Zakenman zonder plankenkoorts Eerste zeilplankbeurs Windsurf '82 vanaf morgen in Leiden Surfen toen en nu WERELDKAMPIOEN WINDSURFEN STEPHAN VAN DEN BERG (19) Topsurfers verenigd iifc stichting Eindelijk t eendroogpa° dat ademt LEIDEN Morgen begint in de Groenoordhallen in Leiden de eerste specifiek op windsurfen gerichte tentoonstelling „Windsurf '82". Tot en met zondag 21 februari krijgt het pu bliek de gelegenheid inzicht te verkrijgen in alles wat er in de snel groeiende windsurfsport mogelijk is. Naast een plan- kenbeurs zijn er een surfmodeshow en een surf-art expositie en kan men in een speciaal opgezette bioscoop genieten van de zeer spectaculaire films over de nu al legendarische sur- facrobaat Robby Naish. Eregast gedurende de vijf beursda- gen is onze Nederlandse wereldkampioen Stephan van den Berg, die samen met de surffamilie Van der Starre demon straties free-style zal geven met de hulp van windkanonnen. Het publiek kan tussendoor op simulators een proef wind- surfles volgen. Duidelijk zal in elk geval worden dat de sur fer anno 1982 meer plezier wil. De trend verschuift zich daarom ook van de orthodoxe vaarplank naar een model waarmee men allerlei trucs kan uithalen. „Windsurf '82" wordt morgenochtend om half elf officieel geopend door de burgemeester van Leiden, mr. C.H. Goe- koop. De beurs is voor het publiek morgen pas vanaf 12.00 uur (tot 22.00 uur) toegankelijk, waarbij volwassenen vijf gulden moeten betalen en kinderen de helft. Donderdag, vrijdag en zaterdag kan men terecht tussen 10.00 en 22.00 uur. Zondag wordt de zeilplankbeurs om 17.00 uur besloten. SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 PAGINA Het is maar goed dat de Beach Boys hun vocale tijdperk startten toen het surfen zónder zeil nog de span nendste strandrage was. Het meer stemmig bezingen van goudbruine atleten die staand op een plank de metershoge golfen van Hawaii, Miami en Californië de kop in drukten, leverde een geweldige platenverkoop óp. In deze tijd, waarin het surfboard is uitgebreid met een zeil en niet alleen de gol ven maar ook diverse winden voor de voortstuwing moeten zorgen, zou het aloude „Surfing USA ver vangen moeten worden door zoiets als „Ik zeil plank op de Doggers- bank". Geen muziekproducer zou die uit daging aandurven. De watersporter gelukkig wel. Windsurfen is een kwestie van durven, aldus Koen Verhoef in zijn televisie-instructie lessen, waarbij de de commentator zijn eigen lichaam overigens even droog hield als zijn stemgeluid. Maar nat worden hoort bij deze watersport, ervaring of geen erva ring. Dat merkt ook de windsurfer die zich na de noodzakelijke zoet- waterlessen bij liefst windkracht twee, voor het eerst op de Noordzee begeeft. Hij zal zich opnieuw een beginner wanen, een broekje in de branding. Heeft hij echter ook deze doop overleefd, dan breekt voor hem een gouden tijd aan. Het acro batische free-styling komt op de zoute golven pas tot zijn recht met als abslotuut hoogtepunt de salto, die zelfs door het wonderkind van Hawaii, Robby Naish, nog steeds niet helemaal kan worden uitge voerd. Ontwikkeling De ontwikkeling van het windsur fen is enorm. Elf jaar geleden meende men in Nederland nog dat windsurfen een term van de KNMI-mensen uit De Bilt was. In 1971 zag ene Martin Spanjer in een bedrijfsblad een nogal vierkant prototype windsurfplank. Het idee was van Jim Drake, diens vriend Hoy Ie Schweitzer bleek de bouwer. Spanjer liet in januari 1982 de eer ste twee planken naar ons land ko men. Precies tien jaar later is men ih Nederland de tel al volkomen kwijt geraakt. Zelf pompstations verkopen planken. Dat het om meer dan 100.000 zeilplanken gaat is