no CeidoeSotnant Ik ben maar een eel gewone goser" „Ik ben ombudsman, geen actievoerder" Bom en Rang bijten elkaar niet lom is weer boos ZATERDAG 20 FEBRUARI 1982 Je herstelt gedeeltelijk van een hartaanval en je wao wordt te laag afgeschat. Het huis vliegt in brand en je krijgt maar de helft van het schadebedrag. Je demonstreert voor vrede en wordt spontaan door de politie in elkaar geslagen. Een list verzinnen? Niemand kan zich in onze samenleving nog staande houden zonder hulp van anderen. Gelukkig zijn er ombudsmannen. En ombudsvrouwen. Sociale raadslieden. Burgerraadslieden. Ombudsteams van politieke partijen. Enzovoort. Per 1 januari van dit jaar is er de Nationale Ombudsman dr. J. Rang bij gekomen. Een van onze verslaggevers dronk koffie in zijn werkzaal. En thee op de zolder waar Nederlands meest gevreesde ombudsman Frits Bom 200 klaagbrieven per dag doorneemt. Dr. Rang: „Ik ben volstrekt objectief, onpartijdig en onafhankelijk". Frits Bom: „Ha, ha! Ik ben zo partijdig als de pest!" goedkoper én beter helpen". niet in politiek vaarwater mag be geven, kan-ie aan de grote oorza ken van de problemen ook al wei nig doen. Druk uitoefenen op mi nisters, veranderingen voor elkaar boksen in wetsontwerpen dat valt uitdrukkelijk buiten zijn ter rein". „Spijtig genoeg, want op dat struc turele niveau, op het niveau waar op je wat kunt doen aan de oorza ken van wat er zoal misgaat in de maatschappij, daar had de Nationa le Ombudsman nou net een zeer nuttige functie kunnen vervullen. En als dat zijn taak was geweest, had ik het er ook mee eens kunnen zijn dat in die functie een geleerde professor is benoemd. Maar nu de Nationale Ombudsman zich moet bezighouden met individuele klachten van individuele mensen, vind ik het een misser van jewelste om op die stoel een prof te zetten. Zo'n man spreekt de taal van de gewone mensen nieten dat be doel ik ook letterlijk. Hij zal nooit het vertrouwen van de massa win nen. Het image van hemzelf en van de staf die hij heeft aangetrokken is veel te elitair. Wat ook tot uiting komt in de monsterlijke salarissen die de mensen daar verdienen. Rang zelf zit ruim boven de ander halve ton. Zijn directe assistenten schommelen tussen de 100.000 en de 150.000 gulden. Schandalig!" Wil Bom niettemin samenwerken met Nationale Ombudsman? „Voor zover dat mogelijk is, graag. Je moet mijn kritiek ook niet ver keerd verstaan. Ik hoop oprecht dat Rang en zijn mensen, al hun beperkingen ten spijt, zich tot een belangrijke en machtige organisatie zullen ontwikkelen. Ik gun ze alle succes, maar ik blijf denken dat wij in Hilversum de mensen goedkoper én beter kunnen helpen. En ik ben dan ook niet van plan om de klach ten die bij ons binnenkomen en die betrekking hebben op de rijksover heid of de politie, naar hem door te verwijzen. Ongeveer twintig pro cent van de brieven die wij krijgen, ligt op zijn terrein. Die zouden we in principe allemaal op zijn bordje kunnen donderen. We zouden zijn grootste werkgever kunnen zijn. Maar nogmaals: wij kunnen veel méér doen voor de mensen en we blijven die klachten dus gewoon zelf behandelen". Hoeveel verdient Bom zelf eigen lijk? „Dat gaat je niks aan". Hahaha! „Nee dat gaat je niks aan. Ik bedoel dat niet persoonlijk. Als ik zelf nog verslaggever was geweest, had ik de vraag ook gesteld. Maar ik vind dat salarissen niks zeggen als je ze niet in verband brengt met de pres taties die iemand daarvoor levert En ik vind het dus ook helemaal niet zo interessant, dat de salarissen van de Nationale Ombudsman in de publiciteit komen". Maar ik ben helemaal niet begon nen over salarissen „Je mag mijn salaris ook wel we ten, maar het gaat je niks aan. Die vraag „wat verdien je nou?" wordt altijd aan VAR A-medewerkers ge steld, terwijl de echte zakkenvul lers ongemoeid worden gelaten. Er wordt nier hard gewerkt