Mr. Pieter en Cees Goekoop 'brand meester' Geld ontbreekt om woningen in Leiden-Noord op te knappen ^)anny Ka ye spil van Leids voetbaltoernooi LUSSENDE OPENING NIEUWE BRANDWEERKAZERNE Bewoners kibbelen om hoofdkraan Kuijers ijstrekker VVD AG] AD LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 my Kaye. LEIDEN Danny Kaye neemt deel aan het voet baltoernooi dat zaterdag 5 juni wordt gehouden op de velden van UVS in Leiden. De Unicef-ambas- sadeur zal dan ook het Leidse amateur-muziekge zelschap Jong K&O diri geren. Behalve Danny Kay wordt door een groot aantal nationale en inter nationale coryfeëen deel genomen aan het voetbal toernooi, waarvan de ba ten ten goede komen aan Unicef. Het voetbaltoernooi wordt voor de derde maal in Leiden gehouden. Elk jaar gaan de ba ten naar een goed doel. Dit keer heeft het Leids Organisa tie Komitee (LOK) daarvoor Unicef gekozen. Het is de be doeling, dat van negen tot twee uur het daadwerkelijke toernooi wordt gespeeld met teams van bedrijven, instellin gen en ziekenhuizen uit geheel Nederland. Van twee tot vier uur wordt een showprogram ma gepresenteerd. Om kwart over vier wordt een slotwed strijd gespeeld tussen een team van internationale politici en stafleden van bedrijven uit binnen- en buitenland. In het politieke team zullen onder anderen spelen de minister van Onderwijs dr. J.A. van Kemenade, mr. dr. C. Berk houwer (lid van het Europees parlement), mr. P.D.R. Davies (comm.consul van de Britse ambassade), staatssecretaris dr. J.C.Th van den Doef, mr. A. Ploeg (VVD-politicus), de heer M.S. Rabbani (consul van Koe weit), dr. R. Suncharitkul (am bassadeur van Thailand) en Prins Tengku Abdul Aziz Bin Tengku Mohamed Hazah (am- basadeur van Maleisië). In het team van het interna tionale bedrijfsleven zullen onder anderen spelen de heer P. Allaire (internationaal di recteur Rank Xerox), de heer W. Breukink (directeur Gazel le), de heer P.J.G. Doorn (voorzitter Raad van Bestuur DAF Nederland), de heer J. Kraaijeveld van Hemert (voorzitter Raad van Bestuur Boskalis Westminster), mr. H.J. Minderop (voorzitter TROS-tv), de heer A.F. Philips (directeur Philips), de heer. D.J. Piliero (voorzitter Ameri kaanse Kamer van Koophan del), de heer G.J.J. Wesly (voorzitter Raad van Bestuur Mercedes Benz Ned.), de heer C. Zezza (Europees directeur Samsonite) en dr. F.A. Hoog- endijk (hoofdredacteur Elze vier). De voetbalwedstrijd tussen de prominenten wordt geleid door Charles Corver. el !IDEN Met Pieter n Vollenhoven en bur- ieester Cees Goekoop de rol van geoefende o and weerman is de lednieuwe brandweer- zerne aan de Gooimeer- gistermiddag offi- geopend. Het com» de Merenwijk j|isvest behalve de Leid- brandweer ook de Re- inale Brandweer Rijn- d en de Centrale Post ïbulance Vervoer. tens een toespraak van 0 Scl andweercommandant J. oekman ging het branda larm in de kazerne. Alle geno digden werden tussen de schelle klanken van de sirene door tot kalmte gemaand en de burgemeester en de heer Van Vollenhoven werden vriendelijk doch dringend ver zocht zich in de gebruikelijke brandweer-outfit te hijsen. Vlak voor de nieuwe kazerne was een oude auto in brand gestoken. De beide heren kwe ten zich onder deskundige lei ding van de taak het brandje te blussen. Zonder problemen en al veel te moeite lukte dat. Het totstandkomen van de nieuwe kazerne is vooraf ge gaan door een jarenlang proces van plannen maken en plan nen veranderen. Al in de jaren veertig werd geconcludeerd, dat er een nieuwe kazerne gebouwd zou moeten