Zijf vrachtwagens met oedsel en kleding naar Polen REGIOÜOURINAAL WethouderVan Dalen VVD-lijstrekker ^armond betaalt 18 gulden er leerling itstel maatregelen ïrkeer Koningstraat Opzij leggen rente van spaargeld voorkomt financiële problemen r REGIOÜOURINAAL Voorhout maakt plan voor secretarie Beschonken bestuurder G1NJ 310 LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 terbos bezuinigt iBURG/VALKENBURG tijnsburgse zwembad Waterbos en onderzoek instellen om ver- bezuinigen op energie. Daartoe ,innenkort een onderzoek van Tijdens de vergadering van het een bestuur, gisteren in het uis van Rijnsburg, werd beslo- m krediet van Vijf mille voor derzoek ter beschikking te stel- )p de begroting voor dit jaar een bedrag van 20 mille bezui- Volgens directeur-bedrijfsleider el is dat wel mogelijk, bijvoor- door minder onderhoud te ver en tien manuren per week r uit te voeren. De heer Snel t Het Waterbos met ingang van Hij heeft een soortgelijke baan ard in de gemeente Geldrop. Kamelenjong inde kou.... Het schijnt helemaal niet zeldzaam te zijn, maar toch is de geboorte van een voor Nederlandse begrip pen zo exotisch dier als een kameel voor argeloze bezoekers van een dierentuin iets heel bijzonders. Het afgelopen weekeinde waren tiental len mensen in Dierenpark Wasse naar getuige van zo'n gebeurtenis. Zij zagen hoe het symbool van een bekend sigarettenmerk op de we reld kwam. Inmiddels is het kame lenjong vijf dagen oud en verkeert het in blakende gezondheid. En hij dankt de dierenhemel dat zijn ou ders van Russische afkomst zijn en ook hij daarom is gezegend met een dikke vacht. VOORSCHOTEN Ir. J. van Dalen, momenteel wethouder van financiën voor de VVD, is gekozen als lijsttrekker voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. De huidige fractievoorzitter E. de Keu- ning zal op eigen verzoek niet meer in de raad terug keren. Op een tweede en derde plaats staan de hui dige raadsleden H. van Gogh en M. van der Kloes. Opmerkelijk is de rentree van de heer S. Begeer. De oud-fractievoorzitter heeft zich na jaren afwezigheid opnieuw verkiesbaar gesteld. De lijst van verkiebare plaatsen wordt afgesloten door mevrouw J. Hulscher en de heren H. Willemsen en J. Aeijelts Averink. BLIKSEMACTIE IN KATWIJK EN WARMOND BRENGT HALF MILJOEN OP: WIJK Ruim twee- nd dozen kleding en enorme hoeveelheid sel sturen de inwo- van Katwijk en War- vrijdag naar Polen, transport, in twee itwagencombinaties rie trucks-met-opleg- ertegenwoord igt een de van ongeveer een miljoen gulden, ter- de grotendeels nieu- kleding op lompen is geschat. Het port is het gevolg een bliksemactie on- de Katwijkse en War- dse bevolking. actie op alle scho- >n één dag in het hele lebben dit overweldigen- esultaat opgeleverd. Een greep uit de voedselop brengst: 25.000 blikken (soep, groenten, vlees en vis), 4.000 kilo margarine, 1.500 ton melkpoeder, 7.000 pakken meelprodukten en babyvoe ding, 1.000 liter slaolie, 8.000 stukken zeep, 1.500 pakken wasmiddel en 1.000 kilo koffie, thee en cacao. Verder zijn spontaan door het Zeehospiti um meermalig te gebruiken injectiespuiten en operatie-ap- paratuur ter beschikking ge steld, die hier door de moder nisering niet meer gebruikt worden. Tientallen vrijwilligers en vrijwilligsters hebben voor de sortering en verpakking in do zen gezorgd. De spullen voor het transport zijn opgeslagen in een door de gemeente be schikbaar gesteld pand. De ge meente heeft volgens het ac tiecomité 'Katwijk helpt Po len' op alle mogelijke gebieden hard meegewerkt. „Het spreekwoord van ambtelijke molens die traag draaien, gaat hier niet op. Ze draaiden op topsnelheid", volgens comité lid Van der Plas. Overigens hebben ook andere instanties meegewerkt, zoals de midden stand, de kerkelijke organisa ties, de scholen en dergelijke. De Warmondse inwoner van Poolse afkomst, de heer Mak- simyak, heeft voor de verta ling van de douaneformulie ren gezorgd en twee bedrijven laten de vrachtwagens met chauffeurs tegen een geredu ceerd tarief naar Polen rijden. Dolha Alle verzamelde kleding