Waalse staalindustrie ociaal explosief 'Graham Greene beschuldigt heel Nice van corruptie olitie Nigeria pakt ewapende mannen op YS-senator: Regering El Salvador schuldig aan merendeel moorden ldt Moebarak zoekt toenadering tot conservatieve Arabische landen 1 leiders hoogoven Charlois gijzelen EG-ambtenaar [JDENS BEZOEK VAN PAUS Poolse partijkrant valt r.k- kerk aan Opstand in Hama duurt nog voort PAC [TENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 PAGINA 11 Ise hotels zijn rste in Europa JL Van onze correspondent Roger Simons) iEN Volgens de nieuwe van goede hotels", uitgege- oor de Britse consumentenor- [tie, zijn de hotels van Groot- nnië de duurste van Europa. »ldt niet alleen voor Londen, ook voor Britse provincieste- over het algemeen ook voor van het Britse platteland, .onden betreft; op de wereld en hfjst van dure hotels komt de i van >rdt. ider zijn senaar ;ft ziel steeds vier p de vijfde plaats, na Barba- kbu Dhabi, Chicago en New Opvallend wordt nog ge- I dat de Britse hotels, on- drie miljoen werklozen, nog te weinig personeel hebben. Honden vergiftigd met visafval SCHOKLAND De gemeen- tepolitie van de Noord Oost Polder heeft gisteren langs een aantal wegen in de omgeving van het voormalige eiland Schokland visafval aangetrof fen, waarin het zeer giftige strychnine was verwerkt Dit afval heeft al drie honden en twee katten het leven gekost. Een aantal huisdieren wordt nog vermist. De politie ver moedt, dat het vergiftigde af val vanuit een auto is ge strooid. Omdat het voorname lijk bij woningen is aangetrof fen spreekt men van een „be wuste vergiftiging". De politie heeft al een pond van het af val verzameld. KAIRO De Egyptische president Moebarak is vandaag voor een twee daags bezoek in Oman aangekomen. In de hoofdstad Muscaat zal hij, zo wordt vermoed, sultan Qaboes inlich ten over zijn pogingen de VS ertoe over te halen de militaire steun aan dit strategisch gelegen land uit te breiden. In westerse en Arabische diplomatie ke kringen circuleerden gisteren te vens geruchten, dat in Muscaat voor bereidingen getroffen worden voor een ontmoeting tussen president Moe barakken een „hoge Saoedische per soonlijkheid". Het bezoek van Moeba rak aan Oman zijn eerste aan een Arabisch land sinds de dood van pre sident Sadat staat in het teken van de groeiende verstandhouding tussen Egypte en de conservatieve Arabische landen. De Israëlische autoriteiten hebben gis teren voor de bevolking van de in de cember geannexeerde Golanhoogte een verbod uitgevaardigd op het af leggen van familiebezoeken. De alge mene staking uit protest tegen de in lijving is haar derde dag ingegaan. Be halve op de Golan is het ook weer on rustig op de bezette westelijke Jor- daanoever. Israëlische soldaten heb ben gisteren opnieuw de Palestijnse Bir Zeituniversiteit van de buitenwe reld afgesloten. Hieraan was een handgemeen tussen Palestijnse stu denten en twee Israëlische onderwijs- functionarissen voorafgegaan. Franse politie pakt acht Nederlanders voor hasjsmokkel NARBONNE De Franse politie heeft zon dag bij Narbonne aan de Franse zuidwestkust twaalf personen aange houden wegens smokkel van ongeveer 450 kilo hasj met een waarde van ruim een miljoen gulden. Onder de arrestanten be vinden zich acht Neder landers, zo werd in Nar bonne vernomen. De mannen werden aange houden toen zij de drugs uit een boot aan het overladen waren in een vrachtauto. Gedwongen verhuizing indianen in Nicaragua MANAGUA De regering van Nicaragua heeft een groep van 8.500 indianen uit het grensgebied met Honduras naar het binnen land overgebracht. Volgens rege ringswoordvoerders is de verhui zing bedoeld om de indianen te be schermen tegen invallen