GETIPT Minimaal f2000,- voor uw oude auto. Hoe oua die ook is. Nog t/m 20 februari bij Citroën: Weerstand in Italië tegen concordaat is groeiende PRIESTERRAAD GAAT VERDER MAAR IS NOG NIET UIT DE MOEILIJKHEDEN kerk wereld Kom snel naar Citroën. Da's nu meer dan ooit de moeite waard. J ^vdA: ruimte voor cao- onderhandelingen alleen Oij loslaten van trend NNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 Hl ET3 r aarom zou je nog verder zoeken? Wat dacht je J voorbeeld van deze romantische blouse? 'h et ruches vanuit de schouderpas en langs het ide kraagje. Van poL/katoen. In wit en igèquoise. Mt 36 t/m i Tijdelijk bij Peek& v uppenburg: 9: Inmiddels heeft een grote groep automobilisten alweer gepro fiteerd van onze f2000- inruilaktie, en op zeer voordelige wijze een Gtroën aangeschaft. U nog niet? Geen nood. Het is nog niet te laat. Want ons unieke aanbod geldt t/m 20 februari. Hier komt het nog even: voor uw huidige auto, ongeacht z'n kilometerstand en leeftijd, geven wij u in ieder geval f2000,- terug. Een aanbod om eens serieus te overwegen. Want als u denkt dat uw auto vrijwel niets meer waard is, weet u nu dat u er bij Gtroën altijd f2000,- voor krijgt. De spelregels* zijn duidelijk en simpel: het aanbod geldt als u vóór 21 februari een nieuwe Gtroën koopt. De in te ruilen auto moet voorzien zijn van een geldig kenteken, dat minstens 2 weken op uw naam staat. Verder laat u uw nieuwe Gtroën financieren door de Gtroën Financieringsmij. Nederland: CFN; gebruikelijke voorwaarden en gunstige condities (een nieuwe Eend al vanaf zo'n f 235,- per maand; een nieuwe GSA vanaf zo'n f 370,- per maand). Maar da's niet het enige: het is voor iedereen interessant bij Gtroën! Hebt u geen auto in te ruilen? Of juist een auto die normaal gesproken nog redelijk wat oplevert? Of wenst u misschien geen gebruik te maken van onze financiering? Dat maakt allemaal niet uit. Want iedereen stapt nu bij ons extra voordelig in een nieuwe Gtroën. Welke u ook kiest, de legendarische Eend v.a. f 9.780,-. Z'n luxere broer de Dyane v.a. f 11.435,-. De charmante LNA v.a. f 12.715,-. De zuinige, superzuinige, snelle of supersnelle Visa v.a. f 12.275,-. De buitengewoon complete en zeer gunstig geprijsde GSA v.a. f 15.900,-. Of de onovertroffen CX v.a. f29.190,-. Kom dus snel bij Gtroën langs. U weet dat het altijd voor iedereen interessant is. Tot gauw! (Prijzen excL afleveringskosten en ML-'tectyl-behandeling). IskkUW" In Italië groeit de weer stand tegen het concor daat. Men wil in meer derheid een andere rege- eÉling van de verhouding ren \ussen kerk en staat. Dit nag worden geconclu deerd uit de voor het Va- ticaan ongunstige gerech telijke uitspraken van de laatste weken en ook uit de commentaren en op merkingen die de afgelo pen week zijn gemaakt ter gelegenheid van de drieënvijftigste verjaar dag van dit concordaat. Aldus schrijft onze cor respondent uit Rome. Op 11 februari was het im mers -drieënvijftig jaar gele den dat Benito Mussolini en kardinaal Gasparri hun hand tekening zetten onder het :hap Dg ni )P ai 'g pi ars< norn verdrag van Lateranen. Daar mee kwam er een eind aan het slepend conflict tussen Italië en de Heilige Stoel en kreeg de kerk een deel van haar grondgebied terug, wat haar in 1870 bij de eenwor ding van de Italiaanse staat was afgenomen. De stichting van Vaticaanstad is vastgelegd in „het Trac- taat", de ene helft van het La- teraans verdrag. De andere helft wordt gevormd door „het Concordaat", dat later als modelregeling voor vele an dere concordaten tussen