vCicUc Comcmt Van Agt: Voortbestaan van kabinet in geding Hulp aan Suriname opgeschort i I JU Benen Belgisch meisje na tbc-test geamputeerd p^eek brengt Poolse ienIiester voor rechter MANTOUX-PRIKKEN VOORLOPIG VERBODEN Zaterdag 20 februari'1982, 72e jaargang no. 22199 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Si|tholf Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank. Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag »/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Zondag Ned. I om 20.55 uur het tv-spel „De nachttocht". Ned. II om 21.35 uur „Donkere wolken boven het paradijs". Zaterdag Ned. I om 22.55 uur „Kitsch en antiek". Ned. II om 20.27 uur slot van „Rebel voor de vrijheid". Wolkenvelden, maar ook pe rioden met zon. Een matige oostenwind en een middag- temperatuur van ongeveer 1 graad. Zon op: 07.44, onder: 18.05. Schev. hoog water: 1.33 en 13.53, laag water: 9.26 en 21.53 3enarenbond dreigt taking reinigingsdienst pHAAG In Den Haag, Amsterdam en Rotter- torden acties voorbereid om begin maart geduren- week het werk bij de gemeentereiniging neer te S. In een aantal andere steden zoals Utrecht en ngen worden acties overwogen. De acties zijn ge- egen een verlaging van het ziektegeld. Dit is gis- bekendgemaakt na een bijeenkomst van kaderle- m de Abva/Kabo. zal zijn 5000 kaderleden volgende week advise- en acties te organiseren binnen de diensten en be- o. „De druk is van de ketel, het mes van tafel. De pde inbreuk in de rechtspositie van de leden is pig van de baan", zo zei een woordvoerder van de 'Hsteren desgevraagd. De woordvoerder wilde ove- geen waardeoordeel geven over de acties die bij va/Kabo worden voorbereid. Gemeenteraad krijgt meer zeggenschap bij benoeming van burgemeester DEN HAAG De gemeenten krijgen meer zeggen schap bij de benoeming van nieuwe burgemeesters. Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) heeft plannen om een soort vertrouwenscommissie uit de gemeenteraad voorkeur uit te laten spreken voor één van de sollicitanten naar de burgemeesterspost in de betreffende gemeente. Van Thijn zal over een aantal weken zijn plannen om burgemeestersbenoemingen democratischer te laten verlopen in een brief aan de Tweede Kamer nader uiteen zetten, zo is gisteren be- kendgeworden. Gisteren is ook bekendgemaakt dat D. Appeldoorn, gemeentesecretaris in Brakel, tot burgemeester van Finsterwolde is benoemd. Appeldoorn is lid van de PvdA en volgt J. Voslcmber op die vorig jaar april met pensioen ging. Ruimteveer als fabriek voor kostbaar medicijn HOUSTON Het Amerikaanse ruimteveer Columbia zal op een van zijn komende vluchten onder meer dienen als fabriek voor het maken van het zeer kostbare en op de aarde nauwelijks te fabriceren medicijn urikonase. Dit medicijn, dat dienst doet als anti-stollings- middel, wordt gemaakt uit mense lijke niercellen. De zwaartekracht bemoeilijkt de fabricage en uit proeven is gebleken dat dezelfde hoeveelheid grondstoffen in de ruimte zeven maal meer urikonase oplevert dan op aarde. De shuttle neemt daarom zevenduizend inge vroren niercellen mee ter grootte van een stukje vlakgom. EG telt bijna elf miljoen werklozen BRUSSEL In de tien landen van de Europese Gemeenschap zullen nog vor het eind van deze maand elf mil joen mensen werkloos zijn. Volgens het bureau voor de statistiek van de gemeenschap bedraagt het aantal werklozen momenteel 10.700.000, bij na een half miljoen meer dan in de cember van het vorig jaar. Hoewel de economische crisis niet aan Grieken land en Luxemburg voorbijgaat, is het werkloosheidspercentage in beide lan den opvallend laag: 2,1 en 1,3 procent. België is in de EG koploper met 13,1 procent van de beroepsbevolking zon der werk, in Groot-Brittannië is dat 11,8 procent, in Nederland 9,4 en in West-Duitsland 7,5 procent. 