Morgen begint bouw Zoeterwoudse 'Klaverhar Infocentrum voor buitenlandse jongeren voorziet in behoefte Eerste paal woningbouw Rijpwetering en Oud Ade Kunstenaars exposeren in Zoeterwouds raadhuis REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 PAGINJ Wellicht toch heemtuin in Hofstedepark KOUDEKERK AAN DEN RIJN De kans op de aanleg van een heemtuin in het Hofstedepark is weer toegenomen. Dat komt door een gezamenlijk initiatief van het Instituut voor Natuurbescher ming (IVN) en de in oprichting zijnde Vogelwerk groep Koudekerk. Al eerder waren er plannen om tot de inrichting van een dergelijke tuin te komen. Dat gemeentelijke plan ketste toen af op de kos ten Nu blijken evenwel de leden van beide instel lingen de verzorging van de heemtuin voor hun rekening te willen nemen. Volgens de commissie gémeentewerken/planologie is het noord-weste- lijk deel van het park het meest geschikte terrein. De raad zal binnenkort een beslissing nemen Zondagschool 125 jaar HAZERSWOUDE/KOUDEKERK AAN DEN RIJN Honderdvijfentwintig jaar zondagsschoolwerk in de hervormde gemeente van Hazerswoude-Rijndijk- Koudekerk aan den Rijn staat de komende dagen centraal. Zaterdag 13 februari is in De Rank te Kou dekerk aan den Rijn in de middaguren een feestelijk samenzijn voor degenen die tegenwoordig de zon dagsschool bezoeken. Op zaterdagavond 20 februari is voor de (oud-leid(st)ers een feestelijke bijeenkomst. Zondag 21 februari staat de om 17.00 uur in de Kou- dekerkse hervormde kerk aanvangende dienst in het teken van de herdenking van 125 jaar zondagsschool. Na de dienst, die wordt geleid door ds. J. Quak uit Vianen, recepieert het bestuur. De zondagsschool, die wordt bezocht door zo'n 125 kinderen per jaar uit de leeftijdsgroep 5-11 jaar, telt twee afdelingen: de ene in Koudekerk aan den Rijn (De Ridderhof) en de ande re aan de Rijndijk (Het Anker). Dorpsraad handhaaft bezwaren Kaagpont DE KAAG De Kaagse dorpsraad heeft unaniem besloten haar bezwaren ten aanzien van de pontveeroverdracht te handhaven. Deze bezwaren hebben betrekking op de eindverantwoordelijk heid. Men houdt staande dat de gemeen te Alkemade uiteindelijk verantwoorde lijk dient te blijven voor eventuele klachten over vooral de continuïteit. De Kaagse Dorpsraad stemt in met de over name van het pont door een particulier. Fancy-fair Rijpwetering RIJPWETERING Het dorpshuis van Rijp wetering vormt dit weekeinde weer het de cor van de jaarlijks fancy-fair ten bate van het plaatselijke verenigingsleven. Het evenement biedt weer vele attracties voor jong en oud en waaronder zoals te' doen gebruikelijk het rad van avontuur. Met dit kansspel zijn nogal wat prijzen te ver dienen; draagbare televisietoestellen, fietsen, radio's en cassetterecorders. Voorts worden in de zogenaamde 'rode zaal' drankjes en hapjes verkocht. De fancy-fair is zaterdag 20.00 tot 01.00 uur geopend. Zondag van 11.30 tot 13.00; tussen 14.30 en 18.00 uur en van 20.00 tot 01.00 uur. Na afloop van het evenement wordt de trek king van de grote loterij verricht. Loten hier voor zijn onder meer op de fancy-fair ver krijgbaar. NA VOORBEREIDING VAN DRIEËNHALF JAAR ZOETERWOUDE Dè heer W. H. M. Aalbers, lid van het college van Gede puteerde Staten, zal mor genmiddag om vier uur het officiële startsein ge ven voor de bouw van het sport- en recreatiecen trum 'De Klaverhal'. In 150 werkbare dagen moet in het weilandengebied Westeinde III de hal wor den gebouwd. De