worden. De voorbereidingen voor de bouw in de Merenwijk werden twee jaar geleden begonnen. De kazerne aan de Langebrug blijft als dependance gehand haafd. „Een nieuwe kazerne werd noodzakelijk, omdat we niet meer overal in de stad even snel konden komen. De vereiste uitruktijd liep gevaar door het steeds drukker wor dende verkeer en de groei van de stad," aldus brandweercom mandant Broekman. De wat in brandweertermen heet „Kazerne Noord" is al sinds september in gebruik. De offi ciële opening vond pas giste ren plaats, omdat de Centrale Alarmpost nog ingericht moest worden. De samenwerking van de Leidse brandweer, de regiona le brandweer en het ambulan ce vervoer is noodzakelijk uit oogpunt van kostenbesparing, de technologische ontwikke lingen ten aanzien van de brandbestrijding en de grotere kans op brand als gevolg van de stoffen waar met name in het bedrijfsleven mee wordt gewerkt. Burgemeester Goekoop wees in zijn toespraak op de steeds zwaarder wordende taak van de brandweer: „De brandweer is tegenwoordig meer een technische ongevallendienst. De taak van de brandweer zal Het karwei is geslaagd. Enkele ogenblikken later zullen beide spuitgasten hun spuitdiploma en helm in ont vangst nemen. in de toekomst nog zwaarder worden wanneer er activitei ten van de BB overgenomen moeten worden." Hij stelde dat de „structurele tekorten" waar de brandweer mee te maken heeft niet langer acceptabel zijn. Hij pleitte voor het pro fijtbeginsel. „De kans op een brand is voor de één veel gro ter dan voor de ander, terwijl elke Leidenaar nu bijna even veel via gemeentelijke belas tingen voor de brandweer be taalt," aldus de burgemeester. Hij stelde dat een toeslag op de brandverzekeringen van 10 prpcent de brandweer uit de grootste financiële nood zal helpen. 'J^irgemeester Goekoop, mr. P. van Vollenhoven en commissaris van de Koningin M. olijk in de nieuwe kazerne. Als ervaren spuitgasten wordt door het duo Goekoop-Van Vollenhoven een brandend voertuig onder blussende handen genomen. Centraal wonen In café Aniba wordt dinsdag 16 februari een oprich tingsvergadering gehouden van de „Vereniging Cen traal Wonen in Leiden en omgeving". De vereniging wil een trefpunt en belangenorganisatie zijn van men sen, die meer gemeenschappelijkheid in hun woonsitu atie nastreven (woongroepen bijvoorbeeld). De vereni ging wil proberen enige van deze projecten in de regio Leiden op zetten. Nadere inlichtingen: telefoonnum mer 410934. (Na zes uur). Reünie Club- en buurthuis Inde Vrolijcke Arke aan de Pieters- kerkchoorsteeg 15 houdt zondag 14 maart een grote reünie voor oud-bezoekers, oud-stafleden en oud-bestuursleden. De reünie heeft plaats van elf tot vier uur. Belangstellen den kunnen zich telefonisch (071-123271) of schriftelijk wenden tot het buurtcentrum voor een uitnodiging. Commando troepen Het Korps Comando Troepen viert zaterdag 20 maart het 40-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan wordt in Roosendaal een reünie gehouden. Bij de organisatie van de reünie zijn slechts de helft van de adressen van ruim 7000 oud-commando's bekend. Alle oud-(para) commando's kunnen aan de reünie deelnemen. Voor inlichtingen en aanmeldingen: Aooi G. Snoek, tel. 01650 - 43920 tst 158. Diabetes Kinderarts dr. G.J. Bruining houdt dinsdag 16 februari een lezing over de behandeling en begeleiding van kinderen met diabetes. Ook de begeleiding van de ouders zal aan dacht krijgen. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Leidse afdeling van de Diabetes Vereniging Nederland in de centrale polikliniek (gebouw 5) van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Gitaarconcert De gitaristen Bert Maas en Erik Otte geven woensdag 17 februari een concert in de Kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest 45. Het tweetal brengt wer ken van Heller, Bach, Paganini, Smith-Brindle, De Boer, De Falla en Williams. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, telefoonnummer 141141. De kaarten kosten vier gulden en vier gulden vijftig. Kinderfilm K&O draait woensdag 17 februari kinderfilms in de Kapel- zaal van haar gebouw aan de Oude Vest 45. Op het pro gramma staat een serie tekenfilms met stripfiguren als Po- peye en Woody Woodpecker. Er is ook een komische film te zien met als titel „De Jamfabrikanten". De toegangsprijs bedraagt drie gulden en de films beginnen om half drie. LEIDEN Een bewoner van een bovenhuis aan de Paul Krugerstraat heeft de afgelopen week vele malen zonder water gezeten, omdat zijn bene denbuurman de hoofddkraan dichtdraaide. Giste ren werd het de man teveel en belde hij de politie. De man, die beneden woont, placht op gezette tijden de hoofdkraan dicht te draaien. Als hij vond, dat zijn boven buurman de kraan wel weer lang genoeg had openstaan, zwengelde hij de kraan dicht. Toen dat gisteren voor de vierde maal in deze week gebeurde, had de de man er schoon (of nog vuil) genoeg van. Hij belde de politie, die overigens een uur eerder ook al tussenbeide was gekomen. Ook de gemoederen van de man beneden raakten verhit Hij wilde de agenten te lijf gaan, terwijl zijn vrouw hem met een bezem in de rug dekte. De dame werd ontwapend. De agenten wisten het geschil toch weer bij te leggen en de kraan ging open. EIDEN De huidige' VVD-fractievoorzitter F. uijers is door zijn liberale achterban gekozen als lijst- N^ekker voor de naderende gemeenteraadsverkiezin- ijwel de gehele huidige fractie zal in september terugkeren in Leidse raad. Op een respectievelijke tweede en derde plaats isfean de wethouders P.H. Schoute en J. Fase. De heer M. Zon- vylle, die door het bestuur op een zevende plaats was gezet, is les e ior de leden naar voren gehaald. Hij staat nu op de vierde ^iet aats. Ook de heer N. Langerak mocht zich verheugen in grote ereiieun van de leden. Hij steeg van een onverkiesbare vijftiende de zlaats naar een vijfde plaats. De zesde plaats op de kandidaten- erge 5t wordt ingenomen door de econoom G. Bakker, lid van de r's lunfractie van de VVD. Hij heeft nog niet eerder in de raad ten zeten. Zevende en achtste staan de huidige raadsleden G. de reigo ries en C. Elzinga. De VVD rekent er op dat ze de huidige 1 ven zetels in de raad zeker zal behouden. Wilde achtervolging van dronkeman •r1 gekiElDEN De politie van Den Haag en Leiden hebben van- t scl orgen in alle vroegte de handen vol gehad aan een beschon- ?n I en automobilist uit Delft, die voortdurend zijn snelheid onver en3!! "Woord hoog opvoerde. e politie in Leiden kreeg van Haagse collega's de melding, dat i een man in een amerikaans automobiel waren kwijtgeraakt, e in de richting van Leiden was gevlucht. Nabij de Voorscho- rweg werd de gezochte automobilist ontdekt. Hij reed dermate t0 iel op de Lammenschansrotonde af, dat het onmogelijke was :n 1 ng y 'UI- GEMEENTE EN LWS WIJZEN VERANTWOORDELIJKHEID AF LEIDEN Bewoners van een groot aantal wonin gen in Leiden-Noord drei gen de dupe te worden van een steekspel tussen gemeente en Leidse Wo ningstichting over de vraag wie het achterstallig onderhoud aan hun