„Jolanda, laat tenminste iets van je horen MILDE EISEN TEGEN FRAUDERENDE CROUPIERS Geen belangstelling voor eengezinswoningen aan Engelendaal iatwijks politiebureau vellicht bankkantoor Geen concentratie buitenlanders in Leiderdorpse flats vilerzetskruis por A. Ypma LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 Onderwijsbegeleiding Dg onduidelijk )0RSCHOTEN De regionalisering van» onderwijsbegeltidingsdienst vraagt veel jrleg tussen de deelnemende gemeenten, kthouder L. Marselis (CDA) van Voorscho- toonde zich gisteravond tijdens de verga ing van de commissie welzijn niet al te op- jistisch over het slagen daarvan nog dit voor rijkssubsidie in aanmerking te ko- moeten Leidea, Oegstgeest, Leiderdorp, .terwoude en Voorschoten komen tot een imenlijke ondervijsbegeleidingsdienst. Er :hter nog onenigheid over de invloed per ieente op die di?nst: krijgt iedereen een ■vaardigde of moet Leiden als grootste ge- nte er meerdere krijgen. DEN HAAG Officier van justitie mr C. van der Ham heeft gisteren drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en vijfduizend gulden boete gevor derd tegen drie voormalige Scheveningse croupiers, die in januari/februari '81 met valsspelen aan de roulette een aanzienlijk bedrag aan jetons van de Nationale Stichting Casinospelen (NSC) zouden hebben gestolen. Voor een vierde croupier, wiens aandeel in de fraude te gering was, vroeg de offi cier vrijspraak. Diefstal van speelpenningen vond in '81 op grote schaal plaats in de casino's van Scheveningen, Val kenburg (L) en Zandvoort. De verduisteringsprak tijken hadden het karakter van een complot, waar bij tientallen croupiers waren betrokken. De Natio nale Stichting Casinospelen (NSC) heeft in verband met de affaire ruim 61 medewerkers moeten ont slaan. Alleen al in Scheveningen werden 37 crou piers aan de kant gezet. Daarvan werden er slechts zeven vervolgd, waaronder de croupiers die giste ren terecht moesten staan. De overige zaken, die pas later aan het licht kwamen, heeft de NSC bin nenskamers kunnen houden. Mr. Van der Ham hield in zijn eis rekening met het feit dat de vier verdachten, samen met nog drie andere collega's, die reeds eerder werden veroordeeld, de enigen waren tegen wie de stichting destijds een aanklacht heeft ingediend. Twee broers, beiden croupiers, waren de grote af wezigen in de strafzaak. Ze schreven de president, mr S.F. Kootte, deze week in een brief spijt van de diefstal te hebben. Ze gaven „hun geknoei" met je tons ruiterlijk toe. De confrontatie in de rechtszaal durfden ze echter niet aan, omdat het hun allemaal te veel was geworden. Bleven over de Joegoslaaf L.J. (30) en Voorburger N.K. (37), die daar minder moeite mee hadden. De broers en de Joegoslaaf speelden in het casino in één equipe aan dezelfde tafel. Volgens hen zouden ze door hoger casino-per soneel (tafelchefs e.a.) over zijn gehaald de zaak op te lichten. Thuis bij hun chefs werden de croupiers alle trucs bijgebracht om het plan te doen slagen. De werkwijze bleek heel simpel. Aan de speeltafel kregen onbekende gasten, die eveneens in het com plot zaten, jetons toegeschoven die ze niet hadden gewonnen. Ook gebeurde het dat de croupiers na het „Rien ne va plus" nog gauw even een fiche op het winnende nummer zetten. Bijschuiven heette dat. Op sommige avonden werden op die manier tienduizenden guldens verdient. Het massaal geknoei aan de tafels was na enige tijd ook doorgedrongen tot de interne beveiligings dienst van het casino. De directie besloot het spel hierop een tijdje mee te spelen. Ook het casino zelf' stelde nu zijn eigen, „anonieme" spelers aan rond de tafels. Maar dezen zaten daar louter en alleen om de croupiers bij het valsspelen te betrappen.