„Verplaatsing sport- en bedrijfs terrein maakt Oosthout te duur" Minimaal zeven woonwagens bij Wassenaars Amm onslaan tje BALLET VOOR BOLLENSTREEK Centrum't Mallegat wellicht niet naar JanEvertsenlaan Conflict tussen gemeente en eigenaar Oud-Wassenaar LEIDEN/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 PAGI1 ™[N Inbrekers richten vernielingen aan ALPHEN Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde bij hun strooptochten door Alphen meer vernield dan buitgemaakt. Op één plaats lieten zij zelfs iets achter. Dat was in de Marten Luther Kingschool aan de Boter- bloemweg, waar uitwerpselen in een bureau lade werden gedeponeerd. In ruil werd een elektrische schrijfmachine meegenomen. De dieven kwamen binnen door vernieling van een ruit. In een dependance van de gemeente aan de Wilhelminalaan werden archiefkasten en laden opengebroken. Niets wordt vermist, maar er werd wel veel schade aangericht. In de dependance zijn de afdelingen Personeel, Organisatie en Automatisering gehuisvest. De kantine van ARC aan de Sportlaan kreeg eveneens ongewenst bezoek, dat ook hier slechts vernielingen aanrichtte. Veenweg en Gaslaan eerste keus voor woonwagens LEIDSCHENDAM Terreinen aan de Veenweg en Gaslaan zijn gisteravond door de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening bovenaan de lijst van mogelijke woonwagenvesti gingen in Leidschendam geplaatst. Aan de Dorps raad Stompwijk, die volgende week bijeenkomt, wordt het tenslotte overgelaten nog een terreintje voor bijvoorbeeld twee woonwagens aan te wij zen. De provincie heeft het gemeentebestuur vori ge maand gesommeerd nu eindelijk eens de keuze te maken die oorspronkelijk al in de tweede helft van 1980 had moeten worden gemaakt. Als op 31 maart 1982 geen keus is gemaakt „die voldoet aan de gestelde voorwaarde" zou de provincie toepas sing aan haar bevoegdheden volgens de Woonwa- genwet geven, wat volgens wethouder H. L. van Dongen zoveel betekent als „als jullie het niet doen, zullen wij het wel doen". Brand in Stompwijkse trappenfabriek STOMPWIJK Een brand in de trappenfabriek Wentra bv aan de Huijssitterweg heeft gis teravond voor zeker 100.000 schade aangericht. Een gedeelte van de fabriek brandde uit en de rest liep water- en rookscha de op. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een kachel, die oververhit raakte waardoor een stapel afvalhout, dat voor de open haard was bestemd, vlam vatte. De brandmelding kwam om half twaalf en de Leid- schendamse brandweer was. het vuur een uur later meester. Het Nederlands Dans Theater (NDT) heeft in sa menwerking met de Kulturele Raad Hillegom en de VVV-Lisse een speciaal abonnementje samen* gesteld voor de Bollenstreek. Dat is bestemd voor de voorstellingen op 6 maart en 14 mei in het Scheveningse Circustheater. Hiervoor zullen gra tis bussen uit Hillegom en Lisse naar Schevenin- gen en terug rijden. In maart wordt het nieuwe ballet 'Say Bye-bye' van Billy Forsythe en in mei een nieuw ballet van Nils Christe uitgevoerd. Voor de speciale abonnementen kan men voor 24 februari terecht bij Het Hillegomse en Lissese VVV-kantoren en de Kulturele Raad in Hillegom. De prijzen zijn: 35 gulden (eerste rang) en 30 gul den (tweede rang). VALKENBURGSE IJSCLUB VOORTAAN 'N OOITGED ACH! VALKENBURG De IJsclub Valkenburg heet voort 'Nooitgedacht'. De vereniging besloot gisteravond op haar denvergadering voo.taan deze naam te gebruiken omdat di jaar oude ijsclub, na bijna volledig te ziele te zijn gegaan, v( jaar opleefde na het in gebruik nemen van de grote nieuwe baan aan de Duifraklaan, iets dat men nooit