Beleid Gulden Vlies maandag doorgelicht Leiden vraagt regering maatregelen tegen fascisme Leiden-Noord in woord en beeld WIJKBEWONERS VERTELLEN OVER JAREN STRIJD: Buitenstaanders kri jgen inzich t in gegevens kunstenaars BEIDEN LEIDSE COURANT DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 zoekende. ,EIDEN -- Die dag had de utomobilist zich op een »erder uur aan het arbeid sproces weten te ontwor stelen dan hem doorgaans [Êlukte. Het liep nog maar ,(egen vijven en hij bevond ktuali ?ich halverwege Amster- Muzijdam en Den Haag. Ver meldde hij het zich, of rook hij inderdaad al welke Jexquise gerechten zijn be- roar" Saa^e levenspartner thuis 2o t öp het vuur had staan? De isch, automobilist was opperbest geluimd. En zo, terwijl hij een gemoedelijk vaar- van nog geen honderd boven de rijksweg leek te liet hiJ 2Un ge- Uitze> dachten de vrije loop. Het was, dat hij zo nodig moest 10 sturen, maar anders zou hij zich vast en zeker even Vrgenoegd in de handen gewreven hebben. Merk- ia .waardig... op een gegeven j0U| moment meende hij een Knip man over de vluchtstrook ;e zien wandelen, die met zijn linkerhand een fiets stuur omknelde (aan het stuur zat de rest van het 19.25 rijwiel vast). Een nogal merkwaardige plaats voor izikaleen wancJelingetje, peinsde berici:,de automobilist, terwijl hij nog eens goed door de voorruit gluurde. „Ik ben I met mijn ongebreidelde A yiantasiën toch niet te ver n," dacht de bestuur- vesrschrikt en hij ilclaxonneerde om erachter 0.03 te komen of er sprake was 1 van een droom. Hij zuchtte verlicht, toen hij het geluid hoorde, hard en helder. Toch reageerde de wande laar niet. Terwijl de tonen wegstierven, gebeurde er iets, waardoor de automo- nlist leek te verstenen: de wandelaar begon in te voe len. Langzaam flaneerde lij vanaf de vluchtstrook naar de rechterrijbaan. Sci Snel naderde de automobi- 1 list, die de claxon weer had ingedrukt. Maar de wande laar en de fiets waren nog maar aan het voorsorteren, want hij liep naar de lin- perrijbaan, richting vang- lil. Even nog, keek de landelaar vriendelijk naar In in zijn richting voortij iade vierwieler. Een frac- K van een seconde later ras er geen ontwijkenj ïeer aan. De dreun klónk of, de wandelaar maakte een onvrijwillige en slordig uitgevoerde dubbele salto en stortte door de autoruit. Daar bleef de man ver dwaasd liggen, teleurge steld over zoveel animosi teit, terwijl hij toch alleen maar aan het wandelen was. De auto was ondertus- :n tot stilstand gekomen en op de motorkap sprak de slechts licht beschadigde wandelaar voortdurend orakeltaal. Maar daar was de politie. De agenten wis ten van hem die Marok kaan bleek te zijn de re- den van de wandeling los i i te weken: het slachtoffer was, bezijden de vangrail nijyan rijksweg 4, op zoek naar een huis. De woning nood is zonder enige twijfel Schrijnend, maar hier was pan duidelijk sprake van enige overdrijving. Voor de vol ledigheid vertelde de aan- geredene, dat hij nog niet geheel op de hoogte was iet in van de in Nederland gel- ;dende verkeersregels (hij a» ts had enkele dagen voor de '•M grote klap voor het eerst iei met de Lage Landen ken- um nis gemaakt). Nu hadden politie en de betrokken au tomobilist al hun twijfels, maar later zou nog komen I vast te staan, dat de onfor tuinlijke wandelaar geeste lijk minder begaafd was. "Zeker daarom was het sneu, dat hij behalve de schaafwonden ook een her- senschuding had opgelo pen. Om het geval hele maal excentriek te maken, moet gezegd, dat hij van wege slechthorendheid de hartverscheurende claxon niet hoorde. Dat alles neemt niet weg, dat het gedrag van de ge stoorde Marokkaan door de wetgever als laakbaar wordt aangemerkt. Dus werd de overtreder gedag vaard. Maar in plaats van 1 e de kleurrijke figuur ver- ujs scheen -ieen in stemmig jer zwart gehulde advocaat ten jjcl tonele van het kantonge