S°na «vg, etV^e1ft „Gebaren van krommenaas" in proces Frangois DEN HAAG „Het Songfes tival is een soort Olympische Spelen. Het is een bekroning en een erkenning als je mee mag doen. Je kunt het zien als een motie van vertrouwen in je artistieke kunnen", zegt Bonnie St.Claire. De zangeres neemt net als Bill van Dijk en de groep The Millionaires deel aan het Nationale Songfesti val, dat woensdagavond van uit het Scheveningse Circus theater (Ned. I 20.00 uur) wordt uitgezonden. Het drie tal vecht daar om het zo be langrijke plaatsje voor Neder land in te kunnen nemen op het Eurovisie Songfestival, dat 24 april in het Engelse Harro gate wordt gehouden. Bonnie St. Claire vindt meedoen aan het festival erg belangrijk. Vijf jaar geleden streed ze op het Natio nale Songfestival maar verloor. Toch leverde het haar een nationa le hit op, namelijk „Stop Me" en een opleving van haar carrière. „Misschien gebeurt dat nu weer", zegt ze. Het succes heeft haar de laatste jaren een beetje in de steek gelaten. Het in het Nederlands zin gen, het brengen van smartlappen en haar discodeuntjes haalden Bon nie niet uit het slop. Ze boekte klei ne succesjes, maar daar bleef het bij. Bonnie is momenteel met haar producers Roy Beltman, Cor Aaf- tink en arrangeur Paul Natte druk aan het oefenen voor het Songfesti val. Ze moet net als Bill van Dijk en The Millionaires de drie liedjes „Fantasie Eiland", „Jij en Ik" en „Pierement" zingen. Kiezen Die liedjes werden door een jury bestaande uit Rogier van Otterloo, Pim Jacobs, Will Hoebee en Henk van der Molen uit 148 inzendingen geselecteerd. Een internationale jury onder leiding van Pim Jacobs zal woensdagavond bepalen welk liedje het best in buitenlandse oren klinkt. Die internationale jury be staat uit een aantal orkestleiders, die straks in Engeland als gastdiri- gent voor hun eigen land zullen op treden. Een nationale jury bestaan de uit honderdtwintig landgenoten tien per provincie zal uitma ken welke artiest het gekozen lied je op het Eurovisie-Songfestival mag gaan zingen. De presentatie is woensdagavond in handen van Lenny Kuhr. De kern van de groep wordt niet alleen door Thijs gevormd, maar ook door drummer Paul Zwikker, toetsenman Suur de Groot en solo- gitarist Ronnie Fens. Thijs: „Toen onze zanger Jay Delmore twee jaar geleden wegliep om een solo-car rière te beginnen, besloten we om geen nieuwe zanger aan te nemen. Er was in die tijd veel meer vraag naar vrouwenstemmen en dus be naderden we twee zangeressen, (de blonde) Carmen en (de donkere) Angela. Het betekende wel dat we ons repertoire moesten omgooien". Meedoen met het Songfestival bete kent voor The Millionaires het krij gen van een grotere bekendheid in Nederland. „We willen graag win- maar mocht dat niet lukken dan hebben we toch voor de televi sie opgetreden en in een show ge staan waar altijd door een reci 't aantal mensen naar wordt geke ch en dat kan nooit kwaad". Allround De derde deelnemer Bill van is een allround artiest, die niet leen zingt maar ook acteert en musicals speelt. De in Rotten Stil geboren Bill groeide op in Aus sn. lië, maar kwam in 1967 terug oi Lc zijn geboortestad aan de KI iQi kunstacademie te studeren, van Dijk vertolkte onder meer len in „Hair" en „Godspell". was ook te zien in „Een kannide als jij en ik" en „Moeder en jongens". Tussen al die drukke werkzaan den in Nederland door verhuf hij ook enige tijd naar Londen in de West End-produktie „Let S. people come" te spelen. Als fil ;sti teur vertolkte