van huurlingen uit Honduras, die er op uit zijn het Sandinistische be wind in Nicaragua omver te wer pen. De bekendmaking van de re gering van Nicaragua volgt op vo rige week geuitte beschuldigin gen, dat duizenden indianen, die over het algemeen weinig sympa thie hebben voor het huidige be wind, door de Sandinisten in con centratiekampen zouden zijn op gesloten. a :eld: e gei zo h emaal an igs 85 it zijn iat he SSEL De veldslag isjfe week in Brussel staalarbeiders uit „Jonië en rijkswachters "verge aard lijkt nog maar e nieu voorproefje te zijn ge- van de sociale ex- t, xvi gg België te wach- staan. Gisteren heb- de arbeiders van de ek Carlam bij Char- de gehele dag een Uil enjambtenaar gegijzeld, k ble< n". M naai roen KI, De man werd gisteravond om zes uur losgelaten na langdurige onderhande lingen met het EG-hoofd- gebouw in Brussel. Men kwam overeen dat van daag een gesprek zal plaats hebben tussen het personeel van Carlam en EG-commissa- ris voor industrie-beleid Da- vignon. De gijzeling volgde op het besluit van de Europese Commissie om een verdubbe ling van de produktie-capaci- teit van de Carlam-warmwal- serij te verbieden. De Commis sie kan zulks doen op grond van het EG-verdrag. De Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) wijst erop dat uitbreiding van Carlam de bestaande over-pro- duktie van staal in Europa nog zal verhogen. Bovendien maakt Carlam deel uit van het grote staalconcern Cockerill Sambre, waarvan de dringend noodzakelijke sanering nog steeds op zich laat wachten. Vorige week waren het 7000 woedende werknemers van di verse fabrieken van Cockerill Sambre die het EG-gebouw in Brussel bestormden omdat de Europese Commissie een in grijpender afslanking van Cockerill Sambre eist dan de Belgische regering uit sociale overwegingen (en vrees voor Waalse afscheidingsbewegin gen) aandurft. Toen al is door Waalse socialistische oppositie leiders gezegd dat de werkne mers van Cockerill Sambre in totaal bijna 30.000 nog massaler naar Brussel zullen terugkeren. Thans is de EG- -beslissing over Carlam nog eens olie op het vuur. Carlam is het technisch pronkstuk van Cockerill Sambre. De fabriek is 1 kilometer lang en heeft slechts 500 man personeel waarvan het merendeel voor het onderhoud en de controle van het geautomatiseerde pro- duktie-proces. De Belgische regering wil deze fabriek ver dubbelen in het kader van de modernisering van Cockerill Sambre. Over de andere as pecten echter van het sane ringsplan, sluiting van de meest verliesgevende bedrijfs- delen, ontslag voor zo'n 5.000 arbeiders en voor de overigen loonsverlaging van 5 tot 10 procent is als gevolg van het werknemersverzet nog niets definitief beslist. Citr ijven en vo van ;naar d, m; waar toek en, v opge vèn de n lev aan rkstu Dat Johannes II in een it van IROlT letteionele boekiining na de feing ren van de riunie aan enten en rwijzend oneel van niversiteit badam. •S De Nigeriaanse blijkt vrijdag bij gin van het bezoek de paus aan Nigeria gewapende man te ien gearresteerd. Hij aangehouden in het j:«Jion van Lagos, kort M rdat de paus daar een zou opdragen. Op de ithaven van de noor- jke Nigeriaanse stad luna, waar veel mos wonen, werden zon- twee mannen en een uw aangehouden, die het bezit waren van >ens tijdens het bezoek de paus aan dit ge- Volgens het Nigeriaanse nieuwsagentschap was de ge wapende man in Lagos door veiligheidsfunctionarissen op gepakt toen hij probeerde het stadion ongemerkt binnen te komen. De man zou in het be zit zijn geweest van een pistool en een hoeveelheid munitie. Het drietal in Kaduna werd opgepakt drie uur nadat de paus van het vliegveld was vertrokken. Wapenbezit is overigens niet ongewoon in