zeker. Statistisch onderzoek, Waarin met officiële verkoopcijfers eh normale import werd gewerkt, leverde zeer onzuivere cijfers op. Veel verkopers halen hun planken zelf uit het buitenland. Afgekeurde planken met te weinig schuim kun nen zwart nog goed worden ver kocht als snelle planken. Boven dien is er nog de vage groep zelf bouwers. Het enorme aantal planken is niet per se recht evenredig aan het aan tal windsurfers. Tegenover mensen die samen één plank hebben, staan zij die meer dan één surfboard be zitten. Hetzij om aan verschillende disciplines mee te kunnen doen, hetzij omdat geen weerstand kan worden geboden aan de reclames, waarin fabrikanten steeds maar weer mooiere en „betere" planken aanprijzen. De goedkoopste (zelf- bouw)plank inclusief tuigage kost rond de 600 gulden. Voor de duur ste board zónder tuigage betaalt men tegenwoordig al 6000 gulden. Daar komt voor topsurfers dan nog bij de op hun persoon afgestemde aanpassingen. De ontwikkeling van de plank is dit jaar toch groter dan vorig sei zoen nog werd aangenomen. De verguisde rondbodem wordt nog immer goed verkocht. Het onder schip van een plank zal vele vor men krijgen: rond en half rond, met of zonder v-profiel, maar kun stig hydrodynamisch gelijnd voor de waterafvloeiing. De mast wordt tot 50 cm langer dan nu en er ko men extra jumpmasten. De giek wordt 30 korter. De hoek van het onderlijk wordt hoger. Het zeil zal steeds meer een surfzeil worden. Het lateraal punt komt verder naar achteren, maar er wordt ook getest met a-symmetrische zwaarden. Ge wichtsverplaatsing over de volle lengte en breedte van de plank, zal het zeilen met het tuig verdringen. Het zijschip wordt belangrijker, de vinnen minder. Drie skegjes zla meer dan genoeg blijken. Er zullen masten komen half aluminium, half versterkt epoxy. Voor de springtechnieken komt er een su- perkorte mast. Het golvenrijden zal het springen overtreffen. Een groot zeil, 8 misschien wel 10 m2, zal het modebeeld mede gaan bepalen. JumperPaul Jans krijgt profcontrac HA/« kü (Al medai WEESP Importeur Rob E|J brink van F-2 (Fun en Funct j^aar heeft meegedeeld dat zijn fii is je de Zandvoorter Paul Jar |e was heeft gecontracteerd voor deelnemen aan diverse intei[>TC z< tionale jumpwedstrijden. Jan thridg- wordt algemeen beschouwd m^er de beste springer van Nederh*ak .u wat hij onder andere op 8se ^}l Noordzee bewees met spron 3 van 5 a zes meter. Jansen ma zijn seizoenstart in de Pan D( Cup. In tegenstelling tot Stephan den Berg, zal Paul Jansen g waarde hechten aan een 1 teurstatus. Jumpwedstrijden 1 nen namelijk erg hoge geldp zen. Wilbrink liet ook al do schemeren dat F-2 plannen hf dit jaar in Nederland een s< jumpwedstrijden te organise 5RE1 waarin de deelnemers geld k tijde nen verdienen. ipioe {ij*1 F-2 wil dit seizoen in Nederland profcircuit voor jumpers (spring organiseren. man gen wacht Stephan van den Berg een druk surfprogramma. Morgen opent hij de vijf dagen durende tentoonstelling Winsurf '82 in de Leidse Groenoordhallen. Met de bekende surffamilie Van der Starre zal de wereldkampioen daar regel matig free style-demonstraties ge ven met behulp van windkanon nen. Half maart is hij met een stand op de HISWA en direct na die grote watersporttentoonstelling gaat Stephan van den Berg op reis. Zijn zaken zijn dan zo op orde, dat hij ze met een gerust hart aan an deren denkt over te kunnen laten. „Op 25 maart doe ik mee aan wed strijden op Hawaii, daarna vervol gen Guadaloupe en Noord-Afrika. Het gaat hier nog niet om grote kampioenschappen, maar ik kan daarin wel wat conditie opdeon. En dat reizen vind ik wel leuk", aldus Van den Berg. De wereldkampioen wordt goed begeleid