Vraag wat je weten wiltde dokter wordt ech t niet boos99 Chef-hok Jan van der Voort mts n u extra gelukkig Jnet z'n „steam cooker brieuen pagiAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 FEBRUARI 1982 PAGINA 5 democratie of Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. dels gemaakt. Hazerswoude- naar en Groenendijker van geboorte. Ik licht z'n doop ceel maar, voor de goede orde. Kok van professie, en daartoe ook geroepen; gaan deweg, langs verschillende befaamde keukens in het westen des lands kokend op geklommen. Totdat de ispruitjes gaar waren en hij dus de eerste lepel ging 'zwaaien in het familieres taurant. Jan deed eerder mee aan kookwedstrijden: „Ik heb vijf keer in de fina le van de Zilveren Koks muts gezeten, en in Hoorn won ik een mooie derde prijs. Maar nou opeens dit. Ongelooflijk, werkelijk". Jan van der Voort lijkt in derdaad een beetje van de kook gebracht. Wat hij als een aardigheidje had opge vat, en weervallang vergeten was, werd zomaar gehono reerd met een vlees gewor den vertelsel uit een Ameri kaanse droom van duizend en één nacht. Miami, here I come.. Dankzij droge stoom „Nu opeens dit! Nu moet u weten, dat ik mee heb ge daan aan een enquête die was uitgeschreven door ach, kom, schrijf dat nou maar op Franke. De mensen van Franke, in Hel mond, hebben een b.v. die heet Roestvrijstaal Neder land. Zwitsers van huisuit. Dat kan toch geen kwaad Nou, die hadden dan een wedstrijd georganiseerd in verband met de in januari gehouden Horecava 1982, de vakbeurs in de RAI. De jury pikte mij eruit. Niet te gelo ven. De vragen die ik had te beantwoorden en honder den mèt mij sloegen op het gebruik van een „steam cooker". Jawel, dat is een keukenapparaat dat met i „droge" stoom werkt, onder drqk van 119 graden. Daar hoef je geen zout meer toe te voegen aan de aardappels en groenten, enfin, u kent dat ;wel. Nou, ik heb sinds een maand of vijf nu zo'n appa raat in huis, en door mijn 'ervaring kon ik dus behoor lijke antwoorden geven op die vragen van Franke. Ik 'ben trouwens best tevreden ,met die steam cooker. Snel heid en behoud van kwali-, teit. Een kwartiertje voor1 gekookte aardappels. Op gas kost dat algauw minstens twintig minuten. En ener- 'giegesparend!" !Jan vulde een ongedachte [vragenlijst in, en schijnt al die vragen tot z'n eigen on uitsprekelijke verbazing !goed verwerkt te hebben. «Nog afgezien van die stom me slagzin, die hij zich niet meer kan herinneren. j„Maar ik weet het wel. Die steam cooker wil ik niet meer missen. Nou ja, wel voor goud, maar ik bedoel maar. Witlof slinkt een der de minder, bloemkool idem dito hetzelfde. Tijd en kwa liteit winnen erbij; de na tuur blijft behouden, en de kleur ook al. Sperziebonen komen er net zo groen uit als ze erin zijn gegaan. En geen smaakoverdracht hè. Je kunt gerust zalm of stoof- paling tegelijk met de groen te erin doen. Geen pro bleem. Je proeft er niets van, aan de groente". Chef-kok Van der Voort is blijkbaar behoorlijk onder de indruk: „je wordt er wel koud van, als je zoiets in je bus krijgt: acht dagen Flori da, hoofdprijs per aangete kende brief, zomaar op je bureautje. Het enige verve lende is, dat m'n vrouw niet erg goed tegen vliegreizen kan. Ze houdt er niet van. Krijgt de bibberatie. Heeft er de schurft aan, zelfs. Klein probleem. Maar ik heb gehoord: twee borreltjes, en je slaapt lekker, aan boord van een Boeing". Veel verder kan Roestvrijstaal ook niet gaan; Franke heeft z'n best gedaan en danig ge fourneerd, op