en Uyl ziet af van korting ziekengeld w ïagenaar aar België ntvoerd I "d oogovens aagt miljard jkssteun ^EEN INGREEP IN CAO'S Abonnementen trein en bus worden duurder Poolse politie pakt 3500 mensen op Unieke reportage van Brandpunt Beperkte censuur voor Nederlandse pers in Suriname w7/ tcicUc ©omcmt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes Z0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Donderdag 18 februari 1982,72e jaargang no. 22197 aan Polen op Ned. II om 20.! uur. Om 22.25 uur „Tussen Keulen en Parijs" een gesprek met de Lutherse bisschop Da vid Preus, die kortgeleden dit land bezocht Op Ned. I om 19.35 uur Mini- voetbaL Wolkenvelden en droog weer. Minimumtemperatuur om het vriespunt, in de middag onge veer 3 graden. Matige in het Waddengebied krachtige oos tenwind. Zon op: 7.48; onder 18.01 uur. Schev. hoogw.: 11.35; laag: 7.05 en 19.52 uur. \h leren failliete is gestolen en gestolen uit de boedel et failliete reisbureau Ad De goederen zouden van- eveild worden ter vereffe- an de schuld die Latjes aan astingdienst heeft, de gestolen goederen be- zich geluids- en zendap- ir, televisietoestellen en apparatuur. De sporthal i de spullen lagen opgesla- <as ook eigendom van La- laar daarop is door de be- [dienst beslag gelegd. Paus in vreemd gezelschap COTONOU Paus Johannes Paulus II heeft tijdens het korte bezoek dat hij gisteren bracht aan de Westafrikaanse volksrepubliek Benin in voor hem zeer vreemd gezelschap ver keerd. In het presidentieel paleis in de hoofd stad Cotonou zagen de verbaasde Vaticaanse bezoekers in een portrettengalerij een grote foto van de paus temidden van portretten van Karl Marx, Lenin, Mao, Stalin en de president van Benin, Kerekou. Eerder had de president de bezoekers onaangenaam verrast met een welkomstrede, die veel weg had van een lof zang op de socialistische revolutie in Benin, waar tot voor enkele jaren grote problemen bestonden tussen kerk en staat. „Leve paus Johannes Paulus. Weest gereed vor de revolu tie, de strijd gaat voort,aldus Kerekou tot zijn Vaticaanse bezoekers. Ontsnapte „snelle Joop" stuurt handboeien terug NIJMEGEN Een arrestant die dinsdagmorgen kans zag geboeid te vluchten uit een auto van de Nijmeegse politie heeft de handboeien gisteren doorgezaagd teruggestuurd naar het bureau. De man, die» zich blijkens een begeleidend briefje „snelle Joop" noemt, was gearresteerd in verband met een inbraak. De man had weten te ontsnappen toen de politiemannen bij wie hij in de auto zat, opdracht kregen naar een ander inbraak te rijden. Tweede munitietransport definitief van de baan DEN HAAG Het tweede munitietransport vanuit de Eemshaven in Groningen door het oosten van het land naar de Bondsrepubliek gaat niet door. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken heeft dit giste ren meegedeeld. Het Amerikaanse schip met munitie zal nu mogelijk aanlanden in het Westduitse Norderham. De betrokken stuwadoor in de-Eemshaven en de Ameri kaanse opdrachtgever zijn gisteren niet tot overeenstem ming gekomen, aldus het ministerie. De stuwadoor heeft op de geplande datum voor het Amerikaanse munitietran- port niet voldoende ruimte voor afhandeling op kade. De actiegoep die bij de eerste transport blokkades opwierp, heeft verklaard maar moeilijk te kunnen geloven dat dit zo belangrijk geachte transport zomaar niet door kan gaan. Verwacht wordt dat de werkelijke reden een andere is en dat er wellicht sprake is van een schijnmanoevre, aldus de verklaring. Kamperen in Frankrijk wordt flink duurder PARIJS Kamperen in Frank rijk wordt deze zomer vermoede