zodat hij zich helemaal kan concentreren op het wedstrijd- gebeuren. Filmplannen Lange-aftandsraces, Olympische direhoeksregatta's, free-styling, Stephan van dén Berg beheerst ze allemaal. Zelfs temidden van hy perspecialisten die op snelheidsre cords mikken slaat de all-rounder een prima figuur. Het recent geves tigde wereldrecord van Jaap van der Rest staat op 46,5 km/u; Ste phan kwam op hetzelfde Veerse meer tot een vijfde plaats met 42,4 km/u. Het is dan ook niet verwon derlijk dat de meervoudige kam pioen benaderd is voor een hoofd rol in een filmdocumentaire. Stephan van den Berg: „Dat zou dan dit jaar moeten gebeuren en gaan over het leven van een wed strijdsurfer. Ik wil niet acteren, ge woon mezelf zijn. De wedstrijden zullen echte wedstrijden zijn, want apart voor de film nóg eens op de plank gaan zou me te veel tijd kos ten, zou ook niet levensecht zijn. Veel mensen onderschatten het wedstrijdgebeuren. Daar zit meer aan vast dan alleen maar surfen. Vaak worden 's avonds in een soort rechtszaal beslissingen en protesten aangevochten en behandeld. Dan moet je je talen goed beheersen". „De bedoeling van deze filmdocu mentaire is ook aparte, speciale shots te maken. Anders heeft deze ook geen zin. Opnamen van onze woonboot tot en met de wedstrijd en de al dan niet goede afloop. Zo'n film zou dan niet alleen als surf- film moeten gelden, maar tevens een stuk Holland-promotie kunnen betekenen". Toekomst Stephan van den Berg is negentien maar noemt zich zelf liever „bijna twintig", alsof hij er zelf ook moei te mee heeft, dat hij als tiener al zo veel heeft gepresteerd en meege maakt. En voor de levensdeur van de surfkampioen staat een toe komst met zo mogelijk nóg rijkere beloften al ongeduldig zijn opwach ting te maken. Waar moet dat naar toe? „Mijn grote voorbeeld is Peter Post", merkt Stephan van den Berg verrassend op. „Die man heeft in de wielersport alles bereikt en toen hij zelf niet meer fietste is hij er toch in geslaagd een belangrijke rol te blijven vervullen in die wereld. Dat spreekt me enorm aan. Als ik niet meer op het hoogste niveau zou meesurfen, zou ik toch wel bij mijn sport betrokken willen blij ven. Via de handel doe ik dat al, maar ik zou later bijvoorbeeld ook surftalenten kunnen gaan begelei den". De ambitie om na het loslaten van de wedstrijdgiek direct het grote roer van het totale watersportge- beuren in handen te nemen, bezit Stephan van den Berg op deze jon ge leeftijd natuurlijk nog niet. Voor de windsurfsport, die over een enorme groei niet te klagen heeft, is het vooruitzicht later van Step- hans kennis en ervaring gebruik te kunnen maken bepaald, een pretti ge. Want juist sporten die zo'n su persnelle groei doormaken met als waarschuwende voorbeelden tennis en badminton krijgen met een terugslag te kampen omdat het kader niet de tijd kreeg mee te klimmen. HERMAN JANSEN HOORN Wie met alle win den meewaait verdient zelden het respect van zijn mede mens, maar het even sportieve als speelse gemak waarmee windsurfer Stephan van den Berg zich over de hele wereld weet aan te passen aan alle mogelijke wedstrijdomstan digheden, heeft de internatio nale concurrentie met diep ontzag vervuld. Douw wille keurig welk merk competitie plank onder de voeten van Van den Berg, zet de pas 19- jarige jongeman op kalm zoet water of op hoog golvend zee nat, omring hem met de wereldtop, het resultaat is al tijd hetzelfde: hij wordt eerste. Dat bewees hij vorig jaar op souvereine wijze met drie wereldtitels in verschillende merkenklassen (Mistral, Du- four en Windglider) en met het eveneens behaalde wereldkampioenschap in de open klasse. Die laatste, be langrijkste titel, die