en' voedsel is bestemd voor een gebied in Polen, dat tot nu toe nog geen hulp heeft gekregen. De stad Dolha en omliggende dorpen met in totaal 30.000 in woners, 1.500 kilometer van hier en dicht tegen de Russi sche grens, is het doelwit van het transport. Dolha ligt in een onherbergzaam gebied, waar de armoede volgens berichten uit Polen erg schrijnend is. Het lossen daar zal ook met de hand moeten gebeuren net als een deel van het vervoer. De rest moet met behulp van boe renkarren worden verspreid. Eén maar is er nog verbonden aan de tocht. De twee comité leden Bakker en Van der Plas, die de reis begeleiden, hebben nog geen visum om Polen bin nen te reizen. Als die visa niet komen, vetrekt het transport niet. De papieren voor de chauffeurs en de vracht zijn wel al afgegeven, maar de am bassade was niet zo blij met het meereizen van begeleiders. Vrijdagmorgen worden voed sel en de kleding in elk geval ingeladen en het comité hoopt dat alles mee kan. Daarna volgt een rit door het dorp, voorafgegaan door een geluid wagen en vertrekken de wa gens. Men hoopt zondag in Dolha aan te komen en uiter lijk woensdag weer in Katwijk terug te keren. De actie is eenmalig vanuit de bevolking van beide gemeen ten. Geld en goederen, die overblijven worden aan ande re Polenconités gegeven. De collecte onder de Katwijkse bevolking leverde ruim 20.000 gulden op en onder de War mondse 8.500 gulden. Dat geld is bestemd voor de transport kosten. Daarvoor is ook be stemd de opbrengst van de zangavond, die vanavond in de Oude Kerk aan de Boule vard wordt gehouden. Volgens het comité is de actie zo succesvol geweest omdat Katwijk en Warmond hechte samenlevingen zijn waar het bestuur een goed contact heeft met de bevolking. Iets dat in een stad als Leiden volgens het comité veel minder het ge val is. Sassenheim In Sassenheim kwamen gister middag de chauffeurs Peter v.d. Aart en Rob Tukker terug na een reis naar het Poolse Pa- seczno. Het was de tweede ge slaagde tocht vanuit Sassen heim naar Polen. Beide chauf feurs hadden een vlotte reis. Wel vertelden ze, dat de toe stand in Polen nog triester was dan enkele maanden geleden. Behalve een dankbrief van de Poolse priester Stefan, bracht het tweetal chauffeurs ook een brief met een lengte van der tig meter mee: een lijst met duizenden handtekeningen van dankbare Poolse burgers. De chauffeurs werden giiter- middag ontvangen door burge meester Kret. Ook de heer Ciggaard van het actiecomité sprak dankwoorden namens de inwoners van Sassenheim, De Kaag en De Engel. RMOND De schoolbesturen en het college van W hebben elkaar na goed overleg gevonden in compromis-voorstel inzake de vergoeding voor het Erwijs. Per leerling werd gisteren tijdens de verga ing van de commissie financiën een bedrag van 8 voorgesteld. choolbesturen hebben naarstig gezocht naar bezuinigingen, Ie kwaliteit van het onderwijs niet aantasten en daardoor len de posten groot onderhoud, schoonhouden en verwar- worden verlaagd met in totaal ƒ8.980.-. Daardoor zou het ag per leerling op 559.- komen en dat betekende een ver lig van 8% ten opzichte van 1981 wat voor het college on- aardbaar bleek. De schoolbesturen zullen dus nog verder en bezuinigen. Voorlopig gaat het college er van uit dat de nigingen lukken en derhalve kwam een bedrag op tafel f548 per leerling. emeente Warmond heeft tijdens de begrotingsbehandelin- al de wens uitgesproken de kosten voor planologie omlaag engen. Wellicht is daar nu een begin mee gemaakt. Voor lestemmingsplan Koudenhoorn/Zwanburg is gezocht naar stedebouwkundig bureau, dat goed werk levért maar min- tost dan het bureau Stad en Landschap waarmee Warmond iu toe heeft gewerkt. Het stedebouwkundig bureau Vrolijk leising uit Delft krijgt nu de kans te bewijzen dat er werk worden geleverd dat goed is voor minder geld. ommissie financiën werd gisteren gekonfronteerd met een stel voor een aanvullend krediet van 5.000, nodig om de luitingen voor gas, electriciteit en waterleiding te herstellen een woonboot aan de Straat ter Leede. Deze leidingen lagen r de voormalige opstallen van Dekker Hout en werden bij oop vernietigd. Het voorstel werd gedaan de totale kosten ƒ10.000.