hij rollen in Jen Movie", „Lieve jongens" en ,f-ge, hakken, echte liefde". De at® kleinsten kennen Bill van Dijlry „Sesamstraat", want daarin is regelmatig te horen. Over Songfestival zegt hij: „Het lijkt een fantastische ervaring. Hel een unieke kans om in één klap )aj, kend te worden en daarvoor do n. toch meeof niet soms?". J HANS P mg stac BRUSSEL Het Belgische publiek geniet nu al een maand lang van de affaire Leon Frangois, de rechtszaak tegen de gelijknamige politie chef van de anti-drugbrigade die zelf met een zestal colle ga's tot over de oren in de lu cratieve smokkel van verdo vende middelen zonk. Dage lijks smullen de krantelezers van de jongste onthullingen tijdens de zittingen van de „correctionele" rechtbank van Brussel over de politiepraktij ken in de misdaadbestrijding. Met boeven vangt men boe ven, dat is duidelijk. Of, om een van de talloze varianten in de persverslagen te citeren: hoe de missionarissen door de heidenen tot afgoderij werden bekeerd. Nederlanders die de zaak-Frangois volgen zijn gauw geneigd om voor al het folkloristisch aspect in dit bi zarre feuilleton te herkennen. De (Belgische) speurders werden im mers voortdurend bij de neus geno men door de veel lepere (buiten landse) heroïnesmokkelaars voor wie ze aanvankelijk zogenaamd en ten einde raad maar echt in zee gingen. En hun hoogste rijkswacht chefs, die in het proces als getuigen worden gedagvaard, „gebaren van krommenaas", hetgeen zoveel wil zeggen als dat ze geheel in 's lands ieder-trekt-zijn-eigen-plan-traditie geen flauw benul hadden van wat hun ondergeschikten tijdens de in filtraties in de onderwereld uit spookten. Hoezeer die ingrediënten ook de detectieve verbeelding verleiden, de zaak waarom het gaat is de mis dadige handel in verdovende mid delen, de handel in de zwartste el lende van de verslaafden en de pa niek van hun naasten (zo die er nog zijn). Daarom is eigenlijk elk woord dat door verdachten en ge tuigen in de zaak-Frangois wordt gesproken huiveringwekkend. Daarom ook verdient het aandacht dat in deze Belgische rechtszaak om de haverklap het woord Neder land valt. Elke zittingsdag weer gaat het over Nederlandse politie mensen met wie werd samenge werkt of die werden misleid, over „gecontroleerde proefzendingen" van heroïne naar Nederland, over Nederlandse smokkelaars en tipge vers die het „spel" meespeelden. In de verdachtenbank in Brussel zitten geen Nederlandse (politie) mensen, maar zo alles wat daar IN BELGISCHE RECHTSZAAL VALT OM HAVERKLAP HET WOORD NEDERLAND idi: Leon Frangois in betere tijden met achter zich zijn eigen verzameling opiumpijpen. onder ede wordt verklaard al geen aanleiding zou zijn voor concrete strafrechtelijke onderzoeken in ons land, dan rijst toch minstens de vraag naar de methoden van de uiteenlopende Nederlandse politie diensten in de strijd tegen de drug handel. Maffia In België is die strijd op een gewel dige manier uit de hand gelopen. De speciale bureaus die ervoor in het begin van de jaren zeventig werden opgericht, te weten het Na tionaal Drug Bureau (NDB) van commandant Frangois en het Bu reau voor Criminele Informatie (BIC), werden eigen smokkelcentra sinds in 1975 een bedrag van 100.000 gulden verloren ging. Een verklikker „uit het milieu", zou met geld van de rijkswacht een heroïne-aankoop doen en daarmee de handelaar aanwijzen. Maar de handlanger verwisselde de twee aangekochte kilo's van het zuivere spul voor een minderwaardig goed je en ging er vandoor. Rijkswacht staf en