Stephan van den Berg in Florida in de wacht sleepte met een Torna do, bezorgde hem eindelijk in eigen land algehele bekend heid. En Nederland was trots op hem, tenminste dat zei Mies in haar tv-praatprogram- ma, waarin zij Stephan van de Berg daags na zijn succes aan den volke toonde. Nu ander halve maand later, leren we in Hoorn de wereldkampioen van een andere kant kennen: de zakenman zonder planken koorts. In zijn geboorteplaats aan het IJs- selmeer, waar Stephan van den Berg zijn thuisleven nog immer doorbrengt op een woonboot, open de hij op zijn 18e verjaardag Step- han's Surfshop. Nog geen twee jaar later staat hij met medefirmanten Bart Niesink en Simon Paagman aan het hoofd van Red Sun te Heemstede, dat in de Beneluxlan- den en West-Duitsland een eigen merk op de markt brengt. Voor de verspreiding van deze vrijetijdskle- ding en kleding voor de windsurf en skisport zijn inmiddels verkoop punten opgericht in Amerika, Ca nada, Frankrijk en Groot-Brittan- nië. Door Red Sun heeft Stephan van den Berg nog maar weinig tijd over voor zijn eigen winkel, waar zijn moeder en twee broers doorgaans de zaken behartigen. „En ik heb ook al lang niets meer aan sport kunnen doen", verzucht de wereld kampioen. „Mijn conditie is terug- Stephan van den Berg in actie voor de kust van Hoorn, toen hij Nederlands kampioen werd in de „Olympische" Windaliderklasse. Windgliderklasse. gelopen en mijn beenspieren zijn te kort geworden. Ik ga snel weer een schematisch trainingsprogramma opstellen. Als windsurfer moet je je lichaam soepel houden. Dat kan erg goed door atletiek en squash". Stephan van den Berg is nog jong genoeg om een lichte fysieke terug val in recordtijd te corrigeren. Over de soepelheid van zijn geest hoeft de Hoornse surfer/zakenman zich helemaal geen zorgen te ma ken. Dat ondervonden enkele van zijn vroegere sponsors die hem hun merkkleding lieten dragen. Van den Berg: „Als je goed surft, komen ze vanzelf met spullen op je af. Maar dan promoot je voor die men sen. Dus ben ik al vrij snel voor mezelf gaan werken en draag en promoot ik nu eigen spullen. Ook al ben ik sportman, de onvermijde lijke commercialisering in deze sport is op deze manier in mijn voordeel. Iets ontwerpen en opbou wen vind ik het leukste van dat za kenleven. Mijn compagnon Niesink komt uit de skiwereld en weet veel van surfen af, ik weet erg veel van de surfsport en de heer Paagman is financieel manager. Samen durf den we het aan ons op twee soorten sportkleding te werpen. Niesink ontwerpt de modieuze kant van bij voorbeeld een wet-suit, zo'n rubber pak, en ik bekijk de pratische kant, verbeter op de viatale punten de bewegingsvrijheid en zo' „Verder komen we nu met een zelfbouwpakket jumpboard. Deze „Hawk" weegt 15 kilo en de bouw delen zijn van hout en niet zoals de huidige zelfbouwplanken van plas tic. Bij miszagen heeft hout het voordeel dat je losse stukken kunt bijkopen. Amateurstatus Stephan van den Berg wil aan zijn reeks triomfen dolgraag nog een Olympische titel toevoegen. Dat kan als in 1984 te Los Angeles windsurfen inderdaad zoals beloofd op het programma staat. Al dan niet in de nog betwiste Windglider klasse. De'vader van het windsur fer, Hoyle Schweitzer, noemt de Windglider om persoonlijk zake lijke redenen een slechte plank hoewel hij als eerste een licensie gaf aan dat Ostermann-produkt. Naast een goede vorm („Ik merk wel of ik nog voorin z^t of beter kan stoppen") is ook een voorwaar de dat Van den Berg dan nog steeds de amateurstatus bezit. Geld dat nu via regatta-zeges, demon straties en sponsors ruimschoots de beurs van Stephan zou kunnen vullen, verdwijnt nu op de reke ning van een stichting die