen en slijtage worden iverbodig. loewel de afspeler van de CD wel voorzien zal worden van neer of minder extra's, wordt de basis van elke afspeler ge- ijk: er bestaat slechts één element (lënzenstelsel) en één laaldsoort: een laserstraaltje. Onderhoud en slijtage zijn on- ItaU !°°rwaardelijk tot nul gereduceerd. Dat geldt voor plaatje en fspeler. ene'Van der Velden: „Slijtage van plaat en afspeler zijn te verge- ijken met de slijtage van dit artikel dat de lezer onder ogen irijgt. Met alleen dit verschil: papier kan vergelen en ogen [unnen verslechteren. Maar het plaatje verandert nooit en iet lenzenstelsel verslechtert niet. Tenzij men de drilboor in e plaat zet en men de afspeler van twaalf-hoog laat vallen, 'egen opzettelijk grof geweld is niets bestand". Jeen groeven met de CD, het plaatje, te beginnen: de doorsnede is lechts twaalf centimeter en de informatiedrager bestaat uit lansparant plastic. In dit plastic is een onvoorstelbare hoe pelheid bits gedrukt, een spoor putjes dus geen groeven ie het signaal vormen. Van der Velden: „Op één kant van de D zijn acht miljard bits gedrukt, waarvan er 4,3 miljoen per jraa econde worden afgetast. Dat is moeilijk voorstelbaar. Resul- ^"it is echter een signaal, dat aanzienlijk nauwkeuriger is dan it de groef in de gewone lp kan presteren", i plastic informatiedrager, de grammofoonplaat, wordt be- chermd door een keiharde laag doorzichtige kunsthars van ,2 mm, met accenten op keihard en doorzichtig. Van der belden: „Beschadigingen zijn hiermee normaal gesproken litgesloten. Mocht men toch krassen in de beschermlaag aan- irengen, dan zal het laserstraaltje zich daar niets van aan EENVOUDIGE TE BEDIENEN EN VERBETERDE WEERGAVE p Boven: De Compact Disc (CD) wordt vele malen kleiner dan de gewone lp. trekken, mits de beschadiging niet breder is dan 2 millimeter; de lengte van de kras over de plaat doet er niet toe". Vingerafdrukken, laten vallen, krassen, stof en andere vor men van beschadigingen die de normale lp teisteren, deren de CD niet. Van der Velden: „Zelfs bij heel zorgvuldig gebruik slijt de gebruikelijke lp. Na een aantal keren te zijn afge speeld, is slijtage in de groef waarneembaar. Omdat de CD met een lichtstraaltje wordt afgetast, is zelfs van deze slijtage geen sprake". Afspeler Is de produktie van het plaatje relatief eenvoudig fotogra fisch bedrukt, er komt geen snijbeitel aan te pas de afspe ler is een compilatie van technische vondsten, gevoelig voor elke vorm van informatie die in niet op de CD is aange bracht. Het plaatje, dat van binnen naar buiten wordt afge speeld, begint met 500 toeren per minuut en eindigt bij 200 toeren. Vergeleken met de normale plaat draait de CD dus niet alleen variabel, maar ook heel snel. In de afspeler is het lenzenelement van groot belang. In de nieuwe afspeler zit een lenzenstelsel waarin een ongelooflijk dun lichtstraaltje (laser) wordt geproduceerd. Dit laserstraal tje, veel dunner dan een hoofdhaar, heeft niettemin een breedte. Wanneer dit straaltje door de doorzichtige laag van het plaatje valt, is de lichtbundel nog „breed"; pas in de plaat, op de plek van elke bit (het putje) versmalt de laserstraal zich tot een punt. Lichtpunt en bit samen geven een ,ja"-signaal. Waar dit niet geval is, wordt een „nee"-signaal gegeven. De afwisseling van ja's en nee's vormt een (digitaal) signaal en dat signaal wordt uiteindelijk, na versterking, de muziek die men in feite wilde horen. De vaste arm waarin het lichtelement is