Nigeria, maar het tekent de grote vrees bij de autoriteiten voor een nieuwe aanslag op de paus. Op de vierde dag van zijn be zoek aan Nigeria heeft de paus tegen de studenten en het on derwijzend personeel van de grootste universiteit van het land, in Ibadan, gezegd dat men bij het onderzoek de duurzame geestelijke waarden niet uit het oog mag verliezen. „Economische vooruitgang", aldus de paus, „is niet vol doende om de mens te bevrij den van de vele onvolledighe den waaraan zijn persoonlijk- beid en zijn maatschappelijk leven zijn gebonden. Hij zei verder dat de kerk de cultuur van ieder volk wil eerbiedi gen, maar tevens drong hij er op aan dat de bisschoppen streng de regels moeten toe passen betreffende de sacra menten. De paus heeft van daag zijn bezoek aan Nigeria beëindigd. Morgen vertrekt hij naar het buurland Benin. WARSCHAU De krant van de Poolse communisti sche partij Trybuna Ludu heeft gisteren een groeiend verzet gesignaleerd tegen de staat van beleg in Polen. Het blad schrijft dat daartegen krachtige maatregelen genomen moeten worden. De krant schreef dat de au toriteiten „extremistische handelwijzen" van een avon tuurlijke minderheid" niet licht mogen opvatten en het blad kritiseerde voor het eerst in deze samenhang de rooms-katholieke kerk. Het blad wijt vervolgens de groeiende stroom vlugschriften „en andere negatieve ontwikkelingen" aan de „anti-Poolse campag ne van Reagan" en de oproepen van „verschillende zenders in het Westen". De vlugschriften worden steeds feller en kondigen volgens Trybuna Ludu een „bloedige burgeroorlog" aan. Welis waar, aldus de krant, betreft het plaatselijke incidenten en toe valligheden die geen weerklank vinden bij de bevolking, maar duidelijk is wel dat de „corrigerende staat van oorlog" het ge vaar nog niet geheel heeft ingedamd, aldus het blad. Afgelopen zaterdag, toen het twee maanden geleden was dat de staat van beleg was ingesteld, werden er in Polen veel illegale pamfletten verspreid om tegen de noodtoestand te protesteren. Soldaten controleren bij de ingang van de Lenln- scheepswerf In Gdansk de papleren van de arbeiders. Op de achtergrond het monument, dat werd opgericht ter nagedachtenis aan de arbeiders die bij de opstand In 1970 werden gedood. Een soldaat van het Salvadoraanse verzet, gefotografeerd in het midden van het land, waar de guerrilla's vijf uur lang de stad San Sebastian belegerden. SAN SALVADOR Het bewind van president Na poleon Duarte in El Sal vador is schuldig aan ze ker zeventig procent van alle moorden, die in dat Middenamerikaanse land worden gepleegd. Het verzet is verantwoordelijk voor de overige dertig procent. Aldus de Ameri kaanse senator Claiborne Pell, die verleden week een bezoek bracht aan El Salvador, in een interview met een Amerikaanse krant. Peil sprak verder de verkla ringen van president Reagan en zijn ministers over El Sal vador tegen. Zij zeiden vorige week dat de situatie van de mensenrechten in het land sterk is verbeterd en een eventuele val van de junta de vestiging van het communis me in El Salvador zal beteke nen. Een VN-functionaris van de commissie voor de mensen rechten benadrukte gisteren eveneens, dat de Amerikaanse regering het aantal moorden in El Salvador onderschat. In een later deze maand te pre senteren rapport zegt de VN- diplomaat, dat in de eerste elf maanden van 1981 11.000 men sen om het leven zijn geko men, 5.000 meer dan volgens de Amerikaanse tellingen. DAMASCUS De Noordsyrische stad Hama is nog steeds van de buitenwereld afgesloten. Volgens onbevestigde berichten zou er in deze stad nog gevochten worden. Het Syrische regerings blad Tisjrin deelde gisteren echter mee dat de autoriteiten de si tuatie