..Ophalen huisvuil loopt binnen een maand vast" Liberalen worstelen met emancipatie re: IDl WETHOUDER j. FASE OVER SLAKKENPROBLEEM: L lkemade start ylctie voor oolse stad Osno weede Sassenheimse uck naar Polen Zandbak weg boulevard weer bruisend maken9 Subsidie voor opknappen Alphense Bloemenbuurt Bij opening Alphens informatiecentrum drempels 'weggeslagen' pacEIDEN/REGÏÖ LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 z DGMADE De voorzitter van het actiecomité Kerkstraat na ft de commissaris van de koningin, mr. M. Vrolijk uitgeno- 1 voor zijn huiskamerraam aan de Kerkstraat een kopje thee :ouiis» omen drinken. Zodoende zou de commissaris zelf de overlast ugl ippende verkeerssituatie goed onder ogen kunnen zien. (20,ids jaren leidt de verkeersproblematiek in de Kerkstraat tot 39 w'i! irlei activiteiten. Drie commissies proberen verbetering in de atie te brengen. Het actiecomité Kerkstraat heeft het bezoek de commissaris der koningin op 29 maart aangegrepen om landacht op ludieke wijze op de verkeersproblematiek te ves- s. Neuk ..Een plaatsje bij het raam gedurende de avondspits" in huis van A.J. de Jongh, de voorzitter van het comité, zou de missaris een ervaring bijbrengen, die hij niet mag missen, r de commissaris der koningin de geluidsoverlast voor de Pui gmadenaren een dagelijkse kwelling lijfelijk te laten er- A'^n' hoopt men het provinciaal bestuur te overtuigen van de dzaak van de aanleg van een omleidingsroute op korte ter- iecomité Kerkstraat Vrolijk op de thee Onderwijzerstrouw Onderwijzer Gerard Bol (23) en on derwijzeres Agnes van de Valk (23) gaven elkaar gisteren in Katwijk het jawoord in aanwezigheid van veel van 'hun' kinderen. Hij geeft les aan de derde klas van de Spelevaert in Zoetermeer en zij aan de derde klassertjes van de Pionier in Voor burg. Bovendien is de bruid akela van de welpen van de Sint Petrus- groep. Voordat het nieuwbakken paar zich naar huis (te Katwijk) kon spoeden, moesten eerst bij het stadhuis en een uur later bij de R.K. kerk in de Kerkstraat erebogen van de kinderen genomen worden. De kinderen kwamen per bus om het huwelijk van hun 'juf en mees' bij te wonen en uitten hun vreugde al zin gend, tijdens de mis in de kerk. Indonesië overleden BANDUNG/ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse missionaris J. Bosman is op 66-jarige leeftijd in Bandung te Indonesië over leden. De pater werd donderdag onwel, nadat hij een gebe dsdienst had geleid in de kapel van de St. Paulusparochie in Bandung. Met spoed werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, maar was voor aankomst reeds overleden. De begrafenis heeft inmiddels plaats gehad. Na zijn priesteropleiding in onder meer Uden, het Kruisheren klooster in Zoeterwoude en Cuyk was hij enkele jaren werk zaam als kapelaan in Brabant om vervolgens in 1946 naar Indo nesië te vertrekken. Pater Bosman was toen 31 jaar oud. De Zoeterwoudse missionaris heeft zich altijd enorm ingezet voor het pastorale werk, terwijl ook de soicaal minder bedeelden op de steun van de pater konden rekenen. De laatste jaren was Jo Bosman actief met een woningbouwproject om het mogelijk te maken, dat zijn parochianen gehuisvest zouden worden in de gelijke, betaalbare woningen. Pater Bosman stond bekend als een man, die op niets aan duidelijkhied overlatende wijze de pa rochianen het geloof verkondigde. Schoorsteenbrand LEIDEN Een schoor* steenbrand heeft gistera vond gewoed in een wo ning aan de Middelste gracht. De brand brak even over half acht uit. Kort* tijd later had de brandweer de vlammen gedoofd. De brand ontstond, doordat de open haard in zeer on deugdelijk nogal geïso leerd: met kurk en glas wol. Het had voor de poli tie dan ook geen zin meer om de bewoners een stookverbod op te leggen en wel om de simpele re den, dat er na de brand helemaal geen haard meer over was. >3 Hei [DEN Grote proble- dreigen te ontstaan het ophalen en ver- 00 n ken van het huisvuil. rsesbr$kans bestaat zelfs dat huisvuil volgende "J ind niet meer wordt ropara ehaald in de regio Lei- „Wanneer er niet op korte termijn een op ing wordt gevonden r de afvalstoffen van .