gemonteerd, staat door de wijze van overbrenging altijd recht boven het spoor bits; van fouthoek, naaldkracht en andere zaken die bij de traditionele platenspeler een rol spelen, is bij de CD-afspeler geen sprake. Eenvoud Oudere mensen die huiverig staan tegenover nieuwigheden, hoeven voor de nieuwe CD niet bang te zijn. Integendeel. Van der Velden: „Vrijwel alle handelingen gaan automatisch. Men kan het gebruik van de CD vergelijken met een com pact-cassette. Het plaatje wordt in het apparaat gestopt, je drukt op een startknop en de rest gaat vanzelf. Ook het op zoeken van een willekeurig nummer gaat met behulp van een knopje. Van der Velden: „Je hoeft niet meer met beven de vingers het naaldje ergens in de plaat te zetten. Met alle krassen van dien. De afspeler zoekt elk gewenst nummer of symfoniegedeelte zelf op". De handel wordt in januari voorzien van de afspelers en pla ten. H.J. Mastenbroek van Polygram in Baarn: „Wat platen betreft om te beginnen met ongeveer tweehonderd titels, ver deeld over twee derde populair en één derde klassiek. De prijs per plaat zal in het begin ongeveer vijfendertig tot veer tig gulden zijn. Maar de verwachting bestaat, dat zowel plaat als afspeler na een jaar of twee in prijs behoorlijk zullen da len. Nu is de prijs nog hoog, omdat in het begin slechts een beperkt publiek belangstelling zal tonen". Van der Velden: „Maar dat zal spoedig meer kunnen worden. Philips, als uitvinder, staat niet meer alleen". Hoewel aan vankelijk alleen met Sony samenwerking werd gevonden, doen thans vrijwel alle grote merken over de hele wereld mee. Om de bekendste te noemen: Polygram, CBS/Sony, Matsushita als leveranciers van platen; licentiehouders voor apparatuur zijn onder meer B O, Dual, Revox, Grundig, Akai, Crown, Hitachi, Marantz, Mitsubishi, Onkyo, Sansui, Sanyo, Sharp, TEAC, Toshiba, Kenwood en Pioneer. Klap De platenproduktie zal in de loop van het volgend jaar goed op gang komen, evenals de fabricage van afspelers: enkele miljoenen per jaar. Van der Velden: „De handel zal dit zeker als een milde klap ervaren. Mensen die thans op het punt staan een nieuwe platenspeler te kopen, zullen mogelijk af zien van het duurste type en wachten op de CD. Wie toch aan een nieuwe afspeler toe is en zijn verzameling platen overziet, zal vermoedelijk de voorkeur geven aan een minder kostbaar type dat toch goed kan zijn". De reden om hogere uitgaven uit te stellen, ligt voor de hand: wie zijn huidige collectie platen kritisch bekijkt, zal tot de ontdekking komen, dat slechts een klein percentage platen volkomen gaaf is. De Compact Disc is en blijft volmaakt gaaf, reden om naast de oude collectie platen en muziekcassettes heel zorgvuldig een nieuwe verzameling te beginnen, die geen schade kan oplopen. De CD en de afspeler kennen geen ruis, jengel, flutter of rumble. In de toekomst, Philips rekent in jaren, zal daarom de CD de huidige plaat hebben vervangen, tot de lp even zeldzaam is geworden als de oude 78-toerenplaat. Van der Velden: „Voorlopig kunnen de moederbanden uit de opnamestudio het geluidsmateriaal leveren voor lp, cassette en de CD. Daarom kunnen ook historische opnamen op CD worden gezet. De verwachting is, dat nieuwe lp's blijven ver schijnen, maar in de toekomst steeds minder. De muzieklief hebber zal steeds meer CD's kopen; de lp zal, door het ge bruik alleen al, in hoeveelheid afnemen". De CD is slechts aan één kant afspeelbaar, maar levert dan wel een uur muziek, dat is meer dan twee kanten van