Veel woorden, te weinig inhoud Paus benadrukt waardigheid van arme landen Nog geen besluit over gaswinsten Shell en Esso £etdóe6oa%a/nt Naam Spaanse koning valt veelvuldig op eerste dag coup-proces "$DE VISIE VAN DE VARA-OMBUDSMAN NASCHRIFT: SER OVER INDUSTRIEBELEID: Afschuifmethode Ter louw positief tegenover import goedkope stroom G,liNNENLAND/BUITENLAND LÉIDSE COURANT ZATERDAG 20 FEBRUARI 1982 PAGINA 5 dbouwgrond ids goedkoper HAAG Landbouwgrond dt steeds goedkoper. In het sei- 80/81 daalde de gemiddelde van bijvoorbeeld onverpachte lerijen met 24 procent: in geld ongeveer 50.000 gulden per ire naar 38.000 gulden. Dit :t uit statistieken van het CBS, iet ministerie van landbouw en >rij gisteren heeft gepubliceerd, irijsdalingen hebben te maken de afnemende vraag naar jouwgronden. De gemiddelde van los grasland ging met 15 ;nt omlaag. Een hectare gras- daalde van 35.000 gulden naar 100 gulden. Los bouwland kei- de van ruim 34.000 gulden per tare naar een kleine 32.000 gul- lacht procent daling). Akzo en Shell samen in plastic-produktie ROTTERDAM Akzo Zout Chemie (AZC) en Shell Nederland Chemie (SNC) willen nauw gaan samenwerken op het gebied van de produktie van plasticsoor ten. Beide bedrijven vinden die samen werking noodzakelijk in verband met de verhevigde concurrentie in West-Europa, die een gevolg is van de overcapaciteit in de plastic-industrie. Men verwacht dat ook de komende jaren die concurrentie strijd zal voortduren. De voorgenomen samenwerking betreft vier chemische fabrieken in Rotterdam en Moerdijk: twee van Shell en twee van Akzo. De samenwerking zal niet van in vloed zijn op de werkgelegenheid voor de enkele honderden werknemers bij deze vier vestigingen, aldus een mededeling van beide bedrijven. Verbruiksbelasting motorfietsen DEN KAAG De minister raad heeft gisteren besloten om de Raad van State om advies te vragen over een wetsontwerp tot invoering van een bijzondere ver bruiksbelasting op motorrij wielen. Met ingang van 1 mei zullen dan de volgende tarieven gaan gelden: motor fietsen met een catalogus prijs tot zesduizend gulden acht procent, van zesduizend tot elfduizend gulden tien procent en daarboven twaalf procent. Verder wil het ka binet ook het tarief van de bijzondere verbruiksbelas ting op personenauto's wijzi gen. Bouwbond FNV: eigen cao voor ambtenaren ALKMAAR De Bouw- en Hout bond FNV is voor een aparte cao voor ambtenaren en trendvolgers, zodat die groepen net als werknemers in het bedrijfsleven bij cao-onderhandelin gen hun solidariteit met de uitke ringstrekkers kunnen tonen. Dat heeft voorzitter Bram Buys van de Bouw- en Houtbond vanochtend ge zegd op een kaderdag van het district Noord-Holland van de bond in Alk maar. De salarissen van ambtenaren en trendvolgers zijn nu gekoppeld aan die van het bedrijfsleven. Volgens Buys wordt het steeds moeilijker de koppeling tussen lonen en uitkeringen te handhaven omdat de ambtenaren in hetzelfde koppelingsmechanisme zijn opgenomen. Bonn ontkent wijzigingen in regering BONN In het wegens het Rijn landse carnaval politiek stilgevallen Bonn doen volop geruchten de ronde over plannen van Bondskanselier Schmidt voor een drastische reorga nisatie binnen zijn kabinet. Volgens de inmiddels ook weer tegengespro ken berichten zou minister van de fensie Apel de bejaarde maar zeer invloedrijke fractieleider van de SPD, Herbert Wehner, gaan opvol gen als deze in april aftreedt. Apel zou worden opgevolgd door het SPD-bestuurslid Wischnewski. Ook andere ministers zouden het veld moeten ruimen, te weten Graf Lambsdorff (economische zaken) en Ertl (landbouw), beiden FDP, en de SPD-minister voor jeugd, familie en gezondheid Antje Huber. rs e )p dinsdag 16 februari jl. werd mij' door uw verslaggever [tg, Willem Scheer een interview afgenomen inzake mijn visie fil P ^et *unct'oneren en de waarde van het Instituut Natio- ale Ombudsman. evoren was overeengekomen dat het interview mij voor radi ublikatie zou worden voorgelegd, teneinde overeenstem- OV( ling te verkrijgen over de definitieve tekst. Met deze