recht. De raadsman be pleitte ontslag van rechts vervolging, omdat zijn cliënt geestelijk in de war Jmoest zijn geweest. De offi cier van justitie, mr Ger- ]a retsen-Visser, was het daarmee eens en kanton rechter De Koning bepaal de, conform de eis, dat de verdachte schuldig was, j maar geen straf verdiende. De laatste zou het om het even zijn. Wat kon het, hem schelen, zolang hij maar niet wéér zo ruw uit eigen, vredige wereldje gerukt zou worden. WIM BUNSCHOTEN LEIDEN De gemeente stuurt binnenkort een brief aan de minister-president, waarin om een aantal 'anti fascistische maatregelen' wordt gevraagd. Dit is het resultaat van een motie, die in mei door alle raadsfrac ties was ingediend. Eind 1980 ontstond in Lei den de nodige beroering, na dat de Volksunie en de' Cen trum Partij getracht hadden het hoofdstembureau te mis leiden. Dit teneinde toch aan de verkiezingen te kunnen deelnemen. Door dat feit én de ultra-rechtse denkbeelden van beide partijen, hadden in en om het stadhuis pro testdemonstraties plaats. Er werd letterlijk geschreeuwd om uitbanning van het fas cisme. In een motie werd vervol gens aan het college ge vraagd bij de règering op de afkondiging van anti-fascis tische maatregelen aan te dringen. Zo zou gewerkt moeten worden aan een wetswijziging, die verbod en ontbinding mogelijk maakt van groeperingen, die stel selmatig rassen- en vreemde lingenhaat prediken. Daarnaast zou de omroep wet zodanig gewijzigd moe ten worden, dat slechts de politieke groeperingen, die in alle kieskringen zijn toe gelaten, zendtijd zouden krijgen. Bijvoorbeeld het niet toelaten van een partij in de kieskring Leiden (bij voorbeeld op grond een te kort aan adspirant-kiezers/ zou grond zijn om de desbe treffende partij geen zend tijd te verlenen. Het college zal een brief met een dergelijke inhoud naar de minister-president sturen (dit ter afdoening van de motie). De bedoelde wets ontwerpen heeft de regering echter al bij de Tweede Ka mer ingediend. Toch meent het college, dat de brief niet zinloos zal zijn. De motie on dersteunt de voornemens van de regering en zou kun nen bijdragen tot de besluit vorming, voordat de Staten- Generaal uiteindelijk over de wetsontwerpen hebben beslist. COLLEGE PRAAT VANDAAG OVER KRAKERS LEIDEN De raadsver gadering van aanstaande maandag wordt aangegre pen om het gemeentelijke beleid met betrekking tot het gekraakte pand 'Gul den Vlies' aan de Bree- straat grondig door te lichten. Burgemeester C. Goekoop zal althans van daag aan de wethouders voorstellen de kwestie aan de agenda toe te voegen. Dit op verzoek van het raadslid A. Ponsen (PSP). Donderdag 4 februari kraak ten acht woningzoekenden het pand. Mevr. Ponsen heeft tij dens de afgelopen raadsverga dering een interpellatie gehou den met betrekking tot de ac tie. De interpellatie bestond uit drie delen. In verband met tijdgebrek werd echter slechts één gedeelte als „spoedeisend behandeld. Het spoedeisende geval was de vraag of de kra kers van het gemeentelijke pand de beschikking zouden moeten krijgen over water via de waterleiding. De waterlei ding in het pand is nu niet langer afgesloten. Ten tweede stelde het raadslid aan de orde wat het verdere beleid zou zijn. „Geld voor res tauratie heeft de gemeente niet en dus blijft het gedeelte lijk leeg staan. Maar wel lig gen er uitspraken van de raad over de verhuur van woon ruimte in voor afbraak be stemde gebouwen, die in ge meentelijk bezit zijn. Het bo vengedeelte is zeker uitste kend geschikt voor bewo ning," meent Ponsen. Ten derde wil het raadslid maandag te horen krijgen of het college bereid is de raad en de raadscommissies te betrek ken bij de verdere kraakactie. Zodoende wil zij tevens be; werkstelligen, dat de krakers in elk geval tot maandag kun nen blijven zitten. Geen geding De officier van justitie heeft gistermiddag bepaald, dat de ontruiming