4,5 MILJARD EXTRA BEZUINIGEN; 1 MILJARD ERBIJ VOOR BANENPLAN (Van onze parlementaire redactie) uEN HAAG Volgens premier Van ^gt hangt het voortbestaan van het tabinet grotendeels af van het welsla- |en van de „uiterst moeilijke" bespre kingen over de Voorjaarsnota. „Hoe ve al die touwen aan elkaar moeten tnopen...."verzuchtte de minister-pre- ident gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie. In de Voorjaarsnota paakt, de minister van financiën de üssenbalans op van hetgeen het rijk fntvangt en uitgeeft. )e grootste problemen zijn nu, zo vertelde fan Agt: -volgens minister Van der Stee (financiën) moet er voor 4,5 miljard gulden extra wor den bezuinigd -volgens minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) is er 0,75 a 1 miljard extra nodig om de afgesproken 60.000 banen te scheppen -het financieringstekort moet tenminste 1 procent omlaag -de druk van belastingen en sociale premies mag niet omhoog. Het is de bedoeling dat het kabinet al deze problemen oplost binnen een week of drie. De ministers zullen er niet in slagen de Voorjaarsnota voor 1 maart, zoals toegezegd bij de regeringsverklaring, aan het parle ment te doen toekomen. Maar wel zullen zij er uit zijn voor 24 maart, wanneer de Staten verkiezingen worden gehouden. „Anders zou men het kabinet terecht van lafheid kunnen betichten", aldus Van Agt. Over het belang van de besprekingen zei hij: „We hoeven el kaar niets wijs te maken. Als we erin slagen dit tot een goed einde te brengen, dan ko men we ook wel uit de begroting voor 1983. Zo niet, dan staan we fors op het verkeerde been, of hebben we misschien al helemaal geen benen meer". De 4,5 miljard gulden, die naar de mening van Van der Stee extra moeten worden om gebogen, wordt voor een groot deel veroor zaakt door tegenvallers in de aardgasop brengst: 2,1 miljard. In de 4,5 miljard is geen rekening gehouden met het extra geld dat Den Uyl eist en wordt uitgegaan van een fi nancieringstekort van 7 en geen 6,5 procent, zoals het CDA wenselijk vindt. Volgens Van Agt moeten de bezuinigingen voral gevon den worden in de sfeer van de overdacht- suitgaven: (semi-)ambtenareninkomens en sociale zekerheid. De benodigde bezuinigingen zijn zo enorm, dat in het kabinet ook de vraag aan de orde is of alle koppelingsmechanismen gehand haafd kunnen worden. „Die vraag is inder daad niet hypothetisch", aldus Van Agt. Minister Den Uyl meende aanvankelijk twee H miljard nodig te hebben voor de zestigdui- zend banen, die hij dit jaar wil creëren. Maar In door allerlei ontwikkelingen is dat nu bijna een miljard meer. Van Agt vertelde dat „col lega Den Uyl, vanuit zijn visie terecht, een beroep gedaan had op de werkgelegenheids- doelstelling van het kabinet". J: SCHAU Een priester uit Noord-Polen moet te- staan omdat hij in een van" zijn preken premier laai Jaruzelski heeft belasterd. Zo is gisteren in chau bekendgemaakt. Poolse regeringswoord- |ers haastten zich te verklaren, dat het proces jzins het begin inluidt van een grootscheepse cam- ND6C tegen de katholieke kerk. jelopen dagen zijn herhaaldelijk berichten uit Polen geko- mmtmJver plannen van het militair bewind om de kerk, die meer en openlijker kritiek levert op de staat van beleg, )nden te leggen. iolse primaat, aartsbisschop Glemp, heeft gisteren in de .preek na zijn bezoek van verleden week aan het Vaticaan |en opgeroepen meer onderlinge solidariteit t? tonen. Hij 'eef de situatie in het land als „zeer moeilijk". Niet bekend commentaar van de primaat op de aanhouding van de poolse priester. op de dag was van de kant van de militaire regering ge- met een verscherping van de staat van beleg