en ik zit in de S-klasae, maar verder gaat het je geen moer aan". DEN HAAG „Frits Bom en ik zijn nauwelijks collega's van el kaar. We zijn beiden actief op dat brede terrein dat je kunt aanduiden met het begrip „klachtbehande ling", maar daarmee houdt de overeenkomst dan ook op. Bom maakt een televisieprogramma. Hij is journalist en actievoerder. Ik ben ombudsman in de oorspronkelijke betekenis van het woord. Een van overheidswege aangestelde functio naris die belast is met de onaf hankelijke en objectieve behan deling van klachten over die over heid". Ex-hoogleraar dr. J. F. Rang, in functie getreden als Nationale Om budsman op 1 januari van dit jaar, formuleert bedachtzaam en genu anceerd. Beweegt zich soepel in driedelig grijs. Straalt rust en dege lijkheid uit. Zijn stemmige werkka mer heeft de omvang van een mid delgrote sportzaal. De fauteuils zijn comfortabel. De voortreffelijke koffie wordt geserveerd in schone witte koppen. Dr. Rang: „Mijn werkterrein is beperkt. Daar hoeft niemand zich door te laten af schrikken, want kwesties die ik zelf niet kan behandelen, worden met heel veel zorg doorverwezen. Maar het is wel belangrijk om te weten dat ik zelf alleen klachten in behandeling kan nemen die gericht zijn tegen de rijskoverheid, de rijkspolitie en de gemeentepolitie. Binnen dat vlak, zo is bepaald in de wet „Nationale Ombudsman", zijn er nog weer een paar beperkingen. Zo mag ik geen zaken in behande ling nemen die onder de rechter zijn. Ook mag ik me niet bemoeien met kwesties die het beleid, dus zeg maar de politie, betreffen. En even min mag ik me inlaten met geschil len waarvoor een administratieve rechter is aangewezen. Een voor beeld van dat laatste: als iemand vindt dat hem een te hoge veront reinigingsheffing is opgelegd, moet hij niet bij mij zijn, maar bij het be stuur van het waterschap". „Die beperkingen lijken nogal in grijpend, maar het gebied dat over blijft is natuurlijk toch nog heel groot. Wie op dat terrein in de knel is geraakt, zal ik zo goed mogelijk helpen. Waarbij mijn uitgangspun ten zijn: onafhankelijkheid, onpar tijdigheid en volstrekte objectivi teit. Ten opzichte van de klager, maar ook ten opzichte van de aan geklaagde. Het is dus niet zo, dat de klager bij mij per definitie een streepje voor heeft. Dat betekent dat ik ook geen acties achter de schermen ga voeren en mij verre houd van ritselen, rommelen en lobbiën. De Nationale Ombudsman mag niet de minste indruk wekken dat hij aan de leiband loopt van welk ambtelijk orgaan of welke minister dan ook. Hij mag ook niet verstrikt raken in allerlei informe le gedragspatroontjes en beleidslijn- tjes. Hij moet een volstrekt objectie ve en onafhankelijke klachtbehan delaar zijn". Vier miljoen Zo'n 30 brieven per dag ontvangt ombudsman Rang momenteel, wat omgerekend naar een heel jaar zou uitkomen op ruim 8000. Aangeno men mag worden dat dit aantal nog zal groeien. Voor onderzoek en af handeling van de klachten heeft hij een staf tot zijn beschikking die nu uit 25 medewerkers bestaat en aan het eind van het jaar kan zijn uit gegroeid tot 39. Tegen die tijd zal het jaarlijks budget ongeveer vier miljoen bedragen. Heeft de Nationale Ombudsman macht? Niet in de zin dat hij straf kan opleggen aan ambtenaren of ambtelijke organen die zich van "zijn uitspraken niets aantrekken. Gezag en overredingskracht zijn de wapens die hij hanteert om wange drag te corrigeren. Wel heeft hij verregaande bevoegdheden om in stanties en personen zonodig te dwingen hem alle gewenste infor matie te verschaffen. „Wat dat be treft sta ik sterker dan welke ande re ombudsman in Nederland dan ook. Ik heb het recht om rijksge bouwen te betreden. Ik heb het recht om dossiers op te vragen. Mensen die ik oproep, zijn ver plicht om voor mij te verschijnen. En de waarheid te vertellen, want ik kan ze de