hui zen moet betalen. Beide instanties wijzen de ver antwoordelijkheid af voor de slechte staat waarin zo'n 170 woningen verke ren. Mochten gemeente en LWS het al eens worden, rest de vraag waar het geld vandaan moet ko men. De jaarlijkse subsidie die het rijk voor onder houd van woningen be schikbaar stelt, is verre van toereikend. Oorspronkelijk waren de wo ningen in de Van Hoogen- dorpstraat, de Van der Duijn- straat en tal van omliggende straten, eigendom van de wo ningbouwvereniging 'De goe de Woning'. De panden wer den 15 jaar geleden door de gemeente Leiden opgekocht nadat 'De goede woning' haar onderhoudsverplichtingen niet na kon komen. De Leidse Wo ningstichting kreeg het beheer over de woningen. Zes jaar ge leden werden de huizen gere noveerd, desondanks bleven de zij grote gebreken verto nen. Hierbij speelt mee dat de renovatie-eisen zes jaar gele den aanmerkelijk lager waren dan nu. Vocht- en tochtover- last leidde ertoe, dat de bewo ners een brief naar het ge meentebestuur schreven, waarin zij dreigden bouw- en woningtoezicht in te schake len. Voor wat het de water overlast betreft, waarvoor de gemeente verantwoordelijk is, zijn maatregelen genomen. Af gewacht wordt of deze doel treffend zijn. Ten aanzien van het achterstallig onderhoud is door de LWS op een aantal in- viduele klachten gereageerd. „Van enige planmatige aanpak is echter niets gebleken", aldus de bewoners. De bewoners en de gemeente stellen de LWS aansprakelijk voor het achterstallig onder houd. Volkshuisvestings-wet- houder D. Tesselaar. „De LWS is de huisbaas, zij hebben een potje voor het onderhoud van woningen dus zij moeten de klachten verhelpen". De LWS ziet het precies omgekeerd. „De gemeente is de eigenaar, wij beheren de woningen slechts. Als de gemeenteraad vindt, dat de woningen opge knapt moeten worden, dan moeten ze daar ook maar de centjes voor op tafel leggen", aldus woordvoerder F. Wou denberg. Na een onderzoek van bouw en woningtoezicht zouden b en w kunnen besluiten de LWS te dwingen (dat mag zo nodig onder politiedwang) de klach ten te verhelpen. Dat het ge meentebestuur dat zal doen, lijkt niet erg waarschijnlijk. Wethouder Tesselaar ver klaarde immers onlangs, dat een dergelijke aanschrijving geen zin zou hebben omdat de LWS niet genoeg geld in kas heeft om de zaak aan te pak ken, „Dan jagen we de LWS alleen maar over de kop", al dus Tesselaar. De LWS krijgt jaarlijks 600 gulden per woning van het ministerie van Volkshuisves- ADVERTENTIE ting voor het noodzakelijke onderhoud. Dat geld gaat in de zogenaamde onderhoudspót. „De norm van 600 gulden is echter veel te laag voor een woningbouwvereniging met vooroorlogs bezit (Op één na hebben alle Leidse woning bouwverenigingen vooroorlog se woningen in hun bestand- red.). Er is de afgelopen jaren ontzettend veel geld aan deze huizen uitgegeven. Er is nu nog wel geld om het kleine onderhoud aan te pakken maar niet voor de structurele zaken". Een antwoord op de vraag wie er moet betalen, lijkt echter nauwelijks interessant daar zo wel de LWS als de gemeente niet over het benodigde geld beschikken. Tesselaar: „We hebben met de LWS afgespro ken, dat er een inventarisatie van de klachten wordt ge maakt. Als de LWS dan tot de conclusie komt, dat ze het niet kan betalen dan willen wij wel helpen om een oplossing te vinden. Wij zijn daarvoor aan gewezen op het rijk, maar het is de vraag of deze geld wil ge ven voor woningen, die pas gerenoveerd zijn".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3