had verwacht gedacht. De nieuwe ijsbaan, met een lengte van 240 meter een breedte van 75 meter uniek in de omgeving, heeft 500 i we leden opgeleverd. Daardoor ook heeft de vereniging gulden winst gemaakt, die zullen worden bestemd voor de koop van lichtmasten voor bij de ijsbaan. Het bestuur onderg een aantal wijzigingen. Er werden zeven nieuwe bestuursla bij wijze van uitbreiding benoemd om de nu drukkere wj zaamheden rond de opgebloeide vereniging aan te pak! Tweede voorzitter Theo van den Berg trad na 16 jaar bestui lid te zijn geweest af en werd benoemd tot erelid. De penn meester was ook van plan op te stappen, maar liet zich door vergadering overhalen om nog aan te blijven. B EN W VOORHOUT TEGEN CDA EN GEMEENTEBELANGEN: VOORHOUT De suggesties van de fracties van CDA en Gemeentebelangen in de ge meenteraad voor veranderingen in het plan Oosthout zijn financieel-economisch onhaal baar en maken de woningbouw te duur. Dit schrijven B en W aan de raad in een voorstel dat donderdag besproken wordt. Voorgesteld wordt de acht suggesties op één na af te wij zen. Het betreft voornamelijk de verplaatsing van het bedrijfsterrein naar het 'uitwerkings- gebied 6' ten zuiden van de Jacoba van Beie- renweg en daaraan grenzend de sportvoorzie- ningen, die nu bij de spoorlijn zijn gepland. B en W willen het ontwerp-bestemmingsplan Oosthout in april ter visie leggen. Tien jaar Het bedrijfsterrein is in het ontwerp-bestemmingsplan op genomen langs de spoorlijn in het uiterst zuidelijke deel van Oosthout. Eerder was het ge dacht langs het spoor ter hoog te van de Rooseveltlaan, maar werd het zuidelijker verscho ven om aan bezwaren tege moet te komen. Voornaamste bezwaar was dat de ontsluiting van het terrein teveel overlast zou veroorzaken voor de drie omliggende woongebieden. Volgens B en W gelden die zelfde bezwaren voor het door CDA en Gemeentebelangen gesuggereerde 'uitwerkingsge- bied 6'. B en W noemen dit zelfs de 'ongunstigste' plek in Oosthout voor het bedrijfsterrein, omdat het slecht toegankelijk is van uit Sassenheim en ook hier weer door woongebieden om ringd wordt. Ontsluiting van het bedrijfsterrein via het par keerterrein van de firma Bier man, is volgens het college niet haalbaar, omdat dan in verband met het afvloeien van het boezemwater een duur kunstwerk voor het verkeer zal moeten worden aangelegd. Tot slot zou verplaatsing van het bedrijfsterrein naar de door CDA en Gemeentebelan gen voorgestelde plaats ook nog eens betekenen dat 100 woningen minder zouden wor den gebouwd, omdat op het door B en W voorgestelde be drijfsterrein geen woningen zouden worden gebouwd. Iets dergelijks geldt ook voor de verplaatsing van het ter rein voor sportvoorzieningen van het terrein in de hoek van de spoorlijn en de Herenstraat naar het gedeelte naast 'uit- werkingsgebied 6'. De sport voorzieningen, waarvan de kosten niet ten laste komen van het plan Oosthout, zouden op weidegrond komen te staan en de woningen op de duurde re bollengrond, wat de kosten van de woningen verhoogt. De gemeente heeft deze voorzie ningen centraal tussen het 'oude' en 'nieuwe' dorp ge pland, omdat de uitoefening van sport en belangrijke plaats in het dagelijks leven inneemt. Bovendien is de bereikbaar- Het nog onbebouwde Oosthout (op de voorgrond) van uit de lücht gezien. heid van het complex voor de één suggestie van CDA en Ge- plan. De partijen vinden dat omliggende gemeenten op de meentebelangen over. Dat be- daarin duidelijker verwoord gemeente-manier beter. treft duidelijkheid in de toe- moet worden dat het plan is B en W nemen overigens