een normale lp samen leveren. Van der Velden: „Die eenzijdig heid is geen probleem. Een normale lp moet je omdraaien, een CD moet je verwisselen. Misschien komen in de toekomst tweezijdig afspeelbare CD's in de handel, maar dat houdt al leen in, dat we dan twee CD's tegen elkaar gaan plakken. Dat kunnen mensen thuis eventueel zelf al doen. Het nadeel van eenzijdige afspeling zal zich hoogstens voordoen bij langer symfonisch werk: de Mattheus Passion, symfonieën van Bruckner. Maar ik zie het verschil niet zo tussen het om draaien van een plaat en nieuw opzetten". Gebruik in de auto van de CD ligt wel in de lijn der verwach ting, maar zo ver is de produktie nog niet. Van der Velden: „Temperatuurverschil zal de grootste vijand van de CD wor den en in de auto zijn die verschillen erg groot. Een autospe ler zal te zijner tijd wel worden gemaakt, maar we kunnen niet alles tegelijk". Praktisch Bij de produktie van de huidige lp moet rekening worden ge houden met de verwerking van lage tonen, die verzwakt in de plaat worden geperst. Die lage tonen worden in de verster ker evenredig versterkt weergegeven, bekend als RIAA-cor- rectie. De huidige platenspeler moet daarom worden aange sloten op de gecorrigeerde „phono"-ingang. Bandrecorders, tuners en cassettespelers worden aangesloten op niet-gecorri- geerde ingangen, waaronder de „aux"-ingang. Van der Velden: „Dit houdt een praktisch voordeel in. Men kan de oude platenspeler op de versterker aangesloten hou den op „phono" en de Compact Disc-speler, die niet gecorri geerd hoeft te worden, op een tweede bandingang aansluiten. Of op „aux", waarvan de meeste mensen toch al niet weten wat ze ermee aanmoeten. Ze hebben nu een heel mooie re den. De angst, dat met de aanschaf van een CD-speler ook een nieuwe versterker moet worden aangeschaft, is dus niet gegrond. Men hoeft evenmin bang te zijn, dat de informatie die nu op de hoes van de lp staat, verdwijnt. De CD wordt geleverd in mooie platte doosjes, mét alle gegevens over de plaat. Het opbergen zal nog overzichtelijker kunnen dan nu met de lp gebeurt. Maar wel in een kleinere ruimte. Dat is óók een voordeel". FRITS BROMBERG LS MILJARDENBEZUINIGINGEN EN BANENPLAN DOORGAAN ,<rn' 9e 5? HAAG Op het Bin- Jof heerst weer eens een iss linigingskoorts. Opnieuw het kabinet voor de on- ;ipl kbare taak het snoeimes te dei en en voor enkele miljar- aan gemeenschappelijke 'aart weg te snijden. Dit zijn de traditionele emo- waaronder zo'n operatie [t te worden uitgevoerd nog groter dan vroeger. >mt niet alleen door het j dat naarmate er steeds der geld te halen valt de inigingen steeds pijnlijker len, maar ook omdat er een maand verkiezingen de Provinciale-Staten Verwacht mag worden de kiezers de kersverse den van deze ingreep ook ft stemhokje nog goed zul-' "oelen. W ndien is de operatie dit 4 bepaald geen kleinigheid, jna gebruikelijk gewor- seuze voor de „vlucht Maarts", het uitstellen van fcklalde betalingen om even IR problemen te zijn (waar- rjbiet alleen het vorige ka- maar ook dit kabinet heeft bezondigd), gaat j nu wreken. Bovendien die opeenstapeling van uitgeschoven rekeningen tn met een nieuwe reeks ivallers, waaraan ook maar geen einde lijkt te ko men. Bekijken we de miljardendans van wat dichterbij, dan blijkt de spil waar alles om draait nog steeds het financieringste kort te zijn. Zoals over meer dingen zijn de partijen die dit kabinet steunen, CDA, PvdA en D'66, het hier onderling niet helemaal over eens. Pre mier Van Agt, minister