lijk flink duurder. De Franse staatssecretaris voor het toerisme, Francois Abadie, heeft gisteren bekendgemaakt dat overleg met de betrokken organisaties om tot prijsafspraken te komen is mis lukt Dat betekent dat na 1 april, wanneer de huidige prijsbeschik- king afloopt, de campings zelf hun prijzen kunnen bepalen. Met de Franse hotels is staatssecreta ris Abadie wel tot afspraken kunnen komen. De prijzen mo gen met niet meer dan elf pro cent stijgen. (Van onze sociaal- economische redaktie) pEN HAAG Minister Den jjyl trekt zijn aanvankelijke ilan met betrekking tot wijzi- Jing van de ziektewet in. Hij leeft vanmorgen de werkge- iers- en werknemersorganisa ties medegedeeld, dat hij een lieuwe opzet zal maken voor |rijziging van de ziekengelduit- n, waarbij hij in hoofd lijnen het standpunt van de kroonleden in de Sociaal Eco nomische Raad zal volgen. Dit betekent onder meer, dat niét in gegrepen zal worden in de cao's voor wat betreft afspraken over boven wettelijke ziekengelduitkeringen. De werkgevers en werknemers hebben bij cao-onderhandelingen nu weer een volledige contractvrijheid, maar Den Uyl heeft heel erg duidelijk ge maakt, dat de cao-onderhandelaars ook bij het voortgaande verstrekking van bovenwettelijke uitkeringen binnen de norm van loonkostenstij gingen moeten blijven, die het kabi net eerder heeft aangegeven: name lijk circa 6 procent. Den Uyl zei dit op een dusdanige toon, dat daardoor de indruk gewekt zou kunnen wor den, dat bij overschrijding van deze norm een loonmaatregel niet on denkbaar is. Het voorstel van de kroonleden in de SER betekent voorts een verhoging van de ziekte wetpremie met circa 0.3 procent. In een eerste reactie heeft namens de vakbeweging, FNV-voorzitter Wim Kok gezegd, het nieuwe plan van Den Uyl met gemengde gevoe lens te hebben ontvangen. Hij vond het verstandig dat Den Uyl, gelet op de reacties alom in den lande, thans niet wil ingrijpen in cao-afspraken. Wat dit betreft heeft hij kennelijk de signalen uit de samenleving goed be grepen. Pagina 15, „Zware hypo theek op loononderhandelin- gen" HAAG Om Hoogovens in IJmuiden na het allen van de samenwerking met het Duitse staal- f Hoesch een goede toekomst te garanderen zal ksoverheid de komende drie jaar ongeveer één d gulden in het bedrijf moeten steken. Dit heb- [isteren zowel de raad van bestuur van Hoogovens 'rtegenwoordigers van de vakorganisaties betoogd s een hoorzitting van de vaste kamercommissie economische zaken. is drs. J. D. Hooglandt, voorzitter van de raad van bestuur oogovens, heeft het bedrijf voor-de komende jaren inves- •"ilannen ter grootte van enkele miljarden guldens, maar ;drijf niet in staat om dit hele bedrag uit eigen middelen >rengen. „We zijn een volstrekt levensvatbaar bedrijf", al- ooglandt. ad van bestuur van het staalbedrijf hoopt ook op de steun 1 overheid in verband met de ontbinding van de samen- ig met Hoesch in Estel. Het gaat daarbij vooral om de po- contacten die het kabinet hierover met de Duitse rege- nderhoudt. HAAG/BRASSCHAAT Een 25-jarige Haagse nde van een verzekeringskantoor is gistermorgen drie mannen ontvoerd en mishandeld. Hij werd het Belgische plaatsje Brasschaat gebracht, waar jkswacht de ontvoerders wist te overmeesteren, eeks zeven uur 's morgens werd de kantoorbediende voor uis in de Haagse Vinkensteynstraat opgewacht door drie en. Het slachtoffer werd een mes op de keel gezet en ver is met geweld in een auto geduwd. Daar werd hij mishan- in van 95 gulden beroofd. De reden van de ontvoering snel duidelijk: de ontvoerders meenden te zijn opgelicht len broer van