- Over elke malafide handeling werd verslag uitge bracht aan de directie. Zo liepen tenlotte alle vals-, spelers tegen de lamp. De vier verdachten beschouwen zich in deze affaire slechts als de „kleine loopjongens" van diegenen, die, althans voor justitie, buiten schot zijn gehou den: het hogere personeel dus. De croupiers zouden door schulden tot hun daad zijn gekomen. Mr Van der Ham zei hierover dat alleen de sterke benen rond de roulette de weelde van het geld hebben kunnen dragen. e 1 fOORDWIJKSE OUDERS VAN VERMIST MEISJE: DORDWIJK - „Jolan- hoeft tegeiover ons in schuldgevoel te heb- n. Ze hoort erbij, maar heeft recht ap een ei- esoorn keuze in dit leven, e hebben eer duidelijk rtrouwen in haar. Ze oeft niet thuis te komen ,h* i ze dat niet wil, als ze ng. vi ieder geval maar iets 'iik-Hji n zich laat horen". Dit Iggen de ouders van de Opgei K>rdwijkse Jdanda van 1jnes n Berg, die al sinds 8 >se m i 1981 SPOO'IOOS Ver vol renen is. De plitie is op idringen var de vader teren een geïntensi- ;j grde speurtocht naar de Lau rblijfplaats van het iisje begonnen. Haar 'OOt igere zusje1 Marina it 21, daardoor op de ver vulling van haar enige veijaarswens: Dat Jolanda maandag op haar tiende verjaardag na zeven maanden iets van zich laat horen. De 17-jarige Jolanda, die zich ook wel eens met de meisjes naam van haar moeder Van- /De Toledo voorstelt, verliet 8 juli, voorzien van toiletgerei, extra kleding, een slaapzak en een tentje haar huis. Haar ou ders waren met vakantie en zij zou een aantal dagen bij een vriendin in Oegstgeest gaan logeren en daarna naar een vakantie-natuurkamp in Nieuwkoop gaan. In Oegst geest kwam zij nooit aan. Wel is bekend dat zij door een Noordwijkse jongen diezelfde dag bij het station in Leiden is afgezet. Haar verdwijning werd pas ontdekt, toen zij niet op het natuurkamp in Nieuw koop verscheen. Haar ouders hebben zich gedu rende de afgelopen maanden voortdurend afgevraagd waar om het meisje verdwenen is. Hoewel zij voorop stellen dat het gezinsleven desondanks goed functioneert, zou het be ter gaan als er zekerheid over Jolanda was. Haar vader denkt dat het meisje welover wogen is vertrokken. „Ze heeft alles planmatig aange pakt, had alle spullen, pas poort, giropasje en cheques bij zich en heeft geen ongerust heid achter willen laten. Nadat zij is vertrokken, heeft ze oma, die in ons huis logeerde, nog opgebeld en verteld dat ze goed in Oegstgeest was aange komen.". Over de reden van het vertrek tasten haar ouders echter in het duister, maar aan een mis drijf gelooft men niet direct. Onzekerheid wordt echter in de hand gewerkt doordat er bijvoorbeeld sinds die 9 juli Vader, moeder en Marina van den Berg hebben maar één wens: Dat Jolanda iets van zich laat horen. geen geld meer van Jolanda's girorekening is gehaald en to taal niets meer van haar is ge hoord. „Jolanda is een standvastig meisje en in intelligentie voor op haar leeftijd, maar emotio neel niet. Ze was toegelaten tot de zesde klas van het athe neum aan het Rijnlands Ly ceum en interesseerde zich erg voor de maatschappij. Ze was de laatste maanden voor haar vertrek een beetje geënga geerd aan het worden. Ze dis cussieerde veel met mij over zaken als emancipatie, kraken, werkte op school mee aan de Wereldwinkel en was initia tiefneemster van de actie Noordwijk-Boven Volta. Ze heeft een positieve levensin stelling en gelooft heel erg in de mensen. Daardoor is zij misschien mede gezien haar leeftijd makkelijk te beïnvloe den", vertelt haar vader. „Ze had de laatste tijd een erge on vrede met de maatschappij. Daarom is het mogelijk dat zij ergens zit om het anders te gaan doen". Haar vader voegt daaraan toe dat Jolanda een zeer trouw meisje is, maar als zij iets had beslist, voerde zij dat ook rigo- reus door. Daarom zijn er ook allerlei theoriën over haar mo gelijke verblijfplaats. Een reli gieuze sekte is een van die mo gelijkheden. Hoewel zij niets daarvan of van drugs en disco moest hebben, is het mogelijk dat zij bij