in Hama geheel onder controle hebben. Artsen in Damascus zeiden dat er in de hoofdstad geen bloed- plasma meer te krijgen was, omdat de gehele voorraad naar Hama en omgeving gestuurd was ter behandeling van gewon den. Zij schatten het aantal doden en gewonden onder de op standelingen op ongeveer 3.000, terwijl er onder de militairen zo'n 650 slachtoffers gevallen zouden zijn. De ramingen van de artsen, die gebaseerd zijn op de capaciteit van de overvolle zie kenhuizen in het gebied, konden niet worden bevestigd. Volgens diplomatieke kringen in Damascus is de strijd nu ge concentreerd in de oude wijk van Hama, een stad van 200.000 inwoners. Ook werd in deze kringen vernomen, dat de opstand zich niet beperkt tot de Moslimbroeders. Veel inwoners van Hama zouden zich bij de islam fundamentalisten hebben aange sloten. ADVERTENTIE 9 ARIJS „Tot al degenen L C in de verleiding mochten omen zich aan de Cote d'A- in ir te vestigen, richt ik deze idse 'echtige waarschuwing: Ver- i ac "jd Nice, want het is het bol- ,oer<ferk van de machtigste on- ten: erwereld van Zuid-Frank- roki Jk een onderwereld die er )r iet voor terugschrikt vreem- zan elingen zoals ik zelf en mijn i. Hi henden te bedreigen", de 2)e tekst is van de bekende and "teur Graham Greene en rgei naakt deel uit van een pamf- Yt, dat hij over enkele maan- u denkt te publiceren onder aan Zola ontleende histori- jn'Jche titel „J'accuse" (ik be- die chuldig) over de corruptie en rge) lisdaad in de „Parel van de wej iviera" en hoofdstad van het et epartement Alpes-Maritimes, idaj vei »reene woont sinds 16 jaar in var^n klein appartement boven issele haven van Antibes, enkele sp ilometers ten westen van an lice, en sedert enige tijd heeft een persoonlijke aange legenheid hem, volgens zijn verklaring aan de Sunday Ti mes, de ogen geopend voor wat er in Nice omgaat. Dat de stad niet alleen het fraaie en wat romantische vakantie- -oord van de folders van de reisbureau's is, was bekend: De failissementen van de bei de casino's in de stad, de „kraak van de eeuw" in 1976, een serie moorden van onder- wereldfiguren en enkele op zienbarende inbraken en dief stallen, hebben sedert enige jaren sterk de aandacht op Nice en omgeving gevestigd. Maar de onlangs gepubliceer de statistieken tonen aan dat de „globale criminaliteit" in Nice tussen 1976 en 1979 ach teruit gegaan is en dat 1980 slechts een vooruitgang van 1,65 procent aangetoond heeft, terwijl het nationale gemid delde boven de 12,75 procent lag. Maar Nice is volgens de Britse romancier als zodanig cor rupt. Hij beweert bewijzen te hebben dat er althans twee politie-functionarissen, een rechter en een advocaat in Nice corrupt zijn en dat hun corruptie en de aktiviteiten van de georganiseerde mis daad op het hoogste peil be scherming geniet. Zijn verkla ringen aan de Sunday Times hebben uiteraard in Nice een storm ontketend, vooral bij de burgemeester, oud-minister Jacques Medecin die de zaak dezer dagen aan de gemeente raad wil voorleggen, om na te gaan of deze een aanklacht wegens laster tegen Greene kan indienen. Hoog spel Greene speelt namelijk hoog spel, want als de bom die hij tot ontploffing wil brengen niet meer dan een zevenklap per of voetzoeker mocht blij ken te zijn, zal hij zelf daar het eerste slachtoffer van worden. En zolang hij zijn be wijzen nog niet geleverd heeft, dreigt hij zelf van aan klager aangeklaagde te wor den. Hij had erop gerekend dat de bevolking van Nice zich min of meer aan zijn zij de zou scharen, maar afgezien van de letterkundige en socia listisch kamerlid Max Gallo (inwoner van Nice, auteur van een serie romans over zijn stad, waarin hij geen blad voor de mond neemt aan gaande de