hun gijzelaar. Om nu achter het adres van oer te komen had men de kantoorbediende ontvoerd en ingen het adres van zijn broer, die in België woont, aan te ADVERTENTIE Mislukte coup in Spanje wint World Press Photo In de categorie actueel nieuws van de World Press Photo be haalde de Spaanse foto-jour nalist Manuel Perez Barriope- dro de eerste prijs met zijn op name van de poging tot een staatgreep door kolonel Teje- ro, die in februari vorig jaar in Spanje plaatsvond. Koningin bij opening van „Nederland-Amerika 200" Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteravond in het Con- bouw te demonstreren tegen de Amerikaanse bemoeienis met El certgebouw in Amsterdam een concert bijgewoond, waarmee de Salvador. „El Salvador geen tweede Vietnam" was een van de viering van 200 jaar betrekkingen tussen Nederland en de Vere- kreten van de betogers. nigde Staten officieel werd geopend. De aanwezigheid van de Pagina 11: Viering 200 jaar vriendschapsbanden officieel be- Amerikaanse ambassadeur in Nederland, William J. Dyess, werd gonnen. door een groepje mensen aangegrepen om voor het Concertge- Pagina 7: Orkest van Washington gedisciplineerd geheel. STRIPPENKAART ONBEPERKT GELDIG (Van onze .parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) wil de tarie ven van abonnementen voor het openbaar vervoer binnenkort verhogen. Op die manier kunnen de te genvallende opbrengsten van het openbaar vervoer enigszins worden opge schroefd. De minister zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de begroting van Verkeer en Waterstaat Hij ontvouwde nog geen plannen voor prijsverho gingen van strippenkaar ten en treinkaartjes. De meerderheid van de Twee de Kamer had de minister la ten weten, geen bezwaar te hebben tegen tariefsverhogin gen voor het openbaar ver voer, als daar maar. tegenover staat dat de dienstverlening verbetert. De minister achtte dit een redelijke wens, maar hij voegde daaraan toe, dat dit ten aanzien van het bus- en tramvervoer meer een zaak moet worden van gemeenten en provincies. Naar zijn me ning moeten de lagere overhe den meer te zeggen krijgen over de exploitatie van het o- penbaar vervoer. De minister deelde de Kamer voorts mee, dat bij eventuele toekomstige prijsverhogingen van strippenkaarten de oude strippenkaarten niet meer be hoeven te worden ingeleverd. De oude kaarten zullen voor taan gewoon kunnen worden opgemaakt. Zij blijven onbe perkt geldig. De minister voelt er niets voor, de boetes voor het zwart rijden in het openbaar vervoer te verhogen teneinde op die manier meer geld binnen te krijgen. Als de boetes zouden worden verhoogd, zouden steeds meer zwartrijders die gesnapt worden de boete niet meer contant kunnen betalen. Ook zou een verhoging van de boetes meer agressie in de hand werken, zo meent de mi nister. WARSCHAU In Polen blijken vorige week 3500 mensen te zijn opgepakt omdat ze de bepalingen van de noodtoestand hadden geschonden. Dit heeft radio Warschau gemeld. De arrestaties werden verricht tijdens een actie van twee dagen waarbij 51.000 winkels werden gecontroleerd, 60.000 auto's wer den aangehouden en van 99.000 mensen de identiteitspapieren werden bekeken. Bij de actie werd vastgesteld dat in totaal 145.000 mensen de beperkende bepalingen van de noodtoestand hadden overtreden. Bij de actie werden tienduizenden politie mannen ingezet. Volgens de radio is uit dé actie gebleken dat het in acht nemen van de staat van beleg veel te wensen over laat. Radio Warschau heeft overigens geen bijzonderheden be kend gemaakt over de plaatsen waar de tweedaagse actie is uit gevoerd. Die zou in heel Polen hebben plaats gevonden. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Brandpunt, de actualiteitenrubriek van de KRO, zendt vanavond om vijf voor negen op Nederland II een unieke reportage uit over de gebeurtenissen in War schau op 13 december, de dag dat in Polen de staat van beleg werd afgekondigd. Willibrord Frequin en cameraman Wil Rutten waren die bewuste zondag in Warschau en film den ondanks een nadrukkelijk verbod van de autoriteiten wat er zich in de Poolse hoofdstad* afspeelde. Ze lieten de films in Polen „ergens" achter om de grote kans te vermijden dat ze in beslag zouden worden geno men. Gistermorgen arriveer den de beelden in Hilversum. Pagina U: vervolg Voorschotenaar mag niet in Rusland demonstreren DEN HAAG/VOORSCHOTEN De Russen zijn niet van plan enige medewerking te verlenen aan een Hol landse anti-kernwapenbetoging in Moskou. De initia tiefnemer van de aktie 'Wij gaan naar Moskou' heeft dat gisteren via de Russische ambassade in ons land vernomen. De Voorschotenaar Piet den Hartog had de Russen om mede werking verzocht, nadat in vrijwel alle West-Europese hoofdste den dergelijke manifestaties miljoenen mensen op de been brachten. Den Hartog had zich voorgenomen met 1000 Neder landers op het Rode Plein in Moskou te gaan demonstrerenen en vroeg Sovjet-leider Breznjev om zijn medewerking. De Russen hebben hem echter laten weten een dergelijke demonstratie overbodig te achten omdat er in Rusland reeds om ruime schaal uiting zou worden gegeven aan de afkeer van de bewapenings wedloop. In een eerste reactie liet Den Hartog weten dat het Russische antwoord vooralsnog geen aanleiding gaf om de aktie op te geven. (zie verder pagina 4) DEN HAAG/PARAMA RIBO De Surinaamse militaire machthebbers hebben de in Paramaribo verblijvende Nederlandse journalisten onder be perkte censuur gesteld. De journalisten werden gisteren door opperbevel hebber Bouterse bijeenge roepen omdat, zo stelde hij, in de Nederlandse pers een veel te negatief beeld van de recente ont wikkelingen in Suriname wordt gegeven. De censuur houdt in dat alle interviews met officiële func tionarissen voortaan aan de censor moeten worden voorge legd. Nieuwsberichten en analyses-mogen vooralsnog on gecensureerd het land uit. Journalisten die zich niet aan deze maatregel houden kun nen het land worden uitgezet. De Surinaamse ambassadeur in Den Haag, dr. Hans Prade, heeft vanuit Paramaribo niets gehoord dat er op wijst dat hij binnenkort wordt vervangen. Gisteren kwamen uit Surina me berichten dat Prade en zijn collega's in Brussel en Was hington door de militaire machthebbers van hun functie zouden worden ontheven en vervangen. Het Amsterdamse avondblad Het Parool publiceerde giste ren een uit Suriname gesmok keld document, dat de aanlei ding vormde voor het aftreden van president Chin A Sen. Het gaat om een door de militairen opgestelde regeringsverkla ring, waarin onder meer staat dat voorlopig geen verkiezin gen zullen worden gehouden. Verder wordt gesproken over ingrijpende wijzigingen in het socaal-economisch beleid. De weigering van Chin A Sen om zich achter de verklaring te stellen leidde tot zijn vertrék. SJ- /A Iedere avond: pizza's, muziek en wijnëri' bij: PIZZERIA PINOCCHIO Pizza's uit een echte houtoven UNIEK IN LEIDEN Ook uit onze keuken tournedos. tong. kalfsvlees. Jere avond speelt voor u de zanger/gitarist ENZO CGNTE Maandag gesloten - Noordeinde 55 - Leiden Telefoon 071-149960. reserv. ha 15 00 uur Parkeergelegenheid op het Rapenburg

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1