«idse vuilverbranding J^zo'n 500 ton per week dezofnoeten we de vuil ver- onding over een maand :en en kan het huis- niet meer worden op- aald. Ik zou tenminste ||9 weten» waar ik ermee Ill| toe moet. Het minis- van volksgezondheid milieuhygiëne moet maar met een oplossing komen," aldus wethouder J. Fase-Dubbelboer (eco nomische aangelegenhe den). De dreigende sluiting van de Leidse vuilverbranding aan de Gabriel Metzusstraat schuilt in de de zogenaamde „slakken". Slakken is de naam van het afval, dat overblijft na de ver branding van het huisvuil. Die slakken worden naar stort plaatsen gebracht. Tot vorig jaar juni werden de slakken in Alphen aan den Rijn gestort. Toen echter kreeg Leiden te horen, dat dat binnen twee weken afgelopen moest zijn. De oplossing werd gevonden in het transport van het afval naar België. Daar werd het in zogenaamde leemputten ge stort. Twee weken geleden kreeg Leiden bericht dat ook dat niet langer meer kon du ren. De Belgen beschikten niet over de noodzakelijke vergun ningen. „Ik geloof niet dat je kan zeggen, dat het storten in België illegaal was. De Belgen hadden nog niet van die stren ge milieuwetgevingen. Dat is er volgens mij de diepere oor zaak van," aldus wethouder Fase, „Dat vervoer naar België was natuurlijk een slechte zaak. Het kostte veel geld en het storten in de leemputten is milieuvervuilend." Van de ene op de andere dag moest dus naar een andere stortplaats gezocht worden. Die werd gevonden in Zoeter meer. Met veel moeite kreeg de Leidse wethouder Zoeter meer zover, dat er nog tot 1 maart in Zoetermeer gelost zou mogen worden. Na die da tum echter, behoort ook dat lapmiddel tot het verleden. De gemeente Zoetermeer voelt er weinig voor in haar eigen af val ten onder te gaan, alleen omdat Leiden zo nodig gehol pen moet worden. Het scheelde maar weinig of de verwerking van het Leidse afval was al in januari vastge lopen. In Zoetermeer rekende men erop, dat de stortplaats dan al vol zou zijn. De aanvoer van Zoetermeers huivuil bleek minder dan becijferd. Overi gens kampt met niet alleen in Leiden met een slakkenpro- bleem. In Rotterdam zoekt de AVR (Afval Verwerking Rijn mond) naar een oplossing voor 300.000 ton slakken. Slakken worden veelal herge bruikt. Met nanie in de wegen bouw is het een veelgevraagd artikel. Door de afnemende wegenbouw is er echter een steeds groter overschot ont staan aan het afvalprodukt. Daarnaast is er het probleem van de giftigheid van de slak ken. „Na de ellende rond het gif in Lekkerkerk is het be gonnen," zegt J. Kranenburg, bedrijfsleider van de Leidse vuilverbranding, „Het minis terie en de provincie zijn opeens veel voorzichtiger ge worden met het toestaan van storten, maar ze vertellen er niet "bij hoe het verder moet." Kranenburg stelt dat de zorg van het ministerie overdreven is. „We hebben allerlei rappor ten uit Duitsland, waaruit blijkt dat daar gewoon met slakken wordt gewerkt. Daar hebben ze er geen enkel pro bleem mee." Volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland gaat de provincie er tot dusver van uit, dat de Leidse slakken niet giftig en geschikt voor hergebruik zijn. Wethouder Fase is verrast door deze me dedeling. Ze vraagt zich af, waarom de Leidse slakken niet giftig zouden zijn en ande re wel. De provincie werkt momenteel aan een vervolgon derzoek naar de giftigheid van slakken. Hierin zou nadere richtlijnen moeten komen over de verwerking van slak ken. De Leidse wethouder wijst erop, dat de vuilverbran ding in de toekomst wel eens eens stuk duurder zou kunnen worden. Momenteel betaalt elk gezin uit een gemeente die is aangesloten bij de Leidse vuilverbranding twaalf gulden per jaar voor de verwerking van de slakken. „Met de mi lieu-eisen die nu gesteld wor den, zou dat wel eens 25 gul den kunnen worden," aldus de wethouder. Het Oude Weteringse echtpaar Henk nj«gjj Ifargareta Meijnders heeft een