Basisschool niet speels genoeg voor de kleuter ScidsaOowumt Uithoudingsvermogen ónderen tegenwoordig ach beter noch slechter me 800; 3SKUNDIGEN AAN ALARM Meisjes ijveriger, maar dommer" Tinkartel op losse schroeven Gat van 13,5 miljoen in onderwijsbegroting De huid van de beer Van Thijn en ambtenaren oneens over vergoeding ziekteverzekering „Te weinig politieke zwaargewichten slecht voor infrastructuur" weer JENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 PAGINA 9 ÖEREN SLIKKEN ïjEEL PILLEN Kinderen slikken ledieijnen dan medisch strikt •lijk is. Dat gebruik zou moe ien teruggedrongen teneinde' lenmentaliteit", zoals die bij Iwassenen bestaat, te voorko- thoolartsen in zuid-Nederland •ren dit na een onderzoek on- ia 108.000 schoolkinderen in Brabant en Limburg. Acht I van de kinderen had in het voorafgaande aan het onder- of meer geneesmiddelen ge- nclusief fluoridetabletten en epreparaten, was dat zelfs 34 De dag voor het gesprek 27 3,5 procent van de kinderen ■"■■iersadvies en 15,3 procent deed bril eigen initiatief. ti.- IN Enthousiasme voor geldstraf in plaats van celstraf bekoeld DEN HAAG Of de Kamer minister De Ruiter van justitie op zijn wenken zal bedienen wat be treft zijn wetsontwerp om kleine overtredingen niet langer met celstraf, maar met geldboetes te bestraffen, is nogal onzeker geworden. Volgens woordvoerders van de grote partijen zal het met de afnemende welvaart voor minimumin komenstrekkers en bijstandtrekkers uiterst pijn lijk worden, de boetes te voldoen. Dit bleek giste ren tijdens een mondeling overleg van de vaste kamercommissie van justitie. De boetes variëren van maximaal vijfhonderd gulden voor lichte overtredingen tot maximaal vijfduizend voor de zwaardere. De Ruiter verde digde zijn ontwerp door onder meer te stellen dat de boetes worden afgestemd op de financiële situ atie van de overtreders en de ernst van het ver grijp- Christina 35 jaar Prinses Christina, jongste doch ter van prinses Juliana en prins Bernhard, viert vandaag haar 35ste verjaardag. Het feestje, wordt gevierd in Lech, waar Christina en haar man een win tersportvakantie houden. Straffe rokers maken gebouw onleefbaar GRONINGEN Straffe rokers hebben er aan meegeholpen dat het gebouw van het Andragogisch Instituut van de universiteit van Groningen enige tijd onleefbaar was. De lucht in het gebouw was zo ongezond, dat het vorig jaar en kele weken moest worden ont ruimd. Een te hoge concentratie spaanplaatgas bleek de oorzaak te zijn, maar na bouwkundige veran deringen verminderden de klach ten niet. Nader onderzoek leerde dat de hoge concentratie spaan plaatgas niet alleen werd veroor zaakt door het gebruik van bepaal de bouwmaterialen, maar ook door het straffe roken van de gebrui kers. Goudkoorts in Sloten SLOTEN Inwoners van Sloten zijn gisteren bevangen door de goudkoorts nu bij het uitbaggeren van de stads gracht in de Friese stad behal ve slib, ook gouden munten naar boven komen. De politie van Sloten is er niet gelukkig mee omdat het slib wordt op gespoten waardoor door drijf zand levensgevaarlijke situa ties kunnen ontstaan. Vijf Slotenaren zijn inmiddels bekeurd omdat zij het verbo den terrein hebben betreden. Volgens de politie zijn er in derdaad gouden munten ge vonden, maar zijn deze eigen dom van de eigenaar van de grond en dat is de gemeente zelf. - I (Van onze parlementaire redactie) sland 'jAAG Maar liefst achthonderd deskundigen uit me- 3 zijn. bvoedkundige en onderwijskundige kring hebben' in een i uit 34an de Eerste en Tweede Kamer en aan de bewindslie- ji onderwijs en volksgezondheid thun bezorgdheid geuit ViENTB invoering van het basisonderwijs. De Wet op het Basi^- ALOWlfjjSi jjjg vorig jaar al door beide Kamers is aangenomen, i Mtn een zorÊvu^ige toetsing worden onderworpen, zo ineenr wer^SroeP: -Het 's een gigantische operatie waarvan on|rekkende gevolgen ook in onderwijskringen worden on- v aJ1 a*dus de petitie. n