basis van de droge stoomkoker, een vrij onschuldig uitziend apparaat dat met draaiknopjes te be dienen valt; als je maar de „pressure" in de gaten houdt. Daar gaat Jan dan, over eni ge tijd. Acht dagen vakantie opnemen. Als een oliesjeik met een hoge witte muts op, die hij dan overigens thuis laat. All in; eerste klas, ver zorgd, met dure uitstapjes, zoals naar Walt Disney World, met aligators die je oók kunt aantreffen in de Everglades, in het zuiden van het langgerekte Florida, waar je maar een zeven- mijlsstap hoeft te maken over zee om bij Fidel Castro onuitgenodigd aan tafel te komen zitten. En dan denk ik weer: aan de „vrije we reld" komt overal een eind. Als je maar weet wat „vrij" is; en dat is verdraaid wei nig. Maar Jan van der Voort zal zich die acht dagen daar weinig aan gelegen laten lig gen. En daarna komt hij weer terug. Naar z'n succes volle steam cooker, aan de Groenendijk. Een eis van zijn vrolijke en nog redelijk groene brigade: je moet te rugkomen met Pamela; „Pa mela van de Dallas hè". Maar daar maakt Jan zich vooralsnog niet druk om: „Die jongens hier weten niet eens wat ze ermee moeten doen..., hè jongens!" Loei- loei, en vork- en lepelge- klepper, waarbij een goed lachse bruine kok de boven toon voert en de rest mee krijgt. De jolige koks die acht dagen snikkend en on- verweesd achterblijven izullen over een tijdje wel bij bhef Jan om verantwoor ding komen vragen. Dat zit er dik in. Als hun baas vorst-af is, en weer gedoemd tot a la carte... brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Volop plannen bij Popkollektief Bollenstreek BOLLENSTREEK Het on- langs opgerichte Popkollektief Bollenstreek wil een Popfront- krantje gaan uitbrengen. Daar in moeten voor amateurbands waardevolle onderwerpen aan bod komen. Verder is het Pop kollektief van plan voorlich tingsavonden over muziekap- paratuur te organiseren, de muziekpodia in de regio uit te breiden en een uitwisselings programma op te zetten met collega's in andere delen van het land, zodat streekgroepen ook elders kunnen optreden. De verwezelijking van een deel van deze plannen is mo gelijk geworden na het eerste optreden van het Popkollek tief afgelopen weekeinde in Hillegom. In het centrum Downstairs liet het Popkollek tief Bollenstreek vier amateur- groepen uit de streek zich pre senteren. De groepen traden belangeloos op, zodat het en treegeld van 4 gulden 50 per persoon het popkollektief fi nancieel in het zadel geholpen heeft „Het resultaat van deze avond heeft onze stoutste ver wachtingen overtroffen. De opkomst van het publkiek was massal", aldus voorzitter Vin cent Winters. Alle toekomstige activiteiten van het Popkol lektief Bollenstreek zijn alleen toegankelijk voor leden. Lid kan men worden tegen beta ling van 15 gulden per half jaar en contact daarover kan men opnemen met de voorzit ter op het telefoonnummer 02521-11907. Vrijdagavond hebben zich al dertig leden op gegeven. Het Popkollektief gaat ook meewerken aan het 'bootpro ject' van de Culturele raad Zuid-Holland. Dit project houdt in dat amateurgroepen tegen betaling van 100 gulden per persoon een week lang kunnen meezeilen over de Ka- gerplassen, om iedere dag op een verschillende camping te spelen. Popkollektief^bestuurs- lid Margaret Buyze daarover: „De bands die dit zien als een leuke vakantie op het water, waarbij tevens elke dag mu ziek gespeeld kan worden, zijn de aangewezenen om mee te gaan. De groepen, die het al leen voor het spelen doen, zijn