actie voor de Poolse aiA"! Osno op touw gezet. Als alles volgens plan ver- •ffijit, vertrekt het transport rond het eind van deze Radend naar Polen. is een plattelanddorp met ongeveer 4000 inwoners. Voedsel l?Aan wishoudelijke artikelen zijn in dit plaatsje moeilijk te krij- Lauds De winkels zijn zo goed als leeg en binnenkort gaan er nóg sjeto r goederen op de bon. Op dit ogenblik is er vooral behoefte Biaui alle mogelijke levensmiddelen en zeepproducten. Maar ook omr« y-t kleuterkleding, kinderschoenen, dekens en medicijnen zijn schaars. echtpaar Meijnders uit Oude Wetering heeft nu in samen- king met de familie Van der Pruik uit Leimuiden een hul- Sie op touw gezet. De Leimuidense familie verzorgde rond de tdagen reeds een transport naar Polen. De actie die nu opge- m s, wordt gesteund door de gezamenlijke kerken uit Roelofa- f/lbyeen en Oude Wetering. De kerken houden zondag 21 fe- 'ri een collecte. Voor het bijeengebrachte geld wil men (poeder, babyvoeding, meel en suiker kopen. Voorts worden iverse Alkemadese scholen in de loop van volgende week Iselacties gehouden en heeft de bejaardensoos Oude Wete- heeft al een fors bedrag bijeengebracht. Ook de midden- ei draagt een steentje aan de actie bij. transport is inmiddels geregeld. De goederen zullen door j se vrachtwagens, die normaliter leeg naar hun vaderland igrijden, naar Osno worden gebracht. Daar aangekomen zul- [nedicijnen en babyvoeding bij de dokter worden afgeleverd, 'ijl de overige goederen uit Alkemade bij de r.k. kerk wor- gebracht. contactadres voor de actie is het echtpaar Meijnders, Van eveldstraat 22 in Oude Wetering, telefoon: 3931. Bijdragen nen gestort worden op het gironummer 79051 van de Rabo- onder vermelding 'Volkskerstzangactie Polen'. 5Qup SENHEIM Onder Jo ke belangstelling, on- anderen van wethou- Van der Plas, is gis- borgen vanaf de '™r ifdstraat een truck met [edc ®?er vanuit Sassen- juc n naar Polen vertrok- inteDe volgeladen truck, ppetiand door Peter van erli Sp( SL00PG0UD 13.* per gram ^Legitimatie verplicht fan Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden. der Aart en Rob Tukker, is het resultaat van de tweede actie 'Sassenheim helpt Polen'. De vrachtwagencombinatie is volgeladen met levensmidde len ter waarde van 40.000 gul den, 1.600 paren schoenen en kleding ter waarde van 50.000 gulden. De actie is deze keer niet alleen door Sassenheim gevoerd. Ook het buurtschap De Engel en De Kaag deden mee. Indien alles naar wens ver loopt, hopen de chauffeurs vanavond in het Poolse Pia- seczno aan te komen. Wanneer de combinatie terugkeert, is niet met zekerheid te voor spellen. Dat zal vermoedelijk dinsdagavond of woensdag morgen worden. Het actieco mité gaat voorlopig nog met de hulpverlening door, mede om dat nog volop girostortingen binnenkomen. Opmerkelijk transport De inwoners van het dorp Ro den toonden gisteren, waarin een klein dorp groot kan zijn. Niet alleen in het winnen van het stedenspel want in de Groenoordhallen werd, ten overstaan van televisiekijkend Nederland, het eveneens dorp se Nieuwleuse een nederlaag toegebracht maar ook in de manier, waarop massaal naar Leiden gereisd kan worden. Wat namelijk te doen als er geen station in de buurt is. Wel reden af en toe goederen treinen door het dorp. In dat geval is het natuurlijk moge lijk om met de auto, of des noods op de brommer, naar een naburig station te rijden. Dat vonden de Rodenaren kennelijk te omslachtig. Het moet gezegd worden, achteraf klinkt de oplossing simpel: gooi het op een accoordje met de Nederlandse Spoorwegen en zorg, dat een speciale Ro- den-Leiden-express ingezet wordt. Aldus geschiedde. Er gens midden op straat stapten de uitgelaten Rodenaren in en vertrokken richting 'grote stad'. Frauderende ex-directeur aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN De politie heeft een 45-jarige voormalige directeur van een garage bedrijf aangehouden, die ervan wordt verdacht ten onrechte een overheid- suitkering van 175.000 gulden te hebben