bosrFnvoeStnê van kleuter- en lager onderwijs zou weieens v. j kunnen zijn voor de ontwikkeling van de kleuter, zo bij ifie werkgroep. De verlaging van de leerplicht van zes voor Hf jaar wijzen de ondertekenaars dan ook af. te, Bueest dat in het basisonderwijs de kleuter te vroeg aan het i 400 tfordt gezet en dat het speelse element van de huidige 19563., kleuterschool zal verdwijnen. „Ér wordt geen rekening gehou den met het feit dat een kleuter op een heel andere wijze leert dan de kinderen op een lagere school". De groep deskundigen, afkomstig uit het protestants-christelijk, neutraal en katholiek onderwijs en de vrije scholen, hebben zich verenigd in de Werkgroep Identiteit Kleuteronderwijs, die de petitie vandaag aan parlement en regering zal aanbieden. Ervaringen uitgewezen dat de ontwikkeling van het kind er juist door wordt afgeremd. „Onomstotelijk is komen vast te staan dat kinderen die op schoolse leest geschoeid kleuteronderwijs volgden, in het lager onderwijs slechtere prestaties leverden dan de leeftijdge noten uit het normale kleuteronderwijs", zo schrijft men. De 45 kleuteropleidingen in het land zullen samen met de peda gogische academies plaats moeten maken voor de pedagogische academies basisonderwijs (Pabo's). De ondertekenaars betwijfe len echter of het wel mogelijk is onderwijzers zodanig breed op te leiden dat zij zowel met kleuters als met oudere kinderen goed kunnen omgaan. Het omgaan met kleuters vergt een heel Onder hen bevinden zich ook een veertigtal prominente hoogle- raren, Zoals prof. Bladergroen en prof. Galjaard. De werkgroepandere instelling, zo stellen de deskundigen, zal de petitie ook aan minister Gardeniers aanbieden om daar mee te benadrukken dat ook de gezondheid van de kleuters in het geding is. Ervaringen in het buitenland hebben volgens de ondertekenaars aangetoond dat kleuters niet te vroeg aan het leren moeten worden gezet. Onderzoekingen in Duitsland en de Verenigde Staten hebben De werkgroep vindt dat de beslissing over de basisschool is ge nomen over de hoofden van de ouders en onderwijzers heen. Bovendien heeft men nagelaten de deskundigen, zoals kin derpsychologen en -psychiaters tè raadplegen over de gevolgen die de integratie zal hebben voor het jonge kind. jde-eeuwse koopvaarder is de trots van het museum voor scheepvaartarcheologie in Ketel- |Het 30 meter lange en 7 meter brede schip wordt momenteel met grote zorg gerestaureerd. !GEN Het uithou- irmogen van kinderen i afgelopen 30 a 40 jaar eter, noch slechter ge- Betere voeding en ge- lichamelijke opvoeding niet tot een duidelijk conditie geleid. Aan de kant heeft het gemak technologische ontwik- \tertarenbond: llelijke ien voor fkloze geren tht De FNV-ambte- tond ABVA/KABO dat het mogelijk moet ji dat werkloze jongeren ihoud van hun uitkering prvaring" opdoen in tij- banen. Dergelijk werk (hter niet verplicht wor- Steld en moet aansluiten [opleiding die de jonge- bben gevolgd. I in de gezondheids- en %nzorg, het sociaal-cul- J en maatschappelijk de bosbouw, monumen- i en gemeentelijke dien- linnen volgens de amb- jjibond jonge uitkerings iers vrijwillig worden -jongerencontact ziet ïil in de ideeën van de ïbtenarenbond. Onvol- [en onvolwaardige ba tten de bestaande werk- pheid, de arbeidsvoor- en de rechtspositie ensen die wel een nor arbeidsovereenkomst onder druk, aldus een loerder van de jonge- inisatie. I keling, zoals vervoer en auto matisering, de conditie van de jongeren evenmin verslech terd. Jongens zijn nog altijd actiever dan meisjes, waar schijnlijk door het rolpatroon tussen beide sexen. Tot deze conclusies komt de Nijmeegse arts W. Saris, die als wetenschappelijk mede werker inspanningsfysiologie is verbonden aan de Katho lieke Universiteit van Nijme gen. De afgelopen jaren onder zocht hij een groot aantal kin deren tussen de vier en acht tien jaar; de resultaten daar van zijn vervat in een proef schrift waarop hij