Supersnel ^n^DamkH j gtsteunVVD voor meer huurhuizen r verleg over ptspri js in andbouwschap Leger El Salvador opnieuw beschuldigd van massamoord «"Wo» Paus beschuldigt rijke landen KBB herziet saneringsplan (vv/y/w<êi >or kust inada CDA WIL MINISTER TERECHT WIJZEN tcidóa (Soummi Woensdag 17 februari 1982,72e jaargang no. 22196 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende lot Sijtholl Pers. Apothekeredljk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro bank N.V., Leiden. Dinecleur-hootdredacteur: IJ, Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 10.56 per mm. Kleintjes 70,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 757,35: jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 70,75. Film „De afstand" van de Am sterdammer Leon de Winter over zwervende en filmende jongen op Ned. I om 20.00 uur. Op Ned. II om 18.59 uur jeug dige problemen in „Weekend" en in „Countdown" speciaal Sahuleka-programma en mu ziek van „Time Bandits". Veel bewolking maar geen neerslag van betekenis. Tem peratuur omstreeks 1 graad. Matige oostenwind. Zon op: 07.50; onder: 17.59; hoog water Schev.: 10.35, 23.23; laag w.: 05.45, 18.35. CDA: Zestienhoven niet sluiten DEN HAAG CDA en VVD ver- zetten zich tegen het plan van de regering om het vliegveld Zestien hoven te sluiten. Nog geen week [eleden verklaarde staatssecretaris an der Doef (verkeer en water staat) dat het kabinet de sluiting van Zestienhoven beziet. Gisteren verklaarde het CDA-kamerlid Eversdijk bij de behandeling van de begroting dat het CDA tegen sluiting is, omdat Rotterdam een ei gen vliegveld behoort te hebben. De ruimte die het vliegveld nu in neemt, is zeker de eerste twintig jaar niet nodig om Rotterdam bouwruimte te geven. Eemshaven kan munitieschip niet ontvangen GRONINGEN De definitieve beslissing over de komst van het munitieschip American Ranger naar Eemshaven is tot vandaag uitgesteld. Verte genwoordigers van de Eemshaven, het ministerie van defensie en van de Amerikanen bespreken vandaag of het schip de Groningse haven aandoet of door zal varen naar een Duitse haven: vermoe delijk Nordenham. Het schip zou omstreeks vrijdag voor de tweede maal in de Eemshaven aanmeren met een lading van ongeveer 1200 ton conventionele munitie, be stemd voor het Amerikaanse leger in Duitsland. De havenmeester van Eemshaven heeft gisteren de verantwoordelijke bewindslieden laten weten dat er rond die datum geen mogelijkheid bestaat het schip te ontvangen. Er komen te veel andere schepen die geladen of gelost moeten worden. China straft echtparen met meerdere kinderen PEKING De Chinese leiders hebben straffen aangekondigd voor echtparen, die zich niet houden aan de gezinsplanning zoals die door de staat is ontworpen. Hier mee wil de Chinese regering de sterke toename van het aantal geboorten terug dringen. Volgens Radio Peking dreigt bij de ge boorte van een kind, dat volgens de offi ciële gezinsplanning niet gewenst is, een verlaging van het loon en uitkeringen. In de bedrijven en communes wordt aan het begin van elk jaar vastgesteld welk echt paar een nakomeling mag krijgen. Een gezin, dat overeenkomstig het plan maar een kind heeft, wordt bevoordeeld bij de toewijzing van woonruimte. [FAX Het Russische tschip Mekanik Tarasov teren voor de kust van tijdens een zware gezonken. Van de 37 op- iden werden er vier ge- Achttien zeelui kwamen 15 worden er nog ver- tusschische schip zonk op 'eer 120 kilometer af- van de plaats waar dag het booreiland Ocean er eveneens als gevolg waar stormweer ten on- ras gegaan. Hierbij kwam hele bemanning (84) om. zoeken naar mogelijke evenden van de Mekanik iov wordt bemoeilijkt de slechte weersomstan den. Het is onmogelijk elikopters uit te zenden. Jekanik Tarasov was op /an Quebec naar Europa. CDA: hogere boete voor zwartrijden met bus en tram DEN HAAG De opbreng sten van het openbaar ver voer zijn vorig jaar vijftig miljoen achtergebleven. In tussen neemt het zwart- en grijsrijden toe en dat kwaad moet worden ingedamd. Re den waarom CDA-woord- voerder Mateman gisteren in