Universitair kinderdag verblijf in de knel „...dan weet je dat het goed is'.' SIswifiPiM ter> Maatregelen tegen Ronselpraktijken j;*j tl verkiezingen Ejaak van gemeenten Popgroep Queen in Groenoord- hallen emeente snerkt aan ntruiming Gulden instemming met CDA-verkiezingsprogramma fl i pa( IIDEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 Boerhaave-cursus Het gebruik van computers en de privacy van de pa tiënt staan centraal in een Boerhaavecursus, die mor gen en overmorgen wordt gehouden in collegezaal II van het Laboratorium voor Fysiologie aan de Wasse- naarseweg 62. Groenoord Buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat heeft een groot aantal activitieten voor kinderen op het programma staan om de krokusvakantie door te komen. Maandagmiddag 22 februari is er de film „Onzichtbare Johnny". Dinsdag is er van tien tot half twaalf carnaval voor kinderen van vier tot acht jaar. 's Middags van twee tot half vier zijn de acht tot twaalf jarigen aan de beurt. Woensdag wordt een bezoek gebracht aan het Golfslagbad in Schevingen. Om half twee vertrekt de bus. Donder- dagmiddag is er disco vanaf twee uur voor kinde ren vanaf vier jaar. Vrijdagmorgen gaat om elf uur de dubbeltjeskermis open. Italiaanse films Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 houdt volgende week een Italiaanse filmweek. Maandag 22 februari staat als eerste op het programma 'Regno di Napoli' van Werner Schroeter. Het gaat over de lotge vallen van een familie waarmee de Napolitaanse ge schiedenis van de laatste dertig jaar wordt getoond. Aanvang: acht uur en kwart over tien. Achtervolgingswaanzin De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont woensdag 24 februari een tv-firn over een gefortuneerd man in New York die lijdt aan achtervolgingswaanzin en schuldgevoelens. Aanvang half tien in het pand aan het Rapenburg 100. L WH-film In de ruimte van de Leidse Werkgroep Homosexuali- teit aan de Ceaciliastraat 18 wordt woensdag 24 febru ari een film vertoond over een gijzeling in een New Yorks bankgebouw. Het is een verslag van een ware gebeurtenis, waarin 'een jongeman een bank overvalt om geld af te dwingen voor een operatie van zijn vriend. Aanvang: acht uur. Modeshow In het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare 43 wordt woensdagavond 24 februari een modeshow gehouden. Tijdens deze show worden de nieuwe modellen en stoffen voor het voorjaar 1982 gepre senteerd. De show wordt gehouden door Gronheid in samenwerking met het modeblad Neue Mode. De show begint om acht uur. Postduiven In het lokaal van de postduiven-vereniging De Blauw- kras in het sportpark De Vliet aan de Voorschoterweg wordt dinsdag 23 februari een bijeenkomst gehouden over de postduivenliefhebberij. Aandacht wordt onder meer besteed aan transport, duivenziekten en voeding. Een forum bestaande uit dierenarts B.H. Broer en G.J. Lelieman zal vragen beantwoorden. Aanvang: acht uur. erd ew te INISTER VAN THUN: êhol te, cIIDEN/DEN HAAG Minister Van Thijn van Bin nenlandse Zaken wil eventuele maatregelen tegen het ^bruik van volmachten bij de komende raads- en ;nverkiezingen overlaten aan de gemeenten zelf. zan sen brief aan alle burgemeesters doet de bewindsman wel en- e suggesties voor maatregelen die zij zonodig kunnen uitvaar- pe sn. Volgens Van Thijn zijn er echter geen aanwijzingen, dat i in het hele land op grote schaal misbruik van volmachten voordoen, zoals dat bij bij de gemeenteraadsverkiezingen vo- jaar in Zuid-Limburg plaatsvond. Daar was sprake van ron- avo >raktijken bij het stemmen met volmacht, itge minister wijst er in de eerste plaats op dat de burgemeesters is aanvragers zouden kunnen benaderen om na te gaan of de bil wijzing van de gemachtigde wel volgens de wet gebeurd is. (kt dit niet het geval, dan zou de aanvraag kunnen worden ewezen. Ook zouden kiezers ide onder valse voorwendels een em| vraag hebben ondertekend op deze manier in de gelegenheid er «men worden gesteld om de aanvraag in te trekken. Ook zijn ;onj vullende maatregelen mogelijk om te voorkomen dat iemand iren'trijd met de wet meer dan twee volmachtstemmen uitbrengt. K( 'slotte wijst de bewindsman in zijn brief erop dat, wanneer and ake is van omkoping bij volmachtstemmen, daarvan aangifte de officier van Justitie gedaan moet worden. 1UI Slordig met autosleutels LEIDEN De politie slaagde er gisteren na veel moeite ein delijk in een autoportier open te maken en op dat moment kwam de eigenaar erachter, dat hij de sleutels in zijn broekzak had gestopt. De eigenaar van de auto ver klaarde, dat hij de sleutels in de laadruimte had gelegd. Vervolgens had hij de klep per ongeluk gesloten. De agenten maakten het portier open ten einde van binnenuit de motor aan de praat te krijgen. Op dat moment deelde de eigenaar op gepast timide toon mede, dat zijn sleutels in de broekzak za ten. AANRIJDING LEIDEN Een 76-jarige bus- passagiere is, nadat de bus noodstop moest maken, met een snijwond boven het oog naar het AZL gebracht. De bus reed over de Kennedy- laan en wilde linksaf de Beet- hovenlaan in rijden. De 52-ja- rige busschauffeur veranderde van richting, terwijl de weg vrij was. Halverwege de bocht kwam de bus echter plotseling in aanrijding met een volks wagenbusje. De bestuurder daarvan, een 23-jarige man uit Zoetermeer, was aan de ver keerde kant langs een ver- keerszuil eereden. Het universitair kinderdagverblijf, voor kroost van studerenden en universiteitsperso- neel. schikbare subsidie beheerd kan worden. De voorziter van de Stichting Universitair Kinderdagver blijf, A. van Kampen, ver wacht, dat er wel een pand zal vrijkomen. Zeker na de ver huizing van verscheidene fa culteiten naar het Doelencom plex. Indien een verhuizing fi nancieel mogelijk gemaakt zou worden, is de leiding van het dagverblijf daar uiterst con tent mee, want eigenlijk is het huidige pand aan de krappe kant. Om het nu toch mogelijk te maken, dat een nieuw pand financieel tot de mogelijkhe den gaat behoren, heeft de stichting de gemeente bena derd. „Als we de beschikking zouden hebben over twee sub sidiegevers, zou de zaak er een stuk gemakkelijker op wor den. Ook het departement zou dat wel zinnen. Momenteel wordt nogal moeilijk gedaan over de subsidies aan de kin derdagverblijven. Het lijkt soms, alsof het departement er 3IV UITENLANDERS CENTRAAL BURCHTZALEN )EN „Onze vrienden de Surinamers", „Geen herberg, stal" en „Goede buren" zijn de titels van drie tentoonstel- zn die van 22 maart tot en met 10 april in de Burchtzalen len gehouden. Het gaat om drie omvangrijke, gratis toe- celijke tentoonstellingen. „Geen herberg, geen stal" gaat vluchtelingen en ballingen en mensen die uit hun vader- zijn verdreven. „Goede buren" gaat in op buitenlandse cnemers in Nederland. Deze exposities behoren tot de r s van reizende actviteiten van het Europa-museum. Het ï#pa-museum probeert al jaren spanningen in de samenle- tussen verschillende culturen te analyseren. Het museum >eert deze spanningen te verminderen. Aan de tentoonstel- »n wordt onder meer meegewerkt door de Verenigde