vandaag promoveert. Saris kwam tot zijn conclusies na vergelijking van de resultaten met soortge lijke onderzoeken van dertig, veertig jaar geleden. Bij veel jongeren gaat de con ditie vanaf het vijftiende jaar achteruit. Dat is vooral het ge val bij bij schoolverlaters, bij kinderen uit lagere milieus en bij meisjes van de huishoud school. Dat dikke kinderen luier zouden zijn dan andere leeftijdgenoten, wordt door het onderzoek weerlegd. Kinderen van een grotere omvang zijn relatief even actief als andere jongens en meisjes. Om het onderzoek te verrich ten heeft de arts een nieuw apparaat ontwikkeld, waarmee hij de hartslagfrequentie van kinderen kon meten. Het ap paraat, ter grootte van een pakje sigaretten, moesten de kinderen op hun borst met zich meedragen. Op die ma nier kon Saris een indruk krij gen van het uithoudingsver mogen. NIJMEGEN Meer dan de helft van alle leerkrachten van scholieren tussen tien en zestien jaar vindt dat meisjes ijveriger, kwetsbaarder, volgzamer en dommer zijn dan jongens. Docenten met voorkeur voor VVD of CDA, met name de rooms-katholieken onder hen, zijn zich in het al gemeen minder bewust van het probleem sekse-oiigelijk- heid. Ze vertolken relatief gezien, sterker de rolbevestigen- de opvattingen. Deze conclusies komen uit een lange rij, die de onderwijssocioloog Paul Jungbluth uit Cuijk heeft getrokken uit een onderzoek onder ruim duizend leer krachten in lager en voortgezet onderwijs. Jungbluth pro moveert 25 februari aan de Katholieke Universiteit op dit onderwerp. Daarvoor heeft hij zes jaar lang de ideeën on derzocht die bij leerkrachten leven over sekse-ongelijk heid. Uit het onderzoek blijkt dat driekwart van de docenten on tevreden is met de traditionele sekse-ongelijkheid. Voor verregaande afschaffing van die rolverdeling is evenwel maar eenderde voorstander. Ruim 20 procent is daar zelfs tegenstander van. Voor bestrijding van de rolbevestigende praktijken beveelt Jungbluth aan de zogeheten pretpak- ketten van het voortgezet onderwijs af te schaffen. Derge lijke pretpakketten bieden weinig beroepsperspectief; meisjes kiezen er vaker voor. Docenten stimuleren hen minder hun talent te gebruiken. Dat gebeurt in de vorm van positieve discriminatie: de welwillende tegemoetko ming die meisjes in het algemeen ondervinden van docen ten. In de school leven doelstellingen en praktijken, die overeenkomen met die van het vroeger meisjesonderwijs. Dit richtte zich feitelijk op het reproduceren van de sekse ongelijkheid, zegt Jongbluth. Teveel gif in moedermelk Spaanse vrouwen MADRID De moedermelk van Spaanse vrouwen bevat over het algemeen zo'n hoog gehalte voor het kind schade lijke stoffen, dat het de moe ders eigenlijk sterk moet wor den afgeraden hun kinderen borstvoeding te geven. Vol gens het Spaanse ministerie van volksgezondheid zou de verkoop van voedingsmidde len waarin een even hoog ge halte gif wordt aangetroffen als in de moedermelk ogen blikkelijk worden verboden. INDONESIË WIL NIET MEEWERKEN DJAKARTA Indonesië is niet al te enthousiast over het Ma leisische plan voor de oprichting van een organisatie van tinex- porterende landen naar het voorbeeld van de OPEC, de Organi satie van Olie Exporterende Landen. De Indonesische minister van mijnbouw en energie, Soebroto, heeft gisteren gezegd dat hij weinig voelt voor een produktiebeperking om de prijzen om hoog te krijgen. Soebroto verklaarde op een persconferentie in Djakarta nog steeds te geloven in een internationle tinovereenkomst tussen producenten en verbruikers. Hij hoopt erop dat de zesde inter nationale tinovereenkomst (ITA) vóór 1 juli door genoeg landen zal worden ondertekend om in werking te kunnen treden. Hij heeft dat ook laten weten aan de Maleisische minister van pri maire industrie, Paul Leong. Premier Seri Mahathir Mohammed van Maleisië kondigde ver leden week aan dat zijn land, de grootste tinexporteur ter we reld, een organisatie