bouw wordt uitgevoerd door Pellikaan te Tilburg, een bedrijf dat is gespeciali seerd in sportcentra. Nog dit jaar zullen de diverse sport- en ontspanningsve renigingen hun opwach ting in het nieuwe cen trum maken. Met de officiële start van de bouwaktiviteiten is een perio de van nauwelijks drieënhalf jaar afgesloten. Het eerste be gin dateert van 31 augustus 1Ö78 in multifunktioneel cen trum „De Eendenkooi" aan de Hoge Rijndijk. Op die datum begon de heer Erris Plooij in de toen nog niet officieel in gebruik zijnde Eendenkooi. In gedachten kon hij reeds toen eèn soortgelijke accommodatie plaatsen in de dorpskern. Maar het bleef niet bij louter een gedachtengang. Hij bena derde enkele mensen en op 8 rfovember van dat jaar werd voor de eerste maal officieel naar buiten getreden met een - op dat moment - vrijblijvende groep van enthousiaste men sen. De heer Plooij, die vanaf het allereerste begin een be langrijk stempel op de gehele procedure heeft gedrukt, hield het tempo er goed in. Op 24 ja nuari 1979 werd de Werkgroep Akkommodatie Dorp in het le ven geroepen (afgekort en als zodanig in de volksmond ook bekend als „WAD") en kwam de gesprekkencyclus met vele verenigingen op gang. De werkgroep werd versterkt door enkele deskundigen, want de materie werd steeds ingewikkelder en het afwer kingsproces zwaarder. 't Centrum Per 1 juli 1979 kwam een nieuw aspect bij de gehele ac- commodatieproblematiek toen de gebruikers van gebouw 't Centrum aan de Schenkelweg de huur werd opgezegd. Eige naresse van 't Centrum was het r.-k.-kerkbestuur. Van deze maatregel dreigden de muziekvereniging drumband VIOS, de Sint Jans Fanfare en de - toen nog bestaande - tafel tennisvereniging PIT'54 de dupe te worden. Nadat aan vankelijk leek dat kerkbestuur en gemeentebestuur niet tot elkaar zouden kunnen komen inzake de verkoop, verdiepte de Werkgroep Akkommoda- ties Dorp zich ook in de huis vestingsproblematiek van de muziekverenigingen en tafel tennissers. In maart 1980 werd al duidelijk dat in het plan Westeindè III naast de sport hal tevens een tafeltennisac- commodatie zou worden ver wezenlijkt. Tegelijkertijd wa ren de muziekverenigingen bezig gebouw 't Centrum voor hun muzikale aktiviteiten te behouden. Uit akoestisch oog punt heeft 't Centrum grote waarde en beide besturen wa ren bereid gezamenlijk hun schouders onder het projekt te zetten. Drumband VIOS en de Sint Jans Fanfare konden op gelucht ademhalen in begin 1981 toen de verkoop van 't Centrum - voor een bedrag Gemeenteraad Ruim voor die tijd - om precies te zijn 29 mei 1980 - werd door de gemeenteraad een belang rijke principe-beslissing geno men. Door de beschikbaarstel ling van een voorbereidings krediet van 15 mille werd dui delijk, dat het gemeentebe stuur de werkzaamheden van de WAD accepteerde en finan cieel wenste te ondersteunen. De toegangsdeur tot realisatie van een sport- en recreatie centrum was op dat moment feitelijk opengesteld. De werk groep heeft altijd nauwe kon takten onderhouden met de verenigingen. Zodoende was Het mogelijk dat in december 1980 de „noodkreten" van jon gerenvereniging KPJ alsnog konden worden gehoord. Een belangrijke datum in het hele proces was ook 26 februari 1981. Toen namelijk sprak de gemeenteraad zich uit over de lokatie van het nieuwe cen trum. In het plan Westeinde III, tegenover de Schenkelweg waardoor een brug over de Stompwijksevaart noodzake lijk werd, zou het - toen nog naamloze - gebouw moeten verrijzen. De belangrijkste dag in de hele geschiedenis is evenwel donderdag 23 april 1981. Op die avond namelijk voteerde de gemeenteraad on der luid applaus een krediet van 3.250.000.