jiatuurlijk relatief duur uit". OENENDIJKER WON DROOMPRIJS NAAR SUBTROPISCH FLORIDA ande i ertoonj 111* atoriul LEIDS PSYCHOLOGE ONDERZOCHTRELA TIE CHIRURG-BORSTKANKER PA TIENTEN: iet-kok Jan van der Voort met zijn geluk brengende steam-cooker. wacht maar af, wat de da tum en zo betreft") een meer dan welgestelde Euro peaan. Met dit verschil, dat hij niet in die inkomens groep thuishoort, en alleen maar met z'n neus in de bo ter is gevallen. Jan vpn der Voort (een op vallend jeugdige 52-er) is sinds 22 jaar chef-kok van hotel-café-restaurant Groe nendijk, dat succesvol uitno digend aan de Hazerswoudse Rijndijk ligt. En een beetje op een transitohaven lijkt, want er wordt „ingenomen en weer uitgevoerd". Chef Jan heeft in dat maagvul lende proces zijn eigen func tie, en z'n zes medeleden van de kokende brigade hel pen hem daarbij, tierelie rend in de keuken die aan de smetteloze kant is. De broers Cor en Adriaan ne men weer een andere sector van het bedrijf voor hun re kening. In de restauran truimte, een jaar of acht ge leden bijgebouwd, roept de in zwart uitgevoerde barda me een gast op; via het dui delijk verstaanbare commu nicatiesysteem: „telefoon voor meneer Swagers!" En: „Wil meneer Grintjes naar de balie komen". Zo gaat dat, aan de Groenendijk. En je weet maar nooit: mis schien klinkt daar je eigen naam ook nog eens door de luidsprekers. Jan, echter, heeft het inmid- isstr? mocrazy? /oners van de Raadsheren- rt is in de afgelopen maan- weer een staaltje te zien sopto ;ven van het begrip demo- •ndai ische besluitvorming. Op *uni kregen alle bewoners de Johan de Wittstraat brief van de afdeling lichting van het stadhuis, bewoners werd gevraagd uit te spreken over de van een verkeersdrem- waarom door enkele' artbewoners was verzocht, anaw dit verzoek ging het één Delf|nder vooraf. In het voor- 1980 werd een enquete ge len over verkeersvoorzie- [en. 63 procent vond dat er s moest veranderen. Toch wod op 16 december 1980 een rtvergadering gehouden, door 37 personen uit de rt werd bezocht. Een rderheid was tegen een :eersdrempel. Het bestuur de vereniging stelde toen Vre^ om per straatgedeelte te rimen. Drie initiatiefne- welke als enige repre- 'fljanten van het voorste [gedeelte aanwezig wa- spraken zich unaniem uit aanleg van een verkeers- hpel in de Johan de Witt- afl< it. Uit een door mij gehou- cht enquete bleek vervolgens 162 buurtbewoners zich iraken tegen een drempel, in ander was voor de ver- jscommissie die bij haar poldezen aan B en W zelden adt gehinderd door enige rlinjfcis van zaken geen be- 1 positief te adviseren de aanleg van de drem- In het dossiei van ge- ite zitten maar vijf brie van voorstanders. B en W en inmiddels besloten tot g van de drempel over te J.C. de Wilde Leiden (ingek. red.) LEIDEN De patiënt moet mondiger worden. Hij moet zijn onderdanig heid afleggen en de arts ter verantwoording dur ven roepen". Als je zelf patiënt bent is dat mak kelijker gezegd dan ge daan. Je lot lijkt groten deels in handen te liggen van zo'n dokter. Hij of zij kan je gezondheid maken of breken. Als de dokter jouw maar een irritant patiëntje vindt, kan dat op de behandeling wei eens een heel averechtse invloed hebben. Mevr. J. Genders, als psycho loge verbonden aan het Lei- derdorpse St. Elisabeth Zie kenhuis, herkent die gedach tegang maar is het er volko men mee oneens: Verreweg de meeste artsen zijn juist heel blij met openhartige vra gen. Voor hen is het vaak moeilijk om een goede taxatie te maken