sta ten en de kerk heeft gediend. Het tractaat heeft nooit pro blemen gegeven, maar zoveel temeer het concordaat. Daarin wordt de verhouding kerk en Italiaanse staat nauwkeurig geregeld, zo nauwkeurig zelfs, dat het verdrag nu door velen als een juk of als een dwang buis wordt ervaren. Volgens het concordaat moe ten de katholieke bisschoppen trouw zweren aan de staat. De laatste garandeert de volledi ge vrijheid van de kerkelijke organen om hun geestelijke macht uit te oefenen. De ker kelijke feestdagen worden er kend, het kerkelijk huwelijk is ook een burgerlijk huwelijk en de katholieke traditie vormt de basis voor het in Italië te geven onderwijs. In 1976 reduceerde Italië het aantal katholieke en dus pu blieke feestdagen van zeven tien tot negen, iets waarbij het Vaticaan zich met de grootste tegenzin neerlegde. Enkele weken terug verklaar de Italië's hoogste rechter het kerkelijk huwelijk als burger lijk huwelijk ongeldig en schrapte hiermee een van de belangrijkste bepalingen van het concordaat. En de laatste tijd gaan er ook veel stemmen op om de katholieke leer als hoeksteen voor het publieke onderwijs in het land te laten vallen. Deze clausule in het concordaat wordt in het zich steeds meer seculariserend Italië als uit de tijd of als ana chronistisch ervaren. In het Vaticaan bestaat grote ongerustheid over deze gang van zaken. Men is bereid een geheel nieuw concordaat te maken, waarin bepaalde za ken aan de tijd zullen worden aangepast. Maar daarover zal dan eerst moeten worden on derhandeld. En zolang er geen nieuwe afspraak is blijft de oude van kracht. De Ita liaanse christen-democraten (dertig procent van het electo raat) zijn het met het Vati caan eens, dat er zo gauw mo gelijk een nieuw concordaat moet komen. Maar de meer derheid (communisten, socia listen, republikeinen, radica len en liberalen) zien daar zelfs het nut niet meer van in. De betrekkingen tussen kerk en staat moeten grondig ge wijzigd worden op basis van secularisatie en verdraag zaamheid, vinden de republi keinen, waartoe de huidige eerste minister Spadolini be hoort. De staat moet wars zijn van religie en de kerk dient zich verre te houden van wereldlijke zaken, zo meent de premier. Volgens de socialisten zal de tijd het concordaat vanzelf achterhalen, zoals vooral de laatste tijd al kan worden ge constateerd en het is dus niet opportuun nog eens een keer uitgebreid over een geheel nieuwe relatie met de kerk te gaan onderhandelen. „Laten we dit fossiel onder glas, dit anachronistisch instituut, ge boren in een tijd waarin de staat of de macht zichzelf ver loochende om te kunnen overleven, maar laten ster ven", schreef de Italiaanse Nobelprijswinnaar Eugenio Montale jaren geleden al over het concordaat. Het ziet er naar uit, dat het de komende jaren steeds verder zal wor den uitgehold en een langza me dood zal sterven. De verjaardag van het ver drag van Lateranen is deze week dus zonder vreugdeto nen gepasseerd. Op de ambas sade van Italië bij de Heilige Stoel was nog wel een cock tail georganiseerd, maar die stond geheel in het teken van het gesprek, dat premier Spa dolini bij die gelegenheid ach ter hermetisch gesloten deu ren voerde met de pauselijke staatssecretaris Agostino Ca- saroli. Onderwerp van het ge sprek was ongetwijfeld het concordaat, maar dat wordt officieel ontkend. De meerderheid van de leden van de Rotterdam se priesterraad wil, on danks het feit, dat de bis schop deze raad van over leg en advies tweemaal heeft gepasseerd, niet de consequentie trekken om de