- voor de bouw van een sporthal met tafelten- nisakkommodatie en neven ruimte terwijl voor genoemd bedrag tevens aankoop en re novatie van 't Centrum alsme de een renteloze geldlening voor de uitbreiding van Ons Huis moeten plaatsvinden. Nadat de gemeenteraad het licht definitief op groen had gezet vonden de leden van de Werkgroep Akkommodaties Dorp dat hun taak - het tref fen van alle voorbereidingen - was volbracht. In plaats van genoemde werkgroep werd in het leven geroepen de „Stich ting Sport- en Recreatiecen trum De Klaverhal". Naast het enorme pakket van werk zaamheden dat het stichtings bestuur wachtte, vormde de keuze van een goede naam voor het sport- en recreatie centrum eveneens een belang rijk punt. Er werd een priis- vraag uitgeschreven. Daarbij kwam „De Klaverhal" als meest toepasselijke naam uit de bus. Dat het een goede keu ze is geweest blijkt inmiddels uit het feit dat „De Klaverhal" een bekende klank in het Zoe terwoudse sportwereldje heeft ingenomen. De sporthal - met de afmetingen 22 x 42 meter - is geschikt voor alle takken van sport. Ook de tafeltennis sers kunnen in hun ruimte van 14 x 28 meter voorlopig uitstekend uit de voeten ter wijl de KPJ met een vloerop pervlakte van 125 m2 de ini tiatieven kan gaan ontplooien die men al jaren in gedachten heeft. Hoewel morgenmiddag op feestelijke wijze het officië le startsein wordt gegeven kan het stichtingsbestuur zeker niet op de lauweren gaan rus ten. Voor het negen personen tellende bestuur - geformeerd door voorzitter Erris Plooij, sekretaresse Nanette Brinc- kman, penningmeester Wil Schuur en Bert Kruithof, Frans de Graaff, Ger van Mos sel, Lenneke ter Keurs, Nico Kuenen en Ton van der Salm - breken drukke tijden aan. Als „De Klaverhal" echter in het najaar in gebruik genomen kan worden zullen de Zoeter woudse verenigingen evenwel optimaal gehuisvest zijn. Ir. L. van Dijken slaat de eerste paal. RIJPWETERING/OUD-ADE Plaatsvervangend hoofdinge nieur L. van Dijken van de Directie Zuid-Holland van het mi nisterie van Volkshuisvesting sloeg gistermiddag de eerste paal van een bouwprojekt voor twintig woningen in Rijpwetering en vijf in Oud-Ade. Het was een feestelijke gebeurtenis. Na afloop toog een groot gezelschap belanghebbenden naar „De Alkeburcht", waar wethouder Nic. Verhaar, in zijn funktie van voorzitter van de woningbouwvereniging, het woord voerde. Hij vertelde dat de 25 woningen gebouwd konden worden, dankzij het feit dat andere gemeenten in de regio hun totale woning bouw contingent niet gebruikt hadden. Van Dijken liet in zijn toespraak enige sombere geluiden horen: Het ministerie van Volkshuisvesting wil de beperkte beschikba re financiële middelen voor het overgrote deel gebruiken voor grote steden en groeikernen. Dit betekent dat er maar heel wei nig of misschien helemaal niets over zal schieten voor kleine ge meenten. De plaatsvervangend hoofdingenieur van de Directie Zuid-Holland vertelde erbij dat dit de gemeente Alkemade er niet van moet weerhouden bouwplannen in te sturen. Wel moet er rekening mee gehouden worden, dat de huizen soberder en kleiner moeten worden en dat de stichtingskosten (bouw- en grondkosten) niet boven de 115.000.