een dergelijke bewe ging terecht is gekomen, juist omdat zij volgens haar ouders nogal goedgelovig is. ASTRID SCHOORDIJK Voorschoten krijgt speciale commissie inbraak preventie VOORSCHOTEN Het toe- nemende aantal inbraken in Voorschotense scholen is gis teravond in de vergadering van de commissie welzijn aan leiding geweest een speciale commisie te vormen die de in braakpreventie gaat bekijken. - De commissie wil proberen de scholen beter te beveiligen Verzekeren gaat niet omdat de premie te duur is. Nauw samen met deze in- braakgolf hangt het 'jongeren- probleem' in de wijk Noord- Hofland. De commissie welzijn kijkt op tegen de 400.000 gul den die het terreintje aan de Leidseweg-Noord vergt om in gericht te worden als speel- - tuin. Volgens de commissiele den moet de speeltuin meer toegankelijk zijn voor de wat oudere jeugd. De CDA-er Van Wijk vindt het passend wan neer het terrein gewoon ruw en braak ter beschikking van de jeugd wordt gesteld. Dat is echter gezien de slechte bo- demgesteljheid onmogelijk. Het terrein is grote delen van het jaar meer een waterplas dan grasveld. De commissie wihook binnen de wijk Noord- Hofland zo spoedig mogelijk komen tot een onderdak vor de oudere jeugd. Er wordt ge dacht aan een soort buurthuis. Die opzet kan echter alleen slagen wanneer ouderen uit de wijk bereid zijn begeleiding te garanderen en aan die bereid- heid ontbreekt het vooralsnog. LANNEN VOOR INRICHTING MUSEUM WANKELEN ATWIJK Er bestaat steeds onduidelijk- d over het feit of het nootschap Oud-Katwijk !t huidige politiebureau de toekomst kan in- 'hten als een museum, heeft zich namelijk een rieuze gegadigde ge- eld die het kapitale ind aan de Voorstraat, it momenteel eigendom van de gemeente, voor it bedrag van 1,2 miljoen ilden wil kopen. Deze gadigde, de Katwijkse ibobank, is van plan het •litiebureau (dat in het torjaar door het korps ordt verlaten) af te bre in waarna aan de Voor raat een nieuw pand kan orden gebouwd. raadsleder zijn voortdu- nd in onzekerheid gelaten 'er de voorwaarden waaron- t het pand indertijd door de familie Meerburg aan de ge meente is verkocht. Er zouden allerlei bepalingen in het koopcontract staan waardoor het onder meer niet mogelijk was om het pand na het ver trek van de politie aan parti culieren te verkopen of te slo pen. Het idee van B en W was dan ook om het pand te ver huren aan het genootschap Oud-Katwijk zodat het zou kunnen worden ingericht als een museum. De kosten voor de verbouwing kwamen voor rekening van de gemeente. De hele zaak is nu op losse, schroeven komen te staan na de mededeling van wethouder J. Vink gistermiddag in een vergadering van de commissie voor cultuur en recreatie dat er in het koopcontract geen enkele bepaling is opgenomen over het toekomstig gebruik van het pand Meerburg. De wethouder bevestigde ook het gerucht als zou de Katwijkse Rabobank een bod van 1,2 mil joen gulden op het pand heb ben uitgebracht. Er is hier sprake van een eerste richt prijs zodat het aannemelijk is dat het gebouw een bedrag van rond de 1,5 miljoen kan opbrengen. De Rabobank is van plan het voor Katwijk ka rakteristieke pand te slopen zodat er aan de Voorstraat een geheel nieuw kantoor kan ver schijnen. B en W zijn met deze ontwikkeling hoogst ongeluk kig en zullen dan ook aan de raad vragen of het pand ja dan nee voor de badplaats behou den moet blijven. Een uit spraak van de raad zal dan te vens beslissend zijn voor het bankbestuur. Als de raad zich tegen de sloop verklaard is het namelijk aannemelijk dat de verkoop van de baan is. Enkele raadsleden hebben in tussen echter al laten weten dat er te praten moet zijn ovei een bedrag van 1,5 miljoen dal de bank eventueel voor hei pand wil uittrekken. Met het verdiende geld zou dan een andere oplossing voor het ge nootschap Oud-Katwijk moe ten worden gezocht. LEIDERDORP Er is geen sprake