eed afnemen. Dat be tekent bijvoorbeeld dat ik zaken weer in beweging kan zetten, die bij andere klachtbehandelaars op dood spoor zijn gekomen doordat de informatiekanalen dicht zitten. Mijn werkterrein is beperkt, maar binnen de grenzen daarvan kan ik dieper graven dan anderen". Hoe kijkt Rang aan tegen zijn colle ga-klachtbehandelaars en in het bijzonder tegen de VARA-ombuds- man? „Vrolijk en optimistisch. We leven nu eenmaal in een vreselijk inge wikkelde samenleving met ontzet tend veel wetten en afspraken. Die zijn onmisbaar om de boel leefbaar en beheersbaar te houden, maar ze hebben ook tot gevolg dat er steeds meer burgers tussen wal en schip raken. Mensen weten niet meer met welke regeling ze te maken hebben; bij welke instantie ze moe ten zijn om hun recht te halen. Uit dat conglomeraat van sociale be nauwdheid is de vraag ontstaan naar sociale adviseurs en klachtbe handelaars. Je hebt ze tegenwoor dig in alle maten en soorten. Ge meentelijke ombudslieden, om- budslieden voor het verzekerings wezen, ombudsvrouwen, rechts winkels, wetswinkels en ga maar door. De VAR A-ombudsman is on getwijfeld een heel belangrijke klachtbehandelaar in ons land en als zodanig waardeer ik hem ook. Al die raadslieden voorzien kenne lijk in een behoefte. Of ze op den duur stand houden, zal vanzelf wel blijken. Je moet die ontwikkeling gewoon op zijn beloop laten". Verwarring „Daarbij kun je natuurlijk wel sig naleren dat er een zekere verwar ring dreigt te ontstaan doordat klachtbehandelaars met onderling zeer uiteenlopende taken, toch het zelfde bordje „ombudsman" op hun deur spijkeren. Met mijn komst is die verwarring in zekere zin nog groter geworden. Ik merk duidelijk dat een deel van de burgers denkt: „Je hebt een hele hoop ombuds mannen in het land en nou is de Nationale Ombudsman daar als een soort baas boven geplaatst". Ik denk dat je dat soort misverstanden alleen kunt bestrijden door een heel goede en intensieve voorlich ting. Wat zou je anders moeten doen? De enige remedie om de ver warring definitief de wereld uit te helpen is: een bevoegdheden-rege ling voor ombudslieden vaststellen. Bepaalde kwaliteitseisen vastleg gen, waaraan iemand moet voldoen als hij zich „ombudsman" wil noe men. En daarbij dan de terreinen afbakenen waarop die functionaris sen mogen opereren. Maar dat is een benadering van bovenaf waar ik fel op tegen ben. Wezenlijk voor een goed klachtrecht is dat je als klager zelf bepaalt tot wie je je wendt en waarover je klaagt. Je moet drempelloos kunnen klagen. Als je dus als overheid zegt: over rijksaangelegenheden mag je alleen bij Rang klagen, zit je op een heel verkeerd spoor. Of de mensen naar de Tweede Kamer gaan, naar de minister, naar Hare Majesteit, naar de heer Bom of naar mijdat moeten ze zelf weten. Wat te zeggen van de kritiek van Frits Bom „Het belangrijkste antwoord heb ik al gegeven. Bom en ik, beiden klachtbehandelaars, zijn niettemin op heel verschillende terreinen be zig. Je kunt de bakker toch niet verwijten dat ie geen slager is? Zo kun je mij niet verwijten dat ik geen actievoerder ben. We moeten inzien dat we ieder onze eigen taak hebben en waar mogelijk samen werken. Ik zie hem niet als een be dreiging en hij moet dat in mij ook niet zien. Er is geen enkele reden om elkaar in de wielen te rijden". Salarissen „Wat de hoogte van de salarissen betreft, kan ik alleen maar zeggen: die zijn zo vastgesteld op voorstel van de zogenaamde „formatiecom missie", die adviseert over alle functies bij de rijksoverheid. De sa larissen zijn gebaseerd op die van vergelijkbare functies binnen het ambtenaren-apparaat". En het verwijt dat de Nationale Ombudsman elitair is? „Onzin, hoor. We zijn er ons heel sterk van bewust dat de mensen die een beroep op ons doen in veel gevallen een heel kwetsbare positie innemen in de maatschappij. Het