- mogen liggen. Voor Al kemade geldt dat haar huidige plannen precies voldoen aan de richtlijnen van het ministerie. ZOETERWOUDE Gistermiddag opende burgemees ter A. Houdijk van Zoeterwoude de expositie van schil dersgroep „De Kameleon" in het gemeentehuis. Het zal overigens een doorlopende expositie zijn van werken van leden van de amateurkunstenaarsvereniging. Het is namelijk de bedoeling dat elke maand een ander lid van „De Kameleon" exposeert. Als eerste valt de eer te beurt aan de heer J. H. van der Ploeg, het oudste lid van de vereniging. Bij de opening - bijgewoond door het voltallige college en diver se leden van „De Kameleon" schetste burgemeester Houdijk in het kort de voorgeschiedenis met betrekking tot de totstandko ming van de expositie. „Het zal u goed doen het resultaat van uw noeste arbeid thans aan anderen te kunnen tonen", aldus Houdijk. Namens de schildersgroep sprak voorzitter B. Mendel lovende woorden tot het gemeentebestuur: „Het is uniek in den lande dat amateur beeldende kunstenaars in een gemeentehuis mogen exposeren". De heer Van der Ploeg werd in het voetlicht geplaats als voorbeeld van de vereniging. „Een man waar je op kunt bouwen; hij heeft enorm veel geduld en velen kunnen aan hem een voorbeeld nemen", zo stelde de heer Smittenaar, een van de leden van de vereniging. De expositie is tijdens kantooruren voor het publiek geopend. Voorts is schildersgroep „De Kameleon" elke donderdag van 10.00 tot 14.00 uur aktief in 'Ons huis' aan het Kosterspad. In de doelstelling van „De Kameleon" staat o.a. vermeld dat de vere niging zich richt op het zinvol besteden van de vrije tijd met name voor degenen die gedwongen zijn om vervroegd uit het arbeidsproces terug te treden en voor degenen voor wie in het arbeidsproces geen plaats (meer) is. Burgemeester Houdijk (rechts) opent de expositieruimte. Rioolzuivering naar polder Noordveen ALKEMADE De bouw van de rioolwaterzuiveringsinstal latie nabij Nieuwe Wetering was gisteren onderwerp van gesprek tussen afgevaardigden van het ministerie van Volks gezondheid, de Provinciaal Planologische Dienst (PPD), het Hoogheemraadschap Rijn land en de gemeente Alkema de. Het ging hierbij vooral over een verschuiving van de zuiveringsinstallatie naar de polder Noordveen (tussen de Ringvaart en het toekomstige derde glastuinbouwgebied). Hoewel iedereen het erover eens is dat de zuivering er zo snel mogelijk moet komen, heeft een verschil van mening over de plaats ervan, de bouw tot nu toe verhinderd. De oor- Volksm uziek De Zweedse folkgroep Folkstow treedt donderdag avond op in muziekcafé de Q van de Lindehoeve i Voorschoten in het kader van het wekelijkse volkm ziekconcert. Folkstow komt uit Denemarken en spee Zweedse en Deense liedjes. De groep treedt regel mat op in Nederland. De Skandinavische volksmuzit 1 wordt gekenmerkt door de instrumentale danswijs! en de slepende wijze van vioolspelen. Folkstow staat uit Bibi Overmyr, Houle Baekdal, Peter Ht gaard en Frans Novak Knudsen. De gebruikte instr menten zijn fiddle, gitaar, bas, mandoline en accoi on. De zaal is vanaf half tien open. NKJB gaat schaatsen Schaatsliefhebbers worden vrijdagavond 19 februari dok 2 de Hoogemadese NKJB in staat gesteld een bezoek te bre ht gen aan de kunstijsbaan De Uithof in Den Haag. De b naar de residentie vertrekt om 19.00 uur vanuit de V, Alcmaerlaan in Hoogmade. Tegen half twaalf hoopt mr' weer terug te zijn. De kosten voor deelname bedragen 7„ os