geïnd. De Alphenaar werd aan gehouden toen hij het po litiebureau binnenwan delde. De man was naar Spanje uit geweken, maar dook plotseling in Alphen op. Hij moest voor een geheel andere kwestie op het politiebureau zijn, maar werd tot zijn grote verbazing direct in de kraag gevat. In de jaren tussen 1976 en 1981 ge noot de man een uitkering, terwijl hij normaal óp zijn ga ragebedrijf werkzaam was. De man meende totdat hij het bureau binnenstapte dat het zo'n vaart niet zou lopen. Ook wordt de Alphenaar er van verdacht zijn schuldeisers te hebben benadeeld, nadat de rechter het faillissement over de b.v. had uitgesproken. De curator heeft bij de politie aan gifte gedaan van deze zoge naamde bedrieglijke bank breuk. Het garagebedrijf van de fraudeur was gevestigd aan de Willen de Zwijgerlaan. Maandag wordt de Alphenaar voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. LEIDERDORP Het programma waarmee de VVD-Leiderdorp de ko mende gemeenteraadsver kiezingen in wil gaan, is niet zonder problemen vastgesteld. De liberalen bleken nogal moeite met het hoofdstuk emancipatie te hebben. Uiteindelijk werd besloten in het pro gramma toch aandacht aan het hoofdstuk te ge ven. „Niet nodig, dat daar in ons verkiezingsprogramma aan dacht aan wordt besteed. Onze liberale uitgangspunten zijn al duidelijk genoeg," oordeelde oud-raadslid Brainich von Brainich Felth. De overgrote meerderheid steunde dit door voorzitter André Beck in stemming gebrachte voorstel. Dit echter tot groot ongenoe gen van het raadslid mevrouw C. Huigen-van Boven, die haar voorstel vóór de instelling van een gemeentelijke emancipa tiecommissie de mist zag in gaan. „Dit kunnen we niet maken. De VVD komt dan on geloofwaardig over," zo stelde zij. Volgens haar ging het niet om de emancipatie van de vrouw alleen, maar ook om mannen en minderheidsgroe pen zoals invaliden, bejaarden en zo voort. Onmiddellijk ont stond de nodige verwarring over de interpretatie van het besluit. Voorzitter Beek koos de wijste partij en wist de ver gadering te bewegen op het zojuist genomen besluit terug te komen en voorkwam aldus, dat zijn partij in de verkie zingsstrijd in een netelige posi tie terecht zou komen. De vaststelling van de kandi datenlijst leverde (in een be sloten vergadering) geen ver rassingen op. De ledenverga dering liet de door het bestuur opgestelde volgorde ongewij zigd. Derhalve ziet de lijst er als volgt uit: 1 I.J. Gehner-El- lenberger. 2 Th. C. Stuiven- berg. 3 Drs. W. Scheffer. 4 C.A. Huigen-Van Boven. 5 W. Kruidenier. 6 J. de Waard. X mr. E.R. Klerks. 8 mr. E.J. Meijer. 9 W.A. Weber. 10 Dr. J.A. Dop. GROND PALACEHOTEL GEKOCHT VOOR HORECA-ACTIVITEITEN NOORDWIJK „Zo snel mogelijk die zandbak weg werken en de Noordwijkse boulevard weer een brui send aanblik geven". Deze doelstelling verwoordt de heer Waasdorp van de Bataafse Aannemings Maat schappij (BAM) uit Zeist voor de plek aan de Wilhelmi- naboulevard, waar vroeger het Palacehotel stond. De BAM heeft 15 januari de grond overgenomen van de Palace b.v. Het perceel ligt sinds enkele weken braak, nadat het Palacehotel, dat begin 1979 afbrandde, werd gesloopt. De BAM Projectrealisatie- en Beleggingsmaatschappij wil op het terrein in eerste instantie allerlei horeca-activiteiten realiseren. Die activiteiten variëren van een scackbar tot eethuisjes met daarnaast zaken als een bowling en een dancing. Het moet een overdekt geheel worden, waarin de bezoekers van de ene gele genheid naar de andere kunnen lopen zonder naar buiten te hoeven. De BAM wil verschillende hoogtes aanbrengen. Het dak van deze eerste bouwlaag kan voorlopig als terras dienen. De naam van het complex zou 'Palace Drugstore' worden. Voor het tweede deel van het plan wordt gedacht aan de bouw van appartementen. Zover zal het voorlopig niet komen, omdat daaraan volgens de BAM nu geen behoefte is. Ook wordt ge dacht aan de mogelijkheid van een hotelvestiging in de boven bouw. Volgens de BAM is de verscheidenheid aan horeca-activi- tieten