Van der Stee en hun partij, het CDA, willen in ieder geval proberen te bereiken dat dit tekort dit jaar teruggaat van ruim 8 procent naar 6,5 pro cent van alles wat we samen verdienen, dat wil zeggen van 25 miljard naar 19,5 miljard gulden. PvdA en D'66 vinden deze stap echter te drastisch. Met name de PvdA meent, dat het terugdringen van het overheidstekort met 1 procent dit jaar voldoende is. Zo staat het trouwens ook in het re geerakkoord. Tegenvallers Hoe liggen de feiten op dit mo ment? Allereerst een opsom ming van de financiële tegen vallers waarmee het kabinet onlangs werd geconfronteerd: De staat moest het afgelopen jaar meer uitkeringen en rente betalen dan men had voorzien: kosten 850 miljoen; er kwam 1,2 miljard minder belastinggeld binnen dan men had verwacht; de aardgasopbrengsten vie len tegen: 1,1 miljard. Een eenvoudige optelsom leert dat deze tegenvallers tezamen ruim drie miljard gulden be dragen. Daar komt nog bij dat het vorige kabinet een „voor uitgeschoven" probleem van 1,3 miljard gulden aan tegen vallende aardgasopbrengsten heeft nagelaten, alsmede een begrotingsgat van 565 miljoen wegens wel beloofde, maar nog niet doorgevoerde bezuini gingen op Sociale Zaken. Alles bij elkaar moet er nu dus voor een slordige vijf miljard gul den worden bezuinigd. Meer werklozen Eén van de redenen waarom met name PvdA en D'66 hui verig zijn voor dergelijke mil jardenbesnoeiingen is de angst voor een verdere vergroting van de werkloosheid. Die re denering gaat er van uit dat waar minder geld is, minder te besteden valt. En als er min der wordt besteed, gaan de be drijven minder produceren, waardoor nog meer arbeids plaatsen verloren gaan. In pro gressieve kringen bevinden zich nog veel aanhangers van de economische leer die zegt dat je in tijden van werkloos heid juist meer geld moet laten rollen om de produktie te sti muleren en mensen aan het werk te krijgen of althans te houden. Die redenering lijkt een logi sche. PvdA en D'66 verwach ten dan ook dat de nieuwe be zuinigingsronde weer een paar duizend mensen werkloos zal maken. Op het ministerie van financiën vindt men dit echter een te overdreven voorstelling van zaken. Men rekent uit dat zelfs na vijf miljard bezuini gingen de omvang van de rijksuitgaven dit jaar toch nog drie procent boven die van vo-' rig jaar zal uitkomen. Op grond daarvan verwacht men dat de kans op „vraaguitval" (minder vraag naar goederen en diensten waardoor de werkloosheid groter wordt) ui terst gering is. Bovendien wijzen de reken meesters van Financiën erop, dat het achterwege laten van pijnlijke bezuinigingen de fi nanciële positie van ons land nog veel gekker zal maken. Het achterwege laten van be zuinigingen laat immers twee wegen open. De ene is dat tóch sten te krijgen, dus de belas tingen en premies te verhogen. De andere weg is: gewoon al les op z'n beloop laten en straks met een overheidstekort leven van misschien wel 30 miljard gulden. In het geval van belastingver zwaring valt er eveneens min der te besteden maar wordt bovendien de positie van het bedrijfsleven nog verder uitge hold. Dan worden er straks helemaal geen winsten meer gemaakt. Nu bestaat er inder daad twijfel of meer winst ook automatisch tot meer werk leidt, maar^ boven elke twijfel is het feit verheven dat het ab soluut ontbreken van winst in ieder geval niét de oplossing voor de werkloosheid kan bie den. Als het kabinet het financie ringstekort laat oplopen (in politieke termen wordt vaak gesproken