als het ver- n het Poolse volk voortduurt. Vooral de kreet „De winter jullie, maar de lente zal van ons zijn" heeft bij de militai- vaad bloed gezet. Deze leus is de afgelopen dagen op mu- Poolse steden aangebracht en staat op pamfletten die op worden verspreid. Volgens de Poolse machthebbers zitten renigde Staten achter deze campagne. Washington zou een voorwendsel willen verschaffen om het Oost-West- !t te verscherpen. olking nam vorig jaar minder toe IA AG De Nederland- olking is in 1981 minder lomen dat het jaar er- Öe totale groei kwém uit :000 wat 41.000 minder betekende. Het inwo- bedroeg op 1 januari [4.285.000, zo blijkt uit IG Iringere groei is vooral ivolg van de afgenomen immigratie. Het verschil tus sen vestiging .vanuit en het vertrek naar het buitenland (migratieoverschot) daalde fors, namelijk van 53.000 in 1980 tot 17.000 in 1981. Ook het aantal mensen dat in het huwelijk trad is afgeno men. Vorig jaar nam het aan tal huwelijken met 4.000 af tot 86.000. Het aantal echtschei dingen nam in 1981 toe met 2000 tot 28.000. anen willen •koningen g als feestdag in onze correspondent Cees Manders) Veel Italianen wil- |n Driekoningen (6 janu- eer een nationale feest- aken. De Befana of Epi- zoals dit feest in Italië is zes jaar geleden afge- op voorstel van de mi- van arbeid. Deze vond S Italianen met hun 17 ize en publieke feestda- luwelijks meer aan wer- lekwamen. Nu is op ini- van een Romeins dag en actie gestart om Drie- jen weer in ere te her- _J- In korte tijd zijn dui- handtekeningen opge- 1 van mensen die de Befa- )ig willen. Zelfs premier llini, een niet-christen- ycraat en een man die als J anderen kerk en staat 0*aar weet te houden, is oorstander van Drieko- als officiële feestdag. bref Uittocht Toeristische organisaties verwachten dat het aantal Nederlanders dat er tijdens de krokusva kantie op uit trekt tussen de 200.000 en 250.000 zal liggen. Gister avond is deze uittocht, voor namelijk naar de winter sportgebie den, al begon nen. Een woordvoerder van de ANWB heeft de win tersporters overigens ge waarschuwd dat de om standigheden om te skiën niet optimaal zijn. Alleen op de hogere pis tes kan rede lijk worden ge skied. De weersomstan digheden zor gen voor een verhoogd risi co, aldus de woordvoerder. Op de foto een aantal ski- enthousiaste lingen tijdens het inladen van de ski's op het Haagse Centraal Sta tion. BRUSSEL In België is grote beroering ontstaan over het lot van een 11-jarig meisje uit Asse, dichtbij Brussel, van wie beide onderbenen zijn geamputeerd kort nadat ze op school bij een tbc-onderzoek een Man- toux-prik had gekregen. De ouders van het meisje hebben een klacht inge diend bij het gerecht. Mi nister De Wulf van volksgezondheid heett gisteren alle Mantoux- -tests in België voor on bepaalde tijd verboden. De amputatie, waarmee het leven van het meisje moest worden gered, had reeds be gin oktober vorig jaar plaats. Op 29 september had ze, zoals alle kinderen van haar klas, de in België verplichte Man- toux-test ondergaan. Dat is niet de methode van de kras jes, maar van een injectie on der de huid met tuberculine. Na de inspuiting kreeg het kind koorts, gevolgd door bloedstollingen. Onderzoek in het ziekenhuis gaf een massale invasie van strepto- -coccen (een bacterie-soort) in het bloed aan. De aandoe ning was zo ernstig dat de beide benen tot boven de' knie moesten worden afge zet. De geneesheren in het ziekenhuis vroegen aan de ouders of hun dochter mis schien een inenting had ge had, zodat de relatie met het tbc-onderzoek wel meteen ter sprake kwam. De artsen sloten echter een oorzakelijk verband uit, omdat zich bij de miljoenen kinderen die ooit een Mantoux-prik heb ben gekregen nooit een der gelijk