van wat een patiënt wél en van wat hij misschien niet wil weten. Door vragen te stellen help je de arts om zich wat dat betreft een oor deel te vormen. Er zijn na tuurlijk uitzonderingen, maar over het algemeen is de vrees dat een dokter geirriteerd zal raken door indringende vra gen, ongegrond. Hij zal je er echt niet slechter om behan delen. Nee, dat is echt onzin". Aan de Leidse Universiteit is mevr. Genders vandaag tot doktor in de Geneeskunde ge promoveerd op een proef schrift dat getiteld is: „Chi rurgen en hun patiënten met borstkanker". Voornaamste thema van die studie is de psycho-sociale begeleiding die een chirurg aan zijn patiënte biedt en de informatie die hij haar verstrekt. Schort het daar dan nog steeds aan? Mevr. Genders: „De patiënten vinden van wel. Ze klagen vaak over gebrek aan infor matie. En ik denk dat het waar is dat die informatie verstrekking in veel gevallen tekort schiet. Maar ik denk niet dat je de schuld daarvan eenzijdig bij de chirurgen kunt leggen. Als de patiënte zelf niet om uitleg vraagt, zich zwijgzaam en gedwee ge draagt, kan je het de specialist niet -altijd kwalijk nemen dat hij er zelf ook het zwijgen toe doet. Ik denk dus dat je het probleem van twee kanten moet benaderen. De patiënte mondiger maken en de chi rurg stimuleren om meer aan dacht te schenken aan de psy cho-sociale aspecten van zijn beroep". Meerderheid Hoe staan de chirurgen zelf tegenover begeleiding van borstkanker-patiënten in emotioneel opzicht. Zijn zij het ermee eens dat deze bege leiding tot hun taak behoort? Mevr. Genders legde deze vraag voor aan alle algemeen chirurgen die in ons land werkzaam zijn. Een ruime meerderheid van de specialis ten (78 procent) antwoordde dat ze de begeleiding inder daad tot haar taak rekende. val", stelt ze nu vast. „Uit mijn enquete is naar voren gekomen dat juist de chirur gen die zich sterk betrokken voelen bij hun patiënte met borstkanker, relatief veel tijd en energie in haar begeleiding steken". Dat dit gegeven nauwelijks een aanknopingspunt biedt om in de relatie tussen chi rurg en borstkanker-patiënte verbetering te brengen is dui delijk. Op de persoonlijkheid van een dokter heb je weinig vat. Aan zijn opleiding kun je je wél sleutelen en mevr. Genders pleit er dan ook voor om in die opleiding meer tijd in te ruimen voor training in psycho-sociale vaardigheden. Bevordering van de mondig heid van de patiënt vindt ze echter minstens zo belangrijk. „Verder denk ik dat het erg goed zou zijn om een plat vorm voor overleg te schip pen tussen chirurgen ener zijds en de door hen geope reerde patiënten anderzijds. Zodat de chirurgen informatie krijgen over de vraag hoe hun optreden bij de patiënte is overgekomen. Zodat ze aan de weet komen in welke opzichten hun bege leiding aan de verwachtingen en de wensen van de patiënte heeft voldaan. En in welke opzichten nog verbetering mogelijk is". Eerlijkheid acht de Leidse psychologe een essentiële .voorwaarde voor een geslaag de relatie tussen chirurg en borstkanker-patiënte. Daarbij dient die oprechtheid wel een behoedzaam karakter te hou den. De mate waarin hij de patiënte informeert, de woor den die hij daarvoor kiest en het moment waarop hij het doet, moet de dokter afhanke lijk stellen van hetgeen de pa tiënte kan en wil horen. „De dokter mag geen valse hoop wekken, maar hij moet er zich ook voor hoeden alle hoop de bodem in te slaan. Bij het bespreken van de diagno se en de kans op beter worden moet hij de hoopvolle