over „het minder snel terugdringen" van het te kort) blijft de rente op een hoog peil en dat betekent al eveneens een verdere uithol ling van het bedrijfsleven. Ook dan wordt er immers niet meer geïnvesteerd, en dat dit tot meer werklozen leidt, is in tussen wel aangetoond. Boven dien doet de overheid zich met een groot financieringstekort ook zelf de das om, want over al die staatsleningen die de be grotingsgaten moeten dichten, moet wel rente worden be taald en die vormt ook een steeds zwaarder wordende mo lensteen om de nek van de mi nister van financiën. Geen alternatief Uit het voorgaande kan geen andere conclusie worden ge trokken dan dat er in feite geen zinnig alternatief is voor de nieuwe ombuigingsoperatie. Voorkomen dat de lasten ver der oplopen en zo veel moge lijk geld laten bij het bedrijfs leven en de burgers, onder meer door alle beleidskaarten te zetten op een rentedaling, dót is het beste (zij het mis schien wat trage) stimulerings middel voor de economie ge worden. Deze overtuiging wordt door minister Van der Stee (financiën) en zijn ambte naren dan ook voortdurend uitgedragen. Zoveel mogelijk ruimte laten in de particuliere sector, dat moet de remedie zijn, zo meent men op het ministerie van fi nanciën. Het is een opvatting, die na verloop van tijd enige vruchten lijkt af te werpen. Die vruchten zullen ongetwij feld nog in aantal toenemen als het voortgezette matigings- beleid gepaard gaat met de uit voering van een groots opgezet werkgelegenheidsplan, waar aan het bedrijfsleven royale èn loyale mede.werking zal moe ten verlenen. Op de ministeries van econo mische zaken en financiën wordt herhaaldelijk gewezen op de cijfers over onze verbe terde concurrentiepositie te genover het buitenland. De Nederlandse loonkosten zijn door het matigings- en ombui- gingsbeleid van de laatste ja ren slechts in bescheiden mate toegenomen. Tegelijk kon hierdoor de inflatie op een laag peil gehouden worden, zodat we stukken goedkoper zijn geworden dan veel buiten landse concurrenten. Dat laat zich voelen in een miljardeno verschot op de betalingsbalans. Zo'n overschot betekent dat er meer geld Nederland in komt dan er uit gaat en dat schept ruimte voor het goedkoper worden van het geld: een ren tedaling dus. En dat is wee» een uiterst welkome surprise voor het bedrijfsleven en de overheid. Lichtpuntjes Heel voorzichtig kan zo na verloop van tijd een verbete ring intreden. Op het ministe rie van financiën wijst men hoopvol naar enkele lichtpun tjes aan de donkere economi sche hemel: vanaf eind dit jaar wordt weer een lichte econo mische groei verwacht. Het ja renlang buikriem aanhalen lijkt toch wat succes te gaan hebben. Eens te meer reden om nog even door te gaan op deze weg, redeneert men dus. Dat alles betekent overigens niet dat de werkloosheid vol gende maand al zal gaan da len. Daarvan zal pas sprake kunnen zijn, als we het dal echt enige maanden achter ons hebben en zover zijn we nog niet. De grens van een half miljoen werklozen zal binnen kort overschreden worden, misschien wel ruim. Hoe ver velend dat in politiek opzicht ook mag zijn, zo vlak voor de Statenverkiezingen, toch zul len we nu door de zure appel heen moeten bijten en krach tig verder moeten bezuinigen, terwijl tegelijkertijd een werk gelegenheidsplan moet worden uitgevoerd. Als het kabinet nu een zachte heelmeester is, worden de economische won den straks nóg stinkender dan ze nu al zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7