wel lichting op het bestemmings- gemaakt uit verzet tegen de plannen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor het maken van een TjoI- lenstad'. De overige suggesties van CDA en Gemeentebelangen worden door B en W ook afge wezen. In eerste instanties be treft het de vaststelling van de planperiode op tien jaar. B en W wijzen dit af, omdat over schrijding van die periode met twee jaar de prijs van een ka vel grond met 1.000 gulden verhoogt. De tweede suggestie betreft meer invloed van de raad op de beslissingen van B en W over de uitwerkings plannen. Volgens het college kan deze bepaling niet worden opgenomen, omdat het plan dan niet meer voor goedkeu ring vatbaar is. CDA en Ge meentebelangen wilden ver der dat de 'nu al te strikt' ge formuleerde bepalingen over de plaatsing van maatschappe lijke voorzieningen geschrapt worden. Ook dit zou tot afkeu ring van het plan leiden vol gens B en W. Het laatste voorstel van CDA en Gemeentebelangen, over geluidwerende maatregelen bij de spoorlijn, berust volgens B en W op een misverstand. De beide partijen stellen dat ge bleken is dat een geluidwal langs de spoorlijn niet nodig is als een strook grond van 70 meter tussen spoor en wonin gen wordt vrijgehouden. Deze afstand is volgens B en W voorgeschreven door het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne om daarbin nen het lawaai te toetsen tegen de achtergrond dat een geluid- wal van bepaalde afmetingen wordt aangelegd. Als geen ge luidwerende maatregelen zou den worden getroffen, is het voorgeschreven een strook grond van 180 meter breed vrij te houden, iets dat weer leidt tot een aanzienlijke ver hoging van de kavelprijs. Onenigheid ov exploitatie kantine TZi rt- v' urn .1 r fi 'Zijlkwartier' LEIDERDORP Vooi A. Pison van de buurt- speeltuinvereniging verw grote moeilijkheden bi zijn vereniging, wanneer de helft van de kantini ploitatie van het gebouw kwartier" aan de gemeeni moeten dragen. De heer F verklaarde dit na afloop de raadscommissie voor fii ciën, die gisteravond dit st punt innam. De gemeentel wordt daarmee met twe< gengestelde adviezen gc fronteerd, omdat de comi Cultuur vorige week waardering voor de zelfw zaamheid van de leden „Zijlkwartier" aan de bleek te leggen. Sinds de opening van hel bouw „Zijlkwartier" aar Van der Marckstraat in tember 1978, waarin ook 1 en de filmclub „Daguerre' gehuisvest, heeft de vel ging de kantine in exploit vo° Volgens de heer Pison hetrL de vereniging dit gedaari Staé verzoek van de toenmalig :quc november 1978 overleden i ,Tij< houder Cor Gordijn. De v ppp niging kan zich met de ka a ne-opbrengsten zelf bedru 9 en is men bereid de eenmaf^ in 1978 genoten subsidie 520.- terug te betalen. De heer Pison vindt het absurde zaak dat de vei ging verplicht wordt sub aan te vragen om de vei gingsactiviteiten te kun betalen. Hij verwacht het ste voor wat het de medev king van de leden van kwartier" betreft. „Ik dat men de boel er bij gaat gooien. Als men voor helft voor de gemeente werken, daar krijgen mand voor. De leden vrijwillig voor de veren en voor de gemeenschaf n het gaat om ideële dn zoals het bejaardencarn van „De Rijnschuimers", zijn ze elke zaterdagochl belangeloos bezig voor de validensport van „Jespa" dus de heer Pison. De heer son raadt tenslotte de lei van de commissie Finant aan eens een kijkje te kon nemen in het gebouw „Z kwartier". „Ze praten m var achter een bureau. In gebouw hebben ze nog n een stap gezet", zegt een leurgestelde heer Pison. In sb dé de e lil KATWIJK Het jonge rencentrum 't Mallegat zal waarschijnlijk in de toe komst