Cardiologen letten te weinig op stress'* QeidbaQowwnt Kamer wil krachtiger Europees NAVO-geluid uto's ouder dan drie jaar moeten vanaf '85 gekeurd timuleer opknappen ining door huurders'* Hoopvolle benadering Energiediscussie gaat door voor 27 miljoen CDA in Senaat oneens met onderwijsplannen weer JENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 PAGINA 9 100 Werklozen I in januari AAG In januari zijn 14.700 werklozen bijge- Het totaal aantal is gekomen op 488.300, ie 345.300 mannen. De osheid onder mannen iet 13.700 toe. Er kwa- 000 werkloze vrouwen de voorlopige cijfers, die Jiisterie van Sociale Za- aduet^teren openbaar maakte, achtwSat het aantal vakatures ?sned<w met 1000 is gedaald, erd. instaande vraag liep te- hebblt 12.600. Gecorrigeerd van |izoensinvloeden ligt het •erklozen nu op 452.500. Minder buitenlandse kinderen geadopteerd DEN HAAG In ons land is het aantal geadopteerde buitenlandse kinderen vorig jaar in vergelijking met 1980 met een kwart teruggelopen tot 1161. Dit blijkt uit gege vens van het ministerie van justitie, die gisteren bekend werden gemaakt door de Ne derlandse stichting voor In terlandelijke Adoptie en Jeugdwelzijn. De kinderen kwamen uit Verre Oosten (214), Indonesië (535), India (133), Sri Lanka (61), Colom bia (129), ander Zuidameri- kaanse landen (46) en diver se andere landen (43). Vier bejaarden dood na verkeersongeval HARDERWIJK Een ernstig ver keersongeval op Rijksweg 28 ter hoogte van Harderwijk heeft gistera vond aan vier beiaarden uit Rotter dam het leven gekost. De aanrijding werd veroorzaakt door een 43-jarige automobilist uit Blaricum, die met grote snelheid tegen de auto van de slachtoffers botste. De portieren van de auto van de bejaarden, die nog ■zo'n 200 meter werd voortgeduwd, konden daardoor niet meer open. De bejaarden konden er niet uit, toen de auto uitbrandde. De Blaricummer bleef ongedeerd. Kamer: vaste prijs boek moet blijven DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat de vaste boekenprijs behandhaafd moet blij ven. Een VVD- en GPV-motie, die gisteren was ingediend, werd met algemene stemmen aangenomen. Door het besluit van de Europe se Commissie om de Vlaams-Nederlandse af spraken voor een verticale prijsbinding te verwerpen dreigde een prijzenoorlog te wor den ontketend. Volgens de motie zou het los laten van de prijzen ten koste gaan van het literaire boek. Juist de prijsafspraken hebben er volgens de kamer voor gezorgd dat een ge varieerd aanbod van cultureel waardevolle boeken in stand kon worden gehouden. De kamer vindt dat de regering desnoods een wettelijke regeling moet treffen om ervoor te zorgen dat het aanbod van literaire boeken niet verder verschraald. Strafrechtelijke vervolging sextoerisme DEN HAAG De procureur-gene raal bij het Amsterdamse Gerechtsof zal binnenkort een ambtsbericht stu ren aan het kabinet waarin mogelijk heden om het werven van sextoeris- ten strafrechtelijk te bestrijden, wor den aangegeven. Dit heeft minister Van der Stoel (buitenlandse zaken), mede namens zijn collega's Van Dijk van Ontwikkelingssamenwerking en De Ruiter van Justitie, geantwoord op schriftelijk vragen van de kamer leden Waltmans en Lankhorst (PPR). Aanleiding voor de vragen waren de veroordeling van het sextoerisme door minister Van Dijk tijdens zijn bezoek aan Sri Lanka en een televi sie-programma over de uitgever van een gids met dergelijke reizen. IIOVEN De car- en in ons land zijn onvoldoende van dat stress het ont- van hart- en vaat- in de hand kan Dat vindt de Ne- ;e Hartstichting, opt dat het morgen htbaifuden symposium en v»,.Hart en Stress" klaar verandering zal iat. lin- wer ering van ecent door ons 8eh°u" u