gulden. Jongeren tot 13 jaar betalen 7 gulden. Men die, zich van te voren op te geven bij Peter van Rijn, telefoc jg' 01729-8293. Droogbloemen In Galerie de Pomp in Warmond is deze maand hijzonder fleurige expositie ingericht met collages t V bouquetten samengesteld uit droogbloemen. Hiel Booi en Carrie Wegman hebben beiden al vanaf hi d kinderjaren veel belangstelling voor bloemen en pla zzl ten en na cursussen bij K en O en de Leidse plante )n club en verschillende ontmoetingen met Ilonka Recto D01 Wilhelmus begonnen zij zelf met het zoeken en drogi l van allerlei bloemen en planten en het samenstelh van zeer fraaie arrangementen. De kunstwerken zj te zien op dinsdag en vrijdag 19.00-21.00 uur, ivocnsc/aj™ donderdag, zaterdag en zondag 14.00-17.00 uur en i woensdagochtend 10.00-12.00 uur. Hondepoep De gemeente Sassenheim doet een dringend beroep op a hondenbezitters binnen de gemeente. De speelweiden den vaak zo erg vervuild door hondenuitwerpselen dat h voor kinderen onmogelijk is om te spelen. Verzocht de huisdieren hun behoefte in de goot langs de ten doen. zodat de regen alles kan wordt alle Sassenheimers gevraagd zich gedragen door geen auto-asbakken meer op straat te legt [m; geen huisvuil op straat te zetten buiten de ophaalure stevige zakken met het Komo-keurmerk te gebruiken het huisvuil. Kinderbescherming Een kinderbeschermingsdeskundige zal avond in Muzenhof Leiderdorp spreken over haar gen vakgebied. Dit in het kader van een tingsavonden over wetten en rechten, door K&O-Leiderdorp. Aan bod komen ren van het jeugdwelzijnswerk, zoals ouderlijke mac^rn en voogdijzaken, pleeggezinnen««»•»- en adoptie. Na de algemene heid tot het stellen van vragen. De om acht uur. Volgende week dondert ste voorlichtingsavond in de serie gehouden. Die over belastingzaken gaan. Inlichtingen bij Splinterlaan 91 in Leiderdorp, tel. 411732. (tussen en 11.30 uur. Popkollehtief Het onlangs opgerichte Popkollektief Bollenstreek teert zich vrijdag voor het eerst, dat gebeurt met een nnti den van de Noordwijkse formatie Double Dutch' in jongerencentrum Down Stairs in Hillegom. Verder t op Booster uit Lisse, Banner uit Noordwijkerhout en Slet ness Nights uit Katwijk. De entree bedraagt 4 gulden Kn' de avond begint om half acht. Voor nadere informatie men terecht bij Vincent Winters (na 19.00 uur), 11907. tel Double Dutch. spronkelijke lokatie nabij het Aquadukt in Nieuwe Wetering heeft als belangrijkste bezwaar dat de PPD deze plaajs vrij wil houden voor een eventuele verbreding van Rijksweg 4A. Een afspraak van Rijkswater staat met de Provincie Noord- Holland zou ermee doorkruist worden. De nu voorgestelde lokatie in de polder Noord- veen heeft als belangrijkste bezwaar dat de gemeente Al kemade de desbetreffende gronden niet in eigendom heeft. De familie Höl H£ heeft er plannen voor enst camping, er liggen gas bijv. olieleidingen en het be erd, mingsplan zou aangepast Dit ten worden. Tijdens de tie ren gehouden vergaderin g vc de diverse bezwaren olde n zocht op hun waarde om leho men tot een goede afweg lat e aan Binnenkort komtmen na nieuw bijeen om te zien v Kr verdere mogelijkheden sugl van de polder Noordveene lokatie voor de Rioolwatfe bl veringsi nstallatie. ruimte gaat gedeeld met het jongerencentrunfcloee das en het Buurtcentrumjeker derveld. Overigens het ogenblik het buurtceiCent de exploitatiekosten val info-centrum voor haar ning. Een aantal medewerkers van het