Neder landse topsurfers begeleidt. „Ik mag ook geen Stephan van den Berg-plank uitbrengen", vertelt hij. Toch zal er over enige tijd een Van den Berg-funboard voor recreanten worden gemaakt, door.... vader Van de Berg. Dat mag natuurlijk wel en diens ervaring uit de afwer king en reparatie van de grote (polyester)jachtbouw moet borg staan voor een goed produkt. Stephan van den Berg vervolgt; „Er zijn veel merken, goede en slechte, en elk merk heeft weer goede en minder goede planken. „Nederland Is een prima surfland, omdat het er altijd waait", meent Van den Berg. Programma „Ik richt me dit jaar vooral op de open klasse en op de Olympische Windgliderklasse. Daarnaast ko men de overige klassen voor het Europees- en wereldkampioen schappen. In de open klasse kom je geen echt slechte windsurfers meer tegen, zoals in de merkenklassen waaraan elek vakantieganger kan deelnemen. In verband met de se lectie voor de Spelen kom je bij Windglider ook de echte top te gen". Naast zijn zakelijke beslommerin- DEN HAAG Stephan van Berg, de families Van der Tellier en nog enkele surfers hebben onlangs gen definitief ondergebracht in stichting. De surfers willen sport promoten. Een een technische coach (o.a. Paagman en Stephans vader van den Berg) zullen de ding coördineren van de de topsurfers. Alle surfers stichting zijn betrokken wedstrijden van de open klasse komen op het nieuwste van Alpha. Deze Alpha nal Regatta, een rondbodem een lengte van 3.90 meter en een uitzonderlijk groot acceler, vermogen, moet de strijd aanl^. o DEN HAAG De windsur blijft graag warm en droog. De nu toe bestaande pakken kenr naast voordelen ook nadelen. I zogeheten wet-suit, natte pak, lastig strak om het lichaam en 1 water toe dat als een dun laa tussen lichaam en rubber pak t verwarmende functie krijgt H normale dry-suit, droge pak, he de voordelen van meer bewegin; vrijheid en extra warmte doord men er gewoon warme kleding oi der kan blijven dragen. Een nade is echter dat men de door de sUlri finspanningen verkregen trans|l ratiedruppeltjes niet kwijt kan. Hlv gevolg: het wordt een broeiet e pak. a Maar de Haagse firma V.d. Stigcb 3 testte in Engeland het allerlaats M type, een droogpak dat kan ad c men. Veertien dagen geledi I' bracht de tevreden firmant de ee n ste exemplaren naar Nederlan e Dit Sailorsurf droogpak is zoals g bruikelijk volkomen waterdicl i maar heeft als bijzonderheid dat werking van het gebruikte mar riaal Goretex berust op een „men braan" gevat, tussen twee nyM Weefsels. De poriën van dat mer braam laten de waterdampdruppf gemakkelijk naar buiten, maar zf honderd keer te klein voor i kleinste waterdruppel die bm wil dringen. De surftop drie Mistral traint reeds met dit f waardoor hun trainingsopb niet door de winter hoeft te wdj den onderbroken. Voor het niet gi ringe bedrag van 698 gulden kun nen surfers, vissers, en zeilers vod taan warm en zowel van binnen van buiten droog blijven in de wij] Bij recreatieplanken zie je vaak al lerlei tierelantijntjes, overdreven dingetjes waar je niets aan hebt. In wedstrijden wordt altijd maar één type toegelaten, behalve in de open klasse, het echte kampioenschap aan het einde van het jaar. Ik vind dat je langs de hele Middellandse- Zeekust goed kunt surfen, maar ook bijvoorbeeld in het Gardameer, hoewie het daar te druk is. Het voordeel van Nederland is echter dat het er altijd waait. Ons land is derhalve een prima surfland". Dit droogpak van riaal heeft een tussen twee nylon weefsels, riën van dat membraan laten dampdruppels wel naar maar zijn honderd keer te voor de kleinste waterdruppel binnen wil dringen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12