juête", memoreert me- I irecteur dr. E. Dekker erKn Hartstichting, „heeft nieuwen dat maar liefst 50 van de hartspecialis- t gelooft in enig ver- aa ssen stress en een hart- r Terwijl de afgeloper r door beoefenaren var agswetenschappen toch een reeks van heel overtuigen de aanwijzingen heeft aange dragen, dat dat verband wel degelijk bestaat. We willen daarom graag dat de gedrags wetenschappers en de op het lichaam van de mens geörien- teerde hartspecialisten hun be vindingen onderling toetsen". Dr. Dekker spreekt van „aan wijzingen" en niet van „bewij zen" dat stress tot een hartaan val kan leiden. Probleem bij het onderzoek naar een ver band tussen de twee fenome nen is natuurlijk wat je precies onder stress moet verstaan. Niet alle spanningen zijn on der dat begrip te rangschik ken. Er bestaan ook plezierige spanningen. En wat de een er vaart als een aangename span ning, vindt de ander juist erg onaangenaam. De ene mens beschikt ook over betere tech nieken om met spanning om te gaan dan de andere. Zelf vindt dr. Dekker dat je stress het best kan definiëren als een wanverhouding tussen de uit dagingen, die van buitenaf op iemand afkomen, en zijn ver mogen die uitdagingen het hoofd te bieden. Bewezen is inmiddels wel, be klemtoont dr.Dekker, dat er verband bestaat tussen wat je zou kunnen noemen een stress-scheppende persoonlijk heid en het ontstaan van hart en vaatziekten. Daarmee duidt hij op de ideeën die zijn ont wikkeld door de Amerikaanse onderzoekers Friedman en Roseman en die een onder scheid behelsen tussen A- en B-mensen. De mensen met een persoonlijkheid van het type A zijn de stress-scheppers. De B- mensen gedragen zich bedaar der en laconieker. Kenmerken van de persoon lijkheid type A zijn: een inten sief streven naar prestatie, in tensieve wedijver, gemakke lijk ongeduldig, haastig, bruuskheid in spraak en ge baar, een groot plichtsgevoel tegenover het beroep, een ze kere graad van agressiviteit en zelfs vijandigheid. De A-indi- viduen trachten steeds meer te bereiken in steeds minder tijd. Mensen die weinig of geen van deze gedragskenmerken vertonen, worden tot de per soonlijkheden van het type B gerekend. Gebleken is nu, bij meerdere onderzoekingen, dat mannen en vrouwen van het type A een tweemaal zo grote kans maken op een hartaanval als hun medemensen van het type B. „Toch blijft het erg moeilijk", aldus dr.Dekker, „om over stress in zijn algemeenheid duidelijke uitspraken te doen. Heldere adviezen hoe men hart- en vaatziekten als gevolg van stress kan voorkomen, zijn niet op te stellen". i pinken zuiger taakt. pater guer- i iets ijs te geval ester- tceerd iiten- lkaar n loren >uden in de :it nu bis- eken- igelie canenl over wor- igelie) iw en, el i een aan Hóe! lit de) lie hijj en in iperzuiger van een Antwerpse baggermaatschappij is gls- ag in de buurt van Hansweert gedeeltelijk gezonken en daarna aan de grond gelopen. Volgens de rijkshavendienst ligt de oorzaak waarschijnlijk bij een storing in de machinekamer. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De zandzuiger is door slepers enigszins verschoven zodat hij niet In de vaargeul kan geraken. Een delegatie van de groep ouderen tegen kernwapens heeft gis termiddag namens 3656 ouderen een petitie aangeboden aan kamervoorzitter Dolman en Hary van den Berg, voorziter van de vaste kamercommissie voor defensie. De ouderen vragen de Ka mer niet in te stemmen met plaatsing van nieuwe kernwapens op Nederlands grondgebied. Tot dit protest enhet ophalen van handtekeningen werd besloten nadat was gebleken dat vele ou deren op de 21ste november graag hadden willen demonstreren, maar dit in verband met hun hoge leeftijd niet