openbaar ministerie eisten dat geld terug en zo verzeilden de aan hun lot overgelaten anti-drug brigadiers in het hol van de maffia. De zes nu in Brussel terechtstaande politieagenten ontkennen ten bate van de eigen bankrekening te heb ben gehandeld. Maar vast staat dat ze hasj, heroïne en cocaïne op de markt kochten en verkochten, dat ze valse rapporten over hun speur werk aan binnen- en buitenlandse autoriteiten verstrekten (omdat de ambtelijke oversten toch geen be grip zouden hebben voor hun ris kante veldwerk in de onderwereld) en dat ze een uiterst luxueus leven leidden. Bij dat alles bleven belangrijke re sultaten uit. Sterker nog, de Brus selse drugsspeurders werden de beste maatjes met de allerzwaarste smokkeljongens, die hun af en toe wat lastige kleine handelaartjes toewierpen om zodoende met poli tiebescherming hun smerig werk te kunnen voortzetten. Aanwijzingen voor Nederlandse betrokkenheid bij dit soort gerom mel worden tijdens de verhoren in de Brusselse rechtszaal soms ineens heel concreet. Zo maakte officier van justitie Cornelis in een eerste requisitoir melding van een af spraak die de Belgische adjudant C. van het NDB-bureau samen met een Nederlandse tipgever c.q. be ruchte smokkelaar J.K. op 21 mei 1975 had met illegale handelaren in Breda. Maar C. en J.K. werden al daar opgewacht door de Neder landse politie, op cocaïnebezit be trapt en achter slot en grendel ge stopt „Maar ik ben Belgisch rijks wachter van de drugsbestrijding. Mijn chef staat net over de grens te wachten", verweerde C. zich. Com mandant Frangois werd erbij ge haald en beide arrestanten moch ten weer vertrekken. Diezelfde rijkswachter C. (een ex- paracommando) werd twee jaar la ter tijdens een verkoopafspraak in Rotterdam alweer betrapt door Ne derlandse collega's en opgesloten. Een paar rapporten en telefoontjes van Leon Frangois uit Brussel vol stonden om de ongelukkige speur neus weer te laten vertrekken. Hoe kon dat allemaal zo maar gebeu ren? Eveneens in 1977 werd BIC-man Van G. in Amsterdam tijdens een transactie met Chinezen door de politie gefotografeerd. Men kwam achter zijn identiteit en waar schuwde het bureau in Brussel, waarna Van G. ontslag moest ne men maar later toch weer in dienst kwam. De agent werkte samen met een van de zwaarste gangsters van Europa, Albert (bijgenaamd Bruno) F., een Fransman die de hele drug lijn Bangkok-Brussel-Amsterdam controleerde. De rechter in Brussel tegen Van G.: „Samen met F. hebt u 27 kilo heroïne naar Nederland gesmokkeld, genoeg om het hele land te vergiftigen. Waarom?" Ant woordt Van G.: „Ik hoopte dat hij zou worden aangehouden". Waar om hebt u de Nederlandse politie niet gewaarschuwd? „Ik durfde niet, ik was bang van F.". Nieuwe vragen Waarom werkten de NDB- en BIC- mannen in Nederland zonder toe stemming van de Nederlandse au toriteiten? „De Nederlanders doen precies hetzelfde bij ons in Belgie", aldus rijkswacht-commandant Frangois in antwoord op de vraag van de rechter. Een antwoord dat talloze nieuwe vragen oproept, die echter niet meer gesteld werden. In België is het uitlokken van een misdrijf omwille van het vergaren van bewijs evenzeer verboden als in Nederland. Maar in Brussel staan geen Nederlanders terecht Hoewel, er staat wel een Nederlan der terecht, maar die is voortvluch tig. Het is Joop van W., een antiek handelaar die zich in het Belgische Mol had gevestigd, een van de gro tere drugsmokkelaars van België was en samenwerkte met de man nen van Frangois. In 1980 