- voor heraansluiting voor de helft voor rekening ie gemeente te laten komen èn de andere helft voor reke- van de eigenaar/bewoner. Over de juridische aansprake- ;id van de gemeente bestaat geen zekerheid en om die ze- jid te verkrijgen is waarschijnlijk meer geld nodig dan J.» en het zou vertraging betekenen in de werkzaamheden. ier Corijn (VVD) kon echter niet zonder meer mee gaan iet voorstel van Ben W maar wilde ook niet tegen stern- Hij onthield zich van stemming door tijdelijk de zaal te IERDORP Het college van b en w heeft buiten eweten van de verantwoordelijke wethouder voor [eerszaken J. Bezemer (PvdA) de verkeerssituatie e Koningstraat van de agenda van de raadscommis- Verkeer en Vervoer afgevoerd. Volgens het college bespreking in de commissie maar tot ongewenste wachtingen bij de bewoners leiden omdat er voor geen geld voor een herinrichtingsplan van de ingstraat beschikbaar is. louder Bezemer heeft deze ongebruikelijke stap van het col die op een moment werd genomen toen hij in het buiten- verbleef, niet in dank afgenomen. Tijdens de gisteravond uden commissievergadering toonde hij zich teleurgesteld de gang van zaken. „Ik heb er vanmorgen in het college verbazing over uitgesproken. Het opstellen van de agenda n prerogatief (voorrecht, red.) van de voorzitter", aldus de Bezemer. Maar ook in materieel opzicht bleek de wethou- niet gelukkig met de beslissing van het college. „Wij zijn medeweten van het college al een tijd in gesprek met de 'ners over de herindeling van de Koningstraat. De bewo- hebben nu recht op afronding. Wanneer er helaas geen voor uitvoering is, moet dit voor de bewoners ook aan- ibaar zijn", zo meende de heer Bezemer. 'oegde er aan toe, dat de zaak voor hem nog niet is afge- Hij beloofde de commissie dat hij zijn uiterste best zou de nodige gelden bij elkaar te zoeken. Het herinrichtings dat in samenwerking met het Actiecomité voor een Veili- Koningstraat is opgesteld kost 31.000,-. In ieder geval er wat gedaan aan de overlast die de vleeswagens van de ^groothandel Zandbergen veroorzaken. Volgens het colle ct dit prioriteit boven de verkeerssituatie in de straat zelf. Wethouder Jansen krijgt van VVD-voorzitter Van der Meer cadeaus voor zijn tienjarig wethouderschap. JUBILERENDE WETHOUDER JANSEN IN NOORDWIJK: NOORDWIJK „Rente van gemeentelijk spaargeld moet je niet in de huishoud portemonnee van de ge meente stoppen en dus als inkomsten rekenen, maar dat moet je ook opzijleggen en bijschrijven bij het spaargeld. Als je het spaar geld gaat gebruiken, valt namelijk ook de inkomsten- post van de rente weg". Deze stelling verkondigde wethouder Th.J. Jansen gisteravond tijdens een bij eenkomst van de VVD- Noordwijk, waarbij ook fi nancieel deskundigen wa ren uitgenodigd. De wet houder werd tijdens deze bijeenkomst gehuldigd door zijn partijgenoten wegens zijn tienjarig wethouder schap. VVD-voorzitter J.C. van der Meer stelde dat de partij meer dan tevreden is over zijn wethouder, die die tien jaar de portefeuille financiën, .nutsbedrijven, sport- en jeugdzaken en recreatie be hartigde. Hij haalde ook com mentaren uit februari 1972 aan, waarin werd gesteld dat wethouder Jansen opvol ger van de overleden PvdA- wethouder Den Otter niet om politieke redenen, maar om zijn capaciteiten werd ge kozen. De portefeuille van Jansen, financiën, was voor de VVD aanleiding om gisteravond een bijeenkomst over het ge meentelijk financieel beleid te beleggen. Daarbij waren uitgenodigd de eeuwige op ponent van Jansen, de finan cieel deskundige van het CDA in Noordwijk, J. de Geus en verder prof.drs. J. Weitenberg van het Centraal Plan Bureau en J. van Rijn van het Verificatiebureau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. De voorzitter van dit forum, mr. J. de Vries, griffier van Pro vinciale Staten, concludeerde na afloop dat wethouder Jan sen met zijn stelling gelijk heeft in jaren dat het goed gaat. Daarnaast