Na- het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen, het Rode is, een aantal ambassades, kerken, ministeries en vijftig lantaire verenigingen. Scholen kunnen voor hun leerlin- vanaf de vijfde klas rondleidingen krijgen. Er wordt nu de voorbereiding van het project gewerkt Kieu Buck ogr.). Amsteltoneel De toneelgroep Am steltoneel speelt zondag 21 februari „Het land van de verbeelding" In het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het stuk is een muzikaal sprookje, waarvan de tekst is geschre ven door Ben Mino- li, de liedjes door Cees Pijpers en de muziek door Joop Stokkermans. De voorstelling is be stemd voor kinde ren van zes tot elf Een scène uit „Het land van de jaar. verbeelding". Inbreker op toilet LEIDEN De politie heeft gisteravond een 17- jarig inbrekertje aange houden, dat zich op het toiliet van de roeivereni ging Die Leythe had ver schanst. De politie werd getipt, dat het in het pand. van de roeivereniging aan de Morsweg niet helemaal pluis was. De toegesnelde agenten troffen inderdaad braaksporen aan, maar in eerste instantie geen in breker. Na een kleine zoekactie bleek de jonge man nerveus op het toilet te zitten. LEIDEN De Leidse Groenoordhal is door de Bitse popgroep Queen gekozen voor een eenmalig optreden in Nederland. Dit concert heeft plaats op 24 april. Het is het enige optreden van de groep in ons land. Het is een onderdeel van een toernee in april en mei met negentien concerten in een groot aantal Europese landen. Het laat ste concert van de Britse popgroep op het Europese continent dateert van twee jaar geleden. Gelijktijdig met de Europese toer nee wordt een nieuwe langspeelplaat en een singel uitgebracht. lies' anse kiEIDEN De ontrui- an ing van het Gulden J0*lies lijkt niet ver meer eg. Het college van B en heeft in de vergade- ïg van gisteren nog officiële beslissing nomen over de ontrui- ing van het gekraakte nd aan de Breestraat. t zal vriidag gebeuren. Ife bekijken nog welke idische weg we het ste kunnen bewandelen n tot een beëindiging te 1 'i'msjimen van de bewoning n het pand," aldus wet- luder P. Bordewijk. De meenteraad praat vol- nde week maandag er het beleid van het liege van B en W ten nzien van het 'Gulden s'. Het pand is eigen- i van de gemeente. jfet college van B en W is n mening, dat bewo- ng van het pand niet wenst en gevaarlijk is. eerste etage van het gionU u^en Vlies' wordt mo- •progr enteel als opslagruimte 9.ibruikt, de rest van het bouw staat leeg. De of- ier van justitie heeft in- iddels laten weten, dat j geen bezwaar heeft te- 11.4 n ontruiming, agaz i krakers hebben een Nws. en brief aan het de le- n van de gemeenteraad stuurd, waarin ze be- ijden dat het pand niet Schoor bewoning geschikt brandgevaarlijk is. Ze hrijven dat het college oneigenlijke gronden ontruimen. De ge- .00 sffente zou geen defini- elt verder dat de ambte- 14 iren van de scholen- enst er zijn school- eubelen opgeslagen egang tot het pand heb- in. Ze vragen van de ge- interaad de beneden- limten ter beschikking stellen aan sociaal-cul- rele organisaties. De ;t zou geschikt gemaakt oeten worden voor be- m on'n6- WELLICHT SAMENWERKING MET GEMEENTE LEIDEN Het universi tair kinderdagverblijf is in een lastig parket verzeild geraakt, doordat de huur van het pand medio 1983 wordt opgezegd. De krap pe personele bezetting vormt een tweede pro bleem. De Stichting Uni versitair Kinderdagver blijf gaat nu onderhande len met de gemeente over eventuele samenwerking. Indien er geen oplossing komt, is het niet ondenk baar, dat