is hij tij dens een verhoor in de rijkswacht kazerne van Brussel „op onver klaarbare wijze" kunnen ontsnap pen. Iedereen weet dat men hem heeft laten lopen omdat zijn ver klaringen heel wat politieagenten in nog grotere moeilijkheden zou den brengen. En alle Belgische kranten schrijven dat de man zich intussen weer boven de Moerdijk heeft gevestigd. Interessant. Kan hij ook daar gebruik maken van zijn overvloedige politie-contacten? Belangwekkend Voor de vrijheid die genoemde he- roïnekoning Albert F. (tevens hoofdverdachte van enkele onop geloste onderwereldmoorden in België) thans geniet zijn in elk ge val Nederlèndse 'functionarissen verantwoordelijk. F. werd op 10 ja nuari 1978 in Amsterdam aange houden wegens drugssmokkel en vervolgens tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij verdween op zondagmiddag 30 december 1979 „op mysterieuze wijze" uit de ge vangenis van Scheveningen. Ieder een die in België iets met het pro- ces-Frangois te maken heeft weet met zekerheid dat F. vriendelijk werd uitgenodigd de benen te ne men, na veelvuldige contacten tus sen Brusselse rijkswachters, hun Nederlandse collega's en de bandiet zelve. F. had in de gevangenis zijn sluwe werk als tegelijk tipgever en afperser van politieagenten gewoon voortgezet. Zo levert het proces-Frangois in Brussel nog ontelbare getuigenissen op die uiterst belangwekkend moe ten zijn voor Nederlandse officie ren van justitie. Hoe de Nederli se politie in 1977 precies wist da inmiddels weer in vrijheid n vende moordenaar van t Chinese drughandelaars in Ams 7 5] dam te vinden zou zijn op het ai in Antwerpen van een tipgefc.arT van de Brusselse BIC en NDB. e hoe Joop van W. in Nederland 0| cannabis, afkomstig van Chris von Opel (die van de auto's in daad) op de markt kon brer IL. terwijl Belgische agenten die I smokkellijn uit Zuid-Frankrijk melijk volgden. En dat de nu terechtstaande nLat wachter Andre D. wegens zijn te „aanpassingsvermogen" zi r door de politie van Rotterdam door die van Amsterdam is gUj vraagd als infiltrant in de plas nix lijke heroïnemaffia op te tredei fw: Er was (is) dus behalve van be< me ook sprake van intensieve san Va« werking van de verloederde Be sche drugrechercheurs met j8 collega's in Nederland (waar drugbestrijding verspreid ligt 0 alle gemeente- en rijkspolitiek! e'^ sen plus de al eens door „Be let sche" problemen in opspraak g( n men Amsterdamse narcoticabr Le' de). Lol Vals geld nat: Tenslotte is er nog die bekent van inspecteur Karei C. dat hi eigen houtje omdat hij het vraagde geld niet kreeg van :unnen lokken. In heet het dat die guldens g< zijn in Heerlen, met medew van de Nederlandse politie. maal uitermate interessant. De 41.000 bladzijden van het sier-Frangois plus de verslagen de rechtbankzittingen zijn een ECI dere studie door de Nederlar >all< justitie en ook door politie :hie meer dan waard. Niet eens zo:1 om naar concrete onregelmatif e h den te zoeken maar vooral omhals ring te trekken uit het fiasco bepaalde strategieën in de strijdlen gen de georganiseerde misdaad. Er staat zeer veel op het spel België ligt als gevolg van het ces-Frangois de drugbestrij^t n haast stil. Geen politieman di&stc zich nog aan durft te branden beide inspecteurs die het onderi naar de illegale praktijken van NDB- en BIC-collega's hebben leid zijn gewapende aanslagen pleegd. De daders zijn voortvli tig en worden gezocht in zowel derwereld- als politiekringen.. MARC DE KONIN blot dar

Leidse Courant | 1982 | | pagina 20