gaf hij ook De Geus gelijk, die stelde dat een gemeente door rente te sparen in moeilijke tijden een tekort aan inkomsten krijgt en daardoor gedwongen wordt de gemeentelijke be lastingen te verhogen. Wethouder Jansen illustreer de zijn 'jubileumstelling' met wat cijferwerk. Volgens hem heeft Noordwijk tot nu toe elk jaar geld overgehouden, waardoor de gemeente nu ruim 15 miljoen gulden aan spaargeld heeft. De rente over dat bedrag in 1982 wordt geschat op 1.177.869 gulden. Aan belastingen stroomt in datzelfde jaar ver moedelijk 3.265.098 gulden binnen, terwijl de gemeente nog niet aan het toegstane maximum zit. Raadhuisbouw Centraal element in deze dis cussie vormde de uitstel voor onbepaalde tijd van de bouw van een nieuw raadhuis. Uit gesteld, omdat de gemeente denkt de aflossing van rente en lasten over een aantal jaar niet meer te kunnen opbren gen, hoewel voor de bouw ja ren is gespaard. Volgens wet houder Jansen in dit geval een minderheid vormend in de raad had het raadhuis nu gebouwd kunnen worden als Noordwijk jaarlijks de rente over het spaargeld bij dat spaargeld had laten bij schrijven. „De gemeente komt met een tekort bij de inkomsten als het spaargeld voor de raadhuisbouw wordt gebruikt en er geen rente meer binnenkomt". Zijn opponent De Geus stelde daartegenover dat Noordwijk nu nog mogelijkheden heeft tot het verhogen van de ge meentelijke belastingen, ter wijl de afgelopen jaren door het rentegebruik de begro ting sluitend bleef. Andere gemeenten, die de rente niet hebben gebruikt, moesten volgens hem de belastingen verhogen en zitten nu aan de top. Een sluitende begroting is bij hen alleen te krijgen door bezuinigingen, volgens De Geus. Volgens prof. Weitenberg zijn beide Noordwijkse politi ci het minder met elkaar on eens dan het lijkt. Hij meent dat beide stellingen voor- en nadelen hebben. Nadeel van rentebijschrijving noemde hij dat het beleid van een ge meente niet flexibel is: het doel van het spaargeld staat' vast. Als voordeel heeft het volgens hem dat de reserves niet ineens opraken als ze ge bruikt worden waarvoor zé zijn bestemd. Zijn reactie op de stellingen: voeg de rente voor een deel toe aan de in komsten en voor een ander deel, het inflatiepercentage, toe aan de reserves, zodat die op kracht blijven. Rood (1) Stoplichten kunnen groen, oranje of rood licht uitstra len. In het eerste geval rijdt men door, in het tweede geval ook, maar dan heel snel en in het derde geval wordt meestal gestopt. De gemeente Wassenaar gaat er echter al niet meer van uit dat er bij rood licht het ver keer tot stilstand komt. Dat geldt dan voornamelijk voor de Van Craneburchlaan na zeven uur s'avonds,- waar de verkeerslichten omstreeks die tijd worden uit geschakeld. „Als het rode licht s'avonds brandt bestaat bet gevaar dat meer mensen door het rode licht gaan rijden", aldus het argument van de gemeente voor het doen doven of knipperen van de lichten na zeven uur. Rood (2) Mevrouw van Hattum uit Wassenaar maakt zich meer zor gen over het gevaar dat de kinderen bedreigt die tussen zeven en negen uur nog op de weg rijden. Zij heeft daarom 90 handtekeningen verzameld en deze aan de gemeente aangeboden met het verzoek de stoplichten s'avonds langer te laten werken. Het Wassenaarse college voelt daar wei nig voor. Slechts vier van de veertien kruisingen op op de Van Cranenburghlaan zijn beveiligd en de voorrangsrege ling is zodanig, dat de verkeerlichten niet hoeven te wer ken, stelt het college. En verder, zoals gezegd, werken die rode lichten op de aanstormende automobilist als een rode lap op de spreekwoordelijke stier. Pianoduo Stichting Kunstkring De Dissel organiseert morgen avond een vierhandige recital op piano in het ontmoe tingscentrum aan de Damlaan 44 in Leidschendam. Het pianoduo Backers-Hulsbergen zal er zijn mede werking aan verlenen. Entree/10, Kunstkringleden be talen f9, kaarten kunnen besteld worden, tel. 070- 274029. Huttenbouwweek De Alphense Stichting Huttenbouw is nu al weer druk be zig met de voorbereiding voor de traditionele