kan geschieden zonder dat eerst tegen de kra kers een kort geding wordt aangespannen. Vanmiddag voert het college intern over leg over de kwestie. Het om zeilen van een kort geding be hoort tot de mogelijkheden, omdat het pand formeel in ge bruik is bij de eigenaar (de ge meente). De schooldienst na melijk, heeft een gedeelte van het pand in gebruik als opslag ruimte. „Deze functie wordt door de bewoning van de bo venverdieping absoluut niet belemmerd. Het lijkt me niet meer dan redelijk, dat de ge meenteraad zich uitspreekt over alle motieven, die met de zaak samenhangen. Ik acht het van groot belang, dat de raad niet mede-verantwoorde lijk wordt gesteld voor een ontruiming, waarover de raadsleden niet hebben kun nen meebeslissen," aldus mevr.Ponsen. LEIDEN „Leiden Noord had niet zo'n beste naam, al het uitschot werd hier gedumpt." „Leiden Noord is een wijk met een groot saamhorigheidsge voel." „Ik geloof dat er wel tachtig comités in de wijk bestaan." „We zijn altijd achtergesteld ge weest, maar dat veran dert." „Slechte voorzie ningen, slechte huizen. Achterstand kortom." „Krakers worden er door de buurt zelf wel uitge gooid." ,;Er werd verga derd tot je er daas van werd. Er kwam niets uit." „Er is de laatste jaren een boel werk verzet." Een rijtje citaten uit de bro chure „Leiden Noord, beeld van een wijk". Tientallen ja ren strijd voor een leefbaar Leiden-Noord en de menin gen van de wijkbewoners over die strijd en over hun wijk. Dat is het onderwerp van het boekje. Het eerste exemplaar van de brochure is gisteravond in buurthuis 't Spoortje overhandigd aan Ed Hofkes, de voorzitter van het Wijkkollektief Plan Noord. Het boekje is gemaakt door Rudie Kagie in opdracht van de BC OP (Begeleidingscom missie Ontwikkelingsprojec ten in het sociaal-cultureel werk) van het ministerie van CRM. Het geeft een beeld' van Leiden Noord in ont wikkeling. Een beeld dat wordt geschetst door talloze wijkbewoners. Ze vertellen over wat voor een wijk 'Noord' is en wat voor men sen er wonen, wat allemaal niet in orde was (en is) in hun wijk, wat ze eraan ge- Ar|aar» bphbpn om daar voran- De secretaris van de BC OP P.W. de Ruyter (links) overhandigt de brochure "Leiden Noord, beeld van een wijk" aan Ed Hofkes, de voorzitter van het Wijkkollektief Plan Noord. dering in te brengen, de vele de grond kwam, maar ook op herhaling en er wordt ge- vroeger wel genoemd in commissies, werkgroepen, welke resultaten er zijn be- renoveerd om wat te noe- een notedop weergegeven, comiiés en vergaderingen, reikt. Zo kwam er een dien- men. In cronologische vol- Verplichte lectuur voor ie- hoe moeizaam het vaak is ge- stencentrum, 't Spoortje gorde wordt de (strijdbare) dereen die in Noord woont gaan, hoe lang het vaak werd gebouwd, er is een geschiedenis van een wijk en voor iedereen die in zijn ^""rr'0 voor ov w?» "-m huiswerkklas. ouders <"an HnMvilprbniirt werd het wijk actief is. Een scène uit Facelift. F Act De „F Act" brengt vrijdag 19 en zaterdag 20 februari het filmtheaterproject „Facelift" in het Laktheater aan het Le vendaal 150. Facelift is een combinatie van film en theater. Twee mannen blijven na een auto ongeluk in hun auto be klemd zitten en komen zo op het autokerkhof terecht. Daar kunnen ze de stemmen horen van twee vrouwen die ze echter niet kunnen bereiken. Wanneer zij later bevrijd zijn, worden de mannen geconfronteerd met de vrouwen over wie ze uitgebreid gefantaseerd hebben en realiseren de vrouwen zich dat de mannen hun gesprekken gevolgd hebben. De voorstelling begint om half negen. CDA -leden vergadering Het CDA-Leiden houdt vanavond om acht uur een le denvergadering over het concept-gemeenteprogramma voor de jaren 82-86De bijeenkomst wordt gehouden in restaurant Wienerwald aan de Steenstraat Project Staalwijk De sociëteit Project Staalwijk voor jongeren vanaf 17 jaar aan de Herenstraat 