raad te verlaten. Alle leden van de raad ver wachten, dat het bestuur van het bisdom belangrij ke kwesties zoveel moge lijk in een open sfeer vooraf inbrengt. Tijdens de laatste vergadering van de priesterraad bleek, dat de raad nog niet uit de moei lijkheden is. Er zijn leden, die willen stoppen, omdat hun te leurstelling te groot is en zij geen mogelijkheden tot ver betering zien. Geconstateerd werd, dat de vertrouwens kwestie voornamelijk is te herleiden tot het meer leer stellige denken en verkondi gen van de bisschop tegeno ver het denken en spreken mede vanuit de ervaringswe reld van pastores in de basis zielzorg. Sommige leden gaan dan ook door, omdat zij het geluid van de basis willen la ten horen tegenover het bis dombestuur, dat naar hun oordeel andere werkelijkhe den ziet dan veel priesters in de basiszielzorg. Bij de discussie over de vraag of een priesterraad eigenlijk wel nodig is, werd door het bisdombestuur opgemerkt, dat sommige leden ongelijk heb ben als zij vragen „Waar doen we het eigenlijk voor?" In be stuur en beleid van het bis dom wordt wel degelijk „mee genomen" hoe de leden van de raad denken. Vanuit de raad werd daarop gezegd, dat dit dan op de een of ander wijze duidelijk gemaakt dient te worden, zoals bijvoorbeeld in het bedrijfsleven gebeurt. De bisschop zei de priester raad te willen zien als een nuttig orgaan en niet alleen als noodzakelijk, omdat in de Vaticaanse stukken staat, dat hij er een moet hebben. In de vorige vergadering had mgr. Simonis daarover gezegd, dat hij de priesterraad als het per manent geweten wil zien, dat hem confronteert met de wer kelijkheid van het bisdom voor het nemen van belang rijke beslissingen. In de volgende vergadering, 25 maart, zal de priesterraad spreken over de al of niet wenselijkheid van herinde ling van de bisdommen en over het benoemingenbeleid in het bisdom. KORTE METTEN In zijn brief voor de vas tentijd dringt kardinaal Wil- lebrands, aartsbisschop van Utrecht, er bij zijn gelovigen op aan in de voorbereidings tijd van Pasen te bidden om priesterroepingen, opdat er ook in de toekomst priesters zullen zijn die het geloof ver kondigen en de sacramenten toedienen. Hij wijst erop, dat er geen verandering is te verwachten in de celibaats verplichting. Volgens hem zal de kerk haar beslissing over het celibaat, die zij se dert vele eeuwen heeft geno men, trouw blijven, juist voor deze tijd nu de handhaving van de celibaatsverplichting op moeilijkheden stuit en wordt aangevochten. Het aantal moslims in West-Duitsland is in 1980 met 150.000 toegenomen tot 1,9 miljoen. Ruim 1,6 miljoen van deze moslims hebben de Turkse nationaliteit. Het aan tal Westduitse moslims wordt geschat op ruim 6600. Het aantal illegaal in West-Duits- land verblijvende moslims zou ruim 200.000 zijn. De reis van paus Johannes Paulus II naar Spanje, die op 13 oktober begint, zal acht tot tien dagen duren. Behalve Avila waar de paus zal deel nemen aan de plechtigheden rond het jubileum van Tere- sia van Avila, zal hij Madrid, Salamanca, Santiago de Com- postella en waarschijnlijk ook Barcelona, Sevilla en Sara- gossa bezoeken. In totaal 542 priesterstu denten zijn vorig jaar inge schreven bij de seminaries in de Bondsrepubliek, vijftien procent meer als het jaar er voor. Het Informatiecentrum voor kerkelijke roepingen zegt, dat daarmee de stijgen de tendens van de laatste ne gen jaar voortduurt. Maar het priestertekort zal pas minder nijpend worden als het aantal studenten, dat uiteindelijk priester wordt gewijd, zal