corruptie in de stad) is niemand hem openlijk bijgevallen. En Gallo krabbelt sedert enkele dagen eveneens terug... De prefect van de Al pes-Maritimes heeft verklaard dat een onderzoek niets ab normaals heeft opgeleverd, evenmin als dat van de in spectie van de rijkspolitie. „Ik wacht op bewijzen van de heer Greene", verklaart hij. De hele affaire is aan het rol len geraakt door de verwik kelingen rond de scheiding van Martine Coetta, een voor malige televisie-omroepster van Monte-Carlo die de be schermelinge van de schrijver is. Greene had haar ouders in de jaren zestig in de voormali ge Belgische Kongo ontmoet, later troffen allen elkaar weer aan de Rivièra. De moeder van Martine was volgens Greene's erkenning zijn minnares en de romancier be kommerde zich vaderlijk om Martine en haar twee kinde ren. Martine was in 1973 met een zekere Daniel Guy getrouwd. Guy was enkele malen ver oordeeld en begon in Nice als ontwikkelaar op te treden: In 1975 stichtte hij met zijn schoonvader een bouwbedrijf, dat succes had. Op zekere dag kwam hij er achter dat zijn jonge vrouw een verhouding met een ander had. Het kwam tot scheiding: Het dochtertje Alexandra (8 jaar) werd aan de vader toegewezen; de 6-ja- rige Sandrine aan de moeder, op voorwaarde dat deze niet bij haar ouders in Antibes bleef wonen. De vader (Da niel Guy) had namelijk geoor deeld dat dit milieu „moreel gevaarlijk" was. Graham Greene koos op dat ogenblik partij voor Martine, oordeelde dat haar ex-man gezien zijn verleden allerminst recht van spreken had als hij over een „moreel gevaarlijk milieu" gewaagde en hij stelde een onderzoek in naar de louche bezigheden van Daniel. Hij richtte zichzelf rechtstreeks tot de toenmalige Franse mi nister van Justitie (Peyrefitte) met wie hij relaties onder hield. Deze zond onverwijld een inspecteur-generaal naar Nice. Deze was van plan 24 uur te blijven, aldus Greene, maar hij rekte zijn bezoek vier dagen en vertelde mij la ter dat de situatie „schrikaan jagend" was! Greene stuurde ook de versierselen van het Legioen van Eer naar de Franse autoriteiten terug, maar die zonden het op hun beurt weer naar Antibes met de mededeling, dat alleen de dood of openbaar eerverlies iemand van het Legioen kun nen doen vervallen en dat de decoratie hem bij zijn pogin gen behulpzaam zou kunnen- zijn. Het onderzoek van de inspec teur-generaal van het Minis terie van Justitie leidde tot de ontdekking dat een vooraan staande politie-functionaris dankzij Daniel Guy zijn huis kosteloos had laten verbou wen en dat een jonge substi tuut van de rechtbank even eens dankzij Guy tegen „in teressante voorwaarden" een flat gekocht had. Maar beiden kan niets ten laste gelegd worden. Klachten die inge diend waren, leidden tot niets, evenmin die van Martine we gens „bedreiging." In novem ber 1980 wordt Daniel Guy in Lyon, waar hij twee veroor delingen opgelopen had, zelfs in ere hersteld. Guy heeft nu in de hele affaire de rol van het onschuldige slachtoffer aangenomen. De stad Nice en met name haar burgemeester en gemeentebestuur voelen zich door de beroemde schrij ver belasterd en bezoedeld en eisen bewijzen voor zijn „ver dachtmakingen". Greene toont zich onbekom merd, verklaart dat hij bewij zen zal leveren en dat hij zich geenszins bedreigd voelt of schoon hij wel eens uitgaat met een traangasspuitbusje in zijn zak... „De bewijzen", zo verklaart hij, „zullen in mijn boek „J'accuse" gepubliceerd worden. Over zes of zeven maanden. Als het boek al thans ooit het licht ziet...", voegt hij er geheimzinnig aan toe. Intussen legt hij de laatste hand aan zijn jongste roman „Monseigneur Quichotte." JAN DRUMMEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11