gevolg had voorge daan. Later vernamen de ou ders echter dat meer kinde ren uit de klas van hun doch ter na de prik ziek waren ge weest, zij het in lichte mate. Bovendien vertelden de scholieren dat velen van hen mét dezelfde naald waren in geënt zonder dat die werd ontsmet. Onderzoek heeft tot nu toe geleerd dat als er in derdaad verband bestaat tus sen de fatale infectie en de injectie, er sprake moet zijn geweest van besmetting van entstof of spuit met bacte- rieën die niets met de tuber culine zelf (een extract van gedode tubercel-bacillen) te maken hebben. Bom en Rang bijten elkaar niet Niemand kan zich in onze samenleving nog staande hou den zonder hulp van anderen. Gelukkig zijn er ombuds mannen. En ombudsvrouwen. Sociale raadslieden. Burger raadslieden. Ombudsteams van politieke partijen. Enzo voort. Per 1 januari van dit jaar is er de Nationale Om budsman dr. J, Rang bij gekomen. Onze verslaggever Wil lem Scheer dronk koffie in zijn werkzaal. En thee op de zolder waar Nederlands meest gevreesde ombudsman Frits Bom zetelt. Over beide ontmoetingen verhaalt hij op de voorpagina van onze bijlage Finale. De manier waarop het interview met Frits Bom is weergegeven is de VARA-me- dewerker overigens in het verkeerde keelgat geschoten. Hij stuurde ons gisteren tegen de avond via de telex een brief die we om technische redenen niet meer bij het inter view op de voorpagina van de Finale konden plaatsen. De brief, met een naschrift van onze verslaggever Willem Scheer, staat op pagina 5 VERDER IN FINALE Theo Fransen, doctorandus in de carnavalistiek: „Carna val ge moet u erdoor gooien!". Doem van het in leveren hangt boven Twee- wieler RAI. Bonnie St. Claire vindt Songfestival er-J kenning van haar artistiek kunnen. „Gebaren van krommenaas" in proces Francois. Henk Molenberg ver heugt zich op De Jantjes. Amerikanen zullen zich verba zen over Nederlandse exportexpositie. Klaas Lok, atleet •die niet op zijn tenen kan lopen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft besloten de ontwik kelingshulp aan Suriname grotendeels op te schorten. Lopende projecten kunnen doorgang vinden, maar het overleg in de Commissie Ontwikelingssamenwerking Nederland Suriname (CONS) over nieuwe projecten is voor onbepaalde tijd gestaakt. Dit heeft premier Van Agt gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld. Volgens ingewijden berust in ons land nog 1 a 1,5 miljard gulden van het totale bedrag dat volgens het in 1975 gesloten verdrag aan Suriname was toebedacht. De minister-president vertelde dat de Nederlandse regering „niet verheugd is over hetgeen er in Paramaribo is gebeurd". Hij doelde op het door de militairen afgedwongen aftreden van president Chin a Sen Pas wanneer er weer uitzicht komt op herstel van de democratie, zullen de periodieke besprekingen in de CONS worden hervat, aldus Van Agt. Hij voegde eraan toe, dat de machthebbers in Paramaribo nog niet op de hoogte gesteld waren van het besluit van de Ne derlandse regering. Eerder op de dag had Suriname's sterke man, luitenant-kolonel Bouterse, Nederland gedreigd met „in ternationale stappen" als de hulp-kraan wordt dichtgedraaid. Bouterse zei „mateloos geïrriteerd" te zijn over de reacties van Nederlandse politici op de veranderingen in Suriname. Ierse oppositie wint verkiezingen DUBLIN De Ierse opposi tiepartij Fianna Fail van Char les Haughey heeft de algeme ne verkiezingen van donder dag gewonnen. De zittende premier Fitgerald, die de ver kiezingen uitschreef na een nederlaag in het parlement, heeft het verlies van zijn par tij, Fine Gael, gisteravond toe gegeven. De Fianna Fail krijgt 85 van de 165 zetels in het Ier se parlement.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1