niet kunnen wor den ondergebracht in de oude sociale werkplaats aan de Jan Evertsenlaan. Wethouder J. van Dijk deelde gisteravond aan de commissie voor financiën mee dat een school voor Kort Middelbaar Beroeps onderwijs belangstelling, heeft voor de werkplaats. De uiteindelijke beslissing valt wanneer het rijk be reid is om de huur van het pand te subsidiëren. Er is sprake van geweest dat de werkplaats aan de Jan Evertsenlaan, die na de ver huizing van het werkvoor zieningsschap naar het indu strieterrein leeg is komen te staan, tot het nieuwe onder komen van het jongerencen trum 't Mallegat zou worden verkozen. Dit roept echter zoveel weerstand van de om wonenden op, dat het er nu naar uitziet dat de gemeente een andere bestemming aan het pand zal geven. Als het rijk bereid is zijn medewer king te verlenen, is het wel haast zeker dat de gemeente de werkplaats zal verhuren aan een School voor Kort Middelbaar Beroepsonder wijs. De jaarrekening 1980 'van het Open jongerencentrum is gisteravond vrij snel de com missie van financiën gepas seerd. De verantwoordelijke wethouder J. van Dijk (SGP) verklaarde aan deze - zaak niet al te veel tijd te willen besteden, omdat hij het zo langzamerhand „spuugzat" is. De SGP-fraktie is de eni ge politieke stroming in de raad die zich al jaren tegen subsidiëring van het Malle gat verzet en ook nu de fi nanciële hulp aan het jonge rencentrum van de hand wijst. De jaarrekening 1979 van de gemeente Katwijk heeft een overschot van drie miljoen gulden opgeleverd. De?e „kostelijke meevaller" zoals wethouder Van Dijk het noemde, zal worden aan gewend voor een extra-af schrijving op onrendabele in vesteringen. Ook voor 1980 rekent de gemeente op een overschot, dat door een nauwkeuriger begroting ech ter wel wat lager zal uitval len. WASSENAAR De af wezigheid van twee VVD- leden in de Wassenaarse gemeenteraad heeft het gisteravond mogelijk ge maakt te besluiten, dat er op het Ammonslaantje mi nimaal zeven woonwagens komen. Er waren nu na melijk tien raadsleden voor het Ammonslaantje en acht tegen. Omdat er in totaal twaalf woonwagenstandplaatsen be schikbaar moeten zijn. moet er voor de overige vijf woon wagens nog een plaats bin nen Wassenaar worden ge vonden. Het door de bewo ners van de Ammonslaan aangekondigde beroep tegen dit besluit kan volgens wet houder Van Dingstee slechts anderhalf jaar vertraging op leveren. Het voorstel van de VVD om de woonwagenbe woners op de Ruigelaan te huisvesten is volgens de wet houder „weggehoond" bij de provincie. Ook de raad stem de nu in meerderheid tegen dit voorstel. De grote groep woonwagen bewoners die bij vorige ver gaderingen de zaal bevolk ten, was gisteravond niet aanwezig. Pater Jorna sprak voor hen. Volgens hem wa ren de woonwagenbewoners niet gekomen omdat „ze bang waren dat er geen be slissing zou vallen, en ze dan hun emoties niet meer de baas zouden kunnen". Hij zei dat de bewoners de voorkeur hebben voor een lokatie van twaalf wagens. De Ruigelaan is vnlopnc He Pater voor de meesten onaanvaardbaar ge zien de steeds groter worden de overlast van vliegveld Valkenburg. De VVD hield tijdens de raadsavergadering vast aan de lokatie Ruigelaan, mits opnieuw ingericht. Dat de provincie het niet eens is met deze plaats was voor VVD- woordvoerder Van Vuuren geen probleem, want volgens hem was de Wassenaarse raad in het verleden wel eens meer met succes tegen een hogere overheid in be roep gegaan. Hij was er niet voor te vinden de groep woonwagenbewoners te splitsen omdat dat tot ver eenzaming van de mensen zou leiden. Minste weerstand De