aandurfden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Europese NAVO-landen zouden op het ge bied van het vredes- en veiligheidsbeleid een meer eigen, ge meenschappelijk geluid tegenover NAVO-bondgenoot de Vere nigde Staten moeten laten horen. Deze wens hebben de rege ringspartijen CDA, PvdA en D'66 gisteren in de Tweede Kamer geuit in het debat over de Nederlandse bijdrage aan de NAVO. De drie partijen leggen er overigens de nadruk op dat een eigen Europese houding niet mag leiden tot een diepe kloof in het At lantisch bondgenootschap. Het gaat er vooral om, bij de Verenig de Staten meer begrip te kweken voor de belangen en wensen van de Europese NAVO-partners, die vaak anders getint zijn dan die van de Verenigde Staten. „Het bondgenootschap kan niet gebaat zijn bij een krachtig eensgezind geluid, waarin de stem van Reagan alleen alle ande re overstemt", aldus de PvdA'er Ter Beek. D'66-woordvoerder Schaper zei, dat de Verenigde Staten in de na-oorlogse jaren een „onnatuurlijk" overwicht op de Europese NAVO-landen hebben gehad en CDA'er De Boer sprak van het ontbreken van een „Europees spoor" binnen de NAVO. Volgens CDA en D'66 moet de Europese opstelling inzake het veiligheidsbeleid in eerste in stantie binnen de Europese Gemeenschap worden besproken. De Boer (CDA) wees erop, dat Noorwegen, Portugal en Turkije, die wel NAVO-lid zijn maar geen lid van de Europese Gemeen schap na verloop van tijd ook bij dat overleg moeten worden betrokken. De PvdA diende gisteren een motie in, waarin afkeuring wordt uitgesproken over het voorstel van de Amerikaanse president Reagan, de produktie van chemische wapens op te voeren. Van de zijde van PvdA en D'66 werd tevens herhaald, dat het kabi net in de huidige zittingsperiode nee zal moeten zeggen tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland. HAAG Alleen 's van drie jaar en ou- moeten vanaf 1985 wor- gekeurd. De automobi- moeten nog dit jaar gulden extra betalen voor het Kentekenbewijs deel drie. Dat levert het rijk vijf miljoen op en daar door kunnen de periodieke keuringen van personenau to's al in 1985 worden be gonnen. Verder wordt niet jaarlijks vijf maar drie pro cent van het gekeurde aan tal auto's hergekeurd. Door de autokeuringen ontstaan bij de overheid 600 nieuwe arbeidsplaatsen en in gara ges en keuringstations to taal 3000. De jaarlijkse kos ten van de keuringen be dragen zestig miljoen gul den. Naast de heffing op het kentekenbewijs betaalt de automobilist ook nog twaalf gulden leges kosten op het keuringstarief. Dit alles blijkt uit een notitie die staatssecretaris Van der Doef (Verkeer en Water staat) aan de Tweede Ka mer heeft gezonden. KAAG Zelf een huurwoning verbeteren geeft Ie bewoners veel problemen. Daarom wil de de lefgroep „Doe het zelfhuisvesting" dat de regels >rschriften worden aangepast, dat er fondsen ko- !n dat opleiding en begeleiding voor zelfwerk- eid aan woningen worden uitgebreid. Dat zei Jisteren op een persconferentie. F de initiatiefgroep, die is samengesteld uit belangenorga- op het gebied van de huisvesting, is zelfwerkzaamheid sluit het meer aan op de behoeften van de mensen ze meer te zeggen over hun woning. Er worden nog bsidies voor gegeven en er zijn veel practische proble- els en voorschriften, waaraan verder moet worden vol- lfwerkzaamheid beperkt zich meestal tot de inrichting tot het inbouwpakket en installatie. De initiatiefgroep dat deskundigheid van de bewoners niet het grootste is. De vakbonden vrezen dat zelfwerkzaamheid de egenheid in de bouw verder aantast. De kwaliteit van ige woningen vindt de initiatiefgroep niet hoog. Daar- ert men tegen minister Van Dam, die vindt dat wonin- wat goedkoper kunnen worden