toenemen. Dat aantal was vo rig jaar 168, hetgeen „hache lijk laag" wordt genoemd. ervolg van de voorpagina) iV het kabinet wijst Van Thijn Van Thijn zijn functie zou neerleggen, als het kabinet zijn e inneer nodig op de passage aan de trend zou gaan morre- het regeerakkoord, waarin' len. De grootste dreiging voor Van Thijn komt dan ook van de zij de van zijn eigen partij. Als de PvdA de trend los wil laten, is de weg vrij voor CDA en D'66. De de ontwikkeling in het handhaven van de trend is w stgelegd. Daarbij moet ook dacht worden dat de ambte- renbond ABVA-KABO het, ichaffen van de trend zou als een „oorlogsverkla- De ambtgenoten van denken bij de PvdA is mede IA en D'66 hebben tot nu geen neiging vertoond om het gevolg van de problemen met de vakbeweging. Een paar betreffende afspraak met weken geleden lekte een noti- PvdA ongedaan te maken, tie uit van Arie van der Hek, vai olgens ingewijden heeft dat de eerste man op sociaal- en fi de te maken met het feit dat nancieel-economisch gebied in de fractie, over een manier om de bonden vrij te laten in de cao-onderhandelingen met de werkgevers zonder dat dit on middellijke gevolgen heeft voor de schatkist. Volgens Van der Hek was zoiets alleen mo gelijk was, wanneer de „trend" voor het overheids personeel zou worden afge schaft. Alleen in dat geval zou den flinke loonsverhogingen in sterke bedrijfstakken de overheid niet voor onaan vaardbare kostenstijgingen plaatsen, met als enig correc tiemiddel een loonmaatregel. portwereld de eell dal NTlBES Bernard Hinault ken eeft de strijd om de Grote ievr ielerprijs van Antibes niet t ini tgereden. Hij stapte af, om- 1 hij geen kans meer had op zege, die overigens ging r de Franse wielrenner toé Bittinger. DE PANNE Michel Pollen- tier is in het nieuwe wielersei- zoen kopman van de Belgische profformatie Safir. MARBELLA Uitslagen ze vende ronde zóneschaaktoer nooi: Gomez (Andorra)-Van der Wiel 0-1; Short (Eng)-Lan- geweg 1-0, Serret (Fra)-Ligte- rink 0-1; groep B: Van der' Sterren-Klauner (Lux) 1-0. DEN HAAG Elf Westeuro- pese volleybalbonden, waaron der die van Nederland, hebben Turkije een ultimatum gesteld om Israel alsnog te laten in schrijven voor het toernooi om de Lentebeker. Door een ad ministratief misverstand was Israel ook bij de dames niet in geschreven. Toch komt het in België, waar het toernooi wordt gehouden, in actie. Regering voelt voor verbod op reclamevliegen (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De regering voelt er wel voor in de toe komst een het maken van vliegtuigreclame te verbieden. Dat bleek gisteren uit opmer kingen van de staatssecretaris sen Van der Doef (Verkeer en Waterstaat) en Lambers-Hac- quebard (Milieuhygiëne) tij dens een commissievergade ring in de Tweede Kamer over geluidhinder. De bewindslieden reageerden op een gezamenlijke motie van PvdA en D'66, waarin gesteld wordt dat het motorlawaai van de reclamevliegtuigjes re creanten vaak ergernis be zorgt. Er zouden bovendien andere manieren zijn om re clame te maken. CDA en VVD ziin tegen, maar doordat de kleine christelijke partijen po sitief staan tegenover de mo tie, is er kans op een meerder heid in de Kamer. De SGP'er Van der Vlies zei tegen recla mevliegen te zijn, omdat het vaak de zondagsrust zou ver storen. Ook „klein links" (PSP, PPR en CPN) zal naar verwachting de motie steunen. Inhouding op salaris ambtenaren: 1,6 miljard DEN HAAG De inhouding, die sinds vorig jaar wordt toe gepast op de salarissen van het overheidspersoneel, zal in 1982 de staatskas 1,6 miljard