45 is s maandag van half negen tot twaalf uur geopend en 's vrijdags van half negen tot één uur. Project Staalwijk houdt onder meer klaverjasavonden, cursussen volksdansen en foto-fietstochten. Nadere inlich tingen bij het secretariaat: Spiegelstraat 30a, telefoonum- mer 769706. Pieters- en Academiewijk De Vereniging voor Pieters- en Academiewijk en Le vendaal-West houdt vrijdag 12 maart een bestuursver kiezing tijdens een ledenvergadering. Het bestuur stelt als kandidaten voor mevrouw A.G. Hofstede-Bron en de heer J. Wieles. Wie tegenkandidaten wil aanmelden moet dat vóór 7 maart doen bij H. Ramakers, Steen- schuur 12. Amateurfotografen De Leidse Amateurfotografen Vereniging houdt maan dag 22 februari een bijeenkomst in 't Bruggehoofd aan de Steenschuur 11. Er wordt aandacht besteed aan com- positieregels bij het maken van foto's. Glaucoom Glaucoom is een oogaandoening, waarbij de oogdruk bin nen het oog te hoog is. Op den duur treedt beschadiging op van de oogzenuw. Dit uit zich in een toenemende uitval van het gezichtsveld. Een verhoogde oogdruk geeft op zichzelf geen klachten. Ongeveer twee procent van alle Nederlanders, ouder dan 45 jaar, heeft glaucoom. Tijdig ontdekken van de ziekte en de daarop volgende behande ling is zeer belangrijk. Onder de titel 'Glaucoom, wat is dat eigenlijk?' houdt de afdeling Oogheelkunde van het Acade misch Ziekenhuis vanavond een voorlichtingsbijeenkomst, in het bijzonder bedoeld voor patiënten en hun familie: Een en ander gebeurt in de wachtruimte voor de polikli niek van de afdeling Oogheelkunde (gebouw 15a). ONDANKS VERZET KUNSTENAARSBOND LEIDEN Verzet van de BBK (vakbond van kunste naars) heeft niet kunnen voorkomen, dat de gemeente persoonlijke gegevens van Leidse kunstenaars aan 'bui tenstaanders' bekend gaat maken. De raadscommissie voor algemene- én bestuurlijke aangelegenheden had gisteren geen bezwaar tegen de afgifte van de gege vens. Het Instituut voor Sociaal-wetenschappelijk Onderzoek uit Til burg (IVO) heeft om de gegevens gevraagd. In opdracht van de ministeries van sociale zaken en CRM houdt het instituut een landelijk onderzoek naar het functioneren van de BKR (de voormalige contraprestatie). Onderzoeken op lokaal/regionaal niveau maken van het totale onderzoek deel uit Onder meer moet de leefsituatie van de kunstenaars door het onderzoek aan het licht komen. Het instituut heeft gegevens no dig, die een beeld geven van het aantal kunstenaars, dat de BKR binnenstroomt en verlaat, over de aantallen aangeboden kunst werken, de vraag van de BKR-commissie en de aantallen wer ken, die deze commissie afwijst (lees: niet wil aankopen). Tevens wordt gevraagd naar de werkwijze van de BKR-commissie en naar de omvang van de geldstromen. De kunstenaarsvakbond nu, heeft „met verbazing kennis geno men" van het plan en „protesteert met klem" tegen de afgifte van de gegevens. De kunstenaars vinden, dat de gegevens niet vrijgegeven mogen worden. „Zeker niet, omdat wij zelf niet eens inzage in de dossiers mogen hebben," aldus de kunstenaars. Burgemeester C. Goekoop maakte gisteravond tijdens de verga dering van de gemeenteraadscommissie duidelijk, dat de gege vens onder volstrekte anonimiteit door het IVA zouden worden behandeld. Tevens maakte hij de commisie erop attent, dat ook de gemeente er baat bij heeft als er een goed rapport over de BKR wordt opgesteld. Toch hadden enkelen inclusief de burgemeester er moeite mee 'buitenstaanders' in gemeentelijke rapporten te laten snuf felen. Zodoende werd ervoor gepleit, dat gemeente-ambtenaren de gewenste gegevens voor het IVA zouden opzoeken, waarna het instituut over de gevens zou kunnen beschikken. Uiteraard kost dit de gemeente extra mankracht. Goekoop zei desge vraagd, dat geprobeerd zou worden de gemaakte kosten op he IVA te verhalen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3