nieuwe informatie* centrum voor buitenlanders bijeen. Van links naar rechts: Jan Polak, Ilonka Vlasveld, Dick Beemster- boer en Mohammed Trabelsl. ALPHEN AAN DEN RIJN Het informatie centrum voor buitenland se jongeren wordt vrijdag feestelijk geopend. Het centrum, dat nu nog ge huisvest is bij het Buurt centrum Ridderveld, is er gekomen op initiatief van de Provinciale Jeugdraad. Bovendien verleende deze raad een „aankledings subsidie" van 9350 gulden. Dat er informatie aan en voor buitenlandse jongeren moest komen is inmiddels overduide lijk gebleken. Volgens de coör dinator Jan Polak, die evenals de overige medewerkers van het centrum hiervoor zijn vrije tijd ter beschikking stelt, loopt het storm tijdens de openings uren. Twintig bezoekers tij dens het spreekuur is een nor male zaak. Vandaar dat het oorspronkelijke aantal van drie vrijwilligers al is opgelo pen tot vijf. Opbouwwerker Peter Crèvecoeur vertelt, dat de werkzaamheden erg veel tijd in beslag nemen. Als er een buitenlander met zijn vra gen en problemen komt, kost net op de eerste plaats veel tijd om, in verband met taalmoei lijkheden, erachter te komen wat er nu precies aan de hand is. Daarna pas kan men gaan beginnen met het uitwerken en oplossen van de problemen. Zo blijkt nu, dat veel buiten landers moeite hebben met het invullen van de nieuwe for mulieren om in aanmerking te komen voor een woning. Van uit het centrum is dan ook een avond georganiseerd om bui tenlanders hierbij te helpen, maar vooral ook ze te leren het zelf te gaan doen. Jan Polak stelt, dat de mede werkers van het centrum be slist geen betweters zijn, maar juist willen proberen samen met de jongeren naar onafhan kelijkheid te werken. Daarom worden de jongeren ook zo veel mogelijk zelf geraad pleegd over hun wensen en adviezen. Officieel dient het centrum om de jongeren in zicht te verschaffen in onze cultuur, sociaal-culturele acti viteiten, scholen, hervormin gen en maatschappijvorming, alsmede in godsdienstbeoefe- ningen. Maar ook streeft men naar een wisselwerking om zo de Nederlander te laten ken nismaken met andere cultu ren. Op het ogenblik wordt er dan ook bij de scholengemeen schap Albanianae en het Ash- ram-college een cultuurweek gehouden waarbij medewer- ers van het informatiecen trum coördineren. Verder blijkt, dat er van de 400 buitenlandse jongeren tus sen de dertien en drieëntwin tig jaar velen hun vaders mee brengen. De jongeren treden op als tolk en raken daardoor meer bekend met het Neder landse leven. Het centrum wordt op het ogenblik alleen gebruikt voor jongeren uit Marokko, Turkije en Joegoslavië. Men hoopt in de toekomst meer subsidie te krijgen, zodat er meer groepen terecht kunnen. Bovendien is de ruimte waarover men be schikt te gering. Dat alles zal veranderen na de verhuizing naar het nieuwe jongerencen trum aan de Concertweg. Die b ba In het nieuwe gebouw ruimtes komen waar b jn landse jongeren hun kunnen doorbrengen en zij zelf gastheer kunnei ijn. na v Dan zal er nog meer d de gestreefd worden naar c ling contact tussen de vei lende nationaliteiten, beeld in de vorm van ontmoetingen. Bij de officiële opening band den ongeveer 400 mense het wacht, onder wie de 1 'plas consul en culturele mee iteri. kers van zowel de Maroi Ben se als de Joegoslaafse ara i de. Deze avond zal op void terd worden door zan len v dansgroepen uit de drie 1 ledei

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4