van tinproducerende en -exporterende lan den (Tinpee) wilde vormen. De organisatie zou een verkoopbu reau moeten oprichten dat buiten de Londense Metaalbeurs om werkt. Maleisië stelde tegelijk produktiebeperkingen voor. Soebroto geeft vooralsnog sterk de voorkeur aan een tinove reenkomst, waarbij buffervoorraden worden aangelegd ter stabi lisering van de prijzen. „Maar als de zesde ITA er niet komt zul len we wel aan het kartel mee moeten werken", aldus Soebroto. Eis drie weken cel voor weigeraars kernwapenwacht DEN HAAG De advocaat fiscaal bij het hoog militair ge rechtshof in Den Haag, mr. H. van Ee, heeft gisteren in hoger beroep drie weken cel geëist tegen acht partiële dienstwei geraars. Zeven van hen had den geweigerd kernwapens te bewaken, de achtste weigerde mee te doen aan een zoge naamde alert-oefening. Volgens de advocaat-fiscaal heeft de krijgsraad er reke ning mee willen houden dat de acht inmiddels de dienst al achter de rug hebben. De acht beklaagden hadden hoger be roep aangetekend tegen het eerdere vonnis van de krijgs raad: zeven maal twee weken cel en een maal drie weken. De beklaagden maakten ken baar kernwapens immoreel te vinden en gevaarlijk voor de vrede. Zij wilden deze opvat ting ook binnen het leger tot uitdrukking brengen. VERZET TEGEN LANGERE SALARISSCHAAL (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De behande ling van de onderwijsbegro ting in de Tweede Kamer dreigt te worden vertraagd door onenigheid bij de ambte- narencentrales over de bezui nigingen op de rechtspositie van onderwijspersoneel. Daar door vertoont de begroting, die volgende week door de Twee de Kamer zou worden behan deld, ineens weer een gat van 13,5 miljoen gulden. Minister Door het verzet van de CMHA betekent dat men een jaar la ter op het maximum salaris recht heeft. De andere vier centrales gingen uiteindelijk wel akkoord met de voorstel len van Van Kemenade. De CMHA vindt dat die maat regel thuishoort in het het overleg in de commissie voor ambtenarenzaken, onder lei ding van minister Van Thijn. Die commissie komt echter pas 3 maart bijeen. Van Kemenade laat het nu aan de Kamer over te beslis sen of de begrotingsbehande ling moet wonlen uitgesteld. zal het hele pakket van negen bezuinigingsmaatregelen weer opnieuw moeten worden beke ken. Daar horen ook twee maatregelen bij die Van Ke- In het georganiseerd overleg menade vorige week in het bleef de Centrale voor Middel- overleg had laten vallen: het bare en Hogere Ambtenaren niet langer betalen naar be- (CMHA) zich als enige van de voegdheid, maar naar het ni- vijf centrales verzetten tegen veau waarop wordt lesgegeven de verlenging van de salaris- en afschaffing extra salaris bij schaal voor onderwijsperso- stapeling van bevoegdheden in neel van 46 naar 47 jaar; dat het onderwijs. ADVERTENTIES Zo'n huis kopen is toch wel een zware beslissing. Kalmte alleen kan je redden: Valdispert® HOE politici zich rijk rekenen. Dat zou de titel kunnen zijn van een feuilleton, dat moeiteloos zou kunnen worden sa mengesteld uit opgewonden politieke verklaringen over de gaswinsten van de oliemaatschappijen en het aandeel daarin van de overheid. Politici van PvdA en D'66 wekken de in druk elkaar de loef af te willen steken in veronderstellingen over extra winsten van de maatschappijen en over de wijze waarop die meevallers de Nederlandse economie ten goede kunnen komen. De politici zouden er beter aan doen, alvorens tal van ver wachtingen te wekken, eerst de concrete gegevens af te wachten waar minister Terlouw van economische zaken om is gevraagd. Pas als die er zijn is een zinnige conclusie moge lijk. Als straks blijkt hetgeen niet uitgesloten is dat die winsten van de oliemaatschappijen helemaal niet uitzonder lijk gegroeid zijn, dan zal het vertrouwen in de politiek door de ten onrechte gewekte verwachtingen opnieuw een deuk hebben opgelopen. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat indien inderdaad blijkt dat er extra winsten bij de gaswinning zijn geboekt, vergro ting van het staatsaandeel of verdergaande investeringsaf spraken zeer logisch zijn. Dat zou geen aanval zijn van de staat of de samenleving op bezit van déze maatschappijen. Want in principe is wat aan gas uit de grond wordt gehaald het bezit van de samenleving, de Nederlandse economische gemeenschap, en niet van de maatschappijen. Die hebben slechts een winnings- en vindersconcessie verkregen met een daarbij behorende afspraak over verdeling van de opbrengst, op basis van de toenmalige winstverwachtingen. Indien dat anders uitpakt, kan de verdeling van de winst dus wel dege lijk onderwerp van onderhandeling zijn. De politiek moet daarbij echter wel van concrete gegevens, uitgaan en niet aan stemmingmakerij doen. Toegegeven: de aarzelende en weinig doortastende houding van minister Terlouw geeft de politieke partijen veel ruimte voor allerlei veronderstellingen. Daarom is het van belang dat Terlouw nu snel met concrete gegevens op tafel komt en een aantal knopen doorhakt. Dan houden kamerleden vanzelf op met het verkopen van huiden voordat de beer geschoten is. Krakers herstellen gesloopte fabriek Krakers in Nijmegen zijn gisteren begonnen met het herstel van de etikettenfabriek die vorige week door een sloopploeg met een bulldozer werd verwoest. De krakers hadden de lege fabriek ge kraakt om hem te gebruiken voor enkele kleinschalige projecten. Terwijl zij lagen te slapen werd de fabriek bijna met de grond gelijk gemaakt. De slopers zijn gearresteerd. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Er is gisteren een geschil ontstaan tussen de amb tenarenbonden en de minister van Binnenlandse Zaken, de „werkgever", over de vergoeding voor de kosten van ziektever zekering. Een defitieve regeling bestaat hiervoor nog steeds niet. Minister Van Thijn wilde nu de tussentijdse regeling wat veran deren. De bonden zeiden er neen tegen en nu zal Van Thijn zelf beslissen. Thans krijgt het overheidspersoneel de helft vergoed van de ge middelde premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering. De minister wil nu een andere,opzet. Hij wil ambtenaren, die van wege de hoogte van hun inkomen aangewezen zijn op een vrij willige ziekenfondsverzekering, de helft van de feitelijk ver schuldigde premie terug betalen. Omdat voorheen werd uitge gaan van het gemiddelde kan dit voor de ene ambtenaar een voordeeltje betekenen, voor de andere aan terugval. Overheids personeel boven de loongrens, die zich particulier verzekeren, wil Van Thijn de helft van de premie vergoeden, die de verze keringsmaatschappijen gemiddeld in rekening brengen, waarbij ook de helft van de voor één kind beneden de 17 jaar verschul digde premie zal worden vergoed. De bonden verzetten zich te gen de vergoeding voor particulier verzekerden, omdat de mi nister te ongunstige criteria zou hebben gehanteerd. DEN HAAG Het is te betreuren dat er de laatste tien a vijf tien jaar geen politieke zwaargewichten meer op het departe ment van verkeer en waterstaat hebben gezeten, want dat heeft duidelijk nadelige invloeden gehad op de infrastructuur (wege naanleg, spoorlijnen, waterwegen) van Nederland. Dit zei het oud CDA-kamerlid Maarten Schakel gisteren in Den Haag, waar hij van AVBB-voorzitter Tiemstra de jaarlijkse pen ning van verdienste kreeg aangeboden. Volgens Schakel die nu nog onder meer burgemeester van het Zuidhollandse Noordeloos is, is Verkeer en Waterstaat een van de weinige ministeries waar concrete en belangrijke beslissingen worden genomen die de bevolking direct raken. Frankfort geh.b«w. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam geh.bew. De Bilt Dooien Eetde lamp temp «lag Bartin Bordeaux Luxemburg zw.bew. -2 *2 Oir München mist Stockholm geh.bew. -1 -5 Or Wonen zw.bew. 6 -1 0 n geh.bow. 2 -1 0 n v.bew. 16 8 0n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9