de Tweede Kamer voor stelde de boetes op het rijden zonder kaartje fors te verho gen. De boete voor zwartrij den in Den Haag bedraagt momenteel 26 gulden. De boete is niet in elke stad even hoog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is de drie regeringspartijen althans in eerste instantie niet gelukt één lijn te trekken bij de de begro ting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Op twee belangrijke punten de totale hoeveelheid te bouwen wonin gen en de verdeling daarvan over het land is het dan ook zeer onzeker wat er gaat ge beuren. Het CDA wil de minis ter terecht wijzen over de be voordeling van de grote steden bij de woningtoewijzing. Daar komt bij dat de VVD, die in de oppositie is, de regerings partijen tegen elkaar probeert uit te spelen door in het ene ge val met de PvdA en „klein links" en in het andere geval met CDA en D'66 mee te gaan. Het gevolg daarvan is nu, dat er in beide gevallen een meer derheid in de Kamer is ont staan, die wil afwijken van de voorstellen van minister Van Dam. Wat betreft het woningbouwpro gramma is de PvdA-bewindsman echter wel blij met de houding van de liberalen, zo liet hij gisteren in de wandelgangen doorschemeren. Want alleen op die manier Icunnen de so cialisten in de Kamer voldoende steun mobiliseren voor het verhogen van het aantal woningen in de socia le sfeer met vijfduizend tot in totaal 110.000. CDA en D'66 willen dat in principe ook wel, zeker gezien de woningnood en de massale werk loosheid in de bouw, maar zij menen dat de benodigde 400 miljoen gulden niet te vinden is. Met de VVD en „klein links" heeft de PvdA toch een (krappe) meerderheid in de Ka mer, zodat Van Dam in het kabinet wellicht zijn collega Van der Stee (financiën) kan vermurwen. 151 HAAG Het Land- vschap wil vanavond minister De Koning emen, waarom hij be is het compromis- stel uit de EG te ver gen dat de aardgas- voor tuinders in april aan de prijs voor tverbruikers moet aangepast. Tot nu toe minister De Koning de afspraak tussen •uwschap en Gasu- rdedigd, dat de prijs 14 zou worden gelijk ken. Aanpassing van de prijs houdt in dat de tuinder, die nu nog 30,6 cent per kubieke meter gas betaalt, de prijs tot zeker 44 cent per kubieke meter ziet stijgen in de komende dertien maanden. Bij een gemiddeld energieverbruik van 500.000 kubieke meter gas per bedrijf per jaar betekent dat een las tenverzwaring van 67.000 gul den per bedrijf. Tot nu toe hebben de andere EG-landen van Nederland geëist dat de gasprijs voor tuinders al in oktober a.s. ge lijk zou moeten zijn aan de in- dustrieprijs. Zij hadden ge dreigd anders de grenzen te sluiten voor Nederlandse pro- dukten. misterie itraadt nsumptie in alle erken TSA ''-zalm tECHT Het minis- van volksgezondheid gisteren de con- •tie ontraden van alle ;en zalm zolang deze omstig is uit blikjes een inhoud van 210 of gram en waarop de its USA in de bodem et deksel zijn ingedre- De waarschuwing t niet voor blikjes i van andere her- iist of gewicht. onderzoek, dat is ingesteld aanleiding van de voed- Ergiftiging van twee Bei- na het eten van zalm van merk John West, heeft aan icht gebracht dat de Ame- tose bedrijven die de be ende zalm inblikken, ook *e merken behandelen, fbij is aangetoond, dat mige blikjes door het pro- ieproces beschadiging op- n waarna ze niet meer Wicht zijn. Volgens de West-fabriek zijn in ons momenteel 51 blikjes in taoek en liggen er in to- 20.000 pakken met elk 48 ten zalm van verschillen- ferken in de winkel of het ADVERTENTIE SL00PG0UD 13.50 per gram Legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden. Dat kost ons de kop" men. Volgens de ambtenaren werkzaam b!J het directoraat- generaal voor de scheepvaart en maritieme zaken worden in de toekomst loodsen achter radarschermen geplaatst, waardoor „Samenvoeging van overheidsdiensten kost ons de kop". Dit de carrièremogelijkheden van de radarwaarnemers in het ge- motto werd gistermiddag op morbide wijze uitgebeeld op het drang zouden komen. Behalve een schandpaal met beul voerden Binnenhof, waar circa vijftig