aantrekkelijk, ondanks de al aanwezige voorzieningen op en bij de boulevard. „In Zandvoort is gebleken dat een klein schalige opzet erg aantrekkelijk blijkt te zijn voor het publiek en dat een goede exploitatie mogelijk is," aldus de heer Waasdorp. Voordat gebouwd kan worden, moet eerst worden overlegd met de gemeente. De eerste contacten zijn al gelegd, maar de BAM wil eerst haar plannen uitwerken voordat er verder met de ge meente gesproken wordt. Voor het bouwterrein was aan de Pa lace b.v. al een bouwvergunning verleend door de gemeente. Als de plannen van de BAM aan deze vergunning voldoen, zou nog deze zomer gebouwd kunnen gaan worden. De maatschappij streeft ernaar de eerste fase van het plan, het horeca-gedeelte, in de zomer van 1983 te hebben gerealiseerd. De gemeente staat in principe positief tegenover de plannen van de BAM. Burgemeester mr. J.M. Bonnike noemt het 'een fris initiatief'. „Het is positief dat er gewerkt wordt. In Duitsland zie je dit soort dingen ook en dat werkt heel goed." Wel zei de bur gemeester te hopen, dat het bouwplan binnen de verleende bouwvergunning valt. Deze verdunning werd in het voorjaar van 1981 verleend aan de toenmalige eigenaar van de grond en is met de grond meeverkocht: Op 4 maart zal de BAM met teke ningen naar de gemeente komen en overleg plegen over het bouwplan. ALPHEN AAN DEN RIJN Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft toegezegd ruim 350.000 gulden bij te dra gen in de kosten van het rehabilitatieplan voor de Bloemenbuurt. De totale kosten van de opknap beurt bedragen ruim 2 miljoen gulden. Drie jaar geleden stelde de ge meenteraad van Alphen het rehabilitatieplan vast. Dit plan komt er op neer, dat in de buurt nieuwe bestrating en - plantsoenen worden aange bracht. Waar nodig wordt een nieuwe indeling gemaakt. Om dit alles te kunnen uitvoeren, had Alphen subsidie aange vraagd. De dienst openbare werkén v&n de gemeente heeft overleg gevoerd met de buurtbewo ners en stelde vervolgens een plan de campagne op. Door de subsidie van het ministerie is het nu mogelijk om tegelijk met het aanbrengen van nieur we bestrating, het in slechte staat verkerende riool te ver vangen. De werkzaamheden zijn in middels begonnen. Naar ver wachting zal het werk voor 4e bouwvakantie zijn afgerond. ALPHEN AAN DEN RIJN Wethouder L. Kleingeld heeft gisteren bij de opening van het informatiecentrum voor buiten landse jongeren in het buurtcentrum Ridderveld alvast (symbo lisch) enkele drempels uit de weg geruimd. De wethouder deed dat onder toeziend oog van onder anderen de Turkse consul, de culturele attaché's van de Tunesische, Joegoslavische en Marok- kaane ambassades en uiteraard de burgemeester. De wethouder van sociaal-culturele zaken nam bij de opening aan het Aïdaplein 30 een hamer ter hand, die het opschrift 'slag vaardig beleid' droeg. Bij de voordeur moest Kleingeld daarmee drie drempels stukslaan, alvorens hij het centrum kon betredeh. De drempels droegen de etiketten 'subsidie', 'ontmoetingsruimte' en 'personeel'. Dit alles had uiteraard een symbolische beteke nis. En wel, dat bovengenoemde drie zaken overwonnen en be ter geregeld moeten worden om het informatiecentrum nog soe peler te laten draaien. Bovendien kent het Alphense welzijns werk dezelfde problemen. De bedoeling van het centrum, dat al enige weken officieel is geopend, is om wederzijdse informatie te verstrekken aan de Marokkaanse, Turkse, Joegoslavische en Nederlandse jeugd over de culturen, godsdienstbeoefening, scholing, vorming, maatschapijordening en -structuur. Het centrum in Alphen is het zevende in Zuid-Holland. Tijdens de bijeenkomst in De Bron, die aan de opening vooraf ging, had wethouder Kleingeld meegedeeld, dat het ministerie aan Alphen een vormingswerker heeft toegewezen. Het is de be doeling, dat deze vormingswerker gedurene een jaar 20 uur per week gaat besteden aan het tot standbrengen van een eigen be langenvereniging voor buitenlandse jongeren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3