uitgevoerd. Er worden gen over zelfwerkzaamheid georganiseerd. rkerk burgemeester van Emmen AG Hans Ouwerkerk, de huidige burgemeester van erk wordt vrijwel zeker de nieuwe burgemeester van In Den Haag rekent men er op dat premier Van Agt benoeming bekend maakt Onder de kandidaten be- h ook de Haagse wethouder A.A.J.M. van Lier (54), die zijn gevorderde leefijd minder geschikt werd gevonden. Pater Koopmans in actie Een fotograferende toerist op het Binnenhof? Nee, het Is pater Koopmans, bekend actievoer der tegen abortus die ditmaal zélf gistermiddag zijn demonstrerende medestanders fotogra feerde. Zoals bekend demonstreert de groep Koopmans maandelijks tegen abortus In Den Haag. Rector treedt af na verklaring over samenwonen KAMPEN/DEN HAAG De rector van de Theologi sche Hogeschool van de Ge reformeerde Kerken (Syno daal) prof.dr. J.C. de Moor (44) wil van die functie on theven worden, omdat hij zich niet kan vinden in de verklaring van de Hoge- schoolraad, waarvan hij voorzitter is, waarin onge huwd samenwonen zonder restrictie wordt goedgekeurd. Prof. de Moor vindt dat veel te ver gaan. Het kabinet wil binnnen af zienbare tijd een definitief wetsontwerp indienen om te komen tot gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Voor dat ontwerp moeten de duizenden reacties die de afge lopen weken bij de ministeries van CRM, Sociale Zaken en Justitie op de aanstaande anti discriminatiewet zijn binnen gekomen worden geordend en verwerkt De samenwerking op regeringsniveau tussen CDA en PvdA is gebaseerd op een zakelijke gelegenheidscoalitie. Niet min der, maar ook niet meer. Een koel, zakelijk verbond, op basis van een aantal formele overeenkomsten, neergeschreven in het regeerakkoord. Er zijn geen pogingen in het werk gesteld om te komen tot enige diepgaande gezamenlijke visie op de samenleving op wat langere termijn. Terecht, want die po gingen zouden naar mag worden verondersteld ten tijde van de kabinetsformatie weinig hebben opgeleverd. BETEKENT dit dat de samenwerking tussen PvdA en CDA slechts op de korte termijn is gericht? Ja. Betekent dit ook, dat er geen mogelijkheden zijn voor een beleid op wat lange re termijn, een beleid waar de samenleving met zijn huidige complexiteit zo hard aan toe is? Die mogelijkheden zijn er wel, of beten gezegd: ze kunnen er komen. En in dit opzicht lijkt het bij de PvdA te gaan dagen; er is althans zeker spra ke van een lichtpuntje. De man die in die partij gedoodverfd wordt als de nieuwe leider, minister Van der Louw, heeft namelijk in niet gerin ge mate zijn nek uitgestoken door gerekend naar oude PvdA-ideeën een geheel nieuwe kijk op de verzorgings staat te geven. Minder verantwoordelijkheid bij de overheid, meer verantwoordelijkheid bij het individu, zo was de kern van zijn fundamentele betoog. Zijn standpunt komt opval lend dicht in de buurt van de aloude CDA-benadering, die gekenmerkt wordt door de term „gespreide verantwoorde lijkheid". De verzorgingsstaat is de afgelopen jaren op diverse terrei nen doorgeschoten. Daarmee is hier en daar niet alleen het „verantwoordelijk zijn voor elkaar" in het gedrang gekomen, maar zelfs het „verantwoordelijk zijn voor jezelf". Voor alles is nu immers bij de overheid aan te kloppen. Natuurlijk: de essentie van de verzorgingsstaat, de zorg voor de zwakkeren, mag niet aangetast worden. Maar al het andere moet perma nent op z'n effecten voor de samenleving doorgelicht kun nen worden. Voor zo'n benadering had men bij de PvdA tot nu toe geen enkel oog. Bij de socialisten staat van oudsher over heidszorg centraal. Dit starre standpunt lijkt Van der Louw te willen doorbreken. De komende maanden zullen leren of Van der Louw met zijn