schrijven van een briefje of zelfs telefoneren kan al een drempel voor ze vormen. Ons zien ze dan ook vaak als de laatste mogelijk heid om het hoofd boven water te houden. Daar houden we rekening mee. Wanneer we de telefoon op nemen, maar ook bijvoorbeeld in de opstelling van brieven. Als een klacht eindigt met de noodkreet „In vredesnaam ombudsman, help me!", ku je niet antwoorden in de trant van: „Geachte mevrouw. Uw brief de dato huppelepup in goede orde ontvangen. Hoogachtend, de ombudsman". En dat soort fouten proberen we dan ook zoveel moge lijk te vermijden. Ook in de formu lering van de uitspraken die ik doe, hou ik hiermee rekening. De for mele rechter kan in juridische stijl en in een bepaald vakjargon zijn overwegingen duidelijk maken. Voor mij is dat natuurlijk uit den boze. Ik moet mijn uitspraken zo neerschrijven dat ze in elk geval voor de klager duidelijk zijn. Ik moet me inleven in de psychische gesteldheid van de klager". .WILLEM SCHEER Dr. J.F. Rang: „We hebben ieder onze eigen taak. We moeten elkaar niet in de wielen rijden". onderhoud met VAR A's ombudsman Frits Bom eindigde natuurlijk r in gedreig met advocaten en processen. Bom is boos over de laatste age in het vraaggesprek met hem. Niet dat hij de getrouwheid van de rgave betwist, maar hij zou vraag en antwoord betreffende zijn inko- I liever niet gepubliceerd zien. Boms kritiek op het inkomen van de onale Ombudsman en zijn medewerkers mocht wel blijven staan. Zijn ing: de verslaggever zou in dit speciale geval de eindredactie over het >aal aan hem, Bom, hebben beloofd. De ombudsman: „Ik maak er een van. Er gaat onmiddellijk een telegram naar je hoofdredacteur. Ik ikel de VARA-advocaten in..." etc etc. lom, een ronduit verbijsterende reactie van Ombudsman Frits Bom. houden u op de hoogte. ERSUM „Rang en ik heb- iks met elkaar te maken. We allebei „ombudsman" en dat rvelend. Maar wat betreft bevoegdheden en macht ver en we hemelsbreed van el- Ook qua benadering van de en, denk ik. Hij is de geleerde ssor met een hoge positie. Ik en heel gewone goser". ■rslaggever van het NOS-jour- i'rits Bom, als VARA-ombuds- in dienst getreden op 1 mei ratelt rap en recht voor zijn Beweegt zich rukkerig in een ig hemd, waarvan de rechter rslip uit de broek hangt. It haast en gedrevenheid uit. iverkhok, een min of meer op- apte zolder, deelt hij met vijf werkers. De versleten stoelen hard. Hij reikt slappe, lauwe aan in een plastic bekertje, werkterrein is zo breed als de ïleving. Iedereen kan, met 'oor probleem dan ook, bij ons ht. Als er een instantie bestaat Dor hulpverlening beter is uit- t dan wij, verwijzen we door. et, dan duiken we er zelf in. )ij gaan we objectief te werk. it. We springen alleen in de voor mensen die een gerecht- iigde klacht hebben en werke- n nood zitten. Maar we zijn jnpartijdig. Haha! We zijn zo dig als de pest. Als we een hebben vastgesteld dat een r terecht klaagt, dan gaan we r hem staan. Dan kiezen we en gaan we voor hem veeh erder is duidelijk dat wij als A-medewerkers een progres- [eoriënteerde maatschappij-vi- ;bben. Nou heeft dat geen in- I op onze klachtbehandeling in lgemeen. Maar wel op de Se van onderwerpen die we in elevisieprogramma aansnijden, nensen die het qua kennis, it en inkomen allemaal wat Ier goed getroffen hebben, ;en extra aandacht. Ook in die ïjn we dus wel partijdig", lag ontvangt de VARA-om- nan zo'n 200 brieven van en die een beroep op hem Al die brieven worden door Bom zelf gelezen. Problemen lem geschikt lijken voor he eling in de televisie-uitzen- haalt hij eruit en de overige stuurt hij door naar de Stich- De Ombudsman. Een volgens latuten zelfstandig opererende lisatie, die natuurlijk wel r voeling houdt met het Om- man-programma en waarbij 18 iwerkers in dienst zijn. Het van de stichting werkt samen ruim 125 vrijwilligers, overal