r Ju oorwaarde ging de heer Scheer zonder enig voorbehoud incj, ccoord, zoals ik accoord ging met zijn verzoek dit dan per ilefoon te doen. leze afspraak werd door mij geregistreerd. da« 'hans wordt duidelijk dat uw verslaggever zich achteraf lde liet aan deze afspraak wenst te houden: omdat hij niet in staat is mij het gehele interview voor te j omdat hij verder de mededeling heeft gedaan het gehele iterview ook niet te zullen voorleggen. Jw verslaggever komt dus terug op zijn afspraak en wel adat hij het interview heeft afgenomen. (ennelijk is een dergelijke handelwijze bij u gebruikelijk, [schoon mijn opvatting is dat deze handelwijze van uw erslaggever tegen de meest elementaire vormen van goed Durnalistiek en burgermans fatsoen indruist. let tweede punt waarop ik u wens aan te spreken is de andelwijze van de heer Scheer daar waar het het artikel «treft zoals hij dat voornemens is wel te publiceren, lit de mij Voorgelezen gedeeltelijke tekst blijkt dat het een iterview wordt met ernstige vormen van verminking van e werkelijkheid. Citaten worden anders weergegeven dan ze in werkelijkheid heb uitgesproken, cijfers worden mij de mond gelegd die ik niet heb gegeven, flarden van esprekken worden volledig uit de context gehaald waar- linnen ze tijdens het gesprek wel waren geplaatst, en oofdpunt van bezwaar is, dat belangrijke (naar mijn maak „de belangrijkste") passages die wel zijn behandeld n uitvoerig doorgenomen door uw verslaggever bewust uiten het verhaal, dus buiten de toch al verminkte con- Bxt, worden gelaten. Iw verslaggever heeft mij laten weten dat te hebben ge- aan omdat hij het met bepaalde opvattingen van mij niet ens is. k heb daarop bij de heer Scheer het recht moeten beplei- en een eigen mening te hebben, ook al is deze in zijn ogen N/lrerkeerd. Waarom interviewt hij mij eigenlijk? Ik heb laar in het geheel niet om gevraagd. Maar de heer Scheer irenste op geen enkele wijze onze overeengekomen voor- ^^raarden na te leven. Tk heb dan ook bezwaar gemaakt tegen zijn handelwijze en pprotesteerd tegen zijn opvattingen en mededeling dat af- i sjraken niet behoeven te worden nagekomen. Iet interview dat u kennelijk van plan bent te publiceren kan dan ook niet mijn instemming hebben. Dok al tijdens het interview heeft de houding van uw ver- laggever ons bevreemd, omdat ik er diverse malen bij lem op heb aangedrongen brieven in te zien die ik ontving ran cliënten in ons land, die hulp nodig hebben, opdat de leer Scheer enige indruk krijgt van- de preciese betekenis ran het ombudswerk. lij geeft dat geweigerd. Verder meende de heer Scheer bepaalde delen van het in- erview wel met de cassetterecorder te moeten registreren n andere delen juist weer niet. Wat mij betreft is dat laat ste overigens niet zo'n bezwaar, omdat het interview werd lijgewoond door vrijwel de complete redactie van het om- mdsmanprogramma, die dus wel tot volledige registratie n staat was en mijn kritiek op de handelwijze van uw ver- laggever dan ook geheel onderschrijft. Het komt mij raadselachtig voor dat enerzijds uw krant jeïnteresseerd is in iemands visie op een belangrijk feno- neen als het ombudswerk in ons land, en dat anderzijds iw krant een weergave meent te moeten doen van een in- erview, zoals het zich absoluut niet heeft voltrokken. En lat ook nog met een, kennelijk tevoren bedachte, vorm ran misleiding door duidelijke afspraken te maken welke nen niet wenst na te komen. iet is mij onduidelijk welk en wiens belang daarmee vordt gediend, temeer daar ik voor alle duidelijkheid hans nogmaals verklaar, dat de door u weer te geven visie ran de VARA-ombudsman, zoals mij die thans wordt ge- iresenteerd, in het geheel mijn visie niet is. ndien u toch tot publicatie overgaat van het in werkelijk- tieid zo niet door mij afgegeven interview, dan dring ik er hans bij u op aan dit schrijven onverkort aan de publicatie oe te voegen, opdat de lezer duidelijk verneemt hoe en op Welke gronden ik mij van het interview en de gang van aken bij uw krant distantieer. M ntussen blijf ik te allen