aspec ten wel degelijk benadruk ken. Zo is het bijvoorbeeld be ter om, in het geval er levens gevaar is, te spreken van de kans op overleven dan van de kans om dood te gaan". Bedenktijd Speciale aandacht vraagt ze voor de wens van veel vrou wen om enige bedenktijd te hebben tussen de defintieve diagnose „borstkanker" en de beslissing de borst te laten verwijderen. „Om vast te stel len of een knobbeltje kwaad aardig is, is het lang niet altijd nodig een operatie te verrich ten. Er zijn ook andere tech nieken. Als toch een operatie wordt toegepast en het knob beltje blijkt inderdaad kwaar- daardig, is onmiddelijke ver wijdering van de borst geen noodzaak. Dat kan best één of twee dagen worden uitgesteld. Dus welke techniek er voor de vaststelling van borstkan ker ook gebruikt wordt - de patiënte die dat wil kan be denktijd krijgen. Ik denk dat het nog te veel voorkomt dat patiënten daarvan niet op de hoogte worden gesteld". WILLEM SCHEER Steil tens rkgroi visie gevrj geda de b< IKV rRAj zet, in een vlotte ma- leuvre, z'n gesteven itte muts (die hem een ik langer doet lijken) nog eens voor recht: Pn Th. van der Voort at op stap. Samen met n vrouw, weliswaar, f-^jaar dat zat er duidelijk Ivn keer in. Het wordt et z'n tweeën een lekje bruinbakken aan hittebestendige stran- Jn van Miami Beach, orida, U.S.A. een middagtemperatuur- van 28 graden, terwijl te- ^fdertijd, aan de andere he de van de Grote Atlanti- woor< ie Waterbak, een eenzame en uitrandwandelaar, ter hoogte gisten n zeg maar de Langevel- r slag of een slag verder, :h tot veldloopsnelheid :rkgrc(nzet om een beetje warm worden. Daarbij de aan spoelde verontreiniging twijkend. Alleen de kleur vein het zand komt overeen, d, wefcar voor de rest ho maar. vain van der Voort mag zich aeninjht dagen als een vorst elen; comfortabel overge- leid ibgen naar de wuftigheden ad h4 nister die luxerieën der, nu alweer verval zijnde, Nieuwe ireld. oorlo^et ver daarvandaan, er- Ins op de Bahama's, plantte iris Columbus in 1492 het te viiaanse zwaard en het an Stristelijke kruis in de Dnd van zijn ontdekking, niet opar daar zullen Jan en zijn (tijd ruus" geen boodschap aan bero^bben. Flos, floris, Florida: gehe i aangekweekte, bloemrij- subtropische droom, die •rkelijkheid wordt. Alleen lar omdat Jan een stel gev agen goed beantwoordde eibij toeval, een slagzin be- waar hij vandaag met ugd. beste wil ter wereld niet er op kan komen. „Man, kan nog niet eens een terklaasrijmpje in elkaar ten, en m'n vrouw zei sNTik al: joh, gooi dat ding aar in de prullenmand". iar dat deed Jan dus niet, ziedaar: hij won! En voelt uite over eni^e jk Op de vraag echter of ze die „emotionele handreiking" in de praktijk ook gestalte ge ven, antwoordde slechts 59 procent bevestigend. Zoekend naar een verklaring voor deze kloof tussen ideaal en prak tijk, vroeg de Leiderdorpse psychologe zich af of de per soonlijkheid van de chirurg misschien een rol speelt. Daarbij veronderstelde ze dat een chirurg die zich er sterk van bewust is dat borsten on gelooflijk belangrijk zijn voor de vrouw, de neiging zou heb ben om zich afzijdig te hou den van de begeleiding. Door dat hij de verwijdering van een borst als een zeer ingrij pende operatie ervaart, rede neerde mevr. Genders, zal hij het moeilijk vinden er met de patiënte over te praten. „Maar het tegendeel bleek het ge Mevr. J. Genders: „De meeste artsen zijn juist blij met openhartige vragen".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5