it land. Wat de kosten behoor- Irukt. Het jaarlijks budget van Itichting De Ombudsman be- gt 1,25 miljoen gulden. De pro- imakosten van de afdeling van Bom belopen de 2,5 ton. Sa- behandelen ze dus per jaar ongeveer 1,5 miljoen gulden 40.000 klachten. erp zwaard met succes; óók in moeilijke Hen", verzekert de VARA- „Want jongen, wij hebben na- lijk hartstikke veel macht. Die litzending is een scherp rd. Daarmee kunnen we drei- en als het moet: hard toeslaan. meestal is dreigen al voldoen- iVe zeggen dan tegen zo'n in- ie of bedrijf waarmee we in de h liggen: „Luister 's hier, id, dit en dat komt niet in de nding als je zus en zo voortaan tenlijk regelt. Dan gaan ze in merendeel van de gevallen de knieën. Dat is ook een je de frustratie van ons werk. neeste zaken die wij met succes ien afgehandeld, komen niet in itzending. Maar het vormt wel bewijs dat ons machtsmiddel effectief is". der kunnen we natuurlijk lit lobbiën, een achterban for en, mensen voor ons karretje nen we hebben tenslotte el in de Kamer als in de rege- verwante politieke organisa- zitten. Alles bij elkaar betekent dat we niet alleen kunnen aan- en waar zich knelpunten voor- i in onze maatschappij, maar we die knelpunten ook kunnen ssen. Dat we onrecht ongedaan nen maken. Daarbij lopen we lurlijk in elke uitzending de i dat onze tegenstanders zich neerleggen bij een nederlaag Frits Bom: „Wij kunnen de mensen en naar de rechter stappen. Nou, dat moeten ze dan maar doen. We leven gelukkig in een rechtsstaat. Van de zes keer die we sinds 1978 zijn aangeklaagd, is de uitspraak twee keer in ons nadeel uitgeval len. In beide gevallen zeer ten on rechte. In de zaak van de Stichting Huisdieren Service zijn we dom weg te grazen genomen door de rechter. Een stapel van 200 klaag brieven die wij hem hebben gege ven en waarop we mede ons gelijk baseerden, is door hem volkomen genegeerd. In het geval van het be drijf in brandblus-apparatuur heeft de rechter de uitzending van tevo ren yerboden en dus preventieve censuur toegepast. Wat al helemaal te gek is om los te lopen". Hoe kijkt Bom aan tegen zijn colle ga-klachtbehandelaars in den lande en in het bijzonder tegen de Natio nale Ombudsman? „Mijn standpunt is: hoe meer om budslieden, hoe beter. De behoefte aan klachtbehandeling is nog steeds ontzettend groot. In die zin ben ik blij met de aanstelling van Rang en zijn medewerkers. En de man zelf is natuurlijk heel be kwaam, laten we eerlijk zijn. Maar ik heb ook kritiek. Zijn werkter rein is te beperkt en de invloed die hij kan uitoefenen is te klein om werkelijk goed te kunnen functio neren". „Verder is de opzet van heel zijn bureau dermate elitair, dat gewone mensen er niet makkelijk heen zul len stappen. Als je je dan realiseert dat dat hele apparaat met straks 40 werknemers in dienst, de gemeen schap zo'n vier miljoen gulden per jaar gaat kosten, dan zeg ik: men sen, dat geld brengt onvoldoende rendement op. Neem even aan dat er straks in Den Haag 10.000 klach ten per jaar worden 'behandeld. Wij bij de VARA en de Stichting De Ombudsman doen er vier keer zo veel. Voor minder dan de helft van het geld! En in veel gevallen met veel meer resultaat voor de kla gers. Want goed beschouwd kan Rang niet meer doen dan: een waarde-oordeel uitspreken. En dan maar afwachten of de aangeklaag de daaruit lering trekt". Krijgt ze geld? „Maar wat heeft die benadeelde mevrouw in Leiderdorp daaraan? Die krijgt een brief met de mede deling: „Inderdaad mevrouw, u hebt terecht geklaagd. Het is een schande". Maar wat moet ze daar mee? Krijgt ze dan geld? Kan ze een schadeclaim indienen? Helpt Rang haar bij het krijgen van ge noegdoening? Het aanspannen van een proces? Daartoe is-ie allemaal niet bevoegd. En omdat hij zich niet mag bemoeien met beleid, zich

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17