indiener van het voorstel voor zeven wagens op het Ammonslaantje, de heer C. van Rij van het CDA, merk te op dat de bewoners van het Ammonslaantje duidelijk niet gediend zijn van woon wagenbewoners. De lokatie aan de Ruigelaan is volgens hem de weg van de minste weerstand, die niet bewan deld moet worden. Toch wil de hij de oorspronkelijke be woners van het Ammons laantje nog „tegemoetko men" door voor te stellen de geplande geluidswal tussen het Ammonslaantje en de Rijksstraatweg te vergroten ten einde de overlast van het vorkoor torug te drinpon Hot Arpmon. OVER VERKEERSBORDEN OP KASTEELLAAN DEN HAAG/WASSENAAR Mag de eigenaar van een pi culiere weg daar zelf verkeersborden plaatsen of moet hij e toestemming vragen aan het gemeentebestuur? Om op die vi een antwoord te geven, stonden gisteren zowel de verenij van eigenaars van het park oud-Wassenaar als de gemei Wassenaar voor de Afdeling Rechtspraak van de Raad van te. De vereniging vindt namelijk dat zij zelf borden mag p' sen op de Kasteellaan, een weg in haar eigendom die dwars het park loopt, de gemeente vindt dat daarvoor eerst de non wettelijke procedure verlopen moet zijn. De reden dat de vereniging en de gemeente vooi de Raad State verschenen ligt in een meningsverschil over een a stopverbodsborden aan de Kasteellaan. De vereniging van naars, bestaande uit de bewoners van in totaal 60 appartemei op het park, die allen een deel van de grond in bezit heb! plaatste de borden met medewerking van de politie, maar der voorkennis van de gemeente. Reden: de vele bezoekers de feesten op het kasteel Oud-Wassenaar parkeren hun wa; vaak dermate hinderlijk, dat de bewoners van de apparten ten er niet meer langs kunnen. Van de stopverbodsborden een preventieve werking uitgaan, zodat aan de overlast eem li kon komen, zo meende de vereniging. Meer rechten konde J toch niet aan ontleend worden, omdat de politie op een pad liere weg niet mag verbaliseren. De gemeente Wassenaar kon zich niet vinden in de ziensv van de vereniging. De heer H.Versluis, die gisteren de gemeia"n vertegenwoordigde:„Langs de Kasteellaan mag op bepa1 plaatsen geparkeerd worden, op daarvoor aangegeven plaatet De vereniging heeft echter paaltjes en borden geplaatst, v c' door de indruk bestaat dat er helemaal niet meer gestopt worden. Ook de exploitatiemaatschappij van het kasteel, m r®r gebruiker van de weg, heeft daar bezwaar tegen, maar sc"; heeft de vereniging helemaal niet naar geluisterd. Wij zijn bereid te overwegen die borden te plaatsen, maar dan mo« vereniging eerst de officiële weg bewandelen, zodat de gein teraad zich kan uitspreken." Volgens de heer Versluis staat de weg, ondanks een bord het opschrift „verboden toegang", open voor het openbaar keer. Gebleken is dat regelmatig ander verkeer dan dat val0 - eigenaars gebruik maakt van de weg. Daarmee heeft de t meente wel degelijk zeggenschap over de weg,ook al is deze ticulier. De advocate mevrouw H. de Groot,die namens de verenij sprak, toonde aan dat er buiten het verkeer van en voor de t naars vrijwel geen ander verkeer plaatsvindt op de Kasteel! Steekproeven, gedaan door de vereniging, toonden aan dal NT dens spitsuren voornamelijk fietsers illegaal gebruik maken seft de laan. Auto's doen dat slechts heel zelden. Volgens mevr ielt De Groot blijkt daaruit dat de verkeersdeelnemers het in tgei daad als een particuliere weg beschouwen. Het recht van de it meente om zich met deze weg te bemoeien vervalt daarmede vond zij. De Raad van State doet op 29 maart uitspraak. he dac ené

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6