gulden opleveren, zo heeft minister Van Thijn de Tweede Kamer medegedeeld. De inhouding bedraagt thans gemiddeld 4,5 procent. De eerste inhouding (2 pet) werd ingevoerd op 1 januari 1981. Zij diende om voor over heidspersoneel een (negatieve) koopkrachtontwikkeling te bewerkstelligen gelijk aan die voor werknemers in het be drijfsleven. Ambtenaren, die geen sociale verzekeringspre mies betalen, moesten vanaf die datum eenzelfde percenta ge inleveren als de premies voor particuliere werknemers stegen. Op 1 juli werd aan de inhouding gemiddeld 1,5 pro cent toegevoegd en bij de jong ste jaarwisseling nog eens ge middeld 1 procent. Dat leverde vorig jaar al met al 960 miljoen gulden op en dit jaar zal de op brengst 1600 miljoen zijn. Dit jaar gaat de inhoudings maatregel verder dan in 1981. Vorig jaar werd slechts reke ning gehouden met verande ringen in de WW- en ZW-pre mies, thans tellen mutaties in de AOW/AWW- en WAO- premies eveneens mee. Aan het Plantsoen 97 is het importbedrijf tevens groot handel in exclusieve dames kleding, mode art., bonneterie e.a. mode acc. „Top-Style" (eig. S. Kashyep) gevestigd. De winkel in tabak en tabaks- waren ,,'t Rokertje" aan de Bachstraat 470 is opgeheven. Aan de Lupinetuin 11 is „V.M.U.-Music Productions", grooth. in voorgespeelde mu ziekbanden en gramm. platen, muziekuitgeverij en expl. van een boekingsbureau voor mu sici, solisten en muziekgroe pen, gevestigd. De groothandel in glaswerk, porcelein en aardewerk Fa. J. P. M. Balet aan de Zoeter- woudseweg 13 is opgeheven. Aan de Kagerstraat 18 is het organisatiebureau „De Post koets", org. bureau voor an tiekbeurzen (eig. H. P. J. ten Hooven) gevestigd. Economisch wel en wee Aan de Castellumweg 50 is het electrotechn. install, bedrijf van M. S. van Meurs geves tigd. In de „Vijf Meihal" aan de Boshuizerlaan 1 is het cantine- buffet-exploitatie-bedrijf van W. J. Barneveld gevestigd. Aan de Roomburgerweg in woonschip „De Dobbe" is het wasmachinerep. bedrijf van J. H. Vreeburg gevestigd. Het reformhuis „Sassefras" aan de Hoogstraat 5 is opgehe ven. Aan de Oude Singel 138 is „Naturo Kurk", winkel in vloerkurk gevestigd. In een eerder leeggekomen winkelpand aan de Siebold- straat 34 is de herenkappers- zaak P. Roosendaal gevestigd. In de Groenesteeg 9 is in een eerder leeggekomen winkel pand „Super Blook", in- en verkoop van 2e hands boeken en verkoop van nieuwe en an tiquarische strips, gevestigd. In een eerder leeggekomen winkelpand aan het Noord einde 19 is het schoonmaakbe drijf „Roemo Total Care" ge vestigd. In een eerder leeggekomen bedrijfsruimte aan de Oude Rijn 98 is het teken- en kon- struktieburo (gespec. in me chanisering van produkt- transport) „Teson Engineering b.v." gevestigd. Aan het Levendaal 103 is in een leegstaande bedrijfsruimte een winkel in antiek „Bloe- mendaal antiek b.v." geves tigd. Timman verslaat Karpov MAR DEL PLATA Wereldkampioen Anatoli Kar pov heeft de afgebroken partij tegen Jan Timman tiidens het internationale schaaktoernooi in Mar Del Plata zonder ver der te spelen opgegeven. Door deze winst klom Timman met 4,5 punt uit zes partijen naar de tweede plaats achter de Hongaar Lajos Portisch. Singer in Laren organiseert dit jaar weer een amateurcon cours voor kamermuziek. De voorronden zijn op 1, 2 en 8 mei, de finale is op zondag 16 mei. Schriftelijke en telefoni sche inlichtingen en inschrijf formulieren zijn te verkrijgen bij: Singer Concertzaal, Oude Drift 1, 1251 BS Laren, tel. 02153-15656.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7