het dagverblijf zijn poorten moet sluiten. Het kinderdagverblijf aan de Langegracht draait nu onge veer anderhalf jaar. De be hoefte aan de kinderopvang bleek groot te zijn. Dertig kin deren maken momenteel ge bruik van de opvang. De wachtlijst telt nog eens een kleine veertig namen. Finan ciële problemen gooien echter roet in het eten van het dag verblijf. De eigenaar van het pand, de drankenfabrikant Bols, wil tot verkoop overgaan. Het geld, dat voor de inrichting van een nieuw pand vrij gemaakt moet worden, is vooralsnog niet voorhanden. De Stichting Kin derdagverblijf ontvangt subsi die van de universiteit. De universiteit kan het niet op brengen een nieuw pand voor het kinderdagverblijf in te richten. De subsidie van de universiteit bedraagt in totaal ongeveer 160.000 gulden. De helft daarvan wordt jaarlijks aan huisvestingskosten ge spendeerd. Daarmee is de koek op. Een eenmalige uitke ring van een ton zou nodig zijn om een nieuw pand geschikt te maken voor het beoogde doel. Hoewel het huidige on derkomen relatief goedkoop is, wordt wel verwacht, dat de nieuwe behuizing met de be- vanaf wil," aldus Van Kam pen. Een mogelijke opzet zou dan zijn, dat ook de kinderen van de gemeente-ambtenaren in het dagverblijf ondergebracht kunnen worden. Dat betekent uiteraard een aderlating voor studenten en medewerkers van de universiteit, omdat een aantal van hun kinderen ver vangen zal worden door het kroost van de ambtenaren. De wachtlijst zal er alleen maar langer op worden. De onder handelingen tussen universi teit en gemeente bevinden zich nog in een uiterst pril sta dium, Momenteel kan dan ook nog niet gezegd worden of het idee in de toekomst realiteit kan worden. Ook in de personele sfeer zit de stichting moeilijk. De kin deren zijn verdeeld in drie groepen: tot 1,5 jaar oud, de 1,5-2,5-jarigen en ten derde de groep van 2,5-4-jarigen (vanaf die leeftijd gaan de peuters naar de kleuterschool). Voor elke groep moeten twee lei ders beschikbaar zijn. Dat is niet altijd haalbaar. De werk- verkruimende maatregel is het kinderdagverblijf een blok aan het been (het ministerie stelt in het kader van die maatregel mensen tijdelijk ergens te werk). Deze arbeidskrachten vullen de vast aangestelde lei ders aan. „Het is een moeilijke situatie voor ons. De vraag is steeds weer of we iemand in het kader van de regeling mo gen aanstellen. Bovendien krijgen we de beschikking over steeds weer nieuwe lei ders, die allen ingewerkt moe ten worden. Dat maakt het doorgaan nogal moeilijk," al dus Van Kampen, die eerst de onderhandelingen met de ge meente afwacht. De afspraken tussen de uni versiteit en de Stichting Uni versitair Kinderdagverblijf lo pen tot eind 1983. In elk geval tot die tijd blijft het kinder dagverblijf aan de Lange gracht bestaan. iuuiu DEN De CDA-le- «Hs vergadering heeft gis- ivond zonder noemens- irdige kritiek het ont- p verkiezingsprogram- voor de komende ge- interaadsverkiezingen Igekeurd. De vergade- nam alle adviezen het afdelingsbestuur a1v3r( t betrekking tot de 110 Iws. gediende amendemen- over. Hoofdpunt van het al eerder gepubliceer de ontwerp programma is het streven om de komen de vier jaar drieduizend woningen te bouwen, waarvan er zeker duizend bestemd moeten zijn voor de één- en tweepersoons huishoudens. Eén van de amendementen die het niet haalde, betrof het voorstel om in het verkie zingsprogramma op te-nemen, dat "de werkomstandigheden van de politie dienen te wor den verbeterd en aangepast". Ook het voorstel om in Leiden een aparte