van concentratie van buitenlandse gastarbeiders in de flats aan de Schansen. Dit stelde mevrouw L. van Heteren, lid van de woonruimtetoewijzingscommissie van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp, gisteravond tij dens een vergadering van de raadscommissie Maat schappelijk Welzijn. Mevrouw Van Heteren vond dat met een verhouding van 35 buitenlandse gezinnen op een woningbestand van 690 flats be paald niet van een verontrustende situatie mocht worden ge sproken. Zij keerde zich met haar opmerkingen tegen een der gelijke suggestie in het rapport „Etnische minderheden in Lei derdorp". Wethouder mevrouw Irma Gehner vond niettemin dat er enige voorzichtigheid geboden was. Zij was het eens met een stelling uit het rapport dat er van een spreidingsbeleid niets terecht komt. „Voorkomen moet worden dat er problemen ontstaan zoals bijvoorbeeld in de wijk De Kooi in Leiden", zo stelde wet houder Gehner. Zij had er voorts moeite mee, dat er vrijblijven de beleidsuitspraken worden gedaan zonder dat er de nodige consequenties aan worden verbonden. Zij meende dat er op den duur aan een gedwongen spreiding van buitenlandse gastarbei ders niet te ontkomen valt, omdat volgens mevrouw Gehner de gevolgen voor de samenleving wel eens veel erger zouden kun nen zijn. „Zelfs als er een flat op een galerij vrij komt, zou je nieuw binnengekomenen naar Buitenhof moeten kunnen ver wijzen", aldus mevrouw Gehner. De commissie schrok vooralsnog voor deze nieuwe vorm van woningtoewijzing terug en wilde zich daarom niet aan een poli tieke uitspraak wagen. „Een leuk puntje voor de gemeenteraad", zo werd opgemerkt urgemeester 3. A. Bos Beft gisteravoid het ver- itsherdenkingstruis uitge- ikt aan de oud-adjudant in de marechaussee A. pma (links). Dt heer Ypma ïtving deze onderscheiding >or zijn werk in de oorlogs- ren toen hij lid was van de lokploeg Gerard Weyns die xjrnamelijk n Zeeuws aanderen ope-eerde. Het rzetsherdenkingskruis is in t leven geroefen door ko- igin Beatrix er gelegen- id van de 35sta herdenking n de bevrijding Het eerste uis is uitgereikt door Hare ajesteit op vijf mei 1981 in Nieuwe Kerk te Amster- m. LEIDERDORP Voor de woningen langs de En gelendaal blijkt geen belangstelling te bestaan. De Algemene Woning bouwvereniging Leider dorp (AWL) heeft in de uitbreidingswijk Buiten hof-Oost een complex van 84 eengezinswoningen in aanbouw waarvan een ge deelte vrij dicht op de En gelendaal is geprojecteerd. Van de 55 door de AWL in eerste instantie aange schreven gezinnen heeft er slechts één de voorkeur aan een woning aan de Engelendaal gegeven. De voorzitter van de AWL, de heer G. van Duivenvoorden, wijt de geringe belangstelling aan het feit, dat aanvankelijk de bewoners was medegedeeld dat er doorzichtige geluid- schermen zouden komen. De AWL heeft echter besloten deze voorzieningen niet aan te brengen, omdat geluidsmetin gen en berekeningen hebben aangetoond, dat de geluidsbe lasting op de woningen lager zou uitvallen dan was veron dersteld. „Ik kan me voorstel len dat de bewoners gedacht hebben, eerst komt er een scherm en later blijkt dat dit niet het geval is. De mensen gaan zich afvragen wat er nu aan de hand is. Ik denk dat ze daarom de veiliger weg kiezen en iets verder van de Engelen daal af gaan zitten", aldus de heer Van Duivenvoorden. De heer Van Duivenvoorden werpt de suggestie van zich af alsof de AWL met de wonin gen zou leuren om ze kwijt te raken. Hij stelt dat het aanzien straks, als de wijk klaar is, heel leuk gaat worden. Er worden heuvels opgeworpen en er komt een royale beplan ting. „Ik ben er van overtuigd, dat de mensen, die daar gaan wonen er prettig zullen wonen en geen last zullen hebben van het geluid op de Engelendaal", zegt de heer Van Duiven voor- De nieuwbouwwoningen aan de Engelendaal.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7