huttenbou- week, die dit jaar van 2 tot en met 6 augustus gehouden wordt. De stichting heeft inmiddels enige bestuurlijke wij zigingen ondergaan, maar komt nog één bestuurslid tekort. De stichting is op zoek naar „een enthousiast schaap met vijf poten, dat bovendien in staat is tijdens de huttenbouw week aanwezig te zijnMen kan zich opgeven het secreta riaat (telefoon 01720-21718). Ook mensen die in augustus een handje willen helpen kunnen zich daar melden. Ontmoetingsavond Voor Surinaamse en Antilliaanse jongeren uit Alphen aan den Rijn en omstreken wordt vrijdag een grote ontmoetingsavond gehouden. Dat gebeurt vanaf acht uur in de St. Jozef zaal aan de Paradijslaan in Alphen. de organisatie is in handen van het jongerenbestuur van de Stichting Surant. De toegang is gratis. Winkelhof Winkelcentrum Winkelhof organiseert de komende dagen een atntal carnavalsactiviteiten in Leiderdorp. Vrijdaga vond worden er biertap wedstrijden gehouden. Ze beginnen om zeven uur en duren tot negen uur. Een boerenkapel zorgt voor de begeleiding der tappers. Op zaterdag worden dezelfde wedstrijden vanaf 12.00 uur gehouden. Op zater dag wordt ook een carnavalsoptocht voor de kinderen ge houden. Alle kinderen uit Leiderdorp en omgeving kun nen, mits verkleed, deelnemen. Zij krijgen een leuke atten tie. Een drumband begeleidt het geheel en natuurlijk zijn Prins Carnaval en zijn Raad van Elf ook aanwezig. Kinde ren die willen meedoen moeten zich voor 9.30 uur melden bij het RIO aan de Leidsedreef, waar de optocht om 10.00 uur vertrekt. Om 11.00 arriveert de stoet in Winkel hof. De boerenkapel speelt vanaf die tijd in het winkelcentrum. Van 14.00 tot 15.00 uur is er een clown in Winkelhof voor de kinderen. VOORHOUT De gemeente gaat een plan ontwikke len voor de huisvesting van secretariepersoneel in het postkantoor aan de Herenstraat. Voor dit onderzoek is 15.000 gulden nodig, de gemeenteraad krijgt vanavond het voorstel dit geld beschikbaar te stellen. Tegelijker tijd wordt de huuropzegging van dat pand aan de PTT besproken. De plannen voor de bouw van een nieuw postkantoor op de plaats van het voormalige Huize Agnes, verkeren in een ver gevorderd stadium. De gemeente wil daarom de PTT, die het gebouw aan de Herenstraat 73 al sinds 1957 huurt, opzeggen. Dat zou dan moeten gebeuren per 1 augustus van dit jaar. De dringende behoefte aen uitbreiding is de aanleiding voor de huuropzegging. Het huidige onderkomen van de gemeen tesecretarie is verre van ideaal. In het bestaande gebouw zijn geen spreekkamers, er is een moeilijke entree voor invaliden en de ruimte voor enkele afdelingen is te klein. Volgens B en W kan met name bij de afdeling sociale zaken-van een on houdbare situatie worden gesproken. Een commissie van drie leden zal gaan onderzoeken op wel ke manier het huisvestingsprobleem met zo min mogelijk kosten kan worden opgelost. Dat laatste, omdat deze kosten ten last komen van de gewone dienst en B en W dus een inzicht in de prijs willen hebben. VOORSCHOTEN Een beschonken Voorschotense auto mobilist reeds gisteren kort voor middernacht twee stilstaan de wagens aan. Dat gebeurde op de hoek Schoolstraat/Ko ningin Julianalaan. De twee stilstaande auto's stonden te wachten voor het op rood staande verkeerslicht. De in ken nelijke staat verkerende 39-jarige Voorschotenaar zag de wachtenden te laat en reed de achterste auto, bestuurd door een 64-jarige inwoner van Valkenburg aan, die vervolgens op de auto daarvoor knalde. Niemand raakte gewond. De drie auto's werden zwaar gesehadigè. De wagen van de 64- jarige man werd geheel vernield. BURGERLIJKE STAND VALKENBURG Geboren: Catherina Marloes, dr. v. P. C. Franke en A. W. Oosterlee; Johannes Jacob Wouter, zn. v. P. H. van der Nagel en A P Jans sen; Christlaan. zn. v. T. P. H. Volwater en J. W. van den Eijkel. Ondertrouwd: J. H. Kettenis en J. M. M. Duindam; W. A. J. Vonk en W. M. Vernet; A. van der Mooren en C. J. Zwaan; D. Harteveld en M. J. Ouwerstoot Overleden: Jan Schenkeveld.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7