medewerkers van het ministerie van de In het zwart geklede demonstranten een lijkwagen en een lijk- verkeer en waterstaat voor een demonstratie bijeen waren geko- kist met zich mee. SAN SALVADOR Het leger van de Middename- rikaanse republiek El Sal vador is er opnieuw van beschuldigd bij militaire acties honderden onschul dige burgers te hebben gedood. Na het bloedbad in december in het noor doosten van het land, waarbij meer dan 700 mensen om het leven kwamen, zouden nu 400 inwoners van een dorp in het zuidoosten van El Sal vador zijn afgeslacht. Vol gens zegslieden in de hoofdstad San Salvador zijn eerdere berichten dat de slachtoffers allen ver zetstrijders zijn, onjuist. In Washington maakte een groep Amerikaanse acteurs be kend, dat zij gaan proberen een fonds van een miljoen dol lar bijeen te brengen om het verzet in El Salvador in staat te stellen medicijnen te kopen. Ook uit Guatemala zijn giste ren berichten gekomen over gruwelijke moordpartijen on der de boerenbevolking. In een dorp in het oosten van dat land werden 51 onthoofde lij ken gevonden van mannen, vrouwen en kinderen. Volgens het leger van Guatemala moe ten de daders in het verzet worden geocht, anderen geven de schuld aan (para)militaire troepen. Uit een doip in het westen van het land is gemeld dat mannen in legeruniformen 43 mensen hebben vermoord, onder wie zes kinderen. De vroegere Amerikaanse mi nister van justitie Ramsey Clark heeft bij terugkeer van een bezoek aan Nicaragua ver klaard dat het Amerikaanse volk door de regering wordt misleid over de positie van dit Middenamerikaanse land. Vol gens Clark wil Nicaragua graag nauwer met de VS sa menwerken, maar houdt Was hington de boot zeer nadruk kelijk af. ADVERTENTIE Veiligheidsagenten banen een weg voor paus Johannes Paulus II bi) zijn vertrek van de kathedraal van de Nige- riaanse hoofdstad Lagos, waar de paus gisteren een mis opdroeg. LAGOS Paus Johannes Paulus II heeft gisteren op de laatste dag van zijn be zoek aan Nigeria gezegd dat veel ontwikkelde lan den niet de waardigheid en het gezag van armere landen erkennen. „Econo mische superioriteit is geen rechtvaardiging voor politieke, sociale of more le overheersing", zo be klemtoonde hij. Ten overstaan van de in Nige ria gestationeerde diplomaten beschuldigde hij de rijke lan den ervan bezorgder te zijn om inflatie en miltaire veilig heid dan om de ontwikkeling van misdeelde naties. De paus benadrukte tijdens een mis met arbeiders dat ze niet al te gauw moeten gaan staken omdat dit vaak „veel lijden" veroorzaakt Tegenover Polen die in Nige ria wonen beloofde de paus luid zijn stem te verheffen over de gebeurtenissen in zijn vaderland „totdat de rechten van de Polen zijn erkend". De paus ontving de Polen op de apostolische nuntiatuur waar zij het lied God, geef ons ons vrije land terug, aanhieven. De Polen werken op contract basis in Nigeria. Het bezoek van de paus aan Nigeria heeft ruim vijf miljoen gulden gekost. Dit is bijeenge bracht door de katholieken van Nigeria, die ongeveer veertien procent van de bevol king uitmaken. Vandaag is de paus in Benin, waar hij nog vanavond uit zal vertrekken. Daarna zal hij nog korte bezoeken afleggen aan Gabon en Equatoriaal Afrika. UTRECHT De raad van bestuur van het Bijenkorf- concern (KBB) zal de aangekondigde reorganisatie waarbij totaal 2000 banen moeten verdwijnen op nieuw gaan bekijken. Er wordt een onderzoek inge steld naar de financiële positie van het concern en mo gelijke alternatieven voor de aflossing van de bank- schulden, zo is gisteravond na overleg met de bonden bekend gemaakt Begin maart zal KBB voor alle werkmaatschappijen afzonderlijk (o.m. Hema, Bijenkorf en Maxis) nadere plannen op tafel leggen. Uitgangspunt daarbij is behoud van zoveel mogelijk arbeids plaatsen, aldus de raad van bestuur. Als toch gedwongen ontsla gen nodig zijn, worden de bonden tijdig in het overleg hierover betrokken. De bonden toonden zich gisteravond „redelijk tevre den" met het bereikte resultaat. 6?

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1