tijde tot ieder overleg bereid. Met vriendelijke groeten Frits Bom li ILVERSUM, 19 februari 1982 Vara ombudsman Met alle respect, maar Frits Bom is vergeten waarover hij ook al weer boos was geworden. Zijn boosheid ontstond, toen zijn verzoek om in de weergave van onze gesprek de laatste twee alinea's te schrappen, niet werd ingewilligd. Toen ik aan dat verzoek niet voldeed, trok hij alle eerdere ur, complimenten over de „correcte uitwerking van het in- 'erview in en deugde er opeens van het hele verhaal niets ,ar neer. Van mijn journalistieke methode evenmin en van 8 >nze krant al helemêél niet. I Zonder dat met zoveel woorden te zeggen, suggereert de ni( 'leer Bom - hij is een slimme baas - dat tussen hem en mij ,jp de afspraak zou zijn gemaakt de publikatie van de defini- 'eve tekst te binden aan zijn fiat. Dat de heer Bom dit jokt, Ua/j blijken uit het desbetreffende bandje van de tapere- order, waarmee hij heimelijk zijn telefoonggesprekken SU Opneemt. Dergelijke afspraken maak ik trouwens nooit 0 tonder overleg met mijn hoofdredacteur. Die houdt er na- j nelijk niet zo van om de verantwoordelijkheid over de in- ,rt( boud van de krant aan derden uit te besteden. -10e heer Bom doorspekt zijn boze brief met opmerkingen II Van verstrooiende aard. Ik zou opvattingen van hem, daarmee ik het niet eens ben, om die reden niet in mijn HO 'erhaal hebben opgenomen; ik zou hebben geweigerd brie- 1 0 "en van klagers in te zien en ik zou bij de tape-registratie "an ons gesprek selectief te werk zijn gegaan. Die laatste Waarneming klopt in zoverre, dat ik op een gegeven mo- ment het bandje van mijn recorder heb omgedraaid - dat is *rs 'Wst Maar waar maken we ons nou toch druk om, beste meneer ra Bom? U begint te zeuren over de hoogte van de salarissen ee van de nationale ombudsman, ik vraag wat u dan wel ver- Ili Üent en u antwoordt: „Dat gaat je niks aan". Prima. Voor treffelijk. Met dat antwoord neem ik, oprecht en zonder morren, genoegen. - WILLEM SCHEER (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De So ciaal-Economische Raad (SER) heeft gisteren, in aanwezigheid van konin gin Beatrix en prins Claus, in een advies aan de rege ring omschreven hoe naar zijn mening de plaats en de toekomst van de Ne derlandse industrie moet worden gezien. De SER volgde hiermede in hoofdlijnen de aanbeve lingen, die de Weten schappelijke Raad voor het Regeringfsbeleid en ook de commissie-Wagner over ditzelfde onderwerp hebben gegeven. Uit de veelheid van uiteenzet tingen van de SER-leden bleek, dat men weliswaar een unaniem advies heeft bereikt, maar dat men ten behoeve daarvan vervallen is in vrij vage algemeenheden. „Er zijn meer problemen aangesneden dan opgelost," verzuchtte kroonlid prof. De Galan en zijn collega prof. Schouten zei: „Er worden illusies gewekt, die we niet waar kunnen ma ken." Van werkgeverszijde werd (opnieuw) vooral aangedron gen op een globale steun aan het bedrijfsleven, zodat het met een nieuw élan aan het werk en vooral aan het inves teren kan slaan. Als de rende mentspositie wordt hersteld en als gebruik wordt gemaakt van positieve Nederlandse za ken als de ligging aan de zee, de kwaliteit van de opleidin gen en het niveau van de aan wezige kennis kunnen we de internationale concurrentie strijd aan, zei VNO-voorzitter Van Veen. De vakbeweging daarentegen mikt heel sterk op een zeer ge richt ondersteuningsbeleid van de overheid. FNV-bestuurder Ter Horst stelde, dat tot dus ver investeringspremies voor een belangrijk deel zijn ge vloeid naar bedrijven, die ge zien hun winstcapaciteit best in staat zijn hun investeringen zelf te financieren. Hij bena drukte, dat het helemaal niet nodig is, de lonen geforceerd laag te houden omdat de loon ontwikkeling in ons land dui delijk is achtergebleven bij die in concurrerende landen. CNV-voorzitter Van der Meu- len zei onder meer, dat er veel meer overeenstemming tussen werkgevers en vakbeweging nodig is, want als die ont breekt kan de regering hele maal zelf haar gang gaan, dwars tegen de diverse par tijen