parkeerpolitie in het leven te roepen, haalde het niet. Enige discussie ontstond over een voorstel om de opbouw van de energietarieven zo te laten zijn, dat "energiebespa ring zou worden aangemoe digd". Dit zou in de praktijk neerkomen op stijgende prij zen naarmate naarmate er meer wordt verbruikt. De kri tiek uit de zaal bestond hieruit, dat de gemeente Leiden niet een eigen energieprijsbeleid zou kunnen en mogen voeren via het Energiebedrijf Rijn land, omdat het de landelijke overheid is, die de energieprij zen vaststelt. In het definitieve verkiezingsprogramma zal een dergelijke bepaling dan ook ontbreken. Aan het slot van de vergade ring merkte de huidige fractie voorzitter in de gemeenteraad J. Walenkamp nog op dat er bij PvdA en VVD, de partijen die nu zijn vertegenwoordigd in het college van burgemees ter en wethouders nogal eens sprake was van "arrogantie van bestuur", terwijl er bij het CDA vaak juist een kritische houding was door het gebruik van het "gezonde verstand". Iets wat Walenkamp ook wel eens miste bij D 66. "Men laat na kritiek te uiten, die wel geuit zou moeten worden, uit angst straks niet in het college te komen." Meeuwenkolonies bedreigen duinen LEIDEN/WASSENAAR Als de meeuwenkolonies in hetzelf de tempo als de afgelopen tien jaar blijven toenemen, wordt de duinvegetatie in de provincies Noord- en Zuid-Holland ernstig bedreigd. In Meyendel (Wassenaar) hebben de meeuwen al meer dan honderd hectare duingebied kaal geplukt en getrapt. Tot deze conclusie kwam duinbeheerder van de Haagse Duinwater leiding Erik Wanders tijdens een in Leiden gehouden studiedag over duinbehoud. In de afgelopen tien jaar hebben de duinbe heerders geprobeerd de meeuwenkolonies, die zich elke vier jaar bijna verdubbelen, intensief te bestrijden. Ook door de eie ren te schudden en te oliën waardoor ze niet uitkomen, trachtte men te voorkomen dat er steeds meer jonge meeuwen bij kwa men. Uit onderzoek bleek dat dit geen enkele invloed heeft op de omvang van de kolonies. Integendeel deze breidt zich nog steeds uit. De enige oplossing is volgens Erik Wanders het kwaad in de wortel aan te pakken. Er bestaat het vermoeden dat de uitbreiding van de meeuwenkolonies iets te maken heeft met de overdaad aan voedsel die de meeuwen ter beschikking staat. „Zeker weten doen we het niet", zegt Wanders „We zou den kunnen beginnen met een beperking van het eetbare afval op stortplaatsen." In het gehele duingebied langs de kust van Noord- en Zuid- Holland bevinden zich nu ongeveer 68.000 zilvermeeuwen en 12.000 kleine mantelmeeuwen. Deze aantallen nemen elk jaar met twintig procent toe. Inbraak Nettorama LEIDEN De politie heeft vannacht na een achtervolging drie inbrekers aangehouden. De Leidenaars, 23, 33 en 35 jaar oud, meenden even tevoren hun slag geslagen te hebben in Nettora ma aan de Haarlemmerweg. Toen de politie bij de levensmidde lenzaak was gearriveerd, waren de inbrekers juist in een auto gevlucht. Buiten stonden met sigaretten beladen winkelkarretjes klaar. De politie zette de achtervolging in. Onder het spoorweg- viaduct in Warmond werden de vluchtenden tot stoppen ge dwongen. De drie inzittenden namen de benen, maar werden even later allen in de kraag gevat. In de laadruimte van de auto vond de politie grote hoeveelheden drank en sigaretten. De be stuurder van de vluchtauto bleek bovendien enkele glaasje te veel te hebben pedronken. Hem werd de bloednroef afeenomen. jjjjrj Doutve Egberts koffie, lekkere koffie.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3