opmerkelijke en voor de samenle ving hoopvolle benadering de meerderheid in zijn partij meekrijgt. DEN HAAG De Brede Maatschappelijke Discussie (BMD) over (kern) energie gaat door. Minister Terlouw (Economische Zaken) heeft met de stuurgroep die de discussie leidt, overeen stemming bereikt over een begroting van 26,8 miljoen gulden. Dit is 1,8 miljoen gulden meer dan Terlouw wilde uittrekken en 8,6 miljoen minder dan de stuurgroep nodig achtte. De vorige regering had er dertien miljoen voor uitgetrokken. De belang rijkste bezuiniging is nu gevonden door zes miljoen gulden min der subsidies aan deelnemers te geven. Stuurgroepvoorzitter De Brauw: „Het wordt nu meer „een gemeenschapsgebeuren". De kwaliteit wordt daardoor misschien aangetast maar de stuur groep denkt dat het op deze manier ook wel te doen is". De stuurgroep is nu teruggekomen op een eerder dreigement op te stappen als er gekort werd op de subsidies. Daarvoor had men vijftien miljoen gepland. Daarvan was al zeven miljoen toege kend. Economische Zaken gaat de ontwikkeling van alternatie ve energiescenario's van 1,8 miljoen betalen. De discussie jaar wordt nu korter en speelt zich af tussen januari en medio 1983. De stuurgroep gaat minder onderzoek doen, minder stafmensen aantrekken en rapporten niet gratis geven waardoor twee mil joen gulden wordt bespaard. De discussie moet eind 1983 uit monden in een rapport aan regering en parlement. DEN HAAG De CDA-fractie in de Eerste Kamer heeft zich gisteren gedistancieerd van de plannen van minister van onder wijs Van Kemenade met betrekking tot het vervolgonderwijs. Tijdens de algemene politieke beschouwingen, die tot nu toe moesten worden uitgesteld wegens afwezigheid van premier Van Agt, zei fractieleider dr. J.H. Christiaanse dat hij het nodig vond „het kabinet een schot voor de boeg te geven". Volgens Christiaanse werkt Van Kemenade nog steeds in de richting van een middenschool, waarvan weliswaar enkele ele menten zijn teruggenomen, maar het lijkt erop of nu alleen nog ter discussie staat hoe het huidige categorale stelsel (lbo, mavo, havo, vwo) doorbroken moet worden. Volgens hen) heeft de tak- tiek van Van Kemenade en zijn staatssecretaris Deetman (CDA) een salami-achtig karakter, waarin „het CDA wordt meegeno men naar een einddoel waaraan het niet toe is". Volgens staats secretaris Deetman zijn de opmerkingen van Christiaanse niet relevant: ze worden door hem meer beschouwd als een schot in de lucht dan als een schot voor de boeg. ^Maa"Min temp temp Amsterdam zw.bew. De e Vrij zacht Ook morgen waait er een zui denwind, die tamelijk zachte lucht naar ons land voert. In de nacht daalt het kwik tot omstreeks 2 graden, de mid- dagtemperatuur wordt onge veer 10 graden. Op de Wad deneilanden enkele graden la ger omdat het omringende zeewater nog vrij koud is. Over de Britse eilanden trek ken regengebieden, samen hangend met depresiies boven de Atlantische Oceaan naar het noordoosten. De neerslag kan tijdelijk wat dichter bij het land komen, maar het ziet er naar uit, dat het morgen op de meeste plaatsen droog blijft. In Scandinavië is de luchtdruk nu gedaald, zodat oceaansto ringen tot dit gebièd kunnen doordringen en de daar aan wezige vorst wat temperen. In Rusland komt onder invloed van een hogedrukgebied nog strenge vorst voor. Eelde zw.bew. Eindhoven nv.be*. Den Helder zw.bew. Lh. R'dam zw.bew. Twente l.bew. Vllssingen zw.bew. Z.-Limburg l.bew. Aberdeen mist Bordeaux Kopenhagen geh bew. 1 10 2 n Lissabon on bew. 16 1 Or Locarno onbew. 10 -1 0 n Londen zw.bew.. 12 7 0 n Luxemburg l.bew. 8 1 0 n Stockholm Wenen Zurich Las Paimas on bew. 18 7 0 mm

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9