in. Bovendien, zo zei hij, mag men de vraag stellen of de overheid wel alles kan op lossen. Kijk maar eens naar het banenplan, dat steunt op niets en is bij voorbaat ge doemd om te mislukken, had hij eraan willen toevoegen. Van der Meulen schrapte dat voorbeeld echter uit zijn tekst, banenminister Den Uyl woon de de vergadering bij.... Paus Johannes Paulus II werd bij aankomst in Rome na zijn bezoek aan Afrika en thousiast verwelkomd door een groep Nigeriaanse nonnen. ROME Paus Johannes Paulus II is gisteren in Rome teruggekeerd na een achtdaagse reis door de Afrikaanse landen Ni geria, Benin, Equatoriaal Guinee en Gabon. Bij aan komst zei de paus dat de 14.000 kilometer lange tocht zijn pastorale erva ring van Afrika heeft ver diept. De paus was zicht baar vermoeid en gaat eerst een paar dagen uit rusten. Tijdens zijn bezoek aan Afrika heeft Johannes Paulus II be nadrukt dat de ontwikkelde landen de waardigheid en de soevereiniteit van de armere landen moeten erkennen. Hij zei dat economische superiori teit geen rechtvaardiging is voor politieke, sociale, culture le of morele overheersing. Aan de andere kant veroor deelde de paus de in Afrika niet ongebruikelijke traditie van de polygamie. Hij drong er bij de bevolking op aan een gezinsleven naar christelijk voorbeeld op te bouwen. Vlak voor zijn vertrek naar Rome zei de paus dat het Afri kaanse continent zich op be wonderenswaardige wijze in spant voor zijn ontwikkeling. Maar hij ziet vele problemen, zoals uitbuiting door buiten landse maatschappijen, hon ger, oorlog en rassenhaat. In felle bewoordingen veroor deelde de paus het aanwak- keeren van raciale conflicten. Regering „verbijsterd" over niet lossen van munitieschip (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De regering heeft met „verbijstering" ken nis genomen van het feit, dat een tweede schip met munitie voor het Amerikaanse leger, niet in de Eemshaven gelost heeft kunnen worden, aldus premier Van Agt gisteren na de ministerraad. Hij noemde het zelf een „bedonderde zaak", die nauwelijks aan de Amerikaanse regering uit te legen zal zijn. Volgens de mi- nister-president spreekt de stuwadoor in de Eemshaven onwaarheid, als hij zegt niet tijdig genoeg een vergunning voor het lossen te hebben ge kregen. De minister-president sprak de veronderstelling uit dat „bepaalde mensen in het Noorden natte voeten hadden gekregen". Hij wilde niet zeg gen op wie hij doelde. Meer geld minderheden DEN HAAG Het kabinet heeft besloten dit jaar dertig miljoen gulden extra te beste den aan het minderhedenbe leid. De gelden komen uit de middelen voor het werkgele genheidsplan en zullen wor den gebruikt voor taalcursus sen voor minderheidsgroepe ringen. Een betere kennis van het Nederlands moet hen meer mogelijkheden bieden op de arbeidsmarkt. Verder zal ook geld worden besteed aan het remigratieproject voor Spaan se werknemers in Nederland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rege ring denkt tenminste nog enige dagen nodig te heb ben om uit te maken wat er met de miljarden aan Slochteren-winsten van Shell en Esso moet gebeu ren. Volgens premier Van Agt, die dit gisteren ver telde op zijn wekelijkse persconferentie, gaat de discussië erover of de af spraak, die onder het vo rige kabinet met de beide oliemaatschappijen, is ge maakt, moet worden aan gescherpt. Het zou kunnen zijn dat Shell en Esso zich inderdaad houden aan hetgeen er in het „heren- accoord" met de vorigë minis ter van economische zaken, de VVD'er van Aardenne, is af gesproken: alle winst investe ren in of ten behoeve van Ne derland. Maar die afspraak zou tevens, volgens sommige mi nisters, te vaag zijn, zodat de oliemaatschappijen er alle kanten mee uit kunnen. Vol gens premier Van Agt streeft men ernaar de zaak rond te hebben voor aanstaande dins dag, wanneer de Tweede Ka mer begint met de behande ling van Economische Zaken, waaronder ook energie ressor teert MINISTER Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft bij zijn begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer aangekon digd dat hij het bedrijfsleven zal oproepen geen zaken meer met Zuid-Afrika te doen. Vrijwillig, wel te verstaan. De juri dische middelen van de overheid om een boycot af te kondi gen zijn vooralsnog zo beperkt, dat het daar voorlopig niet van kan komen. Van DER STOEL heeft daarmee geen gelukkige keuze ge daan. In deze kolom is meermalen afschuw uitgesproken over het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid en zijn gevolgen. Gepleit is ook voor mogelijkheden tot grote druk op het re giem, eventueel tot en met een olieboycot (indien die effect zou kunnen hebben). Maar de tussentijdse oplossing van mi nister Van der Stoel komt neer op het afschuiven van ver antwoordelijkheden. Overheden en politici hebben hier een duidelijke verantwoordelijkheid jegens een andere overheid; daar kan men ondernemers niet alleen mee opzadelen. De drie voornaamste verdachten in het Spaanse coup- proces: luitenant-kolonel Tejero, luitenant-generaal Mi- lans Del Bosch en generaal-majoor Armada (van links naar rechts). MADRID Op de ope ningsdag van het proces tegen de rechtse militai ren die vorig jaar hebben geprobeerd de Spaanse re gering omver te werpen door het parlement te gij zelen, is gisteren veelvul dig de naam van koning Juan Carlos gevallen. Op verzoek van de aanklager werd een verklaring van een van de hoofdbeklaagden, luite nant-generaal Jaime Milans Del Bosch in het procesverslag opgenomen. Volgens de ver klaring van Milans Del Bosch, afgelegd tegenover een func tionaris van de krijgsraad, ge loofde hij dat de koning „op de hoogte was" toen hij na de be zetting van het parlement in Valencia tanks de straat op stuurde. Volgens de aanklager wilde de generaal met zijn tanks de poging tot staatsgreep ondersteunen. Velen geloven, dat de staats greep is mislukt dankzij de persoonlijke inzet van het 44- jarige staatshoofd. Onlangs heeft de Koning zijn beklag gedaan over een lastercampag ne, die suggereerde dat hij bij de coup betrokken zou zijn ge weest. Aanklager José Maria Claver Torrente zei van alle 33 be klaagden 32 officieren en een burger schriftelijke verklaringen in het proces verslag te willen laten opne men, klaarblijkelijk om pogin gen van de verdediging om de Koning verdacht te maken te voorkomen. Tegen Milans Del Bosch, oud stafchef generaal-majoor Al fonso Armada en luitenant-ko lonel Antonio Tejero van de Guardia Civil hèeft de aankla ger 30 jaar gevangenis geëist. Voor de overige beklaagden eist hij straffen tussen 18 maanden en 20 jaar. Het proces wordt beschouwd als een belangrijke test voor de centrum-regering van premier Leopoldo Calvo Sotelo in hét licht van de aanhoudende on rust binnen de strijdkrachten sinds de coup en oproepen van rechtste extremisten voor het aftreden van de regering. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Terlouw van Economische Zaken is bereid het Elek triciteitsbedrijf Groningen en Drenthe (EGD) een vergunning te verlenen voor het importeren van goedkopere stroom uit Duitsland. De EGD heeft met het Duitse electriciteitsbedrijf NWK on derhandelingen gevoerd over de import van circa 210 mil joen kilowatt, tegen een stroomprijs die vier cent lager ligt dan. het Nederlandse ta rief. Terlouw heeft dit laten weten in zijn antwoord op schriftelijke vragen van de VVD-kamerleden Van Aar denne en Braams. „Voorwaar de is wel dat deze importen beperkt blijven en niet tot een sterke afwenteling van kosten op de resterende verbruikers leiden", aldus Terlouw. Minister Terlouw staat niet al leen positief ten opzichte van de import van goedkope stroom uit het buitenland voor grootverbruikers, maar wil bo vendien binnen de Nederland se electriciteitsvoorziening tot concurrerende stroomprijzen komen door het inzetten van goedkopere brandstoffen (meer kolen of kernergie, minder aardgas en aardolie). Volgens Terlouw moeten de stroomtarieven voor grootver bruikers verder verlaagd wor den, om de concurrentiepositie met gelijksoortige bedrijven in Duitsland te verbeteren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5